DUINSTREEK Marine-bedrijven te Oegstgeest lieten een journalist binnen Zonnige Hemelvaartsdag „Kareol" nogmaals aangekocht WOENSDAG 21 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Prins Bernhard op bezoek Gistermiddag heeft prins Bernhard een bezoek gebracht aan de marine- electronische bedrijven té Oegstgeest. De commandant, kpt.ltz. Focke leid de hem rond. In het marine-elee ironisch bedrijf te Oegstgeest, wordt gewerkt aan wat wel het zenuwstelsel van de vloot wordt genoemd: radio, radar en onderwaterdetectie. Alle electro- nischc apparaten, die op de schepen der koninklijke marine in gebruik zijn, of ze nu van de fabrieken of uit Amerika komen, gaan door dit bedrijf. Nu is de electronica een ge bied, dat men in militaire kringen met een bastion van veiligheidsmaat regelen pleegt te omgeven. Een uitzondering. Voor journalisten bleef dit bedrijf gesloten. Ter gelegenheid van het bezoek van prins Bernhard werd echter een uitzondering op deze re gel gemaakt en mocht voor de eerste maal een journalist, een verslaggever van het A.N.P. dit terrein betreden. Dit zeer modern ingerichte bedrijf is wat het monumentale hoofdge bouw betreft nog een erfenis van de Duitsers. Zij hebben de eerste ge bouwen neergezet, die na de oorlog nog zijn aangevuld met een aantal barakiken. Op de daken staat radar- apparatuur. Stalen radiomasten staan tussen de gebouwen verspreid. In deze gebouwen werken ru'.m 600 mannen, 106 militairen en 532 bur gers aan ontvangers, zenders, radar apparaten en asdic apparatuur. Hulp- bedrijven als een bankwerkerij, sme derij, lasser ij, plaatwerkerij, zand- straalinrichting, verfspuiterij en een gal vaniseerinrichtinjg vergemakkelij - ken het werk. Een belangrijk deel van de werkapparaten is door Ame rika in het kader van de wederzijdse hulp geschonken. Een bijzonder onderdeel in dit be drijf is de afdeling LEO. Deze code naam is gegeven aan het laborato rium, waar de kapt. luit. ter zee, prof. jhr. ir. J. L. W. C. von Weiier, degene, die in 1940 met de eerste Nederlandse radarontwerpen naar Engeland vluchtte, met acht inge nieurs werkt aan de ontwikkeling van electronische apparatuur. Deze marine-officier hij is tevens bui tengewoon hoogleraar te Delft heeft met zijn mensen en in samen werking met de industrie reeds en kele goede resultaten bereikt o.m. op het gebied van radar. Vindingen en verbeteringen, die in dit labora torium zijn tot stand gekomen, zijn door Philips verwerkt en hebben voor onze industrie nieuwe afzetge bieden geopend, ojn. in Zweden, België en Engeland. Goede samenwerking. De samenwerking met de industrie leidt wel eens tot een botsing tussen commerciële belangen en marine- eisen, maar over het algemeen ver staat en waardeert men elkaar. De industrie zou immers zonder de ma rine, die door haar relaties eerder kennis kan nemen van buitenlandse snufjes op electronisch gebied, een achterstand hebben en de marine kan de grotere laboratoria van de indus trie niet missen. Deze samenwerking heeft ook het voordeel, dat ons land op electronisch gebied minder af hankelijk van het buitenland wordt. L'e marine behoeft nu niet meer steeds „danik-je-wel" te zeggen als het bui tenland wat aanbiedt, maar kan iets teruggeven, waardoor ook deviezen worden gewonnen. Dit jonge marinebedrijf kampt nog met een tekort aan goedgeoefend ka der. Daarom, zo vertelde ons de com mandant, de kapt. luit. ter zee J. F. Focke, wordt veel aandacht besteed aan de verdere ontwikkeling van de vakbekwaamheid. In tegenstelling met sommige