Hoe gaat Nederland stemmen? Stemmen bij volmacht en elders Rotterdams nieuwe burgemeester Metaalbewerkersbond „St. Eioy" Nieuw betaalmiddel ter waarde van 41 cent! Geestelijke gezondheidszorg hoogst noodzakelijk Warnet van misdaden en schuldigen Mump,a Motbflotó C Verliest een penseel VRIJDAG 6 JUNI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Eind Mei heeft het Nederlands Instituut voor de publieke opinie weer de gebruikelijke vraag: „op welke partij gaat U stemmen bij de verkiezingen op 25 Juni a.s.?" gesteld. Ten opzichte van de in April gehouden proef-verkiezing" vertoont de uitslag weinig verschil: nu nipo (April) K. V. P. 32 32 P. v. d. A. 26 26 A.-R. 13 13 C.-H. 10 10 V. V. D. 8 7,5 C. P. N. 6 6 St. Ger. 2 2 andere partijen 3 2,5 Vergelijking van dit Nipo- „proefverkiezing" met de Tweede Ka merverkiezingen van 1948 wijst op enige winst voor de K. V. P. (in Juli 1948 31,04%) en verlies voor de C. P. N. (in Juli 1948 7,74%). Ongeveer een vijfde van alle ondervraagden wist nog niet op welke partij zij bij de verkiezingen op 25 Juni a.s. zou gaan stemmen. IN EEN ANRERE GEMEENTE. Wil men stemmen in een andere gemeente dan die, waar men in het kiezers-registers is opgenomen, dan kan men dit in persoon ter secretarie van een willekeurige gemeente mee delen. Dit dient te geschieden vóór 10 Juni. Wat men moet doen. Men begeeft zich vóór 10 Juni^ in persoon naar de secretarie van één gemeente. Die hoeft dus niet de ge meente te zijn, waar men woont. Daar geeft men op: naam, datum en plaats van geboorte; de gemeente, waar men in het kiezersregister is opgenomen (dit is practisch altijd de gemeente, waar men woont). Ook moet men opgeven de ge meente, waar men wil stemmen en een adres in die gemeente. Daar ont vangt men dan de oproepingskaart voor de verkiezingen. Deze bepalin gen zijn vooral van belang voor per sonen, welke werken in een andere gemeente en b.v. alleen voor het weekend naar huis gaan, voor kies gerechtigde militairen en ook voor hen, die verhuisd zijn maar een an dere gemeente, terwijl zij nog in hun oude gemeente op het kiesregister staan ingeschreven. STEMMEN BIJ VOLMACHT. v Wie mag stemmen bij volmacht? 1. De kiezer, die blijkens een ge neeskundige verklaring ten gevol ge van zijn lichamelijke toestand .vermoedelijk niet in staat zal zijn zelf aan de stemming deel te ne men. 2. De kiezer, die blijkens zijn ver klaring op de dag der stemming zal vertoeven buiten de gemeen te, waar hij in het kiezersregister is opgenomen, b.v. de kiezer, die op vacantie in 't buitenland ver toeft. Onder punt 1 vallen personen, die bedlegerig zijn of een lichaamsge brek hebben, tengevolge waarvan zij zich moeilijk kunnen verplaatsen. Ook vallen daaronder vrouwen, wel ke rond de verkiezingsdatum zullen bevallen. Eenvoudige regeling- Daar vele personen, die bij vol macht willen stemmen zelf niet naar de gemeente-secretarie kunnen gaan, is dit zeer gemakkelijk geregeld. Een der propagandisten en/of bestuurs leden van de Afdeling der K.V.P. ter plaatse haalt ter gemeente-secretarie een formulier waarop het verzoek schrift voor het stemmen bij vol macht wordt ingediend. Dit formulier kost niets. Men vult in: naam, datum van geboorte, adres in de gemeente, waar men in het kiezersregister staat. Ook: de naam van de gemachtigde (degene, die men voor zich wil laten stemmen). zijn geboortedatum en adres. Het ingevulde formulier moet vóór 10 Juni bij de gemeente-secre tarie zijn ingeleverd. De gemachtig de krijgt dan de oproepingskaart voor de stemming. De nationale woningbouwleningen De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten deelt ons mede, dat thans de verkoop van de