m Voorlichtingsdag Ned. Rode Kruis Zuid-Hollandse jeugdparlementen spraken met elkaar Minister Lieftinck wijzigt zijn rentepolitiek ïDivaze (Lnne MAANDAG 19 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Veelzijdige taken in het licht gesteld De veelomvattende taak van het Roode Kruis is weer eens op duidelijke wijze in het licht gesteld op de Voorlichtingsdag, welke Zaterdag door het Nederlandse Roode Kruis in Den Haag werd gehouden. In het bijzonder werd ditmaal de aandacht gevestigd op de taak bij de bescherming van de burgerbevolking in oorlogstijd. Demonstratie voor Bescherming Burgerbevolking Deze voorlichtingsdag werd o.m. bijgewoond door dc Commandant van het Roode Kruis-korps, luit-generaal b.d. L. H. van Oijen en het hoofd van de Voorlichtingsdienst van het Roode Kruis te Genève, de heer R. Bovey, die een uiteenzetting gaf van het door Henri Dunant begonnen werk: hulp verlening aan gewonde en zieke mili tairen, hetzij vrienden of vijanden. In de huidige tijd evenwel strekt de taak van het Roode Kruis zich tot bijna alle vormen van menselijk lij den uit. Over die verschillende vor men van bijstand weidde de heer Bo vey uitvoerig uit, waarna hij besloot met een compliment tot het Neder landse Roode Kruis, een der meest dynamische en actiefste leden van het Internationale Roode Kruis.. Dr. H. F. Stallman, adj-directeur van het Centraal Laboratorium van de Ned. Bloedtransfusiedienst te Am sterdam, gaf een uiteenzetting over de ontwikkeling van deze dienst. Deze ontwikkeling heeft op ver schillende gebieden der geneeskunde grote gevolgen gehad (o.a. voor de chirurgie) De ontwikkeling van de kennis der bloedgroepen schrijdt steeds verder; tegenwoordig zijn er acht bloedgroep systemen en pl.m. 200.000 mogelijke combinaties. De Rhesus-factor is in vele opzich ten van belang voor de practijk. Het bloedgroeponderzoek is van grote be tekenis voor de physische anthropolo gic. Op grond hiervan meent men vier verschillende rassen op de wereld te kunnen onderscheiden t.w.: Ie. Het Mongoloïde ras; 2e. het Pacific ras; 3e. het Caucasische ras en het Ne groïde ras. Meer uitgebreide kennis van de bloedeiwitten heeft geleid tot het na genoeg in zuivere vorm afzonderen van deze stoffen. Het belang van deze stoffen voor de geneeskunde is groot. Hij noemde daarvan albumine voor de shockbestrijding en behandeling van bepaalde levers- en nier ziekten; fibrinogeen en thrombine als bloedstollingsbevorderend mid' del in de chrirurgie en tand heelkunde en gamma-globuline bij het voorkomen van mazelen en rode hond. Het bloedstollingsbevorderende eiwit is niet alleen in de chirurgie van belang, maar ook bij de gelukkig weinig voorkomende bloedersziekte. Hierdoor kan een bloeder enige tijd tot een normaal mens, ongeveer twee dagen, worden gemaakt, waardoor chirurgische hulp bij deze mensen mogelijk is. Bescherming burgerbevolking. In de middag werd in aansluiting op een korte inleiding van generaal van Oijen over de taak van het Roo de Kruis bij de bescherming van de burgerbevolikng in oorlogstijd, een demonstratie gegeven in de buurt van Houtrust. Voor deze bescherming moeten tach tig mobiele geneeskundige groepen van zestig man gevormd worden in de stedelijke A-gebieden en tweehon derd geneeskundige teams van vijf tien man in de B-gebieden. Deze groepen en teams bestaan uit artsen, verpleegsters helpsters, E.H. B.O.'ers, administiateurs, technici en chauffeurs, die allen voor bepaalde taken zijn of worden opgeleid. Het