S)e CcicbeSou^cmt ■SSÉÉBiii Massale priesterwijding in stadion Montjuich Anna, de machtige, onttroond VERLICHT DE HARTEN CHRISTENHULDE VAN GROTE MENIGTE TE BARCELONA feuyd eett audetdatti Commandowisseling te Fontainebleau Nog meer topfiguren vallen af De Raad van Europa STORM OP TIL? JCavceCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 31 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12601 &gBÊM#£lPr DE B/SSCHOP 1 'JM BOUWEN.' J Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 LIET PINKSTERFEEST is in deze Westerse wereld afgegleden tot een gelegenheid om zich te ver strooien; de kerkelijke betekenis van dit Hoogfeest is op de achtergrond geraakt. En toch heeft Pinksteren, dat niet voor niets deel uitmaakt van de trits der grote kerkelijke feesten, de we reld iets te zeggen. Als er ooit een tijd was, dat de mensheid het Licht van de H. Geest nodig had, dan is het deze tijd, waar in wij leven. Nooit in de hele geschie denis heeft het mensdom in zulk een tastbare duisternis geleefd, nooit was het verlangen naar meer licht, naar meer inzicht in de benauwende en beangstigende problemen om ons heen zo sterk en algemeen. Wij steken de hoofden bij elkaar en beleggen conferenties; er gaat bijna geen dag voorbij of in de een of an dere hoofdstad zitten afgevaardigden van landen en volken bijeen om zich een uitweg te zoeken uit de branden de vraagstukken van het ogenblik. En soms stijgt een golf van angst de volken naar de keel om de ge ruchten van opstand en de dreiging van oorlog. Was er ooit een tijd, dat wij met meer reden de smeekbede omhoog konden richten: „Kom H. Geest, ver licht de harten van Uw gelovigen en ontsteek in hen het vuur van Uw liefde"? Was er ooit een tijd, waarin het evangelie van de haat zoveleni ver blind heeft; was er ooit een tijd van zoveel koude oorlog? „Ontsteek in hen het vuur van Uw liefde". Toen de Apostelen uittrokken naar de vier windstreken van de aarde om de Blijde Boodschap te brengen aan de mensen, was de H. Geest met hen en stond huni bij met Zijn Zeven Gaven. Nog steeds wordt het Evangelie verkondigd en al degenen, die met steeds luider aandrang kloppen op de deur van een dove wereld, weten hoezeer zij de hulp van de H. Geest en Zijn genadegaven nodig hebben. „Kom H. Geest, verlicht onze har ten". De Geest Gods waait waarheen Hij wil, maar Hij pleegt Zijn genade al leen te storteni in de harten van hen, die geloven, van hen die zich open stellen voor het milde licht. Het Pinksterfeest moge voor allen een dag van bezinning zijn, opdat zij beseffen, dat slechts het Licht van de H. Geest uitzicht brengen kan in de zware zorgen der wereld en dat slechts de warmte van Zijn Liefde uitkomst brengen kan in de koude oorlog, welke het mensdom verkilt tot op het gebeente. De Paus zal Zaterdag Congres toespreken (Van onze speciale verslaggever) Vele honderdduizenden mannen, afkomstig uit Afrika, Amerika, Azië, Australië en uit vele landen van Europa, zowel vrije landen als landen achter het Uzeren Gordijn, zijn gisteren de actieve getuigen geweest van een Christushulde op de Plaza de Pio XII in Barcelona als de geschiedenis nog nimmer heeft gekend. Het was alsof nit de harten van deze honderd duizenden mensen van alle rassen en volken een brandend vuur sloeg en zich mededeelde aan allen, die hun demonstratie van geloof en trouw aan Christus mededeelden. De ontzaggelijke menigte had zich geschaard rondom het eenvoudige altaar, dat op de verhoging voor allen duidelijk zichtbaar was, zelfs *tot ver op de boulevards, die kilometers ver volgepakt stonden met mensen. Voordat de plechtigheden begonnen, hebben al deze mensen luidop het Confiteor gebeden en daarna, geleund tegen de muren of zittend op de trottoirs geluisterd naar de rede van pater Lombardi S.J. gisteren zyn wij er persoonlijk ge tuige van geweest, dat het in Barce lona geschiedde. In de bijna ontvolkte straten zag men vanmorgen om 9 uur dan hier en dan daar een kleine processie trek ken, bestaande uit een paar misdie naars met brandende