De derde étappe voor de Belgen Joris Tjebbes zwom 59.2 over de 100 m. vrije slag DONDERDAG 5 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 LUSTRUMRONDE VAN NEDERLAND Maarde organisatie klopt niet helemaal De start voor de derde étappe werd begunstigd door prachtig zonnig weer en een niet te hoge temperatuur, alhoewel het bijna windstil was. Omstan digheden dus, waaronder goede renners tot grote prestaties kunnen komen. Vrijwel onmiddellijk werd het dan ook duidelijk, dat er wat broeide, het veld was onrustig en prompt reagerend op elke demarrage, elke driftige korte spurt, en elke schijnaanval van de matadoren aan de kop, die voort durend steekproeven nemen om eikaars plannen te peilen en paraatheid te tdtfsen. De Belgen van de B-ploeg hadden kennelijk grote plannen, maar tel kens als er een gele trui naar voren schoot, haakten prompt een of meer rappe knapen in het rood-wit-blauw aan. Pas na de Schelde-tunnel rukte Kwik van Kerkhoven zich met bruut geweld los, voortstormend tussen de hagen toeschouwers in de straten van Antwerpen, die hem aanmoe digden en bÜ Wijnegem op 35 km had hij een halve minuut voorsprong op een groepje van 5 man: Faanhof, van Est, Harm Smits, Sorgeloos en Ludwig Hormann, die een achter volging waren begonnen maar zon der veel overtuiging, zodat zij spoe dig weer door de hoofdgroep werden geabsorbeerd. Nog twee Belgen van de B-ploeg. Serin en van Stayen, rukten naar voren om van Kerkho ven te helpen. Zij kregen aansluiting bij Broechem op 49 km, maar zij waren niet alleen, zij hadden ge zelschap gekregen van niet minder dan Wout Wagtmans, die het raad zaam had geacht deze aanslag op zijn oranje trui onmiddellijk te pa reren. Er gingen dus drie Belgen en één Nederlander aan het hoofd, van wie de Nederlander wijselijk niets deed om de voorsprong te vergroten. Drie vierhonderd meter achter hen volgden Voorting en Henry Smets, met het peloton op volle snel heid 100 meter er achter. Wagtmans kreeg hulp Eén Nederlander tegen drie Bel gende verhouding was niet bil lijk, vonden van Est en Jefke Jans sen. Zij drukten wat harder op de pedalen, reden zich los en gingen achter de kopgroep aan, echter met Desmedt in hun kielzog. In de stra ten van Lier (61 km) kwam de aan sluiting tot stand. Er was dus een leidend peloton ontstaan van 7 man, vier Belgen: van Kerkhoven, Serin, van Stayen en Desmedt, allen van de B-ploeg, en drie Nederlanders: Wagtmans en van Est van de natio nale ploeg en Jefke Janssen van de Nederland A-ploeg. De hoofdgroep lag toen op 500 meter. Het leidend groepje borg in zich grote mogelijk heden, maar noch de Belgen noch de Nederlanders wilden de spits af bijten voor een serieuze uitlooppo ging en op de lange steenweg naar Aarschot, afgezoomd met een onef fen fietspad, kwam de fusie tot stand. De eerste aanval op de oran je trui was hiermede verijdeld op 75 km van de start. Nieuwe aanval TEGENAANVAL VAN DE BELGEN MISLUKT. Er gebeurde verder niets tot in de buurt van Scherpenheuvel (98 km), waar het vlakke land overgaat in een golvende streek met niet steile, doch wel zeer lange hellingen. Het peloton werd uitgerekt en de zeer strijdlustige van Kerkhoven nam opnieuw het initiatief voor een aan val, samen met van Dormael en Schaecken van België-A. Van Bree- nen en van Elderen gingen mee om een oogje in het zeil te houden. Na de doortocht van Diest, op 103 km had dit vijftal een gat geslagen van \Vz minuut, alhoewel van Breenen en van Elderen uiteraard geen me ter kop reden en er zich toe be perkten aan het wiel van de