Roode Kruis telt thans vijfduizend helpsters en zesduizend mannelijke medewerkers, een aantal, dat voor de opzet van de nieuwe organisatie te weinig is. In oorlogstijd zlllen on geveer vijf en twintighonderd help sters in de militaire en eenzelfde aantal in de burgerziekenhuizen no dig zijn. Van de mannelijke medewer kers zal een deel in militaire dienst moeten gaan. Onder de gehuwde help sters zullen er zijn, die op den duur niet uit de gezinnen gemist zullen kunnen worden. Een en ander heeft tengevolge, dat het Roode Kruiscorps zeker tot vijftienduizend mannen en vrouwen zal moeten worden uitge breid. De demonstratie ener mobiele een heid, die daarna door een Haagse mo biele geneeskundige groep werd gege ven onder leiding van dr. J. de Ruiter, was zo realistisch mogelijk op gezet. Deze groep verbleef aan de stadsrand, zoals in de regeling be scherming burgerbevolking is vastge steld. Transportwagens voor gewon den en materieelwagens stonden ge reed. Na een waarschuwing voor een calamiteit rukte de eenheid uit. Bij een imaginaire fabriek, waar ramp geschied v/as, lagen gewonden verspreid, die door E.H.B.O-mei werden geholpen en voor transport gereed gemaakt. Alle mogelijke ver wondingen en verminkingen waren op de slachtoffers gegrimeerd en naar aanleiding daarvan werden noodver banden enz. aangelegd. De colonne vervoerde de gewonden naar een noodlazaret, waar medische hulp werd geboden. Hier werden de ge wonden gesorteerd. Bij verschillen den werd bloedtransfusie toegepast. Anderen kregen behandeling voor shock, breuken van ledematen en an dere ernstige verwondingen en sto ringen. Van een dergelijk noodlazaret kunnen dan de gewonden naar een voor hen geschikte verpleegplaats worden vervoerd. Krachtens voor schrift werden de gewonden in auto's op een bodem van 30 cm dik stro ver voerd. Aangezien door vele deskundi gen deze methode niet als geheel juist wordt beschouwd, ontwierp een arts van het Roode Kruis een lichte, ve rende standaard voor brandcards, die bij deze demonstratie in een van de auto's werd toegepast. Deskudigen menen, dat deze brancardsteunen sneller, hygiënische en minder pijn lijk transport mogelijk maken. Het is de bedoeling, dat een mobiele genees kundige groep tweehonderd gewon den per uur zal behandelen. De oefening werd door mr. F. R. Mijnlief, hoofd van de bescherming burgerbevolking en raadadvisieur in algemene dierst van het ministerie van binnenlandse zaken; de directeu ren van het Roode Kruis; de comman dant van de Roode l£ruis korps luit.- generaal b.d. L. H. van Oijen; het hoofd van de voorlichtingsdienst van het internationale Roode Kruiscomité te Genève, de heer R Bovey en tal van andere deskundigen bijgewoond. Suggestieve propaganda. Teruggekomen in het gebouw van het Ned. Roode Kruis aan de Prin- sessegracht werd voor de aanwezigen een filmpje gedraaid van de cineast Otto van Neijenhoff ,een propaganda- filmpje, waarbij de inschakeling van het Roode Kruis op duidelijke wijze werd aangetoond. Daarna volgde de vertoning van een marionettenspel, ontworpen en uitgevoerd door Guido van Deth, in v/elk spel op knappe wijze verschil lende taken van het Roode Kruis tot uitdrukking zijn gekomen. Film en marionettenspel beleefden hun eerste vertoning en vonden dankbare bijval. Lagere tarieven voor leningen op korte termijn Het ministerie van Financiën gaat een ingrijpende wijziging brengen in de lot nu toe gevoerde rentepolitiek. Met ingang van vandaag wordt de rente voor