Alphense Rijwielvierdaagse eerste lustrum vieren gaat Concours cTElegance van Toerwagens te Noord wijk KINDERZIEKTEN ONTGROEID Driemaal Karamoy op de studenten kampioenschappen DONDERDAG 29 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Werd een feest van folklore en broederschap Dat het Concours d'Elegance voor toerwagens, gisteren voor de eerste maal in ons land te Noorwyk georganiseerd door de Sectie Toerwagens van de Federatie van Nederlandse organisaties voor het personenvervoer, reeds nu zou uitdraaien op 'n feest van folklore uit verschillende streken van ons land en een feest van broederschap tussen de verschillende volksgroepen uit Noord en Zuid, West en Oost, hadden de organisatoren van dit bijzonder geslaagd gebeuren zich moeilijk kunnen indenken. Nauwelijks twee maan den geleden werd het initiatief tot dit concours genomen en als men het re sultaat ziet, mag men volop tevreden zijn. Men, d. w. z. de organisatoren én het publiek, w.o. natuurlijk ook de deelnemers zelf. ringcars tot en met 35 zitplaatsen: 1. Europa Express, Rotterdam, merk Mercedes, bouwer de Groot, 325 pun ten; 2. fa. gebr. Bruyns, Oosterhout, merk Diamond, bouwer Touw, 316 p.; 3 Lindbergh Touringcars, Amster dam, merk Ford, bouwer Jongerius, 260 punten. Afd. II, touringcars met meer dan 35 zitplaatsen: 1. J. ten Barge N.V., Enschede, merk Büssing, bouwer den Oudsten, 311 punten; 2. „Pluck de Dagh", Maarssen, merk Bedford, bou wer van Rooyen, 309 punten; 3. Lind bergh touringcars, Amsterdam, merk Ley land, bouwer Jongerius, 298 p. Klasse C, bouwjaar 1950 en vroe ger, afd. I, tot en met 35 zitplaat sen: 1. J. ten Barge N.V., merk De organisatoren hadden de geluk- merk Mercedes, bouwer van Rooyen, kige gedachte gehad aan dit con- 299 punten; 2. idem met DAF, bou- cours d'élegance een bijzondere at- wer id, 298 punten; 3. Pulmann Ex- Scania Vabis, bouwer den Oudsten, tractie te verlenen door op deze dag pres „Amova", 's-Gravenhage, merk 304 punten; 2. de Jongs Autobedrijf, ook vendelzwaaiers, boerendansers en Scania Vabis; bouwer Verheul, 297 I merk Steward, bouwer de Jong, 300 schutters naar Noordwijk te laten ko- punten. I punten; 3. B. F. van der Meer, Delft, men, maar daarnaast ook Zeeuwse Afdeling II: touringcars met meer merk Volvo, bouwer Roset 264 pun- schonen, Volendammers, Staphorsters, I dan 35 zitplaatsen, 1. J. Moerkerken, ten. enz., zodat het een dag werd van Ne- Rotterdam, merk Austin, bouwer Den Afd. II, meer dan 35 zitplaatsen: 1. derlandse folklore en.... broeder-i Oudsten, 302 punten; 2. Gebrs. Bui- Jac. van Dijk, Eindhoven, merk AEC, schap, want de verschillende volks- telaar, Waddinxveen; merk Commer, bouwer Jongerius, 285 punten; 2. J. delen hadden elkaar spoedig genoeg gevonden. Het lijkt ons zo, dat het hier ge toonde wel zeer gelukkig genoemd mag worden en dat deze dag mede ge toond heeft, welke mogelijkheden er in schuilen. Volgend jaar wordt het concours d'élegance een nationaal folkloristisch feest! Korte tijd van voorbereiding. De voorzitter van het sectie-be stuur, de heer H. J. A. van Olffen, heeft in een van zyn redevoeringen gezegd, dat zeven weken geleden be sloten was dit coucours te organise ren. Door de korte tijd van voorberei ding kon het nog niet internationaal gemaakt worden dat komt latei- wel maar toch heeft men bereikt, dat reeds 47 toerwagens aan dit con cours deelnamen, een resultaat, dat de organisatoren tot tevredenheid stemt. Welnu, wanneer we nu hoorden, dat men mèt de