DUINSTREEK RIJNSTREEK 3tumpa MctfCató VERSLAAT.... EEN MUG SXiaaze Cüitie DONDERDAG 15 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De verloren bruid Is de man een fantast De Italiaanse politie begint ern stig te twijfelen aan het verhaal van de 26-jarige man, die Vrijdag in Sa lerno kwam vertellen, dat hem op de weg naar Paestum zijn bruid en zijn Cadillac waren ontstolen. De man, die zich Ralph van Ste phen noemde, heeft te Salerno de trein naar Rome genomen op een kaartje, hem verstrekt door de poli tie. De politie te Salerno lichtte de politie te Rome in, maar hoewel de man daar allang aangekomen moet zijn, heeft hij zich nog steeds niet gemeld. Op het Nederlands gezantschap te Rome heeft een secretaris verklaard: „Het is een zeer geheimzinnig geval, omdat deze man blijkbaar in Italiaan se steden rondzwerft zonder een cent op zak". Het gezantschap had niets vernomen van de rijke Rotterdamse bloemenexporteur van wie von Ste- Aetherklanken 20.1521.45 1. Kantklossen; 2. Pluimvee; 3. Weerberichten. Pauze. 4, Gevarieerd programma. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.40 Idem; 8.55 Kookpraatje; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoon muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Hoop", hoorspel met muziek; 12.15 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Lichte muz.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Vocaal ensemble; 13.45 Gramo foonmuziek; 14.00 „De Rustperiode van Kamerlinde en Aronskelk", cau serie; 14.15 Gramofoonmuziek; 15.00 Klarinet, viool en piano; 15.30 Gra mofoonmuziek; 15.40 Voordracht; 16.00 Vocaal dubbelkwartet; 16.30 Voordracht; 16.50 Gramofoonmuziek; 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd; 17.30 „In dienst van het Va derland", causerie; 17.40 Gramofoon muziek; 17.45 Fries programma; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18.30 Gramofoonmuziek; 18.45 Idem; 18.50 Muzikale causerie; 19.15 Regerings uitzending: „Verklaring en Toelich ting"; 19.35 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weer berichten; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Gramofoonmuziek; 20.45 „Winkelier en Verbruiker, Belangenstrijd of Be langengemeenschap", causerie; 21.05 Radio Philharmonisch Orkest en so list; 22.00 „In de Arabische wereld", causerie; 22.10 Harpensemble; 22.3C Orgelconcert; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws en herhaling S. O.S.-berichten; 23.1524.00. Gramo foonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 21.00 VARA; 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor do huis vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek. VP RO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Schoolradio; 10.50 Gramo foonmuziek; 11.00 Bariton en piano; 11.15 Radiofeuilleton; 11.35 Gramo foonmuziek. AVRO: 12.00 Dansmu ziek; 12.30 Land- en Tuinbouwme dedelingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoonmuz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoon muziek; 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gramofoonmuz.; (Pl.m. 15.20 Voordracht). VARA: 16.00 Orgelspel; 16.30 Voor de kin deren; 17.00 Promenade orkest cr solist; 17.30 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Pianospel. VPRO: 19.30 „Op huisbezoek", cau serie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Gramo foonmuziek; 20.30 Benelux; 20.40 „Leven op de aarde", causerie. VA RA: 21.00 Gevarieerd programma; 21.30 De Ducdalf; 21.50 Buitenlands overzicht; 22.05 Lichte muziek; 22.30 Gramofoonmuz. VPRO: 22.40 „Van