©eCoidóeSou/Yont dóenhcweK laeex itt Washington De verdragen van Bonn en Parijs Engelsen prikten de Russen terug Perzische regering op zwart zaad y.&panne(laefcen ap Maoxd. IJszee Jiaviettje WOENSDAG 4 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12603 Directeur: C. M. v. HAMEESVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015; Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Met een warme handdruk en breed lachend begroet President Truman ge neraal Dwight D. Eisenhower bij diens aankomst op het Witte Huis te Was hington na zijn terugkeer uit Parijs in Amerika. Generaal Eisenhower droeg de vorige week zijn functie van opperbevelhebber der geallieerde strijd krachten in Europa over aan generaal Ridgway. (Radiografisch overgebrachte foto). Zal Adenauer de ratificatie er door slepen? De West-Duitse Bondsregering heeft de parlementaire procedure der ratifi catie van de verdragenvan Bonn en Parijs aangevangen. Zij wil de ratifi catie nog vóór het zomerreces van het parlement laten voltooien. De Bonds dag gaat 20 Juli met vacantie; doch het is mogelijk dat hij een deel van zijn reces zal moeten opofferen om het plan van dr. Adenauer te verwezenlijken De conventies van Bonn, die de Bondsrepubliek een beperkte souve- reiniteit geven in ruil voor haar mili taire bijdrage, zijni reeds aan de Bondsraad voorgelegd. Het wetsont werp, dat de Duitse regering daar toe heeft opgesteld, heeft al terstond critiek gekregen uit de rijen van de Bondsraad, die niet langer een vei lige meerderheid voor de regering biedt. De regering heeft namelijk slechts twee der conventies, waarbij belastingbepalingen in het geding zijn, aangeduid als overeenkomsten, waarover de Bondsraad een veto kan uitspreken. De socialistische voorzit ter van de Bondsraad, Kopf, schijnt het gehele complex onder het veto recht te willen stellen. Hij heeft al gedreigd zo nodig een uitspraak van het Constitutionele Hof over het ge- Eisenhower of Taft? Voor de Republikeinen in de V.S. begint de laatste grote week voor het kiezen van gedelegeerden naar de Nationale Conventie, die op 7 Juli in Chicage wordt gehouden en waar de partij haar candidaat voor het presi dentschap zal aanwijzen. Op het ogenblik is de stand zo, dat Robert Taft met slechts33 gedele geerden de leiding heeft op Eisen hower. Deze week worden er nog 124 ge delegeerden gekozen, waarmee dan vrijwel het totale aantal van 1206 bereikt zal zijn. Om candidaat voor het presidentschap te worden, zijn. er minstens 604 stemmen van gedele geerden nodig. Volgens de laatste, door Ass. Pr. opgemaakte tabel, heeft Taft 420 ge delegeerden aan zijn zijde en Eisen hower 387. Van 203 gekozen gedele geerden is niet bekend aan wie zij tenslotte hun stem zullen geven. Van nu af zullen de candidatén hun populariteit proberen te vergro ten door redevoeringen, radio- en televisieuitzendingen, conferenties en het schudden van handen. Eisenhower antwoordt Taft Generaal Eisenhower heeft op een persconferentie te Washington enige opmerkingen gemaakt naar aanlei ding van de redevoering van zijn op ponent senator Taft. „Indien Europa in communistische handen zou vallen, zeide Eisenhower, zou Amerika in een uiterst ongun stige positie geraken. Indien de Bel gische Congo bijvoorbeeld voor het Westen verloren zou gaan, zou ik niet weten wat wij moesten begin nen", zo vervolgde hij, doelend op de uraniummijnen. Op een desbe treffende vraag zeide hij, dat hij steeds de klemtoon had gelegd op het belang van de luchtmacht bij een mogelijke wereldoorlog. „Ik zou ech ter willen weten, wat degenen mij kunnen zeggen, die menen de infan terie uit te kunnen schakelen." Eisenhower zeide een door de Sowjet-Unie uitgelokte oorlog niet waarschijnlijk te achten. „Een door één der satellieten geprovoceerde jorlog een ontploffing van een kruitvat is echter steeds mogelijk". Russisch radio-station in West Berlijn geïsoleerd Britse militairen en