DUINSTREEK Er moet nieuw leven komen. Pax Christi-sterbedevaart naar Amersfoort Smokkelaar neergeschoten Jlatte GOLF HOE SHumpa Siotfloii VERSLAAT.... EEN MUG MAANDAG 19 MEI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BEAD PAGINA 2 in de godsdienstige verenigingen Te Den Bosdh is een nationaal congres van godsdienstige vereni gingen gehouden. Het Congres, dat door pater J. Dankelman C. ss.R. was georgani seerd en onder leiding stond van pa- Damasus O.F.M. Cap., werd door meer dan 2500 afgevaardigden uit het gehele land bijgewoond. Onder hen bevonden zich leidende func- tionnarissen en bestuursleden van de aartsbroederschappen van de H. Familie, van de verschillende Derde Orden en van de Mariacongregaties, die honderdduizenden leden hebben. Onder de aanwezigen waren de in ternuntius, de bisschop van Den Bosch, mgr. F. N. Hendrikx, vicaris generaal van Den Bosch» prof. dr. De Quay, commissaris van de Koningin in N. Brabant, mr. H. Loeff, burge meester van Den Bosch en talrijke vertegenwoordigers van de lande lijke en diocesane Katholieke Actie. In zijn openingsrede betoogde pa ter Damasus, dat het noodzakelijk is, dat er nieuw leven komt in de gods dienstige verenigingen. Spr. achtte de toestand in Nederland niet roos kleurig, ondanks de grote activiteit, welke ontwikkeld wordt. Het loopt mis, zeide pater Damasus. De Ka tholieke Actie heeft ook geen zin, in dien zij niet geworteld is in het gods dienstige leven van een volk. Het is hoog tijd, dat het godsdienstig leven gaat opbloeien in deze tijd van brood en spelen. De bedoeling van het congres, be zinning op de innerlijke waarde der godsdienstige verenigingen, werd door twee sprekers toegelicht. De eerst van hen was Anton van Duin kerken. Deze betoogde dat onze tij den ingrijpende wijzigingen door staan. Deze doen zich voornamelijk voor in het technische leven en in het sociale leven. Vanzelfsprekend brengt dit mee, dat nieuwe eisen worden gesteld op godsdienstig ge bied. Naar inhoud, staat de leer van de Kerk vast, maar de uiterlijke vorm en de toepassing van de leer onder gaan wijzigingen in verband met de veranderde tijden. Ook de priesters komen voor geheel nieuwe terreinen van werkzaamheden te staan door de nieuwe sociale bindingen. Anton van Duinkerken vertelde,, hetgeen hij in de Katholieke Encyclopedie had gevonden met betrekking tot de godsdienstige verenigingen. Deze zegt, dat velen de godsdienstige verenigin gen verouderd en steriel achten. Zonder zich verder over de juisheid van deze bewoordingen uit te laten, gaf Anton van Duinkerken als zijn mening te kennen, dat de godsdien stige verenigingen noodzakelijk zijn. Het doel van de godsdienstige ver enigingen immers blijft: de zelfhei liging ten bate van anderen. Daarop gaf Anton van Duinkerken een over zicht van de geschiedenis der gods dienstige verenigingen. Daarop sprak de directeur van de diocesane K.A. in het bisdom Den Bosch, de Z.E. Heer W. M. Bekkers, die de apostolische en organisato rische taak van de leidende functio narissen in de godsdienstige vereni gingen uiteenzette. Alvorens het congres besloten werd, sprak de bisschop van Den Bosch nog een woord, waarin hij de deelnemers aanspoorde al hun krachten in te spannen de godsdienstige verenigin gen tot zo groot mogelijke bloei te brengen. PRINS BERNHARD SPREEKT IN HAARLEM. De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt op 12 en 13 Juni in het Concertgebouw te Haarlem haar algemene vergadering. Na de huishoudelijke vergadering zal prins Bernhard een inleiding houden tot het te behandelen onderwerp: „De jongere generatie Nederlands toe