schatkistpromessen met verlaagd, terwijl voor de langlopende schatkistbiljetten een renteverhoging van yK wordt ingevoerd. Uit deze stap kan worden opgemaakt, dat het blijkbaar in het voornemen van het ministerie ligt, om beleggingen op langere termijn aan te moedigen en tegelijkertijd het aanhouden van liquide middelen, die slechts voor hoog stens een jaar worden uitgeleend aan de Staat, onaantrekkelijk te maken. Dit past in hetgeen in de jongste deviezen-nota werd opgemerkt over de inflationistische gevaren welke dreigen door de grote liquiditeit, welke in vorm van schatkistpapier worden aangehouden. Vanzelfsprekend heeft de medede ling van het Agentschap van het mi nisterie van Financiën, dat de afgifte- prijs voor schatkistpromessen met een looptijd van 3, 6, 9 en 12 maan den met een kwart procent is ver laagd, opschudding op de geldmarkt veroorzaakt. Het was laat op de mid dag eer men kennis had verkregen van de maatregelen en in normale doeni rust de telefoon het geldver keer vindt hoofdzakelijk telefonisch plaats maar nu hadden de gelddis- ponenten druk werk om met make laars en collega's overleg te plegen over de consequenties die uit de maatregelen voortvloeien. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de tarieven op de discontomarkt, waar de houders van schatkistpapier tussentijdse geldbehoeften kunnen dekken door verkoop van dit papier, aan de nieuwe rentetarieven zullen worden aangepast. Het nieuwe tarief voor schatkist promessen wordt voor 3 maanden Vi%> voor 6 maanden voor 9 maanden 1 en voor 12 maanden llA% Het papier met tussenliggende ter mijnen komt te vervallen. Schatkist, biljetten met een looptijd van 3 jaar behouden een rente van 2%, terwijl de rentevoet van de biljetten met 5- jarige looptijd van 214% op 2]/2% wordt gebracht. Ban verbroken. Hiermede is dan de ban, waarin de geldmarkt sinds 1947 gevangen is, verbroken. Sinds dat tijdstip golden de oude tarieven, ook al had het Rijk in die tussentijd vaak tegep lagere prijzen kunnen lenen, als het tarief niet vastgesteld was geweest en het Rijk niet alle aangeboden middelen had opgenomen. Of er ten aanzien van de kasgeld leningen aan gemeenten ook wijzi gingen in het vooruitzicht zijn ver volgt „Trouw" zijn bescttouwing valt nog niet te zeggen. In bevoegde kringen acht men het niet waar schijnlijk, dat er in het tarief voor deze leningen met een looptijd van een jaar, dat 2% bedraagt, wijziging zal komen. Misschien wordt het'tarief voor kortere leningen dan een jaar, dat 1 7/8 bedraagt, aan het nieuwe tarief voor schatkistpromessen aan gepast. Nodig is dit evenwel niet, orfi- dat de gemeenten de bestaande ta rieven voor kasgeldleningen ook als maximum-prijzen kunnen beschou wen. Nu de gemeenten in het alge meen ruim in haar kasmiddelen zit ten, kunnen zij waarschijnlijk wel tegen lagere rente terecht. Kraakgas voor Zuid-Holland n aanwezigheid van vertegen woordigers van de betrokken ge meenten is Zaterdagmorgen in het Rotterdamse raadhuis de overeen komst getekend tussen de Bataafse Petroleum Maatschappij en de ge meenten Rotterdam en Den Haag, betreffende de levering van kraak gas. Burgemeester Oud was de eer ste die met een speciaal daarvoor be schikbaar gestelde gouden pen zijn handtekening zette. Het lichaam van samenwerking op het gebied van de voorziening van kraakgas in Zuid-Holland, tot de op richting waarvan de raden der ge meenten Rotterdam, Den Haag, Delft, Gouda, Leiden en Schiedam hebben besloten of, naar mag worden