Effectenhandel door het beurshestuur stopgezet Rechtspraak zet handel op losse schroeven LOCOMOTIEF GEBRS. HUISMAN - Hogewoerd 66-68, Tel. 22962 Prof Lieftinck sprak in 7 jaar 375 maal Pastoor C. P. v. d. Salm heden te Delft ter aarde besteld Het maken van een „opzetje" door aannemers Het veen brandt in Drenthe JCaite GOLF WOENSDAG 21 MEI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Onoverzienbare consequenties gevreesd In een deel van onze oplaag van gisteren konden wij nog het opzienbarende bericht mededelen, dat het bestuur van de Vereeniging voor den Effecten handel de beursnoteringen had opgeschort. Dit houdt verband met een uit spraak van de afd. Rechtspraak van den Raad voor het Rechtsherstel te Amsterdam, welke de effectenhandel op losse schroeven heeft gezet. Door het besluit van het bestuur is de handel ter beurze stilgelegd; voor hoe lange tijd is onbekend. VOORMALIG JOODS BEZIT. De kwestie, waar het om gaat, is de volgende. Effecten, die tijdens de bezetting door Lippmann Rosenthal, Sarphatistraat (LIRO), via de beurs werden verkocht, moeten volgens de rechtspraak aan de vroegere Joodse bezitters worden teruggegeven. Aan gezien aan de effecten niet te zien is, of zij uit voormalig Joods bezit afkomstig zijn, kan de effectenhandel geen doorgang vinden, omdat de ko pers niet weten of zij een stuk gele verd krijgen, waarop een claim is van een vroegere Joodse eigenaar. Tot nu toe was de geldende opvat ting, dat deze effecten alleen moesten worden teruggegeven indien de koper vermoed werd niet te goeder trouw te zijn geweest. Door de uitspraak van 19 Mei van de afd. Rechtspraak vani de Raad voor het Rechtsherstel is dat vermoeden reeds aanwezig, in dien gekocht is van de bovengenoem de LIRO. Deze beslissing druist in tegen de in beurskringen algemeen gehuldigde opvatting omtrent de reglementen en gebruiken ter beurze, waaraan alle leden gehouden zijn. Dit standpunt is in een telegram van het beursbestuur aani de minister van Justitie de minister van Finan ciën en de voorzitter van de Raad van het Rechtsherstel kenbaar ge maakt. Met het stopzetten van de noterin gen heeft de zeer grote onrust, wel ke reeds lang ter beurze bestaat met betrekking tot de gang van zaken bij het Rechtsherstel, zich op wel bui tengewone wijze ontladen. De onrust was reeds tot uitng ge komen in het verzoek van een groot aantal leden om een vergadering bij een te roepen, waarin de ontwikke ling zou worden besproken. Deze ver gadering zal op 27 dezer in het Beurs gebouw te Amsterdam plaatsvinden. Het is te begrijpen, dat dit besluit en deze mededeling ter beurze zeer druk werden besproken. In het alge meen stemt men in met de aangeno men houding, vooral omdat reeds ge ruime tijd geleden uit de boezem van de leden zelf een dergelijke actie werd bepleit. Met grote spanning wacht men de gang van zaken af. De wederzijdse posities zijn thans scherp gesteld, zodat mera moet ho pen, dat aan de ondraaglijke onzeker heid, waaronder de effectenbeurs nu reeds jarenlang gebukt gaat, einde lijk eens een einde gaat komen. Als gevolg van de maatregel van het beursbestuur zijn emitenten van de premielening 's-Gravenhage, wel ke gisteren was aangekondigd, ge noodzaakt geweest, de emissei voor lopig op te schorten. LOOPT LICHTER! Frame van hoogmagnesium-staal Aileenverkoop voor Leiden: Fa P. TH. VINK ZN., ZUIDEINDE 18, ROELOFARENDSVEEN (Advertentie) GOEDKEURING VREDESVERDRAG MET JAPAN De Eerste Kamer is gistermiddag begonnen met het wetsontwerp goed keuring van het vredesverdrag met Japan. In zijn antwoord als minister van buitenlandse