komst". Bij een bezoek aan Schotland heeft prins Bernhard te Glasgow een 2000 leden van een Jongensvereniging toegesproken. Hij hield hen voor dat zij opgroeiden in een tijdsgewricht, waarin de wereld bijzonder veel be hoefte heeft aan hetgeen door de vereniging wordt nagestreefd, na melijk het aankweken van discipline en een krachtig geloof in de Chris telijke beginselen. De Prins heeft Schotland in een door hemzelf bestuurde „Dakota" be zocht. Hij is Zaterdagavond naar Ne derland teruggevlogen. Aetherklanken DINSDAG. Experimenteel telcrvisie-programma van de AVRO. 20.1521.45: 1. Opening. 2. „Le vensader van Amsterdam", documen taire. 3. Televizier. 4. De Nederlandse Spoorwegen. Pauze. 5. Biljartdemon stratie. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Reportage. 8.25 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 9.40 „Lichtbaken", cause rie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30— 12.33 Land- en tuinbouwmededeliiv- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actuali teiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Re geringsuitzending: Lucie A. Pluy- gers: „Krakatau, afbraak en opbouw in de natuur". 18.00 Nieuws. 18.15 Re portage. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Promenade orkest. 19.00 Gram. 19.20 „Zoek de zon op is onze leuze", klankbeeld. 19.40 „Dit is leven", cau serie. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone mani zegt er 't zijne van. 20.15 Omroepor kest en soliste. (Om pl.m. 20.40 Ac tualiteiten). 21.25 Radiodokter. 21.35 Kamermuziek. 22.10 Alt en piano. (In de pauze: gram.). 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Idem. HILVERSUM n, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Viool en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 Gram. 16.30 Voor de kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Friese volksliede ren. 17.45 Reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Orkestconcert. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. J9.15 Pa ris vous parle". 19.20 Saxofoonkwar tet. 19.50 Causerie over de toelating tot de K.M.A. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 21.10 Gram. 21.20 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 21.35 Dansmuziek. 22.05 „Dit is Uw land, Uw volk", klankbeeld. 22.30 Gram. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Gram. Voor de derde maal na de oorlog heeft de Pax-Christi-beweging in Ne derland een sterbedevaart georgani seerd. Ditmaal ales doel: O.L. Vrouw van Amersfoort, met als intentie „de eenheid tussen Katholieken en an dersdenkende mede-Christenen. Van drie verschillende punten Barneveld, Zeist en Baarn, trokken ongeveer 300 bedevaartgangers naar de Eemstad, waar zij aan de grens werden opgewacht door padvinders, die gedurende het laatste deel van de tocht als gidsen fungeerden. Honder den anderen arriveerden per trein of bus in Amersfoort. Ook Eelgië, Frank rijk en Duitsland waren vertegen woordigd. Uit Krefeld kwam zelfs een groep van 90 personen. Deze honderden pelgrims, vermeer derd met duizenden Katholieken uit Amersfoort en omgeving, verenigden zich Zaterdagavond in de dekenale kerk van Amersfoort. Tijdens het plechtige Lof preekte Pater L. Ver hagen O.E.S.A. uit Eindhoven over de betekenis van de Pax-Christi, na melijk de bewustwording van iedere Katholiek van de eenheid in het Mys tieke Lichaam van Christus, de een heid, die de vrede impliceert. Onder het tinkelende klokkenspel van de Mariatoren, bespeeld door de stadsbeiaardier, trokken na het plech tig lof de bedevaartgangers in een stille omgang Maria ter ere door de