Afscheid van Eisenhower Afscheid van gen. Eisenhower De verdragen met West-Duitsland Het Gerechtshof van het Schuman-plan DINSDAG 20 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12592 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.! 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 FISCUS EN LIEFDADIGHEID E'EN algemene klacht is, dat allerlei collecten in verband met de lief dadigheid zo weinig opbrengen. De grootste opbrengst uit de collecte zakjes bestaat ook al uit centen, wat toch eigenlijk niet te pas komt. Ter wijl de moeilijkheden van de kerken geweldig zijn toegenomen, zijn de in komsten lang niiet naar evenredig heid gestegen. In vergelijking met vóór de oorlog betekent dit een ge weldige devaluatie van de offerzin. Dit geldt niet alleen voor de ker ken, doch ook voor tal van andere instellingen, welke alleen of nage- j noeg alleen op de particuliere vrijge vigheid aangewezen zijn. Ook zij zit ten te kampen met groeiende finan ciële zorgen. Deze gang van zaken is zeer ze ker te betreuren, want één der ken merken van onze christelijke samen leving is toch steeds geweest en dit behoort ook zo te zijn! de in tense beoefening van de charitas. Ongetwijfeld zal de zeer hoge belas tingdruk een rol spelen bij de be oefening van onze liefdadigheid. Dit is ook niet te verwonderen. Immers, de giften, welke na de normale be steding van het inkomen gedaan worden, zijn door de sterke progres sie van het belastingtarief het zwaarst door de fiscus getroffen. Zo zal bij een inkomen van ƒ6000.door een ongehuwde, indien hij jaarlijks 400.voor liefdadige doeleinden zou besteden, alleen aan inkomsten belasting al 45 percent verschuldigd zijn. Voor een gehuwde altijd nog 30 percent. Geen wonder is het, dat al leen hierdoor reeds de offerzin in het gedrang moest komen. Bij herhaling werd bij de monde linge behandeling van de rijksbegro ting 1952 door verschillende Kamer leden nogmaals een pleidooi gevoerd ten gunste van kerkelijke-, charita tieve-, culturele- en wetenschappelij ke instellingen, welke het eerst on der deze hoge belastingheffing komen te lijden. Schenkingen komen minder voor en als zij voorkomen tot veel geringere bedragen. De minister heeft hierop op 20 Maart 1952 een wetsontwerp aan de Kamer aangebo den, dat een oplossing hiervoor moest geven. Deze voorgestelde wijziging van belastingheffing, welke intussen reeds door de Tweede Kamer is aangeno men, bevat als gewoonlijk voor de leek weer allerlei ingewikkeldheden en moeilijkheden. Voor de aftrek baarheid van de giften ook kerke lijke belastingen vallen er onder zyn er twee minimumgrenzen en een maximumgrens vastgesteld. Het is dan nu zo, dat voor de berekening van de inkomstenbelasting de giften in mindering van het inkomen ge bracht mogen worden indien en voor zover het totaal der giften over een jaar meer dan 2 pet. van het inko men bedragen, doch tevens 100. te boven gaan. In totaal mag nooit meer dan 3 percent van het inkomen als giften worden afgetrokken, Zo dat dus alles wat boven vijf per cent van het inkomen ligt, niet af trekbaar is (2 pet. niet aftrekbaar; 3 pet. wel aftrekbaar). Alleen mag alzo worden afgetrokken het bedrag, liggende tussen de minimumgrenzen van 100.of 2 pet. en de maxi mumgrens van 5 pet. Uit de gestelde grenzen van hon derd gulden en vijf percent blijkt, dat de kleine inkomens tot f 2000. geen voordeel uit deze regeling kunnen trekken, terwijl men daarbo ven tot 5000.alleen kan aftrekken hetgeen men geeft boven f 100.tol de grens van vijf percent. Boven vijfduizend gulden kan het geen men geeft boven twee percent tot het maximum van vijf percent in mindering van het inkomen worden gebracht. De giften dus ook collectes! waarvan geen schriftelijk bewijs kan worden overgelegd, vallen buiten de