zaken ad interim noem de minister Drees de bezwaren, die werden geuit, gerechtvaardigd. Er is zeer weinig rekening gehou den met de Nederlandse belangen Een nader en gunstiger verdrag is uitgesloten. Toch is dit verdrag gun stig voor de internationale rechts orde omdat Japan daarmee in de "Westerse sfeer komt. Dit sluit niet in, dat men onverdeeld optimistisch moet staan ten opzichte van wat ons te wachten staat. De afspraak met Japan inzake on derhandelingen over schadeloosstel ling is van morele aard en gaat bui ten dit verdrag om. Van Nederland se kant tracht men een snelle be slissing te krijgen in dit opzicht, maar wij zijn afhankelijk van de medewerking van Japan. Het wetsontwerp werd hierna goedgekeurd met 28 tegen 2 stem men; tegen alleen de communisten. Aan de orde was vervolgens het wetsontwerp: instelling van organen ten behoeve van de emigratie. In antwoord op opmerkingen van de heren Schipper (A.R.), Louwes (V.VJD.) en Van Santen (C.P.N.) zei minister Joekes, dat de regering tot de conclusie was gekomen, dat er één emigratiedienst moest zijn, aan welke de regering opdrachten kan geven. Het wetsontwerp werd goedge keurd z. h. st.; communisten tegen. De vergadering werd hierop ge sloten. De Kamer komt 27 dezer weder bijeen. Het visserij-geschil Dc leden van de redersvereniging hebben gistermiddag in een spoed vergadering besloten het college van rijksbemiddelaars te verzoeken een bindende regeling te treffen in het loongeschil met de haringvissers. Daarmee is de laatste phase in het geschil bereikt. Volgens het besluit buitengewone arbeidsovereenkom sten kan het college van rijksbemid delaars een regeling treffen, die bin dend is voor beide partijen. Een dergelijke regeling kan wor den getroffen ten eerste op verzoek van beide partijen, ten tweede op verzoek van één partij of ten derde op initiatief van het college. Thans zijn het dus de reders, die om een dergelijke maatregel hebben ge vraagd. Hoe lang de procedure zal duren is nog niet bekend. In verband met de urgentie wordt evenwel een beslissing op korte termijn verwacht. De voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. T. Kortenhorst, heeft gisteren de laatste vergadering van de huidi ge zittingsperiode gesloten. Alle aanwezige Kamerleden (de C.P.N. had de zittingszaal verlaten) luisterden staande evenals de aanwe zige leden der regering naar de speech, waarbij de voorzitter er op wees, dat de ministers dr. W. Drees, S. L. Mansholt en prof. mr. P. Lief tinck zeven jaar het ministerambt getorst hadden en dat zij gedurende die tijd resp. 123, 131 en 375 maal in de Tweede Kamer het woord hebben gevoerd. Prof. Lieftinck had dus het lang durigst in de vergaderzaal vertoefd en één keer bij de belastingdebatten in 1951 een recordrede gehouden van meer dan vier uur. Maar ook, als hij niet hier was, al dus dr. Kortenhorst, zweefde de geest van hem, wiens voorgangers sedert 1848 nooit zo lang het departement van Financiën beheerd hebben, meer malen hier. Dank bracht dr. Kortenhorst aan de veteranen uit de zeven magere jaren en afscheid nam hij van de thans fungerende ministers en staats secretarissen. Afscheid nam hij ook van de Ka merleden, die na de verkiezingen niet zullen terugkeren en hij gewaa van het nijpende probleem voor die leden, wier terugkeer afhangt van de vraag, of er Kameruitbreiding zal ko men. Hij berekende, dat, als er spoedig een nieuw kabinet zal zijn en de nieuwe Kamers met 2/3 meerderheid in tweede lezing de grondwetswijzi ging tot Kameruitbreiding tot 150 le den zullen hebben aanvaard, deze nieuwe Kamer van 150 op zijn