binnenstad, welke door de politie van verkeer werd vrijgehouden. Tijdens de vredesmanifestatie op het O.L. Vrouwekerkhof werd na de officiële begroeting in het Neder lands, Frans en Duits de indrukwek kende „litanie tot de Koningin van de Vrede" gezamenlijk gebeden. Deze li tanie van de bekende Duitse schrijf ster Gertrud von Le Fort is een aan grijpende aanroeping tot Maria om vrede in de wereld. Zondagochtend droeg Mgr. dr. B. J Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht en beschermheer van de Pax- Christi bev/eging in Nederland, een H. Mis op in de dekenale kerk van Amersfoort. In zijn toespraak tot de pelgrims zeide Mgr. Alfrink: „Gij zijt hier samengekomen, gebonden in een Geloof. De Pax-Christi beweging wil de vrede in de wereld brengen. MEER DAN 2 MILLIOEN NEDER LANDERS ONTVANGEN ONDERWIJS. Uit de zojuist verschenen, door het Centraal Bureau voor de Stati stiek bewerkte, publicatie „De Ne derlandse Jeugd en haar onderwijs 1950/'51 blijkt, dat 2,2 millioen per sonen (w.o. 1 millioen vrouwen) in ons land onderwijs ontvangen. Kleuteronderwijs ontvangen 340.000 kinderen, lager onderwijs 1,2 mil lioen, U.I.O. 128.000, dag-V.H M.O.: 84.000, dag-vakonderwijs 130.000 en hoger onderwijs: 30.000. Bijna 220.000 personen ontvangen part-time (meest al avond-) onderwijs. Van het 7e tot en met het 13e le vensjaar ontvangt vrijwel de gehele bevolking onderwijs. Van de perso nen in de leeftijdsjaren 14 t/m 18 is dit respectievelijk 76, 51, 44, 35 en 27 Daarna daalt het percentage snel. Van alle personen ouder dan 25 jaar is nog slechts 1% als leer ling ingeschreven. t In de genoemde cijfers zijn het schriftelijk onderwijs en de particu liere opleidingen voor handel en ad ministratie niet begrepen, zodat het werkelijk aantal studerenden zeker nog enkele honderdduizenden hoger zal zijn. De 44-jarige Edmond Clays uit Bouchsoute in Belgisch Oost-Vlaan der en is bij het smokkelen van kalve ren van Nederlands naar Belgisch ge bied door de Nederlandse douane neergeschoten. Zaterdagavond probeerde een groep smokkelaars vijf kalveren in het grensgebied ten Zuiden van de Braakman in Zeeuws-Vlaanderen naar België te drijven. Nederlandse douaniers verrtsten' de smokkelaars bij deze poging. De smokkelaars vluchtten na een bevel om halt te houden. Het vuur werd op hen ge opend. De Belg Edmond Clays werd later dood in het terrein gevonden. Het stoffelijke overschot is naar het lijkenhuisje te Filippine overge bracht. De kalveren zijn in beslag i genomen. Om dit doel te verwezenlijken, moe ten wij beginnen deze vrede in ons zelf te realiseren, en vervolgens in onze omgeving en in ons eigen volk. Tenslotte zal dan de vrede komen voor alle volkeren." Tijdens de plechtige slotbijeen komst op het terrein van O.L. Vrouw ter Eem sprak pater Theofoor van Kampen O.F.M., over „Uw Rijk kome". Na deze slotbijeenkomst volgde nog de toewijding aan Maria door een Nederlandse, een Duitse en een Fran se pelgrim. De verschillende plechtig heden werden eveneens bijgewoond door de gezinnen, die aan de pelgrims onderdak hadden verleend. OVERVAL OP BEJAARDE SIGARENWINKELIER Twee knapen van respectievelijk 15 en 16 jaar hebben Zondagavond blijkbaar een roofoverval willen ple gen op een sigarenwinkelier in de Spaarnewoudestraat te Haarlem. Zij belden aan de deur van de gesloten winkel, waarna de 70-jarige winke lier hen opendeed. Onmiddellijk daarna kreeg de man hevige vuistslagen in zijn ge zicht en op zijn hoofd, doch hij bleef bij zijn positieven en begon luidkeels om hulp te roepen. De jongens vluchtten daarop de winkel uit, een voorbijganger slaagde erin een van hen, een 15.