Schilderingen van Frans Loots scheppen een bijzondere sfeer Koningin Juliana stuurde „Piet Hein" door het lint en opende het kanaal Langeraarse kerk in 't goud Geen bomvrije op grote schuilplaatsen schaal AMSTERDAM MET DE RIJN VERBONDEN WOENSDAG 21 MEI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 In ons vorig artikel over de kerk van de H. Hadria- nus te Langeraar, die op Hemelvaarsdag haar gou den consecratiefeest viert, hebben wij geschreven over de prachtige barokke beelden en het drijfwerk van altaar en communie bank. Er is echter nog iets an ders. dat ogenblikkelijk op valt, wanneer men deze kerk betreedt. Wij bedoe len het grote aantal schil derstukken van Frans Loots. Over deze werken is al veel gedebatteerd. Men is het niet altijd eens over de vraagd, of zij zonder meer al§ Kunst (mt een hoofdletter) kunnen wor- desn beschouwd. Persoon lijk hebben wij geen be hoefte, om naar aanleiding van die vraag een beschei den duit in het zakje te gaan doen. Het is in de we reld van de kunstcritiek de gewoonte een bepaald genre het ene ogenblik te verheerlijken en het an der ogenblik te vergui zen. Voor ons is slechts be langrijk dat Frans Lots met zeer veel toewijding aan de verfraaiing van de Langeraarse kerk heeft ge werkt en dat hij in zijn opzet, om schoonheid te brengen en de kerkgan gers "te stichten, volkomen gesiaagd is. Nog ieder jaar. Nog ieder jaar komen de kinderen en kleinkinderen van Frans Loots naar Langeraar, omdat vader (of grootvader) eens ge zegd heeft: „In die kerk hangt mijn mooiste schil der?!." Een niet-ingewijde zal waarschijn- droefheid en vreugde op Maria's ge lijk direct veronderstellen, dat deze laat, de strenge blik van St. Jozef en uitspraak slaat op het geweldige j de onbewogenheid van Jezus. En schilderstuk boven de uitgangsdeur.j daarbij dan de gezichten van de lijk in twee gedeelten uiteen, die ge scheiden zijn door een wolk. Het bo venste gedeelte is de hemel met het H. Hart en de zaligen. Daaronder ziet men de bewoners van de aarde, die strijden om het eeuwig geluk te ver werven en door de kerk als uitdeel ster van de genade worden geholpen. In de benedenhoeken ziet men de verleiding van het aardse uitgebeeld door enkele vrouwen, die zich van de hemel hebben afgewend, en door en kele mannen, die het zo druk hebben met in hun geld te graaien, dat ze het eeuwig geluk vergeten zijn. Van uit beide benedenhoeken naar boven toe ziet men mensen afge beeld, die geheel of zeer sterk op het hemelse tafereel geconcentreerd zijn. Aan de linkerzijde wordt het tafereel beheerst door de paus van de kinder- bestaat uit verguld zilver, communie en een priester, die Ons De mooie bewerking is op de foto Heer uitdeelt. Christus onder de ge-duidelijk te zien. De uitgebeelde fi- daante van brood helpt de mensen in guren zijn St. Bonifacius. St. Willi- hun levensstrijd en de ouders leiden brordus en de apostelen Petrus en hun kinderen tot Hem. Men ziet een Paulus. Bij uitstelling is Ons Heer ge- kind, dat wordt afgeleid door devat in een sierlijk kroontje vol dia- aardse verlokkingen, in de bescher- manten. mende arm van zijn vader, die de weg Bij het gouden feest van de kathe- naar boven wijst. draal van de Rijnstreek, als de kerk Het tafereel aan de andere zijde i feestelijk getooid is en de bisschop toont de priester als trooster der zie- van Haarlem aan het altaar staat, zul- ken en stervenden. In de grote groeplen waarschijnlijk ook de verborgen mensen ziet men ook soldaten, wier kostbaarheden gebruikt worden. Het dende mensheid naar Christus, die afgebeeld boven een fontein een onuitputtelijke genadestroom over de wereld uitstort. De tekst bij dit grote werk luidt: „Komt allen tot Mij, die zwoegt en bedrukt zijn en Ik zal u verkwikken". Verborgen kostbaarheden. Wij hebben in deze reeks van drie artikelen nog slechts een onvolledige indruk kunnen geven van hetgeen de jubilerende kerk van Langeraar be zit aan schoonheid en kostbaarhe den. In de donkere kluis bevinden zich nog prachtige voorwerpen, die slechts af en toe als er groot feest is te voorschijn worden gehaald. Zo zijn er een aantal schitterende zilveren