S)e GelcbeSoii^cmt Vandaag vrede met West-Duitsland Is een getekende vrede waarlijk vrede? Ondertekening der conventie te Bonn Het onhandelbare kamp van Koje Visie van Ridgway op Korea Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 26 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12596 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 150 Nota van Moskou terzijde gelegd Hedenmorgen had in de zaal van de Duitse Bondsraad te Bonn de plech tige ondertekening plaats van de verdragen, welke een einde maken aan de bezetting van West-Duitsland. De vier ministers, die vandaag hun hand tekeningen plaatsten Acheson voor Amerika, Eden voor Engeland, Schu- man voor Frankrijk en Adenauer voor Duitsland hebben een zenuw slopend weekeinde achter de rug. Zoals gewoonlijk werd Parijs op het kri tieke ogenblik weer onrustig en stelde haastig enige nieuwe voorwaarden. Men slaagde er in, daar een mouw aan te passen. En natuurlijk kwam Mos kou op datzelfde kritieke ogenblik weer met een nota over Duitslands her eniging. De Russen zelf zien echter in, dat de ondertekening van het „vre- descontract" niet meer tegen te houden is. Zij richten nu hun aanval op de ratificatie, die niet verwacht kan worden voor October. Tegelijk met deze „Conventies van Bonn" zal het verdrag in zake de Europese Defensie Ge meenschap van kracht worden. Dit verdrag wordt morgen in Parijs getekend. VERVANGING VAN BEZETTINGS STATUUT. De conventie van Bonn herroept het Bezettingsstatuut, verandert de hoge commissarissen in ambassa deurs en de bezettingstroepen in verdedigingstroepen. De drie mo gendheden (Amerika, Engeland en Frankrijk) behouden haar bevoegd heden wat betreft de bescherming van haar troepen, de krwesties inzake Berlijn en die inzake Duitsland als geheel. Dit laatste ziet op eventuele onderhandelingen met Rusland over een vredesverdrag. Bovendien kunnen de geallieerden na overleg met de bondsregering, de volle souvereiniteit hernemen, indien West-Duitsland wordt aangevallen, indien de democratische orde omver wordt geworpen, indien de openbare orde ernstig wordt verstoord of in dien er een duidelijk gevaar dreigt in één dezer richtingen. De Duitse Bondsrepubliek zal land-, zee- en luchtstrijdkrachten mogen oprichten voor het Europese leger. Dit zullen zijn 12 divisies, een tac tische luchtmacht van enige duizen den vliegtuigen en marinekustvaar tuigen. Maximum getalssterkte 300.000 man. In aanhangsels, brieven én afzon derlijke overeenkomsten worden on der meer de volgende onderwerpen geregeld: de beslechting van geschil len, de hulp aan Berlijn, de herzie ning van vonnissen van oorlogsmis dadigers, de Duitse burgerluchtvaart, de dekartellisatie, de positie der ge allieerde troepen in Duitsland, de vooroorlogse schulden. De verdragen beslaan te zamen meer dan 400 pagina's. FRANSE ETSEN. De Franse regering stelde Zater dag plotseling vier voorwaarden voor ondertekening van het „vredescon- tract" met Bonn. In hoeverre Ache son, Eden en Adenauer hieraan tege moet zijn gekomen, is niet precies bekend. Slechts is in Parijs mede gedeeld, dat de ondertekening heden kon doorgaan. Het Franse kabinet eiste: 1. Een krachtiger garantie tegen een eventuele uittreding van Duits land uit het Europese leger. (Ache son en Eden hebben een nieuwe for mule opgesteld). 2. De Franse en Belgische troepen behouden voorlopig hun status. 3. Geen bevoorrechting der Ruhr industrie, d.w.z. haar inschakeling in de bewapening. 