S)e ftridaeSoti/fcci/itf Het Eucharistisch Congres te Barcelona Moskou laat IJzeren Gordijn neer Oost-Duitsland isoleert zich Grandioze ontvangst van Nachtelijke processie op de Tibi Dabo kardinaal-legaat Ned. pelgrims in Barcelona Massale te kindercommunie Barcelona Niemandsland dwars door Duitsland Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 28 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12598 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Enthousiaste menigte verbrak politie-cordon Ruim een half uur later dan voorzien was, is de kardinaal-legaat Federico kardinaal Tedeschini gisteren aan de haven Puerto de la Paz in Barcelona aangekomen. Niet per schip, zoals aanvankelijk in de bedoeling had gele gen, maar per speciale trein, waarvan de locomotief versierd was met de pauselijke kleuren. Toen de trein de Estazione Francia binnenliep, klonk een oorverdovend lawaai van de sirenes der in de haven gemeerde boten. I noemde Calderon de la Barca, de be- Vanaf de kleine imitatie van Columbus' „Santa Maria" tot aan de machtige Oceaan-stomers „Independence" en „Constitucion", waarmede de Ameri kaanse pelgrims naar Barcelona waren gekomen, mengden zich in het concert. De haven zelf was op feestelijke manier versierd. Bij het stand beeld van Columbus, dat hoog boven de kaden oprijst, bevond zich het po dium, waar zich de eregasten hadden opgesteld, alsmede een symbolische erepoort, waarop de woorden prijkten: „Benedictus, qui venit in nomine Domini" (Gezegend hij, die komt in de naam des Heren). DUIVEN STEGEN OP Nauwelijks had de Kardinaal het station verlaten of een enorme vlucht van blanke postduiven steeg op in de blauwe lucht als een levende vredes boodschap. De Kardinaal, die door een stoet van bisschoppen werd ge volgd, zag zich begroet door de bis schop van Barcelona, Mgr. Mcdrego y Cassaus, door de Apostolische Nun tius in Spanje, Mgr. Cigognani en na mens de Spaanse regering door bijna alle Ministers. Na deze hartelijke be groeting volgde de inspectie van de erewacht. Deze eerste begroeting duurde ongeveer een kwartier, waar na de kardinaal-legaat de grote zwarte limousine besteeg, waarvan de kap was opengeslagen. Nauwe lijks had de wagen zich in beweging gezet, gevolgd door de auto's der an dere officiële persoonlijkheden of een gejuich barstte los uit de menigte, die zich langs de haven en langs de gro te boulevards had opgesteld De Kardinaal-Legaat, die aanvan kelijk was gaan zitten, werd blijkbaar zelf opgenomen in de enthousiaste stemming, die was ontstaan. Hij stond op en wuifde onvermoeid naar links en rechts, terwijl de auto zich maar langzaam een weg baande langs de menigte, die hier en daar 30 a 40 rijen dik stond opgesteld. Tot de op de daken van de 7 verdiepingen hoge ge bouwen, stonden de mensen opge pakt; de loggia's en balcons leken wel op gevulde vogelkooien. Naarmate de straten smaller werden, viel het de politie en dc militairen, die voor een voortreffelijke afzetting hadden ge zorgd, moeilijker de enthousiaste me nigte in bedwang te houden. Tot drie maal toe geschiedde het dan ook, dat de menigte de afzetting doorbrak en poogde de auto te bereiken om de ring van de Kardinaal-Legaat te kus sen. Niemand scheen daarbij vrees te hebben voor de honderd bereden edelgardisten, gekleed in rode jas, witte broek en helm met pluim, die de stoet begeleidden. Het pubzliek hield niet op te roepen „Ewiva il Papa", Leve de Paus, en „Spanje trouw aan de Paus". Halverwegen de route, op de Ram- blaz, stond een grote tribune opge steld, waar zich het andere deel der bisschoppen bevond, onder wie Kar dinaal Spellman, aartsbisschop van New York. Hier hield de stoet stil. Een hartelijke begroeting tussen de beide kardinalen volgde waarna de tocht