DE BEL LUIDT voor de laatste ronde LUISTERT, katholieken van Leiden en omgeving fotograferen! RIJNSTREEK VRIJDAG 30 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 UuldiaLna v-an tnqK. 9ac. Ruii Vandaag luidt de bel voor de laatste ronde! Met rasse schreden nadert de avond van Zondag 8 Juni, waaroi geheel katholiek Leiden, ver tegcnwoordigd door minsten 1100 personen, in de grot Stadsgehoorzaal een hoogge stemde hulde zal brenger aan mgr. Jac. Buis, aposto lisch vicaris van Jesseltor (Noord-Borneo), die op 1 Mc 1.1. in de dekenale kerk to' Bisschop werd gewijd. Oi deze avond zal blijken hoe zeer het katholieke bevol kingsdeel van Leiden de hogt uitverkiezing van een oud- stadgenoot gewaardeerd heeft. Vier eeuwen terugzoekend in de geschiedenis vindt men geen enkele Leidenaar die dc bisschoppelijke staf en mijter dragen mocht! Deze huldiging zal zich uiten in zang en spel, in woord en daad. Voor de zang zorgen het welbekende R.K. Alma Materkoor, dat onder de bezielende leiding van Willem Mizée een zeer voor aanstaande plaats in het Leid- se muziekleven heeft verwor ven, en het eveneens bekende Sleutelkoor, het jongenskoor van de St. Petrusparochie onder leiding van de heren H. A. Rijnbeek en A. M. Devilee. Voor het spel zorgen een bruin en twee blanke engel tjes, welk tafereeltje zich zal afspelen in de „Hemel". De tekst werd geschreven door pater Raymund'van Sasse van Ysselt, O.F.M. Voor het woord zorgt de heer Herman Divendal, de bekende „Toren kraai" uit Sursum Corda, die de feestrede zal uitspreken. En voor de daad Ja, de daad! Daar moet geheel katholiek Leiden voor zorgen! Het stedelijk huldigingscomité, dat deze avond organiseert, is voornemens mgr. Buis namens katholiek Leiden een bisschops staf aan te bieden, een kostbaar kunstwerk, dat mgr. in zijn missieland zal vergezellen en hem steeds zal herinneren aan de sympathie van de katholieke bevolking uit zijn geboortestad! Het blijft niet bij die staf; de organisatoren zijn er van overtuigd, dat mgr. in zijn missie zeer veel geld nodig heeft om het beke ringswerk onder de heidenen te kunnen voortzetten, en hopen daarom in staat te zijn mgr. Buis ook een flink bedrag aan geld aan te bieden. Vandaar deze laatste ronde! Regelmatig heeft u kunnen lezen, dat de giften groot en klein, vlug en langzaam binnengestroomd zijn. Momentcel is de grote vloed voorbij en hen, die op een of andere wijze reeds bijgedragen hebben, wordt hartelijk dank gebracht. Maar er zijn er nog zovelen, die wel van plan zijn iets te geven, maar die er nog niet toe gekomen zijn. „?t Is in de slof gebleven", zeggen ze dan. Welnu, 't moet thans uit de slof! De Leidcnaars vinden vandaag in hun krant een envelopje, dat speciaal gemaakt is voor hun bij drage. Do lezers worden vriendelijk verzocht het envelopje met in houd te bezorgen aan een der aangegeven adressen. Bovendien heeft het huldigingscomitc verschillende bijdragen ontvangen uit de dor pen rond Leiden. Andere katholieken uit de omgeving hebben ge vraagd of er ook voor hen een mogelijkheid bestond iets voor mgr. Buis te doen. Dat kan! Ook de lezers in de dorpen vinden vandaag zo'n envelopje in hun krant. Zij kunnen het gevulde envelopje in de brievenbus van hun eigen pastorie deponeren. Het was helaas niet mogelijk alle dorpen in deze actie te betrekken, maar wie geen envelopje krijgt, ma<r niettemin een bijdrage geven. Graag zelfs! Hij kan het bezorgen bij de penningmeester van het huldigingscomité, de heer F. C. de Hosson, Gangetje 6, Leiden, giro 294033 (met ver melding „voor mgr. Buis"). Katholieken van buiten kunnen aan dit adres ook kaarten halen voor de huldigingsavond van 8 Juni. Katholieken van Leiden kun nen deze kaarten halen aan een der zes adressen, die op hun enve lopje vermeld staan. Envelopje brengen en kaarten halen (a 0,50) gaan