S)e ftjidóeSoii/fca/nt 6 Leerling-Stopsters De parafering van het Europese leger STOPPERIJ JConingin ontvangt gedeCegeeuleti Westelijk antwoord aan Moskou Qouden juGiteum Staatómgnen Angstige momenten in Korea Jlamettje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 10 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12584 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w.> f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 SCHEMER- OORLOG OP KOREA HEERST thans een eigenaardige toestand, welke men de naam van „schemeroorlog" heeft gegeven. Het is een toestand tussen licht en donker, tussen mal en dwaas, vlees noch vis, oorlog noch vrede. Reeds tien maanden lang praat men over de voorwaarden van een wapenstilstand en na tien maanden is men nog even ver van een wa penstilstand verwijderd als ooit te voren. Het enige dat tot nu toe be reikt is, is een soort bevriezing van de frontlijn, zoals het meer en meer gewoonte wordt, dat wij alles waar mee wij geen raad weten maar op bergen in de ijskast. Met de front lijn in de ijskast heeft het weinig zin om veel te vechten en daarom be palen de krijgsverrichtingen zich nangende de besprekingen tot pa trouille-lopen, wat schijfschieten om wakker te blijven en luchtbombar dementen om de aanvoerwegen van de roden niet al te gemakkelijk te maken. Maar kan dat nu tot in alle 0 eeuwigheid zo blijven door gaan? De besprekingen te Panmoendjon zitten zo vast als een muur, althans te oordelen naar de berichten. Want de roden hebben geëist, dat alle krijgsgevangenen, die zich in geal lieerde handen bevinden, worden uitgeleverd, terwijl de geallieerden categorisch hebben geweigerd, die gevangenen uit te leveren, die per se niet naar de Noordelingen terug wil len. En dat zijn er volgens opgaaf van het geallieerde hoofdkwartier nogal aardig wat. De cijfers zeggen, dat zich 132.700 voormalige rode soldaten in geallieerde handen be vinden en dat er niet minder dan 62.000 de wens kenbaar hebben ge maakt om niet terug te keren. „Onzin, zeggen de roden, het wa ren onze soldaten; gij hebt ze gevan gen genomen, gij hebt ze allemaal weer uit te leveren ook evenals wij de soldaten van jullie weer terug geven." De roden weten van geen recht van krijgsgevangenen om niet te repatriëren; zij weten er niet van en zij erkennen het ook niet. Wel kennen zij een recht van krijgsge vangenen om wel te repatriëren als de oorlog voorbij is; d.w.z. zij ken nen het wel, maar houden zich er niet aan als het hun zo uitkomt. Er is inderdaad geen enkele bepa ling in het internationale recht, wei een krijgsgevangene het recht Na maanden moeizaam onderhandelen Op dezelfde dag, dat in Parijs vertegenwoordigers van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap parafeerden, verklaarde bondskanselier Adenauer in Bonn, dat hij zijn kabinet dit weekeinde een vrijwel volledige tekst van het verdragenstelsel met de Westelijke „Grote Drie" zou kuonen voorleggen en benoemde de Oost-Duitse president Wilhelm Pieck in Berlijn de jonge Willi Stoph tot minister van Binnenlandse Zaken in plaats van de 60-jarige dr. Karl Steinhoff. Maarschalk Juin wordt opperbevelhebber van het Europese leger. KORTE PLECHTIGHEID De parafering was een plechtig heid, die slechts 15 minuten duurde en 'het einde betekende van 15 maan den moeizaam onderhandelen. Het Europese leger zal normaliter geconcentreerd worden in de cen trale sector van West-Europa, het gebied,, waarover Juin thans reeds als Atlantisch onderbevelhebber de maarschalkstaf zwaait. Dit verklaar de Herve Alphand, het hoofd der Franse delegatie. Hij sprak de hoop uit, dat Ame rika en Engeland op de dag van de ondertekening van het verdrag in een officiële verklaring de waarborg zullen geven tegen het uiteenvallen van de Europese Defensie Gemeen schap. Een woordvoerder der Westduitse regering heeft Vrijdag te Bonn ver klaard, dat de parafering van het verdrag slechts inhoudt dat de des kundigen, die sinds maanden aan ce opstelling er van hebben gewerkt, de