4. Geen Amerikaanse inmenging de Franse politiek in Noord-Afrika. DE RUSSISCHE ANTWOORDNOTA. Rusland heeft nog snel een nota aan het Westen gezonden, waarin besprekingen over een Duits vredes verdrag worden voorgesteld, „daar verdere notawisseling tot niets leidt", zo meldt het Russische persbureau Tass. De nota waarschuwt de Westelijke mogendheden „de gerechtvaardigde ontevredenheid van de Duitse natie" niet te wekken. Het Westen wordt beschuldigd van pogingen om de I nieuwe mogelijkheden voor vorming van een Duits leger onder I Europese samenwerking. nazi-generaals te legaliseren, waar door de weg zou worden bereid voor de „opleving van een agressief Westduits militairisme". West-Duits land zou afhankelijker van het Wes ten worden en deel gaan uitmaken van het Noordatlantische blok, waar door het zou worden betrokken bij de voorbereiding van een nieuwe oorlog. Een regering voor geheel Duitsland zou niet gebonden zijn door verdragen die door delen van Duitsland waren gesloten. De Westelijke ministers hebben de nota naast zich neer gelegd. FRANSE SOCIALISTEN LATEN BEZWAREN VAREN. De afgevaardigden naar het Zon dag te Parijs gehouden congres der Franse socialistische partij hebben met 2537 tegen 1307 stemmen beslo ten hun bezwaren tegen het opnemen van Westduitse troepen in het voor gestelde Europese leger te laten va ren, mits: 1. De Verenigde Staten waarbor gen zullen verschaffen tegen even tuele schendingen van het E.V.G.- verdrag. 2. Groot-Brittannië nauw zal wor den betrokken bij de werking der E.V.G. Men zal blijven zoeken naar een Ataomfiïoeu^ti op dt Geallieerden gaan orde scheppen Voor en achter prikkeldraadomheiningen van Koje's krijgsgevangenen kampen steeg in het afgelopen weekend de spanning met het uur. Achter het prikkeldraad demonstreerden fanatieke rode gevangenen zingend en met vlaggen zwaaiend tegen de aankomst van Britse en Canadese troepen, die de bewaking komen versterken. En rond de omheining wachtten Ame rikanen, Nederlanders, Turken en de pas gearriveerde Britten en Canade zen op het bevel, d poorten naar de blokken door te trekken en de weer barstige communisten in kleine „handelbaarder" groepen van 500 man te splitsen, wapentuig op te sporen en tunnels en andere ontsnappingswegen te vernietigen. Berlijn in spanning Adenauer belooft hulp De burgemeester van West-Berlijn, professor Ernst Reuter, heeft Zondag te Berlijn verklaard, dat de onder tekening der contractuele overeen komsten een „buitengewoon moei lijke toestand" voor West-Berlijn zal doen ontstaan. „De Westduitse nei ging om een op militaire kracht ge grondveste verdedigende politiek van „de vrijwillige terugtocht" te voeren is gevaarlijker voor Berlijn dan de bedreigingen uit het Oosten. Wij hebben het recht te eisen dat de Westduitse regering en de Westerse bondgenoten maatregelen zullen ne men om de vrije toegang tot Berlijn onder alle omstandigheden te verze keren", verklaarde burgemeester Reuter op een socialistische bijeen komst. De Westduitse regering heeft van daag een speciale, door bondskanse lier dr. Adenauer ondertekende ver klaring afgelegd, waarin zij het stadsbestuur van West-Berlijn plech tig belooft, haar alle mogelijke hulp te zullen verlenen. Te Bonn beschouwt men de West duitse regeringsverklaring als een duidelijke waarschuwing tegen elke Oostduitse poging om de venbindin gen tussen West-Berlijn en West- Berlijn te verbreken. De ondertekening te Bonn Een uitgelezen publiek was heden morgen uitgenodigd om bij de onder tekeningsplechtigheid te Bonn tegen woordig te zijn in de met tapijten behangen zaal van de Bondsraad Teen de ministers arriveerden stonden duizenden toeschouwers bui ten in de druilerige regen te kijken. De straten waren door politie afge zet en de waterkanonnen werden in gereedheid gehouden om eventuele anti-demonstraties tegen te gaan De plechtigheid .werd door alle Westduitse radiostations uitgezonden Kanselier Adenauer verwelkomde de ministers van buitenlandse zaken, zeggend, dat de conventie aan Duits land vrijheid zal brengen en vrede zal verzekeren. ,Op