dus in één moeite door! Doet u het vandaag, morgen of Zondag nog even? Nu niet langer meer gewacht!! Het feest nadert! Geen gift is te groot, geen gift is te klein. Alles is welkom! .J „GROOT VREDESFEEST". Wij menen ernstig te moeten waarschuwen tegen een feestavond, die a.s. Zaterdag in de grote Stads gehoorzaal wordt gehouden onder de titel „Groot Vredesfeest", waarvoor in diverse grote Leidse bedrijven veel reclame gemaakt wordt. Uit be trouwbare informaties is ons geble ken, dat deze avond door communis ten wordt georganiseerd. Bovendien achten wij het onjuist het Hoogfeest van Pinksteren vooraf te laten gaan door een grote feestavond met bal na. Wij vertróuwen er daarom op, dat weldenkende lieden van het ver leidelijk aanbod geen gebruik zullen maken. Het gefluit van de vogelaar is al te duidelijk RIJNSBURG Paardenmarkt. De jaarlijkse paardenmarkt is voor 1952 weer voorbij. Er werden gisteren ruim 40 paarden „aangevoerd". De vraag naar deze dieren wr groot en er was goede handel met hoge prijzen, va riërend van 890.tot 1400.voor handelspaarden. Zelfs voor slacht- paarden werd van 600 tot 1200 be taald en veulens bracht van 280 tot ƒ500 op. De prijzen die uitgeloofd waren werden toegekend aan: voor de meeste paarden 100 aan Fr. Zandbergen te Rijnsburg, tweede prijs ƒ50 aan C. Hogewoning te Kat- wijk en de derde prijs kwam toe aan H van Klaveren Rijnsburg 25. Ver der kregen alle aanvoerders nog een troostprijs. Als gebruikelijke attrac tie op deze voor Rijnsburg jaarlijks terugkerende gebeurtenis was er een demonstratie van de Gymnastiekver eniging DWS en een voetbalwedstrijd* tussen Rijnsburgse Boys en een Mi litair elftal uit Hoek van Holland. De gastheren verloren met 21. Bo vendien was er het Leidse glippertje, dat honderden Rijnsburgers deed ge nieten van een rondrit door het dorp. En de Muziekvereniging „Wilhelmi- na" luisterde de feestelijkheden op. Leidsch Studenten Tooneel "Nun singen sie wieder" Alhoewel de zomerbrengende Juni maand voor de deur staat en alle sporen van de voorbije winter gron dig uitgewist zijn, meende het Leidsch Studenten Tooneel. dat het schouw burgseizoen nog niet gesloten was en presenteerde gisteravond aan een volle schouwburgzaal het toneelstuk in 7 taferelen „Nun singen sie wie der." De Zwitserse auteur, Max Frisch, heeft in dit werk een thema bespeeld, dat eeuwen lang de mensen beroerd en schrijvers geinspireerd heeft; hij stelt het probleem: oorlog aan de orde. Wanneer men het stuk beziet en beluistert, concludeert men on willekeurig, dat de schrijver een man met veelzijdige interessen moet zijn, maar of deze eigenschap zijn stuk „Nun singen sie wieder" ten goede is gekomen, valt te betwijfelen. Men ziet en hoort, hoe mensen met de meest uiteenlopende karakters, am bities en ontwikkeling de oorlog be zien. De auteur laat intellectuelen diepzinnige betogen houden en een dichter het schone der aarde bezin gen; nuchtere zakenlieden mengen hun mening met die van oneven wichtige jonge mensen en tenslotte hoort men de vrouw, die het leven niet ziet als een formule, maar die leeft niet haar dromen in een in tense drang naar geluk, rust en ze kerheid. In de uitbeelding van deze laatste figuur is de schrijver wel licht het beste geslaagd, alhoewel hij ongetwijfeld de visie van de in tellectueel de belangrijkste heeft ge acht. De eerste taferelen verplaatsen zich van een executieterrein naar de huiskamer van een jonge moeder, en van een officierscantine naar een schuilkelder. Dan schept de schrijver een plaats, waar alleen nog de geest toeft en waar de gestorvenen hun verwanten in de wereld zien en ho ren, maar niet meer benaderen kun nen. Daar komt men tot de ontdek king, wat er aan zijn leven geman keerd heeft en hoe het beter zou kunnen gaan. Het einde, waarin de gestorvenen moeten