vroegst met St. Nicolaas zitting zal kunnen nemen. Tot de leden, die thans wel op reces gaan, maar tevens ap het verkiezingspad, zeide spr.: .Maakt het niet te bont". Namens het kabinet dankte dr. W. Drees voor de gebrachte hulde. On danks alle tegenstellingen kan gezegd worden, aldus dr. Drees, dat in Ne derland tussen regering en parlement een vruchtdragende samenwerking mogelijk is. GEEN MONTAGEWONINGEN NAAR NIEUW-ZEELAND. Nieuwe bedrijfsgebou wen L.T.B. geopend Het in- en verkoopkantoor van de Kath. Land- en Tuirtbouwfoond heeft vandaag twee nieuwe gebouwen in gebruik genomen. Reeds eerder ver rees op het industrieterrein te Alk maar een groot complex met een oppervlakte van 3500 m2, omvatten de vier bewaarplaatsen voor poot- aardappelen en opslagplaatsen voor zaaigranen, land- en tuinbouwzaden, laboratorium, expeditieruimte, em- ballageloodsen en een modern kan toorgebouw. Op het naastliggende terrein groot 1750 m2, hoopt men t.z.t. nog een graansilo te bouwen. Het tweede complex ligt aan het Noordhollands Kanaal te Heiloo. Door nieuwbouw is de capaciteit van dit bedrijf, dat de kunstmesthandel en de handel in veevoeders, land bouwwerktuigen, bestrijdingsmidde len enz. omvat, verdubbeld. Beide bedrijven, dat te Alkmaar en dat te Heiloos, omvatten een 100 man personeel. De nieuwbouw werd door de Alikmaarse aannemer J. Buur uit gevoerd onder architectuur van de heer Th. v. d. Drift te Leiden. Te 11 uur vanmorgen werden de vele genodigden in het complex te Heiloo door de algemeen voorzitter, van de LTB, de heer G. W. Kamp- söhoër, verwelkomd. Deken J. Th. Jacobs van Alkmaar verrichtte hier na de wijding van de nieuwe bedrijfs gebouwen. Vervolgens begaf men zich naar het nieuwe complex te Alkmaar, waar ir. A. W. van de Plas- sche, directeur-generaal van de land bouw, ter gelegenheid van deze offi ciële opening een rede uitsprak. Spr. uitte de hoop, dat naast de financiële behartiging van de inkoop- en verkoopbel£ngen der leden, men vooral ook een open oog zal hebben voor de kwaliteit der producten, zo wel wat de in- als de verkoop betreft. Valse rijksdaalders in omloop In nagenoeg alle delen van ons land worden de laatste tijd valse biljetten van 2.50 ontdekt. De fal- sificaten zijn zo goed nagemaakt dat zii vrijwel niet van echte biljetten zijn te onderscheiden. Aan de serienummers is o.m. te zien dat men met nagemaakte biljetten te maken heeft, maar daar niemand behalve de Nederlandse Bank op serienummers let en men over het algemeen ook de kleine afwijkingen niet gemerkt heeft, heeft de verval ser voor geruime tijd een gemakke lijk afzetgebied in Nederland gevon den meldt het Alg. Dgbl. Zelfs experts op het gebied van vals geld hebben een loupe nodig om de valse biljetten van de echte te kunnen onderscheiden. Op de Nederlandse Bank te Am sterdam zijn inmiddels reeds tal van valse rijksdaalderbiljetten aange troffen en natuurlijk uit de circula tie genomen. TWEE DAGEN VRIJDAG 23 3IEI EN ZATERDAG 24 MEI GROTE KARPETTEN-EXPOSITIE MET EXTRA PRIJSVERLAGING. Wij hebben beslag kunnen leggen op zeer bijzondere partijen Karpetten die wij in deze 2 dagen tegen uiterst lage prijzen gaan verkopen. WILTON - HAAR VELOURS - BOUCLÉ - MACH. SMYRNA EN HOLTAPKARPETTEN. Ziet onze etalages en komt U ook even binnen. Leiden, TeL 20750 aantekeningen, welke hij vond, dat de overledene zeer correct, nauwge zet en trouw zijn persoonlijk god vruchtig leven verzorgde Trouwens, heiligen 'zijn buitengewone mensen en de pastoor was een gewoon mens St Augustinus zeg over wonderen, dat de mens zich erover verwon dert, omdat zij