RIJNSTREEK Tweede Jeugdverkeersbrigade te Leiden gisteren gestart Geen jachtwerf aan Noordenseweg Plaquette voor reünie watertoeristen DINSDAG 13 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Nu ook aan de Haagweg Schoolkinderen kunnen oversteken veilig Leiden heeft thans zijn tweede Jeugdverkeersbrigade Nadat vorige Ha^egkwarüer*woYe^promë mainil np pprsfp p-pctarr. was aar» nft maand de eerste gestart was aan de Stationsweg, speciaal ten behoeve van de Rijnsburgersingelschool-leerlin- gen, is gisteren aan de Haagweg de tweede brigade in dienst getreden, bestaande uit leerlingen van de kath. lagere school Potgieterlaan. Hiertoe heeft hoofdagent J. van der Sluijs twintig leerlingen van de zes de klasse opgeleid, die in drie groe pen van zes (met twee reserves) ver deeld zijn. Iedere groep doet één week dienst en heeft daarna twee we ken vrij. De jongens en meisjes zijn voorzien van witte gordels en een „spiegelei". Zij stellen zich op de trottoir-band op als eerste en laatste van tien kinderen, die elkaar een hand geven en zo de drukke straat oversteken. Met opgeheven „spiegel eieren" geven de brigadiertjes het (Foto: „De Leidse Courant"). verkeer te verstaan, dat er even ge wacht moet worden. Niet alleen leerlingen van de Pot- gieterlaanschool nemen deel aan dit veilig-oversteken. Ook leerlingen van andere scholen in de stad, die in ren van deze brigade. Zo ziet men de brigadiertjes een groep kinderen naar de overkant brengen en een andere roep terug meenemen. Wil deze actie slagen, dan is mede werking van de ouders noodzakelijk. Zij dienen er hun kinderen op te wij zen. dat zij aan deze regeling moeten deelnemen, ook al gaat het de eerste dagen misschien nog niet zo vlot, om dat de brigadiertjes nog te weinig practische ervaring hebben. t)ok het verkeer dient mee te wer ken. Wielrijders en chauffeurs moe ten hierbij handelen alsof het hun eigen kinderen betreft! De Jeugdbrigade doet dienst van 8.40 tot 9 uur, van 11.50 tot 12.15, van 1.40 tot 2 uur cn van 3.55 tot 4.15. De eerste tijd zal de Verkeerspolitie uiteraard nog een oogje in het zeil houden! doelpunt. Ook deze jeugdige spelers bleken hinder van zenuwen te heb ben. Na de rust ging het bij Boskoop wat beter. Keer op keer werd met aardig opgebouwde aanvallen het coel der tegenpartij benaderd. Al spoedig nam Boskoop de leiding, v/elk doelpunt enige tijd later door een tweede werd gevolgd. Kort voor het einde slaagde Zwervers er in de achterstand te verkleinen (21). Overige uitslagen: Boskoop B Unio B 02; Boskoop CWaddinx- veen C 22; Waddinxveen AGDS A 40; Olympia CGDS B 11; GDS 4Bodegraven 3 13. Z wemgelegenheid. Zaterdag 17 Mei zal het Boskoopse zwembad wederom worden geopend. IiAZERSWOUDE H. H. Zwart burgemeester van Oud Alblas Bij K. B. is met ingang van 1 Juni 1952 benoemd tot burgemeester van de gemeente Oud-Alblas de heer H. H. Zwart, commies ter secretarie van de gemeente Hazerswoude. De heer H. H. Zwart werd op 3 Febr. 1917 te Appelscha (Fr.) gebo ren. Hij was achtereenvolgens werk zaam op de gemeentesecretarie te Winkel. Goederee en Middelharnis. Op 1 Mei 1947 trad hij in dienst van de gemeente Hazerswoude als com mies op de afd. Alg. Zaken ter ge meente-secretarie. De nieuwe burgemeester, die Ned, Herv. is en politiek de A.R. richting is toegedaan, vervulde