daag", causerie; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In Hu welijk en Gezin", causerie; 23.30— 24.00 Kamerorkest. phen beweerde een zoon te zijn. Von Stephen of hoe hij heten moge had de politie verteld, dat hij met zijn jonge vrouw (archeologische studente, blauwe ogen) op weg was naar oude Griekse tempels. Terwijl hij op eenzame weg zijn auto (waar in zich ook kostbare juwelen bevon den) had verlaten om een reparateur te zoeken, was de wagen, met inhoud verdwenen. GERUCHTEN ROND DE „VERMISTE BRUID". Volgens berichten in de Italiaanse bladen over de kwestie van de jong getrouwde /rouw, die tussen Napels en Paestum spoorloos verdwenen zou zijn met de auto van haar echtgenoot, terwijl deze op zoek was gegaan naar een monteur, schijnt men als resul taat van de nasporingen der politie tot de conclusie te zijn gekomen, dat het gehele verhaal van de verdwij ning tenslotte slechts fantasie zou kunnen zijn van de zich noemende Rudolf van Stephen, die uit Rotter dam afkomstig zou zijn doch wiens identiteit zoals reeds gemeld van be voegde Nederlandse zijde niet beves tigd is kunnen worden. Niemand schijnt de auto van het paar in werkelijkheid gezien te heb ben. ofschoon er niet ver van de plaats, waar auto en bruid verdwe nen zouden zijn, verscheidene huizen staan, aldus meldt A.F.P. Van Stephen heeft aan de politie Het staalconflict in Amerika De Amerikaanse vakbond van me taalarbeiders heeft eenstemmig be sloten, de staalfabrieken in een nieuwe staking te sluiten, indien de industrie niet onmiddellijk een „be vredigende loonsverhoging" toestaat. Dit besluit werd genomen op de 6e tweejaarlijkse conventie van de vak bond, en de 2500 afgevaardigden sprongen als één man op juichend, schreeuwend en met confetti strooiend toen de voorzitter, Phi lip Murray, hun verzocht door op staan hun instemming te betuigen met de eis, dat „de crisis in de staal industrie terstond opgelost moet worden." Tien minuten lang was de enorme vergaderzaal het toneel van wild enthousiasme en de gedelegeerden stormden het podium op om Mur ray de hand te schudden. verklaard, dat zijn gehele bezit met de auto verdwenen is, aldus het Fran se persbureau. Volgens een bericht van het West- Duitse Persbureau D.P.A. wordt an derzijds gedacht aan de mogelijkheid, dat de jonge vrouw op eigen gelegen heid is verdwenen. ALPHEN AAN DEN RIIN Tweede verjaardag van Avifauna Toch dansen op Zondag? De tweede verjaardag van Avifau na wordt verdeeld over drie avon den, in het mooie paviljoen gevierd. Woensdag was de eerste dezer avon den en het werd een welgeslaagd feest. De heer G. v. d. Brink Sr. sprak ter inleiding een ernstig woord, waarin hij met dankbaarheid terug zag op de twee achterliggende jaren en vol goede moed was voor de ko mende tijd. De directeur werkte met imponerende cijfers, om aan te to nen, dat Avifauna zijn nut geduren de de gepasseerde 100 weken wel heeft bewezen. Hij wees op de pu blicaties in de binnen- en buiten landse pers, die in de duizenden lo pen. Ruim 200.000.gleed reeds aan vermakelijkheidsbelasting in de gemeentekas. Avifauna werkt aan nieuwe uitbreidingen. Door de ge meente is voor dit doel welwillend 4h.a. grond afgestaan .Een werke lijke jungle zal, daarop voor het vol gend seizoen een nieuwe attractie zijn. Vele veranderingen van interne aard zullen de aantrekkelijkheid van Avifauna verhogen en de vele zeld zame aanwinsten van de vogelcol lectie zullen daarbij stimulerend werken. Na de inleiding van de directeur, brachten twee van zijn dochters een muzikaal saluut aan Avifauna en be krachtigden haar waardering voor het vogelpark met