EIM 10 JAAR NOORDOOSTPOLDER De prins bezocht Limburg K.V.P. rapport over hoofdarbeiders Westerling blijft vrij man Touringcars Katwijk won bij verrassing sportieve „Haringrace' Schipper Messemakers haring kost minstens een gulden! In hopeloos lijkende zaak klinkt een hoopvol geluid De klokken voor Amerika worden gegoten Vandaag hervatting effectenhandel Mumpa MetfCató verslaat een mug WOENSDAG 28 MEI 1952 DE LE1DSE COURAN1' TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het industriegebied van Midden-Limburg Tijdens zijn tweedaags werkbezoek aan Limburg heeft prins Bernhard Dinsdagmorgen het nieuwe indus triële gebied van midden Limburg be zocht. Om ruim 9 uur werd in het idyl lisch gelegen Groene Kruis-gebouw te Herten een bespreking gehouden over de economische situatie van de ze streek, in verband met de nodig geworden omschakeling van agrarisch naar indusrieel welvaren, terwyl ook de binnenscheepvaart, de grinderij en de steenslagindustrie een onderwerp van bespreking uitmaakten. Bij deze gelegenheid werd opge merkt, dat de werkmogelijkheden in deze streek niet ongunstig liggen en de toekomst grote mogelijkheden biedt, o.a. door de plannen tot aan leg van het nieuwe mijngebied van de mijn Beatrix, welke voor duizenden arbeiders werk zal geven. Na deze, in intieme sfeer gehou den bespreking, volgde een bezoek aan de Kristal-Sodafabriek te Herten, waar de directeur ir. Chr. Regout een inleiding hield over de betekenis van deze productie voor de moderne che mische industrie. In snelle vaart ging het daarna via het land van Maasbracht naar Wessen, waar op het pontveer de be roemde eeuwenoude schutterij St. Jo ris te Wessen een erewacht vormde en een matroosje een product van deze gebieden, de zgn. knapkoek aan bood. Na Wessen, waar een enthou siaste ontvangst werd bereid door de bevolking werd de eeuwenoude Stifts- kerk te Thorn bezocht en daarna ging de tocht verder naar Grathem. On derweg werden vele huldebetuigin gen gebracht, waarbij o.a. de Biele- mannten van de schutterij van Itter- voort een folkloristische accent aan deze tocht gaven. Op het fruitbedrijf van de heer Hendrickx heeft de heer ir. M. Dings een uiteenzetting gegeven over de economische betekenis van de paar denfokkerij in Limburg. Bij deze be spreking waren niet alleen bestuur lijke autoriteiten uit die streek, maar ook vertegenwoordigers van de lan delijke ruiter vereniging aanwezig. Na een bezichtiging van een deel van het fruitbedrijf volgden voor de prins, die daarvoor uiteraard een zeer persoonlijke en grote belang stelling had, enige dressuurproeven van de ruiterclub te Grathem. De in dividuele ruiterprestaties werden ge volgd door een cross van enkele springpaarden, waaronder het be roemde Nederlandse springpaard „Byou", dat binnenkort Nederland zal vertegenwoordigen op de Olym pische Spelen te Helsinki. Bij aankomst in Roermond heeft prins Bernhard nog een kort bezoek aan mgr. dr. G. Lemmens.d de bisschop v. Roermond gebracsht. Na 'n bezoek aan het stikstofbindingsbedrijf te Lut- terade woonde de prins een vergade ring van de mynraad in Lutterade bij en daarmede was het bezoek aan Limburg besloten. Omstreeks 6 uur gisteravond vertrok hy per vliegtuig naar Soesterberg. VIJF MINISTERS VERGADEREN MET STICHTING v. d. ARBEID. Met het doel om te komen tot een oplossing van de financiële proble men welke de invoering van de wachtgeld- en werkloosheidswet met zich brengt heeft gisteren in het ge bouw van de stichting van de ar beid in Den Haag een bespreking plaats gehad tussen het bestuur van van de stichting en de ministers Joekes, Albregts, Lieftinck, Mans- holt en staatssecretaris van Rhijn. Voorzitter der besprekingen was minister-president dr W. Drees. Een beslissing is by deze bespreking niet gevallen. Deze wordt binnen enke le dagen verwacht. Op een bijeenkomst voor de pers voor 1938 in 1951 aanmerkelijke ver in het vormings-instituut van de Ka-schillen reëel inkomen aan de dag tholieke Volkspartij te Baarn heeft j treden en dat deze verschillen by de de commissie