kaarsen, een groepje devote gelovigen, temidden van wie de priester Ons Heer naar de zieken bracht. Wanneer zo'n processie passeerde door de stille straten waar geen trams en geen auto's te zien waren, deed men als de weinig andere voorbijgangers en knielde neer op het trottoir om, ge bogen in het stof, de Heerser der Heerscharen eerbiedig te groeten. Honderden van deze kleine proces sies moeten op die manier getrok ken zijn naar de hospitalen, zieken huizen, sanatoria en alle centra van Christelijke Caritas, alsmede naar de duizenden particuliere woningen, waar zich de zieken bevonden. Deze morgen was het de hulde der zieken aan Christus. En heel de stad viel stil in vereniging met deze hulde. e plechtigheden begonnen des avonds om 11 uur, toen pater Lom bardi het H. Uur leidde en met zijn grote redenaarstalent de massa tot in de uiterste schuilhoeken hunner harten heeft bewogen. Pater Lom bardi betoogde, dat hij vele streken op aarde had bezocht en getuige .was geweest van de enorme verwoestin gen, die door de oorlog waren aan gericht. Maar ook de mateloze ei- lende, die in landen als Zuid-Ame- rika heerst, waar mensen wonen tot in grafspelonken, had hem er van overtuigd, dat er veel dingen in deze wereld niet deugen. Er mankeert één'ding, zo riep hij uit, en dat is de liefde. Alleen de liefde kan de wereld verlossen. Alleen als God wordt binnengehaald in de gezinnen en in de landen, dan pas kan daar weer de liefde wonen, de enige op lossing voor de moeilijkheden, waar in wij thans moeten leven. Na deze rede hebben honderddui zenden eensgezind de acte van eer herstel gebeden, welke pater Lom bardi reciteerde. Kardinaal Gilroy, aartsbisschop van Sydney, gaf daarna de zegen met het Allerheiligste. Om midder nacht droeg Kardinaal Gilroy de Pontificale H. Mis op voor de hon derdduizenden mannen. Onder de Mis reikten 200 a 300 priesters gedurende ruim een uur de H. Com munie aan de mannen uit. Daarbij werden zij begeleid door toortsdra gers en helpers, die de pateen vast hielden. Deze massale H. Communie behoort wellicht tot een van de meest treffende gebeurtenissen van dit congres. Onder de mannen be vonden zich de hoogste autoriteiten van het land. Communie der zieken Het is voor onze Nederlandse be grippen welhaast ondenkbaar, dat een grote stad, en dan nog wel een millioenen-stad als Barcelona, enige uren lang o'nder de tastbare heer schappij van Christus zelf kan staan. Bij tijd en wijle moet het in Pales tina zo zijn geweest, meer dan 19 eeuwen geleden. In de loop van het Christendom is het misschien ook nog wel eens elders gebeurd. Doch Ook de gevangenen Maar ook de gevangenen hebben op deze dag hun deel gekregen. Slechts een katholieke regering kan de grootheid van geest opbrengen om terwille van de Eucharistische Christus aan tienduizend gevange nen amnestie te verlenen en een groot aantal van hen zelfs de alge hele vrijheid. Dit gebeurde vandaag in Spanje. Want nadat de zieken waren be dacht is ook het hart van al deze honderdduizenden uitgegaan naar de naamloos velen, die lijden in ge vangenissen, heel in het bijzonder voor hen, die lijden achter het IJze ren Gordijn. Onder hen neemt wel de eerste plaats in Kardinaal Minds- zenty, wiens naam men vandaag door de luidsprekers wel honderden malen hoorde noemen. Orp tien uur werd voor deze ge vangenen een Plechtige H. Mis op gedragen op de Plaza de Pio XII voor het beeld van Nuestro Senora de la Merced (O. L. Vrouw van Barmhartigheid, Vrijkoop der Sla ven). Belangrijk was natuurlijk de bijeenkomst, welke daarna werd ge houden in het Palacio Nacional, maar veel belangrijker is het feit, dat iedereen vandaag vrij de gevangenis sen mocht in- en uitlopen. Waar ter wereld zet men de poorten van een gevangenis een gehele dag open? Waar ter wereld maken de eenvou dige burgers van deze gelegerheid gebruik om de gevangenen woorden van troost toe te spreken en hen 1e overladen met geschenken? En dit alles bewogen door de woorden van Christus! De vierde dag van het Congres werd op