een hartelijke kus aan vader en moeder, de heer en mevr. v. d. Brink. Het programma, dat vervolgens werd afgewerkt, bood van alles wat. Roger Snoeck spreidde zijn kunnen ten toon op de hammondorgel, Pali Lakatos bracht met zijn zigeuner en semble de onstuimige Hongaarse mu ziek. Het orkest van Aart Zegveld, m.m.v. Roger Snoeck, alsmede het Rumba en Tango-orkest van Ton Terbrugge zorgden bij afwisseling voor goede dansmuziek. Het cabaret gezelschap van Paul Ostra bracht met Lizzy Valesco goede zang met pianobegeleiding van Peter Kellen- bach. Truce van Speyk zong met de zelfde begeleiding een selectie uit Rose Mary. Peter Piekos, de beken de imitator, oogstte veel succes. Het optreden van de bekende Franse chansonniere Frangois Flore verras te de liefhebbers van dit genre op aangename wijze. Peter Kellenbach, de muzikale fantast, accompagneer de ook deze begaafde zageres op de piano. Pruis jr., die optrad onder zijn artistennaam mr. Doodle, heeft veel van zijn overigens verdienstelijk werk teniet gedaan door hev lance ren van enkele onsmakkelijkheden. Dit gaf een schrille tegenstelling met de welgekozen conference van Alex de Haas. De heer G. v. d. Brink, deelde bij de feestelijkheden mede, dat hij een op goede gronden berustende hoop koesterde, dat Ged. Staten het raads- Avifauna in cijfers Bij de tweede verjaardag van Avifauna zijn enkele cijfers be kend gemaakt. In de afgelopen twee jaren brachten ruim 2 mlllioen mensen een bezoek aan het vogelpark. 130.000 auto's, 110.000 fietsen en 14.000 auto bussen werden er gestald. 40.000 affiches werden in binnen- en buitenland verspreid, evenals 1.500.000 kleinere drukwerkjes. Er traden 45 orkesten op. In 531 buitenlandse bladen werden ar tikelen over Avifauna geschre ven. besluit waarbij het dansen op Zon dag in Avifauna werd verboden, zullen vernietigen. BROMFIETSER REED IN VLIEGERTOUW. De heer Th. v. Leeuwen reed Woensdagmiddag op zijn bromfiets door de Nic. Beetsstraat en zag niet dat een touw van een vlieger dwars over de weg heen strak stond. Hier door reed de heer Van Leeuwen in volle vaart met zijn gezich* tegen het touw, waardoor zijn gelaat op meerdere plaatsen ernstig door het touw gewond werd. De bromfietser werd als het ware tegen de grond ge rukt, terwijl zijn zonnebril aan het touw bleef hangen en al spoedig een dertigtal meters hoog in d- lucht bengelde. Dr. v. Wermeskcrken ver leende de eerste hulp. LEIDERDORP Dieven gepakt op bouwwerk Daar er bij de directie van de nieuwe flatbouw aan de Resedastr. het vermoeden gerezen was, dat er materiaal ontvreemd werd, is gister avond bij het beëindigen van de werktijd door de rijkspolitie te Lei derdorp het gehele terrein, dat de bouw van de flatwoningen beslaat, afgezet, zodat niemand zich ongezien daarvan kon verwijderen. Alle daar voor in aanmerking komende werk lieden werden gefouilleerd. Versohei denen van hen werden meegenomen voor een nader verhoor. Aan het slot van het onderzoek bleek, dat bij deze politionele actie 4 daders, afkomstig uit Leiden en Voorschoten, waren gesnapt. Bij huiszoekingen kwamen nog tegeltjes, lood enz. te voorschijn. Het is echter moeilijk vast te stellen, hoeveel materiaal verdwenen is, om dat er regelmatig van het gestolene verkocht is. MARKTBERICHTEN GOUDA, 15 Mei. Kaas. Aanvoer: 193 partijen. Prijzen le soort 2.18 2.24. 