Ned. Episcopaat vraagt gebed AKKERTJES Haringvloot koos Zaterdag zee Nare dagen Jiexte GOLF Zilveren jubileum Apostolaat der Hereniging Dr. Maria Montessori in de Stadsgehoorzaal herdacht De gang van zaken bij Philips Twee Delftse studenten in de Nieuwe Vaart verdronken Tragisch ongeval te Leiden MAANDAG 26 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Medeleven met Eucharistisch Congres Ter gelegenheid van het 35ste Eucharistisch Congres, dat van 27 Mei tot 1 Juni in Barcelona wordt gehouden, heeft het Nederlandse episcopaat gis teren een herderlijk schrijven in alle kerken en kapellen doen voorlezen. De bisschoppen vragen de thuisblijvers in de geest te willen meeleven met dit belangrijke Congres en zoveel mogelijk deel te nemen aan de hulde en dank, die Christus in het Heilig Sacrament zal worden gebracht. WOENSDAG KINDERCOMMUNIE. Woensdag 28 Mei is de dag van de kindercommunie in Barcelona. De bis schappen dringen er vooral bij de ouders en geestelijkheid met klem op aan, dat ook de Nederlandse kinderen zoveel mogelijk naderen tot de hei lige Tafel. Voorts sporen zijn alle ge lovigen) aan door het bijwonen van de heilige Mis en door het communi ceren mee te leven met deze grootse uiting van eucharistisch leven. Op de sluitingsdag, Pinksterzondag, zal in alle kerken en kapellen gedurende enikele uren het Heilig Sacrament ter aanbidding worden uitgesteld om al dus ieder de gelegenheid te geven zich aan te sluiten bij de hulde, die Christus wordt gebracht. Paus Pius de Twaalfde heeft iedere gelovige, die op een van de dagen vani het Congres bidt voor het welslagen, een volle aflaat verleend, op de gewone voor waarden van biecht, heilige Commu nie en bezoek aan kerk of openbare kapel. „Tenslotte aldus luidt het in het herderlijk schrijven sporen Wij u aan om in de dagen van dit Congres, vooral op Pinksterdag bij de gele genheid van de aanbidding, veel te bidden voor onze H. Vader de Paus, Uw Bisschoppen hebben hun vijfjaar lijks bezoek gebracht aan Rome en de Vader van de Christenheid en daarmede de onverbrekelijke band gedemonstreerd, die de gelovigen bindt aan de H. Stoel van Petrus en aan de Paus van Rome. Zij hadden daarbij de gelegenheid om aan de vermoeide gestalte van de H. Vader de zware last te speuren en de grote zorgen, die Hem drukken". „Laten wij luisteren naar het woord van de H. Vader en veel voor Hem blijven bidden, opdat God de diepste verlangens van Zijn vader hart in vervulling mag doen gaan". MGR. AFFRINK NAAR BARCELONA. In de bisschoppelijk brief werd ook medegedeeld, dat Z. H. Exc. de aarts bisschop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink zou deelnemen aan het Eucharistisch Congres. Zondagmorgen is mgr. Alfrink in gezelschap van zijn secretaris, de zeereerwaarde heer P. R. Geurts, naar Barcelona vertrokken. Mèt dr. Alfrink vertrok om 12.07 uit Roosendaal een trein met 35 Neder landse pelgrims, die als vertegen woordigers van katholiek Nederland zullen optreden. Onder deze pelgrims bevindt zich mgr. Albers O. Carm., Apostolisch Vicaris van Malang. BINNENLAND. Een vrij ernstige brand woedde Zaterdag in een manufacturenmaga- z\jn te Zutfen. Met het blussen wa ren enige uren gemoeid. De water schade is bijzonder groot. Een drieling, die meisjes, deed gisteren zijn intrede in het gezin van landbouwer H. Spoolder in het Nij- verdal. Het gezin, dat reeds uit 14 personen bestond, is hiermede aan gegroeid tot 17. Twee geheime zenders, werkende onder de naam „Hesta" en „Oslo" zijn in Weerdinge (gem. Emmen), opge spoord en in beslag genomen. Twee heidebranden, langs des spoor lijn AmersfoortApeldoorn, werden veroorzaakt door een trein, die met vastgelopen remblokken reed. De wa genvoerder werd gewaarschuwd, de remblokken verwijderd en de brand door de brandweer in samenwerking met militairen, geblust. Na 