rentespaarbrieven is gesloten. Om alle aanvragen, wel ke vóór 1 Juni jl. zijn gedaan, te kunnen voldoen, is het totaalbedrag nog verhoogd tot nom. 54.100.000. In totaal zijn uitgegeven 481.000 ren tespaarbrieven van 100 en 240.000 rentespaarbrieven van 25. Thans kan ook worden vastgesteld het to taalbedrag van de drie nationale woningbouwleningen. Dit totaal is i bouw van haar vakbeweging Wie kan gemachtigde zijn? Gemachtigde kan zijn, hij of zij, die: 1. opgenomen is in hetzelfde kiezers register, waarin de opdrachtgever is ingeschreven. Opdrachtgever en gemachtigde moeten dus in dezelf de gemeente wonen; 2. bevoegd is aan dezelfde verkiezing deel te nemen. De gemachtigde moet dus ook zelf mogen kiezen; 3. niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde heeft aanvaard. Dus de gemachtigde mag slechts één persoon bij volmacht stemmen. Hierop is één uitzondering. Men mag tweemaal gevolmachtigde zijn, als het voor huisgenoten is. Een stemgerechtigde zoon zou dus voor zijn vader en zijn moeder bij vol macht kunnen stemmen, wanneer beiden ziek zijn. Emigranten mogen geen levensmiddelen meenemen Tot dusver meenden velen, die emigreerden, het aan zichzelf en hun gezin verplicht te zijn, allerlei le vensmiddelen mee te nemen. Van de Stichting Landverhuizing vernemen wij, dat dit streng verboden is. Het gevaar is nl, allerminst denkbeeldig, dat deze met de mond- en klauwzeer- virus zijn besmet. Zo werd uit Canada bericht ont vangen, dat de emigratie-autoriteiten aldaar, zeer ontstemd zijn over de aanzienlijke hoeveelheden ham, spek en worst, die tussen de bagage van aankomende emigranten werden aan getroffen. Deze zaken zullen onher roepelijk worden geconfisceerd en vernietigd. Dit geldt voor vleeswaren van allerlei aard en voor fruit. Bo vendien stelt de emigant zich bloot aan alle mogelijke onaangenaamhe den. Zelft terugzending naar Neder land is niet uitgesloten. Dit geldt ook voor emigranten, die naar Australië en Nieuw Zeeland gaan. i- I HET AUTO-ONGELUK TE ROOSENDAAL. De autobestuurder A. V. uit Roo sendaal die daags voor Pinksteren een kolomne van de Nationale Reser ve heeft aangereden, is Woensdag na een voorarrest van vier dagen vrijgelaten. V. was gearresteerd op het ver moeden van drankmisbruik; het on derzoek heeft echter tot nu toe uit gewezen, dat hij hoewel hij en kele uren voor de aanrijding sterkeJ drank heeft gebruikt niet „onder invloed" is geweest toen het ongeval geschiedde. Een bloedproef heeft dat eveneens aangetoond. Het onderzoek naar de juiste toedracht van de zaak is nog niet afgesloten. Mr. G. E. van Wels, burgemeester van Delft Bij K.B. van 5 Juni is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot burge meester van de gemeente Rotterdam mr G. E. van Walsum met gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Delft. Mr Gerard Ewout van Walsum is op 21 Februari 1900 te Krimpen a. d. IJssel geboren. Na de lagere school te hebben doorlopen bezocht hij het Christelijk Gymnasium te Zetten en later dat te Rotterdam, waarna hij aan de rijksuniversiteit te Utrecht rechtswetenschappen ging studeren. Hij promoveerde in 1926, Een jaar te voren was de heer van Walsum aangesteld als ambtenaar van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en later kreeg hij een aanstelling als plaatsvervangend se cretaris van de Kamer van Koop- 127.200.000. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Op de Amsterdamse Straatweg, ter hoogte van de Demka-fabrieken te Zuilen, is gistermorgen een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan het drie jarige jongetje A. P. de Bos, het le ven heeft gekost. Het kind was met zijn ouders op bezoek bij zijn grootouders en wist op een gegeven moment aan zijn bewaking te ontsnappen. Het ging spelen aan het Merwedekanaal, waar een hengelaar, bevreesd, dat het kind te water zou vallen, tegen het ventje zeide, dat hij naar huis moest gaan. Het kind kwam tussen het struikgewas uit plotseling op de weg, waar het werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door de heer G. J. B. uit Haarlemmermeer. De kleine werd tegen de weg gesmakt vlak voor een uit de andere richting naderende trailer, waarvan de be stuurder geen kans meer zag om uit te wijken. Het jongetje werd overre- reden en. was op slag dood. Op de laatste dag van de driejaar lijkse bondsvergadering van de Ne derlandse Metaalbewerkersbond St. Eloy werden de discussies over een groot aantal afdelingsvoorstellen voortgezet. - Een zestal resoluties werd aangenomen. In een resolutie betreffende loonvorming wordt het hoofdbestuur opgedragen met alle kracht te ijveren voor een betere kinderbijslagregeling en er naar te streven dat in de collectieve arbeids overeenkomsten worden opgenomen een verplichtend gestelde winstde- lingsregeling en voorts een vacantie- toeslagregeling waarbij wordt reke ning gehouden met het aantal kin deren. In een tweede resolutie wordt het hoofdbestuur opgedragen met alle redelijke middelen te bevorde ren, dat het huidig loonverschil van 12 cent per uur zo spoedig mogelijk wordt verminderd tot het in de con clusies van het KA..B. rapport ge noemde verschil van 6 cent per uur, als overgang tot een verdere ver kleining. Voorts is het hoofdbestuur opgedragen te bevorderen dat in samenwerking met de andere bon den in de bedrijfsunie en de geor ganiseerde werkgevers in de C. A.O. voor de metaalindustrie wordt opgenomen de verplichting van doorbetaling van het volle loon bij ziekte en ongeval. Het hoofdbestuur zal verder alles in het werk moeten stellen, opdat in de K.A.B. ten spoedigste uitvoering worde gegeven aan het beginselbe sluit van 1946 betreffende de op- met name dat in de metaalnijverheid eveneens een katholieke bedrijfs- bond kan worden gevormd. Betreffende de verhouding tot de ongeorganiseerden werd besloten met alle kracht te blijven eisen dat door een spoedige uitvoering van de P.B.O. de ongeorganiseerden door middel van een of andere vorm van bedrijfsbelasting gaan bijdragen in de kosten, verbonden aan de sociaal economische werkzaamheden van de georganiseerden en dat de samen stelling van de ondernemingsraad e.d. uitsluitend komt bij de georga niseerden. Ten slotte werd 't bonds- bestuur opgedragen zich met alle kracht te verzetten tegen de invoe ring van wachtdagen en te blijven eisen dat gedurende de werkloosheid eveneens de pensioenpremie zal worden doorbetaald. Bij de bestuursverkiezing bleef de samenstelling van zowel het dage lijks bestuur als het hoofdbestuur ongewijzigd. Tot slot van de verga dering hield dr A. A. Olierook' een inleiding over het vraagstuk van de sociale orde in het licht van de leer der Kerk. handel voor Zuid-Holland, welke functie hij tot 1945 heeft waargeno men. Intussen was mr Van Walsum, die toen tot de Christelijk Historische Partij behoorde, in 1939 tot lid van de Rotterdamse gemeenteraad geko zen en sedert 1933 maakte hij deel uit van de redactie van het toenma lige dagblad „De Nederlander". Na de bevrijding in 1945 werd mr Van Walsum hoofdredacteur van „De Nieuwe Nederlander", welke functie hij in 1947 neerlegde. Toen in 1945 dr W. Banning af trad als voorzitter van de Neder landse Volksbeweging volgde mr Van Walsum hem in die functie op. Mr Van Walsum die zich intussen bij de Partij van de Arbeid had aan gesloten, had zitting in de Provin ciale