aan genomen, zullen besluiten, zal straks in de plaats van de gemeenten Rot terdam en Den Haag treden. TRAGISCH ONGELUK IN TREIN. De 48-jarige heert J. Schepers uit Roosendaal, die voor de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhou- dersverenigingen een duiventrein naar Frankrijk vergezelde, geraakte Zaterdagmiddag te Brussel bekneld tussen de deuren van een bagagewa gen, die met kracht dichtgeworpen eerd. Ditmaal als doel: O.L. Vrouw hoofd gewond, dat hij een uur later in een ziekenhuis te Brussel overleed. „Alg. Dgbl." Op initiatief van het Politiek Jon geren Contact Rotterdam werd Za terdag j.l. een bijeenkomst gehouden van de gezamenlijke jeugdparlemen ten in Zuid-Holland. Daartoe kwa men in de Maasstad de jeugdige „par lementariërs" bijeen uit den Haag, Leiden, Gouda en Rotterdam. Het Leids Jeugdparlement was goed ver tegenwoordigd, waaronder een vol tallige JO-KVP fractie. Het was burgemeester Oud (inlei der van de avondvergadering) die er zijn voldoening over uitsprak, dat thans in een tijd waarin de politieke belangstelling helaas sterk vermin derd is, een groot aantal jongeren weer op de goede weg zijn en de ener gie opbrengen om zich te verdiepen in staatkundige vraagstukken zonder dat zij „beroepspolitici" dreigen te worden. Organisatorische problemen. De middagvergadering werd ge opend met een welkomstwoord van de heer Praal, voorzitter van het Po litiek Jongeren-C. ntact Rotterdam. De middag werd verder gewijd aan uitwisseling van plaatselijke organi satievormen zoals deelneming com munisten, werkmethode, positie van de voorzitter, publiciteit, samenstel ling etc. Uit de geanimeerde discussie, die hierover volgde, bleek zonneklaar de zeer simpele maar ook zeer bewuste doelstelling van dit alles: politieke vorming, meer waardering voor de medemens door kennis te nemen van eikaars standpunten en aldus een constructieve bijdrage te leveren aan de gemeenschapsgedachte. Dit logenstrafte volkomen de even hard nekkige als bekrompen opvatting van velen over „parlementje spelen". Aan het slot van deze vruchtbare gedachtenwisseling werden Over en weer vriendelijke woorden gespro ken, waaruit duidelijk bleek, dat men het nut van dit contact inzag en deze jaarlijkse regionale bijeenkomst van jeugdparlementen wenste te hernieu wen. Voor 1953 zal 's-Gravenhage als gastheer optreden. Het parlementaire stelsel. De avondbijeenkomst vond plaats in „Du Nord" en begon met de ver toning van de documentaire film „En toch;... Rotterdam!". Vervolgens was het woord aan mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotter dam, die zich bereid verklaard een inleiding te houden over „Critiek op het huidige parlementaire stelsel". Met die critiek is het overigens nog al meegevallen, want ondanks alle fouten die eraan kleven kwam spr. tot de conclusie, dat het parlemen taire stelsel de beste regerings vorm is. Spr. besloot zijn leerzame inleiding met te ieggen, dat hij de vorm van de tegenwoordige politiek jongerencon tacten voortreffelijk vond en dat hij dan ook niet geaarzeld had om ondanks zijn drukke werkzaamheden (mr. Oud neemt over 14 dagen af scheid als burgemeester van Rotter dam) de tot hem gerichte uitnodi ging om te komen spreken te aan vaarden. Hij wenste zijn auditorium veel succes bij het werk van hun politieke vorming en het lossslaan van politieke belangstelling bij de jonge ren. De discussie, die hierna volgde, had een zeer interessant karakter. Er werden o.a. vragen gesteld en