kandelaars, die enige tijd ge leden op de Eucharistische dag in het stadion te Amsterdam werden ge bruikt. Over deze kandelaars is weinig bekend, maar vast staat in ieder geval, dat zij zeer oud zijn. Aan de prachtig bewerkte voet ziet men geloof, hoop en liefde uitgebeeld door een anker, een kruis en kelk, en een moeder met twee kinderen. Ook de schitterende monstrans, die op deze pagina staat afgebeeld, wordt slechts bij bijzondere gebeurtenissen gebruikt. Deze is gemaakt in 1617 en uniformen zo ongeveer de tijd doen schatten, waarin dit schilderwerk werd gemaakt. Het zal rond de oorlog van '14'18 geweest zijn. Ook hier die opwaartse beweging van de strij- is daarom voor velen een mooie ge legenheid met Hemelvaartsdag eens naar Langeraar te gaan, om daar zelf te zien, dat dit kleine plaatsje wel een bijzonder mooi Godshuis bezit. Tweede Kamer Maar dit is niet het geval. Frans Loots bedoelde daarmede het schil derstuk, dat vooraan in de kerk aan de zijde van het H. Hadrianus- altaar tegen de war.d hangt. Jezus in de werkplaats van St. Jo zef aan de schaafbank. Misschien zal men zich op het eer ste gezicht afvragen, waarom de schil- schriftgeleerden, die zo verbouwe reerd zijn, dat ze Jozef en Maria am per opmerken. Bij het bekijken van dit werk valt het op, dat Frans Loots heel sterk het vermogen bezat om iets te zien. Zijn kruiswegstaties tonen dat ook aan. Steeds ziet men de hoofdfiguur, de Verlaging tarieven omzetbelasting aangenomen lijdende Christus het eerst en daarna der juist dit werk als het beste heeft j de soldaten en de Joden, die door uitverkoren. Dat huiselijke tafereeltje i ^-un reacties het lijden van Christus wekt bijna onwillekeurig herinnerin-1 °P dat deel van de kruisweg duide- gen op aan plaatjes uit oude school- lijker en soms min of meer tastbaar boeken. Zodra men echter de Jezus- rnaken. figuur bekijkt, wordt de keuze van De figuren, die op de krijswegsta- Frans Loots begrijpelijk. Het zoete en ties voorkomen, zijn grotendeels j y®'lof niet te verlenen, daar er geen weeïige, waaraan men zich, bij hei naar het leven gemaakt. Maria en de i "Jd Is de interpellatie te houden, uitbeelden Jezus, in de loop der andere vrouwenfiguren hebben de j Het nieuwe wetsontwerp tot tech- tijden al te buiten gegaan is, werd vrouw van de schilder tot model ge-nische herziening van enige tabellen hier verslagen met het bewijs, dat hethad. Natuurlijk heeft hij variaties j voor de omzetbelasting, dat geHjklui- anders en beter kan. I aangebracht, maar het wezen is steeds 1 dend is aan het onlangs door de mi- De Tweede Kamer, die gistermor gen de werkzaamheden van haar laatste vergadering in dit zittingsjaar aanving, heeft haar goedkeuring ge hecht aan een vijftal naturalisatie- ontwerpen, waardoor 110 personen de hoedanigheid van Nederlander zullen verkrijgen. De heer DE GROOT (C.P.N.) ver zocht verlof de minister-president te mogen interpelleren over de berich ten met betrekking tot de onderte kening van de Europese defensiege meenschap. Met 50 tegen 7 stemmen, die der C.P.N., aanvaardde de Kamer het voorstel van de voorzitter om dit De sfeer van heiligheid gepaard gelijk, gaande met zo'n echt frisse jongens- Een enkele keer diende een paro- achtigheid maken deze Jezus-figuur' chiaan als model en op een der sta- tot een heel bijzondere. Moment-opname. Op dezelfde hoogte aan de andere ties ziet men ook pastoor Bakker. Machtig tafereel. Voor mensen, die de gewoonte heb- zijde van de kerk, bij het Maria-al- ben ni'et om te kijken, wacht er nog taar, schilderde Frans Loots „Jezus een verrassing als ze de kerk in Lan- wordt teruggevonden in de tempel", j geraar willen verlaten. Dit schilderij getuigt, hoe Frans Loots i Aan het einde van de zijpaden ziet getracht heeft dat ogenblik voor ogen men twee grote schilderwerken met te houden, waarop Maria en Jozef respectievelijk de H. Maagd en St. Jo- plotseling him kind terugvonden. i zef ais middelpunt. Deze twee schil- Dit werk heeft iets van een mo- j deringen rlankeren een machtig ta- ment-opname. Die mengeling vanferecl vol symboliek. Het valt eigen- ifcÉsfeni v v - - .wv nister van