buitengewoon zijn; maar er zijn vele dingen zo vult hij aan die door Gods hand ge beuren en gewoon zijn, maar veel wonderlijker. Zo is het ook een won der van God, dat Hij in de eerste Christentijden de Kerk vestigde door de heldenmoed van martelaren en in tijden van innerlijke onrust door grote belijders Haar van de onder gang redde. Maar wonderlijker is het, dat Hij de Kerk in stand houdt en vrucht doet dragen voor de opeen volgende geslachten door gewone mensen. Gestadige werker In meerdere punten vertoonde de pastoor gelijkenis met een boom. Hij was niet voortvarend of vol plotselinge enthousiaste plannen. Hij De parochie van het Allerh. Sa crament te Delft heeft hedenoch tend het stoffelijk overschot van haar stichter en bouwheer, pastoor P. van der Salm, naar zijn laat ste rustplaats in het Priestergraf op het katholieke kerkhof aldaar ge leid. Groot was de belangstelling niet alleen uit de eigen parochie, maar ook van geheel katholiek Delft. Wijlen pastoor v. d. Salm heeft de gehele parochie opgebouwd. Er ver rees eerst de hulpkerk, daarna de jongens- en meisjesscholen, kleuter en Montessori-scholen, een Zuster huis en tenslotte de grote parochie kerk met pastorie. Gedurende 31 jaar heeft hij zijn beste krachten gegeven voor het geestelijk heil van zi.in parochianen. Nadat gisterochtend het stoffelijk overschot in de kerk was opgebaard, hebben zeer velen een laatste groet gebracht aan de dierbare overlede ne. Ook bij de Metten, de Lauden en de plechtige Requiemmis was de belangstelling zeer groot In de oprijlaan van de begraaf plaats hadden de Jeugdorganisaties en afgevaardigden der kinderen van de scholen met de onderwijs- werkte rustig en langzaam aan de Tegen 6 bouwbedrijven boeten geëist De uitgifte van „entry permits" aan Nederlandse emigranten, die met medeneming van een montagewoning naar Nieuw-Zeeland willen vertrek ken, is tot nader order stopgezet. Aanleiding hiertoe zijn de moeilijk heden geweest welke Nederlanders, die met een montagewoning in Nieuw-Zeeland aankwamen, steeds meer gingen ondervinden. Zo is ont dekt, dat het hout in veel gevallen werden genomen en ontsmet werden, wat de eigenaars op hoge kosten De Bijz. Economische Kamer van de Utrechtse rechtbank heeft een aanvang gemaakt met de behande ling van een zaak tegen een zestal aannemers. Deze aannemers worden er van beschuldigd ongeoorloofde opzetten te hebben gemaakt op de bouwsom van het op 7 Augustus van het vorig jaar aanbestede huis voor ouden van dagen te Mijdrecht, voor rekening van de stichting „Avond licht". te Mijdrecht. Enkele dagen voor de onderhand se aanbesteding was een vergade ring van de voor inschrijving uitge nodigde aannemers gehoord. Hierbij was besloten een opzet op de schrijvingssom te zetten van 47.: Hiervan zou twee derde te verdelen zijn onder de aannemers, die het kwam te staan. Verder zijn er moei lijkheden als gevolg van de onderling zeer verschillende plaatselijke bouw verordeningen en tenslotte is de nei ging tot credietverstrekking op on derpand der montagewoningen de laatste tijd aanzienlijk minder gewor den. Dergelijke moeilijkheden doen zich trouwens ook voor in Australië. Bouwers van montagewoningen voor emigranten wordt aangeraden zich in verbinding te stellen met het bouw centrum te Rotterdam, dat van de details voor de bouw der montagewo- ruingen voor Nieuw-Zeeland op de hoogte is. Stuk natuurschoon gaat verloren In de gemeente Roden in Noord- Drcnte woedt een veenbrand van zeer grote afmetingen. Een gebied van 600 ha een prachtig stuk na tuur met grote vogelkolonies wordt door het vuur verwoest. Het vuur, dat wordt aangewak kerd door een felle N O.