regeling. Al met al blijkt alweer, dat, zoals de regeling thans luidt, er practisch niet veel bereikt is om de donaties uit fiscaal oogpunt te stimuleren. Voor de meeste belastingbetalers is de re geling te ingewikkeld en te onbedui dend en veelal zal men dan de mo gelijkheid van aftrek weer voorbij laten gaan. Wel heeft de ieer Lucas nog getracht bij amendement de mi nimumgrens vani twee percent te doen vervallen, zodat alleen de grens van honderd gulden zou blij ven, maar de minister heeft dit amen dement niet willen aanvaarden. Het is verheugend, dat er toch iets is bereikt. Voor de goede gevers van thans betekent het een kleine tege moetkoming en voor de gevers van morgen een aansporing van de gebo den gelegenheid gebruik te maken. Voldaan zijn wij niet. De minister had zich hier wel wat vrijgeviger kunnen" tonen! F. D. Qenewa£ Eiómfrawvi in Medetiand Generaal Dwigt D. Eisenhower is Maandagmiddag voor zijn afscheidsbezoek aan Nederland per vliegtuig op het vliegveld Gilze-Rijen aangekomen. Na de landing inspecteert generaal Eisenhower de opgestelde erewacht. Vandaag bespreking met minister Staf Generaal Eisenhower brengt zijn afscheidsbezoek aan Nederland. Gistermid dag om kwart over vier kwam hij op het vliegveld Gilze-Rijen aan. Na de verwelkoming door de voorzitter van het comité van verenigde chefs van staven, vice-admiraal jkh. E. J. van Holthe, begaf de generaal zich naar de Kon. Militaire Academie te Breda, waar hij werd verwelkomd door de chef van de generale staf, luit.-generaal B. R. P. F. Hasselman en door luit.-ko lonel H. T. J. M. Lohmeyer, de waarnemende gouverneur van de K. M A. De gouverneur der academie, bri-1 gade-generaal K. Puffiusr brengt op het ogenblik een bezoek aan de mi litaire academie Westpoint in Ame rika. Generaal Eisenhower inspecteerde een erecompagnie van 100 cadetten die voor het kasteel stond opgesteld, benevens de vaandelwacht en de neraal ontvangen in de receptiezaal en vervolgens in de aula van de aca- drumband. Vervolgens werd de ge- demie, waar zich het lerarencorps en de cadetten hadden verzameld. In een korte rede heeft Eisenhower enkele eenvoudige elementen van het soldatenberoep belicht. De cadet-ser geant H. W. Hiddema heeft Eisen hower de gouden medaille van de K. M.A. aangeboden. Van Breda is Eisenhower naar Den Haag gegaan, waar hij vanmorgen o.m. een bespreking had met minister Staf. De Nederlandse raad der Europese Beweging heeft aan generaal Eisen hower een telegram gezonden, waar in de generaal dank wordt gebracht voor de grote steun, die hij heeft ge geven aan de idee van saamhorigheid tussen de volkeren van het Westen en de eenheid in Europa. In gezelschap van minister Staf heeft generaal Eisenhower zijn op wachting gemaakt bij de minister president dr. W. Drees op diens de partement op het Plein 1813. Begeleid door de minister-president en minis ter Staf begaf de generaal zich hier na naar de Treveszaal aan» het Bin nenhof, waar hij een buitengewone vergadering van de ministerraad bij woonde. Zenuwoorlog tegen Formosa? Een 20-tal communistische vlieg tuigen naderde Zondagavond de Oostkust van Formosa tot op 60 km. Naar verluidt, duurde het lucht alarm 20 minuten. Dit is de derde keer in één week, dat communisti sche vliegtuigen in de buurt van Formosa vlogen. In Chinees-nationa listische kringen meent men, dat de vluchten deel uitmaken van een „zenuwoorlog". In zijn antwoordrede, die hij aan ving met „Mijnheer de minister-pre sident, mijne vrienden", wijdde ge neraal Eisenhower waarderende woorden aan de democratische be stuursvorm van ons land en de me dewerking die hij van Nederlandse autoriteiten heeft ondervonden bij de opbouw van de N.A.V.O. De generaal vervolgde: „Ik ga thans naar huis met de gedachte, dat Europa op de goede we^ is. De