financiën ingetrokken ont. werp, met dien verstande, dat ten aanzien der tijdschriften is een ont werp in het vooruitzicht gesteld werd zJh.s. aanvaard. Een vijftal leden heeft het woord erover gevoerd. In antwoord op daar bij gemaakte opmerkingen heeft de Minister van Financiën, de heer LIEFTINCK, verklaard, dat in het nieuwe wetsontwerp inzake de tijd schriften niet zal worden teruggeko men) op concessies, die hij reeds had gedaan. Hij zeide niet het voornemen te hebben een ontwerp in te dienen, dat een algehele vrijstelling voor alle tijdschriften inhoudt. Met het nadere onderzoek hoever men zou kunnen gaani met de tijd schriften in het algemeen is men al voor een goed deel gevorderd. Wat de kwestie van onaanvaardbaarver klaring van amendementen aangaat, zeide de minister in het algemeen van oordeel te zijn, dat men van dat recht geen gebruik moet maken, ten zij men het als een plicht gevoelt. Het grootste deel van de vergade ring van gisteren is gebruikt voor de behandeling van de vier wetsontwer pen, die beogen aan burgerlijke ver dediging een wettelijke grondslag te geven. De heer RITMEESTER (V.V.D.) merkte op, dat bij het nadere over leg van de commissie van rapporteurs met de regering is gebleken, dat de actieve en passieve verdediging be hoorlijk zijn gecoördineerd. Hij be pleitte de noodzakelijkheid grote zorg te besteden aan het schuilplaatsbe- leid. De vijf millioen, die voor de bouw van schuilplaatsen zijn uitge trokken, vond hij te weinig. Voor de verplaatsing der bevolking achtte hij uiterst voorzichtige maatregelen no dig. De heer BEERNINK (C.H.) meen de, dat er een groter aantal openbare schuilplaatsen in de A-gemeenten moet worden ingericht. Hoe zullen de mensen, die geen kelder of tuin heb ben, schuilgelegheid krijgen, wilde hij weten. Onder nieuw te bouwen huizen moeten z.i. van overheidswege schuilgelegenheden worden gemaakt. De heer VERKERK (A.R.) drong aan op instelling ener vaste Kamer commissie voor de bescherming bur gerbevolking. Naar zijn oordeel is het schuilplaatsenvraagstuk onvol doende geregeld. En ook aan de be- drijfsbescherming moet meer aan dacht worden besteed. De heer DE LOOR (Arb.) achtte het verantwoord het bedrag van 80 millioen, dat voor de burgerlijke ver dediging is uitgetrokken, op te voe ren. Openbare schuilplaatsen zouden I dienstbaar gemaakt kunnen worden voor vredesdoeleinden. De heer DASSEN (K.V.P.) zeide o.a. de gezagsverhoudingen, zoals het ontwerp bescherming burgerbevol king deze geeft, doelmatig te achten en hy meende, dat er voldoende ga ranties zijn dat het kostenprobleem met betrekking tot de verhouding tussen Rijk en gemeenten bevredi gend kan worden geregeld. De vorm der bedrijfsbescherming had sprekers instemming. Het ontwerp noodwach- ten voldoet thans, wat de rechtspo sitie van het personeel aangaat, aan haar redelijkheid te stellen eisen. De heer GORTZAK (C.P.N.) achtte het camouflage als men het doet voorkomen, dat het hier gaat om be scherming der bevolking. Sprekers Met nieuwe ótatien in Zutpfien Op 28 Mei zal het nieuwe station in Zutphen in gebruik genomen worden. Het oude station was zo zwaar door de oorlogshandelingen beschadigd, dat het geheel moest worden afgebroken. Ter ere van het ingebruiknemen van het nieuwe station zullen er tussen 23 Mei en 1 Juni in Zutphen grote fees ten worden gehouden. De bouwmeester van het station is ir. G. G. J. Schelling. fractie zal haar medewerking aan de ze wetsontwerpen niet verlenen. Minister TEULINGS stelde vervol gens de betekenis van de bescherming der burgerbevolking in het licht. Hij erkende, dat de maatregelen verwe ven zijn met de militaire verdedi ging, maar naar het oordeel der re gering kunnen de civiele zaken het best en het meest efficiënt worden voorbereid en verzorgd door de be trokken civiele departementen, in sa menwerking met de militaire instan ties. De coördinatie is zeer intensief. Opeenhoping van veel mensen in grote schuilplaatsen moet z.i. wor den voorkomen. Een eenvoudige schuilgelegenheid in huis kan in het algemeen voldoende dekkinig geven, als er geen sprake is van voltreffers. Aanleg op grote schaal