Wijziging weeglonen, marktgeld havengeld en liggeld (elgersmakliniek heeft nieuwe verwarmingsinstallatie nodig Vacantie-gratificatie gem. pers. GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Snel speurderswerk WOENSDAG 4 IUNI 1952 DE LETOSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Voorstellen aan de Leidse Raad De gemeenteraad van Leiden ver- fadert Maandag 9 Juni a.s. om twee •nr. De agenda vermeldt o.a.: Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op de Ge meentelijke Werkplaats, vacature de heer J. A. Valk. Voorgesteld wordt de heer J. Beekman. Benoeming van een tijdelijk le raar in de klassieke talen aan het Gymnasium. Voorgesteld wordt dr. J. H. M. M. Loenen. Benoeming van een leraar in de Staatswetenschappen en van een le raar in de Franse taal en letterkunde aan de Hogere Burgerschool met vijf jarige cursus. Voorgesteld worden resp. de heren P. v. Barneveld en A. E. H. Tonkens. Voorstel tot het verlengen van de termijn van ontruiming van een vijftal onbewoonbaar verklaarde woningen: 4e Binnenvestgracht 45, le Gortestraat 13, 34, 35, 37. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de Dienst der Gemeentewerken. Voorstel inzake het verkopen van een gedeelte muur langs het Kaas marktterrein aan L. Berg. Voorstel inzake het wijzigen van het plan van uitbreiding. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de Jelgersmakliniek. Voorstel inzake het aangaan van geldlening, groot ƒ3.500.000. Voorstel tot het vaststellen van verordeningen regelende de heffing en de invordering van weeglonen, van belastingen onder de naam van marktgeld en staangeld te Leiden en van belastingen onder de naam van havengeld en liggeld in de gemeente Leiden. Voorstel inzake het verlenen van een uitkering (vacantiegratificatie) aan het gemeentepersoneel. WIJZIGING VERORDENINGEN OP WEEGLONEN, MARKTGELD, HAVENGELD EN LIGGELD. Weeglonen. De verordening, regelende de hef fing van weeglonen en plaatsgelden aan de Gemeentewaag en van weeg lonen aan de Vette Varkensmarkt te Leiden, bevat afzonderlijke tarieven voor het wegen van boter, kaas en andere goederen en verschillende soorten levende dieren. Deze weeg lonen worden voor boter berekend per vat, voor kaas en andere goede ren per 100 kg. en voor dieren per stuk. De voor het wegen van dieren bestaande differentiatie van tarieven is overbodig en leidt in sommige ge vallen zelfs tot onbillijkheden. Ter wijl bijvoorbeeld voor een rund van 1000 kg. een weegloon van ƒ0.25 is verschuldigd, moet voor het geza menlijk wegen van een toom biggen van 10 stuks van 300 kg. in totaal, hoewel voor beide wegingen dezelfde handgrepen nodig zijn, 1.50 worden betaald. Een herziening van deze verorde ning, welke reeds van 1916 dateert en voor het laatst in 1934 is gewij zigd, moet derhalve gewenst worden geacht. Een uniform weegloon van levende dieren van 0.25 per weging komt B. en W. billijk voor; evenzo een weegloon van 0.25 per 50 kg. of gedeelten daarvan voor boter, kaas en andere goederen; dit laatste komt ongeveer overeen met het door de particuliere wagen in deze gemeente berekende tarief van 0.50 per 100 kg. Het totr nu toe in artikel 3 voorko mende plaatsgeld voor in de Waag geplaatste vaten boter, welke niet gewogen worden, is feitelijk markt geld en kan derhalve beter in de marktgeldverordening worden gere- BOSKOOP Aan Districtsschoolartsendienst. het zeer lijvige jaarverslag van de districtsschoolartsendienst „Boskoop" ontlenen wij onderstaande bijzonder heden: Het aantal scholen en leer lingen onder toezicht in het afgelo pen jaar bedroeg in