plechtige manier gesloten met een nieuwe opvoering van Cai- deron's Sacramentsspel op het fee ëriek verlichte plein van de Sagtada Familia. De vijfde dag van het 35ste Inter nationale Eucharistische Congres heeft een nieuw en zeldzaam hoog tepunt bereikt, toen 815 jonge man nen in het enorme stadion van Mont juich door tientallen bisschoppen werden priester gewijd. Ook hierbij was weer een grote mensenmenigte aanwezig, die de plechtigheden van tribunes af bijwoonden. De jonge priesters behoorden voor een deel tot de diocesane geestelijkheid van Spanje, maar ook tot verschillende orden en congregaties zowel in als buiten Spanje. Zondag, eerste Pinksterdag, zj! het Congres worden gesloten met een enorme processie door de hoofdstad van Catalonië. Reeds nu is ie ter in spannende afwachting van de rede, welke de H. Vader by de sl ïiting van dit Congres zal houden. H. VADER SPREEKT De H. Vader zal op Pinksterzon dag over de radio een toespraak richten tot het Internationale Eucha ristische Congres te Barcelona. Deze rede wordt uitgezonden om 18.30 uur over de golflengten 25, 31, 50 en 196 meter. Gelijktijdig zal Radio Vati- cana, in samenwerking met de Spaanse Nationale Radio Omroep, een verslag van de sluitingsplechtjg- heden in Barcelona uitzenden. Meer dan 300.000 pelgrims woonden de eerste nachtelijke bijeenkomst van het Eucharistisch Congres te Barrcetona bij. De samenkomst, die geopend werd met het voorlezen*van de Pauselijke bul werd gehouden bij de kerk van Tiepodade. EISENHOWER GING, RIDGWAY KWAM Gistermiddag verliet generaal Eisenhower, uitgeleide gedaan door zijn op volger, genevaal Ridgway, het hoofdkwartier van de NAVO te Fontainebleau voor de laatste maal. Terwijl hij in zijn auto stapte, keek hij nog even om. Generaal Ridgway nam zijn pet af en wuifde daarmee te afscheid. Eisen hower stak zijn duim in de hoogte. „West-Europa moet zich nog veel meer verenigen, wil het aan zijn moeilijkheden het hoofd kunnen bieden". Met deze woorden had Eisenhower even eerder het opperbevel over de Atlanti sche strijdkrachten in Europa overgedragen aan genei-aal Ridgway. Bij de commandowisseling waren ongeveer 400 officieren van Shape en hun familieleden aanwezig, die zich onder de NAVO-vlaggen verzameld hadden. De scheidende generaal voegde aan genoemde woorden toe, dat hij uiterst voldaan was over de ondertekening van het verdrag in zake de Europese defensiegemeenschap. Deze gebeurtenis noemde hij een aanwijzing te meer van Europa's verlangen om nauwer samen te werken, zijp voldoening te kennen gevende, dat er grote vorderingen gemaakt zijn. „Twijfelaars en mensen, die „neen" zeggen, hebben nog nooit iets bereikt, dat de v/ereld zich herinnert", zeide Eisenhower. Alvorens zijn commando over te dragen bracht Eisenhower hulde aan de dienstplichtigen van het Ameri kaanse leger. Hij vertelde het ver haal van een sergeant, die tijdens de oorlog aanbevolen had een zaag voor de tanks te monteren, zodat zij ge makkelijker hun weg door de hagen van Normandië konden banen. „De aanbeveling van die sergeant" aldus Eisenhower, „heeft duizenden men sen het leven gered". „Het is nu mijn trotse plicht het mooiste hoofdkwartier, dat ik ooit gezien heb, aan u over te dragen. Het Anna Pauker, eens de machtigste vrouw van communistisch Roemenië, is werkelijk onttroond. Volgens te Wenen ontvangen berichten is zij afgezet als Roemeens minister van buitenlandse zaken. Twee andere communistische topfiguren hebben Woensdag eveneens het veld moeten ruimen; één van hen is de voormalige minister van financiën, Vasile Luca, een trouw vriend en medewerker van Anna Pauker. Tijdens de viering van de stichtingsdag van het tehuis voor oud-gedienden in Chelsea door koning Karei II, werd aan de verpleegden van het tehuis een eikenblad uitgereikt, als symbool ter herinnering aan de ontsnapping van Koning Karei II, die zich na de slag bij Worcoster wist te redden door in een eikenboom te klimmen. De 3-jarige Andrew Ward speldt de 80-jarige John Studholme, die vroeger bij