andere militair-tech nische bedrijven heeft het marine electronisch bedrijf geen zorgen over een te snel verloop van arbeidskrach ten. Ofschoon de monteurs en inge nieurs, die hier werken, in het par ticuliere bedrijfsleven veel grotere salarissen zouden kunnen krijgen, blijven ze. Dat ligt aan het bedrijfs- klimaat, verklaarde hoofdingenieur Han. Door de menselijke verhoudin gen speelt het financiële probleem geen overwegende rol. In de perfec tie van het werk, dat hier verlangd wordt, ligt een groter plezier dan in een hoger salaris. Moeilijk ligt nog 'het huisvestingsprobleem. De burge meester van Oegstgeest, die met zijn wethouders prins Bernhard in de longroom van het bedrijf kwam be groeten, liet echter juist gistermiddag een wat bemoedigender geluid ho ren ten aanzien van de huisvesting. HILLEGOM Jaarvergadering R.K. S.V. „Con cordia". Dinsdagavond hield de R.K. sportver. „Concordia" de jaar vergadering in het K.A.J.-gebouw. Na de notulen kwam de contributierege ling ter sprake en de voorz. deelde mee, dat er een betere regeling en jammer genoeg een verhoging van minstens vijf cents per lid boven de 18 jaar nodig is. Van 15-18 jaar wordt de contributie nu 25 cent per lid, per v/eek. Beneden de 12 jaar behoeft niet meer betaald te worden dan nu 15 cent per week. Een der aanwezigen had graag een weekblad, maar de voorz. gaf duide lijk te verstaan, dat dit onmogelijk was. Jaarvergadering W.G.K, Dins dagavond hield de afd. Hillegom van het W.G.K. in hotel Sistermans de jaarvergadering. Met alg. stemmen werd dr. A. van Straaten, oud-secre taris, tot ere-lid benoemd. Het jaar verslag van de secr. was optimistisch; het aantal leden ging iets vooruit. De penn. sloot z'n boeken met 'n batig saldo van rond ƒ470. De kascommis- sie had alle bescheiden accoord be vonden, zodat de penn. onder dank werd gedéchargeerd. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heren Topper C. J. Bak ker; res. van Dam. De aftr. bestuurs leden dr. G. P. D. Ie Cocq d'Armand- ville en C. J. Brouwer werden met alg. stemmen herkozen. De begroting 1952 werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op ƒ5600. KATWIJK Ko-Plu-Ko. De pluimvee en ko- nijnenfokersvereniging „Ko-Plu-Ko" besprak onder leiding van de voor zitter, de heer J. N. Sibie, de dit na jaar te houden grote tentoonstelling. Voor de afd. sierduiven werd tot keurmeester benoemd de heer G. A. j N. Spruyt en voor de afdeling konij- j nen, de heer O. Vermeulen. De heer land ontvangen hebben, naar verhou ding worden verdeeld. Machtiging werd verleend tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrotingsposten dienst 1952 als mede tot onderhandse aanbesteding of uitvoering van werken in eigen be heer. Tot leden van de commissie van on derzoek rekening dienst 1952 wer den herbenoemd de heren M. H. de I-Iaan, H. J. de Winter en C. van der Eyk, tot hun plaatsvervangers wer den aangewezen de heren C. J. Hoog- weg, P. L. van Boheemen en H. van der Weijden Op het verzoek van de polderbode van Es om zijn loon te verhogen van ƒ25,— tot ƒ60,— per jaar werd af wijzend beschikt. Door de heer J. P. van Leeuwen werd critiek uitgeoefend op het inla ten in de polder van vervuild water door de wasserij Van Kan aan de Oostvlietv/eg Met alg. stemmen werd als bestuurslid herkozen de heer C. J van der Krogt. Geboren: Nicolaas Maria zn van C. wan Leeuwen en A. A. Kulker; Catharina Adriana Aldegonda Ma ria, dr van A. J. Bakker en C. J. v. d. Helm; Neeltje Catharina Maria dr van P. Burgstad en Chr. Westerman; Josephina