dit ogenblik", aldus Aden auer, „denken wij met bijzondere hartelijkheid aan onze broeders en zusters in het Oosten. Wij zenden hun onze groeten en willen hen ver zekeren, dat deze conventie, daar zijn we zeker van, zal voeren tot her eniging van Duitsland. Deze conven tie moet niet op zichzelf beschouwd worden doch in verband met het verdrag over het Europese leger, dat morgen te Parijs wordt getekend Adenauer bedankte verder al de genen die aan de opstelling van het verdrag gewerkt hebben. Zijn toe spraak werd in het Engels en Frans vertaald. De ondertekening van de conventie door de ministers van bui tenlandse zaken begon te 10.22 uur en v. as enkele minuten later voltooid Iedere minister zette vijftien maal zijn handtekening. 3)e Maüngtace ió ftegannen Zaterdagmidag drie uur werd aan de kop van de pieren van IJmuiden de biauwe vlag gehesen ten teken dat de „race" om de nieuwe haring was begonnen. Met de reepschietertjes en afhouwertjes de jongste leden van do bemanning zwaaiend in het want, vertrok de uit ongeveer veertig loggers bestaande Katwijkse vloot naar de haringgronden ter hoogte van de 57ste breedtegraad. Om beurten vertrokken de loggers: de K.W. 176 vaart de haven van IJmuiden uit. Korea bedreigt Japan Het bombarderen van communis tische bases in Mantsjoerije zou in hoge mate het gevaar vergroten, dat de Russische luchtmacht aan de strijd in Korea gaat deelnemen, aldus gene raal Ridgway in een verklaring voor de Amerikaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten. Gedeelten uit zijn verklaring werden om veilig heidsredenen niet bekend gemaakt. De generaal is van mening, dat de communisten onveranderd de militai re beheersing van het gehele Ko- Op het proefterrein van de atoom commissie te Emwetok Atoll op de Marshalleilanden, werden in de Lente van 1951, proeven genomen met atoombommen. Deze proeven, waarbij een indu- strieëncomplex als doel werd geno men, werden verfilmd, en men slaagde erin om de totale verwoes ting van het gebouwencomplex en omgeving, in enkele stadia op de film, die eerst gisteren door de auto riteiten werd vrijgegeven, vast te leggen. Men ziat van boven naar beneden achtereenvolgens het oorspronkelijke gebouwencomplex, daarna het ge bouw tijdens de ontploffing en onder aan de ruïne, die overbleef, toen het gevaarlijkste wapen, dat de moderne oorlogvoering kent, zijn uitwerking geheel verricht had. De ervaring, door deze verfilming opgdcTaan, is van grote waarde voor de ontwikkeling van de militaire verdediging en voor de beveiligings maatregelen voor de burgerbevolking. De UNO-troepen bereiden zich voor op een warme ontvangst van de zijde der gevangenen. Deze hebben zich gewapend met uit tentstokken vervaardigde speren en een heel ar senaal van „MOLOTOFCOCKTAILS" (zelfgemaakte handgranaten).' In het beruchte blok 76 heeft men reeds een groot aantal van deze „cocktails" in beslag genomen. „Maar ze moeten er nog duizenden hebben," zei een officier. „In 76 al leen al heeft een smederij 24 uur per dag gewerkt, om wapens te maken." Blok 76 is overigens niet het enige zorgenkind van de kampleiding. In blok 66 bijv. zitten 3000 Noordkore- aanse onderofficieren, die als de best georganiseerde groep van heel Koje wordt beschouwd. Dit blok wordt nu door de pas aangekomen Britse troe pen bewaakt. De Canadezen zijn naar blok 85 gedirigeerd, waar 5000 Noord Koreanen zitten. Dit blok ligt in de omgeving, waar generaal Dodd door de gevangenen als gijzelaar werd ge grepen. Vandaar dat men deze streek nu de „Kidnap Valley" heeft ge doopt. Amerikaanse troepen zijn vandaag ook begonnen een eind te maken aan het communicatiesysteem tussen de verschillende blokken. De gevan genen maakten c^a. contact door met pijl en boog Boodschappen af te schieten, of