opgedane ervaringen van deze eerste dag reeds nu gaat werken voor het concours in het vol gend jaar, dan v/eten we, dat er iets goeds uit de bus zal komen. Hetgeen nu vertoond werd stemde reeds tot verrassende tevredenheid. Immers, toen na de koffiemaaltijd in hotel „Noordzee" de deelnemende toerwagens werden voorgereden, mochten zij allerwege veel bewonde ring trekken, niaar we zouden bijna zeggen nog meer was zulks het geval voor de folkloristische groepen, die uit de verschillende streken van het land door de deelnemende toering- carondememers waren meegebracht ter opluistering van dit feest van schoonheid. De fa. Beuk uit Noordwijk aan Zee hoe kon het anders liet zijn wa gen voorafgaan door het personeel van de Mij. Zeebad, de bruingebrande kerels, die waken over de badgasten, het Ned. Reisbureau Cito uit Eindho ven had een deputatie van de vijf vendelzwaaiersgilden uit Eindhoven, de heer J. C. Krijger uit Goes bracht Zeeuwse schonen in haar schitterende klederdracht op de Noord wij kse Boulevard, de gebrs. Schurgen uit Maastricht kwamen met de Schutte rij St. Sebastianus, met koning en ko ningin voorop achter de trommelsla gers en bielemannen met de bijlen op de schouders, en uit de Twentse Ach terhoek waren er de Gorsselse „Spoel- lers en daansers". Zij allen behalve de schutters, die op non-activiteit ble vengaven blijk van hun kunnen door een welverzorgde demonstratie op de boulevard of op het terras van hotel „Noordzee". Zelfs de Zeeuwse schonen lieten het niet bij een een voudig défilé, maar brachten a capcl- la-zang ten gehore. Zo werd het aan het zonnige Noord- v/ijkse strand onder een stralende zon en steeds aanhoudende Westen wind, onder het gewapper van de vlaggen van allerlei nationaliteiten en onder de ogen van talrijke toeschou wers een feest van folkloristische kleur en klank, van moderne tech niek en oude gebruiken. Dat de bezoekers het vertoonde op prijs stelden, laat zich begrijpen en herhaaldelijk klaterde het applaus op. De prijswinnaars. Intussen ging de belangstelling na tuurlijk ook niet weinig uit naar de resultaten van het concours zelf. Maar de belangstellenden werden wel heel erg lang op de proef ge steld, aangezien de jury eerst tegen half acht in plaats van 6 uur met haar oordeel klaar was. Inmiddels was Huis ter Duin vol van gasten. De Gorsselse boerendan sers en- danseressen hadden op de klompen hun entrée gemaakt en dansten lustig met Brabanders, Lim burgers en Hollanders het or kest van Huis ter Duin had plotseling afgedaan de Kon. Schutterij mar cheerde binnen en zo werd het bin nen een voortzetting van wat er bui ten te zien gegeven was De heer N. Kraak Steemann reikte tenslotte de prijzen uit en onder grote belangstelling deelde hij mede, dat de Prix de Concours was gewonnen door de Europa Express uit Rotterdam, maar reeds de twee volgende prijzen waren even grote verrassingen. Het Reisbureau Hotam uit Den Haag nl. veroverde in Afd. I van Klasse A de eerste en de tweede prijs na zware strijd met de Pulman Expres Amova, uit Den Haag. De Hotam verwierf voorts een zilveren lauwerkrans voor de best geklasseerde touringcar, het geen zeker een compliment verdient. De resultaten van het concours «Mndt men hier onder: Klasse A, bouwjaar 1952, afdeling I, touringcars tot en met 35 zitplaatsen: 1. Reisbureau Hotam, 's-Gravenhage, bouwer. Domburg, 290 punten; 3. de K. van Ballegooyen, Haaf ten, merk Jongs Autobedrijf N.V. Rijsoord, merk Volvo, bouwer Bogane, 269 punten, 