van schuil plaatsen, die bestand zijn tegen vol treffers, is niet mogelijk. Men moet z.i. niet uitgaan van de gedachte, dat de bevolking niet zelf met eenvou dige en niet kostbare middelen schuilplaatsen zou kunnen maken. De overheid kan daarbij zo nodig hulp bieden. Voorzieningen te treffen bij nieuwbouw zou 1000 per woning kosten. Spr. heeft er zich bij neergelegd, dat hiertoe niet wordt overgegaan. Overgegaan zal worden tot het in stellen van een speciale commissie om concrete voorstellen te doen ten aanzien van de aanleg van schuilge legenheden ini het raam van nieuw bouw. Nagegaan zal worden hoe der gelijke gelegenheden zouden zijn te gebruiken als rijwielbergplaats, ga rage e.d. Voor de gevallen, dat men geen eigen schuilgelegenheid kan maken zullen suggesties worden ge daan in een binnenkort verschijnend geschrift. (Advertentie) er niet zal kunnen komen met een bedrag van 5 millioen voor openbare schuilplaatsen en hij pleegt dan ook reeds overleg om tot verho ging te komen. Hij erkende de nood zakelijkheid van goede voorlichting. Bij de artikelsgewijze behandeling der ontwerpen nam de minister over een amendement-Verkerk op een der artikelen van de wet bescherming .bevolking, waardoor het verlenen van een bijdrage in de kosten voort vloeiende uit nakoming van bevelen inzake bedrijfsbescherming wordt voorgeschreven. Het betrokken wets ontwerp werd z.h.s. aangenomen met aantekening, dat de C.P.N. geacht wilde worden te hebben tegenge stemd. De minister nam vervolgens enige amendementen-Beernink op het ont werp noodwachten over, waarna dit ontwerp z.h.s. werd aanvaard, even als de beide andere ontwerpen. Tenslotte heeft de voorzitter, dr. Kortenhorst, een slotrede uitgespro ken. MET M.T.S.-DIPLOMA NAAR TH. Zonder hoofdelijke stemming of discussie heeft de Tweede Kamer Dinsdagmiddag een wijziging in de Hoger Onderwijswet aangenomen. Begaafde leerlingen der Middelbare Technische Scholen zal niet langer de gelegenheid onthouden worden om een verdere opleiding te ontvan gen aan de Techn. Hogeschool en Minister Teulings zeide, dat men examens daaraan af te leggen. De opening van het AmsterdamRijnkanaal, dat Amsterdam moet verbin- aen met de boven-Rijn, dus met het achterland van Duitsland en Zwitser land, is hedenmorgen een feit geworden. Lang is gewerkt aan de verwezen lijking van de plannen, die sinds een dertigtal jaren ter tafel zijn gebracht, sinds gebleken was, dat de Merwede een verbinding vormde, die niet meer voldeed aan de hoge eisen, die men aan een zo belangrijke verbindingsweg, dient te stellen. De feestelijkheden in het versierde Tiel zijn vanmorgen officieel begon nen in 'n provisorisch gebouwde sluis in de Waterstraat. Hier opende de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, de toegang tot het overige deel van het stadje door een cent in een hem voorgehou den klomp aan een hengel te gooien. Het gezelschap gasten van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, dat des morgens met een tiental auto bussen en tientallen auto's was aam- gekomen kon daarna de tocht naar de aanlegsteiger voortzetten, waar men zich inscheepte aan boord van de salonboot „Kasteel Staverden" in afwachting van de komst van de ko ninklijke familie. Aan de grens van de gemeente was intussen de koninklijke stoet ge arriveerd. H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard, de prinsessen Ma rijke en Irene en het gevolg werden hier opgewacht door de Commissa ris der Koningin in de provincie Gel derland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en de burgemeester van Tiel, de heer N. F. Cambier van Nooten. Na een kort oponthoud trok deze stoet eveneens naar de aanlegsteiger aan de Waal, waar schoolkinderen uit Tiel een zanghulde brachten. De bur gemeester van Tiel hield een korte toespraak, waarna de koninklijke fa milie zich aan boord van de „Kasteel Staverden" begaf. Op de salonboot gaf minister Wemmers gelegenheid aan een aantal binnen- en buiten landse autoriteiten hum opwachting te maken bij. koningin en prins. On der deze gasten bevonden zich vele binnen- en buitenlandse autoriteiten. Het was inmiddels