25 jaar werden grote resultaten bereikt Ter gelegenheid van het zilveren bestaan van het Apostolaat der Her eniging waren er Zondagmiddag ongeveer 1500 zelatrices en zelateurs in het Krelage-huis in Haarlem ter viering van dit heugelijke feit. Onder de aan wezigen waren vele' directeuren, terwijl de algemeen directeur, pastoor Smits uit Soestdijk, blijk van belangstelling getoond had door het sturen van een schriftelijke dankbetuiging aan alle medewerksters en mede werkers. Ter feestelijke omlijsting trad het toneelgezelschap ,.De Ghesellen van de spelewei" op onder leiding van Anloon Sweers. Voor de eerste maal werd het spel „Het mysterie der her eniging" op gevoerd, een spel geschre ven door de Duitse pater Kopf, en be werkt door Cl. Bayer, die deze pre mière bijwoonde. Deze herdenking werd besloten met een plechtig Lof in de kathedrale kerk van St. Bavo. Celebrant was mgr. J. M. Groot met assistentie van de rec tors A. Schaap en J. Rutten. In een kort woord drong mgr. Verdrijf de periodieke pijnen en dat lome, lusteloze gevoel direct en afdoend meteen paai (Advertentie) Wild-West in hartje Londen In beide Huizen van het Britse parlement is meegedeeld, dat de buit van de zeven gemaskerde mannen, die Woensdag een overval deden op drie Londense postambtenaren en er met een postauto met aangetekende zendingen vandoor gingen, een be drag van tweehonderdduizend pond sterling of meer vertegenwoordigt. De overval geschiedde in het centrum van Londen in Eastcastle Street, een parallel aan Oxfordstreet lopende straat, welke de postauto had moeten inslaan omdat in Oxfordstreet het wegdek hersteld werd. De bandieten opereerden met twee auto's; één daarvan blokkeerde plotseling de weg voor de postauto en dwong deze te stoppen. Drie gemaskerde mannen, die uit de blokkerende auto gespron gen waren, vielen de postbeambten aan op de vuist en met een knuppel, stelden hen buiten gevecht en sleep ten hen een eind weg, waarop zij de postauto in bezit namen en daarmee achter de eerste auto aan wegreden. Een tweede auto, waarin ook enkele gemaskerden gezeten waren, sloot hierachter aan. De postauto heeft men later elders in de stad onbeheerd te ruggevonden. Zij bleelc nog een der tiental zakken met schatkistbiljetten voor een waarde van ongeveer hon derdduizend pond sterling te bevat ten. Vermist worden echter achttien zakken met schatkistbiljetten van kleine coupures, die niet gere gistreerd zijn. De daders van de overval zijn nog voortvluchtig. De politie heeft ter plaatse een regenjas en een masker gevonden. LEN DINOSAURUS IN DE SAHARA. De heer Lavocat, werkzaam bij het paleontologisch laboratorium van het Natirnaal Museum te Parijs, heeft in de Sahara, ten Zuiden van Tagou- nit. fossielen gevonden, waarbij een wervel van 110 cm. hoogte, het been uitsteeksel inbegrepen. Deze wervel moet hebben behoord aan een dino- sauris, die aan de oever van de Sa- hara-zee moet hebben gehuisd. Dit is de eerste ontdekking van deze aard in Afrika. TROUWEN OF DE CEL IN. Veertig oude vrijsters zijn vandaag in de staat Dadansi in de gevange nis geworpen, alleen omdat ze er niet in geslaagd waren een man te vinden. De inheemse autoriteiten hadden de vorige maand alle alleenstaande vrouwen de raad gegeven, spoedig te trouwen. Om het trouwen aan te moedigen, werd de prijs van een hu welijksvergunning verlaagd tot 5 shilling. In vier andere staten van de Goudkust zijn de autoriteiten een soortgelijke campagne begonnen. Het begin van de middag werd ge opend door prof. M. H. Jansen van het philisophicum uit Warmond, die in zijn feestrede gewaagde van grote dankbaarheid jegens God. Hij achtte het alleszins gegrond de viering een feestelijk karakter te geven, maar toch wilde hij niet nalaten allen op te roepen tot bezinning over hun ar beid. Immers er zijn nog zovelen, die het