-jarige winkelbediende, te pakken te krijgen en aan de in middels gewaarschuwde politie over te leveren. De tweede knaap, een 16-jarige koperslager, werd in de loop van de avond in zijn ouderlijke woning gearresteerd. De winkelier liep een bloedende wond en kwets uren aan het gezicht op. Het duo is door de politie opgesloten. HILLEGOM GERRIT OPSTAL IN HET GOUD Zaterdag was het vijftig jaar ge leden dat de heer Gerrit Opstal, wo nende Leidsestraat 92 bij de firma N.V. M. Veldhuyzen van Zanten te Lisse in dienst trad. Hij begon als tuinknecht, maar was de laatste twintig jaar baas knecht en dat wil wat zeggen, om dat er steeds 80 mensen in vaste dienst werkzaam zijn. De jubilaris werd Zaterdagmor gen door de directie van zijn woning afgehaald en met zijn echtgenote naar het kantoor gebracht, waar het echtpaar door de gehele familie Veldhuyzen van Zanten werd opge wacht. Namens de directie werd hij door een der directeuren toegespro ken en hij ontving het gebruikelijke cadeau. De burgemeester van Hillegom, die mede aanwezig was, sprak woor den van lof en hulde voor deze gou den jubilaris, die hij een van zijn beste burgers noemde. Hij overhan digde de jubilaris daarna de zilve ren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Nadat de jubilaris was thuis ge bracht, bleek wel duidelijk, welk een grote vriendschap hij in de voor bije vijftig jaar verworven had. Ge durende vijf uren was het een komen en gaan van belangstellenden en werden hem verschillende cadeaux overhandigd. Het cadeau van personeel, een prachtige rooktafel, had reeds een bijzondere plaats ge kregen. Des avonds bracht de R.K. Har monie een serenade en daarmee was deze, voor de jubilaris onvergete lijke feestdag, voorbij. HILLEGOM 81-jarige man verongelukt Toen de 81-jarige C. v. d. Aard weg gisteren onder Heemstede van uit de Prinzelaan komende de grote weg wilde oversteken, is hij door een auto gegrepen en tegen de grond ge slingerd. Het slachtoffer liep zulke ernstige verwondingen op, dat hij dezelfde avond nog in de Maria- stichting te Haarlem overleed. TRAGISCHE STERFGEVALLEN. De chauffeur J. Prins, wonende Julianastraat zakte, toen hij zich per fiets naar z'n werk wilde begeven, in elkaar en overleed. Vermoedelijk door 'n hartverlamming. De overle dene was gehuwd, doch heeft geen kinderen. De kruidenier A. de Goede is door i duisternis misleid in de Haven geraakt en verdronken. De Goede laat 'n vrouw en 6 jonge kinderen achter. DE ZILK de op het Marinevliegkamp Valken burg gelegerde troepen. De burge meester van Katwijk, mr. W. J. Woldringh van der Hoop en de wet houders namen het défilé af. Mede aanwezig was de commandant van het vliegkamp kapitein luitenant ter zee vlieger jhr. P. J. Elias; de ma rinekapel verleende medewerking. Hpt défilé was bedoeld als afscheid van de koninklijke marine aan de vertrekkende vissers. De commissie tot behoud van land en tuinbouwgronden heeft zich, evenals de ledenvergadering van de veiling K. en O., tot het gemeente bestuur gewend, om te protesteren tegen de aanwending van zeer goede cultuurgronden t.b.v. de uitvoering van het uitbreidingsplan. Speciaal vragen zij de aandacht voor het z.g. „Clijn Duin", dat verloren dreigt te gaan. Deskundige hebben de betref fende grond „onvervangbare cultuur grond"' genoemd. In beide brieven worden andere mogelijkheden ge noemd om tot een voor beide par tijen bevredigende oplossing te ge raken. Twee families in de Van der Vin- nestraat te Haarlem kregen dezer dagen ruzie over een lek in de ge zamenlijke keuken. De respetieve mannen kwamen Zondag tot een zo hooglopende ruzie