-wind vindt in de uitgedroogde veengrond een gretig voedsel. Het dorpje Lieven, dat ten Westen van het veengebied l.gt, wordt overschaduwd door een dichte rook. Pogingen om het vuur te blussen rijn zonder resultaat gebleven door dat het vuur zich op vele plaatsen ender dc oppervlakte bevindt. Bo vendien is er een ernstig gebrek aan bluswater. Slechts een grote hoe veelheid regen is in staat het steeds verder invretende vuur te stuiten. De schade valt voorlopig niet te schatten. Grote gedeelten zullen waarschijnlijk voor vervening onge schikt worden. De turf, die dit jaar gestoken is, wordt ernstig bedreigd en velen hebben hun met moeite gewonnen brandstof al half droog in veiligheid moeten brengen. Zeer ernstig is het verlies aar» na tuurschoon. Dit op vele plaatsen moerassige veengebied was een do rado voor eenden en andere vogels en het is wel zeker dat duizenden jonge vogels en eieren bij de brand zijn vergaan. Wie veilig loopt, loopt langer mee. Verbond voor Veilig Verkeer profiteurs in de bouwwereld. Hier door draagt de principaal bij in de kosten van alle vergeefse inschrij vingen, ook bij voorgaande gelegen heden. Omdat door deelneming van niet serieuse inschrijvers de bouw kosten belangrijk worden verhoogd, achtte de officier het systeem van opzet uit den boze. De opzet heeft een prijsopdrijvende werking, waar mee het prijsvormingsbesluit wordt overtreden. krachten zich opgesteld. Bij de Metten en de Lauden wa ren vele geestelijken uit Delft en omgeving aanwezig o.a. deken G. Kuys uit Poeldijk en prof. C. Groote uit Warmond. Agens was deken J. G. J. Kok uit Delft, Cantores kape laan W. Lammeren en pater Th. Ho- man. De plechtige Requiemmis werd gece lebreerd door deken Kok met assi stentie van kapelaan Grootcholte en pater Homan. Ceremoniarius was kapelaan Schuttelaar; cantores wa ren pastoor W. v. Lammeren en ka pelaan J. Rosenhart. Lijkrede Rector Boelrijk Rector F. P. J. Eoelrijk van de SI. Hippolytusstichting te Delft hield de lijkrede naar aanleiding van de psalmtekst: „Hij zal zijn a^s een boom lan?s de waterstroom, die vrucht geeft ter juister tijd", v/elk idee uit gewerkt is in de versiering op het altaar in de parochiekerk. Sor. kon de overleden pastoor niet heilig ver klaren. O. L. Heer weet dat alleen en het is het werk niet van een ge woon priester Maar wel wist hij uit De firma H. W. Blomjous in Den Haag, een speciaalzaak op het ge bied van militaire kleding en uitrus tingen, heeft van keizer Haile Se lassie van Abessinië opdracht gehad 180 gala-uniformen te vervaardigen voor de keizerlijke garde. De unifor men moeten in Juli a.s. gereed zijn om in September a.s. gebruikt kunnen worden bij feestelijkheden in Addis Abeba, de hoofdstad Abessinië. Deze opdracht, zo vernemen wij, I is het gevolg van het succes, dat de gala-uniformen voor het garderegi ment grenadiers en jagers hebben geoogst. Deze uniformen zijn destijds Dit plukken van de principaal kan eveneens door bovenvermelde fir- zijns inziens niet toegelaten worden ma vervaardigd. De ontwerper van en een streng optreden achtte hij de uniformen is de tekenaar F. nodig. Rekening houdende met de j Smits uit Den Haag. De firma Wet opdrachten, hem gegeven, en de taak, die hij had als pastoor. En zo als een boom in de achtereenvolgen de seizoenen tijden van werkeloos heid schijnt te hebben, maar gesta dig sappen opzuigt om te juiste- tijd bladeren en bloesem en vrucht te dragen; zo kwam ook uit zijn hand voort de parochie, de hulpkex-k, de school en de kerk en alles wat daar bij behoort. Als