RIJNSTREEK DUINSTREEK Vier jarenplan opgesteld voor verbetering R.K. kerk te Leidschendam Kosten zullen f 100.000 bedragen Stierenkeuring te Leiden Keukenhof gaat Zondagavond sluiten Trekvogels met zendertjes Kans op een bui ZATERDAG 10 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Gerritje d. van Simon van Rijsdam en Gerritje van Soest; Catharina Mechelina Maria d. van Johannes E. J. Disseldorp en Johan na M. Mesman; Cornelis Arie z. van Cornelis Noorlander en Grietje Bloos; Dirk Jan Bertus z. van Harle Margré en Cornelia A. Boot; Maria Adriana Antonia d. van Johannes G. Odijk en Hendrika Loogman; Jaco bus z. van Cornelis de Vos en Krijn- tje Hasefras; Lammert Jacob Johan nes z. van Lammert Hoeve en Ger- brigje Eenshuisstra; Jacob z. van Jacob Slingerland en Hendrika van Dam; Gerardus z. van Hermanus Bosman en Cornelia P. van Katwijk; Willempje d. van Hendrik Schellin gerhout en Aartje van der Leede; Ruben z. van Edrnond' W. van Kem pen en Lelie A. van Heerdt; Hendrik z. van Wouter W. van der Kwaak en Geertrui van Reeuwijk. Ondertrouwd: Willem Frederik Hoop 26 j. en Anna Zuidam 24 j.; Arie van Dijk 26 j. en Neeltje Hout man 26 j. Getrouwd: Willem van Keeken 26 j. en Catharina Stapper 24 j.; Hendrik Eelke van Vliet 23 j. en Wilhelmina van der Lelie 22 j. Overleden: Sophia M. Vester 26 j. BOSKOOP Examens St. Anna-Ver. Voor het gehouden examen, afgenomen door de Ver. „St. Anna", slaagden onderstaande leerlingen van de zus ters Ursulinen te Boskoop. Voor het examen Lingerie: Riet Vermeulen, Sjaan v. d. Vliet, Bien Straver, Ineke Blom, Tina Romijn, Nel Fianen, Bets Vuurens, Thea van O ij en, Sjaan Houdijk, Truus v. He velingen, Agnes v. Leeuwen, Leny Houtman, Corry v. d, Nieuwendijk, Beb Fase, Nel van Vliet, Riet van Schaik, Annie Rietveld te Hazers- woude. Voor het examen costumiere: An- ny de Jong, Leida Vermeulen, Agaath v. Leeuwen, Ina Moerings, Willy Steenkamer, Gudula v. d. Werf, te Hazerswoude, Truus Ouwer- ling te Hazerswoude, Anny Berke steijn te Waddinxveen, Rietje Rijn beek, Clara Klaverveld, Riet v. d Laan, Thea Straver en Thea Verbeij, Waar geen plaatsnaam is vermeld is dit Boskoop. Geboren: Cornelia Theresia Ma ria, d. van J. W. van der Maat en J. M. C. Buitendijk; Adriana Wilhel mina Cornelia, d. van Th. C. van der Laan en M. de Bruin. Rudolf Chris- tiaan, z. van W. A. van Rijswijk en A. van der Laan; Adïiana, d. van Ph. Grootendorst en H. van Hemert. Ondertrouwd: J. van Sermont: en C. Vuyk; H. A. van Veen en J E Straver. Getrouwd: J. van Diemen en M Wildenburg; B. E. Rietveld en G Nieuwesteeg; H. Pos en B. Jongejan. Overleden: P. J. van der Zwaard. 52 jaar. BODEGRAVEN Ledenvergadering „ESTO". De voetbalver. ,,ESTO" hield een bui tengewone vergadering in het Paro chiehuis. Het belangrijkste punt van de agenda was de verkiezing van een geheel nieuw bestuur. Na de opening van deze druk bezochte vergadering werd de nieuwe geest, adv., kap. H. Voorturst, door de voorz. geïnstal leerd. Hierna leidde de heer W. H. van Liempt het voornaamste agen dapunt in en gaf een uitvoerige toe lichting, hoe het bestuur er toegeko men was in z'n geheel af te treden. Diverse bestuursleden zijn overbe last, anderen achten de tijd rijp voor een vernieuwing. Een en ander viel samen, zodat de leden stonden voor een algehele bestuursverkiezing. Na een tweetal stemmingen kwamen het volgende bestuur uit de bus: de heren R. de Groot, F. Zwetsloot, W. Voorbij, C. de Korte, H. v. d. Moo- len en W. H. v. Liempt als