over dit geval, dat de bovenbewoner een Ameri kaans legermes trok en zijn bene denbuurman daarmede te lijf ging. Deze kreeg bloedende wonden aan het hoofd en werd in hoogst ernstige toestand naar het diaconessen zie kenhuis vervoerd. De dader is door De commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, is gisteren zestig jaar gewor den. Door een verblijf buiten den Haag heeft hy zich aan elke huldi ging onttrokken. Bijna zestig konijnen zijn te Me- lick, Limburg, in twee nachten tijd door een bloeddorstig dier ver scheurd. Men vermoedt, dat een ver wilderde hond de dader is. Een bijzonder poststempel ter gelegenheid van de opening van hfet AmsterdamRijnkanaal zal voor ge wone en aangetekende stukken wor den gegeven bij het bijkantoor van de P.T.T. op de grote tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam van 21 Mei tot 16 Juni. De kinderverlamming te Bolsward blijkt geen epidemisch ka rakter te hebben. Nieuwe gevallen deden zich niet voor. De buitengewo ne maatregelen zijn ingetrokken. Zondag is het 25-jarig bestaan der Kath. Jeugdbeweging luisterrijk ge vierd. In 1927 gaf pastoor Hafkenscheidt z.g. de eerste stoot aan het vereni gingsleven der schoolvrije jeugd door de oprichting van een patro naat. Uit dez$ „Patronaatsjongens" werd de geüniformeerde „Jonge Wacht", later „De Kruisvaart" ge boren. Dé laatste werd in de tijd van de bezetters uitgeschakeld. Na een bloeiperiode volgde achteruitgang en aalmoezenier C. Nijsten (thans pastoor op Texel) heeft veel stuur manswijsheid nodig gehad om ver dwijnen te voorkomen. Vooral ge brek aan goede leiders was 'n euvel, dat zware zorgen baarde. Thans be zit de Zilk weer een bloeiende jeugd vereniging, zodat er alle reden was tot feestvieren. De voorbereiding begon met een triduum, dat besloten werd met een plechtige Hoogmis in de H. Hart- kerk. Te half één werd een défilé van de troep afgenomen op het kerk plein door de parochie-geestelijkheid, vertegenwoordigers van het districts kwartier, van het diocesaan kwar tier en van het nationale kwartier toonden belangstelling. Vervolgens werd en mars gemaakt door de pa rochie, waarbij de verkenners van Haarlem voor muziek zorgden. Te 8 uur werd de feestviering besloten met een jubileum-ouderavond in het Parochiehuis, waar vele en harte lijke gelukwensen werden aangebo den. KATWIJK VLAGGETJESWEEK BESLOTEN Als sluitstuk van de valggetjes- week is Zaterdagmorgen op de Bou levard te Katwijk aan Zee een de- filé gehouden van een gedeelte van SASSENHEIM MOTORONGEVAL LEEP GOED AF Vanwege de Int. Motorraces in Zandvoort heerste er gisterenmorgen een intense drukte op de »omlei- dingsweg. Tegen elf uur is er een ongeval gebeurd, dat echter goéd is afgelo pen. Door het onvoorzichtig over steken van het meisje W. kwam zij in aanraking met een motorrijwiel, komende uit de richting Leiden. Met enkele ontvellingen kwam zij er af. Het is echter een waarschu wing voor anderen om vooral langs deze drukke weg goed uit te kijken en niet pardoes over te steken. OEGSTGEEST Wereldkindsheiddag De Wereld- kindsheiddag werd in de parochie van Sint Wilbert gevierd met een al gemene H. Communie van alle schoolkinderen in de morgen, terwijl des middags in de grote zaal van het parochiehuis door een aantal meisjes van de Mariaschool, een missietoneel stukje in drie bedrijven werd opge voerd, getiteld, „Pereltje, het blinde meisje." Vooraf sprak kapelaan Wüst een woord van welkom, waarin hij het doel van de Wereldkindsheiddag, die dit jaar voor de eerste maal wordt gehouden, uiteenzette. Daarna gaf mej. C. Kaizer, onder wier lei ding het spel werd