3. Ford, bouwer de Jong, 283 punten. Klasse B, bouwjaar 1951, afd. I tou- Pelster, Zeist, Scania Vabis, bouwer Smit, 228 J4 punten, Rhenmatlsche pijnen slopen Uw gestel en Uw licbaam. Bestrijd 2e met Kruschen en begin zo een nieuw leven lit en viel vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlich ting bracht reeds na betrekkelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloedzuiverende wer king voltrekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzui ver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weggenomen van die kwellende rheumatiek. Koop van daag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. (Advertentie) KORFBAL SCHOOLWEDSTRIJDEN 1952. De schoolkorfbalwedstrijden wor den op 31 Mei a.s. gespeeld op het sportveld aan de Zoeterwoudse Sin gel. De wedstrijden duren een half uur en eindigen in ieder geval een half uur na de vastgestelde aanvangstijd. VOLLEYBAL SLEUTELRING—PROFWIJK. Hedenavond wordt in de gymnas tiekzaal van het Gymnasium, om 7.45 uuf de beslissingswedstrijd gespeeld om het kampioenschap, le klasse, heren tussen Sleutelring IProf- wijk A. Groot aantal deelnemers verwacht Over enige weken zullen enige honderden rijwiel-touristen voor de vijfde keer het dorp Alphen aan den Rijn in de goede zin des woords on veilig maken, wanneer zij deelnemen aan de Laura-rit, de Alphense Rij wielvierdaagse, die dit jaar zijn eer ste lustrum beleeft. Toen vier jaar geleden voor het eerst begonnen werd, volgens plannen van de op richter en „Laura-vader", de heer E. 'Gastelaars, konden slechts optimisten verwachten, dat het zó goed zou gaan, dat de Laura zó populair zou worden en dat de organisatoren zó vol goede moed de vijfde vierdaagse zouden voorbereiden! Wanneer wij de afgelopen vier jaar overzien, dan mag gezegd wor den, dat de Laura flink uit de klui ten gewassen is. De eerste kinder ziekten zijn overwonnen en het be stuur van de stichting laat niets on beproefd. om de Alphense Rijwiel- vierdaagse tot een nog groter evene ment te maken voor het rijwiel-be minnend publiek. Het is reeds vaak gezegd en ge schreven, maar het mag hier nog wel eens herhaald worden, dat de Laura geen wedsrijd is, geen wedstrijd kan en mag zijn zelfs, maar louter en al leen een touristisch evenement, een mooie gelegenheid voor wielrijders om gezellig en goed georganiseerd vier dagen met veel plezier te fiet sen door het Hollandse polderland schap en wat daarmee annex is. Vier dagen vacantie, sportief genoegen, vriendschap, plezier, dat is de Laura ■steeds geweest, dat zal de Laura blij ven! Natuurlijk, er zijn nog steeds moei lijkheden die overwonnen moeten worden en de organisatie is nog niet feilloos. Maar het bestuur, dat ten slotte ook leren moet uit uitvaring, tracht ieder jaar de geconstateerde fouten uit de weg te ruimen. Zo is de Laura gegroeid tot een steeds meer perfecte organisatie van vier dagen rijwiel-tourisme. Grote optimisten hadden misschien verwacht, dat het aantal deelnemers sneller zou stij gen; begonnen werd met 300 rijders, het jaar daarop waren er 400 en de beide jaren daarna telkens 450. Het betrekkelijk kleine aantal heeft ech ter vele voordelen gehad; nu de kin derziekten verdwenen zijn, kan men pas hopen op een aanmerkelijk gro ter aantal deelnemers. Dit jaar 1000 rijders? Dat grotere aantal wordt dit jaar inderdaad verwacht! Wanneer het bestuur in een optimistische stem ming verkeert, spreekt het zelfs over 1000 deelnemers! De huisvestings commissie