diverse func ties. Hij was secr. van de woonruim tecommissie, secr. van de commissie voor de nooduitkering voor ouden van dagen, secr. van het schoolbe stuur van de Herv. school te Koude kerk en voorz. van de Chr. bond v. overheidspersoneel, afd. Hazerswou- de-Koudekerk. DE KWAKEL HerthaKDO 34. In een pit tig gespeelde wedstrijd heeft KDO een welverdiende 43 overwinning behaald op Hertha. In het begin van de wedstrijd golfde het spel van doel tot doel, maar de afwerking liet soms wel te wensen over. Hertha ALPHEN AAN DEN RIJN Israël-avond te Alphen a.d. Rijn Een niet-Joods comité heeft Maan dagavond in Avifauna te Alphen aam den Rijn een avond belegd ten bate van de Collectieve Israël-actie. Behalve de drie Alphense wethou ders waren aanwezig de Israëlische zaakgelastigde, dr. Lewin en echt genote, de Israëlische consul, de heer Y. Nassi en echtgenote. Voorts werd belangstelling getoond door ds. Meijer te Alphen a. d. Rijn en de de heer Auster. Mr. R. Samsom opende namens het organiserend comité en heette de vele aanwezigen welkom. Mr. Abel Herzberg, een kenner van Israël hield deopeningsrede. Spr. herinnerde aan de moeilijke tijd waarin de Joden machteloos stonden en afhankelijk waren van het medeleven en goede gezindheid van anderen. Wij hebben nu in Is raël zelfstandgheid genomen, weten de dat dit ons recht was en in het belang van allen. Spr. belichtte de controverse Jood en Arabier In de vier jarent van haar bestaan van Is raël zijn er 700.000 Joden binnen gekomen. De bevolking is meer dan verdubbeld. Dit brengt problemen met zich. Israël bevat geen goud in de grond, maar heeft zelfs een te kort aan water. Het land is groten deels nog een woestenij. Daar geldt het te arbeiden, een volk op te bou wen, de grond tot ontwikkeling te brengen en van al deze heterogene Joden een eenheid te maken. Voor deze taak schiet men op verschil lend gebied tekort in ervaring. Bij na 2000 jaren na Christus begint het Joodse volk opnieuw. Het is een energiek volk. Voor zijn cultuur moet men geduld hebben. Het Jood se volk bouwt en werkt eraan. Spr. besloot met te zeggen, dat het niet goed is, dat het Joodse volk blijft het uitgestotene der wereld. Dit land heeft een toekomst nodig en die zal strekken tot heil van allen. Mevr. Rosa Spier speelde hierna op haar harp vier kleine impressies bij het verhaal van Saul en David. Mevr. Enny Mols-de Leeuwe, die bij ontstentenis van mevr. Charlot te Kohier optrad, vertolkte een Joodse legende van Elze Schubert- Christoller. De heer Paolo Gorin vertolkte een drietal Joodse liederen „SjieT Habe-eer" (Het lied van de bron) „Kinereth" (Het meer van Tibere- rias) en Jeroesjalajin. Tot slot werd vertoond de film „Zo was het", die enige kijk gaf van het land Israël en zijn volk. Deze bijeenkomst wordt Vrijdag avond 23 Mei door de V.P.R.O. uit gezonden. wist toch na ongeveer een half uur spelen de leiding te nemen door een fout in de KDO-verdediging. De Kwakelaars speelden echter wel iets beter en wisten dan ook vlug gelijk te maken. Hertha wist na de rust spoedig weer dc leiding te nemen door een onhoudbaar schot. KDO had hiervoor echter het antwoord klaar en de Jong wist de Hertha- doelman tc verschalken. Nu voelde KDO dat het ging en belaagde steeds het doel der thuisclub, maar het doelpunt kwam juist aan de