Een stukje historie en de wedstrijden van gisteren £ied aan d&ze. tijd IK DRAAF DE HELE LANGE DAG... Vendeizwaaiers en klompendansers zullen feest opluisteren ZATERDAG 24 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 „Hollandia" zeventig jaar Baanrecord, dat geen record is Het is dit jaar zeventig jaar geleden, dat de Zeil- en Roeivereniging „Hol landia" werd opgericht. Zeventig jaar lang heeft „Hollandia" dus de zeil en roeisport gediend zonder zelf echter ooit een ploeg op het water te heb ben gebracht. Maar dat was ook niet het deel der vereniging. Men wilde de zeil- en roeisport alleen doen beoefenen en wedstrijden daatvoor organise ren. Daarbij werd wel de meeste aandacht aan de roeisport gewijd, die op de Oude Rijn volop gelegenheid had beoefend te worden. In latere jaren werd het doel der vereniging als volgt omschreven: „Het doel der vereni ging is de lust tot zeilen en roeien aan te Kweken door bevordering van het wedstrijdwezen in de meest uitgebreide vorm." Dat doel heeft „Hollandia" steeds ernstig nagestreefd en de roeiwed- strijden zijn jarenlang de meest ge zellige wedstrijden van de roeisport in ons land geweest. Op 13 Augustus 1881 werden aldus de eerste zeilwedstrijd (op het Bra- semermeer) en de eerste roeiwed- strijd (op de Rijn bij 's Molenaars) gehouden en op 22 Juli 1882 volgde de eerste officiële wedstrijd. Het programma bevatte naar we in het huiaige programma lezen, voor de roeiweastrijd-nummers in twee- en vierriemsgieken, juniores en se niores, benevens een wedstrijd voor wherries met twee paar korje rie men. Aan deze wedstrijden werd deelgenomen door de Amstel, Fortu- na, de Hoop, de Maas en Njord. De prijzen bestonden behalve uit me dailles, o.a. uit: een likeurstel in étui, een kristallen karaf met 6 glaas jes, een koperen gepolijste coupe' met oren en een electro-plated eierstel En sindsdien zorgt „Hollandia" ieuer jaar opnieuw voor een roeifes- tijn, dat er wezen mag, al zijn de slechte jaren haar ook niet zonder meer voorbijgegaan. Toch werd in tijden van neerslag steeds weer moed en kracht gevonden, om het eens be gonnen werk voort te zetten. Het programnia van het huidige roeifeest vermeldt ook enkele cijfers omtrent de kosten, welke er in de Naar het K.N.P. verneemt, zal de hoofdiegeraalmoezenier, Mgr. H. J. J. M. van Straelen, zich op 13 Juni a.s.~ voor de duur van 2 maanden,, naar Ned. Nieuw-Guinea, Tokio en Korea begeven. De hoofdlegeraalmoezenier zal in Nieuw-Guinea onderscheidene militaire detachementen bezoeken en de godsdienstige verzorging van de aldaar gelegerde militairen nader re gelen; contact zal worden opgeno men met de militaire en kerkelijke autoriteiten ter plaatse. Tijdens het verblijf te Tokio zal de hoofdlegeraalmoezenier de militaire hospitalen en het Holland-huis be zoeken en tevens het nodige contact opnemen met de militaire en kerke lijke autoriteiten aldaar. Tot slot van deze dienstreis zal de hoofdlegeraalmoezenier een bezoek brengen aan het front in Korea, ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de practisdhe uitvoe ring van de godsdienstige verzorging aan het front. Het ligt in het voorne men van de hoofdiegeraalmoezenier, om 'n weekend bij de