opgevoerd, een korte uiteenzetting van het stuk en zagen we, hoe een blind, Chinees meisje door haar moeder verstoten werd, en aan een feeks verkocht, doch tenslotte doo»- 'n Christenvrouw wordt opgenomen en later in een Kindsheidhuis bij de missiepaters te recht komt. Wanneer zij later weer bij haar moeder terugkomt, belooft deze, zich te zullen bekeren. Het spel wordt door een groepje meisjes met toewijding vertolkt en de regisseuse komt een woord van lof toe. voor hetgeen zij met de meisjes wist te bereiken. Mej. Kaizer had met een andere groep meisjes nog enige dansjes ingestudeerd, welke tussen de bedrijven door op een zeer aan trekkelijke wijze werden uitgevoerd. Tafeltennnis-demonstratie Ter opening van haar junior en af deling, had de tafeltennisver. „Oegstgeest," 'n demonstratiem'iddag georganiseerd, waarbij de ,.Sleutels"-leden Hans v. d. Voort en Frans Hosman, tegen el kaar uitkwamen. Dit werd een span nende partij, waarbij de eerste game met 2113 naar Hosman ging. De tweede game was echter voor v. d. Voort met 2116. maar buiten ver wachting moest hij in de beslissende game, in Hosman zijn meerdere er kennen, want deze wist met 2118 te zegevieren. De eerte training voor de junioren en adspiranten zal beginnen. Zater dag. a.s. om 4 uur in het parochiehuis. U.D O. WINNAAR VAN HET K.R.V.-BEKERTOURNOOI Gisteren werd het K.R.V.-tournooi voortgezet met de wedstrijden V.N.L. V.V.O.A. (verliezersronde, lauwer tak) en U.D.O.K.R.V. (winnaars ronde). V.N.L.V.V.O.A. 1—1 De in rode shirts gestoken V.N.L.-ers wa ren technisch de meerderen over V. V.O.A. Doelpunten bleven echter schaars. Toen gedoelpunt werd, ge beurde dit op sensationele wijze: V. N.L. nam de leiding; V.V.O.A. moest middenuit nemen en zonder pardon werd de stand on gelijke voet ge bracht (11). Dit werd tevens de eindstand; ook in de verlenging ble ven verdere doelpunten uit. Met het nemen van strafschoppen trok WOA aan het langste eind. U-D.O.K.R.V. 2—0 Toen de stand bij de rust nog steeds dubbel- wordt het weer? Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER. Droog weer met wisselende bewolking en meest matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind. Vannacht tamelijk koud, morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan van daag. 20 Mei; zon op 4.39 en onder 20.34; maan op 2.49 en onder 17.04 uw. Het uxezh. in £wio-pa weer max. temp. OSLO onbewolkt 14 c. STOCKHOLM sneeuwbui 9 c. HELSINKI sneeuw 7 c. EDINBURGH mist 16 c. LONDEN licht bewolkt 28 c. KOPENHAGEN onbewolkt 17 c. AMSTERDAM licht bew. 20 c. GENèVE onbewolkt 22 c. PARIJS onbewolkt 24 c. BORDEAUX zwaar bew. 26 c. NICE geheel bew. 22 c. BERLIJN zwaar bew. 17 c. FRANKFURT zwaar bew. 22 c. MüNCHEN geheel bew. 15 c. WENEN half bew. 12 c. 35. „Dat loopt helemaal verkeerd!" zei Humpo Hotsflots angstig tegen Jimmy. „Ze nemen Evelientje ge woon mee, zie je dat? Daar moeten wij iets aan doen!" „Natuurlijk moe ten wij daar iets aan doen!" brulde Jimmy. „Kom mee, we gaan kijken, waar ze haar naar toe brengen, dan kunnen wjj haar misschien bevrij den! Rennen!" Ze voegden de daad bij het woord en gingen achter de negers aan, die met Evelientje in het bos verdwenen waren. Het was niet moeilijk te vinden, want toen ze een paar honderd meter gehold hadden, 1 brandde. kondigde een groot lawaai aan, dat de negers bezig waren aan een ge weldig feest. In het midden van een dansende groep negers stond Evelien tje, aan handen en voeten gebonden en vlak naast haar stond een grote kookpot, waar een vuur lustig onder blank was, vroeg ieder zich af, of de 2e helft beter zou gaan. De 2e helft gaf echter hetzelfde spelbeeld. Een U.D.O.