$z£&ldte(3ou/lcvnk Adenauers Westerse politiek Berlijnse Sovjetzöne isoleert zich Britten verlaten rood China Te Culemborg kwamen 450 nazaten van Jan van Riebeeck bijeen Nieuw statuut op R.T.C. Het Noorden electrisch verbonden Dreigementen op Korea Senaatverkiezingen in Frankrijk Jiavceitje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 19 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12591 Beslissende dagen voor Duitsland I Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., 6.— p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1J0 Afwijzing zou een ramp betekenen De West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft Zaterdag be raadslaagd met 145 leden der Christen-Democratische Unie, de (Katholie ke) grootste Duitse regeringspartij. Adenauer deelde zijn aanhangers mede, dat, indien West-Duitsland thans niet de contractuele overeenkomsten zou tekenen, welke in de plaats moeten komen van het Bezettingsstatuut, de Westerse verbondenen geen aanbod zullen doen om nieuwe onderhandelin gen te openen. Hij zeide dat de Sovjet-Unie in dat geval haar druk op West- Duitsland „op reusachtige wijze zou versterken." De West-Duitse bondskanselier gaf toe, dat zijn politiek om West-Duits land als vrije deelgenoot te doen deelnemen aan de West-Europesche Verdedigingsgemeenschap „een zeker risico met zich brengt". „Doch", zeide hij, „een „neen" nu van West-Duits land zou tot onze neutralisatie en on afwendbaar tot een ramp leiden. Een neutralisatie van West-Duitsland zou de vernietiging van West-Europa be tekenen, met alle gevolgen van dien, zoals de ontworteling der Westerse cultuur en een vervolging tot het uiterste van de Christelijke Kerk." Dr. Adenauer gaf als zijn overtui ging te kennen, dat de contractuele overeenkomsten en het E. V. G.-ver- drag het komende weekeinde voltooid zullen zijn. Radmadan Tunesië in De Franse resident-generaal in Tu nesië, de Hauteclocque, heeft Zondag in Tunis bekend gemaakt, dat de avondklok in Tunesië voor de duur van 30 dagen, met het oog op de vie ring van de Mohammedaanse Rama dan, zal worden opgeheven. In ge noemde periode mogen, voor het vallen van de avond, Mohammedanen geen spijs of drank tot zich nemen. De Hautecloque maakte een en an der bekend aan een banket, waaraan o.m. de Franse minister voor de pen sioenen, Emmanuel Temple, was aan gezeten. Het bezoek van Temple heeft de hoop gewekt, dat de vastge lopen Frans-Tunesische onderhande lingen weer op gang zullen kootten. Temple, die in de jongste wereld oorlog bij 'n Nrd-Afrikaanse divisie gediend heeft, zou, naar verwacht wordt, bij zijn besprekingen met ge matigde nationalistische leiders, her inneren aan de indertijd bestaande Frans-Tunesisch wapenbroederschap. Vernomen wordt, dat de 145 voor aanstaande C. D. U.-leden na de be raadslaging met de bondskanselier diens werk aan bovengenoemde ver dragen goedkeurden, doch hem ver zochten te blijven pogen een wijzi ging te krijgen in de z.g. „noodbepa- ling", welke inhoudt dat de bevel hebbers der verbonden troepen in West-Duitsland gerechtigd zijn de staat van beleg af te kondigen, in dien zij dit uit veiligheidsoverwegin gen noodzakelijk achten. De C. D. U.- leden geven wel toe, dat deze bepa ling noodzakelijk is, doch zij wensen de bevoegdheden van de bevelheb bers ten deze te beperken. TREINRAMP IN TURKIJE. Bij een spoorwegongeluk in Turkije hebben 45 mensen het leven/ verloren, aldus meldt A.F.P. Vierentwintig rei zigers liepen zware verwondingen op. Het ongeluk gebeurde in een berg achtig gebied. Zestien wagons ont spoorden en een aantal wagons stortte langs de berghellingen om laag. Maandagmorgen was de Turk se politie bezig de wrakstukken bij een te brengen, die over een gebied van vijf kilometer verspreid liggen. Volgens voorschrift van de Sow jet- Russische bestuurscommissie, wordt met ingang van heden alle spoorweg verkeer op lange trajecten in de Sowjet-zone van Duitsland, en van en naar Oost-Berlijn, buiten de Wes telijke sectoren van Berlijn omge voerd. Tengevolge van deze