grondvesten zijn gelegd. Er moet nu nog gewerkt worden, niet alleen met onze handen maar ook met onze harten." Na deze bijeenkomst in de minis terraad begaf generaal Eisenhower zioh met minister Staf naar het mi nisterie van Oorlog. Zowel bij het verlaten van het Binnenhof als bij aankomst voor het ministerie van oorlog werd hij door het publiek hartelijk toegejuicht. Op het ministerie had de generaal een laatste bespreking met de minis ter, de beide staatssecretarissen Moorman en Kranenburg en de chefs van staven. In de Blauwe zaal van het ministerie bood minister Staf aan generaal Eisenhower een album aan met foto's als een herinnering aan de bezoeken, die hij in het ver leden ijan ons land heeft gebracht. Tegen half twaalf vertrok de ge neraal naar het paleis Soestdijk, waar de Koningin hem voor de lunch had genodigd. Besprekingen te Parijs en Bonn Maandag zijn in Parijs de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg en de hoofden van departementale dele gaties naar de conferentie over een Europees leger een bespreking van drie dagen begonnen teneinde de laatste hand te leggen aan het ontwerpver drag voor een Eufopese Verdedigingsgemeenschap. Speldenprikkenoorlog De Oostduitse spoorwegautoriteiten hebben aangekondigd, dat geen inter zonale personentreinen meer zullen mogen passeren te Gutenfürst in Thüringen (traject MünchenBer lijn). Deze maatregel waarvan de rede nen niet worden opgegeven, heeft nieuw voedsel gegeven aan de vrees voor een herleefde Berlijnse blok kade. Het passagiersverkeer op de vier andere interzonale trajecten is nog normaal, evenals het goederenver voer via Gutenfürst. De militaire patrouille-auto's der Amerikanen en Britten rijden weer onbelemmerd over de autoweg tus sen Helmstedt en Berlijn. KRIJGEGEVANGENEN OP KOREA De Britse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft Maandag verklaard, dat de communisten in Korpa volgens eigen zeggen 12.100 krijgsgevangenen van de V. N. vasthouden. Hieronder wa ren geen Belgen en Luxemburgers, coch tien Fransen, één Griek, één Nederlander en 234 Turken begre pen. Volgens Lloyd bedraagt het aantal vermiste V. N.-soldaten 72.786, on der wie twee Belgen en Luxembur gers, 14 Fransen, één Griek, 3 Ne derlanders en 404 Turken. Op 9 Mei jl. werd dit ontwerp reeds geparafeerd. Toen waren ech ter drie punten nog niet geregeld, nl. de duur van het verdrag, officiële voertaal en de zetel van het hoofd kwartier van het Europese leger. Gis teren is nu besloten dat de zetel van het hoofdkwartier zal worden vast gesteld op dezelfde vergadering als waarop de zetel van de bestuursorga nen voor het plan-Schuman zal wor den aangewezen. Dit zal omstreeks midden Juni plaats vinden, omdat te gen die tijd, naar verwacht wordt, ook de laatste twee landen het plan- Schuman geratificeerd zullen heb ben, nl. België en Italië. Voorts be sloot de conferentie, dat de raad vani de EDG bij eenstemmigheid zal moe ten uitmaken, welke taal in de be stuursorganen gebruikt zal worden. Het verdrag zal zich niet bezighouden met de taal, die in de legereenheden gesproken zal worden. TE BONN VLOT HET NIET. De Wetstduitse bondskanselier dr. Adenauer en de drie geallieerde hoge commissarissen hebben Maandag te Bonn nog geen overeenstemming kunnen bereiken over alle hangende kwesties van het souvereiniteitsver- drag en de aanvullende overeenkom sten. Men heeft derhalve besloten, dat de bondskanselier en de ministers van buitenlandse zaken der Westelij ke Grote Drie over deze kwesties, waaronder vooral die van de verde ling van de Westduitse financiële bij drage tot de Westeuropese verdedi ging, op een laatste conferentie voor de ondertekening van het stelsel van verdragen een beslissing zullen ne men. De Amerikaanse hoge commissaris John McCloy heeft