bijna twaalf uur geworden en de koninklijke familie, het gevolg en de minister begaven zich aan boord van het koninklijke jacht „Piet Hein", dat aan de andere zijde van de „Kasteel Staverden" ge meerd lag. Langs de railing van de salonboot waren tien uitvoerders en arbeiders opgesteld, die bij het ver laten van het schip collectief aan ko ningin en prins werden voorgesteld. Even voor twaalf uur vertrok de „Piet Hein" over de Waal naar het sluiscomplex bij Tiel. Tijdens deze tocht namen de koninklijke gasten een vlootschouw af, waaraan enige honderden jachten deelnamen. Om circa kwart over twaalf, toen de sluis bijna bereikt was, verzocht de minister H. M. de Koningin het roer vani de „Piet Hein" over te wil len nemen om officieel het Amster damRijnkanaal voor het gebruik open te stellen. Met vaste hand stuur de de Koningin het jacht dwars door een lint, dat even voor de sluis ge spannen was. Dit vfzs het moment waarop de vele duizenden toeschou wers hadden gewacht. Een daverend gejuich steeg op, voortgebracht door de kelen van de Tielse, Hender.6e en Echteldse schooljeugd aan de linker zijde van de ingang van de sluis en een groot aantal matroosjes aan de rechterzijde. Ook op dit moment wer den de hefdeur en de twee eerste stellen puntdeuren van de sluis ge opend en stegen 2000 postduiven van de sluiskade omhoog. Een zestal lesvliegtuigen van de rijksluchtvaart dienst cirkelde over het sluiscomplex en op alle schepen loeiden gedurende een halve minuut de stoomfluiten. Nadat het gezelschap weer op de salonboot teruggekeerd was, hield de heer Wemmers een redevoering, waarna H. M. de Koningin persoon lijk verschillende onderscheidingen uitreikte. Hierna hielden verschillende auto riteiten redevoeringen en onthulde Z. K. H. Prins Bernhard een in de sluis aangebracht plaquette. Na het vertrek uit Tiel voer de „Piet Hein", gevolgd door de „Kas teel Staverden" in de richting van Zoelen. Hier was nog een korte plechtigheid. De brug bij Zoelen was feestelijk versierd en er stond een deputatie, die van de brug een konij nenhokje in de vorm van het hefpor- zal openen. taal te Tiel neerliet aan boord van de „Piet Hein". In het hokje bevon den zich vier kleine witte konijn tjes, bestemd voor de vier prinsessen. Zes ruiterverenigingen uit omliggen de gemeenten escorteerden het ko ninklijke jacht aan de westzijde van het kanaal. Om circa tien minuten voor twee kwamen de schepen aan bij de sluis bij Ravenswaay. Hier as sisteerde H. M. de Koningin prinses- Marijke bij de onthulling van de plaquette, waarna de sluis officieel de naam „Prinses Marijkesluis" draagt, Aan het koord, waarmede het vlaggendoek van de plaquette werd verwijderd, hing een badtas voor prinses Marijke. In de tas bevond ,zich een scheepje, dat de naam „Prin ses Marijke" draagt. Op de sluiskaden stonden ook hier weer duizenden belangstellenden, ouden van dagen, een delegatie van de burgerij van Maurik, schoolkinde ren en leerlingen van de schippers- school uit Vreeswijk, die een extra mooi plaatsje hadden gekregen. Ty- dens de plechtigheid brachten school kinderen een zanghulde en defileer den versierde boerenwagens langs de „Piet Hein". Voordat de sluis bij Wijk bij Duur stede werd bereikt, voer de „Piet Hein" langs een rij varj 3000 school kinderen uit Wijk bij Duurstede en Zuilen, die aan de linkerzijde van het kanaal waren opgesteld met rode, witte en blauwe bordjes, waarmede zij een langgerekte vlag vormden. De Amsterdamse schippers jeugd, opge steld aan de andere zijde van het kanaal liet zich echter ook niet on betuigd en juichte de koninklijke fa milie hartelijk toe. Deze groep was door de grote oliemaatschappij in staat gesteld de openingsplechtigheid bij te wonen. H. M. de Koningin hielp prinses Irene bij het onthullen van een pla quette, die vermeldt, dat de prinses haar naam aan de sluis heeft gege ven. Kort hierna verliet de „Piet Hein" de sluis en meerde aan de Westzijde van het kanaal. Direct hierna vertrok de koninklijke familie via Soestdijk naar Amsterdam, waar H. M. de Ko ningin de expositie „Rijn in de Rai"

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5