voorzit ter. De zevende man zal alsnog wor den aangezocht. De rondvraag bracht vele wensen naar voren, o.a. trai ningsavonden, junioren, elftalcom missie enz. Een begin zal worden ge maakt met hoognodige verbeteringen aan en om het sportveld. Geboren: Petronella Cornelia Ma ria, dr van P. Jacobi-Scheen; Dirk, zn van C. Jonkind-Deelen; Dirkje dr van D. Vermeij-van Gaaien; Ans- je Emma, dr van C. Batelaan-Kropf; Petronella Agatha dr van T. Kraan- Röling; Maria Johanna dr J. v. Vel- zen-Miltenburg, Ondertrouwd: Johannes Molenaar 27 jr erv Krijntje Kaptein 22 jr. Getrouwd: Cornelis Noorlander 29 jr en Teuntje Slotboom 22 jr; Adrianus Verweij 30 jr en Marrigje Blok 29 jr; Arie Verburg 27 jr en Trijntje van den Berg 24 jr. Overleden: Cornelis Muilwijk 77 jr, gehuwd met J. Tellingen; Johan nes Wilhelmus Kooiman 83 jr. ongeh. HAZERSWOUDE DE BAKKER KWAM OP TIJD. Gisteren was een kind van de boomkweker A. van Veen aan het spelen. Plotseling viel het in een naast de woning gelegen sloot. Bak ker Jansen, die juist passeerde, zag het kind liggen, bedacht zich geen ogenblik en wist de kleine op het droge te brengen. LEIDERDORP Geboren: Johannes Hendrikus z. van J. H. van Geijtenbeek en Jo hanna Wilhelmina van Beek; Ma rin us Cornelis z. van A. J. Zaagman en M. M. Bal; Maria Johanna Chris tina d. van J. H. F. van den Berg en P. J. M. Humme; Helena Johanna d van H. van Driel en A. St. Lam- booy; Johanna d. van T. Rasser en M. Mieremet; Johannes Jacobus z. van J. A. van der Kroft en Th. C. Borst; Margje d. van E. Hogervorst en J. Roelandse; Pieternella Mar griet d. van J. Koning en W. de Wit. Ondertrouwd: Jac. Hoogendoorn J. van Dijk 54 j. en J. de Ruiter 48 j.; B. Chr. Heydemann jm. 28 j. en D. M. J. Smit 26 j. Gehuwd: Jac. Hoogendoorn en A. Demmendal. NIEUWKOOP Geboren: Cornelia Wilhelmina Maria, dr van P. U. van Koert en C. A. Kouwenhoven; Cornelia Alberta Maria dr van A. Balvert en J. H. Vermeij. Overleden: M. G. A. Snijders, 1% jaar; P. Th. van den Berg, 78 jaar, echtgenoot van A. Hoogstraten. Ondertrouwd: A. v. Leeuwen, 41 jr, te Wilnis en M. van der Linden 36 jr. Getrouwd: G. M. Kelder en J. W. Vlaar. ZOETERWOUDE Jaarverg. Boerenleenbank De Jaarvergadering van de Boerenleen bank werd geleid door de voorz. van de Raad van Toezicht, de heer W. M. v. d. Salm, terwijl de heer Th. van Meurs als secretaris fungeerde. De winst over het afgelopen jaar ge zien zonder kosten voor het jubileum met 31 gestegen tot 1322 en de inge legde spaargelden liepen slechts met 49.500 terug. Het aantal voorschot ten steeg tot 61 en het aantal reke ningen zonder Crediet tot 29, Ondanks de uitgave voor het jubi leum, groeide de reserve met plm. 6.000 tot 83.000. (Door restitutie van teveel betaalde belasting). Voorts vermeldde het verslag de aankoop der percelen Zuidibuurtse- weg 66 en 67 voor f 6.103.25. Het aftredende bestuurslid, heer G. P. van Leeuwen, en het lid van de Raad van Toezicht, de heer A. van Diemen, werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Bij de rondvraag werd medege deeld. dat de rente voor spaargelden thans 2,4% is; voor gelden met één jaar opzegging 2,88% en met 10 jaar opzegging 3,25%. Do heer P. H. Ver- steegen informeerde naar de beteke nis van de aankoop van panden voor kantoorgebouw. Hoewel de plaats zeer gunstig ligt, acht spr. het pand niet zo goed. De voorz. zei, dat de in richting van het gebouw goed zal worden. Op enkele vragen omtrent moeilijkheden m'et de ontruiming en kwestie met de woonruimte-commis