Nederlandse militairen in Korea door te brengen. De Min. en de „Opzet" Op een gistermiddag door de Minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting gehouden persconferentie is de opzet-kwestie in het aannemersbe drijf ter sprake gekomen. De minister verklaarde open te staan voor voorstellen uit het bouw bedrijf om tot een bevredigende op lossing te komen. De opzet moet z.i. niet meer zijn dan een redelijke ver goeding voor werkelijk gemaakte kosten. De aannemers verdedigen het systeem van opzetten hiermede, dat het redelijk is, dat ieder een vergoe ding krijgt voor zijn kosten. De hoog te van de opzet gaat echter vaak ver uit boven een redelijke ver°oedinrt en het euvel is, dat er mensen in schrijven zonder iets te hebben ge daan om tot een calculatie te komen. In de industrie worden aanbiedin gen gedaan zonder dat een vergoe ding wordt verlangd voor het werk, dat het samenstellen van een aanbie ding vordert. Nadat het programma enige stag natie had ondervonden doordat er enkele slepen in» de baan waren welke achterstand gelukkig weer werd ingehaald door de nummers stijlroeien, die aan de andere kant van 's Molenaars werden verroeid volgden de twee heats van de Acht B. In de eerste kwamen Njord II en Nereus tegen elkaar uit. DDS had n.l. afgeschreven. Het werd een der meest opwindende races van deze wed strijddag. Njord begon met een tempo r> ra/-list rv-tirJ- U r» van 32> iets la£er dan van Nereus, L/C *a Of O miM Maar welke ploeg het boeivoordeel had en daardoor enige tijd aan de kop lag. Toen Njord die ogenschijnlijke ach terstand had ingehaald werd het een De felle brand, die Woensdag j.l.steeds voortdurende boord-aan-boord- „Tachtiger Jaren" aan een dergelijke wedstrijd verbonden waren. Curiositeitshalve laten we ze hier volgen: Een zestal terpentijn vaten (de (draaiboeien) kostte ƒ13.25, 400 pro gramma's 17.50 en 8.— extra voor overwerk 's nachts van 11 tot 6 uur; consumpties aan boord van het be- stuursvaartuig o.a. likeur en 2 krui ken oude genever, alles voor ƒ5.20; het plaatsen en weder afbreken van een gebouwtje voor H.H. Roeyers bij de wedstrijden met bediening etc., etc. ƒ20.—; Arie Lam verfde 17 urn- lang en ontving als arbeidsloon 2.72; een seinbord (op de nota staat sijn- bord) werd afgeschrapt en geverfd met 1 ons lak voor ƒ0.17; ter voldoe ning van gedaan politietoezicht werd ƒ26.50 betaald en deze agenten aten bovendien op kosten van Hollandia 26 broodjes met vlees voor 5.20 en dronken 20 glazen bier voor 2. ook de muzikanten hadden een goede honger: zij verorberden 34 broodjes met vlees en lieten een gelijk aantal glazen bier door het keelgat glijden; de stoomboot kostte 60.100 siga ren Alice Lingard waren 4.en 30 Havanna's ƒ3.— geprijsd; tenslotte haalde de bruggewachter vele maler." de brug op voor ƒ1.10 en vrouw van der Linden deelde aan „den Heeren van de Zijl- en roeiwedstrijd Hollan dia" mede, dat zij haar debet waren ƒ4.20 voor „repereren van 42 vlag- gens". Het zou ons te ver voeren nog meer bijzonderheden over de 70-jari- ge geschiedenis van „Hollandia" te vermelden en dus stoppen we ermee, om iets te vertellen van. de roeiwed- strijden, die gisteren zijn begonnen en vandaag worden voortgezet, waar