Belgen te blijven. Het verschil was niet groot, en het betekende al heel weinig als mén bedacht, dat er nog meer dan 120 km gereden moest worden. Maar ploegleider Pellenaars, die pools hoogte was komen nemen keek toch een tikje ongerust. Vooralsnog zag hij echter geen reden om het sein voor een tegenaanval te geven; met van Breenen had hij trouwens al tijd nog een vinger in de pap. Bij de brug over het Albertkanaal, vlak voor Beringen op 118 km was het verschil aangegroeid tot 2 minuten. Veel gang zat er niet in, want al zwoegden de Belgen, de Nederlan ders lieten zich alleen maar gang maken en daardoor steeg het tempo maar zelden tot boven de 35 kin. Toen toch bleek het verschil tussen koplopers en hoofdgroep te Helch- teren op 132 km vergroot te zijn tot 3^2 minuut. De verklaring schuilde Het belangrijkste feit uit de derde etappe van de Ronde van Nederland, was de mislukte tegenaanval van de Belgische renners, tegen de domine rende positie van de Nederlanders Het was Kwik van Kerkhoven, die de lont in het kruit stak en, wat enigszins verbaasde, al zeer vroeg. Maar wie de jeugdige, Vlaamse pro fessional in de ochtenduren bij de permanence te St. Niklaas had horen praten, zou deze vroeg ingezette aan val wel begrijpelijk gevonden heb ben. Want v. Kerkhoven was kwaad, heel kwaad zelfs. Men herinnert zich de fout, welke bij de aankomst te Etten was gemaakt en waarbij 12 renners één minuut te veel aan tijd was toegekend. Deze minuut was bij aankomst te St. Niklaas gereduceerd, maar Kwik van Kerkhoven, die zich bij het zelfde groepje van 12 had be vonden, was daar niet: bij geweest, hetgeen duidelijk uit zijn totaaltijd van het klassement viel op te maken. Men zegde hem toe, de zaak te on derzoeken, maar intussen stapte Van Kerkhoven geladen op de fiets en ging er al spoedig vandoor. En niet één keer heeft de Vlaming, die in grootse vorm reed, in deze etappe van St. Niklaas naar Tongeren door de prachtige Belgische Kempen en schitterend heuvelland van de Maas vallei, het peleton uiteengereten. Want toen na 75 km. alles weer tot rust was gekomen en het peleton en kele kilometers gezapig in de buurt van Aarschot aflegde, nam v. Kerk hoven na 95 km. opnieuw het initia tief" van een aanval. En voor de 2e keer had hij succes. Want geholpen door Schaeken en de voortreffelijk rijdende van Dormael, wist hij de voorsprong bij verrassing uit te buiten tot 2 en zelfs 3 min., waarbij het golvede landschap en de bochtige wegen grote steun boden aan de ont vluchtingspoging. Wel zaten Van El deren en Van Breenen bij dit drietal, maar wat konden onze landgenoten anders doen dan aan het wieltje blij ven hangen? Maar achter hen zagen de Neder landse renners het gevaar. Het tem'- po werd opgevoerd, de rust was voor de 2e rnaal verdwenen en in som mige gedeelten van de course lag de snelheid boven de 40 km.. Met ver eende krachten slaagden de achter volgers er in. tientallen seconden van de aanvankelijke voorsprong van 31/2 minuut af te knabbelen en, naarmate Tongeren meer in zicht kwam. werd het verschil steeds klei ner. Tenslotte bleef het peleton op de laatste kilometer op ongeveer 1 minuut achterstand hangen, zodat de onderlinge verschillen tussen de renners, die in het algemeen klasse ment in de bovenste regionen huizen, wel veranderden, maar beslissingen werden geenszins geforceerd. En dat was wel degelijk de bedoeling van de tegenaanval van Van Kerkhoven en van Dormael geweest. Steeds wa ren de gele. truien van de Belgen in deze etappe vooraan geweest. Voort durend wisten