voor de middengroe- inkómens van 4000—5000 gulden het pen van deze organisatie, bij monde grootst zijn. van de secretaris ir L. A. H. Albe-1 Opgemerkt wordt verder o.a., dat ring, die namens partijvoorzitter W. voor de hogere ambtenaar of zijn J. Andriessen de leiding voerde, de i weduwe de pensionnering een aan publicatie aangekondigd van een 1 ii~x_ „Rapport over de financiële positie van de middengroepen in loondienst" Het rapport zal in drie delen ver schijnen. Het thans verschenen eerste rap port is uitdrukklijk aangediend als een beschrijving van geconstateerde feiten waaraan generlei gevolgtrek kingen zijn verbonden; ook het in uitzicht gestelde twet.de rapport zal van deze aard zijn. Met de onder de loupe genomen „middengroepen" wordt niet een be paalde sociologische groep bedoeld, doch een nominatieve groep welke statistisch als hoofdarbeiders wordt aangeduid, zulks in tegenstelling tot groep aangeduid als handarbei- België bezorgt Bolsward buitenkansje Onlangs bereikte de Friese ge meenten een verzoek op de plaats- naamborden voortaan naast de offi ciële ook een Friese aanduiding te geven, een initiatief dat o.a. door de 'A.N.W.B. werd gesteund. In sommi ge gemeenteraden strandde het voor stel op de kosten. Bolsward was een der eerste gemeenten die besloot tweetalige borden aan te brengen. Dezer dagen had het gemeentebe stuur een meevaller. Uit België ook een tweetalig land werd een brief ontvangen waarbij uit sympa thie voor het besluit gratis tweetali ge borden werden aangeboden. Ze werden dankbaar aanvaard en zullen in de letterlijke zin een lichtend i voorbeeld zijn, daar ze zullen worden vervaardigd met lichtgevende letters. Jonge zwervers over de zeeën Programma der feestelijkheden 2 Juli Opening dar tantoonstelling. Sportwedstrijden, Openluchtspel 3 Fokvssdsg. Tentoonstelling 4 Concours Hippiquo, Muziek, Openluchtspel 5 Tentoonstelling, Oriintoringsrit, Openluchtspel, Plastsslijks feesten Nederlandse jongens op Aruba merkelijk verlies aan welvaart bete kent. Naar het rapport vermeldt, is ook een studie gemaakt van de invloed van inkomen en gezinssamenstelling op de prOsindices van het gezinsver- j ean «U „gebouwd schip genaamd de bruik ..Gracias vier Nederlandse ion eens. Het rapport zegt overigens uit drukkelijk, dat „het verwerkte ma teriaal" op zichzelf beschouwd niet toestaat conclusies t j trekken ten aanzien van de rechtvaardigheid van „Gracias" vier Nederlandse jongens, die op deze wijze eens rustig rond kijken in de wereld om een plekje te zoeken waar het hun bevalt en waar zij zich wel zouden willen vestigen. Het zijn de gebroeders Coenders, de geconstateerde verschuivTngën, Walt" en Harry en J H. de Jongh ders. In het rapport is de meeste Z1^n °Pêetreden aandacht besteed aan de categorieën met een inkomen van meer dan 4 a 5000 gulden. Het aantal personen, dat tot de middengroepen in loon dienst gerekend kan worden, is op grond van de uitkomsten van de volks- en beroepsstelling van 31 Mei 1947 voor dat jaar te stellen op on geveer driehonderdduizend, d.i. ruim twaalf procent van de totale be roepsbevolking in vreemde loon dienst. Bij het overzicht van de verschil len in reëele inkomensverandering perinkomensgroep wordt geconsta teerd, dat bij de lagere inkomens aangezien de oorzaken en consequen ties van de verschuivingen niet zijn behandeld. Men zou voor de behan deling van deze vraagstukken ook moeten weten welke verschuivingen elders in het maatschappelijk leven Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Nederland se muziek. 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.14 Gramofoonmu- ziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.3C Waterstanden. 8.35 Gramofoonmu- ziek. 9.40 Schoolradio. N. C. R. V 1C.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Ajigelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13 20 Promenade orkest en soliste. 13.50 Het Internatio naal Eucharistisch congres te Barcelo na. NCRV: 14.00 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de vtouw. 