maatre gel doen de sneltreinen de stations in de Westelijke sectoren niet meer aan, behalve het station Zoo, dat voor het interzonale verkeer wordt gehandhaafd .Anhalter-Bahnhof en Stettiner-Bahnhof zijn gesloten. Handelszaken niet meer te houden Alle Britse firma's, die tot dusver nog kantoren in China hadden, zullen dat land op korte termijn verlaten en daarmee zullen investeringen tot een ge zamenlijke waarde ean tenminste driehonderd millioen pond sterling verlo ren gaan. Aldus meldt het „Alg. Dagblad". Waarschijnlijk zal minister Eden dat besluit deze week in het Lagrhuis aankondigen. De Londense directies van de fir ma's zijn in overleg met de regering tot de conclusie gekomen, dat men voor de kantoren in China geen ver betering in de situatie meer kan ver wachten. Britse en andere buiten lands handelszaken in China zijn het slachtoffer van afpersing en men heeft reeds tienduizenden ponden boete betaald en fantastisch hoge salarissen moeten uitkeren aan Chi nese employe's, die soms niet eens werk verrichten. Naar schatting bedraagt de handelsschuld, die China aan de Britse firma's heeft, ongeveer zeshonderd millioen pond en ook dat geld moet als verloren worden beschouwd. Od het Britse ministerie van bui tenlandse zaken acht men de kans, dat de Chinese regering enige schade vergoeding zal uitkeren voor verlo ren gegane bezittingen, uitermate klein. Het besluit om zich geheel te rug te trekken is overigens niet af komstig van de regering, maar van de betrokken handelshuizen gezamen lijk. De regering zal echter wel hel pen bij evacuatie van het Britse per soneel ongeveer honderd mannen en vrouwen. Daarna zullen nog slechts enige kleine Britse handela ren in China achterblijven en ook die zullen wel spoedig vertrekken. Voor de oorlog werkten er tiendui zend Britten in China. Het effect van deze maatregelen •op Hongkong, waar Groot-Brittannië een bloeiende handelskolonie heeft, wordt te Londen nog bestudeerd, maar het is wel reeds duidelijk, dat Hongkong van het Chinese vasteland geïsoleerd zal komen te liggen. De evacuatie van Britten uit Rood China zal geen afbreken van de di plomatieke betrekkingen inhouden. Groot-Brittannië heeft een diploma tieke vertegenwoordiging te Peking, maar hoewel die daar al verscheide ne maanden verblijft, is hij nog altijd niet ontvangen door de Chinese mi nister van buitenlandse zaken. „Jan van Riebeeck was geen genie In Culemborg werd Zaterdag een grote familiereünie gehouden. Onge veer 450 afstammelingen van Jan van Riebeeck zijn daar bijeen ge weest ter herdenking van het leven en de verdiensten van hun voorva der. In de Barbarakerk, waar Jan van Riebeeck is gedoopt, werd een her denkingsplechtigheid gehouden. De voorzitter van het Koninklijk Ge nootschap voor Geslacht- en Wapen kunde jhr mr F. Beelaerts van Blok land opende deze bijeenkomst. Hij heette de aanwezigen onder wie de ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika, de heer P. I. Hoogerhout, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen prof. dr F. J. Th. Rutten en de burgemeester van Cu lemborg, de heer H. A. J. M. van Ko- ningsbruggen, welkom. De heer Bee laerts die de Van Riebeeckfeesten in Zuid-Afrika heeft bijgewoond, zeide geconstateerd te hebben dat Jan van Riebeeck daar in de herinnering ver toeft. Daarna hield prof dr W. Ph. Coolhaas de herdenkingsrede, waarin hij het leven van Van Riebeeck schetste. „Jan van Riebeeck was geen genie", zo verklaarde hy. „Grote genieën hebben geen, of zwakke on evenwichtige nakomelingen, en dat is van Jan van Riebeeck niet te zeg gen". Tenslotte sprak namens dc af stammelingen de commissaris der koningin in de provincie Gelderland jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford die zijn toesprak onder grote hilari teit begon met „Waarde neven en nichten". Hij dankte allen, die tot het houden van deze bijeenkomst hadden meegewerkt. Aan de voet van de gedenkplaat in de kerk werd tenslotte namens allen een krans ge legd. Hierna verzamelde men zioh aan een Gelderse koffietafel