na morgen het zeiltournooi volgt tot besluit. DE WEDSTRIJDEN. Het program werd geopend met de le heat van de Overnaadse Vier tus sen Aegir II, Triton en Njord. De Lei- denaars namen dadelij k de leiding. Aegir spurtte daarna iets bij, maar Njord beantwoordde op gelijke wijze. Op de helft van de baan streden Aegir en Triton een boord-aan-boord race, wat zeer enerverend was. Triton kwam zelfs weer op de tweede plaats, doch een der roeiers snoekte, waar door Aegir de Utrechtenaren weer passeerde. Njord sloeg een tempo van 30 slagen per minuut. Triton kwam in het vuile water van Aegir, waar- door zij even liet lopen. Uitslag: 1. Njord 7 min. 43 scc., 2. Aegir 7 min. 56 2/5 sec., 3. Triton (ver). In de 2e heat tussen Njord II, Vi king en Cadetten. III, namen de Vi- kingers de leiding. De Njord-ploeg roeide wat stroef, maar de Cadetten brachten er helemaal niets van te recht. Uitslag: 1. Viking 7.54 1/5, 2. Njord 8.64 4/5, 3. Cadetten (ver). De resultaten van de andere heats zijn: 3e heat: 1. Cadetten II 8.19 1/5, 2. Argo I 8.28, 3. Amstel. 4e hért: 1. Argo II 8.13 4/5, 2. Ca detten 8.24. 5e heat: 1. Laga 7.50, 2. DDS 7.52 4/5, 3. Nereus. 6e heat: 1. Aegir 7.50, 2. Willem III 7.54 2/5. Nereu- en Njord winnen Acht B. beste studio 7.16, in 1950 door Njord gemaakt, doch in voor wedstrijden kunnen geen baanrecords gevestigd worden. Niet temin blijft de prestatie van beide ploegen uitstekend. De resultaten van de Lichte Vier waren: le heat: 1. Triton 8 min. 3/5 sec., 2. Viking 8 min. 6 4/5 sec., 3. Cadetten. 2e heat: 1. Aegir 8 min., 2. Proteus 8 min. 6 3/5 sec. 3e heat: 1. Laga 8 min. 10 sec., 2. Njord 8 mini. 26 1/5 sec. Ingelast hierna was het nummer Jonge Skif B (finale) tussen Njord en de Hoop. De Amsterdammers won nen. Het besluit van de eerste dag was goed, want als steeds was de strijd der Achten voor het laatst bewaard. Acht ploegen in de Jonge Acht A bonden in drie heatf de strijd tegen elkaar aan. In de eerste waren» het Spaarne, Nautilus en Njord II. Aan vankelijk had Nautilus een kleine voorsprong en het leer er alles op, dat men een interessante strijd kon ver wachten. Het Spaarne kwam evenwel geleidelijk meer naar voren en deze ploeg vormde de beste eenheid. De Haarlemmers wonnen ten slotte in 7 min. 11/5 sec., terwijl Nautilus, dat zich in> de eindspurt definitief op de tweede plaats had weten te handha ven, noteerde 7 min. 6 2/5 sec., 3. Njord II. In de 2e heat won Aegir na een fraaie race in een tijd van 6 min. 50 sec., vóór Triton (6.56) en 3. Cadet ten. Tenslotte kwamen Laga en Njord in de 3e heat tegen elkaar en dit werd een fraaie overwinning voor de Delftenaieii nadat beide ploegen eni-1 tijd een boord-aan-boord-race hadden verroeid. De tijden van bei-1 de ploegen waren de beste, die in j deze Achten gemaakt werd. Njord noteerde 6 min. 38 sec., Laga 6 min. 43 sec. Hierdoor kwamen Spaarne, Aegir en Njord in de finale. Damesnummers. e resultaten van de nummers Stijlroeien der dames zijn: Overnaadse Vier: le heat: 1. De Vliet 98 p., 2. Nereus 84 p., Argo 83 p. 2e heat: 1. Die Leythe 106 p., 2. De Laak 85 p. 3e heat: 1. Spaarne 97 p., 2. Viking 87 p. Overnaadse Skif, le heat: 1. De Vliet 87 p., 2. DDS 84 p. 2e heat: 