GERO ZILVIUM SPORT (2nze ^amrubriek Mump,a MolfCató verslaat.... een muo"^ Chefarine „4" doet wonderen GERO ZILVER WOENSDAG 21 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 OOSTENRIJKS VOETBALELFTAL TE AMSTERDAM. Met het KLM-vliegtuig uit Linz kwam gisteravond op Schiphol de Oostenrijkse voetbalploeg aan, welke morgen in het kader van dn oii'T"Tn- sche Dag in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen een officieus Ne derlandse elftal zal spelen. Op het vliegveld werd het Oostenrijkse ge zelschap, dat bestond uit de vice-voor- zitter van de Oostenrijkse voetbal bond, K. Buchart, het bestuurslid, W. Hauer, de trainer. H. Pesser, en 15 spelers, verwelkomd door het be stuurslid van het Nederlands Olym pisch Comité de heer Slingenberg en de secretaris van de KNVB, de heer L Brunt. De trainer van het Oostenrijkse elf tal, do oud-international H. Pesser, die 25 maal als linksbuiten de Oos tenrijkse kleuren heeft verdedigd, vertelde ons. dat de tocht zeer rustig was verlopen. Hedenochtend ging de ploeg in het Olympisch Stadion trainen. Alle spe lers zijn volkomen fit. De heer Pesser informeerde o m. nog naar de kracht van de Nederlandse Bondsploeg en vroeg hoeveel internationals er in mee speelden. En toen de heer Pesser een maal aan het vragen v/as, kwamen de spelers er omheen staan en wilden weten, hoe het Stad ion terrein was (uitstekend), hoeveel toeschouwers er zouden zijn (vrijwel uitverkocht), of Fanny PlankersKoen zou lopen (natuurlijk), of Amsterdam nog altijd in het bezit was van zijn grachten (zouden ze zelf wel ontdekken) en tientallen andere vragen. De spelers gingen vroeg naar bed om vanochtend, weer geheel fit te zijn voor de training. Vrijdagochtend vertrekt de Oosten rijkse voetbalploeg weer van Schip hol via Zürich naar Wenen. h*-rmf,s d.v.s. speelt in feijenoord stadion Naar wij vernemen, is besloten, de thuiswedstrijden van Hermes D.V.S., in de competitie om het kampioen schap van Nederland in het Feije- noord stadion te Rotterdam te doen spelen. WILHELMUS—CELERITAS. Het voetbalprogramma voor de.K. N.V.B. vermeldt voor morgen de wedstrijd WilhelmusCeleritas voor de promotie der 4e klasse West H. Docos Voor Hemelvaartsdag zijn op het terrein aan de Haagweg, drie junioren wedstrijden vastgesteld: Docos C speelt om 12 u. de belang rijke wedstrijd tegen S J.C. D, die de beslissing in deze afdeling kan bren gen. Om 1.15 u. speelt Docos D tegen St. Bernard us B en om 2.30 u. komt: Docos A in veld tegen V.V.S.B. A. hbs—taragona 3—1. De avond wedstrijd tussen HBS en de Sna^nse club Taragona is met 31 door de Hagenaars gewonnen. De ruststand was 20. Gisteravond is een wedstrijd ge- speeld tussen Sparta en de Engelse amateurploeg van de Wycombe Wan derers. Sparta won met 10, nadat de rust met blanke stand was inge gaan. TAFELTENNIS „WILSKRACHT" EROMOVEERT NAAR DE 2e KLASSE De grote slag is gevallen, Wils kracht I heeft Netbal uit Den Haag, in de beslissende promotiewedstrijd, geslagen met klinkende cijfers. Met een 82 overwinning kwam Wils kracht zegevierend naar huis. Gepro moveerd naar de 2e klas. De promotie is op de eerste plaats te danken aan Jan Puyk. Ongeslagen onverzettelijk en vol strijdlust speel de hij zijn competitie. Bergman heeft ook zijn deel bijgedragen. Jammer genoeg, moest hij halverwege de competitie Wilskracht noodgedwon gen verlaten. G. van Gijlswijk heeft ook een groot deel aan het succes bijgedragen. Onbegrijpelijkerwijs, be dankte hij, bij het