werk van de hereniging als een niet te verwezenlijke ideaal zien, ter wijl het nog erger is, dat de ver deeldheid niet altijd onderkend wordt een mysterie van boosheid; en waar men wel geneigd is die verdeeld heid als een gemis te erkennen, daar wordt deze veelal nog aanvaard als een voldongen feit dat wel te betreu ren is, maar waaraan men niets kan doen. Voorts schetste nij de resultaten, die gegroeid zijn uit de arbeid, die soms grote offers hebben gevraagd. De opleiding van priesters, het op richten van seminaries, scholen en kloosters, noemde hij de rijke vruch ten, die na vijf en twintig jaar met zekere trots geplukt kunnen wor den. In zijn slotwoord sprak prof. Jan sen van een hoopvolle toekomst, die rijke perspectieven in zich bergt. Waar de meest vooi anstaande zonen van de Oosterse Kerk de afscheiding betreuren en met vertrouwen opzien naar de Plaatsbekleder van Christus op aarde, daar kan slechts vreugde en blijdschap zijn in ons hart. Na de pauze gaf prof. Jansen een overzicht van de ledenactie, de Paas- Pinks teractie die nu reeds een over weldigend succes is geworden. Is het aantal leden in het bisdom thans ongeveer 49.000, na de actie zul len er dat hopelijk circa 58.000 wor den. Hotel op de Veluwe in brand Zaterdagavond is het hotel-restau rant „Jan van de Veluwe" te Milli- gen, grotendeels door brand ver woest. Het was kort na half tien, dat mi litairen ontdekten, dat het rieten dak het gebouw had vlam gevat. Aanvankelijk trachtte men de vlam men met behulp van schuimblussers meester te worden, doch het werd spoedig duidelijk, dat men hierin niet zou slagen. De brandweer te Apeldoorn werd gealarmeerd, als mede de commandant van het twee- voertuigenpark te Stroe. Deze laatste stuurde direct 4 tankwagens toen daarop de Apeldoornse brandweer met twee grote tankau to's arriveerde, waren de militairen reeds begonnen met het blussings- werk, dat vervolgens door de brand weer werd overgenomen. De militaire tankers zorgden voor doorlopende aanvoer van water, zo dat de drie brandweerauto's onafge broken water konden geven. De bovenverdieping werd groten deels een prooi der vlammen. HEIDEBRAND OP DE VELUWE De eerste omvangrijke heidebrand van dit jaar op de Noordelijke Ve luwe heeft Zaterdag 7 H.A. heide en vliegdennen in de as gelegd. Dat ge beurde in het zogenaamde Hulshor- sterzand bij Nunspeet. Meer dan twee uur waren de brandweren uit Elspeet en Nunspeet, twee bosbrand- weergroepen en militaire brandpi- ketten uit Ermelo en Harderwijk be zig, eer het vuur bedwongen kon worden. Vreedzame revolutie Internationaal gezelschap bijeen FRANS, DUITS, ENGELS, ITALIAANS EN NEDERLANDS hoorde men Zaterdagmiddag spreken in de Stadsgehoorzaal tijdens de bijeenkomst die de Association Montessori Internationale, ter herdenking van de onlangs in Noordwijk overleden dr. Maria Montessori, organiseerde. De mengelmoes van talen gaf een treffend beeld van de internationale reputatie, die Maria Montessori met haar onderwijs-systeem verworven heeft, en de aanwezig heid van vele hoge autoriteiten gaf uiting aan de waardering, welke men in brede, internationale kring heeft voor haar, die weliswaar in de ge zegende ouderdom van 85 jaar toch nog vrij plotseling overleed. Op haar uitdrukkelijke wens geschiedde de begrafenis in alle stilte, maar haar tal loze vrienden en bewonderaars konden toch niet nalaten het baanbrekende werk van Maria Montessori en haar innemende persoonlijkheid nog eens onder het volle licht der belangstelling te plaatsen. Daarom waren zij uit vele landen naar Leiden gekomen, waar de Nederlandse Montessori-ver- eniging hen ontving. Met grote waardering sprak dr. A. het kind. Spr. hoopte, dat in de toe- Verlinden namens de Minister van komst ook door de practijk getuige- O. K. en W. over de „begenadigde nissen zullen worden afgelegd van