werd voortgezet. Het ging zo langzaam, dat dit betrekkelijk korte traject anderhalf uur in beslag nam. Toen men eindelijk aan de Barreo Gotico en de kathedraal was aange- Congressen om de menigte aan te spo ren zich te verenigen tot deze grote smeekbede voor de vrede. De Kardinaal-Legaat richtte zich daarop onder doodse stiite tot de aan wezigen en betoogde in vloeiend Spaans, dat Spanje wel bij uitstek het aangewezen land is om het Eucharis tisch Congres te houden. Spreker Calderon de la Barca, de be kende Spaanse dichter uit de 17e eeuw, de exponent van Spanje's lief de voor de H. Eucharistie. Bovendien toonde hij zich zeer ver heugd door de H. Vader als Kardi naal-Legaat te zijn aangewezen, daar hij als Nuntius dit land heeft leren kennen en liefhebben. De Kardinaal bracht ook dank aan de arbeiders, die hebben meegeDouwd aan de Kerk van komen, stond daar het kapittel gereed 't H Hart van Jezus op de Tibi Dabo, om de kardinaal te ontvangen en hem j de berg bij Barcelona, waar de kerk in het bisschoppelijk paleis binnen te j ter gedachtenis aan het Internatio» leiden. Inmiddels namen de 18 kardi-naai Eucharistisch Congres van Ma nalen en 300 bisschoppen in het kerk- drid werd opgericht. Nadat de Kardi- gebouw plaats, waar zich ook de Rid ders van het H. Graf de Maltezer Rid- j Allerheiligste uitgesteld voor de aan- ders en de Ridders van St. Jan van bidding, welke gedurende het Con- Jeruzalem bevonden. Onder de bis- gres onafgebroken zal worden gehou- schoppen bevonden zich ook de .Ne- den. derlanders, Mgr. Dr. B. J. Alfrink, Te elf uur begon daarop in de H. aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, Hart Kerk de Nachtwake voor de Mgr. Albers, Apostolisch Vicaris van mannen. Om half een werd daar een Malang, en Mgr. Cobben, Apostolisch plechtige Nachtmis opgedragen, ge- Vicaris van Finland. van alle scholieren. In de grootste regelmaat volgde daarop de Communie; eerst die der vele priesters, aaarna die der kinde ren en tenslotte die de; vaders Op gelijke manier als dc voorbereiding was gescnied, deed de massa ook nu gemeenschappelijk de dankzegging. Het klonk allemaal zo doodeenvoudig, maar zo machtig ontroerend, toen het koor opnieuw antwoordde: „Gracios per vuestia venida Dulce Jesus de ma vida". („Dank voor Uw komst Lieve Jezus in mijn leven"). Er werden nog hymnen gezongen na deze Mis en er werd tenslotte een eenvoudig maar stijlvol gedachtenis plaatje uitgereikt, voorstellende een engel. En dan tenslotte reikten de honderden handen der ordecommis sarissen aan alle kinderen zoete broodjes of taartjes hoe moet men ze noemen uit. De Spanjaarden vinden, dat men de kinderen niet te lang nuchter moet laten. En ze had den gelijk, want het was intussen rij kelijk laat geworden, toen de micro foons aanwijzingen gaven voor een geordende aftocht van deze enorme massa. Zo heeft Barcelona de bede om de vrede tot Christus in het H. Sacra- ment laten beginnen bij de kinderen. Onmiddellijk nadat de Kardinaal- en zegening van de stad. Legaat de kerk was binnengeleid i Woensdagmiddag zou Generaal werd het Veni Creator ingezet en de Franco in Barcelona aankomen om pauselijke benoemingsbrief voorgele- een deel van het Congres bij te wo- zen. Daarop betrad Mgr. Morego y nen. Donderdag zijn de arbeiders van Cassaus de kansel om de kardinaal-le- Barcelona een halve dag vrij. Vrtfdag gaat welkom te heten en Mgr. Va- de gehele dag. De amusementsgele- chon,, aartsbisschop van Ottawa en genheden aan de Avenida Pedraldez president van het Permanent Comité zijn voor de duur van het Congres ge- van Internationale Eucharistische sloten. Ontroerende plechtigheid op eerste dag Terwijl heden de vroege morgenzon de feestelijk versierde stad in zijn rijk licht deed glanzen, trokken