begin der promo tiewedstrijden, als lid. De 2 invallers waren J. van der Putte en J, van der Ploeg. Voor dit tweetal alle lof, ze hebben zich hier prima doorgeslagen. Zij werkten zich van 4e klassers op tot 2e klassers, met een bravour, welke verwondering wekt. Noordwijkerhout bezit nu 'n tafel tennisvereniging, die 2e klas speelt. Voor het 5-jarig Wilskracht is dat een prestatie, die genoemd mag wor den. Van het reeds aangekondigde grote tafeltennistournooi, dat Wilskracht morgen orgamseert in de zaal vah de Geb. Brama, kunnen wij nog vertel en. dat tafeltennissterren als Klin kenberg (hoofdklasse), B. v. d. Spek (Ned. .jeugdkampioen), Jan Hoogen- doorn (hoofdklasse) en neg tal van andere spelers van naam ingeschre ven hebben voor dit tournooi. KORFBAL Crescendo. In verband met He- melvaartsdagf is de training van a.s. Donderdag verzet op Vrijdag. Dus 7 uur adspiranten, pl.m. 7.45 senioren. AUTOMOBILISME 24 UURSRIT SCHEVENINGEN— LUXEMBURG—SCHEVENINGEN. Van Vrijdag 6 tot Zondag 8 Juni zal ter gelegenheid van de opening van het Holland Festival een 24 uurs prestatietocht voor automobilisten worden gehouden van Scheveningen naar Luxemburg en terug. De rit is georganiseerd door het district 's-Gra- venhage en omstreken van de Regio nale Automobielclub West. De SLS-rit bestaat uit vier gedeel ten. Het eerste deel voert de deelne mers over 300 km. naar Valkenburg, waar Zaterdagmorgen de tweede etappe naar Luxemburg begint, een afstand van ongeveer 250 km, die met een gemiddelde van 50 km/u moet worden argelegd. Te Col Mar- berg begint de tweede helft van de rit, retour naar Scheveningen. Tot de Belgische-Nederlandse grens voert 'n verrassingstraject" door de Arden nen, waarvoor een speciaal regle ment wordt uitgereikt. De rijders zullen hier voor sportief-touristische moeilijkheden worden geplaatst zon der dat het moyenne in gevaar komt. In Eindhoven begint dan, na drie kwartier rust, het laatste deel naar de kust Tijd- en routecontroles zijn ingesteld en aan de hand van de strafpunten zal te Scheveningen wor den uitgemaakt, wie Zondagsmor gens voor het afleggen van de gehei me klassementsproef op de Scheve- ningse boulevard in aanmerking komt De deelnemende wagens worden in- in vier cylinderinhoudklas- sen (met tuSsengrenzen bij 1000, loOO en 2500 cc) plus een „sportwa gen-categorie". POSTDUIVEN „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf St. Quentin. Af stand ongeveer 267.06 km. Gelost om 7 15 uur mei N.O.-wind; eerste duif 11.18.51, snelheid 1098.85 m. per mi nuut, laatste 11.38.1, snelheid 1016.92 m. Uitslag: Fr. Hendriks 1, 4, 5, 8, 15. 18, 28, 39 V. L. Pierlot 2; H. Ver- hoork 3; J. W. v. d. Hulst 6, 31; A. W. Querreveld 7,10, 30; G. Zwaan 9. Leidse Postduiven Club. Uitslag St. Quentin, afstand 270 km,: B. Geenjaar 1, 8; H. Sterk 2; J. A. Ot- ten 3, 7; gebr. de Groot 4, 7; J. P. Fasel 5, 6; W. Arbouw 10. Snelheid eerste duirf 1156.13 m.; laatste duif 10.25.20 m. „Steeds Sneller" (Noordwijk). Wedvlucht met oude duiven vanaf St. Quentin. Afstand pl.min. 279 km. Ir. concours 227 duiven gelost te 7.15 uur met Noord-Oostenwind; eerste 11.14.56, sneelheid 1163.13 m. Uitslag: G. v. d. Poel 1 en 26; C. v. d. Beig 2, 5, 18, 36'en 39; W Hazenoot 3 en 40; L. Stenvoorde 4 en 20; J. v. Hensber- A.N.W B.