andere kant. Doch direct daarop maakte de Jong weder gelijk voor KDO. Dc laatste 10 minuten kwam KDO er steeds beter in en Eek wist voor de vierde keer de doelverdediger van Hertha te passeren. Zo kwam het einde van deze prettig gespeelde wedstrijd met 34. Verdere uitslagen: KDO IIHer tha II 21; KDO juniorende Meer junioren 62. Geboren- Cornelia M., d. van J. K. v. d. Aa en M. P. v. d. Meij; Pe trus A. M., z. van P. Veerhuis en A. C. Boelwijk; Maria M. L., d. van J. M. van Doorn en A. C. van Dam; Maria J. E., d. van J. M. Raadschel- ders en M. van Rooijen; Johannes L. W. M., z. van C. Kok en M. A. v. d. Bijl; TER AAR Geboren: Henricus J. C. M. z. van G. J. Wijzenbroek en C. J. Lan- geveld; Johannes W. M. z. van S. A. W. v. d. Jagt en A C. M. Koeleman; Bertus M. z. van S. Spruijt. en KI. Crama; Martius J. C. z. van C. J. Lek en E. J. C. v. d. Laan; Juliana L. E. M. W. d. van J. P. Valentijn en E. C. den Dubbelden; Cornelia M. d. van H. M. Lek en P. Verlaan; i Gerrit J. z. van P. H. van Heijnin- gen en M. Verhorst; Wilhelmina d. van H. C. v. Leeuwen en J. J. Uit hol. Ondertrouwd: C. Kapteijn 30 j. en Th. Heijs 18 j. Getrouwd: J. W. v. d. Hoorn 28 j. en C. A. Egberts 24 j.; W. Kalshovcn 24 j. en Tr. M. Mulder 25 j.; A Rcos 28 j. en A. Kempenaar 25 j.; J. G. A. Scholtes 30 j. en J. A. M. Aker boom 30 j.; J Verboom 22 j. en J. van Vliet 20 j.; W. A. Vermeulen 28 j. en A. A. v. Tol 27 j. Overleden: Maria Keijzer 97 j., wed. v. A. de Horn; KI. T. Prins 67 jwed. v. J. Visser; J. van Vliet 79 jaar. Districtsvergadering K. A. J.-Rijnland Gisteren werd te Aarlanderveen een districtsavond gehouden van de Katholieke Arbeidersjeugd. De voorz., de heer A. Kwakkenbos, opende deze vergadering, waarna een lid van de afdeling Alphen aan den Rijn een kort verslag uitbracht van de aldaar gehouden Pioniersbijeen komsten. Hierna werd de Zomeractiviteit besproken, welke dit jaar zal be staan uit het organiseren van voet balwedstrijden en het houden van puzzle-fietstochten. Voorts werd medegedeeld, dat op 21 en 22 Juni a.s. een Leiders week end gehouden zal worden in Alphen aan den Rijn. De deelnemers gelie ven hun naam spoedig te doen no teren door het plaatselijke afdelings bestuur. Aan dit week-end zullen geen kosten voor de deelnemers ver bonden zijn. Tenslotte werd nog eens gewezen op het belang van de Diocesane stu diedagen der K.A.J. die op „Draken- burgh" van 21 Mei t/m 25 Mei zul len worden gehouden. Verschillende leden hebben zich hiervoor reeds op gegeven. Verder werd op deze avond de in leiding gehouden over het onder werp ,De jongens, met wie we om gaan en werken" dor de Districts- aalmoezenier, kap. L. Biemans uit Alphen. boekbespreking „Hoe krijg ik mijn Rijbewijs?" door H. J. Peppink. Uitg. Kosmos, Amsterdam, 2.90). De tijd, dat autorijden een luxe was, een hobby goed voor enkele ren teniers, ligt al ver achter ons. Voot' velen is het een noodzaak, een onontbeerlijk hulpmiddel bij de broodwinning. Door het grotere aantal automobi listen, dat de wegen begon te bevol ken, werd het op zeker moment nood zakelijk in het belang van de open bare veiligheid om zekere criteria aan te leggen voor rijvaardigheid. En zo ontstond het tegenwoordig zo Gemeenteraad Nieuwkoop De raad van Nieuwkoop kwam gistermiddag onder voorzitterschap van burgemeester van der Weijden in voltallige zitting bijeen. Wegens aandeel in de opbrengst van de Nationale woniingbouwlening is voor deze gemeente tot dusver reeds geaccepteerd een bedrag van 193.475.