verklaard, dat een definitieve datum voor de confe rentie met de ministers van buiten landse zaken nog niet genoemd kan worden. Er was ook nog niet bepaald of de conferentie in Bonn of in Straatsburg zal plaats vinden. HET GEZAG IN WEST-BERLIJN. Ook na de eventuele ondertekening van het „vredescontract" tussen Bonm en het Westen zal het hoogste gezag in West-Berlijn blijven berusten bij de Westelijke stadscommandanten, zo hebben dezen burgemeester Reuter gisteren in een nota meegedeeld. Daarnaast verzekerden zij echter, dat de gemeenteraad een maximum aan vrijheid zal verkrijgen, voor zo ver dit verenigbaar is met de bijzon dere toestand in West-Berlijn. Nederland biedt Den Haag als zetel aan De Nederlandse regering heeft besloten aan de landen, die deel uitmaken van de gemeenschap voor kolen en staal, te verzoeken het Internationale Gerechtshof, dat van deze gemeenschap deel zal gaan uitmaken, in Den Haag te vestigen. Ditzelfde gerechtshof zal, naar het zich laat aanzien, in de toekomst eveneens als orgaan van de Europese Defensie Gemeenschap die nen. De taak van dit nieuwe lichaam is het beslechten van geschillen, die ten aanzien van de uitvoering van het overeengekomene tussen de deelne mende landen zouden kunnen rijzen. INTERNATIONAAL CENTRUM VAN HET RECHT Reeds deze week zal minister Stikker, die thans de ministerscon ferentie inzake de Europese Defen sie Gemeenschap te Parijs bijwoont, formeel voorstellen, het Hof in Den Haag te vestigen. De andere orga nen dezer gemeenschap, zoals het college van commissarissen en de Assemblée, zullen waarschijnlijk in andere landen hun zetel krijgen. Den Haag heeft ten aanzien van het internationale recht een wereld naam gekregen. De twee grote vre desconferenties, die voor de eerste wereldoorlog werden gehouden, had den hun zetel in Den Haag. Sinds Duits overleg met Israël Bespreking vastgelopen Dr. Kürster, plaatsvervangend hoofd van de Westduitse delegatie op de Haagse conferentie met Israël over herstelbetalingen, heeft zijn functie neergelegd. Hij was het on eens met de Westduitse regering en beschuldigde haar dat „zij geen ern stige plannen had om haar aanbod tot schadeloosstelling aan de Joodse wereldorganisaties uit te voeren". Professor Franz Böhm, de leider der Westduitse delegatie, heeft even eens zijn ontslag gevraagd. Beide mannen waren het geheel oneens met de financiële adviseurs van bondskanselier Adenauer, die van mening waren, dat herstelbeta lingen aan de Joden geen prioriteit konden genieten boven de West duitse commerciële schulden, die nu te Londen worden besproken. De besprekingen met Israël wa ren overigens reeds geheel vastge lopen, doordat West-Duitsland tot nu toe niet met een concreet aanbod was gekomen. Televisie over de Oceaan De Amerikaanse regering heeft thans plannen in studie voor het in richten van 'n televisie-keten over de Atlantische Oceaan, aldus heeft se nator Karl Mindt, een der oprichters van de „Stem van Amerika", meege deeld. Deze keten zou de naam „Narcom" krijgen en binnen enkele maanden in bedrijf gesteld kunnen worden. Het beginpunt zou zijn bij de Ganzenbaai in Labrador en van- hier uit zouden de uitzendingen gerelayeerd worden via stations in de Verenigde Staten en Canada, Baffinsland (ten Noorden van Canada) Groenland, IJsland, de Far Oër en de Shetlandeilanden en dan in twee richtingen worden ge zonden respectievelijk voor de Brit se en Franse netten en voor de Scan dinavische landen. Clm&a&a'ö gwatóte tij.nöcftip 1914 huisvest de Residentie het Vre despaleis, waar het Permanente Hof van Arbitrage zijn zetel vond. Sinds dien werden het Internationale Ge rechtshof en de Academie voor In ternationaal Recht er eveneens ge vestigd. In het Vredespaleis heeft zich een centrum voor de beoefening van het internationale