Oranje-verdediging dwong de Zweden een gelijk spel af: 0-0 Machteloze voorhoeden demonstreerden zwak spel tegen stevige verdedigingen Interfacultaire wedstrijden te Leiden begonnen De televisie-uitzending als experiment goed geslaagd Verloop van teleurstellende wedstrijd DONDERDAG 15 MEI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een Nederlandse aanval op het dóêl van de gasten. V. 1. n. r.: Van Melis, Andersson, Lenstra (op achtergrond) doelman Svensson, Samuelsson, Ben- naers, Nilsson en Clavan. „Leert de jeugd zwemmen, want de jeugd verdrinkt" is jaren lang een devies van de Nederlandse Zwembond geweest. Het zou nog een devies moeten zijn, want de jeugd verdrinkt nog steeds en niet alléén de jeugd. Wij bouwen dijken om onze hui zen en dijken langs onze rivieren om overstroming verdrniking te voor komen en wij glijden van de dijk in het water en verdrinken, wijl N~ derland vergat zwemen te leren! Zo was het ook gisteravond in „de Overdekte" bij de gehouden Inter- facultiare zwemwedstrijden, want na vier jaar zwoegen, eindelijk een Zo hebben we dan gisteren de laatste wedstrijd van het seizoen van het Nederlands Elftal tegen Zweden weer achter de rug en we geloven eerlijk te mogen beweren, dat de resultaten maar heel povertjes, om niet te zeg gen uitermate bedroevend zijn en wat het Oranje-elftal gisteravond weer gepresteerd heeft, doet de deur dicht. We mogen ronduit verklaren, dat de Nederlandse verde diging met Kraak aan het hoofd het Oranje-elftal voor een nederlaag behoed heeft. De Nederlandse voorhoede heeft zeker niet gewerkt om een behoorlijk resultaat te verkrijgen en de Zweedse voorhoede, hoe actief zij overigens ook was, accepteerde de kansen niet, welke zij zichzelf had geschapen. Wanneer het waar is, dat hier twee vertegenwoordigende landenteams zich tot het uiterste moesten geven, om een kans te maken naar de Olympische Spelen in Helsinki te worden uitgezonden, dan hebben beide al een heeJi slecht rapport gekregen en we zijn er zeker van, dat Nederland met zijn voet balelftal, ditmaal zeker, beter thuis kan blijven, want het zou weggegooid geld zijn die reis te maken. en schouders fboven hem uitstak, let terlijk en figuurlijk. Ook Bennaars en Clavan ondervonden hetzelfde, want spil Nilsson zowel als rechts back Samuelsson gaven hun geen sdhijn van kans. Van Melis speelde ditmaal slordiger dan ooit en Len stra deed af en toe wel aardige din gen, maar gaf dikwijls na enkele spelers gepasseerd te zijn, de bal verkeerd af, zodat al het werk voor niets was gedaan. Geblesseerde Tërlouw na de rust door Hendriks waardig vervangen Daarmede is feitelijk het resultaat van de wedstrijd NederlandZweden reeds voldoende getekend, want ieder, zal het er over eens zijn, dat de futloosheid van de Nederlandse voorhoede enkele gunstige mo menten uitgezonderd wel zeer groot was. En juist die uitzonderin gen bewezen, dat het anders kon; dat de Oranje-voorhoede inderdaad wel tot goede dingen in staat was, dat wel verrassend snelle' aanvallen konden worden opgezetAlleen de wijze, waarop zij uit- en afge werkt werden liet weer alles te wen sen over, want men moest bij de^e Zweedse verdediging allen be staande uit stevige en lange knapen niet aankomen met hoge ballen. Daar wisten ze terdege raad mee, want in het koppen vooral waren ze de Oranje-voorhoede verre de baas. Maar dat was niet het enige ver schil. tussen beide ploegen. Opmerke lijk was weer het verbazend slechte plaatsen van de Oranje-spelers, een euvel, waarop we «ook reeds in vo rige wedstrijden de aandacht geves tigd hebben. Het plaatsen was in één woord erbarmelijk. De bal werd dik. wijls maar doelloos getrapt haar een plaats, waar zich niet eens een Oranje-speler bevond en een andere keer werd de bal botweg naar een tegenstander getrapt, 't Was meer malen meer dan ergerlijk. Dat Oranje het dus niet tot doelpunten kon brengen, viel helemaal niet te verwonderen, temeer niet als men zag welk een prima verdediging de Zweden