-BROMFIETSTOCHT LANGS STEDEN- EN LANDSCHAPSSCHOON Na de geslaagde eerste bromfiets- tocht, welke de Toeristenbond A. N. W. B. het vorig jaar in de mooie om geving van Utrecht heeft georgani seerd ruim 400 „brommers" na men er aan deel houdt de Bond thans weer een dergelijke tocht, dit maal in de schilderachtige land streek tussen de grote rivieren. Ook deze bromfietstocht, die naar keuze op 24 of 25 Mei kan worden gereden is er een ,,met onbekende bestemming". De deelnemers krijgen een lijst met de nummers van de te passeren wegwijzers, de verdere ge tallen op de routelijst corresponderen met de kilometerafstanden op de wegwijzers en geven telkens de richting aan, waarin men rijden moet. De vertrekposten, tevens weer eindcontrole, zijn hotel Central te Gouda en hotel Carabain te Gelder- malsen. Deze gemengde steden- en tand- schapsschoontocht voert uitsluitend over goed berijdbare wegen. Voor speciale Wegenwachthulp langs de ongeveer 125 km lange route is zorg gedragen. Zowel leden als niet-leden van de A.N.W.B. kunnen aan deze bromfietstocht deelnemen. Alle correspondentie betreflende deze rubriek gelieve men te zenden aan W J. v d. Voort, Rustoord straat 3. Nieuw-Vennep DE MAANDELIJKSE OPLOS- WEDSTRUD. Deze week bieden wij onze dam- spelende lezers een tweetal niet zo ingewikkelde doch zeer mooie vraag stukken ter oplossing aan. Eerst een vraagstuk van de heer Schroder met een verdienstelijke afwikkeling. In dit probleem is door de auteur met opzet een constructiefout gemaakt. Kunnen onze lezers deze ontdekken? Wedstrijd-Probleem no. 94. Auteur: D. A. L, Schroder, A'dam. 37 Stroomlijn-Jimmy had dus een plan en v/at dat was, zullen jullie gauw genoeg merken. Let maar op. Jimmy holde dezelfde weg, die ze vijf minuten geleden gekomen waren, weer terug en klom in zijn vliegtuig. „Daar gaat-ie dan, zei hy voor zich heen „Ik hoop, dat het lukt! Ik heb grote kans, dat ik met mijn toestel neerstort, maar dat risico moet ik maar nemen Het gaat om het leven van Evelientje!" Hij nam op de stuurstoel plaats, startte de twee machtige motoren cn liet het vlieg tuig rollen. In minder dan geen tijd was hij in de lucht. king van de heer Scheijen, welke berust op het motief van D. de Rui ter. Beide vraagstukjes verschaffen, door hun verbluffende eenvoud, waaruit de geest des meesters wel heel duidelijk spreekt, de oplossers enkele ogenblikken van intens ge not. Wedstrijd-Probleem no. 95. Auteur: J. H. H. Scheijen, Kerkrade. Ie Publicatie. L m H p M P 8* 1» P SP m m t» m B 8 'u m m w 8 8 8 H! 1W ff W: W. Wt doorgang te doen vinden en wel op 25 Mei a.s. in de cantine van de ,,Fhoenix"-fabriek te Amersfoort. Wij wekken alle damspelende lezers op, om hiervoor hun belangstelling te tonen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 4 f 0.75 (Advertentie) /boekbespreking Zwart: 8, 9, 16, 18/20, 22, 23 en 28. Wit: 26, 27, 29, 30, 32, 34, 37. 43 Vervolgens een zeer fraaie bewer- gen 6; J. v. d. Wiel 7, 12 en 33; A. Cramer 8 en 22; J. Rakhorst 9, 16, 35 en 44; Gebrs. Barnhoorn 10, 24 en 30. De Vrije vliegers (R'arendsveen) Wedvlucht gehouden vanaf St. Quentin, afstan 279 km., gelost 7.15 u. In concours 75 duiven, eerste 11.24,38, snelheid 1117,43 m. Uitslag: J. van Amsterdam 1, 6; P. van Es 2, 15; R. Paauw 3, 4; M. Hoogenboom 5, 18; C. v. Veen 7, 13; Warmerdam 8, 19; A. v. Beek 9, 10; de nieuwe naam voor <GZRO> KWALITEIT. AFWERKING EN GARANTIE BLI1VEN DEZELFDE (Advertentie) Zwart: 8, 11, 18, 21/24, 26, 27, 29 en 32. Wit: 33, 34, 36, 38/40, 45, 47, 48 en 50. Voor beide vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen van alle geplaatste problemen over j de maand Mei, kunnen worden in gezonden