2de soort 2.122.17, extra kwaliteit tot 2.32 per kg. Handel matig. HAARLEMMERMEER VIER AUTO'S OP ELKAAR GEBOTST. Woensdagavond om half tien, na afloop van de voetbalwedstrijd Ne derlandZweden, zijn op de Rijks weg in de Haarlemmermeer, tussen de Vijfhuizenweg en de Kruisweg, vier auto's op elkaar gebotst. Drie mannen, waarvan twee uit Breda, werden hierbij ernstig gewond. Zij zijn in twee ziekenhuizen in Amster dam opgenomen. Het derde slachtof fer kon later op de avond naar zijn woning terugkeren. Het plotseling afremmen van een voor dit viertal uitrijdende auto heeft de botsing veroorzaakt. Dermate groot was de opstopping op de weg, dat een ziekenauto uit Amsterdam alleen via het rijwielpad de plaats van het ongeluk kon bereiken. HÏLLEGOM Rode Kruis. Tot bestuursleden van de pl. afd. van het Roode Kruis zijn toegetreden mevr. R. Gerritsen - Litjens, mevr. Van Nispen tot Pan- nerden en de heer B. van Veen; laatstgenoemde als vertegenwoordi gend de E.H.B.O. Het ere-voorzit- terschap is aan de burgemeester aangeboden. Fiets gekraakt. De heer W„ wonend in de Molenbuurt stalde z'n fiets voor een winkel. Een vracht auto vernielde het voertuig volko men. De chauffeur van de wagen had geen schuld. KATWIJK Raadszitting. Donderdag 15 Mei des avonds te 7 uur is er een spoed eisende vergadering van de gemeente raad. Het enige punt der agenda is een voorstel tot herbouw en voor lopige financiering van de toren van de Oude Kerk aan de Zuid-Boule vard. KATWIJK AAN ZEE Boerenleenbank. De officiële opening van het nieuwe gebouw der Coöp. Boerenleenlbank, Voorstraat no. 50 te Katwijk aan Zee zal plaats hebben op Maandag 19 Med des na middags te 3 uur. Bij deze gelegen heid zal tevens het feit worden her dacht dat de heer C. van der Bhee sedert de oprichting der Bank, 11 April 1911, als secretaris van het be stuur fungeert. NOORDWIJK Schoolbouw. Door het bestuur van de Herv. Schoolvereniging te Noordwijk Zee is bij B. en W. een verzoek ingediend om medewerking voor de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs te Noordwijk a. Zee. Waar uit de bijgevoegde ver klaringen blijkt, dat de school min stens door 103 leerlingen zal worden bezocht, stellen B. en W. voor hun medewerking hiervoor te verlenen. Verkeersverbctcring. De hoek Konigin Astrid BoulevardBoerhaa- veweg, welke zeer gevaarlijk is, om dat door een terrasmuur en de hel ling in deze weg, het uitzicht op dit punt belemmerd is, zal een grondige verbetering worden aangebracht. De bestaande terrasmuur zal door een afronding op het middengedeelte een stak achteruit worden gezet, waar door een beter uitzicht zal worden verkregen. OEGSTGEEST Bevolkingsonderzoek. Dinsdag middag heeft burgemeester Du Boeuff in tegenwoordigheid van de pl. commissie, de wethouders Den Ouden en Dijsselbloem, alsmede dr. F. Hugenholtz, dr. van Glabbeek het bevolkingsonderzoek op t.b.c. ge opend. De voorz. der pl. commissie, de heer Blomsma, heeft hulde ge bracht aan zijn staf van vrijwillige medewerkstex-s, aan de gemeente secretaris en het overige secretarie- personeel, zonder welke men zeker niet tijdig gex'eed zou zijn gekomen met het omvangrijke vooi-bereidend werk. De deelname is goed, en de twijfelaars wekte hij op zich alsnog aan te melden. Hierop nam burg. du Boeuff het woord die cr o.m. op wees, dat ons land tot 1940 aan de spits stond wat betreft de gezondheidszorg, de so ciale en medische zorg en dat men bezig was, deze oude reputatie te herwinnen. Spr. roemde het werk van de commissie met zijn staf van vrijwilligers en hoopte tenslotte, dat het onderzoek overbodig zou blij ken; andex*zijds dat naar voren zou komen wat uit gezondheidsoogpunt openbaar dient te worden. Hierop lieten burg. du Boeuff en zijn echt genote zich aan een onderzoek on derwerpen, waarmede zij het goede voorbeeld gaven. VOORSCHOTEN