1. Spaarne 93 p., 2. De Laak 85 p. Snel Vieren A: le heat: 1. Nereus 4 min. 13 3/5 sec.. 2. Willem III 4 min. 18 4/5, 3. DDS. 2e heat: 1. Viking 4 min. 17 sec., Dordt 4.17 3/5 (ged.), 3. Argo 4.18 2/5 (snelste tweede). Quadruple, le heat: 1. De Vliet 4 min. 5 2/5 sec., 2. De Hoop 4 min. 14 4/5 sec. 2e heat: 1. Nereus 4 min. 4 3/5 sec., 2 Willem III 4 min. 5 3/5 sec. OLYMPISCHE SPELEN HET OLYMPISCHE HOCKEY- TOURNOOI. In een communiqué van de Inter nationale Hockey Federatie wordt melding gemaakt van het feit, dat Denemarken zich voer het olympisch hockey tournooi te Helsinki heeft, te ruggetrokken. Italië, eerste reserve, zal voor Denemarken in de plaats ko men. De 13 landen zijn in volgorde van sterkte ah volgt geplaatst: 1. India, 2 Pakistan 3. Nederland, 4. Groot Brittannië, 5. België, 6. Duitsland, 7. Frankrijk, 8. Zwitserland, 9. Argen tinië, 10. Oostenrijk, 11. Italië, 12. Ver. Staten, 13. Finland. VOETBALLERS NAAR HELSINKI? In zfjn laatstgehouden bestuursver gadering te Utrecht heeft het be stuur van de K.N.V.B. besloten, aan ,het N.O.C. het voorstel te doen, het nationale voetbalelftal voor de Olym pische Spelen te Helsinki in te schrij ven. Aan het bestuur van het N.O.C. is thans de beslissing, of het aan dit verzoek gevolg wil geven. „Tel." TAFELTENNIS Veni Vidi Vici (L'dam). Het tweede herenteam behaalde met zijn laatste wedstrijd tegen Tempo 3 een 91 overwinning, waarmede dat team ongeslagen promoveert naar de 2e klasse. Het eerste herenteam besloot het seizoen met een wedstrijd voor de nederlaagwedstrijdenserie van Steeds Hoger, welke wedstrijd eindigde in een 8—2 overwinning voor V.V.V. LISSE—LISSER BOYS. Hedenavond speelt Lisse 1 haar tweede wedstrijd voor het tournooi van de „Lisser Boys" tegen de orga niserende vereniging. Dit is de tweede maal dat beide plaatselijke verenigingen elkaar zul len ontmoeten en ongetwijfeld be looft deze ontmoeting rijk aan span ning te worden temeer daar de eer ste wedstrijd tussen beide ploegen enige jaren geleden in een 22 ge lijk spel eindigde. Indien Lisse ook deze ontmoeting weet te winnen worden de kansen groot om winnaar van dit tournooi te worden, indien de laatste wedstrijd tegen de houder van de beker, Tey- lingen, gewonnen wordt. In de Lisse-ploeg zijn enige nieuwe krachten opgesteld, welke wel als een versterking mogen worden be schouwd. GDS. Deze week slechts één competitie-wedstrijd: GDS BGouda C, 2.45 uur. Zaterdagavond half zeven speelt het eerste vriendschappelijk tegen TOG I uit Berkel op het GDS- terrein aan de Puttekade. LDWS. De jubileum wedstrijden vangen hedenavond om 7 uur aan met de wedstrijd EDO (Haarlem) LFC op het LDWS-terrein. LAWNTENNIS AMERIKAANSE SPELERS NAAR NOORDWIJK? Een viertal Amerikaanse tennisspe lers heeft, naar het „Alg. Dagblad" meldt, het voornemen gevolg te ge ven aan een uitnodiging van de In ternationale Club van Nederland om met de Pinksterdagen een wedstrijd tegen een ploeg van deze club te Noordwij k te spelen. De samenstel ling van de ploeg hangt af van de re sultaten in de Franse kampioen schappen, waarvan de laatste ronden gedurende Pinksteren gespeeld wor den. Indien zij daarin niet voorkomen, zullen zij waarschijnlijk naar Neder