constateren, dat zelfs hun geest degenen, die hun dierbaar zijn, niet meer kan berei ken en waarbij zij lijdelijk moeten toezien, hoe hun nabestaanden de juiste weg niet vinden, is noch ori gineel, noch hoopgevend en geeft geen oplossing voor het door de schrijver gestelde probleem. Dit werk, gespeeld door een mid delmatig gezelschap, zou met zijn vele, hoewel somstijds zeer treffen de, dialogen niet hebben weten te boeien. Doch het Leidsch Studenten Tooneel, geassisteerd door leden van de Toneelclub voor Vrouwelijke Stu denten in Leiden, heeft „Nun singen sie wieder" niet alleen aanvaard baar gemaakt, maar wist zelfs cli maxen te leggen, die ontroerden. Het zou o.i. verkeerd zijn, hier na men te noemen; de grote verdiensten van de spelers(sters) school hierin, dat zij het stuk niet als toneelspel beleefden, maar dat het was, alsof zij hun eigen gedachten, grieven en idealen naar voren brachten. Zy hebben door eendrachtige samen werking, maar nog meer door be studering van het gestelde probleem op loffelijke wijze voldaan aan een moeilijke opdracht. Leidse Universiteit Geslaagd voor het aanvullend doc toraal examen Nederlands recht de héér mr J. Drijber te Leiden. GOUDEN DOCTORAAT. Op Dinsdag 10 Juni a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Nederlandse letteren de heer A. J. Barnouw, oud-hoogleraar aan de Columbia University te New York (U.S.A.) en wonende aldaar. VERSTER-TENTOONSTELLING. Nu het einde van de Verster-ten toonstelling in „De Lakenhal" in zicht is, verdient het wellicht aanbeveling om hen, die een bezoek aan deze zeer belangrijke tentoonstelling tot nu toe uitstelden, er aar. te herinneren, dat de tentoonstelling Maandag a.s. voor het laatst te zien is. Hoewel het bezoek een steeds stijgende lijn ver toont en van verschillende zijden hier aandrang op werd uitgeoefend, is een verlenging niet mogelijk. 3 Octobervereniging Op de Mei-vergadering, die Woens dag in „De Doelen" werd gehou den, kwam het bestuur met plannen voor de dag. In zijn inleidend woord heeft de voorzitter, mr. W. J. Geert- sema, het overlijden van de heer B. de Koning herdacht. Spr., die er aan herinnerde, dat de heer De Koning van 16 December 1919 af tot aan zijn overlijden deel van het bestuur heeft uitgemaakt, schetste zijn bijzondere verdiensten als voorzitter van de Op tochtcommissie, in welke kwaliteit hij zich ontpopte als een man met zeer veel initiatief, wiens hart voor Leiden en de 3 Octoberdag onstuimig klopte. Enkele ogenblikken stilte werden in acht genomen. Mr. Geertsema, die een uiteenzetting OOK U KUNT NU 'n Aardig FOTOTOESTELLETJE ffl. 15.— 'n Prima FILM #1. 1.50 Vraagt inlichtingen bij FOTO CINE JAN WOLFSLAG Brxitraat 123, Telefoon 21851 t.o. Stadhuis gaf van de feestplannen zei, dat men in overleg met de V.V.V. en het be stuur van de Vebo de mogelijkheid overweegt om voorafgaande aan de 3 Octoberdag een winkelweek te or ganiseren. Der gewoonte getrouw zal ook dit jaar op 1 October door de Chr. Zang vereniging „Ex Animo" een wij- dingsdienst in de Pieterskerk worden verzorgd. Donderdag 2 October volgt de taptoe, terwijl die avond ook het Lunapark op het Schuttersveld zal worden opengesteld. De eigenlijke 3 Octoberdag opent weer met reveille, koraalmuziek en uitreiking van- ha ring en wittebrood. Gezien de grote belangstelling, welke het vorig jaar bestond voor de nationale kortebaan- draverijen op het Levendaal, heeft het bestuur besloten deze draverijen wederom in te lassen, ook voor ge registreerde paarden. Teneinde de jeugd in de ochtenduren enige ont spanning te bieden, zal het Scapino- ballet in de Stadsgehoorzaal een op voering verzorgen. De voorzitter van de Optochtcom missie, de heer N. A. Commandeur, gaf een uiteenzetting van de vermoe delijke samenstelling van de optocht „De Leidse meesters", die letterlijk en