beant woord over: portefeuillegeritsel contact parlement en volk derde macht positie van de Kroon absenteïsme en salariëring Kamerle den stemoverdracht. Nadat de voorzitter met welgekozen woorden zowel de inleider als de aanwezigen zijn dank had betuigd, werd mr. Oud een lieflijke tuil bloe men aangeboden met het verzoek deze aan zijn echtgenote te willen overhandigen als kleine attentie voor deze voor haar „eenzame" avond. Met dit sympathieke gebaar, dat kenmerkend was voor de sfeer werd deze eerste regionale bijeen komst van Jeugdparlementen in Zuid-Holland besloten. Kaas-productie is groot zeer De kaasproductie in Nederland is momenteel zeer groot en ligt vrij ver boven die van verleden jaar. Hoe wel de kwaliteit van de kaas in dit seizoen uitstekend is we hebben te doen met de zogenaamde graskaas is het tegenwoordige prijsverloop toch alleen mogelijk geweest, door dat naast Engeland ook de verdere buurlanden behoorlijk in de markt bleven Na de vlotte afloop van de beurs te Leeuwarden, een week geleden, leek de kaasprijs in het begin van deze week wat te stagneren schrijft „Trouw". Daarop werd ech ter een niieuw contingent voor de in- in Engeland vrijgegeven, er kwam een goede vraag en de stijging zette verder door. Leeuwarden verhoogde Vrijdag de noteringen, zowel voor Goudse als voor Edammer kaas met 5 cent per kg. en bracht deze op 2.062.07 de volvette Goudse en 1.89 voor de Edammers. De handel was goed en de verkoopsprijzen gen boven de noteringen. De volvette Goudse werd verkocht tegen prijzen van ƒ2.092.10, de Edammers tegen prijzen van 1.941.95. Twee candidaten geschrapt Het hoofdstembureau in de kies kring 's-Gravenhage voor de verkie zing van de leden van de Tweede Kamer heeft twee namen van de in geleverde candidatenlijsten ge schrapt. Op de lijst-Wagenaar' (C.P.N.) kwam de naam Meertens voor zon der verdere gegevens, terwijl van de candidaat geen bewilliging was ont vangen. Ook van de candidaat T. Holwerda te Buitenpost, voorkomen de op de lijst van het Ger. Politiek Verbond, was geen bewilliging ont vangen. Beide namen werden daar om geschrapt. De overige candidaten werden allen gehandhaafd en de lijsten werden godegekeurd. Op de lijst van de Kath. Nat. Partij (Weiter) komt de naam voor van de heer C. de Jong, die aanvankelijk een verklaring van bewilliging heeft gezonden, doch later heeft medege deeld deze te willen intrekken. Het hoofdstembureau besloot de naam van deze candidaat op de lijst te handhaven, aangezien de - kieswet deintrekking van een verklaring van bewilliging niet kent. RESTAURATIE GROTE- OF ST. LAURENSKERK TE ROTTERDAM. De eeuwenoude Grote of St. Lau renskerk te Rotterdam, die door de oorlogshandelingen in de Meidagen van 1940 ernstig werd verwoest, zal worden gerestaureerd en de eerste steen hiervoor is hedenmorgen ge legd door H. M. Koningin Juliana. De totale herbouw van de kerk wordt door de deskundigen geschat op een duur, liggende tussen de tien en twaalf jaar. ZWEMBAD OP DE GREBBEBERG. De directie van Ouwehands Die renpark te Rh enen is bereid om voor de gemeente Rhenen een zwembad, gecombineerd met voorverwarmimgs- bassins en kano vijver, aan te leggen op een terrein van ruim zes ha., ge legen naast Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg. Het terrein is het eigendom van een inwoonster van Hilversum, die de grond niet wenst te verkopen. De gemeente Rhenen heeft niette min het zwembad in haar uitbrei dingsplan opgenomen en dit project is door Ged. Staten