tot 10 Juni a.s., aan bo venstaand adres. Uitslag April-serie. Eerst een mededeling en een in gekomen opmerking.'Met het oplos sen van de problemen over de maand April, waren in het geheel 8 punten te behlaen, omreden r.o. 80 en 85 uit de wedstrijd werden genomen. No. 80 omdat de eindstand van de au teurs-oplossing remise is. Immers zoals de heer ter Veen terecht op merkt, speelt zwart na 24x33 van wit: 1015, en als wit nu 2014 speelt!, vervolgt zwart met 510, 11—17 en 6x26. Vervolgens, dat wit in no. 80 ook nog een winnende stand kan forceren door: 4035, 3328, 30x8 en 8—2 met gew. stand. En no. 85: omdat wit ook kan winnen door 39—34, 35—30, 48—43, 30—24, 34x3! (17—22) 326 gew. stand Dit was zowel mij als bijna alle deelnemers ontgaan. Wij danken de heer ter j Veen voor deze opmerking, en wij houden ons hiervoor altijd ten zeer- ste aanbevolen. En nu de namen der deelnemers en de prijswinnaars. S. Cornelissen, P. v. Kwartel, S. v. d. j Kwartel M. J. v. d. Kwartel, B. W. Belt, A. G. de Jeu, C. B. Jansens, O. Jansens, J. G. de Jeu, G. Rijsdam, G. L. Groenewege, allen te Leiden,1 8 punten; C. A. ter Veen, Noordwijk, 8 punten; H. v. d. Kamp, Lisse, 7 I punten; Tan Berg en Th. de Zwart, beiden te Sassenheim, 8 punten; J. G. Reurings, Oud-Ade, 8 punten; G. M. Lemmers, Voorhout, 8 punten; L. j W. Turk, Noordwijk. 3 punten; A. C. v. Vliet, L. Koster en D. Bakker, allen te Vinkeveen, 2 punten. Zoals uit bovenstaande lijst blijkt, zijn er 16 deelnemers, die het maximum aantal punten hebben weten te be halen, onder wie de prys van 3, is verloot en gewonnen door de heer A. G de Jeu te Leiden. De prijs van 2 is ten deel gevallen aan de heer H. v. d. Kamp te Lisse met 7 pun ten. Beide winnaars onze gelukwen sen. DAMNIEUWS. Met deze delen wij onze damspe- J lende lezers mede, dat definitief be-j sloten is, de „voorjaars-reunie" „Vader, hier zijn we". Kerkboekje voor kinderen, door Ina de Sain. Uitgave: J. H. van Wees, Utrecht. Ina de Sain is een Utrechtse onder wijzeres, die jarenlang de kinderen heeft voorbereid voor de Eerste H. Communie. Zij kent het kinderver- stand en kent het kinderhart door en door. Er was niemand te vinden, die met méér gevoel en inzicht een ge bedenboekje voor kinderen kon sa menstellen dan. Ina de Sain. Zij heeft het gedaan. „Vader, hier zyn we" is een kerkboekje, dat van de kinderen biddende kinderen en van de kinder harten liefderijke harten zal maken. „Zwerven in Parys" door Henri van Leeuwen, uitge geven bij „Contact", Am sterdam. Om eerlijk en onbevangen te kun nen schrijven over het leven van de Parijse clochards, heeft Henri van Leeuwen getracht hetzelfde 1 'ven te leiden als deze bedelaars. Hij schreef er een boek over, zonder enige lite raire prenten tie overigens dat de Parijs kennende lezer grotendeels zeer charmnat aandoet, omdat hij er de straattoneeltjes in herkent, die typisch Parijs zijn: zwervers langs de Seine-oever of op de Metro-roos ters. Toch is er iets in dit boek, dat twijfels oproept. Om te beginnen heeft de schrijver practisch steeds in een hotelletje gewoond en speelde hij slechts voor musicerende clo chard wanneer hij er zin in had of de financiën hem er toe dwongen, Slechts enkele nachten heeft hij bui ten, op de Métro-trappen doorge bracht. Helemaal echt was het dus niet. Erger is, dat men zijn bewering niet geloven kan: alles wat ik heb beschreven is echt waar. Hij heeft avonturen beleefd en mensen ont moet, waarvan ieder nuchter mens moet