hij tijd zou gehad hebben, zou hij wellicht nogmaals hebben vrucht gedragen. En wat het psalmvers belooft aan de rechtvaar digen: alles, wat hij deed, gedijde. Daarbij dacht spr. aan zijn preken, zijn biechtstoel, zijn katechismus, zijn altijd graag zelf doen van de plechtigheden. Ook zijn parochie is gegroeid en uitgegroeid als een boom; immer breder in stam n.l de kerk en alies wat daar omheen is gekomen en im mer voller en groter in kruin door gelovigen. En voor allen is zij ge worden een boom des leven?, die vrucht draagt van sacramentele ge naden en van opvoeding. De paro chianen zijn de pastoor veel dank schuldig. Wij, zijn medebroeders in het priesterschap zo besloot de rector mogen willen zó te leven, zó te werken en zó te sterven. Waar kon hij zijn gouden priesterfeest beter vieren dan aan het eeuwige gastmaal bij God. Laat ons hem in deze dagen bij zonder gedenken, want wie hoog geplaatst is, heeft grote verantwoor ding. Hij mocht ons nog wat nodig hebben. De beaarding werd verricht door deken Kok met dezelfde assistentie als in de H. Mis. ste inschrijf ster, de firma Gesman en Soetemeijer te Alphen aan den Rijn," bleek de bouwsom aanvanke lijk gecalculeerd te hebben op 325.000. Op de voorvergadering kwam zij met een bedrag van 329.000 uit de bus, waarna in over leg besloten werd dat deze firma zon inschrijven voor de som van 373 290. De overige aannemers verhoogden hun aanvankelijke begrotingen met een vrijwel gelijk percentage als de laagste inschrijf ster, waardoor de aanvankelijke rangorde behouden bleef. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijfster G. en S., nadat er op aandringen van de principaal en in overleg met de architect een bezuiniging van rond 20.000 was aangebracht. De begroting van de ar chitect voor het onderhavige bouw werk wees een bedrag van 361.000 aan Dit alles bleek uit de verhoren, tijdens de zitting. Volgens de verklaringen van de aannemers is de opzetpractijk een normaal voorkomend verschijnsel bij de onderhandse aanbestedingen, waaraan men in de betrokken krin gen niets immoreels ziet. De zogenaamde voorvergaderingen, waar de opzet wordt besproken en vastgesteld, was volgens de getuigen een nuttige instelling die gelegenheid biedt te lage begrotingen te rectifce- ren en de pry zen te coiyigeren. Ook als vergoeding voor de ge maakte onkosten voor de aannemers, die het werk niet krijgen toegewe zen achtten de getuigen het opzet - gebruik een alleszins toelaatbare practijk. De officier van justitie mr J. C. van der Berg, requisitoir nemende, noemde opzetgewoonte van de aan nemers gunstig voor parasieten en omstandigheid, dat de firma Ges man en Soetmeyer nog civielrechte lijk door de stichting „Avondlicht", waarvoor gebouwd is, zal worden aangesproken, eiste mr. van der Berg tegen dit aannemingsbedrijf een boe te van 6000.subsidiair drie maan den hechtenis. zeis te Heerlen is bij de vervaardi ging van de uniformen ingescha keld. Een in Den Haag vervaardigd model is tentoongesteld op de ten toonstelling „Heerlen mijncen trum". Het gala-uniform bestaat uit een rode hoog gesloten jas en een licht groene pantalon met gele bies. Om het middel komt een groene band met daar over heen een witte kop pel, op de schouders gele gevlochten epauletten; een witte helm met het embleem van de keizerlijke garde en een driekleurige pluim, witte slob kousen en wit leren handschoenen Aangezien de heler even erg is als de steler zal er geen onderling onderscheid in de strJimaat behoren te zijn en eiste de officier van justi tie dezelfde straf tegen de andere vijf bouwbedrijven, die