heeft tenminste reeds ge zorgd voor 1000 bedden en de g vrije Alphense bevolking heeft weer spontaan toegezegd de deelnemers hartelijk te ontvangen. Voor steeds terugkerende Laura-rijders is de me delevende belangstelling van de Al phense bevolking dan ook een var de redenen waarom zij de Vierdaagse trouw blijven. Voor sportieve jongelui, die de Laura-week op eigen gelegenheid willen doorbrengen, zal er ook dit jaar weer gelegenheid zijn tot kamperen op het Use lubt er rein, dicht bij de grote tent, die jaar lijks wordt opgeslagen om de deel nemers te ontvangen, de admini stratie onder te brengen en de avonduren gezellig te passeren. Ook in de jeugdherberg „De Wa terhaan" te Reeuwijk kunnen deelnemers ondergebracht wor den. Laura-rijders, die op boerde rijen e.d. bivakkeren, kunnen des gewenst deelnemen aan de maal tijden, die door de Alphense Nij verheidsscholen worden bereid. En goed! Deelnemers van vorige jaren hebben dit kunnbn consta teren! Voor de avonduren heeft het be stuur een passende ontspanning ge vonden. In de grote tent zullen or kesten en bands optreden, terwijl de Alphense Schaakclub een grote gong- wedstrijd organiseert. Bovendien wordt op het St. Jorisplein een mid denstandstentoonstelling gehouden. Wat rijders weten moeten. De inschrijving staat reeds open, voor deelnemers van 16 jaar en ouder. Rijders boven de 60 jaar moe ten een geneeskundige verklaring overleggen. Het inschrijfgeld be draagt vier gulden per deelnemer, na 14 Juni 7,50. Ook tandemparen mogen inschrijven, evenals groepen van tien. Om het rennen tegen te gaan, zullen de diverse stempelplaat- sen op tijd gesteld worden. Wie er gens dus te vroeg aankomt, wordt gedwongen te wachten. Natuurlijk zullen de geheime controle-posten langs de routes niet ontbreken. Er wordt weer gezorgd voor een repa ratie-wagen en voor EIHBO-service langs de weg. Bovendien zal een ge luidswagen de tochten meerijden. Alle verdere inlichtingen kunnen verkregen worden bij de secretaris de Laura, Hazeveld 27, Alphen aan den Rijn. Bij het secretariaat wa ren op 1 Jan. 1.1. reeds 400 aanvragen om inlichtingen binnengekomen, wel een bewijs, dat de belangstelling voor de lustrum-Laura-rit bijzonder groot zal zijn. De vier routes. Tijdens de vijfde Alphense Rijwiel- Vierdaagse, die op 8, 9, 10 en 11 Juli 9 uur duurt. a.s. wordt gereden, worden de 4 vol gende tochten gemaakt: Eerste dag, Dinsdag 8 Juli, 120 km: Alphen a. d. Rijn, Hazerswoude (Rijndijk), Zoeterwoude (Rijndijk) Leiden, Voorschoten, Wassenaar, Katwijk, Noordwijk, Noordwijker- hout, De Zilk, Vogelenzang, Aerden- Ihout, Overveen, Bloemendaal, Haar lem, Heemstede, Hillegom, Lisse, Oude Wetering, Leimuiden, Rijnsa- terwoude, Alphen a. d. Rijn. Tweede dag, Woensdag 9 Juli, 126 km: Alphen a. d. Rijn, Rijnsatcr woude, Leimuiden, Burgerveen, Rijk, Amstelveen, Amsterdam, Diemen, Muiden, Naarden, Bussum, Baarn, Hilversum, Loenersloot, Mijdrecht, Uithoorn, Vrouwenakker, Nieuwveen, Ter Aar, Alphen a. d. Rijn. Derde dag, Donderdag 10 Juli, 122 km: Alphen a. d. Rijn, Hazerswoude (Rijnd.), Hazerswoude (dorp), Bleis- wijk, Bergsenhoek, Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Maas dijk (gem. 