de DE L.O.O.I.S. EN DE AANSLAG TE DEN HAAG. Naar aanleiding van de berichten inzake de aanslag op de Indonesische militaire attaché deelt de heer E. G. van Rangelrooy, bestuurslid van de Landelijke Organisatie van Oud-Ille gale Strijders (L.O.O.I.S.) ons me de, dat zij als organisatie met deze aanslag ndets uitstaande heeft en evenmin kan aannemen, dat deze iets met de zaak-Westerling te maken heeft. De twee personen, die volgens de berichten de aanslag hebben ge pleegd, maken, aldus deze verkla ring, geen deel uit van de L.O.O.I.S. Desgevraagd deelde de heer van Rangelrooij mede, dat behalve de Groot bij de zelatrices en zelateurs er heer van D., voorzitter van de L.O. op aan, steeds arbeidszaam te zijn O.I.S., nog twee leden werden gear- voor het grote werk der hereniging, resteerd. Overzicht van ir. Otten ..Afgezien van de altijd bestaande mogelijkheid tot het optreden van cala miteiten zien wij geen reden tot pessimisme wat betreft de verdere gang van zaken in onze onderneming. Door onze internationale ligging, onze voortdurende inspanning wat betreft het creëren van nieuwe producten én nieuwe afzetgebieden en ons groot aanpassingsvermogen waardoor, af gezien van de prijsbeweging, een verdere stijging van de omzet mag wor den verwacht voelen wij ons sterk in de strijd voor continuïteit. Dit was de conclusie, waartoe ir. P. F. S. Otten kwam in de uitvoerige rede, welke hij als voorzitter van het presidium namens de raad van bestuur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken uitsprak bij de aanvang van de heden gehouden algemene jaarvergadering van aandeelhouders te Eindhoven. vrouw» die tot haar laatste levens dagen zo'n belangrijke plaats in de onderwijs-wereld heeft ingenomen en wier zegenrijke ideeën over de hele. wereld zijn uitgestraald". Haar denkbeelden vonden weerklank in talloze opvoedings- en onderwijs-in- stituten van vele landen. Aanvan zegenrijke arbeid, die deze begena digde vrouw heeft verricht. Namens de Italiaanse gezant in Ne derland sprak de eerste legatie-secre taris, graaf A. Murari, een kort her denkingswoord, waarin hij er de vele aanwezigen op wees, dat het hun al- kelijk beoefende Maria Montessoriler taak is het werk van Maria Mon de geneeskunst zij was de eerste tessori voort te zetten, vrouwelijke arts van Italië maar Prof. Guarneri van de universiteit weldra werd zij gegrepen door het voor Vreemdelingen te Perugia, lot der misdeelde kinderen en scha- bracht niet aleen namens de univer- kelde zij zich over naar de psychia- i siteit hulde aan Maria Montessori, trie. Geleidelijk aan werd ook het maar ook namens de hele stad Peru- normale kind in haar belangstelling gia aan haar ere-burgeres, dier onder- cpgenomen en maakte de psycholo- j wijs-methode over de gehele wereld gie plaats voor paedagogie. Welke verspreid is Zij is niet dood, aldus inwendige bron van energie heeftspr., zij leeft voort in haar werk. haar geïnspireerd? Het moet de lief de voor het kind geweest zijn en de liefde voor de medemens in het al gemeen. Ook in Nederland heeft haar ze genrijk werk vruchten afgeworpen oor> Lorjonl.- en is haar invloed op de methodiek ging' een herdenkingsrede uitsprak en didactiek onmiskenbaar groot en er op wees dat tijdgenoten met m Geen tak van onderwijs is er buiten staat ?IJn.de betekenis van het werk Ook werd het woord gevoerd door I vertegenwoordigers van de Franse i Duitse en Engelse Montessori-vereni- j gingen, waarna drs. J. Jordan, voor- i zitter van de Ned. Montessori-vereni- gebleven. Op 1 Jan. 1950 waren er in Nederland 500 kleuterscholen; een kwart hiervan volgde de zuivere Montessori-methode. de rest volgde het systeem voor een belangrijk deel. Bovendien waren er 47 lagete, 3 U.L.O. en 6 V.H.M.O.