tekst hebben opgesteld. De be trokken regeringen zijn niet gehou den het verdrag te aanvaarden, voor dat het door de ministers van bui tenlandse zaken is getekend. OOST-DUITSLAND BEWAPENT ZICH Energiek hoewel betrekkelijk in stilte treft Oost-Duitsland voorbereidingen voor de oprichting van het reeds door premier Grote- wohl aangekondigde volksleger. Een defensiewet, die tegelijk me het ge reedkomen van het Westduitse „vre- descontract" met de Westelijke geal lieerden van kracht wordt, moet de regering in staat stellen, krachten voor het leger te recruteren. Maar HET EUROPESE LEGER op voorhand worden reeds veelom vattende voorbereidende maatrege len getroffen. Ten einde deze plannen met kracht te kunnen doorzetten heeft presi dent Pieck zijn minister van Binnen landse Zaken, dr. Karl Steinhoff vangen door een jongere en krach die te oud werd bevonden ver- tiger figuur, Willi Stoph, tot nu toe economisch adviseur van premier Grotewohl. Stoph was o.a. de man, die tot taak had de Volkspolitie van wapens en uitrusting te voorzien. De voorbereidingen voor de oprich ting van een Oostduitse strijdmacht vallen onder zijn departement. De gijzeling van generaal Dodd De bevelhebber van het achtste le ger in Korea, generaal Van Fleet, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan het eiland Koje, waar communis tische krijsgevangen officieren reeds drie dagen de Amerikaanse brigade generaal Dodd als gijzelaar gevangen houden. Generaal Van Fleet noemde na zijm bezoek de voorwaarden, waarop de gevangenen generaal Dodd willen vrijlaten, „onredelijk". De eisen zullen niet worden ingewilligd, aldus generaal Van Fleet. De krijgsgevangenen willen tele foons, schrijfpapier en toestemming om zich te mogen organiseren. Gene raal Van Fleet wil over die eiseni pas praten wanneer generaal Dodd in vrijheid is gesteld. Het Nederlandse detachement in Korea bevindt zich op het eiland Koje waar het wordt gebruikt om krijgs gevangenen te bewaken. De divisie waarbij het detachement i^ ingedeeld is voorlopig overgegaan naar de re serve. Op de vergadering van de gedele geerden voor de wapenstilstandsbe sprekingen! te Panmoendjon hebben de Noordelijken bij monde van gene raal Nam II vandaag de verbondenen er van beschuldigd het plan te hebben tot het uitvoeren van een massa moord onder de krijgsgevangenen, die zich meester hebben gemaakt van generaal Dodd. De vergadering duurde twaalf mi nuten en wordt morgen voortgezet. GOED VOOR HET MUSEUM. Arbeiders die in het Oosten van Londen bezig zijn met het opruimen van puin uit de oorlog vonden tot hun schrik een bom. Zij waarschuw den de politie, die constateerde dat het een bom was uit de eerste we reldoorlog, afkomstig van de Zeppe lins, die Londen af en toe bombar deerden. Het projectiel bleek on- i'schadelijk te zijn geworden en zal in een museum worden geplaatst. ttu xviijgigc vaiigciic Xlcb i. cL.ll l «-k 1* A O L toekent te blijven en niet te worden K&ÜIO AflflO O&ÜlO ÜOlJ uitgeleverd. Zulk een situatie heeft zich vroeger nooit voorgedaan, maar in de malle molen waarin wij op het I ogenblik rondtollen en alles op z'n kop staat, is het mogelijk geworden. In elk geval gronden de geallieerden hun houding op het fundamentele recht, dat iedere mens heeft op leven en vrijheid van beweging, twee dingen waarvan de lui in de Noor delijke regionen van Korea aller minst zeker zijn. OET ONGELOOFLIJKSTE van de hele situatie in Korea is nu, dat de wapenstilstandsbesprekingen weliswaar volkomen vastgelopen zijn, maar dat men de consequentis daarvan toch niet aanvaardt. Er wordt nog dagelijks vergaderd in Panmoendjon en niemand denkt er aan de vijandelijkheden maar weer te hervatten. Nu is het natuurlijk mogelijk, dat wij hier te doen hebben met één van die misleidende manoeuvres, waar mede onderhandelingen in het Oos ten nogal eens gepaard gaan. Koop lui als de Oosterlingen zijn, weten zij wat overvragen en afdingen is en zij weten ook wat het waard is, als iemand weg loopt met de verzeke ring