land komen. Genoemd werden Dorf- man, Golden, Clarke, Richardson. ZWEMMEN. ZWEM- EN POLOTOURNOOI VAN L.ZC. OP WOENSDAG 4 JUNI. Op Woensdag 4. Juni organiseert de Leidse Zwemclub in de zwemin richting „De Zijl" internationale zwem- en polowedstrijden. Hieraan zal worden deelgenomen door de Zweedse club Vastera Simsüllskat. Deze ploeg zal zowel aan zwem- als polowedstrijden deelnemen. Onder hen bevindt zich .o.m. Bo Larsson, olympisch candidaat, die o.a. op de 200 meter schoolslag zal uitkomen. Aan dit nummer nemen verder deel Buyze, Bonte en van Daatselaar, ter wijl ook Bekkering is uitgenodigd. Op de 100 m. vrije slag nemen deel Tjebbes, Boxem, Hermsen en Dikstaal. Op de 100 m. rugslag komt o.m. uit de Nederlandse kampioen Kees Kie vit. Aan de polo wedstrijden wordt deelgenomen door de Zweedse club het Ned. Militair Zwemtal, bestaan de uit hoofd- en eerste klassers en een versterkt LZC. Voor de andere nummers zijn alle Leidse verenigingen tot deelname uitgenodigd. VOLLEYBAL Cycloon. Zaterdagsavonds is er training van 67 uur voor de dames van het 3e, 4e en 5e team en van 78 uur voor de dames van het eerste en 2de team er. de reserves. De dames gelieven zo veel mogelijk op de tijden te komen, welke voor hun team is vastgesteld. De trainingstijd voor de heren blijft ongewijzigd. Vrijdag a.s. speelt het 2e dames team een vriendschappelijke wed strijd tegen een damesteam van de nieuwe volleybalver. „Argas". De wedstrijd begint om 9 uur. De op stelling luidt als volgt: C. v. d. Klugt, aanv., R. Rijsbergen, N. Bruines, R. v d. Geer, R. Raaphorst S. Brusche. Res. N. Overmeer en B. Juffer mans. De dames moeten een kwartier voor de aanvang van de wedstrijd in de zaal aanwezig zijn. WIELRENNEN Swift-Combinatie. Zondag rij- ningsrit A- en B-klas een 60 km. trai- ningsrit. Voor de A-klas is de af stand 40 k.m. Start te 9.30 uur. POSTDUIVEN. Leidse Concourscommissic Wed vlucht met oude duiven, vanaf Maas tricht. In concours 2105 vogels, gelost te 9 uur met vry krachtige Z.Z.W. Ik draai de hele lange dag beladen op en neer, 'k tr acte er een dame op wat ffjns en ik bedien een heer. Ik tors de spijzen en de drank en ga door het café van al wat er gedronken wordt drink ik geen druppel mee. 'k Ontdoe de heren van hun jas en zet de stoelen neer, 'k begroet hen vriend'lijk en ik buig en zeg dan: dag meneer! Ik neem hun hoed, ik neem hun stok en hang die netjes op, want die meneer verteert wellicht een tien of twintig pop. Tc Ga altijd deftig in het zwart al is mijn pak wat oud, vol vlekken, hier en daar wat kaal en bijna afgesjouwd. Zo draaf ik dan tot 's avonds laat niet altijd met pleizier, ik breng de borrels, koffie, thee en hele vaten bier. Als 'k 's avonds laat naar huis toe ga dat is dan mijn verzet dan is het doodstil in mijn huis en ligt mijn vrouw in bed. Des morgens slaap ik dan wat uit en ben ik opgestaan dan zijn mijn kind'ren alle zes al weer naar school gegaan. Zo leef ik voort in mijn café met borrels bier en wijn, daar ben ik thuis, terwijl ik toch alleen thuis thuis moest zijn. En als ik oud ben, stijf en stram en arm nog bovendien, dan kent het kroost zijn vader niet, want 't heeft hem nooit gezien. TROUBADOUR. wind. Afstand plm. 