bezaten. Deze had het heus niet zo moeilijk als de Nederlandse verdediging, die heel wat meer te verwerken kreeg, Kraak zeker wel tienmaal zoveel als zijn collega Svendsen in het Zweedse doel. We mogen daarvoor gerust zeg gen, dat Kraak bewezen heeft zijn plaats nog volkomen waard te zijn, dat hij de Oranjeploeg zeker voor een nederlaag heeft behoed en dat hij uiterst verdienstelijk werk heeft verricht. Onze algemene indruk van deze dertiende wedstrijd tussen beide lan denploegen is, dat hij bij een bijna volslagen gemis aan spanning ge volg van het feit, dat het nodiige vuur ontbrak een grote onvoldaan heid bij alle toeschouwers heeft ge bracht, al mag Oranje dan blij zijn met het behaalde gelijke spel, en dat nu toch zéker wel bewezen is, dat de voorhoede grondig herzien dient te worden, dat Van Melis geen midvoor is voor een nationaal elftal en dat Lenstra ook maar spoedig vervangen dient te worden. De actiefste speler van de vijf was Clavan ongetwijfeld nog, na de rust dan, want daarvoor bevond hij zich veel te weinig op zijn plaats. Van der Kuil voorts was op de rechtsbudtenplaats allerminst opgewassen tegen een back van het formaat van Anderson, die met kop Dit laatste euvel deed zich ook voor bij de middenlinie. Alleen Hen driks, die Terlouw spoedig na de hervatting verving, deed het beter. Hij was zelfs beter dan Terlouw, want deze kan zich heel moeilijk herstellen als hij eenmaal gepasseerd is, maar Hendriks doet zulks wel, zo dat het eerste optreden van de Vitesse-man hoop geetf voor de toe komst. Als Rheumatische Pijnen U kwellen is dat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. De aansporende werking van Kru- schen op de bloedzuiverende organen brengt bij talloze lijders aan s-heuma- tische pijnen een wonder te weeg. 't Bloed gaat weer krachtig stromen cn wordt zo, op natuurlijke wijze, gezuiverd van alle onzuiverheden die de oorzaak zijn van Uw pijn en on gemak. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgen die heilzame kuur. (Advertentie.) Voor do eerste maal in de geschie- verdrongen. De fa. Van Berge Hene denis van het Nederlandse voetbal heeft een interlandwedstrijd buiten de 60.000 in het Olympisch stadion een ontelbaar aantal kijkers er bui ten gehad. Hoewel dit aantal moei lijk is te schatten, mag men gerust van 10.000den spreken, want overal in café's, in huiskamers en voor etalages verdrongen de kijkers zich voor het televisietoestel. De Ne derlandse Televisiiestiohting bracht in een extra uitzending de primeur van een directe reportage van Ne derland—Zweden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling alleen de eerste helft uit te zenden, maar door toe vallige omstandigheden er werd iets vroeger begonnen, korter rust en later met een witte bal gespeeld kon zelfs het einde van de wed strijd worden gehaald. Toen echer was het bijna een schimmenspel ge worden en was het nuttig, dat com mentator Aad van Leeuwen over ging naar een soort radioverslag. Er stonden deze avond drie lenzen op het veld gericht, die nauwlettend de bal volgden. Niet alleen de spe lers switchten telkenmlae o,ok regis seur Erik de Vries bleek een kundig switdher van het televisiebeeld. Hij koos steeds uit het drietal, dat hem op de monitors ter beschikking stond, het beste om uit te zenden. Via een straalzender op de Mara thontoren en een „link" op het nieuwe Amsterdamse telefoonkan toor werd het beeld naar Lopilc ge stuurd om vandaar te worden uitge zonden ten gerieve van het grootste aantal kijkers, dat' de televisie in ons land tot nu toe heeft gehad. TELEVISIE IN LEIDEN. Het is moeilijk te schatten hoeveel voetibal-liefheibbers gisteravond de interland-wedstrijd op het televisie scherm gevolgd hebben. Reeds om zes uur maakten de jongens queue voor de etalages, waarin een tele visie-ontvanger stond opgesteld en gedurende de hele wedstrijd hebben drommen belangstellenden zich over al in de stad voor de radiowinkels gouwen verzorgde een uitzending in „In den Vergulden