zij onrust in de gele deren te scheppen, maar de winst die zij namen met een verdiende etappe-zege van Van Kerkhoven en de oranje trui van Gielen, droeg geenszins het grootse karakter, waar op onze Zuiderburen in deze tweede Belgische etappe eigenlijk hadden gerekend. De conclusie luidt dus: De Ronde van Nederland is na de derde etappe nog lang niet beslist. Van Kerkhoven keek naar van Breenen en van Breenen keek naar Kerkhoven, en toen dc Belg besloot achter zijn landgenoot aan te gaan had deze zeker 200 meter voor sprong. Het werd nu een achtervol gingsrace met van Dormael aan kop en het duo van Kerkhovenvan Breenen fel jagend achter hem aan. Schaecken werd het kind van de re kening, hij was vermoeid en viel het eerst terug en even later liet ook van Elderen zich afzakken. Nog voor Aeben, 201 km, verloor van Dormael de ongelijke strijd tegen de beide achtervolgers en met zyn drieën beklommen zij de heuvel van Cher d'Eben, enkele kilometers voor Houtain St. Simon op 210 km. Het peloton lag daar 900 meter achter. Op de zig-zag-afdaling volgde een nieuwe lange klim, maar er kwam geen meter speling tussen de Ne derlander en de beide Belgen. De laatste 20 kilometers voerden door de Maasvallei, over een gol vende bochtige weg, afwisselend as phalt cn klinkers. Het peloton won langzaam terrein, totdat het onge veer 5 km van de finish in vier of vijf moten uiteen viel. Het trio aan de kop werd echter niet meer ach terhaald en arriveerde op het cir cuit van Tongeren, waar Kwik van Kerkhoven de sprint won voor van Dormael en van Breenen. Wout Wagtmans was bijna 2 minuten la ter binnen op de winnaar en een minuut later dan Gielen, aan wie hij de leiderstrui is kwijt geraakt. Klassementen. in het feit, dat Wagtmans even was afgestapt, dat Voorting bij hem was gebleven, dat de Nederlanders het peloton afgeremd hadden om Wagtmans gelegenheid te geven weer in te lopen en dat de Belgen eveneens het tempo hadden gedrukt met het doel de achterstand van de Oranjetruidrager op de kopgroep zo veel mogelijk te accentueren. Belgen verzetten bergen werk Over de flauwglooiende wegen van de bosrijke Kempen ging het naar Asch. Het beeld in de kopgroep veranderde niet; om beurten zaten van Kerkhoven, van Dormael en Schaecken aan de kop, trekkend en rukkend voor al wat zij waard wa ren en van Elderen en van Breenen onverbiddelijk aan hun wiel kle vend. De Belgen verzetten bergen werk en voerden geleidelijk het tempo op tot tegen de 40 km, maar het hielp weinig, want het peloton had de achtervolging ingezet onder aanvoering van Wagtmans en Voor ting, en bij Asch (162 km) was het verschil ingekrompen tot amper 2 minuten. Bij Mechelen aan de Maas, 172 km, had het jagende peloton zijn achterstand verminderd tot 1 min. 55 sec. en 10 km verder te La- naken, 47 km voor de finish, was er al weer 25 seconden van af in weer wil van de vertwijfelde tegenstand van de drie Belgen aan de kop. Tus sen deze beide plaatsen had van Breenen, plotseling uit zijn passivi teit ontwaakt, toen hy het zwaaien met de vlag zag, een premie ingere kend. Bij de Belgen toonde van Dor mael nog met de minste sporen van vermoeidheid. Kort na Lanaken de marreerde hij plotseling zeer scherp, maar van Breenen pakte zijn wiel en de poging mislukte. Maar enkele honderden meters verder spurtte van Dormael zich andermaal los. De officiële uitslag van de derde etappe St. NiklaasTongeren (229 km.) luidt: 1. Van Kerkhoven (Belg. B) 5.58.12; 2. Van Dormael (Belg. A) 5.58.42; 3 Van Breenen (Ned. nat.) 5.59.12; 4. Janssen (Ned. A) 6.00.15; 5. Gielen (Belg. A) z.t.; 6. Smits (Ned. B) z.t.; 7. Lambrichs (Ned. A.) z.t.; 8. Schae eken (Belg. A) z.t.; 9. Voorting (Ned. nat.) z.t.; 10. Roks (Ned. B) z.t.; 11. Van Est (Ned. nat.) z.t.; 12. Desmedt (Belg. B) z.t.; 13. Neyt (Belg. B) 6 00.18; 14. Serin (Belg. B) 6.00.35; 15. Kemp (Intern.) z.t.; 16. Sorgeloos (Belg. B) 6.0053; 17. Wagtmans (Ned. nat.) 6.01.10; 18. Bogaerts (Belg. A) z.t.; 19. Van Stayen (Belg. B) z.t.; 20. Dekkers (Ned. nat.) z.t.; 21. Smets (Belg. A) z.t.; 22. Diederich (Intern.) 