25.90 Sla nu reeds kolen in voor de komende winter AVRO-bestuur kreeg ongelijk Vermoedelijke daders in arrest £uchtaaa%tdag£tt in £eeuwa*den Prijs vrij en vetgehalte omhoog Mump,a Mcifiató verslaat.... een mug 25.90 MAANDAG 26 MEI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 De persdienst van het Ministerie ker, het gehele jaar door noodzake van Economische zaken deelt ons het volgende mede: Zoals bekend kon ons land, in de jaren na de bevrijding, ternauwer nood in zijn behoefte aan huisbrand voorzien. Steeds dreigde het gevaar, dat bij een strenge winter een tekort aan kolen zou ontstaan. Deze situa tie heeft zich tot dusver nog niet veel gewijzigd, hoewel getracht wordt de binnenlandse kolenproductie zo hoog mogelijk op te voeren. De import mogelijkheden blijven voorshands beperkt omdat onze traditionele bui tenlandse leveranciers hun huis brandkolen voor een groot deel zelf nodig hebben. Blijft deze situatie voor de voor ziening met huisbrandkolen ook in de toekomst in wezen gelijk, tijde lijk heeft deze, althans ogenschijn lijk, een wijziging ondefgaan Onder invloed van de uitzonder lijk zachte winter en het warme voorjaar is het verbruik van huis- brandkolen beneden het normale ge bleven. Het gevolg was een tijdelij ke sterk vergrote voorraadvorming bij de kolenhandel. Uiteraard bestaat tegen een zekere voorraadvorming bij de handel geen enkel bezwaar, integendeel deze biedt ongetwijfeld voor de hand liggende voordelen. Anders wordt het, wanneer deze voorraden, zoals thans het geval is, te sterk oplopen en langere tijd zou den moeten worden bewaard. Een te grote voorraad bij de han del betekent achteruitgang van kwa liteit door vergruizing. Een ander nadeel van een tijdelijk te grote voorraadvorming is, dat de impor teurs noodgedwongen de import van kolen moeten verminderen aange zien hun afzet stagneert. Dit nadeel treedt duidelijk aan de dag, wan neer men bedenkt dat naderhand, tijdens de aanstaande winter dus, deze thans minder in gevoerde hoe veelheid kolen, niet extra kan wor den geïmporteerd en dus voor de Nederlandse voorziening verloren gaat. Met andere woorden, een te grote voorraadvorming betekent een verslechtering van onze totale huis- brandkolenpositie. Een verslechte ring, die nog geaccentueerd kan worden indien de komende winter streng zou zyn. Dit alles betekent, dat een regel matige doorstroming van de beschik baar komende kolen van de produ cent via de handel naar de verbrui lijk is. Het is het belang van de ver bruikers zelve dat zij, waar moge lijk, nu reeds een begin maken met het inslaan van hun wintervoorraad. In de eerste plaats liggen voor vele kolensoorten de prijzen in voorjaar en zomer aanzienlijk lager, terwijl de vooruitzichten op dit ogenblik geen aanleiding geven voor de ver wachting, dat de kolenprijzen in het thans aangevangen kolenjaar verla gingen zullen ondergaan. Voorts is de keuze-mogelijkheid thans groter omdat de handel over een uitgebreid assortiment beschikt. Tenslotte betekent het thans inslaan van kolen een goede waarborg te gen onaangename verrassingen als het niet verkrijgbaar zijn van kolen of van de gewenste soort tijdens een koude winter. Het besluit van het AVRO-bestuur om de dirigent Albert van Raalte niet meer in de AVRO-programma's te doen optreden, is tegenover de heer Van Raalte onredelijk en behoort te worden herroepen. Deze uitspraak deed een arbitrage commissie, waarin» zitting hadden mr. P. W. van Doorne (op verzoek van de AVRO), prof. mr. dr. G. van den Bergh (op verzoek van de heer Van Raalte) en jhr. mr. E. C. U. van Doorn als onpartijdig voorzitter. Het AVRO-bestuur was tot zijn in April 1948 genomen besluit gekomen op grond vara verklaringen die de heer Vara Raalte in enkele zuiverings procedures over de heer W. Vogt had afgelegd. Albert van Raalte, die nu voor Ra dio Monte Carlo dirigeert, zal na Finksteren in ons land