15.15 Gramo foonmuziek. 15.30 Pianoreictal 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gramofoonmu ziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Suri naamse volksmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Koorconcert. 18.40 „Op de stel ling". 18.50 Gramofoonmuziek. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Kamer koor. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Gevarieerd programma. (21.0021.35 Familie competitie). 22.14 Buitenlands over zicht. 22.35 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.-berichten. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. VRO: 7.00 Nieuws. 7.14 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmu ziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.35 „Ik weet, ik weet wat u niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 „Hoeveel vleierij kan een man ver dragen?", causerie. 12.00 Pianoduo. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Musette orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gramofoonmuziek. 13.20 Metropole orkest. 14.00 „Het Testa ment van een Zonderling", hoorspel. 14.40 Gramofoonmuziek. 15.00 Voor de zieken. 16.05 Hersengymnastiek. 13.30 Amusementsmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.45 Regeringsuitzending: dr. H. J. de Graaf, .Sultan Agung in Java's Gouden Eeuw". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Licht muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Mili taire causerie. 19.10 Gramofoonmu ziek. (Intermezzo: Gesproken brief uit Londen). 19.40 Ronde Tafel Par lement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Fhilharmonisch orkest en solist. 21.20 „Gezellig Bridgen", schets. 21.35 Lich te muziek. 22.15 Ronde Tafel gesprek over het Rode Kruis. 22.30 Dansmu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactuali- teiten 23.3024.00, Zang, viool en piano. 25 KOREA-VRIJWILLIGERS VERTROKKEN. Met het K.L.M.-lijntoestel naar Tokio zijn gisteravond 25 Korea-vrij- willigers van Schiphol vestrokken onder leiding van eerste luitenant T. E. Spier. Namens de minister van Oorlog en de chef van de' generale staf werden de vertrekkenden toe gesproken door luitenant-kolonel H. A. Alberdingk, die ook een afscheids- telegram van H. M. de Koningin voorlas. Verder waren aanwezig ka pitein W. Erdmann namens de in specteur-generaal van de Koninklijke Landmacht, mevrouw Christan, echt genote van de commandant van het Nederlands Detachement Verenigde Naties en majoor T. Beets, comman- Naar de Amsterdamse rechtbank, onder presidium van mr. B. de Gaay Fortman heeft gisteren besloten, dat er geen termen aanwezig zijn om de voormalige KNIL-kapitein Wes terling in voorlopige hechtenis te nemen. Bouman. Walter en Harry Coenders bouwden samen de boot en op 1 September van het vorige jaar kozen zij van Amsterdam uit zee. Via Lissabon en de Kanarische eilanden ging het de Oceaan over naar Martinique. Zij waren ook op St. Lucia en Curasao werkten en spaarden inmiddels en pikten er hun twee reisgenoten' op. Nu zijn zij op weg naar Houston in Texas, waar zy een poos zullen blijven, in ieder geval tot de orkaanperiode achter de rug is. Daarna willen zij, langs de Amerikaanse Westkust varende, naar Canada. Bevalt het daar dan zullen zij er blijven, anders gaat de reis misschien verder naar Australië of Nieuw-Zeeland. En ach men kan nooit weten, misschien wordt het wel: „Oost West, tihuis best" en ke ren zij, vele ervaringen rijker, op een gegeven ogenblik de steven weer naar de lage landen aan de Noord- Tel. K 1710-22444 (2 lijnen) (Advertentie) De laatste vierentwintig uur heeft het in Katwijk en Scheveningen, IJmuiden en Vlaardingen gespannen. Terwijl allen, die bij de haring vangst betrokken zijn hun ogen gericht hielden op 3 jagers, waarmede radiografisch contact werd onderhouden en tussen welke men dacht, dat de strijd gestreden zou worden, werd hedenmorgen in IJmuiden bericht ontvangen, dat een vierde logger aan de strijd deelnam. Zoals in het ver haaltje van de vechtende honden en het been, was het deze