—. B. en W. vragen machtiging voor de bouw van de woningen te Noor den grond aan te kopen. Deze ter- reintjes zijn resp. eigendom van het R. K. Kerkbestuur en de heer J. A. Pietersen. Verwacht mag wor- den> dat, gezien het verloop van de Mevr. A. Jongejan, wonende in de tot dusver gevoerde onderhandelin- Biezen, die de was vlug aan kant wilde hebben, had Maandagmorgen zeer vroeg de wasketel op een bran dend gasstel gezet, en zich, om vol- dende krachten te verzamelen, weer ter rust begeven. Dit komt meer voor, doch wat niet de gewoonte is, de gasslang was op onverklaarb; gen, de gemeente de grond billijk kan kopen. Toen de eigenaren daarin nalatig bleken, heeft de gemeente destijds enkele dringend noodzakelijke her- stèllingen doen verrichten aan 2 wo ningen een en ander op kosten van deze eigenaren. Gezien de financiële wijze losgeraakt en zo stroomde het toestand van de betrokkenen wordt gas de woning in. voorgesteld de vorderingen tot een Gelukkig werd één der huisgeno- bedrag van 169.82 oninbaar te ver- ten bijtijds wakker, zij het met zwa- k „ei?' re hoofdpijn. Deze had de tegen- Nader is gebleken, dat de pacht woordigheid van geest, om onmid- voor het visrecht van het water be- dellijk de kraan te gaan sluiten, zo- horende tot de ter oostzijde van het dat dit ongeval gelukkig geen ern- Meijepad gelegen eigendommen van stige gevolgen heeft gehad. BOSKOOP A KAMPIOEN In de afd. A der juniorencompe titie van de afd. Gouda van de KNVB behaalde Boskoop A Z: ter dag het kampioenschap door een zwaar bevochten 21 zege op de voor een bedrag van ƒ7.50 per jaar. naaste concurrent Zwervers A.. B. en W. kunnen niet veronder- In de eerste helft werd niet ge- stellen, dat de hond in kwestie uit- het ontginningsbedrijf, bij raadsbe sluit van 4 October 1951 gesteld op 40.per jaar, kan worden ver hoogd tot 60. p. jaar. De heer G. v. d. Voorn maakt be zwaar tegen de hem opgelegde aan slag hondenbelasting 1952 groot Hij verzoekt hem aan te slaan Zangver. „St. Bonifacius' vergaderde Uitwisseling met Leimuiden en Roelof.veen? Maandagavond hield de R.K. Gem. Zangver. „Sint Bonifacius" in de St. Josephzaal haar jaarvergadering welke werd gepresideerd door haar voorz., de heer J. G. J. Schrama. In haar jaarverslag bracht mevr. Tomeij—Heijneman, 2e secr. de goed geslaagde uitvoering in Avifauna „Der Rastelbinder" in herinnering. De heer Th. J. v. Leeuwen maakte melding van een batig saldo, on danks de zo juist gememoreerde ge durfde operette-uitvoering. De dir. der ver., de heer Chr. A. v. d. Mark deelde mee, dat er gestreefd zal worden het aantal leden (nu plm. 70) op 90 te brengen, opdat er 6 a 5 stemmige operette- en operako ren in studie kunnen worden geno men. Wederom zal een kinderkoor meewerken, ditmaal in 2-stemmige Ned. en Duitse volksliederen, terwijl er ook tenor- en sopraansolisten bij de uitvoeringen geïnteresseerd zul len worden. Pogingen worden ge daan tot samenwerking met het on langs opgerichte Rijnlands orkest, dat de koren zal begeleiden, zo mo gelijk al bij de najaar-uitvoering 1952, welke vermoedelijk in de ver beterde bovenzaal van Avifauna zal worden