Kath. Vrouwenbeweging. Op de bijeenkomst van de Kath. Vrouwen beweging vertoonde „Victoria" uit Dordrecht een film over het bedrijf. Voorts werden een paar teken filmpjes vertoond. De presidente, mevr. Van Dongen, gaf op deze ver gadering een uitvoerig relaas van haar reis naar Rome. Veel interes sante dingen wist zij te vertellen en de aanwezigen waren met deze ver telling zeer ingenomen. Ook het a.s. zomerreis je werd thans besproken. De besprekingen hadden een vlot verloop. Men was het er gauw over eens, waar men naar toe zou gaan. Er werd besloten de Gelderse Ach terhoek met een bezoek te vereren en dan speciaal naar het plaatsje Ulft, waar de bekende fabrieken van DRU zullen worden bezocht. Toneelavond. De Schiedamse toneelvereniging „Utile Dulci", die reeds vele jaren in Voorschoten suc cesvolle avonden heeft gegeven, heeft de bezoekers van de zesde en laatste Nutsavond vergast op een toneelstuk getiteld „Een strop om de hals" van John Bradley. Deze uit voering was tot in de puntjes ver zorgd. De voorzitter dr. J. F. Sirks bracht na afloop dank aan de spe lers en liet zijn dank aan de speel sters gepaard gaan met een bloe metje. Bij de examens van het Cen traal Instituut voor de opleiding van sportinstructeurs te Overveen is ge slaagd als leraar lichamelijke oefe ningen buiten schoolverband, de heer W. P. J. v. d. Bijl. WARMOND P.D.V. Warmond. Wedvlucht met oude duiven vanaf Eindhoven. In concours 69 duiven, gelost 8 uur. Snelheid eerste duif 1026.67, laatste duif 671.34. Uitslag: M. P. v. Stijn 1, 4, 7, 11, 12; P. v. d. Drift 2, 5, 18; Q. Beugelsdijk 3, 9. Buntsma 8; Jac. Niekerk 13, 22, 23; M. de Vroo- men 14, 17; W. v. Winsen 15, 20, 21 C. v. Velzen 16; W. de Vos 19. Roermond in concours 68 dui ven, gelost 8.15, snelheid 1ste 1496.77, laatste 1210.20. Uitslag: P. v. d. Drift 1, 2, 3, 4, 11; M. de Vroomen 5, 13, 14; M. v. Stijn 6, 9, 15, 21; J. Schoo 7; Q. I Beugelsdijk 8; Niekerk 10, 22.. Die- I men 12, 18, 20; W. v. Winsen 16, 19, 23, J. Beugelsdijk 17. I Maastricht, in concours 60 duiven, (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). .In de nacht en vroege ochtend plaatselijke mist. Overigens droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Meest zwakke wind en weinig veran dering in temperatuur. 14 Mei: zon op 4.48 en onder 20.26; maan op 1.06 en onder 8.33 uur. Het w-ejeA in Ewio-pn De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. OSLO licht bew. 15 c. STOCKHOLM onbewolkt 12 c. HELSINKI geheel bew. 15 c. EDINBURGH zwaar bew. 21 c. LONDEN geheel bew. 19 c. KOPENHAGEN zwaar bew. 19 c. AMSTERDAM zwaar bew. 18 c. GENèVE licht bew. 23 c. PARIJS licht bew. 21 c. BORDEAUX licht bew. 25 c. NICE zwaar bew. 21 c. BERLIJN nevel 15 c. FRANKFURT nevel 20 c. MüNCHEN nevel 16 c. WENEN zwaar bew. 17 c. gelost 8 ur. Snelheid 1ste duif 1166.48 m./min., laatste 1055.05 m./min. Uitslag: J. Schoo 1, M. P. v. Stijn 2, 17, J. Diemei 3, 10, 13, 18, Jac. Zwet sloot 4, 7, M. de Vroomen 5, 8, 16, P. Drift 6, 9, 12, 14, Jac. Niekerk 11, 19, C. v. Velzen 15, Q. Beugels dijk 20. WASSENAAR Dp 13-jarige G. uit den Haag, werd bij het bex-ijderx van een bromfiets op de Rijksstraatweg door een dui zeling overvallen, waarna hij lopen de zijn weg vervolgde. Door het op de berm van die weg staande struikgewas heeft hij een tegenligger-bromfiets, bestuurd door D. uit Oegstgeest, niet zien aanko men, waardoor een aanrijding onver mijdelijk was en beiden kwamen te vallen. G. bekwam een hersenschudding en een wond boven het linkeroog, terwijl D. schaafwonden aan de lin kerhand en een wond boven het rechteroog opliep. Dr. Baart de la Faille verleende eerste hulp, waar na G. naar het Gem. ziekenhuis aan te Zuidwal te Den Haag is overge bracht. Beide bromfietsen werden beschadigd. 