Turk". Moesten er vele moeilijkheden overwonnen worden alvorens deze uitzending door kon gaan, ook tij dens de wedstrijd deden zich ver schillende moeilijkheden voor, die om een oplossing vragen. Het meest stoorde ons, dat de Hollanders en Zweden nauwelijks te onderscheiden waren; beiden droegen witte broeken en het verschil tussen oranje en blauwe shirts was op het televisie scherm niet te zien. De Zweden droe gen weliswaar rugnummers er zwarte kousen, maar dit onderscheid was beslist onvoldoende. Ook het commentaar, dat de radioverslagge ver Aad v. Leeuwen gaf, was beslist onvoldoende. H(j week af van het radio-verslag-systeem en maakte met lange rustpauzes slechts enkele op merkingen, blijkbaar in de veronder stelling, dat de televisie-toeschou wers steeds konden zien wie de bal had en hoe het spel zich ontwikkelde. Het was voor de toeschouwers zelfs een opluchting toen het geluid door een technische storing uitviel en de radio weTd ingeschakeld, zodat men bij het televisiebeeld het commen taar van ir. Van Emmenes hoorde. Het was zeer interessant het radio verslag aan het beeld te controleren, iets waar eeft radio-verslaggever over het algemeen niet op bedacht is. Over het beeld mogen we tevreden zijn, gezien de phase, waarin de ont wikkeling van de televisie zich nog bevindt. Het cam era-werk mag uit stekend genoemd worden; practisch onafgebroken bleef de bal in het beeld, terwijl men over het algemeen een goed overzicht van het veld had. In spannende momenten, bij scrima- ges voor de doelmond, kwam de camera dichterbij en kon men in de close-ups de spelers duidelijk her kennen. Hoewel het niet in de be doeling lag, heeft de televisie ook de tweede helft uitgezonden. Het werd steeds donkerder, waardoor het beeld vervaagde. Op het laatst zag men slechts schimmen over het veld ren- aantal van 35 inschrijvingen op de honderden inschrijvingen bij de di verse faculteiten. Beschamend, wart „elk kind dat verdrinkt, Ls een aan klacht tegen zijn ouders' dio hot niet zo hebben opgevoed, dat het zich door tijdig zwemonderricht te gen verdrinkingsgevaar heeft kun nen vrijwaren. De uitslagen waren: 50 m. vrije slag dames: 1. T. Ho- byn (rest. fac.) 41.8; 2. E. Prillwitz (Ph. fac.) 43.5; 3. J. Kloeke (med. fac.) 48.2. 50 m. vrije slag heren: 1. J. Bek kering (med. fac.) 28.2; 2. H, van As (ph. fac.) 29.2; 3. P. Bekkering (med. fac.) 30.—. 50 m. schoolslag dames: 1. J. Kloe ke (med. fac.) 49.9; 2. E. Prilhvitz (ph. fac.) 50.3. C. Vcrhoeff (med. fac.) 53.9. 50 m. schoolslag heren: 1. H. van As (ph. fac.) 42.1; 2/3. M. Barcn- drecht (rest. fac.), F. Pijpers (ph. fac.) beiden 44.—. 50 m. rugslag dames: 1. E. Prill- witz (ph. fac.) 48.8; 2. R. Berlage (rest. fac.) 54.6. 50 m. rugslag heren: 1. J. v. d. Reijden (rest. fac.) 36.6; 2. P. Bek kering (med. fac.) 36.8; 3. H. van As (ph. fac.) 37.2. Estafette 3 x 25 m. vrije slag da mes: 1. Ph. fac. 1.06.1; 2. Med. fac. 1.14.6. Estafette 3 x 50 m. vrije slag he ren: 1. Med. fac. 1.35.9; 2. Rest. fac. 1.47.2. 100 m. schoolslag dames: 1 E. Prillwitz (ph. fac.) 1.46.0; 2. J. Kloe ke (med. fac.) 1.50.5. 100 m. schoolslag heren: 1. H. Ha- meka (ph. fac.) 1.34.3; 2. F. Pijpers (ph. fac.) 1.40. Wisselslag estafette dames 3 x 25 m.: 1. Ph. fac. 1.12.2; 2. Med. fac. 1.55.6. Gemengde estafette 4 x 25 m. vrije slag: 1. Rest. fac. 1.8.6; 2. Ph. fac. 1.15.3. Totaal uitslag: 1. Ph. fac. 78j pt; 2. Med. fac. 54 pt; 3. Rest fac. 36' punt. Tot slot een waterpolowedstrijd waarin tegen de verwachting de Rest. met 64 wist te winnen. met staart geleek. Toch kon men de voortreffelijke safes van Kraak die voor de zoveelste keer dé wed strijd van z'n leven keepte ook na de rust nog vrij goed volgen. Toen men na de rust de radio-verslaggever verschillende malen hoorde zeggen, dat het donker werd en dat hij de spelers nauwelijks meer onderschei den kon, mochten de toeschouwers over het beeld niet klagen! Alles bij elkaar mag deze experi mentele uitzending let wel: als experiment geslaagd