6.01.18; 23. De Hoog (Ned. A) z.t.; 24. Suykerbuyk (Ned. B) z.t.; 25. Jo ris (Ned. A) 6.01.32; 26. Vinken (Ned. A) 6.02.46; 27. Hendriks (Belg. A) 6.07.45; 28. Van Elderen (Ned. B) 6.11.03; 29. Loos (Ned. B) 6.13.02; 30. Hormann (Intern.) 6.14.45: 31. Pfan- nenmuller (Did.) 6.22.16; 32. Schoen makers (Ned. B) 6.26.26; 33. Faanhof (Ned. nat.) 6.39.54. Opgegeven hebben: de Duitsers Theissen, Berger, Schwartzenberg en Siefert en de Zwitser Weilenmann uit de internationale ploeg. Het algemeen klassement luidt: 1. Gielen (Belg. A) 17.31.52; 2. Van Kerkhoven (Belg. B) 17.32.54; Wagtmans (Ned. nat.) 17.32.56; 4. Van Dormael (Belg. A) 17.32.57; 5, Van Est (Ned. nat.) 17.33.05; 6. Desmedt (Belg. B) z.t.; 7. Van Bree nen (Ned. nat.) 17.33.54; 8. Voorting (Ned. nat.) 17.34.0; 9. Kemp (Intern.) 17.34.08; 10. Schaecken (Belg. A) 17.34.57; 11. Sorgeloos (Belg. B) 17.35.08; 12. Janssen (Ned. A) 17.35.27; 13. Bogaerts (Belg. A) 17.35.43; 14. De Hoog (Ned. A) 17.36.00; 15. Suy kerbuyk (Ned. B) z.t.; 16. Smits (Ned. B) 17.37.02; 17. Serin (Belg. B) 17.38.17; 18. Dekkers (Ned. nat.) 17.38.53; 19. Lambrichs (Ned. A) 17.40.59; 20. Neyt (Belg. B) 17.41.02; 21. Joris (Ned. A) 17.42.35; 22. Die derich (Itnern.) 17.42.48; 23. Roks (Ned. B) 17.43.18; 24. Vinken (Ned. A) 17.48.44; 25. Hormann (Intern.) 17.49.27; 26. Hendriks (Belg. A) 17.50.40; 27. Van Elderen (Ned. B) 17.53.58; 28. Schoenmakers (Ned. B) 18.01.08; 29. Loos (Ned. B) 18.04.44; 30. Van Stayen (Belg. B) 18.20.35; 31. Pfannenmuller (Did.) 18.30.30; 32. Faanhof (Ned. nat.) 18.50.02; 33. Smets (Belg. A) 19:18.59. Het ploegen-klassement: 1. Neder land nationaal 52.37.24; 2. België A 52.39.37; 3. België B 52.40.32; 4. Ne derland B 52.45.54; 5. Nederland A 52.50.05; 6. Internationale ploeg 53.06.46. Nederlandse jury protesteert te Tongeren. Te St. Niklaas was vlak voor de start van de derde etappe, aam de renners medegedeeld, dat zij bij de aankomst te Tongeren slechts één keer de eindstreep behoefden te pas seren en dat daarmede de rit zou zijn geëindigd. Kennelijk was de oor spronkelijke opzet geweest om op een klein circuit, veel kleiner dan dat te Etten, een of meer ronden af te leg gen. De Nederlandse jury, waarvan W. van Steenbergen kamprechter is, had te St. Niklaas eenwei anders be slist.. Geleerd door de treurige erva ring te Etten had men het verstan dige besluit genomen geen ronde extra bij de aankomst te Tongeren te laten rijden. De renners waren hiermede dus bekend. Maar wat ge beurde er te Tongeren? Toen Kwik van Kerkhoven van Dormaelen en van Breenen het smalle en zanderige weggetje opkwamen en de Neder landse jury zich op een kleine tri bune had opgesteld teneinde de aan komst te noteren, kwam het comité Tongeren van de Ronde van Neder land plotseling tussenbeide. Kenne lijk om de toeschouwers, die zich om het circuit hadden geschaard, niet teleur te stellen, greep men in en deelde per microphoon mede, dat de ienners nog een ronde moesten af leggen. En dat de Belgen dit meen den, bewezen zij door