figuurlijk zeer schilderachtig zal worden. Figuren als Renbrandt, Lu cas van Leyden, de gebroeders van Mieris, Gabriel Metsu, Backer Korff, Cornelis Engelbrechts e.a. zullen in deze optocht worden opgenomen, ter wijl daarnaast ook ruimte voor een afzonderlijke groep: het St. Lucas- gilde zal worden gereserveerd. In to taal zullen plm. 430 personen, onge veer 100 paarden en tal van praalwa gens in deze stoet worden onderge bracht. (Berichten reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplage). De Russische ambassadeur te Lon den Zaroeoin is teruggeroepen. Hij vertrekt Vrijdag naar Moskou en wordt, naar verluidt, niet terugver wacht In diplomatieke kringen te Londen wil men in deze terugroeping niet meer zien dan een normale ambtswisseling. Zaroebin werd in 1947 tot ambas sadeur in Londen benoemd. Hij heeft sedertdien de jaarlijkse vergaderin gen van de Algemene Vergadering der V.N. als lid van de Russische de legatie bijgewoond. Hij is ook opgetreden als de Rus sische plaatsvervanger bij de onder handelingen over het Oostenrijkse verdrag. ALPHEN AAN DEN RITN MOTORRIJWIEL DOOR KLEI-AUTO VERNIELD. Donderdagmiddag om ongeveer vijf uur reed de heer A. Huik op zijn motor op de 's Molenaarsbrug achter een vrachtauto geladen met klei. Doordat de chauffeur van de vrachtauto wegens een weigerachtige richtingaanwijzer geen richting kon aangeven bemerkte de heer Huik te laat, dat de vrachtauto het Wou- brugse pad wilde inslaan. Huik werd van de motor geslingerd, terwijl zijn motor door de achterwielen van de zware vrachtauto vrijwel geheel vernield werd. De heer Huik kwam gelukkig met de schrik vrij. De po litie heeft de zaak in handen. Licht in donker hoekje. Nu de nieuwe Prins Bernhardlaan voorzien is van moderne straatverlichting, worden er ook in het verlengde hiervan, op de Dr. Lovinklaan, nieuwe armaturen geplaatst voor na- trium-verlichting. Enkele hiervan branden reeds en ze betekenen een verbetering in dit voorheen vrij don kere gedeelte van de gemeente. Speeltuinver. „Ons Buiten". In café Spoorzicht aan de Steekterweg is Donderdagavond voor de leden van de speeltuinver. „Ons Buiten" een buitengewone ledenvergadering gehouden. Na het lezen van de notulen van de vorige vergadering door de secr., de heer Vroolijk, deelde de voorz. mede, dat de landelijke speeltuindag op 21 Juni a.s. ook door „Ons Bui ten" herdacht zal worden. Op een door de heer Van Driel aan de Steek terweg beschikbaar gesteld terrein zullen verschillende spelen door en voor de kinderen worden gegeven. Tevens wees de heer Overbeek er op, dat door de Centrale van Speel tuinverenigingen is voorgesteld aan het gemeen tebestuur de strook grond achter het huidige woonwagenkamp beschikbaar te stellen voor het in richten van de speeltuin voor „Ons Buiten". Indien de plannen verwe zenlijkt zullen kunnen worden, dan zal daar een uitstekende speeltuin worden ingericht. BOSKOOP By de door de Rijksgebouwen dienst te 's Gravenhage gehouden 1 aanbesteding tot het bouwen van 'n nieuw telefoongefoouw in Den Ham te Boskoop waren 26 inschrijvingen. Laagste inschrijver was de fa. Gebr. de Bakker te Giessendam voor 1Ï2.300,hoogste inschrijver de fa. Oudshoorn voor f 149.750,De gunning werd aangehouden. Zoals bekend mag worden veron dersteld zal Boskoop, na gereedko ming van het telefoongebouw, opge nomen kunnen worden in het auto matische telefoonverkeer. Oranjefeesten. Het bestuur van de Boskoopse Oranjevereniging is met de voorbereidende werkzaam heden van de op 22 en 23 Juli a.s. te geven Oranjefeesten reeds ge ruime tijd bezig. Kost de samenstel ling van een bevredigend feestpro gramma al veel hoofdbrekens, de terreinkwestie is een nog veel moei lijker opgave. Als zovelen zou het bestuur gaarne de festiviteiten door gang doen vinden op een in het cen trum der gemeente liggend