nooit die prijs te zullen betalen. De onderhandelaars der Ver. Naties hebben langzamerhand ervaring op gedaan met de rode heren en het is mogelijk, dat zij van mening zijn, dat de roden misschien toch nog eieren voor hun geld zullen kiezen. In elk geval is 't niet duidelijk wat er gaat gebeuren als het onmogelijk wordt om nog langer de schijn van serieuze besprekingen vol te houden. De logische consequentie zou zijn: weer opnieuw beginne te vechten. Maar daar voelt blijkbaar niemand iets voor. De geallieerden zeer zeker niet, want zij vrezen niets zozeer als een uitbreiding van het Koreaanse conflict, een uitbreiding met name tot China, welke welhaast onvermij delijk is, als de gevechten opnieuw oplaaien. Of de Chinezen en Noord-Korea- nen de betrekkelijke rustpauze van de onderhandelingen zodanig heb ben benut, dat zij in staat en bereid zijn om van hun kant met een of fensief te beginnen, weten wij niet. Maar wij veronderstellen, dat zij zich nog wel eens zullen bedenken, al vorens zij daartoe overgaan. Maar als niemand een hervatting van de vijandelijkheden op grote schaal wenst, zit er weinig anders op dan door te gaan met praten, net zo lang totdat het Koreaanse conflict zich vanzelf heeft opgelost of ieder een van verveling daar is doodge gaan. In de nacht van 7 op 8 Mei werd een steen geworpen door de étalage- ruit van een juweliersfirma aan de Gouverneurlaan. De dader deed daar na een greep in de étalage en ver dween met dertig polshorloges. in kratten Ofschoon de katholieken van Ne derland de ultra korte golfzender voor het Vaticaan bij gelegenheid van het Heilig Jaar 1950 reeds lang geleden naar Rome hebben laten af zenden, is van in gebruikneming van geschenk voorlopig nog geen sprake. Het gebouw, waarin deze grote aparatuur moet worden onderge bracht en waarvan de Ned. Seintoe- stellenfabriek te Hilversum destijds een maquette heeft tentoongesteld, kan namelijk nog niet worden opge richt. Nog steeds is de grond waarop dat zendergebouiw zal worden geplaatst en dat Italiaans grondgebied is, niet aan de Vaticaanse staat overgedra gen. Het Parlement heeft weliswaar deze grond buiten de Vaticaanse tui nen tot ex-territoriaal grondgebied verklaard, maar zoals we verna men heeft de Senaat van Italië nog geen bekrachtiging verleend. Wanneer dit laatste is geschied en men 'verwacht, dat dit nu wel zeer spoedig zal zijn dan zal het toch nog wel ruim een jaar duren, alvorens de zender in gebruik kan worden genomen. anno 1770 heeft in haar afdeling plaats voor van 1417 jaar. Alleen keurig nette meisjes gelieven zich te melden aan het kantoor Vestestraat 1, afd. Personeelszaken In dc vooravond hebben Koningin Juliana en Prins Bcrnhard Donderdag op Paleis Soestdijk de gedelegeerden van de R. T. C.-conferentie voor de Nederlandse Antillen ontvangen, Van links naar rechts: Mr. Dr. J. A. H. Buiskool, voorzitter van de delegatie van Suriname, H. M. de Koningin Mr. dr. M. F. da Costa Gomez, voorzitter delegatie Nederlandse Antillen, Prins Bernhard en ir. L. A. H. Peters, minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Duitse verkiezingen onder neutrale controle In het begin van de volgende week zullen de Westelijke mogendheden hun antwoord naar Moskou zenden op de laatste Russische voorstellen tot her eniging van Duitsland. Het Westen zou Rusland voorstellen de al-Duitse verkiezingen, welke aan de vorming van een regering voor geheel Duits land zou moeten voorafgaan, onder toezicht van een „neutraal lichaam" te stellën. Ruslands voorstel hield in, dat die verkiezingen zouden worden gehou den onder toezicht van de vier mo gendheden en dat men ter voorberei ding daarvan te Berlijn bijeen zou komen. Het Westen is echter niet bereid tot het houden van een dergelijke conferentie, waarvan men toch geen (Advertentie) Vliegende schotels gefotografeerd Boven de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro zijn foto's genomen van vliegende schotels die uitblin ken door scherpte en duidelijkheid. Men ziet