de bel te lui den op het ogenblik, dat de drie ren ners passeerden. Volkomen in de war zette het drietal door en het 'was maar gelukkig, dat hun aankomst r.a de extra ronde de zelfde was geble ven. Maar in het peloton was de si tuatie geheel anders. Jefke Jansen was van achter het veld komen sprinten en zag kans met enkele me ters voorsprong de finishlijn te pas seren. Maar wederom klonk de bel en iedereen reed door. Opnieuw grote verwarring en het was duidelijk, dat de volgorde van doorkomst na de extra ronde geheel anders zou wor den. Protesten regenden op de arme juryleden neer, iedereen keek ieder een woedend aan, de Nederlandse journalisten zagen elkaar een beetje meewarig aan, hetgeen zo ongeveer betekende: alweer een ernstige fout in de organisatie. Bij het bekend maken van de uit slag van de etappe in de permanence deelde van Steenbergen mede, dat de jury van de Ronde van Nederland een protest zou indienen via de Kon. Ned. Wielren-Unie bij de Belgische Wielerbond, omdat officials uit Ton geren, die geenszins deel uitmaakten van de wedstrijdleiding zonder daar voor het recht te bezitten, hadden in gegrepen in de gang van zaken. Uit de aard der zaak maakte de jury een uitslag bekend, welke was opgemaakt na de eerste doorkomst van de ren ners. De Belgen wijzen bij voorbaat een protest af. Een verslaggever van het A.N.P., heeft de organisatoren te Tongeren gevraagd naar hun standpunt ten aanzien van het protest van de Ne derlandse jury van de Ronde Nederland. Dit protest, zo deelde men mede, zal absoluut ter zijde worden gelegd. Want de Nederlandse jury kan nu wel te St Niklaas 's mor gens hebben besloten, om de aan komst te Tongeren anders in te rich ten dan was afgesproken, maar dat geschiedde, aldus de Belgen, zonder voorkennis van de officials te Ton geren, dat de renners bij aankomst een ronde op het circuit zouden af leggen. Men kan dus niet, aldus de Belgische organisatoren, op het laat ste moment wijzigen. Hoe het ook zij het verschil van mening tussen de Nederlandse juryleden en de organi satoren van de aankomst te Tonge ren, was wel zeer groot. Wagtmans en Janssen gestraft De wedstrijdleiding van de Ronde van Nederland heeft in de avond na de derde etappe straffen opgelegd aan Wagtmans van de nationale ploeg Jefke Janssen van de Nederlandse A-ploeg. Wout Wagtmans kreeg een straf van een halve minuut omdat hij tijdens de etappe een wiel van Faan hof had gemonteerd. Dezelfde straf onderging Janssen, toen hij in moeilijkheden geraakte en een wiel van zijn ploeggenoot Vinken kreeg. Ook dit kostte Janssen een halve minuut. Straffen kwijtgescholden. De ploegleider van de Ned. natio nale ploeg heeft aan de wedstrijd- commissarissen kunnen aantonen, dat Wout Wagtmans een wiel van Faanhof heeft moeten nemens we gens materiaalbreuk. De wedstrijd commissarissen vonden hierin aan leiding om hem de straf van 30 se conden kwijt te schelden. Hetzelfde is gebeurd met Janssen, die een wiel van Vinken had gekregen. Ook hij had materiaalbreuk gehad. De klassering van beide renners in de algemene rangschikking blijft dus zoals deze oorspronkelijk was vast gesteld. Swift-combinatie. De tweede rit van de avondcompetitie werd wonnen door Jac. de Groot, 60 km., 1 uur 22 mn. 5 sec., 2. J. Duiven voorde, 3. W. Vreeswijk, 4. R. Wal let, 5. D. Nieuwenburg. 