Jacquelina Antoinetta dr van P. Cl. Kaiser en A. W. J. M. .Wils; Maartje Catharina dr van J. G. Liedorp en C. Roos; Joanna Elisa beth Helena Maria dr van W. P. Spigt en H. A. Luiten. Ondertrouwd: Gerardus J. J. Hulst en Klazina Th. Alderwegen; Thomas Corbelijn te Tiel en Pleuntje J. de Jager. Getrouwd B. J. A. Barends en A. in 't Veen; C. J. J. M. Campfens en M. A. W. Blonk; J. Adegeest en C. J. G. van der Kraan; L. H. Bontje en W. C. M. Hijdra; G. N. Hogenelst en A. M. Th. Boer; Th. A. M. Rekelhof en H. M. van der Helm; L. P. A van Bohemen' en Adriana S. de Koning. Overleden: Dirkje Hoek 54 jr. echtgenote van A. van der Kuij; Arie van der Heden, 82 jr echtgenoot van M. Th. W. Grund; Scheltus J. van de wagenbestuurder. Het paard en de wagen ramde eerst een verste vigingspaaltje van een boom. Het paaltje vloog in tweeën en één stuk vloog door een ruit van het in de na bijheid staande woonhuis. De wagen, met het nog steeds hollende paard, veranderde door deze botsing van richting en vloog nu aan de andere kant tegen een lantaarnpaal op. Hier kwam het span tot stilstand. De koetsier kwam er goed af. De lan taarnpaal en de wagen werden licht beschadigd. Uitslag schoolsport Voorwed strijden schoolsportdag: Jongens, voetbal: Herv. School Openbare School 00; Meisjes, korf bal: Herv. SchpolOpenbare School 3—0. Het huisvuil, dat anders in de be treffende wijk op Donderdag wordt opgehaald, wordt nu, in verband roet Hemelvaartsdag, op Vrijdag opge haald. WASSENAAR Tegen auto gebotst Doordat de 12-jarige wielrijder W. van Zalingen, met een bocht naar links vanuit de Santhorstlaan de Zijllaan inreed, kwam hij in aanraking met de auto van tandarts J. De jongen bekwam schaafwonden aan linkerhand -arm. Zijn rijwiel werd geheel ver bogen. Van de auto werd het glas van de rechter koplamp vernield. De autobestuurder treft geen schuld. Rondjesrijder geword Bij het z.g. rijden van een rondje op het Burchtplein, kwamen de 20-jarige Robert Matthijsen en de 15-jarige Hans Lakemeyer, met elkander in botsing. M., die een bloedende wond onder het rechteroog en een lichte hersenschudding opliep, is, nadat door dr. de Neef eerste hulp was verleend, naar zijn woning overge bracht. Zijn rijwiel werd beschadigd. Klap van een schommel Tijdens het schommelen in Duinrell, kreeg de 5-jarige Robert van Sohie, wonen de te Leiden, de schommel tegen zijn hoofd en werd daarbij boven het rechteroog gewond. Op advies van een ter plaatse aanwezige arts, is het ventje naar het Acad ziekenhuis te (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur)). KOUDE NACHT. Vannacht op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag zon nig weer met dezelfde of iets hogere temperaturen. Ziwakke tot matige Oostelijke tot Noor delijke wind. Schouten 42 jr ongehuwd; Anthony van Veen 75 jr, echtgenoot van C. Leidén overgebracht, van Fulpen. NOORDWITKERHOUT Raadsvergadering. Vrijdag- WARMOND Jaarvergadering „St. Matthias". In hotel „De Zon" hield de R.K. avond 23 Mei a.s. te 8 uur komt de Harmonie-, zang- en toneelvereniging raad in vergadering bijeen. De agen- »st- Matthiaso.l.v. de voorz., de de vermeldt o.a. een voorstel van B. l£®er Vroomen haar jaar- en W. tot het vernieuwen van het alg- vergadering voor dona- gemeentelijk riool in een gedeelte van de Havenstraat en Dorpsstraat en be spreking van het uitbreiidngsplan. VOORSCHOTEN PAARD OP HOL Geschrokken van drie meisjes Gisteravond omstreeks half tien sloeg op de Leidseweg, ter hoogte van de „Stenen Schuur", een paard op