er zelfs verscheidene détails op. Zij zijn opgezonden naar het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Washington. Toevallig hadden enige persfoto grafen hun camera's bij de hand toen een schotel-vormig voorwerp op ge ringe hoogte boven een van de bui tenwijken van Rio verscheen. Er zijn vijf foto's gemaakt, die gisteren ver schenen in de Braziliaanse kranten. De Amerikaanse militaire attaché, die de foto's heeft bekeken voor zij werden doorgezonden naar Washing ton, zei: Het zijn de mooiste die ik ooit heb gezien en .zij zijn zeer rijk aan détails. Ik heb geen enkele re den om te twijfelen aan de oprecht- l heid van de fotografen. TWINTIG SCHOOLMEISJES BIJ BOTSING GEWOND. In Atlanta (Georgia V.S.) is een personentrein in botsing gekomen met een autobus met 31 school meisjes; 20 meisjes werden gewond, van wie drie ernstig. De bus werd 25 meter weggeslingerd, doch zij bleef overeind. De chauffeur zeide de trein niet te hebben horen fluiten. Hij had op een verkeerssignaal aan de overzijde van de spoorwegovergang gelet. Gewond bij „Starhill" In een kleine kring van ministers en autoriteiten uit regerings- én bedrijfs leven, in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard, vond Vrijdag te Heerlen een herdenkingsbijeenkomst plaats ter gelegenheid van het Gouden Jubileum van de Nederlandse Staatsmijnen, dat deze maand met velerlei festiviteiten wordt gevierd. Het heeft H. M. de Koningin behaagd de Presi dent-Directeur van de mijnen, dr. ir. Ch. Th. Groothoff te bevorderen tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Prins Bernhard overhandigt Dr. Groothoff de versierselen, behorend bij de zo juist toegekende onder scheiding. De correspondent van de legervoor. lichtingsdienst Idapt. B. M. Koster schreef het volgende uit Korea: Dit is het verhaal van de hel bij de „Starhill", het verhaal tevens van korporaal van Berkel, uit Klimmen. De geschiedenis speelde zich af tij dens de laatste grote actie van het Nederlandse bataljon der Verenig de Naties in Korea. Tien minuten lang lag er een hevig vuur op de „Starhill", die genomen moest worden. Het zo geheten „dek- kingsvuur" viel kort, rampzalig kort. Tien minuten lagen daar Hollandse jongens angstig tegen de grond ge drukt, ieder bij zichzelf denkend, dat het laatste oordeel was begonnen, dat de laatste minuten van het leven ge leefd zouden worden. Het was ver schrikkelijk. Korporaal van Berkel, die 'n mor- tierscherf tegen de heup kreeg en een in 't linker been, zit nu rechtop in bed aan boord van de „Jutlandia" het Deense hospitaalschip, dat in middels op weg is naar Europa als het ware in trance de geschiedenis na te vertellen, de vreemde gebeur tenis opnieuw te beleven. „We lagen tegen de. grond en ik bad", zo zegt korporaal van Berkel en er trekt iets roods weg uit dat frisse gezicht. Ik keek hoe het vuur lag, snapte er niet veel van en dacht: Zei zo, jong, nu is het dan met je gebeurd. Ik dacht aan mijn moeder, daar in Klimmen en het vuur hield maar aan. Ik hoorde een verschrik kelijk gegil van u weet wel, diedan noemt hij de naam van één zijner kameraden. Hij schreeuw de om hulp, doch het geluid van de inslagen overstemde het gekreun. Ik voelde een klap tegen mijn been. De soldaat J. P. Voois (uit Monster), die bij mij lag, vroeg: „Ben je ge wond„Ja", ze ik. „Ik geloof het wel". Toen kreeg ik weer een klap, veel heviger. Voois krabbelde wat naar mij toe, doch het was glad met die sneeuw. Hij scheurde met zijn bajonet mijni broekspijp in flar den. Ik had een scherf tegen mijn scheenbeen gekregen. „Dat valt wel mee" zei Voois, doch ik zei: „Joh, je moet hoger wezen. Daar lag mijn heup aan diggels. Ik kreeg verschrikkelijke pijn. Ik pro beerde weg te schuifelen, maar door de sneeuw mislukte dat steeds. De pijn was niet om te harden. Ik bad om dood te gaan, want ik was bang, dat ik ongelukkig zou worden. Ik ge raakte buiten bewustzijn. Onze dok ters hadden me eerst verbonden en een spuitje gegeven. Toen kreeg ik een verschrikkelijke, tocht