heten. De geconstateerde fouten kunnen over wonnen worden, gemakkelijk zelfs wat kleding en commentaar betreft, zodat er o.i. alle reden voor is op deze weg verder te gaan cn het zien van een interland-wedstrijd ook voor de honderdduizenden, die geen toe gangskaartje kunnen bemachtigen, nen, terwijl de witte bal een komeet mogelijk te maken. Het was omstreeks tien minuten maal zo grote en zware tegenstan- Bij een aanval op zijn doel ontneemt Kraak een Zweedse aanvaller de kans om de bal in het net te werken. Albertsop de rug gezien ziet hoe de Nederlandse doelman de situatie meester blijft. voor zevenen, toen de ploegen het veld betraden en de muziek van de PTT uit Groningen de volksliederen speelde, terwijl de spelers voor de tribune waren opgesteld. Met zon tegen bracht v. Melis de bal aan het rollen en reeds spoedig beproefde hij een schot op 't Zweed se doel, doch keeper Svensson was op zijn post. Dit bleek tevens het sein voor een serie aanvallen van Nederlandse zijde, die het beste doen hopen, want kort na elkaar krijgt Oranje twee corners te nemen, wel ke evenwel niets opleveren. Na ruim 10 min. kwam de eerste hoekschop voor Zweden en even la ter volgt het eerste goede schot van Bennaars, maar de bal gaat juist langs de buitenkant van de paal. Dan wordt ook Kraak aan het werk ge zet bij een kopbal van Brodd, maar de Stormvogel-man is zijn tegen stander de baas. Dan krijgt van Me lis eert goede kans van Lenstra, maar hij laat de bal uit de pass van laatst genoemde voor zich langs glippen. Toch gaf de activiteit van de Oran je-ploeg in deze periode wel enige hoop op een interessante* partij, maar we kwamen bedrogen uit, want aan val na aanval werd onschadelijk ge maakt door het te doorzichtige en weinig effectieve aanvalsspel. Een corner voor Zweden wordt Oranje bijna noodlottig, toen de bal met een onberekenbare draai in het doel dreigde te komen, maar Kraak redde keurig. Voor hem staat ver der de blonde Alberts, die een voor treffelijke partij speelt en herhaal delijk resoluut wist in te grijpen, wanneer de snelle Zweedse rechter vleugel de middenlinie wist te pas seren. En Terlouw stond ook zijn mannetje, want hij was ook bij kop ballen Westerberg veelal de baas. Intussen ging het eerste kwartiertje voorbij met aardig Ned. overwicht en men vroeg zich op de tribunes af wanneer er nu eindelijk eens een doelpunt zou komen. Maar inplaats daarvan volgde er een inzinking van de Oranje-voorhoede, misschien be ter gezegd: de Zweedse ploeg voelde zich beter ingespeelde en toen bleek hoe zwak de Ned. voorhoede was. Van Melis, die het met zijn gerin ge technische capaciteiten al heel moeilijk had tegen de prachtig spe lende spil-aanvoerder Karl Erik Nilsson 65 jaren en 45 interland wedstrijden was van de eerste tot de laatste minuut ongevaarlijk. Ben naars beperkte zijn goede acties tot een paar redelijke passes naar Cla van, die wel hard werkte, maar ook al geen grootse dingen presteerde en aan de andere kant durfde van deri Kuil geen duels aan met zijn twee-1 dat de situaties voor het doel van ders en liet hij het bij een paar voor zetten. In de middenlinie speelden Wiertz en Terlouw goed, maar was aanvoerder Biesbrouck, vooral zijn stuwende taak, zwak. Men vroeg zich af wat er met het elftal aan de hand was? Tegen Sunderland had deze zelfde ploeg zo'n pittige wed strijd geleverd, waarin was gezwoegd alsof het een wereldkampioenschap gold en nu tegen de Zweden in een echte interland, waarbij toch het een en ander op het spel stond, werd een partij voetbal gespeeld, die niet an ders kon worden aangeduid dan met de woorden: lauw, slap. Of was het juist de druk van de belangrijkheid, die de spelers dwars zat? Niemand zal het antwoord met zekerheid heb ben durven geven. Een feit was het, dat de toeschouwers zich bijna zaten te vervelen. Het was doodstil rond •de betonnen kuip en het scheelde niet veel of men was de tijd gaan doden met het zich vrolijk maken om de wanhopige missers van de Ne