Staten van Zuid-Holland. Ge durende acht maanden trad hij ook op als wethouder van onderwijs en volksontwikkeling te Rotterdam. In de jaren 19461948 maakte hij deel uit van de Tweede Kamer als afge vaardigde van de Partij van de Ar beid. In 1948 ging hij naar de Eerste Kamer over. Met ingang van 16 Fe bruari 1948 werd mr Van Walsum benoemd tot burgemeester van Delft. BESLAG GELEGD OP SCHILDERIJEN VAN HENRI JONAS Op last van de rechter-commissa- ris te Roermond is gisteren door deurwaarder Schreurs uit Venlo op verzoek van de weduwe Jonas-Ser- vaes te Maastricht, beslag gelegd op 59 werken van de overleden kunst schilder Henri Jonas. Genoemde wer ken werden in Venray geëxposeerd. Vier tentoongestelde werken vielen buiten deze beslaglegging, daar zij door de schilder voor zijn opneming in een psychiatrische inrichting te Venray gemaakt werden. Van deze 59 tentoongestelde stukken zijn er 24 in het bezit van de psychiatrische in richting „St Servatius". De overige zijn in het bezit van particulieren, al len behorend tot het personeel van genoemde inrichting. Mevrouw Jonas betwist de huidige bezitters het eigendomsrecht op deze schilderijen op grond van het feit, dat haar overleden echtgenoot in de periode van de overdracht dezer kunstwerken niet de volle beschik king over zijn geestvermogens en dus geen schenkingen en geen ver kopen van eigendommen kon doen. De schilderijen, waarvan het eigen domsrecht thans betwist wordt, wa ren door de organisatoren van deze tentoonstelling verzekerd voor 30.000,—. QauM& Ui de winJkeli man £eiden, AlftAen en omqemUig,. Oppassen, dat de waardebonnen niet zoek raken I Een nieuw geldswaardig papier is nu druk in omloop. Het is geen zilver bon maai' een Castella-bon, ter waar de van 41 ct.! Op een goede morgen hebben alle vrouv/en van Leiden, Alphen en omgeving, zo'n bon in haar brievenbus gevonden. En met deze bon betalen zij haar pak Castella Wolwas, het fantastische nieuwe mid del voor het wassen van wol of zijde. De Castellafabrieken hebben de win keliers van Leiden, Alphen en omge ving namelijk gerechtigd, om aan iedere vrouw, die twee pakken Cas tella Gezinswas (in het blauwe pak met „Actief Wit" het wasmiddel, dat ook zo perfect vlekken verwij dert) koopt, gratis een pak Castella Wolwas af te geven tegen inlevering van de Castella waardebon. Het is in alle winkels druk van de vrouwen, die profiteren van dit tijdelijk en uniek aanbod. Dames, die haar bon nen nog niet hebben ingeleverd, wordt aangeraden, niet te lang te wachten. Raken de bonnen weg, dan worden geen nieuwe verstrekt. De vrouwen, die Castella Wolwas nog niet kenden, staan voor een ware ver rassing. Dit volkomen alkalivrije en totaal nieuwe wasmiddel reinigt niet alleen wollen en zijden stoffen door en door, maar maakt wol bovendien zachter dan dons en zijde nieuw, mooier en gaver. Wollen jumpertjes, de garderobe van baby, teer onder goed. nylons, etc., dat alles kar. in Wolwas keer op keer worden gewas sen zonder een spoortje van slijtage. De doffe aanslag, die zeep en gewone wasmiddelen op zijde achterlaten, verdwijnt als bij toverslag en door het toegevoegd „Kleur Actief' wor den vaal geworden kleuren weer fris en vol gloed. Zo gaan wollen en zij den stoffen viermaal zo lang mee En ook voor speciale wasjes (gordijnen, etc.) is Castella Wolwas ideaal. De Nederlandse huisvrouw heeft er een grote aanwinst bij. Alle angst voor het wassen van haar fijne goed ver dwijnt nu. 5890 (Advertentie) Te weinig persoonlijkheids-vorming bij de katholieken In een uitvoerige inleiding heeft sie. Het is niet te verwachten, dat prof. dr. F. J. J. Buytendijk, voorzit ter van