gegeven. Voorts wordt getracht samenwer king tot stand te brengen tussen de gem. zangver. „Vox Laeta" welke te Roelofarendsveen onder leiding staat van de heer Toon Vranken en met het dameskoor „Gloria Deo" te Lei muiden, welke gelijk „Sint Bonifa cius" onder directie staat van de heer v. d. Mark te Alphen a. d. Rijn. Het ligt in de bedoeling deze koren zo wel gezamenlijk als individucel te laten optreden tijdens uitwisselings uitvoeringen in dc genoemde ge meenten. Uiteraard ontvouwde de heer v. d. Mark met het vorenstaan de een groots programma, waarvan gehoopt mag worden dat ze volledig zal slagen. Mej. C. Touw is gekozen tot 2e secr. i.p.v. mevr. Tomeij Heijneman, die zich niet meer her kiesbaar stelde. Dc heer* Th. v. Leeuwen werd bij acclamatie herko zen. De kascommisie, bestaande uit mcj. R. Straathof en de heer H. den Hollander, had de boeken en be scheiden in orde bevonden. De nieu we commissie wordt gevormd door mej. L. v. Vliet en de heer den Hol lander. Traditiegetrouw werd de leden een consumptie aangeboden. De deken uitte zijn vreugde over de nieuwe plannen en wees erop hoe het zingen de beoefenaars en hen die ernaar luisteren, met blijd schap vervult. En dit is dai) een van de redenen waarom het lidmaatschap van „Sint Bonifacius" zo warm wordt aanbevolen. Belangstellenden kunnen zich op geven bij mcj. M. Slingerland, Ju- lianastraat 13, tel. 2581 of bij de heer Chr. A. v. d. Mark, Stevin- straat 10, tel. 2537. sluitend voor de betvaking wordt gehouden en stellen voor het be zwaar ongegrond te verklaren. Plaquette bij reünie Unie van Watertoeristen. Tijdens de Pinksterdagen wordt in deze gemeente een reünie gehouden van de Unie v. Watertoeristen. Ge suggereerd werd, dat de gemeente bij deze gelegenheid aan de reünisten een herinneringsplaquette aan zou moeten bieden. Nu de Unie zich be reid verklaard heeft in de kosten van het vervaardigen van zulk een pla quette 150.bij te dragen, willen B. en W. voorstellen het idee te rea liseren. De hieraan verbonden kosten hangen af van het aantal deelnemen de vaartuigen. Bij bestelling van 100 ex. bedragen de kosten ƒ4.— p. stuk; bij bestelling van 200 ex. wordt dit 2.80 p. stuk. Voorlopig zal met 100 ex. worden volstaan. De kosten voor de gemeente komen dan op 100 X 4.400.minus 150.is 250.—. De polder Nieuwkoop en Noorden overweegt de sluiswachterswoning te Slikkendam te doen aansluiten op het telefoonnet. De kosten van het abonnement en van de gesprekken komen voor rekening van de polder. In de veronderstelling, dat de ge meente Nieuwkoop en de Coöp. Brandwaarborgmaatschappij te Noor den voor de brandalarmering bij deze telefoonaansluiting belang zouden hebben wordt door de poldei voor gesteld de kosten van de aanleg van de telef.aansluiting geraamd op f 300 gezamenlijk en elk voor een derde gedeelte te dragen. Voor de brandal armering ligt hier inderdaad voor de gemeente een belang. Voorgesteld wordt dan» ook in de kosten van de aanleg van deze telefoon een bijdrage ineens te verstrekken van 100. Tegen het bevissen van de gemeen tevaart op zes nader te omschrijven gedeelten heeft de raad geen be zwaar. Het vergunningsrecht zal 10.per gedeelte p. jaar bedragen, of gedeelte daarvan. Alle schaden aan fuiken» enz. zijn voor rekening van de vergunningshouders. Enkele raadsle den