sie, stelde de voorz. de vergadering gerust. De heren L. v. d. Akker en P. v. Bemmelen, bespraken de slechte opkomst voor deze vergadering en suggereerden convocatiegeld of boete. en belastingreserve-vorm'ing is De voorz. wilde de vergoeding in be- 3.154,77. Het aantal spaarders is1 spreking nemen in het bestuur. In verband met ingekomen klach-werkt. Vervolgens wordt een goede ten en wensen heeft het kerkbestuur rijwielbewaarplaats naast de kerk van de parochiekerk H.H. Petrus en j dringend nodig geacht. Paulus te Leidschendam een z.g. j Voorzieningen voor het kerkhof vierjarenplan ontworpen en daarin Worden ook door vele parochianen uitgestippeld de verbeteringen en j gewenst. Het kerkbestuur is van me- Donderdag vond op het Veemarkt- terrein de jaarlijkse stierenkeuring plaats, waarvan we de voornaamste uitslagen hieronder laten volgen: Allereerst kwam de oudvaders hun opwachting maken met aar. de kop drie eersten, waarvan de bekende Gustaaf van „Vita Nova" te Leiden, die door de vier-jarige Albert, d. Apollo, van dezelfde eigenaresse dicht op de hielen wordt gezeten. Ook een le pr. kreeg de 6 j. Reinder v. d. Horne van „Vita Nova",. Een 2de pr. kreeg Heracles, d. Dirk, van L. Eikelenboom te Rijnzaterwoude. De drie-jarigen deden niet veel onder voor de oudjes: ook hier drie eersten, met als allereerste Dorus, d, Dirk, van A. M. Rotteveel te Oude- Wetering, Albert, d. Dirk, van M. J. N. v. d, Weijden te Langeraar en Victor v. Castor, d. Dirk, van „Vita Nova". Nog twee Dirk-zonen, Casper en A. Roert te Leiderdorp en Ceres van Q. Onderwater te Zoeterwoude, kregen een 2de premie. De oudere twee-jarigen telden geen bepaalde kopstier, al kreeg dan op het nippertje de Dirk-zoon Veldheer v. Schultinga van Chr. v. d. Zon te Barwoutswaarder een le premie. Twee tweeden: César, d. Veldheer, van H. F. J. Mooren te Leimuiden werkzaamheden, welke noodzakelijk geacht worden. Op de eerste plaats is gedacht aan een luidsprekersinstallatie aange zien de acoustiek in de kerk niet aan de verwachtingen beantwoord. Met het oog op de H. Missie in October a.s. zal met deze werkzaamheden spoedig een aanvang worden ge maakt. Dan staan vervolgens op het programma een verbetering van de verlichting, de algehele vernieuwing van de centrale-verwarming, een restauratie van het orgel en de in voering van uniforme knielkussens. Ook het uurwerk in de toren voldoet niet meer en daarom wordt gestreefd naar een electrische torenklok, wel ke des avonds verlicht kan worden. Ook een electrische luidklok wordt noodzakelijk geacht. Dan staat op het programma de stichting van een Maria-kapel. Ook is het gewonst dat de uitgang verbreed wordt, te meer omdat de H. Missen zich des Zon dags met korte tussenpauze opvol gen en de nauwe uitgang stagnerend KATWITK SCHEEPVAART EN TRAM VERKEER IN DE KNOOP. ning, dat thans aan de eer, welke aan de dierbare doden verschuldigd is, te kort wordt gedaan. Egalisatie, goede paden en verdere verfraaiing zullen zo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Tot slot wordt ook de aandacht gevestigd op het nijpend gebrek aan sportvelden aangezien Evenals vorige jaren wil het be stuur van de stichting nationale bloemententoonstelling „De Keuken hof" te Lisse de tentoonstelling slui ten op een ogenblik, waarop alle be zoekers nog geheel voldaan huis waarts zullen keren. Door het aan houdend warme voorjaarsweer heeft men daarom besloten, de tentoon stelling Zondagavond 11 Mei a.s., dus veertien dagen