het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezond heidszorg op de te Utrecht gehouden algemene vergadering van dit bureau de dringende noodzakelijkheid be klemtoond van een intensieve, dus omvangrijke en diepgaande deskun dig georganiseerde en door deskun digen uitgevoerde geestelijke gezond heidszorg voor het Katholieke volks deel. Schijnbaar aldus prof. Buyten dijk is de geestelijke nood en dus de wenselijkheid van een geestelijke gezondheidszorg voldoende bekend. Sinds lang weet men in brede krin gen hoe wenselijk het is om zwak zinnige kinderen en imbecilen een zorgvuldige opvoeding, verpleging en nazorg te geven. Minder algemeen is het inzicht verbreid, welke verwoestende in vloed door geestelijk abnormalen in het gezinsleven wordt uigeoefend en hoezeer talrijke huwelijksconflicten niet door de zielzorg der geestelijken maar slechts door deskundige gees telijke gezondheidszorg kunnen wor den opgelost en voorkomen, omdat deze conflicten uit neurotische en andere storingen opwellen en niet berusten op onwil en schuld. Men is geneigd de omvang en diepte van de geestelijke nood te onder schatten. Dit is begrijpelijk; zelfs de meest vakkundige kan niet altijd zonde en ziekte, vrijheid en onvrijheid onder scheiden. de tweede plaats vindt de on derschatting van de verbreiding der geestelijke ongezondheid haar grond in de liefde, die wij allen tot ons volk koesteren. Bijzonder in onze Katholieke ge westen voert deze liefde tot een be grijpelijke idealisering. De echte be langeloze liefde echter is ziende en dus gericht op werkelijkheid en waarheid. Al mogen wij het „kinderlijk goede" an ons volk nooit uit het oog ver liezen, wij dienen in te zien hoezeer juist daarom ons volk is blootgesteld aan degeneratie en infantilisatie, aan verleidingen en donkere aandriften. Slechts wanneer wij dit inzien kunnen wij vermoeden, welk een verborgen leed, welk een conflicten en neurotische reacties zich onder 't volk voordoen. Statistieken over de verbreiding van die storingen, op voedkundige, familiare en persoon lijke situaties, die een geestelijke ge zondheidszorg vereisen, bestaan im mers niet. Alleen ten aanzien van de zwak zinnigheid beschikken wij over een aantal zeer onvolledige gegevens. Een feit is, dat ongeveer 1500 zwaar zwakzinnige Katholieke kinderen wachten op plaatsing in gestichten. Dit is niet slechts een noodtoestand voor de kinderen zelf, doch ook voor de gezinnen, waartoe zij behoren. Het is sinds lang bekend, dat de criminaliteit der Katholieken in het algemeen groter is dan die van an dere gezindten en die van de mensen zonder kerkgenootschap. Verschillen de studies wijzen op een indirect ver band tussen criminaliteit en confes- het behoren tot de Katholieke Kerk tot misdadigheid praedisponeert, maar het indirecte verband doet ons toch tot nadenken stemmen. Uit het over zicht van de veroordeelden blijkt, dat het aantal zedenmisdrijven in Noord-Brabant en vooral in Limburg veel groter is dan het landsgemid- delde. Van het aantal veroordeelden wegens ontucht met kinderen in 1946 en 1947 waren bijna 49 Ka tholiek. Deze cijfers zijn op zichzelf niet voldoende om bepaalde conclu sies te trekken. In het algemeen heeft de indivi duele misdadigheid een lange voor geschiedenis en hierin komen naast sociale wantoestanden geestelijke af wijkingen in niet geringe mate voor. In hoeverre een omvangrijke gees telijke gezondheidszorg voor het Ka tholieke volksdeel nodig is, blijkt te meer uit de voortreffelijke en op rijke ervaring berustende studies van dr. mr. F .M. Havermans over de criminaliteit in Limburg. Het is altijd pijnlijk om de ernst van de ziekte van een huisgenoot onder het oog te zien, maar