van Utrecht en de rijksdienst Nationale Plan goed gekeurd. De raad heeft dan ook in principe reeds het besluit tot ont eigening genomen. Zondagavond overleed in het Zui derziekenhuis te Rotterdam de 75-ja- rige mevr. Struik-Pluimert, gewoond hebbende aan het Mathenesserhof. Zij werd gistermiddag op de Mathe- nesserweg aangereden door een mo torrijwiel en ernstig gewond. In be wusteloze toestand is zij naar het ge noemde ziekenhius overgebracht. Haar identiteit was toen niet bekend, 's Avonds kwam een man bij de poli tie, met het bericht, dat zijn vrouw, die een boodschap was gaan doen, niet was teruggekeerd. De veronge lukte vrouw bleek zijn echtgenote te zijn. Pastoor C. P. v. d Salm f De pastoor van de Sacramentskerk te Delft, de zeereerw. heer Cornelis Petrus van der Salm, is Zaterdag nacht plotseling overleden. Toen men de pastoor gistermorgen wilde wek ken, vond men hem dood op bed. De parochianen waren reeds begonnen met de voorbereiding van het gou den priesterfeest van de pastoor, dat op 15 Augustus a.s. gevierd zou wor den. Sinds 5 Mei 1921 was hij pas toor vani de parochie van het Allerh. Sacrament te Delft buiten de Oost poort (de Wippolderparochie), die door hemzelf werd opgericht. Pastoor v. d. Salm werd op 2 Sep tember 1873 te Oude Wetering gebo ren. Hij genoot zijn priesteropleiding Huybergen, Hageveld en War mond, waarna hij op 15 Augustus 1902 werd priester gewijd. Achter eenvolgens was hij kapelaan te Bos koop, Uitgeest, Weesp, Haarlem (Spaarnekerk) en Delft (St. Hippi- lytus-parochie), in welke laatste functie hij de opdracht kreeg tot stichting van de Sacraments-parochie. EEN VLAG HALFSTOK OP DE VLAGGETJESDAG IN IJMUIDEN Voor de vijfde keer heeft IJmui- den de dag gevierd die vooraf moet gaan aan het uitvaren van de log- gervaart en dit jaar is het duidelijk te merken geweest, hoezeer het han gende conflict tussen haringreders en bemanningen een schaduw heeft gelegd over dit traditionele festijn. Een lange stoet van sport- en jeugd verenigingen heeft zich Zaterdag middag door de vlaggende plaats begeven, waarbij af en toe het ac cent werd verlegd naar de komende „nieuwe teelt"en diverse slagzinnen werden meegedragen, die op de voortreffelijke eigenschappen van de nieuwe haring sloegen. Van het stuurhuis uit van de Katwijk 44 heeft de burgemeestr van Velsen, mr. M. M. Quint, het zijne gezegd over deze vlaggetjesdag en hij sprak het vertrouwen uit in een spoedige oplossing van de huidige moeilijk heden, zeggende dat IJmuiden als belangrijkste vissershaven van het continent als verzamelplaats van vissers uit alle plaatsen langs de Nederlandse kust zijn bestaansrecht heeft bewezen. Hij meende dan ook, dat de theorie als zou er een haven gebouwd moe ten worden in alle plaatsen waar vissers wonen niet volledig houd baar is. Met het uitspreken van de hoop op een goed seizoen voor al deze plaatsen sloot hij zijn redevoe ring af. Tijdens deze feestelijkheden was de vlag op het gebouw van de cen trale bond van transportarbeiders in IJmuiden, het z.g. Witte Huis aan de Zuidzijde, halfstok gehesen. Zaterdagmiddag is de Soester brandweer gealarmeerd voor een boerderij brand aan de Lange Brink te Soest. Reeds enkele minuten daar na was de nieuwe nevelspuit ter plaatse. Een grote schuur stond in lichter laaie en het rieten dak van een naastgelegen boerderij brandde reeds. De brandweer besteedde aller eerst alle aandacht aan de boerderij, die op het dak na behouden is kun nen worden, evenals het woonhuis naast de boerderij. Om dit te berei ken waren ook nog twee motorspui ten ter assistentie toegesneld, die elk met twee stralen water gaven. De schuur met enkele werktuigen is ge heel uitgebrand. Van het vee kwam een varken in de vlammen om. Het is de brandweer gebleken, dat twee jongetjes uit de buurt met vuurtje stoken de brand hebben veroorzaakt. B'JZONDERE POSTZEGELS 100-JARIG BESTAAN V.O. NED POSTZEGEL Voors!ellinq:Pos!b« zorglngjnVB52. Kleur, geet-groen' Er verschijn!