terugkeren. De roofoverval te Amsterdam Na enige dagen nauwgezet speur- derswerk is de Amsterdamse recher che onder leiding van de inspecteur A. M. Koppejan er Zaterdagmorgen in geslaagd de hand te leggen op de hoofddader en enige medeplichtigen de roofoverval op de 61-jaïige kastelein Meyerink van een café in de Staalstraat te Amsterdam. Zoals bekend, verschenen Woens dagavond j.l. tegen sluitingstijd in het café aan de Staalstraat twee mannen, van wie de jongste de niets vermoedende kastelein bij het uit voeren van de bestelling een paar tikken op het hoofd gaf. Toen de caféhouder zich verweerde, trok de bezoeker een pistool en loste twee schoten, waardoor de kastelein niet ernstig werd gewond. De jongste van de beide daders vluchtte op een fiets. De oudere kon door omstanders wor den gegrepen. De laatste liet tegen over de politie niets los. Toen Vrijdag het onderzoek op een min of meer dood punt was gekomen verscheen op het politiebureau een jongeman, die door de verslagen in de dagbladen zich herinnerde iets te hebben opgevangen van een overval. Toen de politie dit spoor nauwkeurig volgde, kon weldra worden overge gaan tot arrestatie van de 37-jarige J. L., die verdacht wordt als hoofd schuldige de schoten te hebben ge lost. Hij heeft inmiddels tegenover politie een volledige bekentenis afgelegd. Behalve de reeds gearres teerde 51-jarige H.A. en de hoofd schuldige, kon de politie tot aanhou ding overgaan van twee broers, die medeplichtigheid worden ver. dacht Volgens de politieverklarin gen heeft J. L. toegegeven, dat het motief van de misdaad roof van het geldkistje was, dat zich onder de toonbank van het café zou bevinden. Aanvankelijk heeft men getracht de buit zonder geweld te pakken te krij gen, doch toen dit niet lukte is men tot de geweldpleging overgegaan. Aetherklanken Melk-meeting in Drenthe „De oorlog is voorbij...." Zaterdag werd in Assen de algeme ne vergadering gehouden van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Drenthe, alwaar critiek werd gele verd op het beleid van de regering inzake de consumptiemelk. De overheid doet net of we nog leven in de periode, die op 5 Mei 1945 werd afgesloten, aldus de heer L. Dekker. De prijs vara de meeste zui velproducten wordt gevormd op de min of meer vrije markt en zolang de boter, kaas, gecondenseerde melk enz. een zodanige prijs opbrengen, dat er een melkprijs uit resulteert, die boven de 18 centen ligt, zou de ver hoging van de garantieprijs tot dit bedrag geen effect sorteren. Hierop komt evenwel, volgens spr., één uit zondering voor en deze wordt veroor zaakt door de prijsstelling van de consumptiemelk. Gemiddeld kara de consumptiemelk dus zonder meer niet mee komen met de andere producten en dit kan tengevolge hebben, dat op de duur geen enkele fabriek meer con sumptiemelk zal willen afleveren, zo betoogde spr., mede daarom is het zuivelfonds ingesteld. Spr. vroeg zich af of deze voortzetting jaar in jaar uit gemotiveerd en redelijk is. Vervolgens werd het vetgehalte van de consumptiemelk onder de loupe genomen. Deze is thans V/i pet. en om een artikel te krijgen dat niet de sporen van de distributietijd zo erg draagt, zou dit gehalte nu ten minste 3j^pct. moeten zijn. De prijs der melk zou daardoor ook met min stens 5 cent moeten stijgen. Het ge volg zou evenwel ook zijn, dat zoveel melkvet in de melk meer zou worden geconsumeerd, dat de verliesgevende boterexport naar Engeland geheel of vrijwel geheel achterwege zou kun nen blijven. Men kwam tenslotte tot de conclu sie, dat het wel duidelijk is, dat er maar één oplossing is, n.l. de prijzen van de consumptiemelk vrij te laten en geleidelijk de subsidie te vermin deren. Texel heeft weer een vliegveld In aanwezigheid van meer dan 3000 belangstellenden is Zaterdagmiddag het vliegveld Texel geopend. Ter ge legenheid van dit feit waren er veel vliegtuigen naar Texel gekomen: 