vroeger dan vo rig jaar, te sluiten. Dit jaar hebben meer dan 400.000 belangstellenden de tentoonstelling bezocht. Hieronder was een zeer groot aantal buiten landers. TENTOONSTELLING „KEUKENHOF" VOOR 20 JAAR. Zoals reeds bekend is, heeft de algemene vergadering van de Ver- ontplooing van de sportbeoefe-1 eniëinë voor Bloembollencultuur het ning in katholiek verband nog maar plan van de Stichting Keukenhof te steeds niet tot werkelijkheid kani Lisse om deze zo succesvolle tentoon- worden. J stelling in plaats van 10 jaar, zoals Het is de wens van het parochie- oorspronkelijk in de bedoeling lag, 20 bestuur, dat al deze plannen in de 1 Jaar te houden onder leiding van de loop van vier jaren kunnen worden I vakorganisaties met een kleine meer- uitgevoerd. De kosten worden ge- derheid afgewezen. Het besttuur van raamd op ongeveer 100.000.- Ver- Keukenhof heeft daarna contact ge wacht wordt dat de parochianen hun I zocht met verschillende particuliere volle medewerking zullen verlenen' zaken en instellingen met het gevolg, De ondiepten hier en daar in de Rijn veroorzaken nogal eens opont-den goed bezocht. waartoe de collecten, de spaarbusjes en afzonderlijke giften volop gele genheid bieden. NOORDWIJKERHOUT L.T.J. sloot het winterseizoen. De L.T.J. van de St. Jozefparochie heeft het seizoen besloten met een gezellige bonte avond. Na het ope ningsgebed sprak de voorz. een wel komstwoord en gaf hij een nabe schouwing over het afgelopen sei zoen. Met voldoening kan de L.T.J. op het voorbije seizoen terugzien. De vergaderingen en bijeenkomsten wer- houd. Vrijdagmiddag zat een Rijn aak by de tramlbrug aan de Sandt- laan aan de grond, waardoor ook de tramdienst gestremd werd. Gelukkig wist de N.Z.H. zeer snel bussen in te zetten, die de reizigers van de Sandt- laan naar de Rijnstraat en omge keerd, vervoerden. Zo werd ook hier net euvel verholpen. De drukte met het uitvaren der loggers begint nu ook weer en dus kan men zich hierop alvast gaan instellen. Werkzaamheden aan Missiecollege. De toren der kapel van het Missie college der paters Franciscanen aan de Overrijn is reeds van twee klok ken voorzien. Ook de kapel nadert me rasse schreden haar voltooiing. In de vacature D. C. v. Leeu wen, voorz. van de ver. „De Verple ging", is benoemd de heer J. Vink. Tot 2de penningmeester werd be noemd de heer D. van Duyvenbode. Voor zover het betreft de pa tiënten van de doktoren Bergman, Hueting en Van der Laan wordt de Zondagse dienst thans waargenomen door dokter Hueting, Katwijk a. d. Rijn, tel. 2102. De avond werd verder gevuld met muziek, een dansje, enige toneel stukjes en de wedstrijd 2 x 1 is 1 onder leiding van de samensteller en scheidsrechter Piet v. d. Berg. Het winnende paar was L. Heemskerk C. Zonneveld. NOORDWIJK Kon. Mij. voor Tuinbouw De maandelijkse bijeenkomst van de Mij. v. Tuinbouw mag zich steeds in een goede opkomst verheugen, waaruit wel blijkt, dat deze bijeenkomsten aantrekkelijk worden gemaakt. De zaal van hotel „Hof van Holland", zag er deze keer feestelijk uit, door de vele bloemen en planten, welke waren ingezonden. Het agendapunt „Zonverexcursie", stond in het teken van belangstelling, waarbij besloten werd, een excursie per autobus te maken naar Antwerpen en Brussel op Woensdag 11 Mei a.s. De liefheb berij bleek dermate groot te zijn, dat reeds staande de vergadering, zich 'n 40-tal deelnemers opgaven. De in schrijving voor dit reisje staat open, voor leden elk met een huisgenoot, tot Zaterdag 