hol. Het paard was gespannen voor een wagen, die bestuurd werd door de landbouwer C. v. P.. van de Leidseweg. Achter in de wagen zat een drietal meisjes, dat het vervoer in een boerenkar blijkbaar gezellig vond. Door haar uitgelatenheid is het paard waarschijnlijk geschrokken, en sloeg op hol. De meisjes sprongen er nog vlug af én evenzo het broertje 22 Mei: zon op 4.36 en onder 20.37; maan op 3.20 en onder 19.48 uui. 23 Mei: zon op 4.35 en onder 20.: maan op 3.43 en onder 21.05 uur. Het KNMI deelt mede: Hoewel ook vandaag en gisteren zon onafgebroken uit een nage noeg wolkenloze hemel straalde, was het weer toch belangrijk minder aangenaam dan voorgaande dagen. Koude, abnormaal droge lucht, die al een week lang over Oost-Europa naar het Zuiden stroomde, slaagde er namelijk in tot in Nederland door te dringen en de maximumtempera tuur gemiddeld vijf graden te doen dalen, terwijl in de nacht op ver schillende plaatsen nachtvorst voor kwam. Het was echter vooral de schrale, af en toe vrij krachtige Noordoosten wind, die een gevoel van koude verwekte. Ook in Engeland, België en Noord-Frankrijk daalde de temperatuur flink. In Polen en Oost-Duitsland kwam lichte vorst voor, terwijl een depres sie in de hogere atmosfeer er sneeuw buien bracht. Intussen houdt het hoge druikgebied boven Scandinavië, dat deze koude stroming veroorzaakt, on verminderd stand. In verlband hier mede zal het ook morgen droog en overwegend zonnig zijn. Aangezien de wind geleidelijk iets in kracht af neemt en de aanvoer van de koude lucht dus in een minder snel tempo geschiedt zal de temperatuur over dag wat hoger kunnen worden. Des nachts blijft de kans op nachtvorst evenwel groot. tiet W4.fi in Euïafxa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden als volgt: teurs en werkende leden. De penn., de heer A. P. Versluys, kon in zijn verslag de verheugende mededeling doen, dat bij een totaal cijfer aan ontvangsten van pl.m. 3^00,de uitgaven slechts 25,71 hoger waren. De voorz. gaf uiting aan de be zorgdheid van het bestuur voor de instrumenten van de afd. harmonie, die dringend om vernieuwing en aan vulling vragen. Daar de verenigingskas is uitgeput, deed hij een dringend beroep op degenen, die de donateurskaarten voor het nieuwe seizoen zullen aan bieden, om tot spoedige inning der gelden over te gaan. In de kascommissie 19521953 werden benoemd de heren P. Koks hoorn, L. van Leeuwen en B. van Stijn. De bestuursverkiezing had tot ge volg, dat de heren L. van Noort en Th. Duijmihoven werden herkozen en dat de beer L. H. J. Kortekaas werd gekozen i.p.v. de heer H. Kortekaas, die wegens drukke werkzaamheden zich niet meer herkiesbaar had ge steld. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar de plannen voor de her denking van het 7de lustrum. Medegedeeld werd, dat er een commissie is gevormd, die de moge lijkheden zal bestuderen. Een grote verloting is reeds o-p stapel gezet, terwijl in het voorjaar 1953 een in vitatie-toneelconcours zal worden ge organiseerd. Andere plannen verke ren nog in stadium van wording. T.z.t. zullen nadere mededelingen hierover volgen. Kath. Gezinshulp. Het alg. be stuur- der stichting Katholieke Ge zinshulp hield zijn jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat in 1951 in 22 gezinnen huishoudelijke hulp werd verleend. Het totaal aantal hiulpdagen bedroeg 433. Meerdere malen moest 6 weken (de maximum bulptijd) achtereen hulp verleend worden. De betreffende gezinnen droegen gemiddeld 19.43 bij in de kosten der geboden hulp. De