voelen er voor, en deze mening deelt ook de burg., om in het geheel geen vergunningen uit te geven. Na overleg gaat men toch met het voor stel van B. en W. accoord. Tegen verhuur land ontginningsbe drijf aan» de heer G. Bunnik bestaat geen bezwaar. Verhuurd werd 3 H.A. tot en met het jaar 1956 voor een pachtprijs van 100.p. H.A. p. jaar. Water- en landverkoop. Over de verkoop land en water langs de Noordense weg is men niet zo gauw uitgepraat. Zoals bekend heeft de fa. Akerboom enige tijd ge leden reeds de wens te kennen gege ven dit kaapje van de gemeente te kopen met de bedoeling naar dit ter rein de jachtwerf over te plaatsen. B. en W. hebben met klem van rede nen aan Ged. Staten verzocht om van de bepalingen» van het uitbrei dingsplan, welke de vestigng van een dergelijk bedrijf verbiedt, ontheffing te willen verlenen en juist heden morgen is een afwijzende beschikking van G.S. binnengekomen. Inmiddels heeft het gemeentebestuur van ver schillende personen een bod op dit terrein ontvangen en B. en W. stel len voor het te verkopen aan de heer W. S. M. van Duren, die een bod uit bracht van ƒ3000. Over deze aangelegenheid ontstaat een langdurige discussie, met als re sultaat dat dit punt nog nader wordt aangehouden. Punt 7 betreft de verkoop van een gedeelte land Zuideinde i.v.m. een toegangspad ter breedte van 4 meter naar het achtergelegen» terrein, wat reeds eerder door de gemeente werd verkocht. Dc onderhandelingen met de heer C. Kranenburg hebben niet tot resultaat geleid, waarover de he ren Bloos en Stoppelenburg nadere uiteenzetting vragen en nu stellen B. en W. voor een doorgang van 4 me ter te kopen van de heer J. v. d. Voorn. Na een verdere uiteenzetting gaat de raad hiermede accoord. De aankoop woning Dorpsstraat 107 bewoond door de heer G. v. d. Herken neemt slechts korte tijd in beslag. De raad is het er over eens, dat voor een directe verbinding van het centrum van het dorp met de bebouwing aan de Achterweg en de Nieuwveenseweg het nodig is dit pand aan te kopen. De koopsom bedraagt 5500.met verdere onkosten van transport enz. De heer Klein juicht dit plan toe en verzoekt B. en W. deze aangele genheid maar zo snel mogelijk te rea liseren. De verzoeken om medewerking in- gev. art. 72 van de L.O.-wet 1920 van de besturen der R.K. Meisjesschool en de Chr. Nat. School, behelzende aankoop voor de inrichting van de keuken en inventaris hiervoor en meubilering en stoffering voor de 2 lokalen worden ingewilligd. Dit zijn wel hele kosten voor de gemeente, maar er bestaat in de nabije toekomst kans, dat de financiële verhouding anders geregeld wordt, met hogere uitkering van Rijkswege. Hierna komt het punt subsidie Kraamcentrum over 1952 aan de beurt. Dezelfde subsidie, die ook vo rig jaar werd gegeven, n.l. 400. wordt hiervoor bepaald. Met de pun ten verhoging bijdrage onderhoud we gen in Achttienhoven, omzetting ren teloze lening Rijnlandse Borgstel lingsfonds in kapitaalsbijdrage over de dienstjaren 1951 en 1952 gaat de raad accoord. Bij de rondvraag wordt nog aandacht gevraagd voor het plaatsen van verkiezingsborden, het aanplakbord te Noorden, het plaat sen van banken op verschillende plaatsen in de gemeente en hekken aan de Teuntjesbrug voor beveiliging. Gecombineerde vergadering mid denstandsverenigingen. Gister avond