'sGravenzande), Hoek v. Holland, 's Gravenzande, Monster, Loosduinen, Den Haag, Wassenaar, Voorschoten, Leiden, Zoeterwoude (Rijndijk), Hazerswoude (Rijndijk), Alphen a. d. Rijn. Vierde dag, Vrijdag 11 Juli, 105 km: Alpihen a. d. Rijn, Zwammer- dam, Bodegraven, Reeuwijk, Gouda, Haastrecht, Oudewater, Montfoort, De Meern, Oudenrijn, Haarzuilens, Woerden, Rietveld, Nieuwerbrug, Bodegraven, Zwammerdam, Alphen a. d. Rijn. Duur van de tocht voor de 3 eerste dagen 10 uur, terwijl de laatste dag Jubileumtournooi A.S.C. BLAUW-WIT—'T GOOI 1—1. Voor een vrij talrijk publiek zijn aan de De Kempenaerstraat de feestelijkheden ter ere van het 60- jarig bestaan geopend met de eerste wedstrijd van het tournooi om „Dc Leidse Penëraar" tussen de nage noeg volledige elftallen van Blauw Wit en 't Gooi. Spijt zal het publiek zeker niet gehad hebben van de gang naar Oegstgeest, want het ge .bodene was het aanzien alleszins waard. Tempo, balbehandeling, voor al in de aanvang bij Blauw-Wit was uitstekend, terwijl al direct d Gooi- doelman Mosterd favoriet was. Er deze kreeg in de eerste phase volop gelegenheid zijn kunnen te tonen, want door felle aanvallen, veelal ge leid door Koekebakker, stond de Hilversumse defensie voortdurend aan gevaar bloot. Na 20 minuten kwam een snelle pass van linksbuiten Maas bij Koe kebakker terecht. Deze speelde de bal zeer handig vrij en het volgend ogenblik dook Mosterd tevergeefs naar de droge knal van rechtsbinnen De Vries. Het was een goede beloning voor het betere spel, want met de 't Gooi- aanvallen wisten de lange stopper Letteboer, met zyn fraaie koptech- niek, en doelman Pijpe wel raad. Toch was het nog aan een foutje van Letteboer te wyten, dat linksbuiten D. Hens een vrij veld voor zich kreeg en voor kan zetten, waardoor rechts buiten Remmers vrij gemakkelijk Pijpe kon verschalken: 11. Met de ze stand brak de rust aan. Na de rust lanceerde Blauw-Wit een paar gevaarlijke aanvallen, maar langzamerhand nam 't Gooi toch het initiatief over. In de 35ste minuut leek het pleit beslecht, maar nadat de lat bij een hard schot redding had gebracht, kon een Amsterdamse adhterspeler de opnieuw ingekopte bal ternauwernood van de lijn weg- kopüen. Aan het slot kwamen de hoofdstedelingen weer wat los en moest Mosterd nog enkele malen handelend optreden. Tot grote vreugde, vooral van de jeugd, werd niet meer gedoelpunt; immers, een serie strafschoppen de sensatie moest de beslissing brengen. Het Gooi begon met drie maal raak te schieten. Wat zou Blauw Wit hier tegen kunnen uitrichten. Mosterd ontnam de Zebra's elke illusie door de hard ingeschoten penalty kranig te keren. Hierdoor komen de Hil versummers in de finale tegen de winnaar van de wedstrijd DWS Xerxes die de volgende week wordt gespeeld. ZWITSERLAND—ENGELAND 0—3. De landen wedstrijd Zwitserland Engeland te Zürich is door Enge land met 30 gewonnen, nadat de rijst met ee n 1—0 voorsprong was in- BRIDGECLUB VOOR R.K. „O. O." De uitslag van dc gisteren gespeel de përen-wedstrijd is: Afd. A: 1. echtp. Bik 42 p., 2. van Ziltv. Dieren 40% p., 3. FaesKlein 38^ p. 5. mej. LagerbergWalter 34 p., 5. Bonnet Sr.Bonnet JY. 33 Yi p., 6. Mosselv. Zijl 32^ p., 7. v d. PloegWinkelmolen 31 p. Bekerhouder: mej. LagerbergWal ter 8 p. Afd. B. 1. HuijsSchilling 37>-j p., 2. echtp. Koppens 36 p., 3. gebrs. Abswoude 35 y P-. 4. echtp. Stuif zand 32 y, p., 5. echtp. Cuppen 32 p., 6. ZwanenbergKins 30 p.. 7. echt. Werter 25 p., 8. v. HaasterenLam- boo 23H p- Bekerhouder: Huys—Schilling 6 p. Afd. C: 1. echtp. Lut 26 p., 2. mevr. UphoffBonnet 24)4 p., 3. dames v. GelderenGoddjjn 19 p., 4. en 5. da mes v. Berge HenegouwenSchalks en dames de Roov. d. Stok 18 p., 6. echtp. v. Gent 14)4 p. Bekerhouder echtp. Lut, 4 p. POSTDUIVEN. Dc Biauwband (Alphen). Wed vlucht vanaf Corbeil, afstand 423 km, 237 duiven, gelost 6 uur; aan komst eerste 1.27.16 uur. laatste 2.12.13 u. P. G. Borgers 1, 2, 5. 