-een serie in deze kleuren die aan de posl-kanbren verkrijgbaar zijn van 28«Juni tol-31 Juli. Er verschijn!een hweede serie in bruingroen, karmijn en vlolei-blauw, die uiislulfeno ie verkrijgen zjjn op de pos!zegelien!opns!el- ling in Utreen!-van 28 Juni l-oh6 Juli door A. DUNCAN 35) Anne keek hem met zachte blik aan. „Ik heb er vandaagal eerder iets van gehoord," fluisterde ze. „Hoe dat zo? Wie heeft je dat dan verteld?" vroeg hij dadelijk, maar ze wilde het niet zeggen. Hij staarde haar ongerust aan. „Ik heb voor jou gezorgd, Anne," mompelde hy heel zacht. „Ik heb wel niet veel meer over, maar ik heb tooh nog wat geld vaststaan, dat ik buiten mijn speculatie heb gehouden en daarvan kunnen je ouders en jij toch nog wel, al is het dan heel zui nig, leven. Jij zult vier en twintig honderd francis per maand hebben en je ouders zestien honderd." „En jij dan?" „O, ik krijg wel een baantje, daar aan twijfel ik geen ogenblik." Hij keek een beetje verdrietig om zich heen. „Ik ben bang, dat we alles zullen moeten wegdoen.dit huisde ze meubelsmaar ik kan wel er gens onderdak vinden. Ik zal er op een of andere manier wel komen." Anne stond op en kwam naast hem staan. „Er is vandaag een oude dame bij* me op bezoek geweest, George," zei ze. „Ze heet Neuville. Ze.ze ver telde me, hoe jij haar al het geld, door haar verloren, teruggegeven hebt, zodat ze geen schade had van haar dwaze speculaties. En ze gaf me te kennen, dat je vele anderen ge holpen hebt." „Dat betekent niets!" risp hij uit. „Ik kan die arme mensen er toch niet onder laten lijden?" „Net, als je mensen als vader en mijn stiefmoeder er -liet onder kunt laten lijden?" vroeg ze glimlachend. „Och, George, waarom denk je nu ook niet een beetje om jezelf? Je bent alles kwijt en tochtoch heb je alleen gedacht aan degene, die af hankelijk van je zijn." „Ik zou niet dulden, dat jij in mijn armoe deelde," mompelde hij. „Maar je liet me wel delen in je rijkdom, toen je die nog had. Neen. George, ik kan je edelmoedigheid niet aanvaarden." „Maar.... Anne..." Hij greep haar hand en keek haar diep in de ogen. „Ik weet, dat je al je voorname vrienden zult moeten opgeven, je auto, je paarden.... maar je zult toch nog behoorlijk kunnen leven, zonder je al te erg te moeten in krimpen en...." Ze knielde naast zijn stoel neer en keelk hem met ogen vol tranen aan. „Luister eens, George, ik heb van middag mijn stiefmoeder hier gehad. Ze scheen erg uit haar humeur, om dat ze minder van jou zou trekken. Maar als ze dan zo erg aan geld gehecht is, waarom zou ze dan niet meer krijgen?" „Maar, Anne, dat kan ik niet meer betalen. Ik heb het geld er niet „Je hebt toch dat geld, dat je mij wekelijks wilde geven. Ik heb het niet nodig!" „Maarwaarvan moet jij dan leven?" vroeg hij verbluft. „Ik kan net zo leven, als honder den en duizenden andere vrouwen in ons land leven," zei ze. „Ik kan le ven van het geld, dat mijn man iedere week voor me verdient en als er dan geen geld is wel dan zal ik proberen, het