over de brede straten en boulevards en door smalle steegjes duizenden en duizenden kinderen van Barcelona met hun vaders naar de kerk van de H. Familie op de helling, die zich bevindt aan het einde van de Avenida del Generalissimo Franco. Daar, op dit glooiende plein, voor de kerk, die een wonder van Spaanse bouwkunst mag heten, heeft zich een plechtigheid voltrokken, die de diepste indruk heeft gemaakt op alle deelnemers: de kindercommunie en de plechtige hernieuwing der Doopbeloften. Tegen kwart over acht waren de in witte jurken geklede meisjes en de in Zondagse pakjes gestoken jongens van Barcelona, die vorig jaar of in het Heilig Jaar hun Eerste H. Communie hadden gedaan, op het plein bijeen me4 hun vaders. Het werk in Barce lona lag stil en alle vaders, zelfs die gewoon zijn dag aan dag en week aan week hard te werken, maar nooit in de kerk te komen, zouden het een schande hebben geacht niet bij deze plechtige communie hunner kinderen tegenwoordig te zijn. In deze bewegelijke massa viel plot seling een stilte, toen omstreeks half negen een processie van enige groe pen schoolkinderen door de menigte naar voren trok onder het zingen-van de Litanie van Alle Heiligen.. Toen deze processie op het priesterkoor was aangekomen, zette de Kardinaal het Veni Creator in. Door middel van een groot aantal luidsnrekers hoorde men daarop wijd en zijd hoe de pries ter de kinderen vroeg hun geloof in V, -- -.i De Nederlandse bedevaart naar het ?Ü?°I f,™ procesSle Eucharistisch Congres te Barcelona is Maandagmiddag om half vijf in de Congresstad gearriveerd. Onder de pelgrims bevonden zich de aartsbis schop-coadjutor Mgr. Dr. B. J. Al frink en de Apostolisch Vicaris van Malang, Mgr. A. E. G. A^ers, die kort geleden met de „Willem Ruys" in Nederland was gearriveerd. Op het station was de gehele Nederlandse kolonie van Barcelona aanwezig, als mede de Nederlandse consul, de heer Laatsman, en pater Ecuwhuis O.Carm- professor in het Kerkelijk Recht aan het Groot-Seminarie der Paters Carmelieten in Tarrasa. Vanzelfsprekend waren ook de Ne derlandse journalisten, die momen teel daar vertoeven, bij de begroeting tegenwoordig. Het geheele gezelschap 9i*dnö Qftwilet en pütióeó CLtme De feestelijke drukte rond Malborough House in Londen ter gelegenheid van de 85ste verjaardag van Koningin Mary maakt de kleine Prins Charles, maar veel meer nog zijn zusje prinses Anne nieuwsgierig. De kinderen komen terug van het bezoek, dat zij aan de jarige hebben gebracht en waarbij zij haar „nog vele gelukkige jaren" toewensten. Links Prins Charles en daarnaast prinses Anne. God en Zijn eniggeboren Zoon Jezus Christus te willen bevestigen. Met luide stem klonk het „St. padre cre- emos". Daarop vroeg de priester zoals hij dat bij het H. Doopsel aan de pe ter en meter vraagt te willen ver zaken aan de duivel. En opnieuw ant woordde het enorme kinderkoor „Si padre renunciamos". En zo achter eenvolgens kwamen de antwoorden: „Wij beloven" en „Wij vragen". Het ogenblik was daarop aangebro ken, dat de vele priesters het altaar, dat voor deze machtige, onvoltooide kerk van Gaudi was opgericht, beste gen, om de Kardinaal te assisteren bij het H Offex. Op grote schalen, in de torens der kerk aangebracht, werd de wierook ontstoken, waarvan de prikkelende geur bij tijd en wijlen over de massa neerstreeek, er brandde een zee van kaarsen en het altaaar scheen bedol ven onder een pracht van witte bloe men, welke de kinderen niet alleen v.»n Barcelona, maar van alle steden in Spanje, in hun parochiekerken hadden verzameld. Een gigantische actie, waaraan alle schoolkinderen hebben deelgenomen. Offerande der kinderen. Alle kinderen hadden voor deze ge legenheid ook het offerbrood, dat tij dens de H. Mis zou worden geconsa