31 Mei. In de bestuurs- dat een garantiebedrag werd bijeen gebracht, waardoor het twintig-jaren plan financieel is verzekerd. Naast garanties van particuliere en officiële instellingen heeft ook het Centraal Bloembollen Comité zich hierbij aangesloten met een bedrag van ƒ200.000. vacature W. Bosman, werd gekozen de heer L. H. Bergman, uit Noord- wijkerhout. De bindcursus wordt een geweldig succes en het bestuur be raamt plannen, om nog een tweede cursusavond hier aan toe te voegen, en v/el op Donderdagavond. Oo de volgende bijeenkomst, 19 Juni a.s., zal mevr. Toxopeus een lezing met lichtbeelden houden, over Nieuw Guinea. Aan 'n dertigtal leden wer den een aantal stekken verstrekt van kleinbloemige Chrysanten, waarvan in het naiaar wederom een expositie wordt gehouden. Reddingsbrigade-examens Aan het examven, afgenomen door de Ned. Bond tot het redden van drenkelin gen, werd door 21 leden der Brigade deelgenomen, waarvan er 20 slaag den. Diploma A.: Mevr. Hoek-Pleijte, mej. De Wit, mej. L. Duivenvoorde, mej. A. Rozijn en de heren C. Pleijte, J, Melse, C. de Groot, J. Admiraal. Diploma B.: Mevr. v. d. Luyt- Binnendijk, mej. VT. Beurse, mej. A. v. d. Meu-len en dhr. J. Langendijk. Voorbereidend examen: De heren W. Meeuwenoord, F. Altorf, I. van Hoorn, L. Dekker, C. v. d. Bent, C. Fuite, K. Beurse en B. Ike. OEGSTGEEST Do doktersdienst wordt dit weekend waargenomen door dr. Va rekamp. en Adriaan, d. Veldheer, van C. v. Zwieten te Alphen a. d. Rijn. De jongere twenters werden aan gevoerd door Julius, d. Court, van E. G. Rosenboom te Rijnsater woude. Vier tweeden: Maarten 2 v. Alma, d. Martinus, van Gebr. v. Leeuwen te Zevenhoven, Marchines, 2, d. Maar ten, van Wed. J. P. Bunnink te Bo degraven, Frits, d. Casper van L. C. v. d. Geest te Oud-Ade en Harm 2, d. Gustaaf van H. J. Visser te Lei muiden, fokker S. J. Visser te Rijn zaterwoude. De oudste enterstieren telden twee eersten: Adriaan, d. Maarten, van W. v. Santen te Wassenaar en Abel, d. Maarten, van D. v. Os te Rijnza terwoude. Twee tweeden: Aired van Schultinga, d, Achilles, van Jac. Los te Alphen a. d. Rijn. Karei, d. Apol lo, van N. S. Onderwater tb Stomp- wijk. De jongste pinkstieren tenslotte telden drie eersten: Dirk, d. Court, van A. Hoogendoorn te Woerden, Jonker, d. Achilles 3, van Gebr. Zwa nenburg te Bodegraven en Eppo, d. Achilles 3, van A. v. Dorp te Hazers woude. Drie tweeden: Simon, d. Bert, van G. W. v. d. Poel te Zoeterwoude, Wietske G's Dirk, d. Siegfried, f.e. J. H. Straathof te Rijp wetering en Ma- carius, d. Maarten, van Q. Onderwa ter te Zoeterwoude. SASSENHEIM Steun Wettig Gezag. De pl. afd. van Steun Wettig Gezag had gister avond in de grote zaal van „Het Bruine Paard" een propaganda- avond belegd. Hiertoe waren een 250 uitnodigingen verzonden aan buiten gewoon dienstplichtigen van de lich tingen 1940 t/m '52. Slechts een klein aantal had aan deze uitnodi ging gehoor gegeven. Het was dan ook voor de voorz., burgemeester Sandberg v. Boelens, niet aangenaam slechts zo'n klein aantal belangstel lenden te kunnen verwelkomen. De districtscommandant der Nat. Reserve, majoor J. v. d. Lee, zette daarna'de betekenis van S.W.G. uit een. Na een film over de opleiding der Rijkspolitie werd een propagandis tisch woord gesproken door de secr der gew. commissie, mr. J.' v. Me- chelen. De off. le klas der Rijkspolitie T. Offermans sprak tenslotte over res. politie. Daarna werden enige propa gandistische films vertoond door de