32. „Dat is niet zo mooi!" meende Stroomlijn-Jimmy, en hij keek met een bezorgd gezicht naar zijn vlieg tuig. „Daar moet wat aan gedaan worden! Want nu is het nog te be kijken, maar straks breken zij het hele ding uit elkaar!" „Niet zo som ber, niet zo somber!" zei Humpo, „dat heb ik wel ondervonden!" „Laat me even denken", vroeg Evy. „Het lijkt mij het beste, dat wij ze aan het schrikken maken, zodat ze weglopen. Dan kunnen wij ongestoord in het vliegtuig klimmen en tegen de tijd, dat zij van de schrik bekomen zijn, zijn wij allang thuisZe haalde zonder naderé verklaring haar re volver uit haar mantelzak te voor schijn en loste een schot in de lucht. door A. DUNCAN 32) „Hij heeft me bedrogen!" dacht ze. „Waarom zou ik zijn geld niet uitge ven? Waarom niet verkwistend zijn en hem daardoor tonen hoe vex-keerd hij gedaan heeft door met mij te trouwen? Dat zou een goed lesje voor hem zijn! Alles wel beschouwd, is hij schatrijk, en ben ik toch zijn vrouw!" Ze ging naar bed met dit vaste voornemen. Morgen zou ze heel an ders beginnen. Ze zou George's vrouw blijven, wanneer het nodig was, als gastvrouw in zijn huis op te treden, maar verderniets! Ze sloot de deur van haar kamer. Een uur later, toen ze nog steeds wakker lag, hoorde ze kloppen, Ze wist, dat het George was, maar gaf geen antwoord. Even later hoorde ze hem' zachtjes weggaan. Ir. de volgende dagen was Anne zo goed als nooit thuis te vinden. De kleine tweezitter stond ongebx-uikt in de garage. Anne ging uit in de weel derige gesloten wagen met een chauffeur achter het stuur. Verscheidene mensen hadden hun kaartjes bij hen achtergelaten, sedert George er met zijn vrouw was ko men wonen. Overal ging zij nu te genbezoeken afleggen. Ze maakte zich vele vrienden onder de rijke, luchthartige villabewonex*s in de om streken van Dammeville. En het duurde niet lang, of ze werd om haar eigen schoonheid en de rijkdom van haar echtgenoot, overal uitgenodigd. Ze ging naar de beste concerten; ze speelde bridge en ging naar de schouwburg. En ze nodigde haar nieuwe vrien den thuis uit en gaf kostelijke diners die zelfs in die kringen bewondering wekten. Omdat zij het graag wilde, woonde George die feesten geregeld bij, maar hij voelde zich daar blijk baar nooit erg op zijn gemak. Op zekere dag. toen Anne weer 'n groot feest gaf. liep hij stilletjes met zijn sigaar de koele tuin in. Hij zat diep in zorgen. Het grootste deel van zijn fortuin zat nu in Inter-Oleum aandelen en als die maatschappij failliet ging, zat hijzelf ook aan de grond. Uit een prieel in zijn nabijheid hoorde hij stenum'en en onwillekeurig liep hij de andere kant op. Maar een schelle vrouwenstem bereikte toch zijn scherp gehoor. „Wat een vreselijke man heeft ze toch! Arm kind! Ze is zelf zo vrolijk en levenslustig .Maar ja, het is na tuurlijk weer een huwelijk om het geld! Ik kan het Anne niet kwalijk nemen, dat is zo, maar...." Met pijnlijk kloppend hart haastte George zich daar vandaan. Hij hield zo wanhopig veel van Anne. Hij vond het verschrikkelijk, dat ze met der gelijke mensen omgang zocht. Hij wist wel, dat ze zich gekrenkt gevoelde, maar hij vond toch, dat ze hun misverstand hadden kunnen uit praten. Anne was verstandig en re delijk genoeg. Ze moest aan zijn woorden toch meer waarde hechten, dan aan die van mevrouw Pritère. Maar het ergste was, dat ze nooit echt van hem had gehouden. Als ze van hem hield, zou het haar niet