Duitse politie-agenten hebben Dinsdagmorgen het ge bouw van de communistische zender Radio Berlijn in de Britse sector van de stad omsingeld. Prikkeldraadversperringen werden rond het hoge bak stenen gebouw aangebracht en niemand mocht van dat ogenblik af de stu dio's van de Russische propagandazender nog betreden. Russen en Duitsers die in het gebouw werken mogen dit nog wel verlaten, maai kunnen er niet meer terugkeren. Deze actie geldt als een represaillemaatregel tegen het optreden van de Russen die de bewoners van drie kleine wijken die buiten de grenzen van de Britse sector liggen, maar officiéél onder Brits beheer staan, hebben bevolen hun huizen te ontruimen. schil te zullen vragen. Zoals bekend, heeft de socialistische Bondsdagfrac tie ook reeds een uitspraak van dit gerecht gevraagd, namelijk over de vraag of de verdragen niet in strijd zijn met de „niiet-militaire" Grond wet. Op 10 Juni zal het gerecht met het beraad over deze klacht begin nen. Het zal waarschijnlijk trager werken dan de parlementaire orga nen, doch het heeft zelf al de opvat ting uitgesproken, dat zijn uitspraak ook na de ratificatie nog effectief zou kunnen worden. Het gerecht zou namelijk de presi dent kunnen verzoeken met de af kondiging der ratificatie te wachten tot het een uitspraak gedaan zal heb ben. De regering zal nog deze week het verdedigingsverdrag naar de Bonds raad sturen, die dan drie weken de tijd heeft om zijn oordeel te geven. Eerst daarna zullen de verdragen bij de-Bondsdag in behandeling kunmen komen. De uitingen der regeringspartijen sedert de ondertekening der beide verdragen doen verwachten, dat de kanselier van een geringe meerder heid verzekerd zal zijn. De vraag of de socialisten en federalisten in staat zullen zijn de ratificatie tegen te houden hangt daarom nu in hoofd zaak af van het gerecht van Karls ruhe. Wanneer dit de socialistische these zou aanvaarden, zouden de ver dragen namelijk een wijziging der Grondwet nodig maken, waarvoor de meerderheid der regering ontoerei kend zou zijn. MUSICI KEERDEN TERUG. De eerste mensen aan wie de toe gang tot het gebouw werd geweigerd waren een aantal Duitse musici die beladen met trombones en andere muziekinstrumenten de terugweg aanvaardden. Daarna zagen verruk te Berlijners hoe leden van de mi litaire politie twee Russische officie ren, die in een auto voorreden, te rugstuurden. Twee Duitse meisjes die met geweld wilden binnendrin gen werden opgevangen. „Het werd hoog tijd dat dit ge beurde", zeggen de inwoners van West-Berlijn die reeds herhaaldelijk bij de Britse autoriteiten verzoeken hebben ingediend om aan de activi teiten van het anti-Westerse radio station een einde te maken. Deze ac tie komt eigenlijk te laat, want uit zendingen komen in het Rundfunk- haus niet meer tot stand. Weken ge leden zijn de Russen begonnen de technische apparatuur en de uitge breide discotheek naar hun zóne te voeren, waar zij een nieuwe studio hebben gebouwd. Britse autoriteiten zijn van mening dat de 1700 Duitsers die in de Berlijnse studio werken, de laatste tijd enkel him dagen in het gebouw doorbrachten om een normale activiteit te veinzen. DE RUS KWAM EENS PRATEN. Sergei Dengin, van de Russische commissie van toezicht te Berlijn, had gisteren op zijn verzoek een on derhoud met generaal-majoor Cole man, de Britse commandant, over de bezetting van het Russische radio station in West-Berlijn. De bekend making, die na afloop van de con ferentie werd uitgegeven, vermelde- de: „Hoewel er nog geen overeen stemming is bereikt, werd enige vooruitgang gemaakt. De besproken zaken zijn thans in onderzoek. Het is niet bekend of een volgende bij eenkomst gehouden zal worden". De bezetting van radio-Berlijn re kent er op haar werk minstens veer tien dagen voort te zetten met het beschikbare materiaal. Zij kan de verbinding met Oost-Berlijn onder houden met behulp van een korte golf zend- en