Prof. Brom nam afscheid van R.K. Universiteit De kwestie van de huren Nederlands Beheersinstituut wekt weinig waardering De ramp van de „Koningin Juliana" Effectenbeurs ligt nog st(l Minister In 't Veld sprak over woningbouw en werkloosheid Nederlandse luchtmacht verloor in een etmaal vier straaljagers ®e dame ZATERDAG 24 MEI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Pauselijke onderscheiding en overvloedige belangstelling Bij het afscheidscollege van prof. wetenschappelijke bijdragen van ver- dr. G. Brom, die als hoogleraar in de Nederlandse en algemene letterkun de de R.K. universiteit te Nijmegen afscheid nam was gistermiddag de be langstelling zo groot, dat de zaal te klein bleek om alle gasten een plaats te bieden. Aanwezig waren om. mgr. dr. B. J. Alfrink, mgr. W. Mutsaers, mgr. D. Huurdeman, prof. dr. R. Post, prof. dr. F. J. Th. Rutten, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, prof. mr. L. J. M. Beel, Minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. M. Cals, Staatssecretaris vani Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, hoogle raren van Leuven, Gent, Leiden, Am sterdam en Utrecht, onder wie prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duin kerken), verschillende hoogleraren en oud-hoogleraren van Nijmegen, de R.K. Studentenvereniging Veritas te Utrecht en veel oud-leerlingen. Na de rede van prof. Brom werd het woord gevoerd door de Rector- Magnificus van de R.K. universiteit te Nijmegen, dr. M. Goemans, die hulde en dank bracht aan de schei dende professor, die 28 jaar de uni versiteit en 50 jaar de wetenschap ge diend heeft. Tijdens zijn professoraat hadden in zijn faculteit 21 promoties plaats en thans wachtten nog 9 pro moties. Namens het Nederlands Episcopaat sprak mgr. dr. B. J. Alfrink, die wees op het grote aandeel, dat prof. Brom had in dc katholieke culturele we tenschappelijke en sociale ontwik keling van Nederland in de laatste jaren. Voorts deelde hij de scheidende hoogleraar mede, dat deze benoemd is tot commandeur ij de orde van de Heilige Sylvester. Namens zijn vereerders werd aan prof. Brom een boek aangeboden met Staking te Enschede verloopt Gisteren hebben 350 a 400 arbei ders van de N.V. Nederlands-Ame rikaanse autobandenfabriek Vrede- stein te Enschede het werk hervat. De directie verwacht, dat begin van de volgende week weer op normale wijze gewerkt zal worden. Het ad vies van het stakingscomité om de actie voort te zetten is door een kleine 100 man opgevolgd. De door de stakers ondernomen poging om een bespreking met dc directie tot stand te brengen is mislukt, aange zien de directie niet bereid is met de thans nog stakenden te spreken. Gisteren stonden in de omgeving van de fabriek ongeveer 50 posters, die de arbeiders die het werk her vatten, adviseerden door te staken. schillende geleerden uit Nederland. Het draagt de titel „Studies aangebo den aan prof. dr. G. Brom". Het Thijmgenootschap, het Nuyensfonds, de Et. Adelbertusvereniging en de senaat der R.K. universiteit hebben bijgedragen tot de tot standkoming van dit standaardwerk. Kanunnik prof .dr. P. Sobry uit Leuven vertolkte de dankbaarheid van de Zuid-Nederlandse wetenschap en de lof van Leuven voor de schei dende professor. Hij nodigde hem na mens de universiteit van Leuven een verlengstuk te houden van het af scheidscollege, dat hij thans in Nijme gen gaf. De koning van België zal dit college bijwonen. Tenslotte sprak Ton van Baars, oud-praeses van het Nij meegse studentencorps, woorden van dank. Prof. Borm dankte ontroerd. Na af loop was er een zeer druk bezochte receptie in „De Vereniging". Naar wij vernemen heeft dezer dagen de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan de Sociaal- Economische Raad het verzoek ge richt op zo kort mogelijke termijn advies uit te brengen over het vraag stuk van de huren. Indien de rente van het voor de bouw van Woningwetwoningen op genomen kapitaal hoger is dan 4 kan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting toestaan, dat een toeslag wordt gegeven op de rijksbijdrage, die voor dergelijke woningen wordt verleend. Deze be paling is opgenomen in een beschik king van genoemde minister, opge nomen in de Nederlandse Staatscou rant van 20 Mei 1952, De bedoeling is te voorkomen, dat door de stijging van de kapitaalren te boven 4 de huren van nieuw te bouwen woningwetwoningen te hoog zouden worden. Critiek op de regering en een storm van vragen Het voorlopig Verslag der Tweede delijike of in andere vorm, komt goed- Kamer is verschenen over het wets- deels overeen met verzet tegen de ontwerp regeling tot het aannemen Tweede Kamer in de uitoefening van door de Algemene Rekenkamer van haar grondwettelijke rechten, ontvangsten en uitgaven van hetDe hier aan het woord zijnde leden Nederlandse Beheersinstituut tot en verklaarden voorts, dat de inhoud van het verslag, dat de Algemene Rekenkamer bij brief van 1 Mei 19öi met 1949 in de algemene rekening. Bij de overweging van dit wets ontwerp in de afdelingen der kamer werd door alle leden ernstige kri tiek geuit met betrekking tot de door de regering in deze materie gevolgde gedragslijn. Vele leden wezen er op, dat, toen de Algemene Rékenkamer de ver evening weigerde, een regeling bij de wet binnen zeer korte tijd tot stand had moeten komen. Daarin is echter een vertraging van jaren ont staan, vooral door verzet van de zijde der regering tegen de inzichten en voorstellen van de Algemene Reken kamer, alsmede tegen het aandrin gen tot spoedige afwerking van de zijde der Tweede Kamer. Deze leden zouden gaarne verne men, waaraan deze weinig bevredi gende houding van de regering, res pectievelijk van de Minister van Jus titie toegesdhreven moet worden. Deze houding heeft er toe geleid, dat stap voor stap, met grote vertraging en dan nog slechts ten dele voldaan is aan de wensen der Kamer. Men meent een afwijzing van de regering tegen de rekenkamer te bespeuren. Verzet tegen de rekenkamer, in lij- Oorzaak kan niet worden vastgesteld De uit drie man bestaande Amerikaanse ïaad van deskundigen, die een onderzoek heeft ingesteld naar de omstandigheden, waaronder het viermo torige ,,D. C.-6"-toestel van de K. L. M. „Koningin Juliana", waarmee het Koninklijk Paar de reis naar de Verenigde Staten zou hebben gemaakt, op 22 Maart jl. te Frankfort is verongelukt, heeft Vrijdag uitspraak gedaan. De raad, die in zijn onderzoek, dat twee maanden heeft geduurd, is bijge staan door Nederlandse luchtvaartdeskundigen, heeft Vrijdag meegedeeld, geen oorzaak voor de ramp te hebben kunnen vinden. In het rapport, dat de raad Vrij dagochtend aan de Nederlandse rege ring heeft gezonden, wordt evenwel gezegd, dat het onderzoek mogelijk zal worden heropend I indien één van de twee vrouwelijke overlevenden, de Nederlandse stewardess mej. Gau- tier, voldoende it hersteld van de door haar bekomen ernstige verwondin gen om getuigenis te kunnen afleg gen. De andere overlevende was de Duit se mevrouw Horn, die terugkeerde van een naar Rome gemaakte huwe lijksreis. Mevrouw Horn, die voor haar huwelijk als stewardess aan de gronddienst van de K.L.M. verbonden is geweest, is eerst twee dagen na de ramp weer bij bewustzijn gekomen. Toen zij bijkwam verklaarde zij voor het ongeluk niets bijzonders te heb ben opgemerkt en zich van de toe dracht der ramp zelf niets te kunnen herinneren. In het rapport van de raad van on derzoek wordt o.m. meegedeeld, dat een radiografisch rapport, dat de be stuurder van het toestel volgens de normale gang van zaken enkele mi nuten, voordat de ramp zich voltrok, had moeten uitzenden, om onbekende redenen niet is ontvangen. Ook wordt gezegd, dat het toestel gedurende de korte tijd, dat het vóór de ramp van de grond af is waargenomen, op ab normaal lage hoogte heeft gevlogen; de reden hiervoor heeft de raad niet kunnen vaststellen. De raad heeft tenslotte bevonden, dat de bemanning op de juiste wijze was opgeleid en dat haar leden in het bezit waren van de vereiste vakdi