met een stretcher jeep. Dat zal ik nooit verge ten. In de ambulance-wagen ging het beter, want het spuitje werkte reeds en het duurde niet lang of ik lag al weer in een helicoptere. In geen tijd lag ik op de operatietafel. Toen 'ik weer wist, dat er een leven bestond, lag ik geheel in het gips. Zes dagen bleef ik zo liggen, vervolgens werd ik per vliegtuig naar Tokio vervoerd. Het gips werd er af gehaald en de Amerikaanse zuster had de scherf, die mij zo verwond had, op mijn buik „geplakt". De Amerikanen houden van souvenirs. Lange tijd heb ik die scherf bij mij gehouden, doch ik ben hem met dat steeds verhuizen, kwijt geraakt. Het gaat nu veel boter met mij. Het zal wel een aardig tijdje du ren voor ik weer de oude ben, doch de dokter heeft gezegd, dat alles weer in orde zal komen. In geheel mijn leven zal ik die tien minuten niet vergeten. Dat vreselijke gekreun van die kameraad, mijn eigen ver wondingen en niet in staat te zijn ergens te helpen, die orkaan van vuur, mijn hemel ik kan mij voorstel len, dat je daar een shock van krijgt De „Jutlandia" rommelt wat. Over enige uren gaat het in Korea zo be kende hospitaalschip naar het oude Europa. succes verwacht, voordat de Russen duidelijk hebben gemaakt, hoe zij zich het houden van werkelijk de mocratische verkiezingen in de beide helften van Duitsland voorstellen, en voordat men een redelijke mate van overeenstemming heeft bereikt over de voorbereiding daarvan. Oorspronkelijk hield men er aan vast, dat het toezicht op die verkie zingen in handen zou moeten zijn van de commissie uit dc Verenigde Naties, die daartoe reeds is gevormd. Rusland en Oost-Duitsland hebben echter geweigerd die commissie te erkennen of zelfs maar in Oost- Duitsland toe te laten en thans zou den de Westelijke mogendheden de gedachte van toezicht door de Ver enigde Naties dan ook hebben ver worpen. Goed stemmen is gewetensplicht Het gevaar van de overheersing door een communistische minderheid is in Italië zo sterk geworden, dat sommige bisschoppen in de omgeving van Napels de stemplicht der Katho lieken in hun diocesen tot een ern stige gewetensvraag hebben gemaakt. Het stemmen op zich wordt als een zware verplichting gezien, het stem men op communistische lijsten met zware zonde gelijk gesteld. Over de afloop der verkiezingen in Rome zelf toont het Dagblad der Ka tholieke Actie in Italië, „II Quotidia- no", zich niet ongerust, op voorwaar de tenminste, dat 80% der 1.103.384 kiezers zich ter stembus zal begeven. Blijft dit cijfer lager, dan nemen de kansen voor de communisten, die worden aangevoerd door een ambi tieus, neutraal man als Francesco Sa- verio Nitti, op gevaarlijke manier toe. Daarom wordt een beroep op alle Ka tholieken gedaan om hun stem uit te brengen, daar het niet-kiezen niet alleen een lafheid, maar ook een on vergeeflijke fout is. Duitse paspoorten- zwendel De Westduitse politie heeft een bende ontmaskerd, welke tegen ho ge betaling valse paspoorten ver strekte aan duistere elementen, die het land uit wilden. Zij arresteerde de bendeleider en verscheidene van zijn handlangers, waaronder een be kende advocaat uit Frankfort en vier Beierse politie-ambtenaren. Valse paspoorten werden verstrekt op valse vestigingsvergunningen te gen betaling van duizend gulden per persoon. Voor het verschaffen van een visum, meestal voor landen in Zuir-Amerika, werd nog eens dui zend gulden in dollars berekend. Meer dan honderd mensen, die nog in Duitsland vertoeven, heisben een vals paspoort, maar de grenspolitie is nu gealarmeerd. De zwendel is ontdekt, doordat één van de houders van een vals pas poort in de gevangenis terecht kwam, nadat hij zich door de Bondsregering enkele millioenen marken had laten uitbetalen voor niet-bestaande op drachten van het Franse bezettings leger in Duitsland. Als we sterk willen zijn, moeten we eerst ons doel kiezen en onze weg vaststellen, dan moeten we die. weg banen, wat er ook gebeure.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1