zeggen, dat het kolder is. Wat van Leeuwen schrijft over de na vrante zelfkant van het leven, is waar, maar niet typisch Parijs; men vindt hetzelfde in iedere wereldstad. Doch wat hij over enige ontmoetin gen schrijft, is onwaar en bovendien onfris. Jammer voor het overigens aardige boekje. „Het Naundorff-mysterie" D. P. Oosterbaan, gemeente archivaris te Delft, uitgege ven bij J. M. Meulenhoff, Amsterdam. De lijst van honderden boeken over de geheimzinnige Duitse horlo gemaker Naundorff, die beweerde de zoon te zijn van Lodewijk XVI en Marie Antoinette, welke bewering door duizenden koningsgezinde Fran sen werd geloofd, is vergroot door deze uitgave, waarin de schrijver zeer sceptisch staat tegenover de be wering van Naundorff, ook al zegt hij niet, dat Naundorff beslist geen koningszoon was. Na het verschijnen van „De Kolibri op het gouden nest" van Jo van Ammcrs-Küler (uitvoe rig in ons Kerstnummer 1951 be sproken) was te verwachten, dat Oosterbaan met een dergelijk boekje zou komen, omdat hij bovengenoem de uitgave in de pers fel heeft aan gevallen. De schrijver putte vele ge gevens uit het Gemeente-archief van Delft, waar Naundorfi overleden en begraven is. Bovendien heeft hij zeer nauwkeurig talrijke andere bronnen geraadpleegd; het boekje is dan ook grotendeels gevuld met af drukken van brieven, verklaringen, documenten, enz. Interessant is het te lezen wat de schrijver denkt over de verhouding tussen Koning Wil lem II en Naundorff. De eerste nam beslissingen, die er op zouden kun nen wijzen, dat hij in de echtheid van Naundorffs beweringen geloof de. Zekerheid werd echter ook hier over niet verkregen. In tegenstelling tot de „Kolibri" laat dit boekje zich niet lezen als een roman of span nend verhaal. Slechts zij, die zich bijzonder voor een van de meest ge heimzinnige figuren uit de geschie denis interesseren, zullen hcL moei zame werk van de schrijver kunnen waarderen. „Profeten in Parijs" door pater S. Jelsrr.a, M.S.C., uit gegeven bij het Thijmfonds, Den Haag. Het spijt ons te moeten constate ren, dat de eerste schrede, die deze bekende radio-priester op het moei lijke pad van het roman-schrijven gezet heeft, geen succes is geweest. Pater Jelsma laat in dit boek een aantal jongelui in Parijs samenko men en spreken over de grote pro blemen, waaronder de moderne wereld gebukt gaat. Zelden echter komt het verhaal aan de oppervlakte van de werkelijkheid, het o/ertuigt de lezer niet. Apocalyptische passa ges, waarin de Chambre des Dépu- tés, door Communisten aangestoken, in vlammen opgaat, maken het ge heel niet aannemelijker. Er treedt ook een priester-arbeider in op, maar wat is hij in vergelijking met de prêtre-ouvrier, die Daniel Pézeril in zijn opmerkelijke boek „Ru Notre Dame", dat enige maanden geleden verscheen, ten tonele voert? Pater Jelsma heeft, een goed bedoelde waarschuwing de wereld ingezon den; wij vrezen echter, dat zij moei lijk begrepen zal worden. „De eenzame weg" door Kees van Ginncken, uitgegeven by N.V. Uitgeverij De Lan- teern, Utrecht. De eenzame weg wordt gegaan door een eenvoudig Brabants meisje, dat zeer gelukkig trouwt, maar als jonge moeder van drie kinderen we duwe wordt. Zij krijgt bovendien de zorg op zich voor hear ouders die door het schaamteloze leven van hun zoon tot armoede vervallen. Dapper slaat de eenzamze vrouw zich door bergen moeilijkheden heen. De schrijver vertelt hiervan op onge dwongen wijze, boeiend en raak. Daardoor laat dit boek zich in één ruk uitlezen, gegrepen als men wordt door de spanning cn beklemming. Het is slechts jammer, dat de schrij ver aan het eind van geen ophouden wist; het levensverhaal van d vrouw zou toch wel volledig geweest zijn als de verhouding van haar trouwe, i ijverige, brave dochtei met de Duit se soldaat er niet bijgekomen was! Overigens een goede roman, die nog iets meer dan enig leesgenot ver schaft: eerbied voor de moedigen, die ondanks alles rechtop in het le ven blijven staan. 