vierde logger, de „Neptunus" uit Katwijk, die als een volkomen verrassing als eerste met de maatjes aan wal kwam. De „Neptunus" onder commando van schipper Hendrik Messemaker, is de andere loggers ver voor. Hij loste 14 kantjes, die onmiddellijk op de afslag gelost werden. De burgemeester van Katwijk, mr. W. J. Woldnngh van der Hoop begaf zich als eerste aan boord van de succesvolle logger en bood de schipper de zilveren legpenning van de gemeente Velsen aan met de bijbehorende oorkonde. De Hollandse Nieuwe, die van 409.tot 601.per kantje geveild werd, zal volg.ens schatting voor minstens 1.op de markt verschijnen. Daar heden nog 3 loggers in de havens verwacht worden, zal de haring reeds spoedig beduidend in prijs zakken. De prijs zal echter voorlopig hoger zijn, dan vorig jaar. Alhoewel de resultaten van deze eerste vangst van dit jaar niet de verwachtingen benaderen, is men er allerwege van overtuigd, dat de „haringrace" een uit zonderlijk sportief karakter heeft gehad. Rede van Min. In 't Veld 65.000 WONINGEN PER JAAR „Wanneer een tweede Korea uit blijft, mag er niettegenstaande de ernstige moeilijkheden, welke de woningbouw thans ondervindt, voor 3T5 e" A" "F*™1 cT?an" 1953 gerekend worden op de bouw dant van het Korps Commandotroe- van Anno ni.„WB wnni;„n. voor pen te Roosendaal. De omvangrijke voorbereidingen voor de uitvoering van het klokken spel voor Amerika zijn thans in een zo ver gevorderd stadium gekomen, dat met de uitvoering een begin kan worden gemaakt. Zoals reeds eerder is meegedeeld, zullen de drie klokengieterijen, die Nederland telt, bij deze uitvoering ten nauwste samenwerken. Er zijn er in de gehele wereld slechts zeven klokkengieterijen, waar van drie in Nederland, twee in Enge land, een in Frankrijk en een in Bel gië. Het klokenspel, dat aan Amerika is aangeboden, zal, zoals bekend, be staan uit 49 kloken, voorzien van ver sieringen. Voor de uitvoering dezer versierin gen zijn drie kunstenaars aangewe zen, namelijk mevrouw Genia van marge gelaten voor een dergelijke der GrintenLücker, de schilder uitbreiding Aan huurverhoging is Louis Meijs en de beeldhouwer Ge- v°lgeus de minister, niet te ontko- rard van Remmen. men> daar het v00r «en g°ad,: volks" van 55.000 nieuwe woningen. Voor de woningen, welke tot 1 Januari 1953 zullen worden gebouwd, zijn de gelden beschikbaar, het streefgetal van 50.000 nieuwe woningen voor het lopende jaar zal zeer dicht bena derd, waarschijnlijk zelfs bereikt worden", aldus verklaarde de Minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting, mr. J. In 't Veld gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de Partij van de Arbeid te Be verwijk. De minister zeide er op te reke nen, dat bij het sluiten van de in schrijftermijn voor de Nationale Wo ningbouwlening op 1 Juni a.s. de 120.000.000 wordt gehaald. „Op het ogenblik is er 115 millioen gulden bijeen. Wanneer zich op internatio naal gebied geen onverwachte span ningen voordoen, zijn de vooruitzich ten voor de woningbouw vrij gun stig en behoort het opvoeren van het jaarlijks te bouwen kwantum nieu we woningen tot 65.000 niet tot de onmogelijkheden. Er is bij het op stellen van de plannen voldoende Aannemers in jaarvergadering te Haarlem bijeen De 30ste bondsvergadering van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond is gistermorgen*in Haarlem geopend in tegenwoordig heid van de bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers. De leden van het hoofdbestuur wa ren tevoren op het stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. Onder voorzitterschap van de heer R. H. Terlingen uit Bussum begon om elf uur de behandeling van de lijvige agenda, ingeleid door een welkomstrede van de voorzitter. In deze inleiding gaf de heer Ter lingen een overzicht van de stand van zaken in het bouwbedrijf, die hy minder rooskleurig noemde dan oppervlakkig gezien lijkt. In ver schillende sectoren van het bouwbe drijf is weinig of geen activiteit te bespeuren en bij de onderhoudbe- drijven heerst een toenemende werk