creerd, met zich meegebracht. Zij kwa men dat offeren op het ogenblik, dat aan de eigenlijke offerende vooraf ging, als teken van him geestelijk of- fei. Men heeft nog rooit zoiets in drukwekkends en zo iets plechtigs meegemaakt. En toch hoe devoot ver liep dit massale offer. Terwijl de menigte telkens het stemmige Gregoriaans dialogeerde, naderde het ogenblik der Consecratie. Niet als bij ons werd hier de diep ste stilte in acht genomen, neen, naar Zuidelijke zede zong men het Adoro Te En opnieuw naderde een ogenblik, dat zelfs deze vurige Spanjaarden niet gemakkelijk meer zul.'en verge ten. Een kinderstem weerklonk door de microfoon, een simpei stemmetje, da eenvoudige gebeaen voor -de H. Communie voorbad. Vast en eensge zind hoorde men na het eerste gebed een duizendvoudig koor antwoorden: „Jesu creo firmemente que en la hostia estas presente". (Jezus, ik ge loof vasi dat Gij in d* H. Hostie te genwoordig zijt). En opnieuw klonk het ijle stemme tje en opnieuw het ferme antwoord Boven: Overzicht van Piazza Catallunia" in Barcelona met in het midden het kruis dat 's avonds verlicht is omringd door de vlaggen der deel nemende landen. Onder: Op de binnenplaats van het Seminarie te Barcelona het hoofd kwartier van het Eucharistisch Congres kopen pelgrims kaarten van het Congres. jaarden tot in alle onderdelen klopt, had een voorspoedige reis achter de mankeerde er aan de Nederlandse wel rug. De bisschoppen toonden zich te- een en ander. Dank zij de bemidde- vréden over de stemming onder de ling van de consul evenwel wotden pelgrims. de gemaakte fouten zoveel mogelijk Hoewel de organisatie van de Span- I gecorrigeerd. Op dit ogenblik zijn bijna alle lan den met grote groepen aanwezig. Frankrijk is het sterkst vertegenwoor digd en vormt daardoor de grootste groep buitenlanders na de Spanjaar den. Speciale passen worden ingevoerd medegedeeld, dat er een niemandsland van vyf km. diepte langs de grens met West-Duitsland zal worden geschapen. Personen, die dit gebied willen betreden, hebben een speciale vergunning van de volkspolitie nodig. Het ministerie verklaarde, dat deze maatregelen nodig waren gemaakt door West-Duitslands ondertekening van de verdragen met de Westelijke mo gendheden. De gordel van vijf km. diepte zal zich ook langs de Oostduitse kust uitstrekken. Het ministerie zegt, dat de maatregelen bedoeld zijn om het „agenten, die tot oorlog ophitsen, en spionnen" moeilijk te maken hun werk in Oost-Duitsland te verrichten. de Westduitsers worden gebruikt die dagelijks in Oost-Duitsland naar hun werk gaan, zijn gesloten. Tot de maatregelen, die Dinsdag door Oost-Duitsland werden geno men, behoren: 1. Alle telefoonverbindingen tus sen Oost- West-Berlijn zijn verbro ken. 2. De telefoon- en telexverbindin gen tussen Oost- en West-Duitsland werden tot één verbinding voor elk beperkt. 3. De patrouillediensten van de Westelijke geallieerde militaire poli tie werden niet meer toegelaten op de 160 km. lange autoweg tussen West-Berlijn en West-Duitsland. 4. Activiteit langs dc gehele grens om de Oostduitse controle op grens overgangen te vergroten. 5. Strenge, maar wettige maatrege len werden genomen om een scherpe grenslijn af te bakenen, waar de con trole tevoren slap was met het oog op industriële en andere voordelen in het belang van Oost en West. Hermetisch afgesloten Tezelfdertijd heeft het Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken medegedeeld, dat van Zondag ajs. af alle Duitsers, die Oost-Duitsland bin nen willen komen, een nieuwe spe ciale Oostduitse vergunning moeten hebben. De maatregel heeft alleen betrekking op Duitsers. Er wordt niet verwezen naar onderdanen van de drie Westelijke mogendheden. De Oostduitse autoriteiten krijgen de be voegdheid om