ploma's. Het vliegtuig was volgens de voorschriften beladen en er bevond zich een voldoende hoeveelheid brandstof aan boord. De Amerikaansce raad van onder zoek bestond uit leden van de afd- ling voor de burgerluchtvaart, ver bonden aan het Amerikaanse hoge commissariaat in West-Duitsland. De aan de Tweede Kamer heeft toege zonden, bijzonder onaangenaam had getroffen. In dit verslag immers wor den talrijke gebreken vermeld in het beheer van het N.B.I., tevens blijkt uit het verslag de onwelwillende houding welke van de zijde der re gering aangenomen is tegen de Alge mene Rekenkamer. Het is aan de Tweede Kamer uit ervaring bekend, dat de Algemene Rekenkamer haar arbeid steeds nauwkeurig en met grote deskundig heid, grondigheid en accuratesse ver richt. Op grond van deze ervaring meenden de hier aan het woord zijn de leden het verslag der Rekenkamer van 1 Mei 1951 als juist te mogen aanvaarden en zij hechtten daarom een slechts zeer betrekkelijke waar de aan de tegenspraak der memorie van toelichting tegen enkele punten van het verslag. Men verzocht te wórden ingelicht over het volgende: a. Hoe waren het toezicht en de controle sinds 1945 geregeld, in het bijzonder op de vermogens van der den, die door of namens het Be heersinstituut werden beheerd, en hoe luiden de opdrachten, die daartoe aan ovenheids- en particuliere instan ties waren verstrekt? b. Welke rapporten zijn in het bij zonder door de genoemde ambtelijke instanties uitgebracht en tot welke conclusies kwamen deze? c. Welke maatregelen heeft de mi nister van justitie naar aanleiding van deze conclusies gekomen? Het had de leden ernstig (bevreemd, dat het uitblijven van cijfers over het Nederlandse Beheersinstituut in de rapporten der latere jaren van de Accountant-generaal blijkbaar geen aanleiding tot stappen heeft gegeven. Van verschillende zijden werden voorts nog de volgende vragen ge steld. Er zijn in de loop der jaren door het N.B.I. vele onrechtvaardig heden gepleegd bij het beheren van vermogens. Daaruit spruit een mo rele en materiële aansprakelijkheid voort. Gaarne zouden vele leden van dè regering vernemen in hoeveel ge vallen het N.B.I., c.q. de Staat, aan gesproken is wegens onrechtmatige overheidsdaad en in het algemeen wegens wanbeheer Om welke bedra gen ging het daarbij? In hoeveel ge vallen zijn schikkingen voorgesteld? Hoelang werd in de gevallen, waarin schikkingen zijn getroffen, met be langhebbenden onderhandeld? Hoe veel gevallen van fraude (verduiste ringen, diefstal) der beheerder heb- Zoals gemeld zal H-M. de Koningin op 28 Mei a.s. een bezoek brengen aan de gemeenten Culemborg en Vreeswijk. De koningin zal om tien minuten over half elf aan de grens van de ge meente Vreeswijk arriveren, waar zij wordt opgewacht door de Commissa ris der Koningin in Utrecht en door de burgemeester van Vreeswijk. In de ochtenduren zal de koningin enkele scholen bezoeken en in de middag een uitvoering van de „Rie- beecksuite" bijwonen, door het Utrechts Stedlijk Orkest ten gehore gebracht. Het de laatste dagen met de effec tenbeurs te Amsterdam gepleegde overleg heeft nog niet tot positeve resultaten geleid. Men houdt er re kening mede, dat ook volgende week de effectenhandel nog wel niet ter stand zal kunnen worden hervat. Onder de beursbezoekers heerste gisteren de indruk, dat partijen gaar ne tot elkaar willen komen, doch men is zich wel bewust van de moei lijke kanten ,die aan de kwestie, wel ke in binnen- en buitenland groot opzien baart, vastzitten. Ook zijn er geen zaken gedaan. Men heeft wel de stellige indruk, dat de effectenhan del in dit scherpe conflict besloten is „het been stijf te houden" en de han del niet te hervatten, zolang tot de kwestie van rechtsherstel met haar vele naweeën, die nu al bijna zeven jaar duren, voorgoed uit de we reld is". JOURNALIST BLIJFT IN GIJZELING. Gisteren heeft het Amsterdamse Gerechtshof de zaak van de Zaanse redacteur van het Vrije Volk, de heer A. H. Hommerson, die zich nog in gijzeling bevindt, in