rest moest door de stichting gefinancierd worden. Dit was mogelijk dank zij de offervaard igiheid der parochianen. De rekening 1951 sloot met een ba tig saldo van f 11,66. Geb.: Bernardus Th. M., z. v. Th. v. Niekerk en G. J. Verbeek; Frank E., z. v. C. H. van Doorene en M. H. van Krevelen; Cornelis, z. v. C. A. Voordouw en K. Ruis; Theodorus L., z. v. A. Langemaire en E. C. Koek. Geh.: Petrus M. C. Koot, 30 j. en J. J. v. d. Geest, 24 j.; J. H. Welsink, 32 j. en A. M. Weyers, 26 j. weer max. temp. OSLO zwaar feew. 11 C. STOCKHOLM zwaar bew. 13 HELSINKI onbewolkt 12 EDINBURGH geh. bew. 14 LONDEN onbewolkt 19 KOPENHAGEN aw. bew. 14 AMSTERDAM onbewolkt 14 GENEVE onbewolkt 21 PARIJS onbewolkt 22 BORDEAUX zwaar bew. 22 NICE zwaar bew. 21 BERLIJN onbewolkt 10 FRANKFORT onbewolkt 16 MUNCHEN nevel 11 WENEN zwaar bew. 11 Vo-ol de SASSENHEIM Sluiting t.b.c.-onderzoek. In de burgerzaal van het gemeentehuis te Sassenheim waren gisterenavond 'n aantal personen samengekomen ter bijwoning van de officiële sluiting van het bevolkingsonderzoek op t.b.c. Al deze aanwezigen hadden hun medewerking verleend bij dit onderzoek. Onder de aanwezigen merkten we op de voorz. van het district Leiden van de Totu., burge meester v. Diepeningen uit Leider dorp, dr. Sweers, directeur van het districtsconsultatiebureau voor t.b.c. bestrijding en burg jhr. mr R. Sand- berg van Boelens. Burgemeester Sandberg van Boe lens opende deze avond en dankte de vele medewerkers. Hierna kwam de voorz. van het werkcomité de heer P. M. Beye aan het woord. Deze gaf een overzicht van het werk wat hier is verricht. In totaal zijn 6633 per sonen onderzocht. 1975 personen zijn niet opgekomen. Hieronder zijn be grepen plm. 40 zieken, 125 militairen en kostschoolkinderen. Alsmede een aantal personen die regelmatig wor den onderzocht. Er werden onderzocht 1620 man nen, 1972 vrouwen. 3041 kinderen tot 17 jaar waaronder 2011 school kinderen. In totaal werden 6 geval len van actieve t.b.c. gevonden, 85 gevallen van n i e t-actieve t.b.c. Bij 3 personen werd een hartaf wijking gevonden, terwijl 2 perso nen moesten worden opgenomen voor een kliniek onderzoek.. Vol gens de statistiek komt op 1000 on derzochten personen 1 actief geval voor. Tot slot gaf de secr.-penn. nog een verslag over de financiële kant van het onderzoek. In totaal is 4523.32 ontvangen. Er is een tekort van 1259.30. Dit tekort zal door de gemeente worden aangevuld, terwijl een bedrag van 1635.voor het onderzoek der ehoolkinderen eveneens tenlaste van de gemeente komt. Een bedrag van, 300 is er nog te vorderen. Noordw.weg 72 werd herbenoemd tot secr.-penningm. De heer J. Westhoek te Wassenaar hield een boeiende cau serie over de erfelijkheidsleer bij ko nijnen. Rijverkeer weer vrij. Na een af sluiting van gedurende enkele weken is het ryverkeer over de Sandtlaan eindelijk weer opengesteld. Voor zeer velen een gelukkig feit. Vooral voor bezoekers van de groenteveiling, die met hun auto's een omweg van en kele kilometers moesten maken. Maar ook voor het gewone verkeer op de weg RijnsburgKatwijk aan den Rijn, Valkenburg, Katwijk aan Zee en Noordwijk, waarvoor deze af sluiting dikwijls een puzzle leek, een verbetering. Geboren: Anna A., d. van G. Kloos en J. Dijkhuizen; Hendrika, d. van H. van Duyn en G. Barnhoorn; Pieter, z. van A. van Vliet en H. van Duyn Leendert, z. van B. van den Oever en D. van Duyn; Christiaan J., z. van J. Minnee en J. C. Frudiger; Dirkje, z. van C. Schaap en C. Paap: Paul, z. van A. de Jong en M. Roest; Leuntje