in het klooster. Aan de koffietafel werd het woord gevoerd door jhr H. A. van Karne- beek. Hij vertelde, dat Van Riebeeck na honderd jaar 40 nakomelingen had, na 200 jaar 250 en nu na 300 jaar 2000. Nog honderd jaar later zullen het er omstreeks 20.000 zijn. Jhr. Van Karnebeek vermoedde, dat dit dan ook wel de laatste uitbreide gezamenlijke lunch zou zijn. Voorts richtte hij enkele woorden tot de oudste aanwezige, mevrouw A. M. Na de, koffiemaaltijd verzamelde het gezelschap zich op de markt voor het stadhuis. De burgemeester, de heer H. A. J. M. van Koningsbrug- gen, heette allen welkom namens het gemeentebestuur. Hij verklaar de dat het streven om aan Jan van Riebeeck hulde te brengen, niet al leen van nationale maar ook van in ternationale betekenis is, daar hier door wordt meegeholpen, de banden met Zuid-Afrika te versterken. De ambassadeur van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hoogerhout, sprak ver volgens enkele woorden ter herope ning van de tentoonstelling „Zuid- Afrika 300 jaar", die eerst in Amster dam is gehouden. Hij legde er de na druk op,, dat deze tentoonstelling een beeld op, dat deze tentoonstelling een de arbeid van een jong Nederlander. Hij hoopte, dat de jeugd hier lering uit zou trekken. Nadat hij de ten toonstelling voor geopend had ver klaard, ging de ambassadeur over tot de aanbieding van een borstbeeld van Jan van Riebeeck aan het ge meentebestuur van Culemborg. Dit beeld is een geschenk van het ge meentebest. van Kaapstad. Kolonel Hoogerhout zei te hopen, dat men ieder jaar op 6 April de datum van de landing te Kaapstad een krans bij het beeld zou leggen, en niet slechts eens in de honderd jaar. De burgemeester sprak de dank en erkentelijkheid van Culemborg uit voor „dit geschenk van de moeder stad van Zuid-Afrika aan de vader stad". Hij beloofde dat Culemborg Van Riebeeck voortaan moer zou eren dan in de afgelopen 300 jaar. Hierna bestond gelegenheid de beide exposities te bezoeken, name lijk „Zuid-Afrika 300 jaar" en „Jan van Riebeeck en zijn tyd". Bij deze laatste was ook een tentoonstelling van tekeningen en schilderijen uit Zuid-Afrika van Waalko Dingemans. In de middag gaf de Delftse beiaar dier Leen 't Hart een concert op het carillon van de Barbarakerk. MOSSADEQ 26 MEI NAAR DEN HAAG De Perzische minister-president, Mossadeq, vertrekt 26 Mei uit Tehe ran naar Den Haag. Hij zal vermoe delijk voor zijn vertrek zich niet meer roet het nieuwe parlement kun nen verstaan, daar de mandaten der leden noch niet bekrachtigd zijn. NAZARETH COMMUNISTISCH CENTRUM. Nazareth is een der belangrijkste communistische centra van Israël ge worden. Tijdens de onlangs gehouden gemeenteraadsverkiezingen stemde 42 pet. der kiezers op de communisti sche lijst. Het communisme maakt vooral grote vorderingen onder de vluchtelingen, dank zij de slechte om standigheden, waaronder zij reeds ja ren moeten leven. Nazareth zit vo: met vluchtelingen. De meesten van hen zijn boeren, af komstig van Israëlisch grondgebied. Zij kunnen niet terugkeren, omdat de regering hun huizen en land heeft geconfiskeerd. De voedselsituatie is i._ Nazareth ernstiger dan waar ook in Israël. BRAND IN FILMSTUDIO. Torenhoge vlammen, die door een reeks ontploffingen/ nieuw voedsel kregen, hebben de grote geluidsstu dio en zes buiteninstallaties van de „Warner Brothers" te Burbank (Hol lywood) verwoest. Volgens de bedrijfsleider, T. C. Wright, zal de schade millioenen dollars bedragen. De waarde van de geluidsstudio wordt geschat op twee mililoen dollars. De brand brak uit bij een decor, dat een straat in New York voor stelde. De voorzitters» der delegaties ter conferentie NederlandSuriname Ned. Antillen hebben het volgende communiqué uitgegeven. In de Zaterdag gehouden vergade ring van de centrale commissie is het voorstel voor een nieuw ontwerp statuut behandeld. In dat voorstel i. uitgegaan van de gedachte, dat de grondbeginselen van de nieuwe rechtsorde in een statuut vani eenvoudige opzet worden neer gelegd, terwijl daarnaast een aantal