vond in Hotel Het Vliegende Paard een gecombineerde vergade ring plaats van de beide midden standsverenigingen. De spreker van deze avond, de heer Borsten van Haarlem, kreeg direct het woord en zette hierbij de bedoelingen van de nieuwe Winkelsluitingswet uiteen. Het ligt thans aan de middenstan ders zich uit te spreken over de wenselijkheid van een eventuele vrije middag, welke dan branche- gewijs kan worden ingevoerd of het instellen van een speciale verkoop avond. Een en ander moet dan aan de gemeente en aan de Kamer van Koophandel worden geadviseerd. Over het algemeen voeleni de aan wezigen weinig Voor een verkoop avond, maar als de omliggende gro tere plaatsen als Leiden en Alphen hiertoe zouden besluiten wordt ge adviseerd eveneens een verkoop avond voor Nieuwkoop en Noorden in te stellen om een uittocht naar de andere gemeente te voorkomen. Ook voor het instellen van een vrije middag heeft de vergadering geen interesse. Wel zal gevraagd worden om tijdens het watersport seizoen d.w.z. van 1 Mei tot 1 Octo ber des avonds tot 7 uur geopend te mogen' zijn en des Zaterdags tot gevraagd, terwijl in het hoogseizoen» gevraagd zal worden om Vrijdag avond en Zaterdagavond tot 9 uur open te mogen zijn. gevreesde rij-examen, met als diplo ma het rijbewijs. Wij spraken van gevreesd. Men is niet gemakkelijk en dat heeft heel wat literatuur doen verschijnen om de candidaat meer succes te verzeke ren. Een oude bekende op dit gebied is het boekje van H. J. Peppink. Vijf drukken vóór de oorlog en nu reeds de negende druk, geheel herzien en uitgebreid. Overzichtelijk als het is, is het een ABC voor de leerling. De meest ele mentaire verrichtingen worden dui delijk besproken zonder dat men zich in details dreigt te verliezen. Dc ver keerswet wordt uitvoerig toegelicht, alsmede de borden, waarbij we de al gemene taal hiervan buitengewoon practisch vonden. Een technisch praatje met een plaatje onder het motto: ,,'n Tikje techniek kan nooit kwaad", lijkt ons een heel juiste aanvulling, ook al valt dit niet onder de eisen van het rij examen. Hoeveel automobilisten rij den er niet rond, die van hot mecha nisme geen notie hebben, zulks tot eigen schade. We hadden dit hoofdstukje nog iets uitgebreider willen zien met de uitleg van electrische installatie bijv. Een practisch boekje, waar menig een, ook na zijn rij-examen, plezier van kan hebben. „Een tuin in Londen". door Henrik van Ringsted. Uitg Ad. Donker, Rotterdam. Engeland is een eigenaardig land en Londen een eigenaardige stad, wordt er wel eens beweerd, om van de eigenaard der Engelsen maar te zwijgen. Dat weerhoudt velen om Het Ka naal over te steken en die eigenaar digheden eens te ontdekken. Wie er echter geweest is zal het niet licht vergeten, niet het minst om de vele malen dat hij zich af vroeg: „hoe zit dat nu, wat is dat nu voor malle gewoonte?" Veel, heel veel wortelt in traditie, traditie, die ons continentalen vreemd is. Daarbij komt dat de Engelsman zich niet ge makkelijk geeft. Er zijn jaren voor nodig om tot het hart van deze gent leman door te< dringen, om te ontdek ken, dat wat daar leeft, menselijk is als bij ieder mens. Het is alleen van de buitenwereld afgesloten door een plechtstatige, ijzingwekkende facade. Henrik van Ringsted, een Deen, die jaren al in Londen woont, weet