B., d. van J. van Duyn en L. Sneijders. Ondertrouwd: A. de Zeeuw en D. Mey vogel; W. van der Bent en J. G. Bogerd. Getrouwd: C. Snijder en T. A. Hel ling; D. van Duyn en M. Rijnsent; J. Kuyt en J. van Duyvenbode; C. Varkevisser en A. van Rijn; W. J. Martijn en A. A. Bedeker; N. van Eeelen en M. van Rijn. P. van der Niet en J. G. Burggraff. Overleden: L. E. van Loo 72 jaar echtgenoot van G. Philippo. LEIDSCHENDAM Vergadering polderbestuur. De stemgerechtigde ingelanden van de gecombineerde Starrevaart- en Dam houderpolder kwamen in vergadering bijeen. De rekening over 1951 met een nadelig saldo van ƒ442.15 werd vast gesteld in uitgaaf op ƒ8119.39 en in ontvangst op ƒ8561.52. De begroting voor 1952 vermeldt voor ontvangsten en uitgaven een bedrag van 10829.70. (De polderlasten bedragen ƒ16.— per HA.). Het ontvangen bedrag ad 350 van de rijkswaterstaat ter zake het uit diepen van de tocht zal onder de in gelanden die het uitdiepsel op hun breide agenda. De heer Warmerdam was met kennisgeving afwezig. Ingekomen was een schrijven van de stichting Volksonderwijs, waarbij deze verzocht zo spoedig mogelijk het zwembad op het Golfterrein voor het zwemonderwijs te doen open stellen. De voorz. kon de verheugende mede deling doen, dat thans alle moeilijk heren inzake het Golfbad waren op gelost en er niets in de weg staat om dit spoedig open te stellen. Door de gebrs. Hoek was een be zwaarschrift ingediend tegen de be planting op en nabij de reinwater- kelder. Adressanten zijn van mening, dat door de beplanting van hoog op schietende bomen hun naastliggen de cultuurgronden schade toege bracht zal v/orden. B. en W. waren deze mening niet toegedaan. Wel de den zij de toezegging, dat als in de toekomst zcu blijken, dat' de gebrs. Hoek enige hinder van de thans aan gebrachte beplanting zouden krijgen, er altijd nog wijziging mogelijk is. Bij schrijven van 5 Maart 1952 was door het bestuur van de stichting Rijnlands Borgstellingsfonds aan B. en W. een verzoek gedaan de door de gemeente verstrekte renteloze lening ad 1150 om te zetten in een kapitaalsbij drago a fonds perdu. Dit verzoek werd z.h.s. ingewilligd. In verband met enkele administratieve wijzigingen, werd de gemeentereke ning 1948 voorlopig vastgesteld. De reclames tegen hondenbelasting, straatbelasting, schoolbelasting er vergunningsrecht drankverkoop wer den volgens advies van B. en W. niet ontvankelijk verklaard. Een verzoek van de heer Plesman om tegemoetkoming in de vervoer kosten van een schoolgaand dochter tje werd toegestaan. Onderwijskwesties. Het bestuur van de Herv. School vereniging had een verzoek inge diend om medewerking voor de stich ting van een schoolgebouw voor ge woon Lager Onderwijs te Noordwijk aan Zee. Uit de door de ouders ge tekende verklaringen is komen vast te staan, dat deze school zal worden bezocht door minstens 103 leerlingen. Gemeenteraad Noordwijk Politieverordening werd gewijzigd Gisteravond kwam de raad van de bouw van deze school te verlenen. t v x v A -, i T> - i Noordwijk in openbare zitting bijeen! Doordat het bestuur van de Chr. afhandeling van «en «er uitge- j Mulo te Noordwijk Zee er in is geslaagd van de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting toestem ming te verkrijgen tot aankoop van het terrein van de Erve Reekers aan de Duinweg groot 3286 c.A. tegen de prijs van 27000, was door genoemd bestuur, omdat het zelf niet in staat ie om het benodigde kapitaal te four neren, bij de raad een verzoek inge diend, dat de gemeente deze grond