-scholen, die volgens de Montessori-methode van Maria Montessori volledig te doorgronden en dat het onjuist is haar arbeid te plaatsen in het kader van deze tijd. Zij heeft de moed ge had zich los te maken uit het collec tivisme en een nieuwe mensbeschou wing op te bouwen. Zij heeft de fun damenten gelegd voor een vreed- werlcten. Hét leerlingen-aantal mag zame revolutie, een positieve op- samen op 60.000 geschat worden; nu, bouw zonder afbraak, geen afgerond v,of ««toi wi„;_ systeem> maar een nieuwe paedago- twee jaar later, is het getal bedui- gie, gefundeerd op de psychologie. dend hoger. Maria Montessori heeft haar werk Het percentage kinderen, dat volgens niet beperkt tot een bepaalde levens- haar systeem wordt onderwezen, is beschouwelijke richting; zowel open- nog klein, want een ervaringsweten- bare als bijzondere scholen volgen schap eist tijd en diepgaande hervor- haar methode, waaruit de universele mingen voltrekken zich steeds gelei- BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. In verband met de opheffing van de parochie van O.L.Vr. v. Lourdes te Amsterdam is met ingang van 3 Juni a.s. eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer F. P. M. van de Vliet, die Pastoor was van deze parochie. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: pastoor te Delft (Allerh. Sacrament), de weleerw. heer J. C. Bottelier; tot pastoor te Grootebroek, ee weleerw. heer N. Bijl; tot pastoor te Hippolitus- hoof (Wieringen), de weleerw. heer C. de Ruijter, die kapelaan was te Amsterdam (O.L.Vr Roz.). Tot kapelaan te Amsterdam (O.L. Vr. Roz.), de weleerw. heer W. L. Eg berts, die kapelaan was te A'dam (O. L.Vr. v. Lourdes) en tot kapelaan te Amsterdam (H. Maria-Magd.), de weleerw. heer R. N. M. Middelhoff, die ook kapelaan was te Amsterdam (O.L.Vr. v. Lourdes). TELEVISIE TELEURSTELLEND. Met het streven naar continuiteit als achtergrond besprak de heer Ot ten vervolgens enkele bijzondere risico's, welke het Philipsbedrijf daar bij nu eenmaal moet nemen. Op de eerste plaats de televisie. Wij zien in de televisie, zo vertelaarde hij, grote mogelijkheden, doch er is een „maar" aan verbonden. Televisie komt namelijk alleen daar op gang, waar de overheid zo positief moge lijk ten opzichte van de televisie is ingesteld. Door onze inspanningen in de af gelopen jaren zijn wij, ook zonder de sterke ruggesteun van de overheid, in staat televisieproducten van uit stekende kwaliteit te maken. Voor het kunnen innemen van een positie van betekenis op de wereld-markt spelen echter meer factoren een rol. Het is nu niet te verwonderen, dat onze onderneming op televisiegebied nog niet overal die plaats inneemt, waarop zij recht heeft. De wereld immers, beoordeelt de betekenis van Philips in dit opzicht in de eerste plaats naar de resultaten, die zij op de binnenlandse markt heeft bereikt. Onkundig van de bijzondere verhou dingen in ons Omroepbestel, rede neert men in het buitenland, dat de televisie in Nederland niet van de grond is gekomen en omdat men Philips in Nederland weet, zegt men dan, dat Philips de televisie niet „Nieuwe Hollandse" Woensdag a.s. in de havens? Zaterdagmiddag is dan met enige dagen vertraging uit de Scheveningse en IJmuidense havens de haringvloot zeewaarts getogen, met het vaste voornemen de Hollandse Nieuwe zo spoedig mogelijk de haven binnen te brengen. Misschien had de vertraging wel stimulerend gewerkt, want de vissers waren in de beste stemming en de belangstelling in beide havens was groter dan vorige jaren. Ook in Vlaardingen was een buitengewone drukte waar te nemen. De stemming op de schepen was puik. De vissers ontvingen en zonden heil wensen naar de achterblijvenden en de reepschietertjes en afhouwertjes, die voor het eerst moeder verlaten hadden en dit scheiden trachtten te ver geten door met veel bravour in het want te klimmen, waren even uitge laten als andere jaren. Klokke drie uur werd