de Kameroonse Hooglanders diende, het eikenblad op dc borst. ANTI-SEMIETISME. In Westerse kringen te Wenen vat men het bericht van Anna Paukers ontslag op als een nieuw bewijs voor het groeiende anti-semietisme in de communistische wereld. Zij was de dochter van een Joodse slager en had grote invloed op het Joodse volksdeel in haar land. De laatste tijd had men haar al niet meer in gezelschap van andere communistische autoriteiten gezien, wanneer zij in het openbaar ver scheen. Zij reed de laatste tijd alleen in haar grote auto rond, zonder de bewakers en het escorte, die haar vroeger steeds vergezelden. Woensdag werd een nieuwe lijst van leden van het Roemeense polit bureau gepubliceerd, waarop haar naam ontbrak. Vroeger stond zij tweede op de lijst. Volgens de Ween- se bladen, die dit nieuws hebben ge publiceerd, is zü ook van haar func tie als waarnemend eerste-minister ontheven. Anna Pauker haar meisjesnaam is Anna Rabonivits werd op 13 December 1893 geboren. Haar ouders woonden op het platteland en waren arm. Op zestienjarige leeftijd ging zij naar de hoofdstad Boekarest waar zij bij een oom in huis kwam en op een kweekschool werd geplaatst. Zij stelde veel belang in de poli tiek en sloot zich in 1915 aan bij de communistische partij. Gearresteerd, en weer ontsnapt, week zy uit naar Rusland. Daar huwde zij met Karl Pauker, een Oostenrijks officier, van wie zij in 1928 weer scheidde. Vol gens de berichten is haar man in een Russische gevangenis overleden. Anna keerde terug naar haar land, en werd, na jaren Ulegale activiteit, door de Russen in hec van de Duit sers bevrijde Roemenië va.i na de oorlog op de hoogste posten geïnstal leerd. Zo groot was het vertrouwen, dat Moskou in haar stelde, dat na de afscheiding van Tito de Kominform naar Boekarest werd overgebracht. Thans is ook zij in ongenade geval len. is nu uw taak", zeide hij tot gene raal Ridgway, die naar de microfoon stapte en zei: „Ik aanvaard de vol ledige verantwoordelijkheid van u met een diepe trots en in het be wustzijn, dat het een groot voor recht is". Ridgway verklaarde voorts: „Wij zijn vastbesloten ons tegen agressie onverschillig van welke, kant ook te verzetten". Hij bracht hulde aan Montgomery, Gruenther en maarschalk Juin. De plechtigheid werd bijgewoond door een grote Franse delegatie, on der leiding van de minister van De fensie, René Pleven. Na de rede van Ridgway speelde een militaire kapel The Star-span gled Banner, gevolgd door de Mar seillaise, Vanmiddag om 2 uur vertrekt Eisenhower naar de Ver. Staten, Zondagmiddag hoopt hij in Washing ton aan te komen. De volgende twee dagen zal hij rapport uitbrengen en dan zijn uniform uittrekken. Woens dag zal hij in zijn woonplaats Abile ne een rede houden. Voor het ver dere deel der week zal hij zich be vinden in zijn verblijf in de Colum- bia-universiteit, waarvan hij presi dent is. Plan-Eden aanvaardt Met grote meerderheid van stem men heeft de algemene vergadering van de Raad van Europa gisteren het plan-Eden aanvaard. Het plan, dat nu nog nader moet worden uitge werkt, voorziet in het verbinden van het plan-Schuman voor een kolen- en staalgemeenschap en de Europese defensiegemeenschap met de Raad van Europa. Stappen om de organisatie voor de Europese economische samenwerking te versmelten met de Raad van Europa werden eveneens goedge keurd. De Raad van Europa is uiteenge gaan tot September. MAANDAG, 2e PINKSTERDAG, ZAL DE LE1DSE COURANT NIET VERSCHUNEN. IN EUROPA STAAT de barometer op storm. Er is een onrust en een dreiging voelbaar, welke in ver schillende West-Europese hoofdsteden aan de dag treedt. In Parijs ontlaadt de spanning zich in relletjes en de monstraties, te Rome in een verkie zingsuitslag; te Berlijn moet men zich te weer stelleni tegen een stel selmatige wurging. Er is echter één troost en dat is, dat barometers wel de luchtdruk re gistreren, maar geen profeten zijn voor het weer van de volgende week. Zelfs de Bilt vergist zich wel eens en het politieke weer is nog grilliger dan het