hoger beroep behandeld. Na het verhoor en het pleidooi heeft de Procureur-Gene raal heden verlenging van de gijze ling gerequireerd. Het Hof heeft nog geen beslissing genomen. Gematigd optimist Op een gistermiddag gehouden persconferentie heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, de heer mr dr J. In 't Veld, een uiteenzetting gegeven van de si tuatie en de naaste vooruitzichten van de woningbouw. De minister vond de toestand niet zo erg somber als men het wel eens wil doen voorkomen. In het eerste kwartaal 1951 zijn goedkeuringen voor 13.778 woningen afgegeven. In dit kwartaal is de bouwstop deels wel en deels niet van invloed geweest. Wanneer men dit cjjfer aanhoudt voor het gehele jaar, blijkt het toch heel hoog te zijn, want dan komt men tot een totaal van 55.000 goedkeuringen. In het tweede kwartaal zijn 4.668 goedkeuringen afgegeven. De bouw stop is zeer ten dele van invloed ge weest. In sterkere mate deed zich hier gevoelen de noodzaak om de investeringen te beperken overeen komstig het programma van het nieuwe kabinet. De enige reeële mo- gelykeihid was een beroep te doen op de gemeenten om aan geld te komen, o.a. via de „burgerzinleningen" Gro ningen is daarmede begonnen. Het succes was hier niet groot. Leeuwar den daarentegen had enorm succes. Het derde kwartaal ging meer nor maal; er zijn rijksgoedkeuringen voor 11.125 woningen afgegeven. Juli was matig, maar September was een vrij redelijke maand. In het vierde kwartaal bleken de resultaten van de pogingen der ge> meenten om aan geld te komen. Toen is men erg royaal geweest met rijksgoedkeuringen, niet alleen voor woningwetbouw, maar ook voor pre miebouw. Er werd een extra crediet voor premiebouw verstrekt. Het aantal goedkeuringen is in dat kwar taal tot 17.378 opgevoerd. Toen was het standpunt, dat men niet tevre den kon zijn met 50.000 woningen per jaar, hetgeen betekent 12.500 per kwartaal. Het vierde kwartaal ging daar wel 5.000 bovenuit, maar Vier piloten lieten het leven Gistermorgen is tussen Terschelling nenkort naar Korea vertrekken. Jhr. en Harlingen een Meteorstraaljager van de Maesen de Sombreff was 29 van de vliegbasis Leeuwarden in de jaar. Waddenzee gestort. De enige inzitten-1 Kapt. Muller was gehuwd en had de, de 25-jarige 2e lt.-vl. G. R. Eecen 1 een kind. Luit-vlieger van de Maesen uit Bergen (N.-H.) kwam om het le ven. Om 12.15 uur slaagde de redding boot „Brandaris" er in met een dreg het wrak te vinden. Vele reddingsboten namen aan het opsporingswerk- deel. Ook een visser uit Harlingen» die het toestel om 10.30 uur 500 meter van zijn schip in het water terecht zag komen, spoedde zich naar de on heilsplaats. Hij kon de „Brandaris" de eerste aanwijzingen geven, die leidden tot de juiste vaststelling van de plaats, waar het toestel op de bo- dom van de „Zuidmeep" lag. Enige uren daarna, te 14.15 uur is in de bossen bij Austerlitz (Utr.) een tweede straaljager, een meteor van de basis Leeuwarden, neergestort. De piloot lt.-vl. van de Berge uit Bussum kwam daarbij om het leven. Het toestel was van een formatie- vlucht van het vliegveld Soesterberg. opgestegen. Een klein bosbrandje, dat door het ongeval ontstond, kon door mariniers uit Doorn, die hier toeval lig aan het oefenen waren, en door de Utrechtse bosbrandweer snel wor den geblust. Tijdens een oefening zijn in de af gelopen nacht twee Thunderjets van de vliegbasis Volkel door onbekende oorbaak in de lucht met elkaar in botsing gekomen boven het Noord- Brabantse dorpje Zeeland bij Mill. De inzittenden twee kapitein vliegers kwamen om het leven. Het zijn de 32-jarige kapitein-vlieger M. A.M!merji»üden(R;BJ.c=: dragen ging het daarbij? Zijn deze Amerikanen hebben het or.deizoek teruggevorderd, c.q. terugbetaald? Zijn ingesteld, omdat de „Koningin Julia-1 de betrokken wanbeheerders veroor- na" in de Amerikaanse bezettings- deeld? Te dezer zake zou een over- zóne van West-Duitsiand is veronge- zicht met nauwkeurige gegevens op prijs worden gesteld. dant van