38 sportvliegtuigen, die deelnamen aan de rondvlucht vara de K.N.V.v.L., acht toestellen van de Rijksluchtvaart school en vier militaire Harvardtoe- stellen, die demonstraties hebben ge geven. Tijdens de' openingsplechtigheid heeft de burgemeester van Texel, de heer C. de Koning, in het bijzonder welkom geheten de vertegenwoordi gers van het rijk en de provincie Noord-Holland, welke te zamen met Texel participeren in de N.V. Vlieg veld Texel. Voor de oorlog is Texel ook een vliegveld rijk geweest, dat in 1937 werd geopend. Het veld dat tweemaal zo klein was als het thans geopende, is in de oorlog door de Duitsers ver woest. De radioreporter Wim Jansen, die begin vorige week een reportage gaf over de haringvisserij en allerwege weinig waardering oogstte, zal ge durende veertien dagen niet door de aether te beluisteren zijn. Het be stuur van de KRO heeft hem Zater dag jl. 2 weken geschorst, omdat hij zich, zonder daarvoor opdracht te hebben ontvangen, voor de microfoon op politiek terrein begeven heeft. Hei &LeA lijdt w-e£A ê^lt En u dacht, dat u reeds het grootste genot'uit uw biertje kon putten, wanneer het vakkundig getapt, met twee vingers schuim in een fris helder glas voor u werd neergezet? U hebt het mis! Wanneer u met Pinksteren naar Hilversum reist, zult u datgene vinden, wat u nog altijd gemist hebt. Een Hilversumse restaura teur van de uitspanning „Anna's Hoeve" heeft, na lang nadenken, ontdekt, wat er nog steeds aan het biertje ontbreekt. Dank zij het zware werk van deze man, zullen zijn bezoekers nu het hoogste genot gaan smaken. Hij ging van de stelling uit, dat een zo wonderlijke drank niet op een doodgewone huis-tuin-en-keuken manier aan de genieters geser veerd kon worden Daarom heeft hij zijn kellners een grondige .training laten ondergaan en tij dens de Pinksterdagen zullen de verrukte bezoekers hun biertjes door rolschaatserijdende kell ners op hun tafeltjes gedepo neerd krijgen. De laatste hand wordt momenteel gelegd aan een speciaal dienblad en een rol schaats met remmen, om te voor komen, dat er „onderweg" iets van het kostelijke vocht verloren zou gaan. Rolschaatsen waren echter nog niet voldoende en bin nen niet al te lange tijd zullen de kellners ook per bromfiets hun bestellingen gaan rondbrengen. En dat alles, terwijl onze goede, oude Batavieren dit vocht uit de schedels van hun verslagen vij anden dronken en doodgewoon in het mos zittend, zonder rol schaatsen en zonder bromfiet- 20.15: 1. „Dertigduizend". 2. Pro gramma over de zending. 21.05 Pauze. 3. Gymnastiek. 4. Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor'de kleuters. 10.15 Gram. 10.40 Schoolra dio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. ,12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Gram. 14.00 Geva rieerd programma. 14.55 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Bera je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Prof. dr. ir. J. F. Kools: „Bos bouw in Suriname". 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraat- je. 18.30 Metropole orkest. 19.00 Strijkorkest. 19.45 „Dit is leven", cau serie. 19.55 Gram. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. (Om 20.45 „Alle hens aan dek", causerie). 21.25 Internationaal Eucharistisch congres te Barcelona. 21.45 Mannenkoor. 22.00 Militair orkest. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8 00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 Muzikale enquête. 16.30 „De koning en de ap pelbollen", hoorspel. 16.50 Kinder koor. 17.15 Pianorecital. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde mu ziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19.15 „Paris vous parle". 19.20 Fanfare orkest. 19.45 Dansmu ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.10 Mededelingen of gram. 21.20 „Ik weet, ik weer wat U niet weet". 21.35 Dansmuziek. 22.05 „Discogram". 