168 km. Eerste duif te 11.10,26 uur (1281.07 m. per minuut), laatste vogel te 11.27,56 uur (1135,60 m. per minuut). Uitslag: H. Schoo 1, 12, 29, 50; H. Christiaanse 2; L. van Bergen Hene gouwen 3; G. Teske 4; P. Teske 5; C. van Dijk 6; H. van Klaveren 7; P. Olyerhoek 8, 28; J. van Tongeren 9; V. Pierlot 10; Gebr. de Groot 11; C. Zwaan 13; J. Smit 14; M. Noorder- vliet 15; R. Pet 16; C. van Klink 17; H. Moenen 18, 43; W. van der Arend 19, 23, 40; J. van Dort 20, 25, 34, 46; D. van Mosseveld 21; O. Nekeman 22, 41, 42; B. van der Reijden 24; G. van Albada 26, 36; A. van Weeren 27; J. Flippo 30; P. de Graaff 31; J. Groe- neveld 32; P. Mootcn 33; F. Hofman 35; J. Uiterdijk 37, 47; J. Selier 38; W. Vijlbrief 39, 45; J. Bailey 44; H. Fasel 48; C. Freeke 49. Leidse Postduivenclub Wed vlucht jeugdgroep Leidse Postdui venclub (eierenvlucht) vanaf Eind hoven. Eerste duif 3.5,22 uur, laatste vogel 3.16,48. Uitslag: Van Loon 1, 19; Zwart 2, 16; Montfrooi 3, 17; Penseel 4, 13, 24, 25; Bonte 5; Peter 6, 8; Alkcmade 7, 10; Driesen 9, 14, 18. in de grote studiozaal van de K.R.O. heeft gewoed, heeft o.a. dit hinder lijke gevolg, dat niet slechts de K.R.O. zelf, maar ook de Nederlandse Radio-unie gedurende ongeveer vier maanden zal zijn ontriefd. Omdat namelijk deze studio behoort tot de beste, ondanks ze reeds in 1938 werd gebouwd, is het aantal toch reeds schaarse zalen voor concerten en re petities nog met één verminderd. De programma-leiding van de N.R.U., bezint zich thans op een zogenaamd wisselend schema, waardoor het mo gelijk zal zijn, voor de belangrijkste uitzendingen de beste zaalruimten te reserveren. Verder stelt men zich voor, indien nodi?, andere zalen tü delijk aan te trekken. De grote K.R.O.-studio ligt intus sen verlaten. Vanwege de veroor zaakte brand- en waterschade is ze volledig ontruimd; zelfs de grond- en «muurbekledingen zijn verwijderd, omdat ze enigermate zijn aangetast. De deels verbrande dakconstructie zal grotendeels moeten worden her steld, hetgeen echter niet betekent, dat principiële wijziging in de oor spronkelijke bouw behoeft te volgen. Het plafond zal wel geheel moeten worden vernieuwd. 1 race tussen twee vrijwel gelijkwaar dige ploegen. Het eindresultaat viel op geen 500 meter van de finish te voorspellen en zelfs niet op 50 meter. De spanning steeg ten top en beide ploegen gaveni zich ten volle. In een formidabele eindspurt legde Nereus juist iets meer kracht om tenslotte met ongeveer een taflengte te win nen in 6 min. 40 sec., 2. Njord II 6 min. 41 sec. Deze Njordploeg maakte daardoor een veel betere tijd dan Njord I, die in de volgende heat van Triton won in 6.48 3/5, Triton 6.52 4/5. Door dit resultaat kwamen Nereus, Njord I en Njord II in de eindstrijd In het nummer Skif A won Laga van Nereus in 8 min. 29 sec., tijd Ne reus 8.39. Jonge Vier A. le heat: 1. Dordt in 8 min. 1 sec., 2. I^aga 8 min. 9.2/5 sec. 2e heat: 1. Nereus 7 min. 35, 2. De Hoop 7.52 (snelste tweede). Vier zonder stuurman: Deze race leverde een prachtige strijd tussen Laga en Willem III. Het werd een mooie overwinning voor Laga in 7 min. 5 2/5, 2. Willem III 7 min. 14 sec. Beide ploegen bleven met deze tijden beneden het baanrecord van