gewone. De kern van de centrale depressie is gelegen achter het IJzeren Gor dijn, te Moskou, waar men ontstemd is over het mislukken van de sabo- tage-politiek ten opzichte van de Europese Defensie Gemeenschap. Het vredes-offensief heeft gefaald, 0 r.u het verdragenstelsel van Bonn en Parijs, deze week is getekend, cn de enige manier om nog iets te bereiken is de intimidatie van de parlementen, welke de Conventie van Bonn en de verdragen der E.D.G. moeten ratificeren. Vandaar dat de communisten onrust stoken in geheel West-Europa en speciaal onder de zwakste broeders. De Sovjets zijn begonmen met een rode streep te trekken dwars over Duitsland, welke de Oostzóne herme tisch moet afsluiten van het Westen. Zij verschansen zich daarachter en bestoken van daar uit het Westen men hun propagandapijlen. Vanzelfsprekend is West-Bcrlijn, dat het dichtste bij het vuur zit, het gemakkelijkste mikpunt; de West- Berlijners zullen het waarschijnlijk 't warmste krijgen. Maar het blijkt, dat de orders ook reeds doorgegeven zijni naar Parys, waar Duclos gebrandmerkt wordt als de bevelvoerende generaal. De Fran se regering heeft zich echter niet la ten intimideren en heeft Duclos ach ter slot en grendel gestopt, een be wijs, dat men daar niet voor stevige maatregelen terugschrikt. Men moet met dergelijke maatregelen evenwel voorzichtig zijn, want Duclos in de rol van martelaar is gevaarlijker dan dezelfde Duclos als bevelvoerende generaal rondrijdend in een slee van een auto met een revolver en een gummistok by zich. De Franse autoriteiten schijnen het echter niet bij een arrestatie van Duclos te willen laten, want zij speui'en naarstig naar een complot en zijn dus van plan eens flink schoon schip te gaan makeni. Mis schien weet Pinay, die erin geslaagd is om dc Franse franc te redden, ook de krocht op te brengen om de Fran se politiek uit de maalstroom van de rode agitatie te trekken. AF DAT DE GASPERI in Italië ook zal lukken, is weer een an dere vraag. De jongste gemeente raadsverkiezingen daar hebben weer eens de aandacht gevestigd op de on stabiele bouw vani het Italiaanse po litieke bestel. Weliswaar zijn ge meenteraadsverkiezingen geen alge mene verkiezingen en kan men er geen aanwijzing in zien voor de ver moedelijke uitslag van de verkiezin gen van volgend jaar. maar dat neemt niet weg, dat men toch graag de stemmentallen der partijen telt en daaruit zekere conclusies trekt. Zo blijkt, uit de gepubliceerde stemmen, cijfers, dat de Christen-democraten (Katholieken) weliswaar de meeste zetels hebben behouden, maar dat hun stemmenaantal toch achteruit is gegfan. Voorts blijkt, dat er nog steeds geen kentering is gekomen in het aantal aanhangers van de com munistische partij en dat zich naast deze extremistische linkse party een stevige ultra-rechtse groep is gaan ontwikkelen, nil. die der neo-fascisten en monarchisten. Nu zal men mis schien denken, dat deze groeiende extremistische rechtse groep een te genwicht zal gaan vormen tegen de extremistische linkse groep. Dat zou kunnen maar dan is het gevaar groot, dat de Christen-democraten tussen hamer cn aambeeld komen te zit ten en dat is bij ervaring een slecht plekje gebleken. Dat is ongunstig n<iet alleen voor de partij, die in de knel komt te ziten, maar opk voor het land, dat onbestuurbaar wordt. Een rustige vaste lijn in het bestuur van een land is pas gewaarborgd, wanneer er een stevige midden-partij is, die de woelige elementen van links zowel als van rechts met krach tige hand in toom houdt. Het is nog geen 1953 en voorlopig houdt de Gasperi het roer nog in handeni, maar. gezien de agitatie, welke ongetwijfeld komen zal op in stigatie van Moskou, lijkt het niet gewaagd om te voorspellen, dat ook Italië daarvan rijkelijk zijn deel zal krijgen en dat de Gasperi zijn han den vol zal hebben om het roer te houden. Evenals de zon de bloemen uit de aarde te voorschijn roept, zo kan sleohts de liefde het goede in het menselijke hart opwekken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1