ontvangstinstallatie. Men vermoedt, dat zij ook een in stallatie bezitten om electricteit op te wekken. Er moet ook een water bron op het grondgebied zijn. DE PASSEN-KWESTIE. De Oostduitse autoriteiten hebben gisteren voorlopige bijzonderheden bekend gemaakt over de passenrege- ling voor het betreden van Oost- Berlijn. Er zijn twee soorten van passen, één voor bezoeken van één maal die een maand geldig zijn, en één voor een onbeperkt aantal rei zen. Deze laatste soort is alleen be schikbaar voor Westberlijners die eigendommen in Oost-Berlijn bezit ten of die daar hun vaste werk heb ben. Beide soorten passen moeten in Oost-Berlijn worden aangevraagd, en door de volkspolitie worden goed gekeurd. Een pas voor een bezoek De staalstaking in de V.S. Gisteren waren in de Amerikaanse staalfabrieken nog slechts kleine groepjes arbeiders aanwezig om toe zicht te houden bij de afkoeling van de ovens, zoals hun dat door de vak- vereninging is opgedragen. De sta king van de 65.000 arbeiders is vol ledig. Intussen kunnen nieuwe onder handelingen tussen fabrikanten en vakbondsbestuurders vandaag of mor gen beginnen. Indien men niet op korte termijn tot een oplossing van het loongeschil komt, kan president Truman gebruik maken van de Taft- Hartley wet, welke voorschrijft, dat arbeiders, die willen staken, nog ten minste tachtig dagen aan het werk blijven, bij wijze van „afkoelingspe riode". Men erkent, dat op het congres de taak rust, om zich te wijden aan wet geving op grotere schaal, teneinde het gevaar van stakingen op te van gen, indien die de welvaart of de veiligheid van het gehele land aan tasten. Zo kort voor de verkiezingen wenst niemand zich echter aan deze hachelijke materie te wijden. Men schat, dat de voorraden staal bij de exporteurs voldoende zal zijn voor drie a vier weken. Eerst -daarna zou het buitenland vooral Canada en Engeland de gevolgen van de staking bemerken. Dollar-gepingel De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben Dinsdag in een gemeenschappelijke zitting een militair en economisch hulpprogram voor het buiten land met een totaal bedrag van 6.447.730.750 dollar voor het boek jaar, dat 1 Juli begint, goedge keurd. Het bedrag is ongeveer 1.400 mill, dollar minder dan dat waarom presi dent Truman heeft verzocht. De Senaat en het Huis zijn over eengekomen het verschil tussen de bedragen, welke door de twee Ka mers afzonderlijk werden gevoteerd, „te delen". Het door de Senaat goed gekeurde bedrag was 6,7 milliard. Hte Huis had 6,163 milliard gevo teerd, President Truman had ge vraagd om 7,9 milliard. Pinay krijgt zijn glijdende loonschaal De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond met 295—253 stem men haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp betreffende de „glij dende loonschaal", waaraan premier Pinay de vertrouwenskwestie ver bonden had. Het wetsontwerp koppelt de lo nen aan de kosten voor levensonder houd. Voor de stemming had Pjnay gedreigd, dat hij zou aftreden, indien het parlement het wetsontwerp zou afwijzen dan wel het met een te kleine meerderheid zou aannemen. De premier liet nl. duidelijk uitko men, dat hij een zodanige stemmings uitslag verlangde, dat daardoor de positie van de regering in haar hui dige strijd tegen de communisten versterkt zou worden. DE ZÖNE'INDEUNG VAN BERLÜN De weerspannige krijgsgevangenen Boven twee afdelingen (de nummers 96 en 85) van het krijsgevangenen- kamp op het eiland Koje waaiden Woensdag nog communistische vlag gen, trots een gisteren door de kampcommandant, brigade-generaal Boatner, aan een woordvoerder van de gevangenen gesteld ultimatum. Toen de Amerikaanse infanteristen, ondersteund door tanks, de twee af delingen binnentrokken en de com munistische vlaggen verwijderden, werd echter geen tegenstand ont moet. Zeventien anti-communisti sche gevangenen, die geboeid werden aangetroffen, werden in veiligheid gebracht. De leiders der