Benthuizen, Boskoop, Hazerswoude, Moerkapelle, Reeuwijk, Waddinxveen, Zoetermeer en Zoeterwoude: kleuterscholen 29, leerlingen 1803; scholen voor L.O. 37, leerlingen 5986; scholen voor ULO (Boskoop, Hazerswoude, Waddinx veen en Zoetermeer) 6, leerlingen 389; scholen voor voortgezet lager onderwijs (Zoetermeer en Zoeter woude) 2, leerlingen 44. Totaal 74 scholen met 8222 leerlingen. Onderzocht: volledig kleuters: 820, gedeeltelijk 34, naar huisarts verwe zen 154; Lagere school: volledig 2503, gedeeltelijk 411, naar huisarts verwezen 516; VGLO: volledig 31, naar huisarts verwezen 4; ULO: vol ledig 164, gedeeltelijk 1, naar huis arts verwezen, 36. Totaal: volledig 3518, ged. 446, naar huisarts verwe zen 710. Onder gedeeltelijk onderzocht zijn gerekend, op verzoek van ouders of onderwijzers (144), op verzoek school zwemmen (232), voor gezondheids kolonies (39) en getest (31). In het afgelopen jaar werden 86 kinderen uitgezonden, t.w. Boskoop 29, Hazerswoude 21, Reeuw ijk 3, Waddinxveen 12, Zoetermeer 19 en Zoeterwoude 2. Benthuizen en Moer kapelle zonden niet uit. Het percentage Pirquet-reacties is niet hoog; van de 78 doorgelichte kinderen was er geen enkele met een actief proces. DE KWAKEL K.D.O.-tournooi 2e Pinksterdag heeft K.D.O. een tournooi gehouden, waaraan deelgenomen werd door K. D.O., Hertha uit Vinkeveen, Argo- nout uit Amsterdam en H.B.C. uit Heemstede. De eerste wedstrijd ging tussen K.D.O. en Hertha. 15 Minuten na rust maakte De Jong een mooi doelpunt voor K.D.O., waarmede het einde kwam van deze eerste wed strijd. (10) Nu was het de beurt aan Argonout en H.B.C., welke wed strijd gewonnen werd door H.B.C. (31) De verliezersronde, Hertha Argonout, wist Argonout te winnen met 30. Hierna kwam de winnaars ronde: K.D.O.H.B.C. Reeds na f minuten nam K.D.O. de leiding door een krachtig schot van Eek. (1—0) Voortdurend was het H B.C.-doel in gevaar, doch doelpunten bleven ver der uit. Na de rust wist H.B.C. reeds na 3 minuten de gelijkmaker te ma ken en even daarna werd het 21 voor H.B.C. K.D.O. zette alles op alles om de achterstand in te halen en dit lukte ook, doordat Eek uit een mooie voorzet van Janmaat de stand op 22 bracht, waarmede het einde kwam. Nu moest er, door penalties te nemen, de winnaar aangewezen worden, wat door H.B.C gewonnen werd. Jubileum Zondag was het 40 jaar geleden, dat de hoofdonderwij zer, de he^r P. J. Graven, als onder wijzer benoemd werd te Dordrecht. De jubilaris had verzocht, deze dag ongenverkt te laten voorbijgaan; het feest werd dan ook alleen in huise lijke kring gevierd. Ongeveer 30 jaar is meester Graven hoofd der school alhier. Nog een paar jaar hoopt hij deze functie te bekleden vóór hij met pensioen gaat. Geb.: Nicoline, d. v. J. de Bruin en J. Verburg; Niesje A., d. v. P. F. de Bruin en M. Kuiper; Hermanus N. M., z. v. T. C. v. d. Sande en A. de Groot; Cornelia H. M., d. v. H. C. Berger en J.v. d. Velden. Ondertr.: Anthonie, G. M. de Hoop en Roelfina H. Beumer. Overl.: Elizabeth A. M. Driehuis, 4 jaar. HAZERSWOUDE (H. R.) Viswedstrijd. De hengelsport vereniging Koudekerk-Hazerswoude heeft op 2e Pinksterdag een viswed strijd georganiseerd. De wedstrijd ibegon 's morgens om 5 uur, ondanks het slechte weer. De heer W. de Nobel haalde de zwaarste vis uit de Rijn, n.l. 700 gr. Om 8 uur werden de prijzen uitgedeeld in café G. Cools. De prijzen bestonden uit huishoude lijke voorwerpen. Winnaars waren de heren W. de Nobel (700- gr.); H. H. de Vries (375 gr.); B. v. Vegten (375 gr.); B. Walderveen (250 gr.). De vangst was slecht. HOOGMADE R.K. Harmoniever. De R.K. Harmoniever. „De Heerlijkheid Hoog- made" hield haar