aan de op- zetovereenkomst van 47.350 heb- ben deelgenomen, eveneens 6000 completeren het geheel, boete, subsidiarir drie maanden hech-1 tenis. De verdediger van vijf van de zes aannemex-s, mr. Ph. van Vliet te Axnsterdam bracht hulde aan de of ficier van justitie voor de voortva rende wijze, waarop door hem deze eerste zaak aanhangig is gemaakt. De aannemers willen zelf graag een ander systeem, maar weter. echter niet welke oplossing. Zij achtten zelf ook de opzetregeling een noodzake lijk kwaad. Mr. Van Vliet vroeg zich af hoe het mogelijk is, dat het op- zetsysteem, dat sedert het midden der vorige eeuw bestaat en nog da gelijks wordt toegepast pas in 1952 wordt bestreden. Toen de opzet van uitsluiting, door het ministerie van wederopbouw toegepast, niet gelukte, doordat alle aannemers aan het op- zetsysteem deelnemen, is de justitie in de arm genomen. De verdediger betoogde, dat de opzetregeling onaf wijsbaar verbonden blijft aan het hele systeem van gxxnning aan de laagste inschrijver. Hij geloofde dat uit de behandeling van deze zaak iets goeds zal voortkomen. De gelegen heid van het wegnemen van voor ingenomenheid tegen de aannemers, achtte hy belangrijker dan het aan tonen van de niet-strafbaarheid. Zo wel een veroordeling als een vrij spraak zal de oplossing van de moei lijkheden bevorderen. Het Hof zal op 3 Juni uitspraak doen. De rechtbank in Den Haag veroor deelde de 42-jarige bouwkundige Y. V. en de 39-jarige bouwkundige B. J. C. A. V., beiden uit Voorburg, we gens oplichting, meermalen gepleegd, tot een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en schadeloosstelling aan de door hen benadeelden. De bouwkundigen hadden een aan tal mensen die een woning zochten, een huis in het vooruitzicht gesteld, waarvoor die mensen geld hadden gestort. DE WETHOUDER EN DE WONING. Burgemeester en wethouders der gemeente Stein (Limburg) hebben een woning aan de Mauritsweg aldaar gevorderd ten behoeve van de heer P. H. Baltus, wethouder dier gemeen te. Dit besluit is thans door de Kroon vernietigd op grond dat dr heer Bal tus aan de vaststelling van dit besluit heeft medegewerkt en zijn stem van beslissende invloed op de uitslag der stemming is geweest. De heer Baltus had zich van medestemmen dienen te onthouden, aangezien de onder- werpelyke vordering hem persoon lijk aanging. BINNENLAND. In de abdij der Benedictijnen op Trinidad is de wijding van het subdiaconaat toegediend aan fr. Cuth- bertus van der Sande uit Nootdorp. De nieuwe watertoren te Zand- voort is gisteren officieel in gebruik genomen. Burgemeester mr. H. M. van Fenema noemde het een belang rijke aanwinst en sprak de hoop uit dat deze watertoren een langer leven beschoren mag zijn dan de vorige, die 17 September 1943 op last van de bezettende macht werd opgeblazen. In het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam overleed gisteravond de 59-jarige P. Adriaanse uit de Lieve Verschuierstraat te Rotterdam. Hij werd enige uren daarvoor in de le Middellandstraat aangereden door een bestelwagen en liep daarbij ver moedelijk een schedelbasisbreuk op, BUITENLAND. De koning van Zweden heeft de heer J. A. Geluk, secr.-penn, van de Kon. Nederl. Zuivelbond (F.N.Z.) onderscheiden met een benoeming tot ridder eerste klasse in de orde van Wasa van Zweden uit waardering voor de diensten, die de heer Geluk de samenwerking en de goede ver standhouding tussen de Nederlandse en Zweedse zuivelorganiisaties heeft bewezen. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Opgebroken weg

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6