door met de hand seinen te geven van de daken der barakken af. De Amerikanen hebben ook en kele tunnels vernield, die met de hand waren gegraven en van het ene blok naar het andere leidden. COMMUNISTISCHE TERREUR De geallieerde autoriteiten hebben vandaag het een en ander medege- ren onder de krijgsgevangenen, had den een centraal comité opgericht, dat er allengs in slaagde door ter reur de macht in handen te krijgen, in de krijgsgevangenenkampen. Gevangenen, die tegen de wensen der communisten ingingen, werden door „volksgerechtshoven" ter dood veroordeeld en terecht gesteld, het geen door wurging of ophanging ge schiedde. Er kan geen nauwkeurige schatting worden gemaakt van het aantal krijgsgevangenen, dat door mede-gevangenen, op last der com munistische leiders, is vermoord. De communistische gevangenen maakten bij de gevechten onder meer gebruik van tot speren geslepen tent- palen en stenen. NOORD-ITALIë WEER DROOG. De drooglegging van de honderd duizend hectaren in de Po-vlakte, wel ke in November van het vorige jaar werd overstroomd, is thans voltooid. 1 Hoewel er nog dikke lagen moclcler moeten worden verwijderd, worden sommige stukken al weer bebouwd. Het werk ter versterking van de dijken langs de Po wordt nog voort gezet. VRIJWILLIGE. SCHIPBREUKELINGEN. Dr. Alain Bombard en Jack Palmer iijn Zondagochtend met hun rubber- j boot uit Monaco vertrokken voor de tocht naar Cuba. Zij deden dit zon-1 der de Nederlander Jan van Hems- bergen, die niet uit Nederland was aangekomen. Hun boot, de „Here- tique", is door een Amerikaans ma- Mossadeq in olie en tapijten Wanneer Mossadeq deze tfeek in Den Haag aankomt, heeft hij twaalf zijden tapijtjes van de bes te kwaliteit bij zich, die hij voor anderhalve ton uit eigen zak heeft gekocht, zo bericht een Perzisch avondblad. Mossadeq neemt de tapijtjes mee als geschenk voor koningin Juliana en sommige leden van het Internationale gerechtshof, welks bevoegdheid om kennis te nemen van het Brits-Perzisch oliegeschil hij namens zijn land zal betwisten. Malan in conflict met vakbonden Vandaag moet in Johannesburg de Zuidafrikaanse vakverenigingsleider Solly Sachs voor de rechter verschij nen wegens overtreding van de wet tegen het communisme. Sachs, die bevel had gekregen om binnen een maand af te treden als secretaris van de bond van arbeiders in de kledingindustrie, sprak Zater- op de trappen van het stadhuis van Johannesburg een menigte toe. Hij werd door de politie gearresteerd. In het daarop volgende gevecht werd gebruik gemaakt vam stoelen, fles sen, stokken en andere wapens. De politie verdreef de menigte ten slot te met gummistokken. De glazen deu ren van het stadhuis sneuvelden, 56 personen werden gewond. Des avonds werd Sachs vrijgelaten onder borgstelling. De Zuidafrikaan se Labourpartij heeft de hulp van de Britse Labourpartij ingeroepen in de strijd tegen de pogingen van de Zuid afrikaanse regering ,,om de vakbewe ging te vernietigen". De afdeling Dur- oan van de Zuidafrikaanse Raad van Vakverenigingen heeft zelfs om een internationale boycot van Zuid-Afri- ka gevraagd. Opnieuw gevechten in Newclare. Zondagavond is in het Zuid-Afri kaanse plaatsje Newclare opnieuw gevochten tussen leden van de Basoe- tostam en andere negers. Twee in heemsen zijn gedood en twee ernstig gewond. Vorige, te Newclare tussen leden van Negerstammen geleverde gevech ten, hebben reeds verscheidene slachtoffers veroorzaakt. reaanse schiereiland nastreven. Of zij dit doel nu of over vijf of over tien jaar bereiken, is hun betrekkelijk on verschillig; tijd betekent niets voor de communisten. Het verlies van Korea, hetzij door dwang, hetzij door vrijwillige ontrui ming achtte Ridgway een ernstige be dreiging voor de veiligheid van Ja pan. Het verlies van Japan