jaarvergadering in café vant der Ploeg. De kascontrole- commissie verklaarde bij monde van de heer W. Kraan, dat alles in goede orde was bevonden. Op 1 Mei was er nog 7.66 in kas. De periodiek aftre. dende secretaris, de heer N. P. v. d. Pouw-Kraan, werd bij acclamatie herkozen. Voorts werden er plannen beraamd om ter versteviging van de kas, wat dringend nodig is, een mu zikale rondgang te maken. Door de steeds stijgende kosten, verbonden aan een uitvoering, was men van me ning in het vervolg de donateurs niet twee, doch één uitvoering per seizoen aan te bieden. De directeur, de heer van Dam, sprak tenslotte een opwekkend woord en spoorde de le den aan tot studie en trouwe op komst op de repetities. geld. Hervatting van de botermarkt, welke in de oorlogsjaren tengevolge van distributiemaatregelen werd op geheven, is immers niet uitgesloten, Marktgeld. Wijziging van de marktgeldveror dening is noodzakelijk geworden in verband met de afschaffing van de avondmarkt. Wijziging van dit on derdeel is bovendien gewenst met het oog op een voorgenomen veran dering in de berekening van de in gebruik genomen gemeentegrond. Tot nu toe wordt het aantal vierkante meters, waarnaar het marktgeld wordt berekend voor de z.g. stille kramers (d.w.z. de marktkooplieden, die een standplaats innemen met een kraam, ter onderscheiding van z.g. standwerkers), gelijk gesteld met het aantal strekkende meters frontbreed te. Daar deze kooplieden echter te genwoordig voor uitstalling van goe deren, berging van voorraden en soms zelfs van een auto achter hun kraam, meer grond innemen dan de voorheen gebruikelijke één meter diepte, is het gewenst het marktgeld te berekenen naar de werkelijk in gebruik genomen grond, met een mi nimum van twee meter diepte per strekkende meter frontbreedte. Deze nieuwe oppervlakteberekening, be hoeft echter in het algemeen geen verhoging van het verschuldigde marktgeld ten gevolge te hebben, in dien ook rekening wordt gehouden met de afschaffing van de avond- markt. Toen deze markt nog bestond, moest immers bij het voldoen van het verschuldigde marktgeld des mor gens ineens het dubbele van het ta rief worden betaald, n.l. èn voor de dagmarkt (tot 16 uur) èn voor de avondmarkt (van 16 uur tot de slui ting). Havengeld en liggeld. Hoewel door de vaststelling van de liggeldverordening op 5 Juni 1950 voor vaartuigen, welke niet (geheel of gedeeltelijk) tot woning gebezigd of bestemd zijn en ook niet dienen tot verkoop van waren, sinds 1 De cember 1950 naar de letter feitelijk liggeld kan worden geheven, is dit tot nu toe niet geschied, omdat zulks oorspronkelijk niet in de bedoeling lag en de houders van deze vaartui gen ook vóór deze vaststelling niet aan liggeld waren onderworpen. Ook wordt voor vaartuigen, waarvoor ha vengeld per jaarabonnement is be taald, geen liggeld geheven, ook niet zodra het vaartuig 14 dagen onafge broken in het havengebied vertoeft. Volgens B. en W. dient voor deze ge vallen een oplossing te worden ge vonden. Een wijziging van de lig geldverordening, waardoor bedoelde categorieën vaartuigen buiten de lig geldheffing zouden vallen, is niet aan te bevelen. Zulk een vrijstelling zou ook niet billijk zijn ten opzichte van andere vaartuigen, die wel moeten betalen. Anderzijds zou de heffing van liggeld volgens de bestaande be palingen van de verordening onge twijfeld te zwaar drukken; hierbij is het gevaar niet denkbeeldig, dat men zou trachten aan het liggeld te ont komen door de vaarutigen steeds kor ter dan 14 dagen in het havengebied te doen vertoeven; in dat geval zou wel telkens bij het binnenkomen van het