6. J. Ver meulen, 7. P. v. d. Meij, 8. J. Slin gerland (lekke band). B-klasse: 1. J. Riethoven, 40 km., 56 min. 43 sec., 2. P. Pranger, 3. B de Wette, 4. C. v. Ruiten, 5. J. Star, 6. D. de Groot. In de ronde van Krommenie wist W. Vreeswijk de vierde plaats te bezetten. WATERPOLO. De A.Z.C. zeventallen, die gister- openden van het waterpolo-seizocn avond in eigen bad de competitie 1952. zijn wel zeer slecht van start gegaan. Een gunstige uitzondering hierop maakten de dames, die het 2e zevental van Bodegraven met 5—1 wisten te verslaan. Het le zevental van de heren kreeg daarentegen van Bergambacht voor de 2e klasse van de K.N.Z.B. 'n lesje waterpolo. Achtereenvolgens wis ten de Bergambacht-spelers dc stand op 40 te brengen, waarna Inder- mauer, die deze avond middenvoor speelde, de achterstand wist te ver kleinen tot 2—4. Na de wisseling ging het steeds slechter bij de A.Z.C.-ers met het ge volg, dat de Alphense doelman nog vijf maal de bal uit het net mocht halen. Het 3e zevental van de heren ver loor eveneens van het 3e van Berg ambacht en wel met 4—0. VOLLEYBAL Internationaal zwemtournooi L.Z.C. Waterpolo: een zege en een gelijk spel voor Zweedse gasten De Leidse Zwemclub opende het zwemseizoen in open water met internatio nale wedstrijden door deelname van de Zweedse club Vasteras Simselsskap, doch bijzondere dingen heeft deze club niet laten zien. Gelukkig echter wa ren er ook enkele Nederlandse zwemmers van naam, die op twee goede nummers, de 100 meter Fug en de 100 meter vrije slag, goede prestaites lever den. Voorts nam het Ned. militair zevental deel aan de waterpolowedstrij- den, waarvan dc laatste nagenoeg in het donker gespeeld werd, een gevolg van het feit, dat het programma voor de ongeveer»'t\vee beschikbare uren vrij overladen was en natuurlijk niet op tijd begon. De 100 meter rugslag bracht vier deelnemers aan de start en leverde, een overwinning op voor de Aegir- man C. Kievit, tegen wie De Tombe en Halvorsen noch de Zweed Jo hansson enige kans kregen. Reeds op de 50 meter lag Kievit enkele meters voor en deze voorsprong kon hy gemakkelijk handhaven. De uitslag was: 1. C. Kievit (Aegir) 1.12.4, 2. H. Halvorsen (Het Y) 1.16.8, 3. H. de Tombe (De Zijl) 1.18, 4. H. Johansson (VVS). De 100 meter vrye slag werd in twee series verzwommen, de eerste voor de Leidenaars met de Zweed Branch us, de tweede voor de na tionale cracks. Branclius werd winnaar van de eerste, Tjebbes van de tweede, maar de tijden wijzen uit, dat er nog een klasse verschil bestaat tussen bei den. Branclius bleef met 59.2 sec. onder de minuut, hetgeen voor de eerste maal in het nog vrij koude open water een goede prestatie ge noemd kan worden, temeer wijl op een 50 meter-taan gewonnen werd met dus slechts één keerpunt. VOETBAL HET ASC-JUBILEUM. Morgenavond jeugdwedstrijd. In het kader van de viering van het 60-jarig bestaan van de vereni ging ASC wordt morgenavond om 7.15 uur op het terrein aan de De Kempenaerstraat te Oegstgeest een wedstrijd gespeeld door' een sterk jeugdelftal van ASC (o.a. Vreeken, de Wit, Schalks) tegen het jeugdteam van de „Highfield Youth Club Black pool'^ uit Engeland, welk elftal wordt getraind door de bekende Engelse in ternationaal mr. Stan Mortensen. Dit jeugdteam speelt bijzonder goed, maakt een tour door Holland en heeft Woensdag j.l. een 51 overwinning behaald op een sterk elftal van de vereniging ..Noordwijk", waarbij in het bijzonder het publiek genoten heeft van het goede spel der Engel sen. HET EERSTE KLASSER TOURNOOI DWS—Xerxes 3—0. De tweede wedstrijd voor het eerste klassertournooi van ASC, gis teravond tussen DWS en Xerxes aan de Kempenaerstraat gespeeld, mocht zich in een buitengewoon grote be langstelling verheugen. Rond 5000 voetbalenthousiasten