zou de mili taire veiligheid van de Verenigde Sta ten zeer ernstig in gevaar brengen, aldus de generaal, die voorts zei, dat in Rusland een onverzoenlijke vijand schap tegen Amerika bestaat. Deze vormt een dodelijke bedrei ging, die in daden kan worden omge zet op elk ogenblik, dat de commu nisten geloven, in staat te zijn, hun plannen te verwezenlijken. De Uitvaeting 31.31. Maafdótadkoai deeld over de terreur, die vurige1 rinevaartuig 20 mijl de zefe op ge- communisten onder de tachtig dui zend Noordelijke krijgsgevangenen, op 't eiland Koje hebben uitgeoefend en die in September van het afgelo pen jaar tot bloedige gevechten heeft geleid. Deze gegevens waren tot nu toe geheim en zij zijn daarom niet eerder openbaar gemaakt. Fanatieke communistische officie- bracht. Het was goed weer met een gunstige wind. De avonturiers, die zullen trachten te leven van wat de zee oplevert, zullen te Gibraltar me disch worden onderzocht. Zij hopen in een week of zes, via de Kanarische en de Kaapverdische eilanden, Cuba te bereiken. Door een defect aan de radio is het vertrek een dag verlaat, van de directeur Theo van der Bijl. In de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam heeft de eerste uitvoering plaats gevonden van een concert, dat gegeven werd door het „R.K. Hoofdstadkoor". Onder deze naam is de fusie tot stand gekomen tussen de ,.R.K. Oratorium Vereniging" en de „Katholieke Zangers". Deze eerste uitvoering, met medewerking van het U.S.O. stond onder leiding a-s. komst van Ridgway De Franse communistische partij heeft een beroep gedaan op al haar aanhangers om in geheel Frankrijk vergaderingen te beleggen, demon straties te houden en te staken als protest tegen de aankomst in Frank rijk van de nieuwe opperbevelhebber der Europese Atlantische strijdkrach ten, generaal Ridgway. Aan de communistische cellen is verzocht socialistische en Katholieke arbeiders in de demonstraties tegen Ridgway te betrekken. De communistische protest-acties tegen de komst van generaal Ridgway in Frankrijk zijn over het algemeen door de politie in de kiem gesmoord. Maar te Tours werden de agenten, toen zij de demonstranten uiteen wil den jagen, met flessen en stoeltjes en tafels van café-terrassen bestookt. Twaalf hunner liepen verwondin gen op. Te Parijs is een redacteur van» het communistische blad Humanité Zon dagochtend gearresteerd wegens zijn opruiend artikel in de krant van de aag te voren, waarin hij de Parijse bevolking opwekte tot een haat-cam pagne tegen Ridgway, die Dinsdag in de Franse hoofdstad arriveert. De Amerikaanse staat Minnesota wordt bezocht door een rupsenplaag, zoals men daar nog nimmer heeft meegemaakt. Een levens tapijt van millioenen harige, geelzwart ge streepte rupsen, beweegt zich voort over het land, maakt wegen en spoor banen glibberig, en belegert de hui zen. De bomen worden helemaal kaal gevreten. Zaterdag zijn alle beperkingen op het verbruik van benzine, paraffine en stookolie in de V.S. opgeheven, in verband met het hervatten van het werk door 35.000 van de 90.000 stakende arbeiders in de olie-indu strie De Amerikaanse regering had Vrijdag reeds aangekondigd, dat de beperking op het verbruik van vlieg- tuigfcenzine door binnen- en buiten landse luchtvaartmaatschappijen Dinsdag verzacht zou worden. Vliegtuigbenzine zal echter nog steeds niet gebruikt mogen worden voor sport- of pleziervluchten. Het is onwaarschijnlijk, dat de nog reste rende beperkingen voor half Juni zullen worden opgeheven, aangezien vele installaties, die vliegtuigbenzine produceren door de staking nog stil liggen. JCowieCtje Er zijn mensen, die zolang naden ken, hoe ze iets zullen aanleggen, dat ze geen tyd over hebben om het uit te voeren.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1