een der op Volkel gestation- neerde squadrons en de eerste luite nant-vlieger jonkheer L. N. van de Maesen de Sombreff uit Nijmegen. Ook hij stond bekend als een erva ren Thunderjecvlieger. Hij zou bin- de Sombreff was ongehuwd. De toestellen stortten brandend in een bos nabij Zeeland neer. Volgens de politie in Zeeland zijn tot nu toe slechts de wrakstukken van een toe stel gevonden. Ook heeft men het lijk j van een der vliegers nog niet ontdekt. Tengevolge van het neerstorten der Thunderjets ontstond een kleine bos brand, die spoedig was bedwongen. Candidatuur de Jong gehandhaafd Bij de candidaatstelling voor de verkiezingen der Tweede Kamer is, zoals men weet, op de lijst van de Katholieke Nationale Partij de naam ingediend van de heer C. de Jong te Amsterdam. Na de dag der candi daatstelling heeft de heer de Jong in een schrijven aan alle hoofdstem- bureaux medegedeeld, dat hij zijn bewilligingsverklaring introk en de ze bureaux verzocht zijn naam te schrappen. Alle hoofdstembureaux handhaaf den echter de naam van deze candi- daat, behalve het hoofdstembureau Haarlem. Er zijn daarop twee beroe pen bij Gedeputeerde van Noord- Holland ingediend over deze zaak nl., één van kiezers, die verzoeken de Ged. Staten te beslissen, dat de naam van de Jong gehandhaafd moet blijven en een beroep van de heer de Jong zelf, die verzoekt dat zijn naam geschrapt zal worden. De ze twee beroepen zijn gisteren in een vergadering van Ged, Staten van Noord-Holland behandeld. Gedepu teerde Staten hebben daarop beslist, dat het beroep van de heer C. de Jong moet worden afgewezen. De naam van de heer de Jong moet dus ook op de kieslijst van het district Haarlem worden bijgeschreven. dat was niet voldoende, daar het tweede en derde kwartaal beneden de 12.500 waren gebleven. Daarom was men genoodzaakt met een royale goedkeuringspolitiek door te gaan. In het eerste kwartaal 1952 zijn 16.638 goedkeuringen afgegeven. Dat bete kent, dat er van 1 April 1951 tot 1 April 1952 rond 50.000 goedkeurin gen zijn gegeven. De minister merkte op, dat als men te royaal is met goedkeuringen dit betekent, dat men over enkele maan den een inzinking krijgt. Het door zetten van de huidige lijn leek hem beter dan een politiek van hollen en stilstaan, die hem verweten is. Eind December 1951 waren 36 a 37.000 woningen tegelijk in aanbouw. Thans zijn er 44.000 in aanbouw en dit aan tal zal de komende maanden stijgen tot 47 a 48.000. Dit is alleen mogelijk als men niet alleen in de woningwet- bouw, maar ook in de premiebouw zo royaal mogelijk is met goedkeu ringen. De minister deelde mede, dat de raad voor economische aangelegen heden heeft goedgevonden, dat voor de herbouw van oorlogssohadegeval- len en premiebouw een bedrag van 35 millioen extra zal worden toe gestaan. Gezocht wordt nog naar een juiste verdeling, maar de minister meende, dat het wel mogelijk zal zijn de premiebouw het gehele jaar te laten doorgaan. De minister besprak ook de werk loosheid in de bouwvakken. Op 30 April 1.1. waren er 26.000 werklozen in het bouwbedrijf. Dit is voor hem een tegenvaller geweest. Maar niet temin is het cijfer in twee maanden teruggelopen van 41.000 op 26.000. De premieregeling voor woning verbetering zal weer in werking kun nen treden. Daarover zullen bin nenkort nadere gegevens worden verstrekt. Ten aanzien van de samenstelling van het cijfer van 26.000 werkloze bouwvakarbeiders merkte de minis ter op, dat hieronder zijn begrepen 7400 grondwerkers en 3500 arbeiders in andere categorieën, in het alge meen straatmakers en ongeschool den, die niet bouwvakarbeiders in de eigenlijke zin zijn. Deze 26.000 zijn dus niet aan te merken als uitslui tend bouwvakarbeiders. De minister verklaarde niet te zullen terug schrikken voor verder strekkende maatregelen, doch hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat er in de ko mende maanden een belangrijke te ruggang in de werkloosheid zal in treden. Eventueel zou men kunnen komen tot meer scholenbouw, het