statutaire regelingen zal worden ge troffen ter uitwerking van deze grondbeginselen. De centrale commissie heeft beslo ten dit ontwerp-statuut nog heden aan de drie delegaties voor te leggen. HITTEGOLFJE IN LONDEN. Zaterdag wezen de thermometers in Londen temperaturen van 79 gra den/ Fahrenheit aan een stand, die subtropische gebieden misschien normaal is, maar in Londen een hitte- golfje betekent. Duizenden zaten in Londens vele parken te zonnen, ter wijl de uitvalswegen der stad zwart van de auto's zagen. Velen gingen kamperen ini de heuvels van Surrey, terwijl de badplaatsen vol zaten. Het was de warmste 17de Mei sinds 1871 en de warmste Meidag sinds 1947. Zaterdag is onder grote belangstel ling zowel van autoriteiten, als van bewoners, de spoorlijnen, die als een grote schaar naar het Noorden lopen en Groningen en Leeuwarden met het meer Zuidelijke deel van Neder land verbinden, als geëlectrificeerd net opengesteld. De feestelijke openingsrit kenmerk te zich niet door een uitbundige ont vangst op de passerende stations, maar door een sfeer van dankbaar heid, die zowel de reizigers in deze feesttrein, als wel degenen, die op de stations de trein opwachtten, vervul den. Op alle passerende stations wer den door burgemeesters en spoorweg autoriteiten redevoeringen gehouden, terwijl dit meestal vergezeld ging van een geschenk voor de spoorwegen. Niet zelden bestond dit geschenk uit een geldelyke gift voor het T.B.C.- of kindercentrum van d3 N.S. De feesttrein, uit Den Haag af komstig, startte zijn/ officiële rit te Zwolle en reed eerst door naar Leeuwarden. Hierna werd naar Mep- pel teruggereden, en vertrok de trein naar Groningen. In N.S.-kringen toonde men zich zeer voldaan over deze rit, waarbij geen grote uitbun digheid maar wel een grote hartelijk heid op de voorgrond was getreden. Men bleek in het Noorden inderdaad onomwonden zeer verheugd met de grote verbetering in de treinenloop, die vandaag ingaat. Gedurende een deel van deze reis werd de trein getrokken door de gloednieuw Franse 6-assige electri- sche locomotief nr. 1301, die een ver mogen heeft van 4.200 pk. Dit exem plaar van een nieuw type is pas in ons land aangekomen. Foto boven: In Beilen hadden de jongste leden van de Gymnastiekvereni ging op een weiland bij het station de letters N. S. gevormd als hulde voor de Nederlandse Spoorwegen. Foto onder: In Grouw werd door de Burgemeester aan de president-Direc teur van de Spoorwegen, Ir. F. den Hollander temidden van enige dames in Friese klederdracht. Achter de microfoon Burgemeester Renken. Zaterdag werd in Culemborg een bijeenkomst gehouden van afstammelin gen van Jan van Riebeek. Ongeveer 450 personen kwamen in de Barbara kerk bijeen ter herdenking van het leven en de verdiensten van hun voor vader. Nadat gezamenlijk de koffietafel was gebruikt werd door de ambas sadeur van Zuid-Afrika in Nederland, de heer P. I. Hoogenhout, ter herope ning van de tentoonstelling „Zuid-Afrika 300 jaar" een korte toespraak ge houden. Onze foto toont dé heer Hoogenhout tijdens zijn rede. Gevangenen op Koje zijn nog roerig In een uitzending van radio-Peking zijn de V.N. Zaterdagavond ervan be schuldigd 67 maal aan het front in Korea gifgasgranaten te hebben afge schoten. De geallieerden vatten d,eze beschuldiging en die van het voeren van een bacteriologische oorlog blijkbaar op als een mogelijke inleiding van de zijde der communisten' er zelf toe over te kunnen gaan, zogenaamd aki repressaille. De Amerikaanse minister van defensie, Robert Lovett, heeft ill. reeds de waarschuwing geuit, dat indien van communistische zijde i n Kdfrea gebruik gemaakt zou worden van gas of bacteriologische wapenen, dit een beantwoording zou uitlokken, waarvan de vrije wereld zich tot nog toe heeft onthouden. KLETSPRAAT TE PANMOENDJON. Te Panmoendjon werd ook Zondag met de besprekingen niets bereikt. Admiraal Turner Joy verklaarde te genover de communisten, dat de geal lieerden hun gevangenen naar hun mening hadden gevraagd, en dat „de mythe, dat al uw mensen uit vrijwil