havengebied havengeld verschul digd zijn, doch dit is aanmerkelijk lager. Een betere oplossing zien B. en W. in een regeling, welke in zeer veel gemeenten van kracht is. Daar heeft men n.l. geen liggeldverordening en is havengeld niet alleen verschuldigd voor het binnenkomen in het haven gebied, doch ook voor het verblijf al daar. In weer andere gemeenten wordt wel onderscheid gemaakt tus sen havengeld en liggeld, doch zijn beide heffingen in ééni verordening geregeld. B. en W. stellen voor ook in deze gemeente de twee bestaande veror deningen te vervangen door één, waarin naast de heffing van haven geld voor het binnenkomen èn het verblijven in» het havengebied, wordt geregeld het liggeld voor woon-, kan toor- en magazijnschepen en voor vaartuigen, waarvoor een vaste lig plaats is toegestaan. Het laatstbe doelde liggeld is een zeer lage jaar lijkse vergoeding, welke ook thans naast het havengeld geheven wordt, voor het recht op een vaste ligplaats voor alle vaartuigen, behalve de woon-, kantoor- of magazijnschepen. VERNIEUWING VERWARMINGS INSTALLATIE JELGERSMA KLINIEK. De verwarmingsinstallaties van de Jelgersmakliniek (het voormalige sa natorium „Rhijngeest") zijn sterk verouderd en voldoen reeds geruime tijd niet meer aan de redelijkerwijze daaraan te stellen eisen, zodat ver nieuwing dringend noodzakelijk is. Het plan, de B. en W. daartoe heb ben doen opmakent, omvat de vol gende voorzieningen: 1. Volledige vernieuwing van de ketel van de installatie in de depen dance van de kliniek alsmede alge hele vernieuwing van alle leidingen en radiatoren in dit gedeelte vant de kliniek; 2. Vervanging van de 2 grote en de kleine ketels van het hoofdgebouw door 2 nieuwe ketels voor warmwa ter-verwarming. Tevens zal de kelder van de depen dance vergroot moeten worden met een afzonderlijke kolen-bergruimte zullen aan de kelder van het hoofdgebouw enige voorzieningen dienen te wordent getroffen ter be strijding van het voortdurend bin nendringende water. De totale kosten van vernieuwing der installaties zullen met inbegrip van onvoorzien, naar raming 181.000.bedragen. Blijkens een circulaix'e van de Mi nistcr van Binnenlandse Zaken heeft Ministerraad besloten aan het daarvoor in aanmerking komende Rijkspersoneel een vacantietoeslag toe te kennen van 2% van dc wedde inclusief de verhoging ingevolge art. 5 van het Toelage Besluis 1951, met doen verstande evenwel, dat voor ge huwden, voor hen die gehuwd geweest zijn en 'n gezin hebbens alsmede voor enige kostwinners de uitkering maxi maal 75.zal bedragen en voor an dere belanghebbenden 50.Deze definitieve regeling wijkt derhalve in zoverre af van de tot dusverre ge troffen jaarlijkse regelingen dat de wedde- of loongrens vervalt en het maximum van de uitkering voor ge huwden e.d. 75.— bedraagt in plaats van 50. Aangezien het nog wel enige tijd zal duren eer het Koninklijk Besluit het Staatsblad heeft bereikt, heeft de Ministerraad besloten aan het Rijkspersoneel een voorschot op dc vacantietoeslag voor het jaar 1952 uit te keren op de voet van de regeling, zoals die hierboven is aangegeven. In zijn circulaire verzoekt de Mi nister, er van uitgaande, dat de ge meenten voor haar personeel een soortgelijke regeling zullen willen treffen, aan het daarvoor in aanmer king komende gemeentepersoneel een voorschot op de vacantietoeslag voor het jaar 1952 uit te keren, zulks RIJNSATERWOUDF Gemeenteraad. De gemeenteraad van Rijnsaterwoude vergadert a.s. Vrijdagavond. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel van- B. en W. inzake vacantieuitkering aan het personeel der gemeente; Verzoek van het Kraamcentrum van het Wit-Gele Kruis te Roelofarendsveen om sub sidie-verhoging; Voorstel van B. en W. tot benoeming, als geneesheer belast met de vaccinatie, van de heer J. A. Brinkhorst, arts te Lei- muiden. TER AAR Tocht ouden van dagen. Dezer dagen heeft het comité Ouden van dagen de laatste voorbereidingen ge troffen voor de reis op 5 Juni a.s. De leden van het comité hebben bij de ingezetenen gecollecteerd en de op brengst is weer van dien aard, dat an de bejaarden en invaliden een dag kan worden aangeboden waarop het hun aan niets zal ontbreken. Door de welwillende medewerking van de heer P Langhout is het co mité weer in staat alle deelnemers- (sters) per bus naar de boot te bren gen en 's avonds weer naar huis te voeren. De boot vertrekt 's morgens om half acht vanaf Papenveer en om 8 uur vanaf Aardam. Gevestigd in de week van 26 Mei tot met 31 Mei. J. G. Arpink, kellner, Brederodestr. 32; A. J. v. Baarle, R.K. Priester, Haarl.str. 106; D. C. Breddels, kunstschilder, O. Rijn 27; C. Bromet en fam., bouwkundige, Kersenstr. 6; J. Buis, Bisschop missionaris, W. Fyrmontstr. 31; J. C. FrankenColombijn, Hoogl. Kerk- gracht 17; A Damen, 1.1. verpleegster, Caeciliastr. 57a; M. den Dekker, huish., v. 't Hoffstr. 8; J. H. v. Deursen, kan toorbediende, De L. de Kanterstr. 28b; P. J. M. v. d. Eijnden, R.K. Priester, Mariënpoelstr. 4; J. Flerig, tekenaar, v. d. Waalsstr. 18; A. I. Giebing, Nieuw- steeg 12b; P. J. de Graaf en fam., Lage Morsweg 27; B. Helling, Zoeterw.singel 77; V. S. L. M. van Hinsbergh, ver pleegster. Mczenstr. 2; A. Hoepel, dienst bode, Haarl.str. 246; L. Hurkmans, bankwerker, Leliestr. 3; J. H. Keltjens, korp. kok K.M., Amstelstr. 2; W. R. Klink. Nw. Rijn 40; A. P. E. Koning, Boerh.laan 34; A. Kroese, analysle, Ge recht 10; M A, C. v. d. DriftVan de Loo, Marislaan 29; W. I. M. v. Laere Martens, onderwijzeres, Tomatenstr. 21; J. v. RijnswouPasma, Herenstraat 85; Wed. G. M. NiemerPhilips, Burggra- venlaan 235; G. J. v. d. Pol, matroos III, Koenesteeg 22; C. S. M. Proot, verpleeg hulp, lc Binnenvestgracht 11; G. T. Roodakker, chauffeur, De Sitterlaan 56; C. J. de Ruiter, W. Singel 69; G. Smit, dienstbode, Haarl.weg 57b; J. E. Kallen bergSfnits, Lammensch.weg 101; N. Struik, h. i. d. huish., Mezenstraat 2; J. A. Tromp, verkoopster, Garenmarkt 44; R. L. J. Tuyl Schuitemaker. Groenho- venstraat 13; H. Versteeg, huishoudster, Seringenstr. 43a; W. de Vrijer, ass. ac countant. Tomatenstr. 11; H. J. v. d. Waals. 3 Octoberstr. 16a; T. A. de Zwij ger, dienstbode, Tesselschadestr. 19a. Vertrokken in dc week van 26 tot en met 31 Mei. E. M. van Leeuwenv. d. Beek, Zoeterw.singel 39. Rotterdam. Zuidplein 25: F. J. Beernink. Rapenburg 12, Verenigde Staten van Noord Ame rika; H. E. Beernink, Rapenburg 12, Verenigde Staten van Nocrra Amerika; L. Beuving, Stieltjesstr. 53, Groningen, 2e Spoorstr. 17; J. Boelhouwers, Rijnsb.- weg 10, Willemstad, Stoomgemaal C 235; J. F. van Bremen, v. Bemmelenstr. 19, Deventer, St, Jurriënsstr. 30; I. Casle- lein, Rapenburg 40, Leeuwarden, Mars- sumerstraat 4; M. J. van Dam, Rem- brandtstr. 27, 's Gravenhage, Laan van Meerdervoort 104; S. Dubin. Hoge woerd 29, Verenigde Staten-van Noord Ame rika; W. van Duijn, Rembrandtstr. 27, 's Gravenhage. Ln. v. Meerdervoort 104; J. J. Erades. Utr. Jaagpad 102, Den Hel der, Buitenhaven 5; H. J. van Es. Oos terstraat 42, Den Helder, Buitenhaven 5; J. H. van Gaaien, W. Rozenstraat 27a, Noordwijk, Kon. Astrid Boulevard 56; E. Goodkin, Hogewoerd 29, Verenigde Staten van Noord Amerika; C. P. de Graaf. Julianastraat 39, 's Gravenhage, Ln. C. van Cattenburch 24a; S. Guss, Hogewoerd 29, Verenigde Staten vai Noord Amerika; Wed. C. H. Heynen— De Haan, De L. de Kanterstr. 