loosheid. Ook wordt het klein- en middenbedrijf steeds meer door het groot-bedrijf verdrongen. Spreker hekelde het overheidsbe leid, dat de tendens naar socialisatie in zich bergt en pleitte voor geleide- lijke huurverhoging, waardoor ruim baan zal moeten worden gegeven aan de ontplooiing van het particu lier initiatief in de woningbouw. Ten aanzien van de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, waarover een voorstel in de vergadering aan de orde zal komen, zeide hij, dat dit een van de belangrijkste program mapunten van de bond zal worden. Tenslotte wijdde de voorzitter nog enkele woorden aan de kwestie, die de laatste tijd in het middelpunt der belangstelling staat nl. „de opzet' dat tengevolge van de concurrentie en de gebreken van het huidige aan bestedingssysteem uitwassen optre den, is te begrijpen, doch daarom is nog niet de gehele aannemersstand onbetrouwbaar, aldus spreker. De katholieke aannemers hebben in 1951 pogingen gedaan de aanbe stedingsregeling door een bindend besluit te wijzigen, doch de overheid heeft deze regeling verboden. Vervolgens voerde de bisschop van Haarlem het woord. Hij sprak er 'zijn vreugde over uit, dat de PBO in het bouwbedrijf zal worden verwezen lijkt, aangezien het reeds lang op het programma van de katholieke partij staat. De bisschop vroeg verder aan dacht voor de bouw van kerken, die hij even urgent noemde als de bouw van huizen. De vergadering wordt heden voort gezet huisvestingspolitiek noodzakelijk is, dat niet alleen nieuwe woningen worden bijgebouwd, maar ook de be staande behoorlijk worden onder houden en omdat de verdeling van de woonruimte nauw verband houdt met het huurverschil tussen oude en nieuwe woningen. tuuul iyucuB CCI1 UOfltc .aHnCTeev,nVr^f;m.?.yK«,,«re ««markt" achter hun kraampjes aller- lanncr n lei activiteiten demonstreren. Des NATIONALE KOEMPOELAN 1952 DER KATH. VERKENNERS. De Nationale Koempoelan 1952 van de Verkenners der Katholieke Jeugd beweging op 14 en 15 Juni op de Goudsberg in Lunteren wil onder het devies „Verken zelf!" de leiders en leidsters de gelegenheid bieden zelf de inhoud en de waarde van deze Koempoelan te bepalen. Ongeveer 5000 leiders en leidsters, afkomstig uit het gehele land, worden ini Lun. teren verwacht. Onder de gasten, die medegedeeld hebben de Koempoelan te zullen bezoeken, bevindt zich mgr. dr. Alfrink. Verder zyn aanwezig vertegen woordigers van verschillende jeugd organisaties en de functionarissen van het Nationaal Hoofdkwartier, on der wie de Hoofdcommissaris H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst en de Hoofdaalmoezenier A. J. L. Verhoe ven. Een belangrijk programma-onder deel van de Zaterdag draagt tot titel „Stands, stunts en stijl". De deelne mers zullen hier tijdens een bonte sparing bij nieuwbouw deelde de minister mede, dat de Nationale Wo ningraad een plan in studie heeft voor de bouw van 5.000 woningen met genormaliseerde onderdelen, waardoor de bouwkosten belangrijk zullen dalen. avonds worden op de Goudsberg 25 kampvuren gehouden. Op Zondag morgen is er een plechtige heilige Mis, op te dragen door de Hoofdaal moezenier; er zingt een koor van lei ders en leidsters. Na de vlaggenpara- Minister deed toezeggingen Tijdens een gisteravond gehouden vergadering van het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhan del is besloten de noteringen op dei Amsterdamse effectenbeurs met in gang van vandaag te hervatten. Dit besluit viel nadat minister Lieftinck een brief aan het bestuur van de Vereeniging had doen toeko men, waarin hij schreef, dat de re gering op korte termijn wetgevende maatregelen zal bevorderen die de bedoeling van de wetgever van het Staatsblad F 272 duidelijker tot uit drukking zullen brengen. Ook overweegt de regering de pro cesgang te verbeteren, waarbij met name is gedacht aan het openen van de weg tot cassatie. De regering koestert de verwach ting, aldus minister Lieftinck, dat het resultaat dezer plannen niet zal worden doorkruist door beslissingen die in eerste aanleg door de afdeling