zijn daarbij ge tuige geweest van een aardige strijd tussen beide eerste klassers, waarbij de Rotterdamse ploeg enkele inval lers telde. Niettemin was het de sterke verdediging van DWS, die de grondslag voor de Amsterdamse over winning werd. Beide ploegen gingen in hoog tempo van start, maar het succes was voor de Amsterdammers, die door Klein de leiding namen (10). Met deze stand kwam ook de rust. Na de hervatting werd het DWS- overwicht langzaam maar zeker gro ter en geleidelijk aan zag men de Rotterdamse defensie ineenschrom pelen door de steeds wederkerende aanvallen van DWS. Door Van Koe voet en midvoor Dijkstra werd de stand op 30 gebracht, waarmede tenslotte het einde towam. De uitslag van dit nummer was: 1 Joris Tjebbes (HPC) 59.2 sec., 2. A. Boxem (DAW) 1.00.8, 3. cn 4. C. Hermsen (HZC) en R. Zijlstra (SZC) beiden 1.01.4. In de eerste serie had Branclius 1.08 genoteerd, 2. L. Zitman (LZC) 1.15.4, 3. Th. Kemperman (LGB) 1.17.5. De resultaten van de overige num mers waren: 100 m. vrije slag dames: 1. A. Oostrom (Sleutelstad) 1.18.4, 2. L. Binsbergen (LZC) 1.20, 3. Bep Wa lenkamp (LZC) 1.22.1. (L. Stikkel- man van de Leidse Golfbrekers, die in dit nummer de leiding had gehad, moest 15 meter voor het einde op geven wegens kramp). 4 x 50 m. wisselslag jongens: 1. De Zijl in 2.26.2, 2. Sleutelstad in 2.f~ 3. LZC I in 2.29.8. 100 m. schoolslag heren: 1. A. Vries (HPC) 1.18.9, 2. C. Wiering (Het Y) 1.19.3, W. v. Zijl (Sleutel stad) 1.22.4. 300 m. wisselslag dames (2 x 100 en 2 x 50 m.): 1. De Zijl 4.34.4, 2. Sleutelstad 4.35, 3. Leidse Golfbre kers 4.40.4, (LZC gedisk-w.). Idem heren: 1. De Zijl 3.43, 2 Sleutelstad 3.44.4, 3. Militairen 3.44.8, Nat. Combinatie (met 3 zwemmers) 3.45. Voorts werden er drie waterpolo- wedstrijden gespeeld. De eerste, tus sen het Ned. Militair Zevental en Vasteras Simsellskap, leverde een gelijk spel: 22, op. Janssen opende de score en uit een strafworp ver grootte Hoekstra de voorsprong. Voor de rust werd het door Branclius 21 en in de tweede helft' 22 door Thavelin. De tweede wedstryd ging tussen de Zweedse ploeg en een combinatie van GZC en LZC met de ZIAN-speler Snijders. De Zweden namen hier de leiding en Joop v. d. Reijden maakte gelijk (11). Voor de rust gaf de midvoor der gasten zijn ploeg op nieuw de leiding (12) en na de hervatting werd het door een fout van Heck 13. Uit een strafworp verkleinde Snijders tenslotte de ach terstand (2—3). Het was al aardig schemer, toen tenslotte de derde wedstrijd, tussen het Ned. Militair Zevental en de GZC/LZC-combinatie nog moest ge speeld worden. Dit werd een 31 zege voor de militairen, nadat de rust met 11 was ingegaan. De wedstrijden werden o.m. bijge woond door de burgemeester, j-hr. mr. F. H. van Kinschot en de wet houder voor Onderwijs en Sport zaken, de heer J. C. v. Schaik. WANDELSPORT DE AVOND-VIERDAAGSE. „De Avond-Vierdaagse" wordt ge houden op 18, 19, 20 en 21 Juni a.s. Zij, die niet in de gelegenheid zijn op 21 Juni te wandelen, kunnen op 17 Juni a.s. beginnen. Dit geldt ook voor de militairen. De afstand bedraagt voor senioren 3 X 15 km. en IX 20 km., terwijl het inschrijfgeld 1.50 is. Voor de jeugd is dit 4 x 10 km., inschrijfgeld 1. De start vindt plaats vanuit „Oud- Hortuszicht", Witte Singel te Leiden. In schryvingen kunnen geschieden bij de heer M. Zwart- Haven 26b te Leiden. Tel. K. 1710 24682. Door de vereniging Ontwikkeling en Ontspanning, samengesteld uit het personeel der Ned. Rotogravure Mij. is een volleybaltournooi georga niseerd. genaamd „Zilveren Wals