Regeringsvoorlichtingsdienst. VOORSCHOTEN Tocht ouden van dagen. Op Don derdag 19 Juni a.s. wordt de 17e autotocht voor de Ouden van Dagen gehouden. De ouden van dagen kunnen zich opgeven Zaterdag 31 Mei. Zij die wonen vanaf de Hofweg in de rich ting de Vink, Rijndijk en verder, bij de heer W. Meyer, Rijndijk 172 en alle overige bewoners vanaf de Hof weg in de richting dorp en verder, bij de secretaris, de heer H. N. Mul ler, Schoolstraat 49. Het comité doet wederom een be roep op de bezitters van auto's om hun auto ter beschikking te stellen. Aanmelding voor het beschikbaar stellen van auto's kan geschieden tot 7 Juni a.s. bij de secretaris. En ten slotte werd ons verzocht bekend te maken dat de collecte voor dit doel zal worden gehouden van 19 tot 14 Mei a.s. Uitslag Puzzlerit. De uitslag van de Puzzlrit voor wielrijders die op Koninginnedag is gereden, is thans bekend. Aan de rit werd door 148 personen deelgenomen. Meer dan 90 deelnemers zijn alle num mer- en tijdcontroles gepasseerd. Bij deze rit werd het minste aantal straf- punten behaald door de dames M. P. van Os, Wijngaardenlaan en mej. M. P. van Os. Beide dames hadden slechts 4strafpunten. Zij, die tot 10 strafpunten zijn gekomen, ontvingen allen een herinneringsspeldje als aandenken aan deze rit. Het groot ste aantal strafpunten, dat werd be haald was dit keer 50. De medische Zondagsdienst wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dr. H. Olthuis, Leidseweg 179, Tel, 527. ZOETERMEER De doktersdienst wordt a.s. Zoni- dag 11 Mei waargenomen door dr. J. W. Palte, tel. 59. Zr. de Backer ver zorgt de wijk voor de beide kruisver enigingen. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). KANS OP EEN BUI. Vannacht weer plaatselijk mist, overigens wisselende be wolking met kans op een regen- of onweersbui. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. WAT IS DIE TYPISCHE DRANG? OP HET vogeltrekstation Texel is men doende met plannen om dit voorjaar een vrij groot aantal vogels op het nest te vangen. Men wil een klein zendapparaat je aan de dieren bevestigen om ze daarna de vrijheid te hergeven. Het zendertje zendt een bepaald sein uit. Over het gehele land verspreid zal een net van helpers de uitgezonden seinen met ontvangap- paraatjes opvangen. Op deze wijze hoopt men in grote lijnen de weg te bepalen die de vogels vlogen bij het begin van hun trek. WIE HEEFT nooit gedroomd die geheimzinnige verre reis mee te mogen maken, gezeten op een reuzenvogel, in snelle vaart wiekend over bergen, zeeën en landen? In werkelijkheid zijn bergen, en vooral zeeën, grote hinderpalen voor de trekvogels. Ze gaan dergelijke ver. sperringen angstvallig uit de weg. Zo bijvoorbeeld de ooievaar, de meester- vlieger, die een afstand van rond km. aflegt om in Zuid-Afrika Spanje en Gibraltar, terwijl die uit het Oosten over Klein-Azië en Pa lestina naar Afrika trekken. Allen vliegen om de Middellandse Zee heen. Aan de oversteek wagen ze zich niet. Jonge vogels, die werden vastgehou den tot de ouderen vertrokken waren, sloegen zonder mankeren de goede richting in. Om nu te proberen of de reisweg wordt bepaald door het karakter van het landschap, bracht men Oostprui- sische ooievaars naar West-Duitsland om ze daar pas los te laten toen de anderen het land al hadden verla ten. Ze trokken gewoon in Zuidoos telijke richting af, dus in de richting die ze hadden moeten inslaan, als ze in hun geboortstreek waren gestart. Men zou daaruit de gevolgtrekking mogen maken, dat de vogels