terrein, doch het kostte heel wat moeite een geschikt terrein te vinden, waarvan de huurprijs in het redelijke bleef. Meerdere terreinen werden gekeurd en tenslotte is de keus gevallen op een terrein gelegen in Reijerskoop naast de garage van de heer Schou ten. Het feestprogramma zal zich op 22 Juli bepalen tot de avonduren, terwijl op 23 Juli de gehele dag „vol" zal worden gemaakt. Het voorlopig vastgestelde pro gramma ziet er zeer aanlokkelijk uit en biedt „elck wat wils" met ver schillende attracties. Het betsuur van de Oranjevereniging wenst met de publicatie echter nog even te wachten tot het geheel definitief is vastgesteld. Wel werd medegedeeld, dat op de avond van 23 Juli het wel bekende radio-ensemble „De Bieten bouwers" zal optreden en dat de avond zal worden besloten met een uit 75 stukken bestaand vuurwerk. Polder Rijneveld. In de gehou den vergadering van ingelanden van de Polder Rijneveld werd o.m. be sloten aan Ged. Staten dezer pro vincie te verzoeken om de vrijdom voor het groene land te verhogen van ƒ4,tot f 8,per ha. (waar door dus over het kwekersland 8, per ha. meer zal worden betaald dan over het andere land in de polder) en de vrijdom voor Spoel wijk van 2,20 per ha. op te heffen. De aftre dende bestuursleden de heren T. Reyneveld en S. C. Rijlaarsdam werden herkozen. ALKEMADE Rtfpwetering—Kagia. Zaterdag avond 7 uur wordt de eerste voet balwedstrijd gespeeld in het kader van de Stichting 194045 om de voetbalkampioenstitel van Alkemade tussen v.v. Rijp weteringKagia te Rijpwetering. BODEGRAVEN K.V.P. vergaderde. De afd. Bo degraven- Zwammerdam van de K. V. P. hield haar tweede avond in het kader van de verkiezingsactie. Bij ontstentenis van de voorz., de heer C. de Groot, leidde de secr. de heer J. Boumans, deze bijeenkomst. Allereerst vroeg deze de aandacht voor het stemmen bij volmacht voor lichamelijk gebrekkigen en anderen, die op de verkiezingsdag zich elders bevinden. Voorts riep hij de jonge ren op zich te melden bij de werk groep van de K.V.P. Daarna gaf hij het woord aan de heer J. J. v. Breu- kelen uit Woerden, lid van de Par tijraad. In eenvoudige trant en op gemoedelijke toon hield deze spre ker een inleiding, die kort en zake lijk was. Spr. begon met een histo risch uitstapje. Vroeger werd er an ders gestemd en was de politieke activiteit meer een broodkwestie. Van groot belang is de psychologi sche invloed van winst of verlies. Hadden b.v. de „Welterianen" bij de vorige verkiezing K.V.P. gestemd, dan had de K.V.P. 34 zetels behaald in plaats van 32. Dan had de P. v. d. A. geen 27 maar 26 zetels behaald. Dit had tot gevolg kunnen hebben, dat de K.V.P. een meerderheid had kunnen vormen met b.v. C.H. en V.V.D., zodat men ook een andere kant had kunnen opgaan. Politiek is meestal een kwestie van macht. Al degenen, die thans moDperen op de K.V.P. en straks niet op deze partij stemmen maken de P. v. d. A. sterker, waardoor de druk op mid denstanders en bedrijfsleven nog meer verzwaard wordt. Dit werkt dus als een boemerang. De verkie zingen zullen uitmaken of de K.V.P. iets meer naar rechts kan gaan, of bij verlies iets meer naar links zal moeten gaan. Hierna werd door een drietal aan wezigen vragen gesteld, die o.a. be treffende de werkeloosheidsverzeke ring, de broodprijs en de affiches, die wel artistiek maar niet practisch zijn. Tot volle tevrdenheid werden de vragenstellers door de heer v. Breukelen beantwoord. Hierna sloot de waarn. voorz. deZe met muziek opgeluisterde, doch matig bezochte bijeenkomst, die beter verdiende. Aanbesteding. De aanbesteding van 22 woningen ten Oosten van de Prins Bernhardstraat trok 15 in schrijvers. De laagste inschrijver was Nicolaas Smit, Gouda, voor 210.230.hoogste Dickhofde Vroedt, Rotterdam, voor ƒ287.500. De gunning werd aangehouden. HOOGMADE