6, 8, 13, 20, 25; G. Amoldussen 3; H. W. Martens 4, 31; B. Hoogervorst 7; H. v. Vegten 9, 15, 16, 28; H. S. Mens 10. ,,'t Centrum" (Alphen). Wed vlucht voor oude duiven vanuit Cor beil, afstand 422 km., gelost om 6 u., eerste 13.23 uur, laatste 14.28 uur. Uitslag: J. van Ofwegen 1, 2, 3. 5, 16. Kaptejjn 4, 17; Van den Heuvel 6, 12 en 19; Joha 7, 14; J. Tuinenburg 9 en 10; Dool 9, 11, en 18. De Vrije Vliegers" (R'veen). Wedvluoht op Corbeil (Fr.). Afstand 427 km. In concours 54 duiven. Ge lost 6 uur met matige Noordenwind eerste 2.03.45. Snelheid 884,74. Uit slag: R. Paauw 1, 2, C. van Veen 3, 17, M. van Veen 4. 5, J. van Amster dam 6, 7. A. van Beek 8, 10, C. Cas- telein 9, 13. Warmond. - Wedvlucht met oude duiven van af Corbeil 422 km. le 887.26. laatste 766.52. Uitslag: M. P. van Stijn 1, 2, 7, 10, 13; M. de Vroo- men 3, 5, 6. 9; P. v. d. Drift 4, 11, 12; Jac. Zwetsloot 8. Het zag er gistermorgen niet erg fraai uit voor de studentenkam pioenschappen in Noordwijk, doch gelukkig hield de regen tijdig op, de lucht klaarde en de finale's kregen ten slotte het beste weer van de driedaagse wedstrijden. Zoals wel te verwachten was werd het een succes voor de Leidse stu dent J. A. Kpramoy, die op drie titels beslag wist te leggen. In de fi nale heren-enkelspel kreeg hij de Nijmegemaar v. Gasselt tegenover zich, die last had van een onwil lige arm, zodat hij zich niet ten volle kon geven. Karamoy won met 62 6—4. In het heren-dubbel speelde Ka ramoy in de finale met Bonte tegen v. Gasselt en v. Oppen. Het werd 6—2 62 voor het Ledse dubbel. Tenslotte kwam Karamoy ook in het Gemengd Dubbelspel met mej. Fikenscher tegenover mej. A. Lub bers en v. Gasselt. Het werd 62 8—6. In het Dames-enkelspel ondervond mej. Raymakers meer tegenstand van mej. Lubbers dan verwacht werd. Na twee sets was de stand ge lijk 6—2 5—7, maar in de beslissen de set kwam mej. Raymakers nia vele fouten tot 62. Samen kwamen zij ten slotte in het Damesdubbel, waar mej. Schuur en mej. Huesc met 63 6—4 het on derspit moesten delven. De uitslagen van gisteren waren: Heren enkelspel: halve finales: Ka ramoy (Leiden) sl. R. H. Lalisang (Leiden) 60 63; van Gasselt (Nij megen) sl. Struwe (Leiden) 64 7—5. Finale: Karamoy (Leiden) sl. van Gasselt (Nijmegen) 62 6—4. Om de 3e en 4e plaats: Struwe (Leiden) sl. R. H. Lalisang (Leiden) 6—4 6—3. Dames enkelspel: Finale: mej. L. Raymakers (Leiden) en mej. A. Lub bers (Amsterdam) sl. mej. J. Busse- maker (Leiden) en mej. J. van But- tingha Wichers (Leiden) 60 61. Finale: mej. L. Raymakers (Lei den) en mej. A. Lubbers (Amster dam) sl. mej. B. Schuur (Leiden) en mej. M. C. Huese (Leiden) 63 64. Gemengd dubbelspel: halve finales: mej. A. Lubbers (Amsterdam) en van Gasselt (Nijmegen) sl. mej. M. C. Huese (Leiden) en Bonte (Leiden) 8—6 6—3*. Mej. L. Fikenscher (Leiden) en Ka ramoy (Leiden) sl. mej. L. Elhorst (Leiden) en Struwe (Leiden) 60 6—2. Finale: mej. L. Fikenscher (Leiden) en Karamoy (Leiden) sl. mej. A. Lub bers (Amsterdam) en van Gasselt (Nijmegen) 62 86. STURGESS WON NA DRAMATISCHE PARTIJ VAN SAVTTT. In de kwarteindstrijd van het he renenkelspel te Parijs werd de Wim- bledonkampioen, de Amerikaan Dick Savitt in een partij, welke 2 )4 uur duurde en een dramatisch slot had, in vijf sets door Eric Sturgess, de Zuid- Afrikaanse kampioen, geslagen. Na de stand 62, 6—8, 4 -6, 3—6 (eerstge