-verdediging, die steeds vlug ger bij de bal was, dan de K.R.V.- voorhoede, welke helaas geen geestdriftig spel ontplooide. Na bijna een half uur spelen, was het U.D.O., dat aan de leiding kwam. Een hoge voorzet deed drie spelers springen naar de bal, de K.R.V.-spil, de kee per en de U.D.O. 1 .binnen, die de bal in het verlaten doel kopte (10). Vijf minuten later schoot l.buiten Boogaards raak, toen hij met een tam schuivertje de keeper verraste (20). Zelfs de K.R.V.-verdediging waagde het, om mee naar voren te trekken. De strijd was echter beslist. In de laatste tien minuten kwam er geen verandering in de stand en be haalde U.D.O. een verdiende zege. De mooie beker werd na afloop door de voorzitter uitgereikt, evenals de medaille voor K.R.V. en een lauwer tak voor V.V.O.A. Hiermede was dit, uit sportief oogpunt bijzonder ge slaagde tournooi ten einde. A.s. "Woensdag om 7 uur, speelt K.R.V. I tegen A.Z.L. I on> de „Gou den Sleutels". VALKENBURG VOETBALWEDSTRIJD TEN BATE VAN KLEUTERSCHOOL Burgemeester v. d. Harsf een rots in de branding Ter ondersteuning van de actie tot het oprichten van een kleuter school werd Zaterdagavond te 7 uur een geanimeerde voetbalwedstrijd gehouden tussen een plaatselijk ve teranen-elftal en een dito uit Kat wijk. Hiervoor bestond zeer veel be langstelling, ook vanwege de samen stelling van het elftal. Burgemees ter W. M. v. d. Harst ontpopte zich een prima back, die rustig en beheerst spel ten beste gaf, evenals z'n partner H. de Wit. Van de mid denlinie waren J. v. Zeist en L. v. Elten nog zeer snel en gaven nu en. dan nog een pittig partijtje voetbal. Wethouder S. Poot en de station houder P.T.T., de heer M. Kroon, waren als spelers in de voorhoede wel van goeden wil, maar nogal schichtig. Zij steigerden als het vuur hun na aan de schenen gelegd werd. De doelverdediger C. de Bruin, een keeper van formaat, die met handen en voeten vocht, ondertussen de thuisclub aanvurend, was de ziel van het spel, maar kon toch niet ver hinderen, dat hij vijf maal gepas seerd werd, zijn luchtsprongen ten spijt. Valkenburg redde echter de eer met een tegenpuntje. De Val- kenburgse Harmonie speelde enige nummers ter opluistering. Rest nog te melden, dat de opbrengst 142. bedroeg. Gemeenteraad. De raad van Valkenburg zal in openbare verga dering bijeenkomen op Maandag 19 Mei, 's avonds te 8 uur De agenda bevat 21 punten, waarvan de voor naamste zijn: Verhuur en ruiling van enige percelen grond; wijziging verordening bezoldiging gemeente- personeel; wijziging en vaststelling van de heffing der gelden, wegens het plaatsen van kramen en tenten bij gelegenheid van de jaarlijkse Paardenmark en het Koninginne- feest; bspreking verkeersregeling. WARMOND Athletiek. Op de Zaterdag ge houden athletiekiwedstrijden te Den Haag hebben de Warmunda-mensen enkele prachtige resultaten geboekt. Allereerst J. Kortekaas, die kans zag op de 1500 meter A-junioren, een veld van 33 deelnemers, met o.a. de kampioen van Zuid-Holland, te kloppen en als eerste de finish te bereiken met een tijd van 4 min. 28.4 sec. Op de tweede plaats moet Nelly v. d. Berg genoemd worden, die op 60 meter meisjes C 2e werd met een tijd van 7.6 sec. Ook Sjaan Guldemond bereikte de finish en werd 6e met 8.1 sec. Ook de overige resultaten waren fraai! Op de 800 meter C-heren, werd P. Meeuiwissen 3e in 2 min. 9.1 sec., ter wijl J. Koppers op 100 meter B-heren werd in 11.9 sec., welk succes eveneens werd bereikt door L. v. d. Lans op 300 meter A-juni oren. Ook hij werd 4e in 39.8 sec.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2