onderhoudswerk zou kunnen worden gestimuleerd, de openbare werken- politiek zou ruimer kunnen worden. De vraag werd gesteld wanneer het woningtekort zal zijn bedwongen. Bij een productie van 55.000 per jaar kunnen we in 1964 door het tekort heen zijn, meende de minister en bij voldoende duplexbouw in 1960. De animo voor duplexbouw is echter af gelopen. Thans wordt nagegaan, wat de consequenties ervan zijn. Ook de emigratie speelt hier een rol. Over een paar weken hoopt de minister nieuwe cijfers te hebben. Hij meent, dat het mogelijk is in 1960 door het tekort heen te zijn want men kan z.i. nog iets boven de 55.000 wonin gen per jaar uit. MONSTERING VOOR HARING VLOOT. Gistermiddag is in Katwijk aan Zee het monsteren begonnen van de bemanningen der loggers. De mon stering van de opvarenden geschiedt niet zoals gebruikelijk is. omdat daarvoor te veel tijd in beslag zou worden genomen. Het is thans zo, dat de administratieve uitwerking van de monsterrol voltooid kan wor den na het uitvaren van de vloot uit de drie vissersplaatsen. De perio de van monstering is aldus aanmer kelijk ingekort. In IJmuiden werd hedenmorgen tussen half tien en één uur gemon sterd. De haringrace voor de schepen, die heden en Maandag zee zullen kiezen, gaat normaal door. Zoals be kend ontketenen de bemanning van de Nederlandse haringschepen ieder jaar een sportieve strijd om de pre mie, die de gemeente Velsen heeft beschikbaar gesteld voor de logger die de eerste haring aan de vaste wal brengt. 1JN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 1) I Verdwenen. Door de stille straat reed een taxi. Plotseling opgedoken als uit het niet. Als een nachtvogel uit de duisternis te voorschijn gevlogen. Ronald Franklin, in gedachten ver zonken op weg naar huis, zou er niet op gelet hebben en de wagen rustig voorbij hebben laten rijden, als hij niet een verdacht geluid vernomen had, dat hem plotseling in actie bracht Het geluid kwam niet uit de taxi, maar verderop uit de straat. Ie mand riep die taxi naen die kreet wekte al zijn ridderlijke gevoe lens; want het was een vrouwenstem die om hulp riep. omdat ze door de chauffeur of passagier van die taxi beroofd of mishandeld was. Franklin hoorde de kreet duidelijk in de stilte der verlaten straat. Die stem had een eigenaardige, doordrin gende, smekende klank. Franklin bleef een oogwenk stil staan, om de afstand, die hem van de taxi scheidde, te meten. In de vol gende seconde rende hij op de wagen toe, sprong op de treeplank naast het stuurwiel en greep zich stevig vast. Twee felle, vals flikkerende ogen staarden hem onder de glimmende klep van een chauffeurspet aan. Een verwensing ontsnapte aan een paar dikke lippen en de ongeschoren vier kante kin van de man stak uitda gend vooruit. De wagen zwenkte naar het trot toir toe. Blijkbaar had de onver wachte aanval van Franklin de chauffeur 'n ogenblik de macht over zijn machine doen verliezen. Zich met een hand vasthoudend, greep Franklin me; de andere de pols van de man vast. „Stoppen," beval hij kortaf en be slist. De chauffeur liet zijn nijdig ant woord over gaan in een gehuil van pijn, toen Franklin met een kracht- tige handomdraai zijn arm bijna uit het lid wrong. „Ik zei: stoppen!" herhaalde Ro nald. Dc remmen knarsten en de taxi kwam naast de trottoirband tot staan. Maar daarmee was dc strijd niet afgelopen. De chauffeur gaf het zo gemakkelijk niet op. Nu hij stil stond kon hij al zijn aandacht wijden aan zijn tegenstander, die tot dan toe 'n voorsprong op hem had gehad. Hij greep naar een zware moersleutel en sloeg er venijnig mee naar Franklin's hoofd. Deze week nog juist op tijd uit, rr.'aar wist zich toch aan de taxi vast te houden, al moest hij de arm van de chauffeur los laten. De kracht, waarmee de slag was toegebracht was geweldig en toen hij dan ook geen doel trof en niet op Franklin's schedel terechtkwam ver loor de man, die hem toebracht, een ogenblik zijn evenwicht. Franklin, die een uitstekend bokser en worste laar was, liet