noemde games voor Sturgess) werd aan de vijfde set begonnen, waarin Savitt al vrij spoedig een aanval van kramp kreeg Niet lang daarna moest hij op de baan gaan liggen, krimpend van de pijn, waarbij een der linesmen hem masseerde. In de vier sets, welke er aan vooraf waren gegaan, was het spel niet tot grote hoogte gestegen. Maar in de laatste, beslissende set kreeg het publiek voldoende spannen de en sensationale momenten te zien om het vlake emotieloze van het eerste gedeelte van de partij weer goed te maken. Savitt gehandicapt door de kramp, waarschijnlijk ont staan door de vermoeidheid, vocht fel terug en hij slaagde er zelfs in om drie matchpoint te niet te doen. Maar Sturgess wist het vierde match point in een winnende slag om te zetten en met 63 de zege te beha len. Ook Sturgess was na afloop dood moe; Savitt moest, ondersteund door enkele vrienden, de kleedkamer op zoeken. SCHAKEN. Kampioenschap Bloembollenstreek De uitslagen van de voortgezette wedstrijden om het persoonlijk schaakkampioenschap van de bol lenstreek zijn: Hoofdklasse: PreenenTurk 10; VerleurSmit 01KoetMr. Snoeck Henkemans 1—0; GeyerIr Pabrdekooper 10; Mr Mulder Verdoek, uitgest. Eerste klasse: De ReusGrimber gen y,y; Hofkesv. Dijk. uitgest. Konertv. d. Zon, af gebr.; Offringa —v. d. Berg, uitgest. Tweede klasse: Smitv. Ruiten 0 1; GoedemansVeenstra 10; HooglandBeyk 01. Derde klasse: Kokkelkorenv. d. Berg 10; v. HaeringenKraakman 01; LemmersBanken 10; Pen- ningsHerckenrath 10. WIELRENNEN. VERTREK RONDE VAN NEDERL. UIT AMSTERDAM. Voor het vertrek van de Ronde van Nederland, op Tweede Pinkster dag van de Dam te Amsterdam, is het volgende programma vastge steld: de renners verzamelen zich in de Paleisstraat, waar zij om half twaalf moeten zijn opgesteld. On middellijk daarna worden zij ploeg voor ploeg naar de Dam geleid en wel in deze volgorde: België A, Bel gië B, Duitsland, Internationale ploeg, Nederlandse nationale ploeg, Nederland A en Nederland B. Tij dens de voorstelling van de ploegen zal een harmoniekapel marsmuziek spelen. Wanneer de ploegen in de bovenvermelde volgorde hun plaat sen vóór het paleis hebben ingeno men, zal Wim van Est gehuldigd worden in verband met zijn prachti ge overwinning in Bordeaux-Parijs. Nadat de Brabander een ererondje heeft gereden, zal wethouder van Wijk een kort woord spreken en het startschot lossen. De karavaan rijdt dan via de Mozes en Aaronstraat door de stad. De ploegen rijden in gesloten gelederen, elk gevolgd door hun ploegleider. De reclamekara vaan, die vóór het peloton moet uit rijden, is dan reeds een kwartier on derweg. Buiten Amsterdam, t.w. bij het begin van de Sloterweg, zal de rode vlag op de wagen van de wed strijdleider worden ingehaald, ten teken dat de wedstrijd is vrijgege ven. PAARDENSPORT. „TULYAR" WINT DE DERBY. Het paard „Tulyar" van de Aga Khan heeft de 173e derby gewonnen. Het werd bereden door Charlie Smirke en was bij de start met 1)4 favoriet. Tweede werd „Gay Time" en derde „Faubourg". Dit was de vijfde maal, dat een paard van de Aga Khan de klassieke ren over 1)4 mijl won. De ren was begiftigd met een be drag van 24.220 pdst aan prijzen. Het hoogste in de geschiedenis van de derby. Hiervan ging 20.587 pdst naar de winnaar, 2.422 pdst. naar nummer twee en 1.211 pdst naar nummer drie. „Tulyar" won met 3/4 lengte voorsprong op „Bay Time" (25/1 ge noteerd) van mevr. J. v. Ranks. Het Franse paard „Faubourg II" van Frangois Dupré, dat bij de wedden schappen 