3)utaze (lane 37) „Terug?" herhaalde Marguerite. „Ben je nou helemaal gek gewor den?" Hij schudde grimmig het hoofd. „Nog niet, maar ik denk, dat het niet lang meer zal duren, of ik word het, als jij nog langer aan mijn kop zeurt! De brief van zijn zaakwaar nemer was aan mij gericht en het geld wordt aan mij overgemaakt al geef jij het uit! Nou dan, alles goed en wel maar ik ga vandaag nog naar Anne, en zeg haar, dat ze het geld kan houden. Ik ga weer naar het station, werken. Gisteren hebben zc me juist gevraagd, of ik soms wilde terugkomen." „En jij.... jijstotterde Mar guerite, maar wist verder geën woord te vinden. Hij liep naar de deur, en achteromkijkend voegde hij haar nog toe: „Als je geen zin hebt, de vrouw van een stationskrt'ier te zijn, dan weet je, wat je te doen staat. Maar je moet begrijpen, dat je dat geld niet meer krijgt!" Lange tijd bleef ze radeloos en as grauw zitten. Het was de eerste keer, dat haar ir/an zich tegen haar gekeerd had en dat wilde ze niet graag een tweede maal ondervinden. Onwillekeurig voelde ze toch een zekere bewondering voor hem, al deed ze haar best, die van zich af te zetten. Intussen had Hébier zijn hoed opgezet en was hij de straat .op gelopen. Hij ging de stad door naar het door Anne gehuurde huisje. Het was tien uur en hij keek wat schuldig om zich heen In gewone omstandigheden was hij al drie uur aan het werk. Nu ja, morgen zou hij weer in het garee' lopen. Hij moest zien, dat hij zijn oude huisje in de Stationstraat terugkreeg, het was al tijd een aardig droog huisje geweest en voor zijn werk gemakkelijk gele gen. Hij vond Anne bezig met bakken. Haar gezicht glom als opgewreven appels. Uit haar ogen sprak een her vonden geluk. „Zo, vader, bent u daar?" riep ze opgewekt uit. „Goeienmorgen, Anne," groette hy, haar onwennig kussend. „Ik.ik wil je niet storen, maar ik heb je toch wat te vertellen." „Ga toch zitten, vader," zei ze, zijn hoed aannemend. „Wat hebt u op uw hart?" Hij nam een nog warm broodje van de keukentafel. „Je moeder bakte ze vroeger net zo, kind," zei hij met een weemoedig verlangen in zijn blik. „Och ja wat is ze toch al een tijd dood." „Wat kwam u vertellen, vader?" vroeg Anne vriendelijk. „Och ja, dat is zo ik ....ik wilde je komen zeggen, Anne, dat je stiefmoeder en ik.... dat we het 'n beetje vervelend vinden, zoveel geld om handen te hebben en dat we zo gedacht hebbendat jij, nu je het zelf zo arm hebt, het best kunt ge breken Anne trok peinzend de wenkbrau wen samen. „Wilt u daarmee zeggen, dat mijn stiefmoeder dat heeft voorgesteld?" „Ochdat nu juist niet. Maar om je de waarheid te zeggen, Anne, ik kan mijn oude baantje aan het station terugkrijgen, ennou ja, daar heb iik genoeg aan." Glimlachend streelde Anne zijn hand. ..Houd u dat geld maar vadertje," ried ze hem aan. „George cn ik heb ben het niet nodig. George heeft een betrekking veel brengt, het wel niet op, maar het is genoeg voor ons en ik voel me verschrikkelijk ge lukkigvjel gelukkiger, dan