struis vogelpolitiek heeft nog nooit gene zing gebracht. Dit weet elke arts, maar ook elke instantie, die geroe pen is om een sociale mistoestand te bestrijden. Ik ben van mening, dat het een ernstige sociale mistoestand is, dat in de opvoeding van de jeugd in gezin en school nog steeds onvol- dóende aandacht wordt besteed aan de persoonlijkheidsontwikkellng. Schiet deze ten aanzien van het normale kind in een sociaal volwaar dig gezin en in een moreel gestabi liseerd milieu tekort, dan zal door gaans het bestaan zelf, de traditie, 't beroep, het oordeel van de mede mensen een ontreddering van het ge drag voorkomen. Hoe labiel de persoonlijkheidsstruc tuur ook in een geordend bestaan kan zijn, leert de nog steeds onvol doende geanalyseerde veelvuldige ge loofsafval van Katholieken in een niet-Katlioliek milieu. Opmerkelijk is, dat dr. Havermans schrijft: „Over het algemeen is mij niet gebleken, dat de godsdienstig heid van de Katholieke delinquen ten klaarblijkelijk afweek van die hunner omgeving, maar men mag niet vergeten, dat de godsdienstig heid van deze omgeving evenmin vrij was van formalisme en ogen- dienery". Evenzeer als de geestelijke ge zondheidszorg overal hulp moet bie den omdat er sociale misstanden be staan, die tot geestelijke storingen van kinderen en onvolwassenen lel den, zo kan ook een ongunstige opvoedkundige situatie de oorzaak zijn van infantiele degeneratieve psychopatische en neurotische bnt- wikkeling, die in vele gevallen zo ernstig is, dat de hulp van de psy chiater en psycholoog noodzakelijk wordt. De vraag mag echter worden gesteld of niet juist de talrijke sexuele delicten voor een deel te voorkomen zouden zijn by een betere geestelijke gezondheids zorg, indien deze zorg niet be perkt is tot de adviezen door me- disch-opvoedkundige bureaux, bu reaux voor huwelijksmoeilijkheden enz. Het inzicht in de geestelijke hygiëne zal in het volk zelf moe ten doordringen en daarbij heb ben alle leidinggevende personen, inzonderheid priesters, onderwij zers en huisartsen een taak, die slechts vervuld kan worden door grondige kennis van de bestaande nood en van de middelen om deze te lenigen. De ervaringen hebben ons geleerd, dat deze strijd in de eerste plaats gericht moet zijn te gen drie diepgewortelde menin gen: „Het is zo erg niet", „Er is toch niets aan te doen" en „De mensen moeten möar beter wil len". Het is beter ons door dit alles te laten verontrusten dan naar verkla ringen te zoeken. Deze verontrusting immers betekent oprechte liefde tot ons volk en is tevens de aansporing om de geestelijke noodtoestand nauw keurig te onderkennen, de oorzaken zonder vooroordelen te onderzoeken en maatregelen te beramen en uit te voeren om deze nood te lenigen. Het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelyke Gezondheidszorg nu, zo besloot spreker, is opgericht tot ver wezenlijking van dit drieledig doel". Kaasagent leverde goedkope kaas Enige tijd geleden slaagde de Am sterdamse recherche, na een arre statie, een geheel netwerk van onge rechtigheden op te rollen. De hoofd figuur van deze reeks van misdaden was een zekere de J. uit Hoorn, die reeds meerdere veroordelingen ach ter de rug heeft, en tijdens zijn laatste straf in de gevangenis met mede gevangenen connecties had aangeknoopt, welke hem tot nieuwe misdrijven inspireerden. Gistermor gen kreeg de Amsterdamse Recht bank deze vrij ingewikkelde en uit gebreide zaak te behandelen. Vijf Amsterdamse kruideniers, die kaas hadden gekocht, welke door de groep dieven onder leiding van de J. in Hoorn gestolen waren, stonden gistermiddag terecht voor de Am sterdamse Rechtbank. De J. tegen wie de officier