on derhand de voordeur wel in deze fagade en leidt ons dan rond in het binnenhuis. Een binnenhuis met sfeer, met traditie, maar een wande ling, die ongedwongen is, vrij en al les en nog wat vertelt, met de droge humor en zelfspot van de Engelsman. Maar pas op. Spot niet mee. Men zou het U kwalijk nemen, zonder dat U het merkt echter. Pas na vele jaren bent U opgenomen in deze sfeer, dit vertrouwd zijn, dat spot veroorlooft. Een interessant boekje, vlot ge schreven, dat men in een adem uit leest. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Mei. Groente. Per 100 kg.: rabarber 6.30, andijvie 38 53, aardbeien 208325, postelein 33—37, spinazie 10—27, per 100 stuks: komkommers 2343, bloem kool 1149, salade 2.406.70, per 100 bos: pietersedie 23.10, selde rie 2.104.50, uien 3.80, peen 37—58. Vette varkens. Aanvoer 248 vette varkens. Prijzen: zware J 2.12 2.14, lichte 2.10—2.12, zouters 2.062.08, zeugen 1.90—2.00 per kg. levend gewicht. Handel terughou dend, enkele één cent hoger. Boven dien 16 nuchtere kalveren van f 35 tot 55 per stuk, 1.001.15 per kg. levend gewicht. BODEGRAVEN, 13 Mei. Kaas Aanvoer: 94 partijen kaas. Prijzen: le soort 1.182.20, 2de soort 2.12 2.17 per kg. Handel kalm. ROTTERDAM, 13 Mei. Vee. Aanvoer: 5130 stuks totaal, waarvan 650 vette koeien, 991 gebruiksvee, 60 vette kalveren, 301 graskalvercn, 1746 nuchtere kalveren, - varkens, 359 biggen, 171 paarden, 4 veulens, 95 schapen, 568 weide-zuiglammetjes, 63 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien f 3.00—3.35, 2.80—3.00 2.60 2.80 cn vette kalveren 3.003.40, 2.90—3.00 en 2.75—2.90 per kg. levend gewicht: graskalvercn 400 300200, nuchtere kalveren 52 5948, biggen f 655850 per stuk; slachtpaarden 2.55, f 2.45 en 2.30 per kg. levend gewicht; schapen 130 120100, weide-zuiglammeren 75 0550, kalf- en melkkoeien 1225 1050900, varekoeien 875775 700; vaarzen 900—775685 en pinken 600500400 per stuk. Vette koeien aanvoer iets minder, handel lui, met staande prijzen; vette kalveren aanvoer even kleiner, han del willig, prijshoudend; graskalveren aanvoer iets groter, handel kalm, prijzen als vorige weck; biggen aan voer als vorige week handel slepend, prijzen stabiel; slachtpaarden aan voer even minder, handel stug, ruim prijshoudend; schapen aanvoer iets groter, handel tamelijk, prijzen on veranderd. weide-zuiglammeren aan voer flink, handel levendig, iets stij ver in prijs; kalfkocien aanvoer als vorige week handel kalm, prijzen constant; melkkoeien alsvoor; vare koeien aanvoer iets korter, handel redelijk, prijshoudend; vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel stil, prijzen als vorige week. TER AAR. 12 Mei. Groente. Peulen 1.00—1.80. idem B 60—90 cent, andijvie 3552 cent, idem B 10 22 cent, spinazie 815 cent, prei 10—11 cent, postelein 1826 cent, ra barber 48 cent, aardappelen 1011 cent kassnijbonen 2.102.40, idem stek 1.20, tomaten 0.70—1.20, nien 6 cent alles per kg.; bloemkool La 39 55 cent, idem I 2535 cent, idem n 1424 cent, idem III 1016 cent, idem stek 48 cent, komkommers 17 cent alles per stuk, sla I 4.00 6.60, idem II 2.00—3.40 alles per 100 stuks, bospeen 3439 cent, radijs 3 5 cent alles per bos, aardbeien 3740 cent, idem gevuld 5966 cent per doosje, stoofsla 4555 cent per kist.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3