100/6 noteerde, eindigde op een lengte achter „Gay Time". Drie-en-dertig paarden gingen van start, waarvan acht Franse. Na dc finish kwam Lester Piggott, de 17-jarige jockey van „Gay Time", bijna te laat aan de weging. Zijn paard viel bij het inhouden en galop peerde weg zonder de jockey. Een toeschouwer greep later het dier en bracht het terug zodat Pigott zich nog juist op tijd. amper een halve minuut voor de sluiting, kon laten wegen. Aetherklanken VRIJDAG Experimentcel televisie-programma van de K.R.O. 20.15: Voor oog en oor: 1. Weer- overz. 2. Telenieuws. 3. Gevarieerd programma. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 24.00 N.C.R.V. N.C.R.V.: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.40 Idem. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Voor dc zieken .9.30 Waterstanden. 9.35 Gra mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Gramofoon muziek. ,2.00 Sémi-klassieke muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedcdclin- gen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klok gelui. 1^.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest en solist. 14.00 „Wormsteek bij appel en poer'" causerie. 14.15 Gramofoonmuziek. 14.45 Harpcnsejrr- ble. 15.10 Strijkkwartet. 15.40 Voor dracht. 16.00 Fluit en piano 16.30 Voordracht. 16.50 Gi-amofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 „Het Wel fare-werk der Koninklijke Marine", causerie. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws 18.15 Vocaal ensemble. 18.45 Een goed woord voor een goede zaak. 18.50 Gramofoonmuziek. 19.00 Gramofoon muziek of verkiezingstoespraak. 19.15 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichtingen. 19.35 Gramofoonmu ziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Niews- en weerberichten. 20.10 Vijf minuten. 15 Radio Phiiharmonisch Orkest, en soliste. 21.15 „Toen de Pinkster- klokken luidden", hoorspel. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.20 „In de Ara bische Wereld", causerie. 22.30 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenk. 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.-berich- ten. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.05 Gramofoonmuz. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", cause rie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Schoolradio. 10.55 Gramofoon muziek. 11.20 Voordr. 11.40 Hoom en twee hobo's. AVRO: 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedeliivgen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gramofoonmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram.muziek. 13.30 Orkestconcert 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Gramofoonmuziek. (Oir? 14.50 Boekbespreking). VARA: 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kamerkoor. 17.20 Muz. causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Pianospel. 19.10 Reportage. 19.20 „Wat doet uw man?", klankb. VPRO. 19.30 „Op huisbezoek", cau serie, 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Alt-mez zo en piano. 20.30 „Benelux" cause rie. 20.40 „Leven op Aarde", cause rie. VARA: 21.00 Cabaret. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.50 Buitenlands weekoverzicht. 22.05 Kunstenaarsbij eenkomst P. v. d. Arbeid. 22.30 De Raad van Europa te Straatsburg bijeen. VPRO: 22.40 „Vandaag", cau serie 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.3024.00 Kunste naarebijeenkomst P. v. H »-»

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7