Concours d'Elegance te Noordwijk Gemeenteraad Leiderdorp Flatwoningen aan de B. G. Cortstraat Pleidooi voor subsidie landbouwonderwijs Zoals wij reeds eerder hebben ge meld, zal op Woensdag 28 Mei te Noordwijk aan Zee een Concours d'Elégance voor touringcars worden gehouden, georganiseerd door de Fe deratie van Nederlandse Organisaties voor het Personen vervoer, waaraan touringcarondernemingen uit het ge hele land deelnemen. De touringcars zullen door een jury worden beoordeeld op comfort, lijn en kleurencombinatie, terwijl bovendien prijzen beschikbaar ge steld zijn voor de meest origineel geklede gezelschappen. Verschillende ondernemingen toch brengen gezelschappen in de kle derdracht van de streek van her komst naar Noordwijk. Verwacht worden o.m. de Vendeizwaaiers uit Noord-Brabant, de Klompen dansers uit Gelderland, het West- kapelse en Capelle koor, welke groepen tijdens het concours ook hun kunnen zullen tonen. Daar naast Friese, Volendamse, Stap horster en Zeeuwse klederdrach ten Het ligt in de bedoeling van de F.N.O.P. in het vervolg jaarlijks zulk een concours te organiseren en daar bij ook de buitenlandse touringcar- bedrijven te betrekken. Het streven is ook in ons land, dat toch de ba kermat is geweest van het toerisme per touringcar, elk jaar 'n Concours d'Elégance te houden, zoals dit elk jaar te Nice plaats vindt. Dat er bü de Nederlandse tour- wagenondernemer ook grote belang stelling bestaat voor het Nederlandse Concours d'Elégance, blijkt wel uit het feit, dat de fa. Pelster met de touringcar, waarmede deze firma het vorig jaar de Prix d'Elégance te Nice gewonnen heeft, aan dit concours zal deelnemen. De raad van Leiderdorp vergader de gisteravond 'o.l.v. burg. K. v. Die pingen, die de raad mededeelde, dat de gemeente-ontvanger, de heer Steenbergen voor onbepaalde tijd met ziekteverlof is gegaan» tengevol ge van een ernstige ziekte. Ook de heer Buitendijk is reeds enige tijd verhinderd zijn werkzaamheden te verrichten. Hij drukt zijn leedwezen hierover uit en hoopt, dat beide he-' ren binnen niet al te lange tijd hun werkzaamheden zullen kunnen her vatten. Opnieuw heeft de gemeente de goedkeuring verkregen voor een kas. geldlening, groot 250.000. Hot totaal der kasgeldleningen is hiermede ge stegen tot 600.000. Door slootdemping bij de N.V. Du- risol is een strook grond verkregen, welke de gemeente gaat benutten om de weg daar ter plaatse te verbreden. De voorlopige rekening over 1951 van het Grondbedrijf wijst aan kapi taalsontvangsten en -uitgaven een bedrag aan van 188.718.91 en wordt aldus vastgesteld. Het verzoek van de vereniging voor Chr. Lager Landbouwonderwijs om subsidie, dat door B. en W. was voorbestemd om afgewezen te wor den, was voor de heer v. d. Stoel aan leiding hierover het woord te vragen. Hij vond het besluit onbilllijk. Waar voor Middelbaar-, Handels- en Voor bereidend Hoger onderwijs wel sub sidie wordt verleend, gezien het vol gend punt van de agenda, vond hij dat ook voor het Lager Landbouw onderwijs subsidie moet worden ver leend. Na een uitgebreide discussie stelde de voorz. voor deze zaak aan te hou den tot de vo! 