Coöp. Boerenleenbank Woens dagavond hield de Coöp. Boerenleen bank „Hoogmade" in café v. d. Eng, haar eerste jaarvergadering. De di recteur, de heer H. P. Zwetsloot, verwelkomde in zijn openingswoord de geest, adv., de pastoor, en deelde mede, dat de heer j. Erkelens, hoofd inspecteur van de Centrale Bank, juist voor de vergadering bericht van verhindering had gezonden. In de balans en de jaarrekening werd geen wijziging gebracht. Deze stukken werden nader toegelicht door de kassier, de heer Th. J. van der Wereld. Hieruit ontlenen wij: ontvangen spaargelden 156572,32, terugbetaald 35428,72. Verleende voorschotten 4100, terugbetaalde 160. Op lopende rekeningen werd bijgeschreven 218022,58 en uitbe taald 200322,88. De tellingen van de balans belopen in activa en pas siva 144242,94. De jaarrekening gaf in ontvangsten en uitg. f 735176,10 aan. Na aftrek van de oprichtings kosten e.d.- resteerde een winst van 50,51, welk bedrag in reserve werd omgezet. Het jaarverslag werd door de kas sier uitgebracht. Allereerst memo reerde deze de voorbereidende werk zaamheden, welke aan de oprichting van de boerenleenbank vooraf zijn ge gaan. Ultimo 1951 bedroeg het aan tal leden 35 terwijl 62 spaarboekjes zyn uitgegeven gedurende 1951. Het aantal lopende rekeningen bedroeg 46 stuks. Het totaal aantal posten be liep 1941 stu'ks. De aftredende heer J. J. van der Geest werd met alg. stemmen we derom als lid van de raad van toe zicht herkozen, waarvoor hij aan de leden dank bracht voor het genoten vertrouwen. LEIDERDORP Bevolkingsonderzoek op t.b c. Van 1017 Juni zal in Leiderdorp een onderzoek op t.b.c. plaats vin den voor de hele gemeente. Alle in gezetenen zullen in staa. gesteld worden zich te laten doorlichten, hetgeen zal plaats vinden in het Dorpshuis. Voor de organisatie hier van is een comité saamgesteld, dat zich de belangloze medewerking heeft verzekerd van een aantal in- zetenen, die alle inwoners aan huis zullen bezoeken ten einde hen over dit onderzoek in te lichten. De kos ten bedragen f 1.05 per persoon. Leerplichtige kinderen worden gra tis doorgelicht, terwijl kinderen be neden de leeftijd van twee jaar niet be/hoeven te worden doorgelicht. Se cretaris van het comité, dat even eens al het werk belangloos verricht, is de heer A. H. M. Mulder, adres Raadhuis. Gemeenteraad Leimuiden De raad van Leimuiden kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bakhuizen. De raad besloot zonder commen taar tot vaststelling van een veror dening houdende vaststelling van een tydelyke uitkeringsregeling voor en kele groepen van het gemeenteperso- neel; tot verkoop van 780 m.2 grond aan de heer N. Vianen te Leimuiden; tot verkoop aan de heer J. Dorlas te Aalsmeer van 1.6460 H.A. rietland en 0.58 If.A. water. De heer Dorlas is van plan op dit terrein op te richten een moderne jachthaven met 99 boxen, garage, café-restaurtnt en win- terberging. Aangezien het terrein op het gebied der gemeente Aalsmeer ligt, heeft de heer Dorals zijn plan nen opgemaakt door het Architecten bureau Berghoef en Klarenbeek reeds bij het gemeèntebestuur van Aalsmeer ingediend. Voorts beslobt de raad voor het tijdvak 30 Juni15 November 1952 aan te gaan met het Algemeen Bur gelij kpensioenfonds een kasgeldle ning groot 40.000 tegen een rente van 1 1/8 pet. per jaar en tot een re kening-courant overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten. Het cre- diet zal gedurende het tweede kwar taal maximaal 165.000 bedragen en gedurende het tweede halfjaar ƒ50.000. De vacantie-uitkering 1952 werd ook van toepasing verklaard op het personeel der gemeente. Het geraamde verlies op 24 wonin gen gebouwd met de verminderde bijdrage regeling vroeg bijzondere aandacht. Het Rijk wil wel de bij drage per woning verhogen, indien tot consolidatie van de schuld wordt overgegaan en het