niet de trekweg zelf, maar de trekrichting is aangeboren. DE WATERVREES van de ooie vaar bleek duidelijk bij een andere proef. Men ving 23 jonge ooievaars en transporteerde die per vliegtuig naar Engeland, waar de vogel al leen maar bekend is uit sprookjes boeken. Ze waren toen vijf weken op de vleugels gingen, werden hun gangen zo nauwkeurig mogelijk na gegaan. Omstreeks midden Augustus voor een ooievaar een normaal tijd stip van vertrek nameni ze hun de verkeerde kant uitgaan en de weg nog terugvinden ook? Men heeft daar tal van theorieën over opgesteld maar er zullen nog heel wat onder zoekingen moeten worden verricht voor alle raadsels rond de vogeltrek 11 Mei: zon op 4.53 en onder 20.21; maan op 23.21 en onder 5.06 uur. 12 Mei: zon op 4.51 en onder 20.23; maan op en onder 5.57 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Zowel boven Epropa als de Atlan tische Oceaan hebben de belangrijk ste luchtdruksystemen zich de laatste dagen maar weinig verplaatst en niet veel activiteit ontwikkeld. Voor het weer in ons land was een depressie ten Westen van Ierland van groot belang. Randstoiingen, die deze de pressie boven Frankrijk verwekte, trokken vergezeld van buien over ons land naar het Noorden. Tussen de storingen in, kwamen perioden met zonnig en droof weer voor. Vanmorgen manifesteerde zich een nieuwe randstoring aan de Westkust van Frankrijk. Deze zal waarschijn lijk grotendeels ten Westen van ons land passeren en geen grote invloed op het weer bij ons uitoefenen. Door dat de onstabiliteit van de atmosfeer in onze omgeving echter iets groter v/ordt, is er kans op een enkele plaat selijke bui. Overigens zal ook morgen zonne schijn voorkomen en zullen de tem peraturen niet veel verandering on dergaan. Het w-t'A in S-uio-ft-a De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur luidden ls volgt: weer max. temp. gisteren OSLO licht bew. STOCKHOLM onbewolkt HELSINKI zwaar bew. EDINBURGH zwaar bew. LONDEN zwaar bew. KOPENHAGEN zwaar bew AMSTERDAM GENèVE PARUS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN WENEN mist onbewolkt licht bew. zwaar bew. licht bew. nevel mis geh. bew. zwaar bew. 15 c. 15 c. 12 c. 17 c. 15 c. 16 c. 22 c. 19 c. 20 c. 21 c. 22 c. 20 c. 18 c. 23 c. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 9 Mei Groente. Radijs 2.404.30, sla 5.00—9.10, spinazie 8.00—11.00, ra barber 4.509.00, aardbeien p. doos je 0.530.73, bloemkool I 36.00 53.—, idem II 10.00—26 00, selderie 2.00—7.30, peterselie 2.00—2.90, ker vel 4.10—5.40, prei 8.008.30, bos- peen 55.00—64.00, bosuitjes 2.30—2.80 ROELOFARENDSVEEN, 9 Mei Bloemen. Irissen 1655 ct, Vio lieren 2058 ct, Anemonen 1728 ct, Papavers 12—58 ct, Lathyrus 27—52 ct, Colvillies 60—75 ct, Pyreh- trum 3875 ct, Bruidsanjers 1014 ct, Asp. Plumovis 1851 ct, Dhoro- nicum 512 ct, Margrieten 626 ct, ct, per bos Pioenen 512 ct, An jers 1920 ct, Hortensia 0.501.40 Trollium 12—23 ct, Tulpen 30—48 per stuk. Groente. Aardbeien 4962 ct, per doosje; idem 2 ons 7994 ct, idem 2 ons afw. 4465 ct, kropsla 5—8.50, stoofsla 10—12, spinazie 816, rabarber 913, radijs 5, bloemkool 32, andijvie f 25 27, per 100; peulen I 260330, id. II 85160, kassnijbonen 220— 275, per 100. Aanvoer aardbeien 45000 weg rechtstreeks naar het Zuiden, zyn ontsluierd. De dreigende voed- Daar stieten ze evenwel op het Ka naal. Daarna zochten ze een uitweg langs de kust naar het Oosten toe. Plotseling schenen ze een kloek be sluit te nemen en vlogen naar zee, in de richting