van justitie gister morgen een gevangenisstraf van twee jaar geëist had, was roet de kaas naar een kruidenier gegaan, die hij enkele jaren geleden in het huis van bewaring had leren kennen. De ze had de kaas gekocht en stond nu terecht wegens heling, cq schuldhe- ling. „Ik wist, dat de J. agent was van een kaasfabriek", aldus de verdachte. „Omdat de J. gezegd had, dat de kaas oorspronkelijk voor export be stemd was, begreep ik, dat deze iets goedkoper kon zijn." Toen enkele rechercheurs later 6. „Toch vind ik het gevaarlijk!" hield de dikke vol. „En ik vertrouw de baas trouwens ook niet!" „Hoor eens Lepie Leeghoofd," zei Rudy Ruïne, terwijl hij een waarschuwende vinger tegen zijn kameraad opstak, „Ik moet je zeggen, dat je me bar tegenvalt. Ik dacht, dat je een kerel was, waar een beetje pit in zat. Maar ik begin te geloven, dat je een bang wezeltje bent!" Hij sloeg met zijn vuist op tafel, „Maar als je er tussen uit knijpt, ben je nog niet gelukkig, reken daar op! Dan krijg je met mij te doen!" ,,Oe, jakkie!" dacht Humpo Hotsflots, „straks krijgen ze nog ru zie! En als er iets is, waar ik een he. kei aan heb, dan is het ruzie Stil maar, stil maar", suste Lepie Leeghoofd, „ik zal er heus niet tussen uit Knijpen, wat denk je wel! Samen uit, samenmaar wat hoor ik? Het lijkt wel, dat ik iemand hoor kuchenIk geloof, dat het uit de kast kwam!" Het angstzweet brak Humpo Hotsflots uit. waren gekomen om de kaas in be slag te nemen, had verdachte deze vlug trachten te verstoppen. Aan vier andere kruideniers had de J. eveneens kaas verkocht. Zij al len verklaarden niet te weten, dat het gestolen goed was. Tegen de eerste verdachte de 37-jarige A. E. eiste de officier een maand gevan genisstraf, daar hij in dit geval de heling bewezen achtte. Wat betreft de andere vier verdachten: zij ken den hun dubieuze leverancier niet. Wegens schuldheling werd tegen de ze vier kruideniers elk 100,of een maand geëist. Voorts stond terecht een 31-jarige vrouw uit Loosdrecht, die de J. des tijds een tip gegeven had, welke leidde tot een inbraak in Loosdrecht. De officier van justitie noemde haar „niet reclassabel" en eiste een jaar met aftrek. De opkoper B. de V. had ec i aan tal goederen, die de bende door dief stal bijeengebracht had, gekocht. Hij is al tweemaal wegens heling ver oordeeld. De officier eiste tegen de ze verdachte, die reeds vijf maanden in voorarrest zit, negen maanden met aftrek. De 29-jarige monteur J. Th. N. Z., een zwager van een der dieven, had gestolen goederen weggehaald uit de woning van zijn schoonmoeder. „Ik deed het om haar een plezier te doen" zei hij. „Ik wist niet, maar voelde wel, dat het fout was." Z. had er echter 100,— voor gekregen, had bovendien gestolen kaas vervoerd en was hij als bemiddelaar bij de ver koop opgetreden. De officier eiste tegen hem zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De 37-jarige opkoper M. V. zou zich hebben schuldig gemaakt aan schuldheling van een koperen kabel, die de dieven tijdens een hunner ex pedities meegenomen hadden. De eis luidde f 7,of 10 dagen. De laatste verdachte in deze zaak, de los-arbeider J. Th. N. had zijn woning afgestaan voor het verber gen van de buit, verkregen door de diefstal te Laren. Hij gaf toe, hier voor 35,ontvangen te hebben. Hij zei echter geheel te goeder trouw te zijn geweest. Maar getuigey ver klaarden, dat hij geholpen had met het opbergen van de goederen en dus ook geweten moest hebben, dat er tafelzilver bij was. De officier van justitie eiste tegen hem een maand gevangenisstraf. De rechtbank zal in al deze zaken op 19 Juni uitspraak doen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5