recht ge vormd en de bibliotheek heeft een grote naam verworven. Wanneer op de komende conferen ties van de Europese Defensie Ge meenschap de vertegenwoordigers der aan het plan-Schuman deelne mende regeringen inderdaad voor de vestiging der hoven hun keus op Den Haag zouden laten vallen, zal behoudens goedkeuring der Staten- Gcneraal, de regering bereid zijn aan do Carnegiestichting een lening te verstrekken, waaruit de bouw van een representatieve huisvesting van dit Hof kan worden gefinan cierd. In opdracht dezer stichting heeft ir. M. J. Luthmann, bouwkundig ad viseur der Carnegiestichting, een voorlopig ontwerp gemaakt voor een gebouw, dat aan de Carnegiclaan in de tuin achter het Vredespaleis kan worden opgetrokken. Gijzelaars in Braziliaans Oerwoud Naar een functionaris bij de Ame rikaanse burgerluchtvaart te Miami heeft meegedeeld, worden een col lega van hem en een Braziliaanse majoor-vlieger in het Braziliaanse oerwoud nabij het wrak van de on langs verongelukte ..stratocruiser" van de „Pan American Airways" als gijzelaars vastgehouden door een groep van dertig of meer mannen, cie enige dagen vóór de officiële expeditie van de „Pan American Airways"" met valschermen in de omgeving van het wrak waren ge land. Naar gemeld wordt, vervoerde de „stratocruiser" grote hoeveelhe den diamanten. De groep mannen, die op eigen gelegenheid een onderzoek naar de lading van het vliegtuig wildon in stellen, eist, met een Amerikaans hefschroefvliegtuig naar de bewoon de wereld te worden teruggebracht, terwijl zij de Amerikaan Scott Mag- ness en de Braziliaanse majoor Mi randa Correa, die na de eerste lan ding van het hefschroefvliegtuig op het landingsterrein waren achterge bleven, als gijzelaar vasthouden om hun eis kracht bij te zetten. Bovendien wordt de bestuurder van het hefschroefvliegtuig, naar hij radiografisch aan zijn basis in Pa nama seinde, gedwongen de groep avonturiers te bevoorraden, waarbij hij gevaarlijke vluchten van 100 ki lometer moet maken boven een dichte wildernis. Volgens genoemde zegsman staat de groep onder leiding van Lino de Mattos, een parlementslid uit de staat Sao Paulo. Er zouden zich ón der de dertig man ook verslaggevers bevinden, die worden betaald door het hoofd van de „Aeromis Brazil" (de Braziliaanse luchtvaartmaat schappij). Hier zon, in Zweden sneeuw Met het weer is het grilig verdeeld in Europa. Terwijl Frankrijk, Italië, Engeland en niet te vergeten Neder land baadden in zonneschijn, viel in Stockholm sneeuw en waarschuwde radio Belgrado voor vorst midden op de dag. In Parijs steeg de temperatuur gistererv tot 26 graden en het vrou welijke deel van de hoofdstad vond dit een schitterende gelegenheid om do nieuwste zomerjurken te demon streren. In Stockholm en Joegoslavië haal de men evenwel de winterjassen en overschoenen weer voor de dag. In Zuid-Zweden viel lichte sneeuw en in Lapland daalde de temperatuur zelfs tot 12 graden beneden nul. In Joegoslavië vinden de boeren de koudegolf niet eens spijtig, want er v/as een hittegolf van vijftien dagen aan voorafgegaan en men vreesde een herhaling van 1950, toen prac tisch de gehele oogst door de droog te werd vernield. Het 52.000 ton metende grootste Amerikaanse lijnschip de „United States" vaart uit voor een serie proefvaarten om aan te tonen, dat het ook wezenlijk het snelste schip in de vaart is. De bouwkosten hebben 70.000.000 dollar bedragen. Als het schip dat 300 M. lang is aanstonds zijn regematige dienst op dc Oceaan doet, zal het 2000 passagiers kunnen vervoeren. Wanneer het als troepenschip gebruikt zou worden kan het een gehele divisie met be pakking bevatten. Jiowdtje Eén seconde tegenwoordigheid van geest is soms meer waard dan een uur verstandig zyn.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1