derlandse aanval. Het beste deel van de ploeg was ongetwijfeld de verde diging, waarin Odenthal er van het begin af aan goed het oog in had en Alberts na een wat weifelende start ook tot een struikelblok voor alles wat blauw-wit droeg, groeide. Daar achter stond een Kraak in topvorm, die het, naar mate de wedstrijd vor derde, steeds drukker kreeg en die in het tweede kwartier al een aantal schoten en kopballen van Wester berg had moeten verwerken. En met blanke stand kwam ook de rust. Wie gedacht had, dat het Neder lands elftal na de rust uit een ander vaatje zou gaan tappen, kwam be drogen uit. Weer golfde een drietal aanvallen op het Zweedse doel af, maar na vijf minuten was het spel weer even doods en mat als het voor rust was geweest. Een solo van van Melis strandde in een „fuik" van drie Zweden. Een door Bennaars inge schoten hoekséhop werd door doel man Svensson op de lijn gestopt en een switch van van Melis en van der Kuil werd besloten met een voorzet van de Eindhovenaar die in het wilde weg over de achterlijn verdween. Na ongeveer acht minu ten spelen moest Terlouw worden vervangen. Bij een kopbal liep de Spartaan een bloedende wond naast het rechteroog op en hoewel van der Leek hem met een pleister de strijd weer in wilde zenden, voelde Ter louw zich toch niet meer in staat zijn plaats in te nemen en het was de spil van Vitesse, Hendriks, die hem kwam vervangen. De Arnhemmer kweet zich naar behoren van zijn taak en het lag zeker niet aan hem, Kraak steeds verwarder en gevaar lijker werden. Zo groot werd het veldoverwicht van de Scandinavicrs nu. dat er nauwelijks tijd was voor Alberts om zijn afzakkend broekje voor 'n nieuwe om te ruilen. In 't mid denveld slaagde Biesbrouck er niet in zich te herstellen. Ook Bennaars bleef onder de maat en zodoende was het voor Wiertz en Lenstra een on gelijke strijd op het middenveld, waar het Zweedse vierkant, zonder tot groots spel te komen, geen uit gesproken zwakke plekken vertoon- Dc tijd vorderde'en de schemering begon reeds te vallen. Het spel sleep te zich voort naar het einde zonder ook maar één vlaag van goed voet bal, noch van Nederlandse noch aan Zweedse zijde. Het was 00, maar hoewel nog alles mogelijk was, bleef de strijd zonder spanning. Beide ver dedigingen waren te sterk voor de aanvallers. Na een kwartier spelen in de tweede helft werd het tempo iets verhoogd. Vooral de Zweden gingen er een schepje opgooien cn de gasten kregen nu langzamerhand een duidelijk overwicht. In de Ne derlandse aanval, waarin van Melis zichzelf totaal uitschakelde door zich voortdurend achter zijn bewaker Nilsson op tc stellen, en Bennaars nog amper werd opgemerkt, bleef het bij zwakke pogingen van Clavan en Lenstra om de hechte Zweedse defensie te passeren. Zij slaagden hierin niet cn doelman Svensson zal maar weinig zo'n rustige interland wedstrijd hebben gespeeld als dit maal. Eigenlijk heeft Svensson geen enkel moeilijk schot of kopbal te ver werken gekregen. Het ontbrak in het binnentrio ten enenmale aan stoot kracht. Bijna werd een misverstand tussen Hendriks en Odenthal nood lottig, maar Kraak stopte het harde schot van Brodd uitstekend en toen enkele minuten later Kraak alleen voor de gezamenlijk toestormende buitenspelers Raaberg en Sandberg kwam te staan cn hij door hen werd gepasseerd was het Odenthal, die de bal met een forse trap voor de doel lijn weghaalde. De systeemloze aan vallen van Nederland bleven intus sen van alle gevaar ontbloot cn het ging er in de laatste minuten nog slechts om of de verdediging van het Oranjeteam zich zou kunnen blijven handhaven. Dat dit uiteindelijk gelukt is, was het enige wat er in de prestatie van het Nederlands elftal viel te loven, In de laatste fase van de strijd ketste de witte,bal nog eenmaal tegen do paal toen Alberts was gepasseerd, korte tijd later floot de Italiaan Or- landini, die goed had geleid, al had hy het niet moeilijk, voor het einde.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5