2. Am sterdam, Nassaukade 356; C. F. Harri son, Zoeterw.weg 124. 's Gravenhage, v. Musschenbroekstr. 181; W. de Kier en fam, v. Ledenberchstr. 6, Middelburg, Spanjaardstr. 42; P. Knobbe. echtg. v. Siebert en fam., Voorstr. 53, Enschede. Binnenweg 46; P. S. MahieuKrol. Haarl.str. 46, Waalwijk, Grotestr. 169; W. A. Lapaer, Rembrandtstr. 27. 's Graven hage, Ln v. Meerdervoort 104; C. M. Lappee. Lorentzkade 16a, Schalkwijk B 32; P. van Leeuwen, Zoeterw.weg 124. Rotterdam, Mathenesserdijk 300a; D. T. Meursing, Rapenburg 12, Dordrecht, J. de Wittstr. 39; W. F. Meijjers, Kersen straat 12, Holten, Hoofdstr. 56; A. Mie- dema. Rijnsb.weg 10, Breda, Strijenln. 68; H. J. Muller, Zoeterw.singel 30, 's Gravenhage. Nethelhorststr. 157W. M. L. Neuman, Burggravenln. 14. Gorin- chem, Havendijk 70; J. M. JansenOt- ten. H. Rijndijk 53, Hillegom, N. Leidse- vaart 15; M. C. van Pienbroek. St. Riin 15. Usquert. Warffummerweg 228; C. W. Reinhard, Rembrandtstr. 27. 's Graven hage, Ln. v. Meerdervoort 104; E. C. M. de Rooij en fam., Kagerstr. 22, Alkmaar, Overdiestr. 38; J. J. Rosendaal, G. Dou- straat 69, Didam A 204; J. H. Seugling, Middelweg 36, Vlaardingen, Wagnerstr. 5a; S. L. Sie, J. v. Goyenkade, Delft, Oostplantsoen 30; L. Stein, Hogewoerd Verenigde Staten van Noord Ame rika; A. M. HelslootVan Stralen. Was- straat 30. Amsterdam, Marcusstr. 17 III; Wed. C. E. van GelderVaandering. Apothekersdijk 4, Canada; I. A. Ver- spyck, Nieuwsteeg 31, Bloemendaal, Boekenrodeweg 2; M. H. M. de Vreede, Zoeterw.weg 120, 's Gravenhage, Riouw- straat 54-56; D. Waterland. Staalwijk- straat 31. Zoeterwoude. Vlietweg 5; B. Weiskopf, Hogewoerd 29, Verenigde Sta ten van Noord Amerika; M. Serlie Weijermans, De L. de Kanterstraat 26, Rijswijk Z.H., Kastanjelaan 44; W. van Wijk, Zoeterw.singel 45, Voorschoten, Leidseweg 522; E. G. Wijntjes en fam., Plantage 8. Leidschendam, Veursestraat- weg 109. op de voet van de voor het Rijksper- neel getroffen voorschotregeling. Aangezien het College van oordeel is, dat de vacantietoeslag ook aan het daarvoor in aanmerking komen de gemeentepersoneel over het jaar 1952 dient te worden toegekend, wa re aan het verzoek van de Minister te voldoen. De kosten van de uitkering worden geraamd op f 100.000.waarvan op de gemeentebegroting voor dit jaar reeds 60.000.zijn uitgetrokken. Een staat tot wijziging van de begro ting 1952, waarbij de hogere uitga ve ad 40.000.op die begroting wordt geregeld is hierbij gevoegd. AANSCHAFFING MIDDELEN VOOR GEMEENTEWERKEN. Ten behoeve van het onderhoud varj kleine oppervlakten van geslo ten wegdekken behoeft de Dienst der Gemeentewerken de beschikking over een z.g. teer- en bitumensproei- wagentje. Teer en bitumen, nodig voor op pervlaktebehandeling van wegen, kunnen bij grote oppervlakten in het algemeen op de weg worden gele verd. Voor kleine oppervlakten is dit niet economisch, terwijl het aan brengen van; deze stoffen uit de hand met bezems of schuivers slechte re sultaten geeft. De behandeling van kleine oppervlakten kan niet alleen beter en regelmatiger, doch ook vlug ger geschieden met een teer- en bi- tumensproeiwagentje. De kosten van zulk een wagentje bedragen pl.m, 1.900.