zo moeilijk gevallen zijn, hem het ver meende onrecht te vergeven. Nu koesterde ze slechts verwachting voor hem, als voor een man, die haar verraden had Hij ging naar binnen en sloot zich in zijn eigen kamer op. Op zijn bu reau lag een stapel rekeningen van door Anne gedane uitgaven. Hij nam er één op en floot tussen zijn tanden. Die kwam' van een Parijse modiste en bedroeg 'n dertig duizend francs. „Het wordt krankzinnig," mompel de hij voor zichzelf. „In de afgelopen maand heeft ze een kapitaal opge maakt!" Die avond, toen de gasten waren vertrokken, zocht hij Anne op. Ze zat op haar kamer haar haren te bor stelen. Ze had haar vermoeid kamer meisje al naar bed gestuurd. „Anneikzou je graag even spreken," zei hij, zich niet op zijn ge mak voelend. Anne gaf antwoord, zonder zich naar hem om te wenden. „Ik veronderstel, dat je me vertel len komt, hoezeer je mijn tegen woordige levenswijze afkeurt." „Neen, liefste," antwoordde hij haar rustig, „ik kan wel niet bewe ren, dat ik bijzondere bewondering voor je vrienden koester, maar als ze je afleiding en pleizier bezorgen, heb ik er vrede mee. Ikik wilde je alleen vragen, of je me nu nog niet vergeven hebt. Ik voel me als een vreemde in mijn eigen huis, omdat jij zo'n hekel aan me schijnt te heb ben Ze keek om en verklaarde met een ijzige koele blik: „Ik vind, dat we niet meer over die vraag moeten be ginnen. Je hebt me wetens en wil lens bedrogen. Je kuxit nu toch niet meer van me verwachten, dat ik iets voor jou zou voelen?" „Maar, Anne, ik heb het toch bij mijn beste weten voor jouw welzijn gedaan. Geloof je me dan niet? Ik. Ze begon haar haren weer te bor stelen. „Toe, George, ik ben doodmoe! Ik wil er vanavond veel liever niet meer over praten." Zonder een woord te zeggen, ver wijderde hij zich. Ze keek hem in haar kaptafelspiegel na, tot hij de deur uit was. Hij liep met gebogen schouders, als torste hij een zware last. Heel zijn houding drukte diepe verslagenheid uit. Een plotseling medelijden welde in haar hart op. Maar meedogenloos verzette zij zich tegen dat mildere gevoel. Hij verdiende afgestraft te worden! Waarom droeg hij het niet als een man? Hij was immers rijk ge noeg? Hij kon haar verkwisting wel dragen! Toen ze echter in bed lag, duurde het heel lang. voordat ze in slaap viel. Ze voelde een vage ontevreden heid. Ze dacht met afkeer aan haar nieuwe kennissen. Ze waren zo on gekunsteld en zochten steeds naar nieuwe ongekende vermaken. „Moi'gen weer hetzelfde liedje," zuchtte ze, ,,'s morgens paardrijden, 's middags bridgen en dan de hele avond dansen! Kon ik maar eens een dag helemaal voor mezelf hebben. Maar dat gaat niet. George mocht eens denken dat ik toegeef!" HOOFDSTUK XXI. Ik zal je bijstaan. George Callon zat op zijn kantoor. Hij had juist de telefoon neergelegd en het was aan zijn gezicht te zien, daü hij lang geen prettige tijding had vernomen. De Inter-Oleum aandelen waren tot nul gedaald. Al het geld, door hem er in gestoken, om de koers op peil te houden, was weggesmeten. De aandelen, die hij in zijn bezit had, waren niet veel meer waard dan scheurpapier. Hij was geruïneerd! Zijn huis zou verkocht moeten wor den. Al de mooie meubels moesten worden weggedaan. Hij huiverde bij de gedachte, dat hij dit ellendige nieuws aan Aixne zou moeten gaan meedelen. Wat zou ze zich beschaamd gevoelen tegen over al haar nieuwe vrienden! Met angst vroeg hij zidh af, of ze het hem kwalijk zou nemen, dat hij al zijn geld er aan gewaagd had, om de kleine aandeelhouders zo mogelijk te redden Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2