22.45 Buitenlands over Op de vliegbasis Leeuwarden werden op Hemelvaartsdag, Vrijdag en Za terdag luchtvaartdagen gehouden. Het hoogtepunt van deze vliegfeesten vormden Zaterdag het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard en de demon straties van straaljagers van de R.A.F. Boven: Vampire-straaljagers demon streren wat zij kunnen. Rechts de Standaard van Prins Bernhard, links de vlaggen van de vliegbasis Leeuwarden. Onder: Z.K.H. Prins Bernhard on- zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York derhoudt zich na de demonstraties met de Engelse vliegers. Calling". 23.2024.00 Gram. 40. Het waren de wilden, die zo'n lawaai maakten. Zy hadden voor de derde keer hun angst overwonnen en kwamen nu, vastbesloten deze keer de blanken alle drie te vangen, te koken en op te eten. Met speren, stokken, pijlen en andere wapens kwamen ze op het vliegtuig aanren nen En toen gebeurde het vreemde. Plotseling begonnen de motoren van het vliegtuig heel hard te knetteren en het reed langzaam maar steeds harder weg. „Ho", riep Humpo Hots- flots. „ik zit er nog niet in! Wacht even! Heeee! Jimmy! Evy! „Ik kan niet zo hard lopen! Stop! Dacht je misschien, dat ik lopend een vliegtuig kan bijhoudenHet toestel reed echter door, zonder zich om de uit roepen van Humpo Hotsflots te be kommeren. En deze wist dan ook niet beter te doen, dan op een gegeven moment een enorme sprong te ne men, en zich aan de staartstukken vast te klemmen 2 Voor de Pinksteren. I 2 Leuke vriendin ge- 2* Grasmaaien! Zeisen Uw costuum, mantel en zocht door R.K. meisje, 23 grasmachines, hooivorken, japonnen voor Woensdag- jaar, om gezellig mee om touwwerk, golfplaten, middag gebracht, krijgt te gaan. liefst in bezit van melkgereedschap kippen- u deze voor de feest-'""en fiets, in Leiden. Brieven gaas 3£fait harm gaas, terug. Chemische wasserij onder no. 3690 bureau van I horrègaas, prikkeldraad, Stoeke, Haarlemmer- dit blad.I gewichten, var kenstroggen, veevoeder - 2* H.H. Kappers. Kap- fornuizen, enz.; .galvanise- Der:bediende. goed kun- ren. vertinnen. Werkelijk nende knippen en scheren voordelig. Geen bluf. Van- wenst van betrekking te 0uds A J Hartwijk, Nieu- veranderen per 16 Juni. we Beestenmarkt 7—9, tel Brieven onder no. 3687 26627—24013 bureau van dit blad. I straat 4. 2 Flink Meisje gevraagd van 30 Mei tot ialf Juli, in klein gezin. Kunn. ko ken, hoog loon. Charles, v. Uffordstr. 30, Noordwiik aan Zee. Tel. 2083. 5559 2 Naaimachine defect? Reparatie direct bij u aan huis, geringe kosten en onder garantie. Naaima chine service P. B. H. Schoots, Rijnsburgerweg 29 B, Tel. 26664, Leiden. 2 Verloren. Een bruine schoen Donderdag 22 Mei op de Middelweg Zoeter- meer. Tegen beloning te rug te bezorgen bij P. v. Bemmelen, Schenkelweg 1 Zoeterwoude. 3684 et geheim van Super Swift schuilt in de manier, waarop de Swift-vakmensen deze schoenen maken. De zool is spijkerloos aan het binnenwerk verbonden en het binnenwerk zit weer spijkerloos aan het bovenleer bevestigd. De schoen is dus óók van binnen genaaid. Honderdduizenden mannen zijn op en top tevreden met Super Swift, deze fantastische schoen, die de buigzaamheid zélf is. In de schoen-etalages ziet U tal van forse Super Swift modellen. Schoenen, die zelfs een millionnair graag draagt. Maar U behoeft helemaal geen kapitalist te zijn, want U kent immers de grote Swift prijsverlaging! Gelukkig kan practisch iedereen zich nu de weelde van een paar Super Swift veroorloven. Geniet van dit heerlijke voorjaar en trek er met de Pinksterdagen feestelijk op uit met zo'n paar fantastisch makkelijke Super Swift-schoenen. •32^0" Voortaan Super Swift Spijkerioos. Extra breed. Voorblad uit één stuk, dus geen naden op uw tenen. Dubbele leren zool Voortaan Een stoer sportmodel met moderne vierkante neus. Fantastisch makkelijk. Dubbele zolen. Super Swift Spijkerloos

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8