—. De vrachtauto, welke in gebruik is bij de afdeling bestratingen van genoemde dienst voor het vervoeren vani allerlei materialen, is niet voor zien van een kipbare laadbak, zo dat thans met het lossen van ladin gen zand, puin en dgl. van deze auto veel tijd verloren gaat. Bovendien moeten voor 't verlenen van assisten tie werklieden aan hun gewone werk worden onttrokken. Toen dc vracht auto pl.m. vijf jaren geleden werd aangeschaft, was levering van een zodanige laadbak niet mogelijk. Thans zyn deze bakken wel te ver krijgen en het verdient aanbeveling tot het aanbrengen van zulk een bak op bedoelde vrachtauto over te gaan. De kosten worden op 2.900.ge raamd. DR. W. BANNING OOK WIJSGERIGE SOCIOLOGIE. Dr. W. Banning, buitengewoon hoogleraar in de faculteit der godge leerdheid aan de rijksuniversiteit tc Leiden, is tevens benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de facultei! der" rechtsgeleerdheid aan deze uni versiteit, om onderwijs te geven in de wijsgerige sociologie. KUNSTKRING „VOOR ALLEN". De Leidse Kunstkring „Voor Allen" houdt Dinsdagavond 10 Juqi om 8 uur jaarvergadering in In den Ver gulden Turk. De serie concerten voor het komend winterseizoen is als volgt samengesteld: 14 Oct.: Cor de Groot (piano); 13 Nov.: Robert Weisz (piano); 18 Dec. Theo Olof (viool); 28 Jan.: Clara Haskil (piano); 5 Maart: Janine Andrade (viool). (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10*uur). WEER IETS WARMER. Licht tot half bewolkt, droog weer. Koude nacht met weinig wind. Morgen overdag zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost en opnieuw iets hogere temperaturen. HAAGSE RECHTBANK. Dankbaarheid. Een 23-jarige Leidse los-werkman, die in Decem ber jl. bij een kapper in Den Haag 600,stal, werd door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf m.a. Er was een jaar en zes maanden gevangenisstraf m.a. geëist. De los-werkman was door dc kapper financieel gesteund en uitte zijn dankbaarheid door via een open raam bij de "kapper binnen te klim men en daar geld weg te nemen. Hij was reeds meermalen veroordeeld. Laatste Berichten Bondsvergadering „St. Eloy" In Tivoli te Utrecht houdt vandaag de jubilerende Nederlandse Katholie ke Metaalbewerkersbond St. Eloy zijn bondsvergadering onder voorzit terschap van de heer J. G. van dei- Brink. Deze gaf in zijn openingsrede een terugblik over de afgelopen vijf tig jaar, nadat de bond in 1902 te Utrecht was opgericht met 15 aange sloten afdelingen. Om de voor een moderne vakbeweging essentiële or ganisatievormen en instellingen, die nu vanzelfsprekend zijn, moest in het begin van deze eeuw nog een zware strijd worden geleverd. Toch groeide de bond gestaag verder in breedte en diepte. Van 1910 tot 1951 klom het percentage confessioneel georganiseerden in ons land van 21.8 tot 43.9 procent. De heer Van der Brink waarschuw de er voor, van de toepassing van de P.B.O. te grote voorstellingen te ma ken. Althans niet in materieel op zicht. Bij een goede doorvoering van de P.B.O. zullen we er niet voor moeten terugschrikken, het strijd- element in de vakbeweging te laten afsterven. Doch zolang men aan een uitvoering van de wettelijke moge lijkheden, aan werkgeverszijde, nog niet toe is gaan wij verder met gel den te reserveren voor staking en uitsluiting, aldus de voorzitter. Of schoon de naoorlogse „goodwill" tus sen weidtgevcrs en werknemers in ons land geleid heeft tot een sociale vrede, die tot voorbeeld mag worden gesteld in de wereld, zou spr. het be treuren, indien het laatste woord op sociaal terrein gesproken is met een C.A.O. of een bindende regeling. De materiële kwesties nemen de bond echter niet geheel in beslag, „doch wij zijn blij met de wetenschap, dat we door de bond talloze vrienden- metaalbewerkers en hun gezinsleden wat dichter bij God hebben mogen (brengen. Wij hebben een rijke oogst te vel de staan en daarom is onze eerste 5 Juni: zon op 4.23 en onder 20.54; maan op 18.08 