van Oostende. Doch de afstand leek hun blijkbaar te groot. Ze keerden» terug en overnachtten bij Dover. Deze aarzeling dreigde noodlottig te worden. Schijnbaar doelloos ble ven ze rondzwerven, met een drang naar het Zuiden, doch steeds op de kust stotend als insecten die tegen het raam vliegen om de zon te kun nen bereiken. De groep raakte ver deeld. Veertien vogels gingen naar het eiland Wight en dwaalden van daar het Engelse landschap weer in. Andere kwamen terecht in Cornwal- lis. Eindelijk, begin October, verloor men de laatste ooievaars uit het oog. Zeven weken na het begin van de trek. te overwinteren. Door proeven met loud. Men bracht ze in het vrije land- ringen wist men, dat veel ooievaars schap groot en wachtte vol spanning Hoe ER IS in Nederland haast geen vo gelsoort, die in het geheel niet trekt, 'loe komt het nu dat al die dieren elk UUUCIL1UUWU. OOI. liuugvuuuviii v - w - i c, <S 77 jm. 33 j. en A. Demmendal jd. 29 j.; uit West-Europa hun weg kiezen over I wat er zou gebeuren. Toen de vogels jaar dergélyke afstanden reizen, niet selnood in de winter zal er wel iets mee te maken hebben. Want vogels, wier voedselbron in gematigd Euro pa ook 's winters te bereiken is zoals de meeuwen trekken niet ver weg. Terwijl vogels zoals de sterns, wier voedselbron 's winters volko men onbereikbaar wordt, naar de tro pen emigreren». De directe oorzaak van de trek kan de voedselnood ech ter niet zijn. De ooievaar is eind Augustus verdwenen, terwijl er dan toch nog lekkere hapjes in de vorm van kevers, sprinkhanen, kikkers en vissen in overvloed beschikbaar zijn. Vast staat thans wel dat elke vo gel een bepaald instinct heeft dat hem dwingt om in de herfst in Zui delijke richting te trekken. Zoals uit de proef met de ooievaars bleek, blij ven de vogels in dezelfde richting trekken, ook als ze tevoren werden verplaatst, zodat ze in het Zuiden op grote afstand van hun soortgenoten terecht kwamen. Vast staat ook wel dat de vogels in het algemeen en dus niet alleen maar postduiven in staat zijn een bepaalde plaats van verre afstand terug te vinden. Maar hoe dit alles in zijn werk gaat, daar I weet men het fyne nog niet van. I TER AAR, 9 Mei. Groente. Peu len 1.90—3.20, idem B. 1.10—1.90, spinazie 0.13-0.23, idem B. 0.08 0.13, prei 0.080.09, postelein 0.19 0.33, andijvie 0.340.39, idem B. 0.210.24, rabarber 0.040.10, toma ten A 2.50, idem CC- 2.00, uien 0.12, kassniibonen 2.60, idem stek 1.70 1.90, aardappelen 0.070.12, alles p. kg.; sla I 0.08—0.10, idem II 0.05— C.07, bloemkool IA 0.450.69, idem 1 0.30—0.47, idem 2 0 17—0.31, idem 3 0.11—0.18, idem stek 0.04—0.08, komkommers 0.36, alles per stuk; selderij 0.030.05, radijs 0.030.04, bospeen 0.400.48, peterselie 0.02, alles per bos; stoofsla 0.400.60 per kist; aardbeien 0.881.10, idem ge vlakt 0.47—0.61, per doosje. Bloemen: Madeliefjes 0.300.35 per bak; Cin- neraria's 0.30 per pot. LISSE, 9 Mei. Bloembollen. Te Rijnsburg en Noordwijk werd een bloembollenveiling gehouden van te veld staande gewassen. Het gewas stond over het algemeen heel goed. Er was een grote belangstelling en alle partijen werden vlot afgemijnd tegen onderstaande prijzen. Bedden berekend tegen 3 R.R. Evt. Crown Imperial 24.T.t. Piccadilly 30.Evt. Prins v. Oostenrijk 25.Evt. Gen. de Wet 30. Evt. Couleur Cardinal f 30.Dt. Mr. v. d. Hoeff 27.Dt. Peach Blossom 28.Dwt. Farnc. San ders 15.Dwt. Pi'. Elisabeth 20.T.t. Korneforus 37.alles per bed.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2