gevangenen konden, zonder dat er een schot werd gelost, worden weggevoerd. In kringen van het ministerie van binnenlandse zaken van Nepal wordt 9n ho-yeA ifieien (V.S.) aan dc top van de Baldy berg (V.D.) aan dc top van de Baldy berg ligt een restaurant, dat per skilift te t bereiken is. Het traject, dat deze medegedeeld, dat de Zwitserse expe-1 skilift aflegt behoort tot een der ditie naar de top van de Mount Eve-1 langste ter wereld. Naar die hogere Luchl-corridor naar Berlijn. De vlieg-, llllllllllllllll luigen mogen nipt buiten deze luchl-7 corridors komen i m flufoweg) Diï 2ijn de enige verbindingen j welke door hef geallieerd ver- V keer gebruik!- mogen worden van één keer kost ongeveer 'n rijks daalder; de prijs voor de andere soort pas is nog niet bekend. Communistische politie heeft een Duitser uit de Russische zone, die probeerde West-Berlijn te bereiken, neergeschoten. Men heeft zijn lijk urenlang laten liggen als afschrik wekkend voorbeeld. Twee andere Duitsers, die hun was waren gaan halen in Oost-Berlijn, werden be schoten doch niet geraakt. DE ONVEILIGHEID OP WEST-JAVA. Twee leden van de mobile brigade van het Indonesische leger werden gedood, toen Zondagmiddag te half twee op de grote weg tussen Sukabu- rr.i en Bogor een autobus werd be schoten door 'n bende, die was uitge rust met automatische wapens. De bende liet de bus eerst stoppen en opende het vuur, toen zij in de bus 7 leden van de mobiele brigade op merkte. Op dezelfde dag werden in deze omgeving twee auot's en twee opelet- tes aangehouden De inzittenden wer den van hun bezittingen beroofd doch verder ongemoeid gelaten. De politie te Bogor deelde mede, dat naar aanleiding van deze gebeur tenissen door leger en politie zuive ringsacties zijn begonnen. ANA PAUKER. Het Roemeense blad „Scanteia" verklaart, dat de vroegere minister van buitenlandse zaken, mevrouw Ana Pauker, door de Roemeense ar beiderspartij (communisten) de vo rige week beschuldigd is van zowel linkse als rechtse afwijkingen van de partijpolitiek. Het blad zegt, dat Ana Pauker haar fouten erkend heeft. rest de hoogste top ter wereld wegens slecht weer afgelast is. Bin nen tien dagen wordt regenval ver wacht. Het weer is tot nu toe de be langrijkste oorzaak geweest van het falen van alle vorige pogingen. Volgens de laatste berichten is de Zwitserse expeditie gestegen tot een hoogte van 6000 meter. Van hieruit zijn twee kampen opgeslagen op en boven de gletsjer, die het Westelijke sneeuwbassin afsluit. sferen moet ook de musicus Walter Boulton om er in een jasz-orkest zijn bas te gaan bespelen. Hij legt dc lange tocht op wel zeer originele, maar niet bepaald ongevaarlijke wij ze af en vervoert zijn volumineus in strument niet op dc gemakkelijkste manier. Aan hoogtevrees schijnt hij evenwel niet te lijden! Misschien een gevolg van het reeds op de grond in hogere sferen leven door de mu ziek? Aan de rand van het bankroet De Perzische minister van financiën heeft in de laatste poging om 's lands bankroet te voorkomen, drie noodmaatregelen genomen. Alle reserves aan buitenlandse valuta, die zich nog in dc bijna uitgeputte schatkist bevinden, worden op de vrije markt verkocht. Amerikaanse maatschappijen, waarmee indertijd contracten zijn afgesloten voor de verkoop van 150 milliocn am pullen opium, worden verzocht op korte termijn de bestelde goederen tc betalen en weg te halen. Bovendien is besloten over tc gaan tot de verkoop van vijf millioen nikkelen realen, een muntsoort, die aan dc circulatie is onttrokken. Ondanks deze maatregelen, die onder meer de middelen moeten verschaffen om een achterstand ter grootte van 20 millioen gulden aan salarissen voor overheidspersoneel in tc lopen, wordt verwacht dat de Per zische regering nog in Juni haar financiële Waterloo zal vinden. Langs de overs van de rivier de Shatt-el-Arab bij Abadan staan elke dag grote groepen arbeiders bij ge brek aan werk met