ligers bestaan, voor goed uit de we reld is geholpen en niet meer kan te rugkeren." Joy beschuldigde de communisten van „kletspraat" door steeds te spre ken over „onmenselijke behandeling" van krijgsgevangenen en andere „mis dadige handelingen" in Korea. „U gelooft niet in uw eigen beschul digingen. Het is een speciale eigen schap van uw ideologie, het bestaan van feiten en de waarheid te ontken nen, wanneer deze ongunstig voor u zijn, en daarmee te trachten uw doel te bereiken", aldus admiraal Joy. Na de bijeenkomst zei de admi raal: „Naar mijn mening werd het nu tijd hun eens de les te lezen". De opperbevelhebber van de V.N. in Korea, generaal Clark, heeft be kend gemaakt, dat ter versterking van de bewakingstroepen een Ameri- kanse regiment naar het eiland Koje is gezonden, „teneinde algehele con trole over de gevangenen aldaar te Weinig verandering, weinig belangstelling .Geen veranderingen" was de algemene tendens, die bleek uit de eerste uit slagen van de gedeeltelijke Senaatsverkiezingen, welke Zondag in Frankrijk werden gehouden. Er weiden geringe Gaullistische verliezen gemeld, die winst betekenden voor de conservatieven en onafhankelyken steunpila ren van Pinay's „redt de franc"-programma. In het algemeen ook hebben deze verkiezingen weinig belangstelling opgewekt bij de kiezers. Onofficieel zijn thans de uitslagen bekend geworden voor 138 zetels, waaronder alle 124 van candidaten in Frankrijk zelf. De stand luidt: Gaullisten 26. Communisten 14, Socialisten 19, Radicalen 30, Volksrepublikeinen 12 Gematigd Conservatieven 36, Partijlozen 1. De Gaullisten zouden, volgens niet- officiële berekeningen, 7 zetels ver loren, de Conservatieven 6 gewonnen hebben. Overigens zijn er geen ver rassingen. Van de 114 senatoren, die zich herkiesbaar hebben gesteld, heb ben 94 hun zetels behouden. 20 uit slagen uit overzeese gebiedsdelen zul len vandaag nog bekend gemaakt worden. De resterende drie niet eer der dan over een week of wellicht nog later. vereekeren". „Öe communistische gevangenen hebben niet slechts herhaaldelijk hun toevlucht genomen tot geweld, doch klaarblijkelijk handelend volgens in structies van buiten af, gedreigd met een massale poging tot uitbreken, die onherroepelijk zou leiden tot geweld en bloedvergieten", aldus de verkla ring van generaal Clark. De generaal verklaarde, dat V.N. zullen voortgaan de gevangenen te behandelen volgens de conventie van Genève, doch ook de gevangenen zul len zich aan de bepalingen van deze conventie moeten houden. Te allen tijde wordt van hen discipline en orde geëist, aldus generaal Clark. TURNER JOY WORDT VERVANGEN. Vice-admiraal Turner Joy zal als bevelhebber der vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten worden vervan gen door vice-admiraal Robert Bris coe, aldus maakt het hoofdkwartier der Amerikaanse vloofetrijdkrachten in het Verre Oosten bekend. Generaal-majoor William Harri son, lid van de delegatie voor de be sprekingen/ over een wapenstilstand in Korea, zal Turner Joy van Vrydag af in Panmoendjon vervangen. Vice- admiraal Joy keert naar de V.S. te rug. Hij wordt directeur van de mari ne-academie te Annapolis (Mary land). RUMOER OM TONEELSTUK. De politie te Parijs heeft verdere vertoningen van het toneelstuk „Ko lonel Foster bekent" van Roger Vail- land verboden, nadat het tijdens de première op Vrijdagavond tot ern stige ongeregeldheden was gekomen. Het sterk anti-Amerikaanse stuk is de geschiedenis van een Amerikaans kolonel op Korea, die een gevangen genomen communistisch meisje laat doodschieten. Wanneer hij later zelf door de Noordelijken krijgsgevangen wordt gemaakt, besluit hij zijn/ oor logsmisdaden te bekennen. Het Am bigu- theater, waar het stuk zijn eerste en (tot nu toe) enige opvoe ring beleefde, werd kort nadat het spel was begonnen een soort slag veld. Jonge mannen sprongen op het toneel, vernielden decors en wierpen traangasbommen tussen het publiek. In liefdevolle handen worden de dingen vanzelve mooi.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1