rentepercentage hoger ligt dan bij het begin van de bouw. De voorzitter zei, dat consolidatie nog niet bereikt werd. Deze bouw is gefinancierd met een kasgeldle ning die nog niet in een vaste lening is omgezet. Bij de rondvraag verzocht de heer de Rijk nog eens de aandacht voor de straatverlichting achter de woningen aan de Nieuweweg en voor het toe gangsbruggetje tot de tuinen. De heer Buiksc vroeg of het *nood- slachtgebouw dienstbaar gemaakt kan worden voor de volkshuisvesting. Hij zou van dit gebouwtje gaarne een woning gemaakt zien. Nu staat het maar te verwaarlozen. De voorz. deelde mede, dat B. en W. reeds in de door de heer Buikse bedoelde rich ting werkzaam zijn. NIEUWKOOP De heer J. P. Bolmeijer heeft te Amstelveen een motorongeval ge had. Doordat er plotseling een hond tegen zijn voorwiel terecht kwam, kwam hij te vallen en werd daarbij gewond. Hij werd overgebracht naar het Wilhelmihagasthuis te Amster dam en na verbonden te zijn is hij naar zijn woning te Nieuwkoop ver voerd. Polder Nieuwkoop en Noorden. In hotel „Het Vliegende Paard" werd de jaarvergadering gehouden van stemgerechtigde ingelanden van de polder Nieuwkoop en Noorden. 269 van de 602 stemmen waren ter ver gadering vertegenwoordigd. De Commissie voor het nazien van de rekening over 1951, bestaande uit de heren J. Pieterse Hzn., J, H. van Bemmel en T. B. Schouten, heeft deze bij haar onderzoek accoord be vonden. Daarna werd de rekening vastgesteld aan ink op 28191 38, aan uitg. op 24061,14, batig saldo 4130,24. Vervolgens werd d begro ting voor 1952 vastgesteld aan in komsten en uitgaven op 24512,74, waarbij machtiging werd verleend tot het doen van de nodige af- en overschrijvingen. Machtiging werd ook verleend tot het doen van on derhandse aanbestedingen, indien dit nodig of gewenst zou zijn. De omslag werd weder bepaald op 8, per h.a. Tot leden van de commissie voor het nazien van de rekening over 1952 werden benoemd de heren F. Veldhuizen, L. G. Kempers en G. Sanders en tot hun plaatsvervangers de heren K. P, Both, L. v. Domme len en A. Hoogerwerf. Bij de rondvraag werden weder bittere klachten geuit over het snel varen van motorboten, waardoor zo veel rietland afkalft en ondermijnd wordt. De maximum snelheid in de vaarten is 120 m. per minuut, welk maximum voortdurend schromelijk overschreden wordt. Besloten werd om 6 a 8 waarschuwingsborden in de polder te plaatsen. Een klacht over het vervuilen van sloten, niet als officiële vaart be kend zijnde, vond tegenovergesteld oordeel bij de aanwezige vissers, die de watersport daar liefst willen we ren. Mej. G. Th. Markman is in Hui ze „Sancta Maria" te Noordwyker- hout geslaagd voor het eindexamen voor het Zwarte Kruis (krankzin nigenverpleging Nieuwe voorzitter. In een spe ciaal daartoe belegde vergadering kozen de leden van de voetbalver eniging „Nieuwkoop" de heer P. Veenboer tot voorzitter,. H.H. Missen op Pinksteren. Ten behoeve van de katholieke toeristen, die gedurende de Pinksterdagen in Nieuwkoop zullen verblijven, delen wij mede, dat de H.H. Missen aan vangen om 7.30 en 10 uur. RITNSATERWOUDE BRAND BIJ VEEHOUDER A. J. KEIJSER. Donderdagmiddag om half vijf brak brand uit in de hooiberg van de veehouder A. J. Keyser aan de He renweg. De brandweer van Leimui den was spoedig ter plaatse en wist binnen korte tijd de brand meester te worden. Dank zij dit snelle optre den konden de nabij liggende oude stallen worden gered. De hooiberg met rieten kap en houten palen wer den door het vuur verteerd. Er is hier geen sprake van hooibroei, daar hooibouw 1952 nog niet had plaats gevonden. Er was alleen nog een voorraad hooi van vorig jaai aan wezig. Het schijnt, dat kinderen hier weer eens met vuur hebben gespeeld. De schade wordt door verzekering gedekt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2