zonder geld te doen. Ik zal je helpen!" Hij keek haar ongelovig aan. Ver slagen en mismoedig was hij - naar huds gekomen. Hy had verwacht, dat Anne hem met woedende minachting zou ontvangen en in plaats daarvan had ze hemvertrouwen en ze kerheid gegeven. Hij sloeg plotseling zyn armen om haar heen. „Anne! Anne dan toch!" fluisterde hij en kon verder niets zeggen. HOOFDSTUK XXII. Het ontwaken der liefde. De dag der pulblieke verkoping van het grote huis was aangebroken. Van vroeg in de morgen af waren er auto's de lange oprijlaan ingerold. Een grote menigte had zich in de ruime vertrekken verdrongen, had de tapijten, gordijnen, het linnen en ta felservies bekeken en zich vergaapt aan de schilderijen en het prachtige meubilair, door George met zoveel trots voor Anne aangeschaft. Anne en George bleven niet bij de verkoping. Ze hadden beiden iets belangrijkers te doen. Anne moest een huisje zoeken, dat beter bij hun tegenwoordige omstandigheden paste; en George ging op zoek naar een betrekking. Toen ze bijna onopgemerkt het huis verliet, voelde Anne een onge kende en onbegrijpelijke tevreden heid. Ze had zich toch feitelijk diep ongelukkig moeten voelen. Want vandaag was haar man tot armoe vervallen en werden al zijn 'bezittin gen verkocht. En todh liep ze, als had ze vleugels aan haar voeten. Ze was bevrijd van de boeien der conventie, die haar, sedert ze rijk geworden was zo gekneld hadden. Vandaag kon ze weer doen, wat ze wilde dwaze dingen, die ze zo maar in haar hoofd kreeg, uithalen gewoon, eenvou dig voedsel eten een praatje ma ken met mensen, die zo goed als geen geld op zak hadden. Het duurde niet lang, of ze had een geschikt huisje gevonden waarin ze met George wonen kon. Het was een arbeiderswoning in een der bui tenwijken. Het had een voortuintje. De eigenaar vroeg vier honderd vijf tig francs per maand. „Ik huur het van u," zei Anne, overtuigd, dat het de goedkeuring van George zou wegdragen en be taalde een maand vooruit. Op de terugweg naar de binnen stad dacht ze nog eens aan hun ge sprek over het al dan niet verlaten van Dammeville.George had gezegd, dat hij de stad met alle ple zier wilde verlaten, als zij er tegen opzag, de nieuwsgierige blikken harer vroegere vrienden te ontmoe ten, al had hij natuurlijk meer kans een betrekking in Dammeville te vinden, waar hij goed bekend was. En Anne had voorgesteld, zelf ook weer aan het werk te gaan. Ze be hoefde maar naar mijnheer Morier te gaan om terstond weer een be trekking in de nieuwe zaak te krij gen, maar George had niet willen luisteren naar haar voorstel. „Jij bent mijn vrouw en het is mijn taak, voor jou te zorgen," had hij gezegd en bij die woorden had ze een eigenaardige trilling door heel haar wezen gevoeld. Anne had geantwoord, dat ze lie ver in Dammeville bleef. Ze had geen zin, op de loop te gaan. Er stak geen schande in arm te zijn. George zou trouwens nog rijk genoeg ge weest zijn, als hij zelf er de voor keur niet aan gegeven had, arme mensen te helpen. Ze haastte zich, hem tegemoet, ver langend, hem te kunnen vertellen, dat ze een geschikt huisje gevonden had. Bij het postkantoor kwam ze hem tegen en ze zag dadelijk aan zijn stralende ogen, dat hij van zijn kant ook goed nieuws had. Ze gingen een klein restaurant binnen en bestelden een eenvoudig maal. „Ik zie wel, dat je me iets heel be langrijks te vertellen hebt," zei hij glimlachend. „Zeg het eens gauw!" (Wordt vervolgd 1.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8