op de meeste havens het startsein gegeven. Uit IJmuiden vertrokken bijna veertig loggers en de eerste Katwijkse logger, die zijn neus buitengaats stak, was de „Gesina Geertruida". Vanuit Sche- veningen was het om tien minuten voor half vier de „Aurora", de het eerst ruim sop koos en de „Sch. 263" opende in de Scheveningse haven de stoet van 60 loggers. Omstreeks half zes waren de laatste schepen uit het gezicht verdwenen en begon voor de achterblijvenden de tijd van wachten en de tijd van spannende berekeningen, wie van de schepen het eerste de Hol landse Haring huistoe zal brengen. De schepen hebben de opdracht meegekregen, om ter hoogte van de 57e breedtegraad de netten uit te werpen. Hedenavond zullen de meeste sche pen .,aan schot gaan" en als het een beetje meeloopt, verschijnt Woensdag morgen de eerste haring in de haven. heeft kunnen introduceren. Een ver ziende instelling van de overheid is daarom onmisbaar om de positie van de Nederlandse radio-industrie en de daarmede verwante industrieën op dit nieuwe en grote gebied in de we reld te vestigen. Daarom juichen wij de maatregel tot verlaging der weel debelasting op televisie-apparaten zeer toe, doch voor het slagen van de televisie in Nederland is dit op zichzelf helaas nog niet voldoende. Hiernaast is onherroepelijk een aan zienlijke vergroting van het aantal betekenis van haar werk blijkt. Moge God, besloot spr., bewogen door haar grote liefde voor het kind, haar als Zijn kind de eeuwige glorie binnen leiden. Haar werk voorzetten. Wethouder St. Menken sprak na mens het Leidse Gemeentebestuur over de grote gaven van Maria Mon tessori, neergelegd in de arbeid voor delijk. liet fundament is echter ge legd; daarop kan nu voortgebouwd worden. Spr. waarschuwde daarbij voor de gevaren van verstarring en compromissen. Na afloop van de bijeenkomst, die onder leiding stond van drs. J. M. v. d Valk, brachten de aanwezigen een bezoek aan het kerkhof te Noordwijk, waar het stoffelijk overschot van Ma ria Montessori te ruste is gelegd. studenten met een auto in het water van de Nieuwe Vaart ge reden en verdronken. Alhoewel het ongeval spoedig werd opgemerkt en men lange tijd bezig geweest is zenduren en een spreiding der uit-1 kunstmatige ademhaling toe te pas zendingen over de gehele week eenj sen mocht het niet gelukken de le- vereiste. Eerst dan zal de zo nodige1 opleving kunnen gaan ontstaan metl vensgeesten op te wekken. Het wa- als gevolg: hogere opbrengsten der' ren de 26-jarige J. H. Dekker en de schouwgelden, betere en meer fre quente programma's, grotere erva ring enz. Defensie-opdrachten. Naar wij van bevoegde zijde verne- De vele in de jaren 1950 en 1951 men zal mr. D. U. Stikker aftreden als gevoerde besprekingen in internatio naal verband hebben gegronde ver wachtingen doen ontstaan, dat wij ook in Eindhoven op het gebied der defensie belangrijke orders van bui ten Nederland zouden verkrijgen. Deze verwachtingen zijn tot heden voor ons bedrijf in Eindhoven nau welijks in vervulling gegaan. Niet tegenstaande alle door ons genomen moeite heeft de situatie zich tot onze teleurstelling anders ontwikkeld, dan destijds met gegronde redenen door ons was te voorzien. Werkgelegenheid. Als derde bijzonder risico besprrk ir. Otten tenslotte de vermindering van de personeelibezetting. Men doet er goed aan, zo verklaarde hij, deze vermindering te zien tegen de ach tergrond van de algemene gang van zaken in de onderneming en van de in de afgelopen jaren bereikte per soneelsomvang. Het aantal werkne mers bij ons bedrijf in Nederland be droeg per einde van de jaren 1939: 18.500 personen, 1948: 34.600 perso nen, 1950: 39.300 personen, 1951: 43.500 personen, dus in 1951 nog een vermeerdering van 4200 personen. De personeelbezetting van onze to tale Nederlandse bedrijven vermin derde vanaf 1 