Tournooi", dat wordt gehouden op Zaterdagmiddag 8 Juni. Deelnemende verenigingen zijn: Dames: Stadhuis, Professoren wijk en NRM. Heren: Pool A: Professoren wijk, Stadhuis, DES en NRM. Pool B: Sleutelring, HVL, Donar en Blijf Fit. De wedstrijden vangen te 2.30 uur aan op het terrein van Prof. wijk aan de Burggravenlaan (bij slecht weer in het Gymnasium aan de Fruinlaan). POSTDUIVEN Gevleugelde Vrienden (Wasse naar). Wedvlucht vanaf Orleans, afstand 500 km- Uitslag: A. Sma- bers 1, 7 C. van Wissen 2, 14; J. P. Brederode 3, 10, 11; J. H. M. Brou wer 4. 6; J. F. v. d. Lely 5. 8: J. M. Brederode 9. 13. Eerste 12.55.44 uur, snelheid 1522,90 meter. Wassenaarse Vriendenclub. Wed vlucht vanaf Orleans. Aankomst eerste 12.33.29. snelheid 1545.77 me ter. Uitslag: HamLaurey 1; J. C. M. van Noord 2; C. J. dc Weerd 3; J. H. Groeneveld 4, 5, 6, 9; C. Par- levliet 7; L. H. de Kleine 8. „De Witpen" (Zoctermcer). Concours vanaf Orleans, afstand 498 km, gelost om 7.10 uur 45 duiven, eerste 12.16.11, snelheid 1573.2 m, laatste 14.5.8, snelheid 1206.8 m. Uit slag: M. Ponse 1, 9; A. C. Switsar 2, 3; J. Hoogendoorn 4; P. Heijnen 5; Jac. N. v. d. Sman 6; A. Brusse 7; M. C. v. d. Goes 8; A. Hermus 10. „Dc Duinklievers" (N'hout). Wedvlucht voor oude duiven van Orleans. Afstand plm. 518 km. In concours 74, gelost 7.10 uur met Z.W. wind. Aankomst eerste 12.46.34 uur, snelheid 1541,07 m. Uitslag: K. Nul- kes 1, 10. 19. 21; C. en J- Broekhof 2 Paviljoen St. Jan van de St. Bavo Stichting 3, 4, 13, 18, 25; J. Duijn- dam 5, 6; J. cn R. Broekhof 7, 8, 9 en 20. „De Reisduif" (Hazcrswonde). Wedvlucht vanaf Quiévrain, afstand 197 km met 67 duiven, gelost om 12 uur met Z.O. wind cn bewolkte lucht, eerste 2.45.35, snelheid 1195 meter, laatste 3.00.02, snelheid 1099 meter per minuut. Uitslag: W. van Veen 1, 3, 5. 7, 11; P. van der Malen 2, 10; C. Groen 4, 12; W. Lindhout 6; W. Bleeker 8, 9. „Vrije Vliegers" (R'veen). Wed vlucht vanaf Orleans, afstand 516 km, gelost 7.10 uur, eerste 12.29.37, snelheid 1615.00 m. Uitslag: H. van Veen 1, 9; J. v. Amsterdam 2, 4; J. Rietbroek 3, 21. J. Leune 5, 8; J. v. Seggelen 6; Warmerdam 7, 19; A. v. Beek 10, 11. VcyoK de HAAGSE ECON. RECHTER. Open op Zondag? „O, dat is die mevrouw die altijd maar open is als ze dicht moet zijn", zei de Haagse Econ. Politierechter bij de behande ling van de zaak tegen een 57-jarige koopvrouw uit Leiden. Haar was tcnlastegelegd dat zij op Zondag 23 Maart haar kruidenierswinkel had open gehad. De verd. voerde aan dat de winkeldeur tevens uit- en ingang van haar huis is. Inderdaad was vol gens haar de deur open en liepen de kleinkinderen in en uit. In het pro ces-verbaal stond dat verd. twee kin deren had bediend. „Ik geef de kleinkinderen wel vaker een snoep je" was het commentaar van de kruidenierster. Zij erkende al eer der een proces-verbaal te hebben gehad en al eens gewaarschuwd te zijn. Toen zij volhield twee getuigen te kunnen meebrengen, die zouden kunnen verklaren dat zij die Zon dag geen klanten geholpen had, werd de zaak aangehoudc Ook de verbalisant zal als getuige worden opgeroepen. Teveel tulpen. f 75.boete of 30 dagen eiste de officier van justi tie tegen een bloembollenkweker uit Noordwijk, die in 1950 en 1951 met overschrijding van zijn teelt- vergunning tulpenbollen had ge kweekt. Volgens verd. hadden de opmeters hun werk niet goed ge daan en bovendien had hy wel 50 roe schade gehad door water. De Haagse Econ. Politierechter veroor deelde hem tot 25 of 10 dagen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5