zou kopen voor een eventueel te bou wen Chr. Mulo-school in de toekomst. Na ernstige overweging deden B. en W. het voorstel om tot aankoop door de gemeente over te gaan en een ter mijn van drie jaar te stellen gedu rende welke de gemeente de grond ten behoeve van de Chr. Mulo-school beschikbaar houdt en het schoolbe stuur geen andere plaats voor een nieuwe school zal mogen vragen. De herziening van de exploitaitie- vergoeding 1952 voor de bijz. scholen voor VGLO en ULO, werd conform het voorstel verhoogd met resp. f3.50 en ƒ10. Medewerking werd verleend voor de aanschaffing van leermiddelen en schoolbehoeften ten behoeve van eni?e scholen, terwijl het vermenig- vuldigingscijfer schoolgeld werd vast gesteld op 2 voor het gewoon- en voortgezet Lager Onderwijs en op 0.8 voor het uitgebreid Lager Onderwijs. Het half wezen geld werd voor 1952 vastgesteld op f 90 per kind. De rekeningen over 1950 /an het Weeshuis- en het Gasthuis werden zonder bemerkingen vastgesteld. Be sloten werd. dat. zolang het door de stichting „Zuid-Hollands Landschap" aangekochte of aan te kopen gedeel te van het landgoed „Leeuwenhorst" als wandelterrein zonder betaling voor het publiek wordt opengesteld, de gemeente Noordwijk bereid is in er op, dat in de ongeconsolideerde schuld van dé gemeente de Kroon heeft gemeend het vorig besluit van aankoop niet te kunnen goedkeuren, dooh nu de gemeente er in is ge slaagd een 40-jarige geldlening van 60.000.tegen 4 1/4% te kunnen afsluiten, zien B. en W. geen enkel bezwaar om nogmaals over te gaan tot aankoop van „Kareol" tegen de prijs van 60.000.De raad keurde het voorstel goed. Voor de verbetering van de hoek Koningin Astrid BoulevardBoer- haaveweg, werd een post uitgetrok ken van 293.55. De prijzen van het bouwterrein langs de Q. van Uffordstraat vanaf de Albert Verweij straat werd vast gesteld op 16.per M2 en voor de overige grond 17.per M2. Aan de heer A. v. Abswoude werd tot Kerstmis 1953 verpacht een stuk grond aan de Boerenbrug groot 78 are voor 224.50 en aan de heer C, v, d. Zalm 28 are voor 71.per jaar. Voor herstel van het postkan toor met bovenworr'ng aan de Hoofd straat te Noordwijk aan Zee werd een crediet toegestaan van f 8370. met dien verstande, dat de P.T.T. dan 400.huur per jaar zal gaan beta len voor het gedeelte, dat zij thans betrekt. Voor de bouw cn inrichting van een politiepost op het strand, zal een tent worden aangekocht voor 1300. Politieverordening gewijzigd. In de raadsvergadering van Dec. 1950 werd met 107 stemmen vastgesteld de 29e wijziging van de Algemene Politieverordening betref fende kamphotels. Op verzoek van Ged. St. stelden B. en W. de volgende redactie voor: „De burgemeester kan tot het ex ploiteren van Kamphotels slechts vergunning verlenen, indien deze in richtingen zijn gelegen of worden opgericht ten Noord-Oosten van de gemeente bij kilometerpaal 80 (on geveer bij Puik en Duin")". De ver dere wijzigingen wilden zij handha ven. De heer Wenckebach kon zijn stem aan dit voorstel niet geven en verklaarde zich een tegenstander van voorschriften „hoe men zijn hotel HAAGSE POLITIERECHTER „Goede morgen". „Vindt u het niet verschrikkelijk", zei de 72-ja- rige ex-boomkweker uit Boskoop bij zijn binnenkomst in de zaal van de Haagse politierechter. „Zover zijn we nog niet", zei de rechter. De verdachte stond terecht voor belediging. Hij vertelde, dat de beledigde partij hem steeds zat te voeren. „En u hapt steeds", zei de officier. „Juist", zei de verdachte. Elke morgen had de beledigde partij gezegd „Goedenmorgen buur". De verdachte had dan steeds gezegd: „Stik vent, want je meent er toch niks van". Houdt uw mond in het vervolg", raadde de rechter aan. „Dat valt niet mee", was het ant woord. De officier vorderde 5.boete of 1 dag. ,,Dan kom ik maar een dag zitten, want ik vind het een schan daal dat ik moet betalen", repliceer de verdachte, 5.of 5 dagen von niste de rechter. „Nu moet u niet opslaan, één dag heb ik e?' voor over, maar geen vijf dagen. Enfin, als hij het maar niet hoort, want dan heeft hij schik. Ik zal maar beta len", zei verdachte. Strijkijzer vergeten. Een Goud se coupeur was voor de Haagse po litierechter gedagvaard, omdat nij op 15 December j.l. vergeten had bij zijn patroon te Alphen aan den Rijn een electrisch persijzer uit te scha kelen, waardoor brand was ont staan. De verdachte had juist een treinongeluk gehad en was niet ver schenen. Wel was zijn patroon uit Alphen er om te getuigen. Deze verklaarde altijd 's avonds de stroom in de zaak uit te schakelen. Doordat er echter die middag en avond stroomstoring was had het controlelampje niet ge brand en was hij in de war geraakt. Zodoende was die avond de stroom niet uitgeschakeld. De verdachte was wellich door deze storing ook jn de war gebracht. Hij was bij de firma gebleven en heeft steeds goed voldaan als een correct werker. Er werd 40boete of 10 dagen voor waardelijk geëist. Het werd 20. o? 10 dagen onvoorwaardelijk. Bunker geplunderd. Bij verstek behandelde de Haagse politierechter de zaak tegen èen opkoper uit Den Haag, die samen met een ander uit een bunker te Wassenaar metalen voorwerpen had ontvreemd, ten na dele van de N.V. Duinrell. Reeds vaker was verdachte ver oordeeld. De officier van jusii' eiste drie maar. n gevari-—- De rechter hield rekening met et mogelijke tenuivoerlegging van ee: voorwaardelijke straf die nog loopt en veroordeelde verdachte tot twee maanden gevangenisstraf. Er werd besloten medewerking voor ring zouden geven. De voorz. wees de kosten van het onderhoud een n?oe exploiteren^ bijdrage te verlenen tot de helft van die kosten, met een maximum van 2500.per jaar. Aankoop huize „Kareol". Bij het voorstel tot aankoop van de villa „Kareol" tot inrichting van een nieuw politiebureau en het aan gaan van een geldlening voor dit ob ject, vroeg de heer Passchier of B. en W. enige zekerheid konden gei ven, dat Ged. St. thans hun goedkeu stemming gebracht werd met 97 verworpen.1 Aangegaan werd een geldlening groot 1.000.000.tegen 3% voor woningbouw en credieten voor straataanleg, hierdoor zal het moge lijk zijn 't voor 1952 en 1953 nog be schikbare contingent geheel ten uit voer te brengen t.w. 8 duplex wo ningen aan de Albert Verweijstraat, 54 in het Caloramaplan en 28 op an dere plaatsen in de gemeente. Na een korte rondvraag ging de raad hierna in besloten zittin? over. SPORT OLYMPISCHE SPELEN Ruim duizend verslaggevers zul len tijdens de olympische spelen te Helsinki berichten, verslagen en be schouwingen naar hun redactie-bu- reaux in alle delen van de wereld zenden. Finland zelf zal door 170 journalis ten vertegenwoordigd zijn, dan vol gen Zweden met 113, Duitsland met 61, de Verenigde Staten met 57, Frankrijk met 49, Groot-Brittannië met 47, Italië met 39 en Nederland met 35. Hierbij zijn de vertegenwoor digers van het Algemeen Neder- landsch Persbureau inbegrepen. Tot de 836 buitenlandse journalisten, die naar Finland zullen reizen, behoren 161 vertegenwoordigers van persbu- reaux.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2