Januari tot 15 Mei 1952 met ca. 1250 personen (is ca. 3 pro cent van de totale bezetting). Voorts is voor ca. 3000 personen tijdelijk een werkweek van 40 uur ingevoerd. Voorzover thans te overzien, zal in de komende maanden voor ca. 440 personen het nog lopende tijdelijke dienstverband worden beëindisd, terwijl het ontslag van de overigen beperkt zal blijven tot een paar hon derd. Zaterdagnacht zijn twee Delftse 25-jarige P. J. de Boer, beiden wo nend in Delft en studerend aan de Technische Hogeschool. De twee studenten kwamen per auto uit Alphen aan den Rijn, waar zij de Hollandia-roewedstrijden had den bijgewoond. Omstreeks half één reden zij op de Roomburgerweg en wilden zich bij het gezelschap stu denten voegen, dat met een salon boot in het Kanaal voer en in feeste lijke stemming verkeerde. Toen de twee autorijders bleek, dat de salon boot aan de andere zijde van het ka naal zou meren, keerden zij de auto. Vermoedelijk door onbekendheid ter plaatse en misleid door de duis ternis geraakten zij te water. Enige bewoners van de Roomburgerweg, die op het ongeval attent gemaakt werden, begaven zich onmiddellijk te water en slaagden er betrekkelijk spoedig in de vierdeurs Morris te openen, zodat zij de inzittenden aan wal konden brengen. Inmiddels was de Eerste Hulpdienst gewaarschuwd, die onmiddellijk zuurstof toediende en kunstmatige ademhaling toepas te. Na een uur werden de drenke lingen overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis, waar de pogingen om de levensgeesten op te wekken werden voortgezet. Een uur na aankomst in het ziekenhuis overleden beide slachtoffers. MR. STIKKER TREEDT AF ALS O.E.E.S.-VOORZITTER. voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). KATHOLIEK HOGER PERSONEEL THANS GEORGANISEERD. Na de voorbereidende vergadering van 2 October 1951 en de mededelin gen in de katholieke ipers, is de Ka tholieke vereniging voor hoger per soneel thans een feit. geworden. Ter inleiding van de constituerende bij eenkomst, die Zaterdag werd gehou den, heeft de heer P. A. G. M. van Kooy uit Ulft meegedeeld, dat con tact is opgenomen met de christelijke en algemene organisaties van hoger personeel en dat nu sinds enkele we ken een raad is opgericht, waarin de drie samenwerkende organisaties elk haar stem hebben. Het bestuur van die raad is samengesteld uit de hoofd bestuurderen van ae drie organisa ties. Verder 'hebben besprekingen met de Sint Adelbertvereniging er toe geleid, dat deze standorganisatie ook voor het katholieke hoger per soneel zal gelden. Intussen wordt ge zocht naar de m^est geschikte vorm van samenwerking. Mr. J. A. Geu kers heeft uit naam van het hoofd bestuur van „Sint Adelbert" alle me' dewerking aangeboden en vertrouwd op hechte samenwerking. Verder is meegedeeld, dat het voor lopig bestuur reeds contact heeft ge legd met de Sociaal-economische raad en dat contact met de Raad van vak centrales is ter sprake gekomen. Met de vaststelling van statuten, huishou delijk reglement, entreegeld en con tributie werd het verdere deel van de oprichtingsvergadering gevuld. Leidse Universiteit GOUDEN DOCTORAAT Vrijdag 30 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer mr. K. P. van der Mandele, geboren te Delft en thans wonende te Rotter dam. Burgerlijke Stand Geboren: Gerrit Jacob, z. van H. G. Boogerd en K. de Jong; Johannes Ma- rinus, z. van J. M. Janssen en C. Dubbelaar; Hester, d. van G. H. M. Gauger en J. Lancel; Hendrica Eliza beth Wilhelmina, d. van J. P. J. van Vuuren en H. Beij; Cornelis, z. van H. H. Oppelaar en J. M. Spelt; Chris- tiaan Frederik Herward, z. van H. J. van Schravendijk en F. F. Krabben bos; Petrus, z. van L. de Bolster en C. E. Koet. Overleden: C. M. van der Boog huisvr. van Stravers 37 j.; H. S. M. Laken dochter 35 j.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2