en onder 2.10 uur. Hel M-tfi in Cwiopa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer onbewolkt lidht bew. licht bew. zwaar bew. licht ibew. OSLO STOCKHOLM HELSINKI EDINBURGH LONDEN KOPENHAGEN zw. bew. AMSTERDAM onbewolkt GENEVE onbewolkt PARIJS onbewolkt BORDEAUX onbewoklt NICE BERLIJN FRANKFURT MUNCHEN WENEN max. temp. 16 C. zwaar bew. licht bew. onbewolkt nevel half bew. Droog en warmer Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de afgelopen dagen is de luchtdruk boven West-Europa snel gestegen. Hiermede kwam een hogedrukgebied tot ontwikkeling, dat zich vanmorgen dicht bij ons land bevond. Het weer onderging hierdoor een algemene verbetering. Wind en bewolking nemen af en dc tcmpei'atuur beweegt zich sinds van daag weer in stijgende lijn. Morgen zullen opnieuw hogere temperaturen voorkomen. Het droge weer zal mor gen en waai-schijnlijk ook Vrijdag voortduren. taak er voor tc zorgen, dat de bols jewistische zetbazen in ons land geen schijn van kans krijgen om onze ar beidende bevolking tc vex*pauperen, teneinde haar tot wanhoopsdaden te brengen", aldus spreker. Daarvoor is een gezonde vakverenigingspolitiek nodig, die zorgt, dat dc gezamenlijk voortgebrachte gocderenovei*vloed in billijke verhouding toevloeie aan hen, die kapitaal verstrekken en in vol doende ruime mate te deel valt aan hen, die arbeid presteren. Die taak is dc bonafide vakbeweging wel toe vertrouwd en dc jubilerende bond St. Eloy zal in ieder geval daaraan gaarne zijn deel bijdragen, zo verze kerde de voorzitter. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing der Tweede Kamer heeft vandaag de officiële nummering vastgesteld van dc J.ijstcn van can- didatcn voor de Tweede Kamer bij dc a.s. verkiezingen. De zittende partijen, die voorkeur konden te kennen geven, werden als volgt gc- sanctionneerd: 1. K. V. P., 2. P. v. d. 3 A. R., 4. C. H. U., 5. V. V.D., C. P. N., 7. Staatkundig Gerefor meerde partij, 8. Welter. Om dc overige vijf plaatsen werd geloot met het volgende resultaat: 9. Partij voor Recht. Vrijheid en Welvaart, 10 Socialistische Unie, 11. Jong Conservatief Verbond, 12. Ge reformeerd Politiek Verbond, 13. Middenstandspartij. Dc volgende lijsten werden voor de verschillende provincies verbon den: K. V. P., P. v. d. A., A. R., C. H. U., V. V. I)., C. P. N.. Midden standspartij, Jong Conservatief Ver bond en Socialistische Unie Dc Westduitse autoriteiten hebben lxeden een bedrag van 1,20 millioen D.M. beschikbaar gesteld voor de in voer van fruit uit Nederland. De marechaussee op het station te Roosendaal heeft drie Rotterdammers aangehouden, die zij van diefstal ver dacht. Op Pinksteravond deed een heer op het station te Roosendaal aan gifte van de vermissing van een geldkistje, dat hij in een koffer bij zich had gehad. Hij had even met een kennis staan praten op hot per ron en onderwijl was zijn koffer die hij in een coupé had achtergelaten, geforceerd. De marechausséé ha^ zo'n idee dat de Rotterdammers meer van de zaak wisten en hield het gezelschap aan voor een verhoor. De spoorwegre- cherche werd in de zaak gemengd en die kwam er al gauw achter, dat in Oudenbosch een jas met het geld kistje als gevonden voorwerp op het station door een dame was ach tergelaten. De jas bleek het eigen dom van een der Rotterdammers te zijn, waarop aanhouding van het drietal volgde. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 4 Juni Kaasmarkt. Op de kaasmarkt te Woerden waren vandaag aangevoerd 240 partijen, lste soort 2,21—2,28. 2e soort 2,14— 2,20, awarc tot 2,30. Handel matig.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3