dit buitenkansje niet voorbijgaan. In een oogwenk had hij zich op zijn tegenstander geworpen en vocht wanhopig met hem om het bezit van het wapen. Het was een vreemde strijd daar in die flauwverlichte, stille straat tussen twee volkomen ongelijke te genstanders De chauffeur, blind van woede, sloeg als een razende met zijn zware vuisten om zich heen als een woeste gorilla. Franklin, in zijn avondcostuum en lichte overjas, zag er nu juist niet als een vechtersbaas uit. Hij was een echte stadsheer: maar onder zijn ver fijnde kleding verborg zich een stoer en gespierd lichaam en een snelden- kend stel hersens. HU had niet de zware bouw en de massale spieren van de chauffeur, maar was daarte genover een goed geschoold en snel- berekenende vechter. De strijd stond op het punt beslist te worden. De chauffeur had zijn moersleutel uit Franklin's greep we ten los te wringen en kwaiirr nu in gebogen houding op hem af, zoekend naar de gelgenheid, om een vernie tigende slag toe te brengen. Doch ook Franklin bewoog zich in gebogen houding om zijn tegenstander heen. De chauffeur hief zijn wapen op en verzamelde krachten voor de beslis sende slag. Daarop zwaaide hij het wapen in een wijde kring, waaraan het scheen, dat zijn tegenstander niet zou kunnen ontkomen. Was dat rondgeslingerde stuk ijzer tegen de schedel van de andere man aange komen, dan was het gevecht voor goed ten einde geweest. Maar Frank lin's lenigheid redde hem. Hij bukte en sprong terzijde en wierp zich, toen de slag weder zijn doel miste, op zijn vijand. Hij wist hem beet te krijgen met 'n jiu jitsu-greep, waar mee de politie aanvallers weet on schadelijk te maken. De ijzeren sleutel vloog over de straatstenen. De chauffeur stiet een schorre kreet van pijn uit. Het volgend ogenblik lag hij kermend op de grond. Franklin boog zich over hem heen, wachtend, of hij de strijd opnieuw zou opnemen. Maar dat gebeurde niet. De man was verslagen. „Mag ik opstaan, mijnheer, ik heb het verloren," zei hij nors. „Mijn schouder lijkt wel gebroken." De overwinnaar ging rechtop staan en keek im zich heen. En toen be merkte hij voor het eerst, dat er getuigen waren geweest van de zo ongelijke strijd. In het flauwe licht, dat van een straatlantaarn op de hoek der straat, over zijn omgeving viel, kon 'hij een slanke gedaante on derscheiden in een witte avondjapon waarover een grijze omslagmantel geworpen was, als beschutting tegen de avondkoude, En van die in een oogwenk opgenomen kleding, richtte zijn ogen zich op het gelaat van het meisje. Ronald Franklin stond bekend als onverschillig tegenover vrouwen. Hij had de leeftijd van tw.ee en dertig jaar bereikt, zonder ooit veroverd te zijn door een paar zachte ogen of 'n lieve stem. Hij was hoffelijk, vrien delijk en gedienstig vpor iedere vrouw, maar voor geen enkele od bijzondere wijze. Zijn beste vriend, George Blaire, plaagde hem vaak met zijn ongevoeligheid voor vrouwe lijke bekoorlijkheden. Of het nu het resultaat was der bij zondere omstandigheden, waaronder die ontmoeting plaats greep of dat het de reactie was op het zenuw- spannend gevecht, zojuist door hem geleverd, in elk geval, toen Frank lin haar ogen met een mengeling van bewondering en dankbaarheid op hem gericht zag, voelde hij een onge wone, nog nimmer ondervonden trilling. Het was hem, of de ziel van die vrouw, welke voor hem stond, uit haar grote, glanzende ogen naar buiten trad, en in aanraking kwairf met de zijne. Instinctmatig voelde hij, dat hij zich tegenover haar in een voordelige positie bevond en dat hü haar evenzeer aantrok, als zij hem. Ze kwam met vlugge pasjes naar hem toe en stak impulsief haar hand naar hem uit. Hij zag. dat ze van zenuwachtige opwinding over al haar leden beefde, haar gelaat on- woon bleek was en dat ze geleek op een ivoren beeld, omkranst met een donkere haarwrong. Haar woorden kwamen er hakke lend uit, als snakte ze naar adem; toch was haar toon ongewoon lief tallig. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1