elkaar te praten. Hun stemminfg is verbitterd en de communistische Toedehpartij stookt hen met stijgend succes op tot ver zet. De acties van de partij om on lusten te veroorzaken hebben er reeds toe geleid dat op dc belangrijk ste punten van Abadan dag en nacht politiemannen en militairen patiouil- leren. Een jaar geleden werden in Abadan dagelijks 70.000 ton benzine en olie producten in tankers gepompt. In het afgelopen weekeind werd alleen een scheepje van 100 ton geladen. In de opslagplaatsen van de raffinaderij verliezen voorraden vliegtuigber.zine ter waarde van millioenen guldens hun bruikbaarheid omdat ze te lang worden bewaard. Op de betaallijsten van de voormalige Anglo-Iiaanse olie maatschappij staan nog 30.000 em- ployé's De realen waarnaar zij uit zien zijn in een jaar tijds in waarde gedaald var 135 tot 210 in een Pond Sterling. Ondanks de toenemende moeilijk beden probeert de Perzische regering manmoedig haar „gezicht" te bewa ren. In nota's aan Engeland en Irak wordt opnieuw gezegd, dat de souve- ïeiniteit over Bahrein en zijn olievel den bij Perzië berust. Overeenkom sten die Engeland met „opstandige en onbevoegde" sheiks heeft gesloten weigert Perzië te' erkennen. Wat Irak be* reft spreekt de Perzische regering Moeizaam ploegt een in ijs gehulde oorlogsbodem van de Amerikaanse Ma rine zich door het met ijspannekoeken bedekte water van de Noordelijke IJszee. Het schip is op een oefentocht, die deel uitmaakt van het Marine programma, waarbij de strijdkrachten gewend worden aan verschillende klimatologische toestanden. de hoop uit dat dit land zich zal ont houden van daden die „de banden van wederzijdse vriendschap zullen schaden" Irak wordt bij voorbaat reeds verantwoordelijk gesteld voor de gevolgen die uit het conflict zullen voortvloeien. Crisis in Jordanië Uit het woestijnkoninkrijk Jorda nië komen berichten over een groeiende politieke crisis, culmine rend in een wrijving tussen koning Talal en de regering. Gisteren heeft dc premier van Jor danië, Aboc el Iloeda Tawfiq pasja, op een speciale besloten bijeenkomst van het parlement „belangrijke ver klaringen, gestaafd door documen ten", afgelegd, aldus een officieel communiqué, dat echter geen bijzon derheden bekend maakte. Rond deze parlementszitting circu leren hardnekkige geruchten", dat ko ning Talal, die thans in Parijs ver toeft voor het ondergaan van een me dische behandeling, ernstiger ziek zou zijn geworden. Maar een Jor daanse woordvoerder in Parijs sprak deze berichten ten stelligste tegen. Hoewel hij zich niet wilde uitlaten over de geruchten over wrijving tus sen de koning en de regering, ont kende hij wel het bericht van het Egyptische blad „Al Misri", dat de koning weldra naar Jordanië zou terugkeren. Er zouden nl. pogingen worden ge daan om hem tot aftreden te dwin gen ten gunste van kroonprins Hoes sein, die over twee maanden 18 jaar wordt. Deze beweging zou volgens „Al Misri" geleid worden door emir Naif, die door Talal wordt be schouwd als een bedreiging voor de troon en die tot het tijdstip, dat Ta lal zijn vermoorde vader, koning Abdoellah, in Juni jl. opvolgde, als regent van" Jordanië fungeerde. OM TE WATERTANDEN. De minister van financiën van Venezuela, Aurelio Arranza, heeft verklaard, dat het fiscale jaar, dat op 30 Juni a.s. zal aflopen, zal sluiten met een batig saldo van meer dan 220.000.000 bolivar, want het saldo beloopt nu reeds dat bedrag en stijgt nog steeds. Dc koers van de bolivar is ƒ1.13. KINDERVERLAMMING IN AKEN In Aken is een epidemie van kin derverlamming uitgebroken. Vijf per sonen zijn reeds overleden. Drie en dertig gevallen zijn in het zieken huis opgenomen. De autoriteiten hebben de ouders verzocht de kin deren niet te laten zwemmen of bij een te komen in groepen, een en an der om uitbreiding der epidemie te voorkomen. Wat de wereld verlies noemt, is vaak winst.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1