Oost-Duitsland even tueel voor alle Westduitsers en West- Berlijners te sluiten. Tot nog toe kon den Westduitsers Oost-Duitsland be zoeken op vertoon van hun identi teitspapieren,een door de Westelijke bezettingsautoriteiten uitgereikte in terzonale pas en een vergunning van de Oostduitse stad, die zij wensten te bezoeken. Maandelijks stroomden duizenden over de grenzen voor za ken- of particuliere reizen. Er be stonden geen perkingen voor West- Berlijners, die in het weekeinde Oost- Duitsland wilden bezoeken. Westduitse functionarissen zeiden, dat Oost-Duitsland bevoegdheid heeft een selectie toe te passen bij het toe laten van personen als Westduitse vrachtautobestuurders, die goederen naar West-Berlijn vervoeren. De regering van Neder-Saken (West-Duitsland) deelde mede, dat Oostduitse eenheden langs de gehele grens van de staat bezig waren met het verwijderen van bomen en an dere obstakels en het aanleggen van, naar het scheen, tankvallen. Er wer den, aldus de mededeling, schootsvel den, waardoor wacht- en machine- geweerposten de beheersing over elke centimeter van de grens zouden krij gen, aangelegd. „Geladen revolvers op tafel". Prof. Reuter, burgemeester van West-Berlijn, verklaarde tegenover verslaggevers: „Twee rivalen leggen thans hun geladen revolvers op tafel. West-Berlijn verkeert in de onaange name situatie, tussen hen te staan". Stadsfunctionarissen deelden me de, dat wegtransportondernemingen duitse plaatsen op belangrijke grens overgangen. Een hoge Westduitse woordvoerder noemde deze Sowjet- russische versterkingen echter een routine-aangelegenheid, welke zich altijd voordoet, wanneer Sowjet- troepen de winterkwartieren verla ten en zich naar oefengebieden bege ven. Telefoneren met een omweg. De verbreking van de telefoonver bindingen tussen West- en Oost-Ber- lijn had vreemde gevolgen. Een West-Berlijner, die dringend iemand op ongeveer een kilometer afstand in Oost-Berlijn wilde telefoneren, moest een verbinding van ongeveer 700 km. via Hamburg en Leipzig aan vragen. Alle Oost-Westduitse telefoonver bindingen gaan via Leipzig, alle te- lexverbindingen via Oost-Berlijn. In Westduitse kringen meent men, dat de bedoeling hiervan is het Oostduit se toezicht op de verbindingen tussen Oost en West te vereenvoudigen. De West-Berlijnse telefoonverbin dingen met West-Duitsland werden tot tien van de 28 lijnen beperkt. In geheel Oost-Duitsland zijn mas sademonstraties georganiseerd, als protest tegen de ondertekening van de te Bonn getekende verdragen. Op deze bijeenkomsten verklaarde spre kers, dat de eenheid van Duitsland door „vreedzame" middelen tot tsand zou worden gebracht. Twee dagen geen Duitse kranten Alle Westberlijnse en nagenoeg alle Westduitse dagbladen zijn gis teren voor 48 uur in staking gegaan. De staking was uitgeschreven door de zes millioen leden tellende vak bond, uit protest tegen de ontwerp- fabriekswet, die volgens de bond niet genoeg medezeggenschap zal geven aan de arbeiders in de Westduitse in dustrieën. Te West-Berlijn zal alleen in geval van nood, in verband met de commu- vrachtauto's hadden van hun onder nemingen instructie gekregen naar West-Duitsland terug te keren, „voor dat het gordijn naar beneden komt". De Westduitse grenspolitie meldde, dat de wachten aan de Oostelijke zij de van de grens tussen Oost en West zeer versterkt waren. Sowjet-Russi- atreeelen nistische actie tegen het verdrag van Bonn, fnrh PPn krant wnrHon rrn_ maakt. reeds op de Oostduitse maaueKeieu hadden gereageerd. Chauffeurs van ?on^. toch M krant worden Se" De overwinning is aan hem, die de Alle grensovergangen, welke door sche eenheden versterkten de Oost- meeste volharding aan de dag leg.t Slwiettje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1