'ende vergadering, waarmee de raad zich kan vereni gen. Subsidie-verhoging voor kleuterscholen. Naar aanleiding van de verzoeken der besturen der kleuterscholen heb ben B. en W. voorgesteld, na onder zoek in andere gemeenteri en in aan merking genomen de subsidiëring in Leiden, de subsidie voor de Kleuter scholen te verhogen tot 25 per kind met dien verstande, dat kinderen uit gemeenten, welke geen subsidie aan de school verlenen deze slechts mo gen bezoeken, indien de ouders dezer leerlingen, behalve het schoolgeld, zich ook bereid verklaren het subsi diebedrag per leerling voor eigen re kening te nemen. De heer Los vroeg inlichtingen over de wederkerige subsidie en ook of het niet mogelijk was het bedrag lager te stellen. Te ruim subsidiëren leidt gauw tot gemakkelijker uitge ven, vond hij. De voorz. antwoordde, dat de we derkerige subsidie reeds met Zoeter- woude bestaat en dit ook met Leiden in orde komt. Wat de verhoging aan gaat, vele gemeente-besturen verle nen reeds dit bedrag. Men moet het eigenlijk zo bekijken, zei spr., 10 is altijd te laag geweest. Daarbij is deze verhoging noodzakelijk inzake ma teriaal-voorziening, Men moet een Kleuterschool zien als voorbereidend lager onderwijs. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel ten slotte aangenomen, evenals de volgende zes punten der agenda waarbij ook het besluit was om subsidie te verlenen aan de Kraamcentrums van de R.K. Kraamhulp en van het Groene Kruis. Deze subsidie zal bedragen 1.per verzorgingsdag wat van- de gemeente een uitgave vraagt van 1400.—. Doordat de gemeente subsidie ver leent dragen rijk en provincie een ge lijk bedrag bij. Als naam voor de straat langs de- flatwoningen stellen B. en W. voor die te noemen naar do gemeente-se cretaris als waardering voor het werk, dat deze in het belang van de gemeente heeft verricht. Met algeme ne stemmen aanvaard. Woningbouw. Wat betreft de woningbouw was er een voorstel tot partiële herziening van het uitbreidingsplan „Span- jaardsbrug". Deze herziening houdt in de mogelijkheid om, naast bene den- en bovenwoningen, ook z.g. ga lerij woningen- te bouwen. Dcor deze wyze van bouwen kunnen in dezt buurt nog ongeveer 234 r-.iingen worden gebouwd -r-.rmede de bouw aldi^n r.or«t afgesloten. De kosten van bouwrijp maken en grondaan koop worden geraamd op ƒ250.000. Daar er tegen de herziening geen be zwaren bestonden, zal aan het archi tectenbureau Dekker en v. d. Sterre opdracht worden gegeven een bouw plan te ontwerpen voor 32 boven- en benedenwoningen en 72 galerijwonin gen. De boven- en benedenwoningen zullen 3 slaapkamers bevatten voor 6 personen, terwijl van de galerijwo- ningen er 24 zullen komen met 3 slaapkamers voor 6 personen en de rest met slaapkamers voor 5 en 7 per sonen. In antwoord op een vraag van de heer Kuilenberg betreffende het verschil van bouw voor de bergruim te deelde de voorz. mede, dat dit is gedaan om te zien of dit tot een la gere huurprijs kan leiden. Toen de heer Los vroeg, of het aanital gegadigden in de gemeente zo groot was, dat nu reeds tot bouwen moet worden overgegaan, deelde de voorz. mede, dat er zoveel op de lijst staan, dat al die huizen kunnen be woond worden tegen de verwachte huurprijs.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2