ik ooit geweest oen." „Daar ben ik blij om, kindlief," zei hij, haar een kus gevend. „Je ziet er tenminste vrolijker en flinker uit, dan toen je nog in dat grote huis woonde." „Dat voel ik zelf ook," fluisterde Anne. „Och, vader, heus, George is de beste man die er op de hele we reld bestaat." „Dat weet ik wel. Anders zou hij ons dat geld niet bezorgd hebben." „U moet dat geld houden, vader!" zei Anne overredend. „Mijn stief moeder zal zich nooit in het leven van vroeger meer kunnen schikken en van uiw loon leven. Wat ik ook van haar denken mag, het zou niet mooi zijn, als ik dat van haar ver wachtte. Als u dan met alle geweld iets te doen wilt hebben, waarom be gint u met dat geld niet een of an der zaakje?" Zijn ogen begonnen te glinsteren. „Zou dat gaan, denk je? Ja, mis schien toch wel. Ik heb altijd zo graag een sigarenwinkel willen heb ben, waarin je met je klanten een gezellig praatje kon houden." Anne moest er om lachen. „Ik zal er eens met George over praten," zei ze. „Hij zal u wel raad kunnen geven. En nu moest u toch heus maar gaan, anders zou mijn brood nog totaal mislukken." „Tot ziens dan maar, Anne! Voor lopig tenminste!" zei hij hartelijk. „Je bent echt een dochter, om trots op te zijn." Toen hy weg was, wijdde Anne al haar aandacht aan het brood bakken. Ze wilde graag gauw met haar werk klaar zijn, want ze moest die middag naar de dokter. Haar hart begon sneller te kloppen bij die ge dachte. Als het eens zo was, als ze hoopte. Ze z<fi tijdens het middagmaal geen woord over haar plan tegen George. Ook hij scheen vreemd op gewonden, al viel haar dat in haar eigen stemmig niet op. Na zijn vertrek verkleedde ze zich en ging op stap naar de dokter. Na het onderzoek keek deze haar glim lachend aan. Even later snelde ze verheugd de straat op, met een van geluik bijna barstend hart. Een kindje! Binnen korte tijd zou zij haar kindje in George's armen mogen leggen! Dan zouden hun ge luk en vreugde volkomen zyn. Ze had geen rust voordat ze het aan haar man verteld had. Ze sloeg de weg in naar de straat, waarin het kantoor van zijn patroon gelegen was. De jongste bediende verzocht haar, even in de wachtkamer plaats te ne men, die door een matglazen deur van het eigenlijke kantoor geschei den was. Ze ging zitten. Inwendig zong ze van vreugde. En in het eerst hoorde ze de stemmen dan ook niet, die door de glazen wand haar oor on duidelijk bereikten. Opeens echter herkende zc de stem van George. „Het spijt me, dat ik u moet ver laten, mijnheer Coq," zei hij. Anne drukte haar hand tegen haar borst. Wat moest dat betekenen? Waarom moest George daar van daan? „Ja, ik begrijp, dat het voor u on mogelijk wordt, hier te blijven, na al wat er gebeurd is," hoorde zc een andere stem, vermoedelijk die van Coq, zeggen. Met bonzend hart spitste Anne nu haar oren, om te verstaan, wat George verder zei. „Ik heb me hier gelukkig gevoeld. Het is jammer, nu ik pas begonnen beh, te moeten heengaan." Anne stond op en sloop de gang op. De bediende kende haar toch niet. Ze had naar George gevraagd, zonder te zeggen, wie ze was. En on derweg naar huis waren haar ge dachten vervuld van drie dingen van het door haar verwachtte kindje, van het geld. door haar vader aan geboden en door haar geweigerd en van George, die nu zonder betrek king was! Arme George!" dacht ze telkens cn telkens weer. „Wat kan hij ge daan hebben, om weggestuurd te worden?" (slot volgt).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7