effectenregistratie moeten worden genomen. Minister Lieftinck uitte in de brief zijn bezorgdheid over het besluit tot staking van de dagelijkse notering. De regering keurt dit besluit in hoge mate af, omdat het in feite neerkomt op een sluiten van de effectenbeurs, terwijl deze beslissing tot de uitslui tende competentie van de minister behoort. Voorts stelt de regering het be stuur ernstig in gebreke, aldus prof. Lieftinck, wegens het feit, dat het heeft nagelaten, alvorens tot actie over te gaan, met de minister in overleg te treden over de vraag, op welke wijze aan de dreigende gevol gen van de gevallen rechterlijke be slissing het hoofd was te bieden. PYROMAAN STICHT HEIDE BRAND. De politie van Nunspeet heeft in samenwerking met de politie uit Hulsthorst een man gearresteerd, die verdacht wordt Zaterdag j.l. een heidebrand te hebben aangestoken, die negen hectare heidegrond ver nielde. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd en schijnt een pyromaan te zyn. de van die morgen krijgt ieder de kans om alle critiek, alle lof, alle waarheden en alle onzin, die ten aan zien van de Verkennersbeweging in zijn binnenste leven, hardop aan de omstanders mede te delen. Dit gebeurt op „Hyde Park". Het Hoofdkwartier is doende om honderd zeepkisten te vergaren. Er is een ral- lye van alle deelnemers, er zijni volks dansen, er is een Koempoelan-speech en tot slot een plechtig Lof. Van heden af zal mc in de siga renwinkels sigaren kunnen kopen tegen prijzen, die lager zijn dan op de banderollen vermeld staan. De minister van Financiën heeft daar toe voor de periode van 28 Mei tot 1 November a.s. zijn toestemming voor verleend. Een sigaar met een oude bande- rolle van 30 cent zal in het alge meen voor 26 ct. verkocht worden; een sigaar, die vroeger 25 ct. kostte zal nu 22 ct mogen opbrengen cn een sigaar van 20 ct gaat voor 18 ct de deur uit, terwijl de sigaar, die vroe ger 15 ct kostte nu voor 13 ct. te koop zal zijn. De sigaren, voorzien van een banderolle met een streep zijn al in prijs verlaagd cn daarom moet de roker voor de sigaren ook de prijs betalen, die op d~ nieuwe banderolle voorkomt. Het is dan ook heel goed mogelijk, dat gedurende enige tijd dezelfde sigaar in de han del is met twee verschillende accijns zegels, De prijs van deze sigaren is eahter dezelfde, namelijk die, welke voorkomt op de accijnszegel met de verticale streep. Ook de kwaliteit van de sigaren van vóór cn na de accynsverlaging is ongewijzigd ge bleven. GIJZELING VAN JOURNALIST VERLENGD. De Amsterdamse rechtbank heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de „zaak A. H. Hommerson" en beschikt, dat de gijzeling van deze Zaandamse journalist opnieuw met 12 dagen wordt verlengd. Dat betekent, dat Hommerson nu tot 12 Juni a.s. ini gij zeling kan worden gehouden. De uitspraak is conform het oor deel, dat de advocaat-generaal van het Amsterdamse Gerechtshof mr. J. F. Hoeffelirjan, na behandeling dezer zaak Vrijdag j.l. uitsprak, nl. dat de kwestie (als getuige in een rechtsge ding gehoord, blijven weigeren de ge vraagde persoon te noemen vam wie hij als journalist later onjuist ge bleken mededelingen had ontvan gen) ernstig genoeg is om handha ving van de gijzeling te vragen. 42. Hoe lang de val duurde, kon Humpo Hotsflots later onmogelijk zeggen. Hij dacht zelf uren, maar dat is natuurlijk overdreven. In ieder ge val, na zyn val kwam hij met een harde bons, die in zyn hoofd na dreunde, op een houten vloer terecht. Hij deed langzaam zijn ogen open en keek in het rond. Hij zag een bed, een omgevallen nachtkastje en een wekker, die op vijf uur stond. Hij was.... waarachtig! hij was in zijn eigen slaapkamer! En het leek er veel op, dat hy uit bed was gevallen en dat hy alles maar gedroomd had! Maar nee, toch nietWant hy hoorde nog het brommen van de mo toren van het vliegtuig en hij voelde nog de wond, die de speer in zijn lin kerarm had gemaakt. Maar toen werd Humpo plotseling klaar wakker en zag.... DE MUG! (slot volgt).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5