Plastiekenkwestie van het badhuis gaf aanleiding tot meningsverschil Gemeenteraad Alphen a. d. Rijn Malle J Jtumpa Motflató verslaat.... een mug Shvaze Cüttte VRIJDAG 9 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Verkoop van Industrieterrein aan de N.V. „De Baronie" Voor de aanvang van de vergade ring, die wegens familieomstandig heden niet werd bijgewoond door weth. A. J. Dekker en door de heer G. Nijman, feliciteerde de heer Ruijs- senaars, nestor van de raad, de burg. met diens benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De burg. was voor de onderschei ding erkentelijk jegens H. M. de Ko ningin en allen die haar hebben be vorderd. De heer Rogaar (P. v. d. A.) was teleurgesteld door het antwoord van B. en W. over het verzoek van zijn fractie tot instelling van een bur gerdag t.b.v. jonge kiezers. Hij wilde niet doordrijven, maar hoopte, dat het toekomstige college een gunstiger standpunt zal innemen. Na herinnerd te hebben, hoe door de vestiging van Avifauna, middels pers, vakbladen en radio veel good will gekweekt is voor de gemeente, wees de heer Rogaar er op, dat door de plastiekenkwestie van het badhuis, via dezelfde spreekbuizen in enkele maanden weer veel hiervan is teniet gedaan. Spr. noemde het geval klein zielig en stelde voor de plastieken alsnog te bestemder plaatse aani te brengen. Zijn partijgenoot, de heer v. d. Ak ker, laakte de wijze waarop B. en W. de door zijn fractie gestelde vragen met betrekking tot deze aangelegen heid hebben beantwoord. Hij steunde het voorstel van zijn partijgenoot. De heer Slootjes (K.V.P.) was het in grote lijnen hiermede eens. De heer Geerlof (A.R.) steunde het beleid van B. en W. en sprak de hoop uit, dat ook het „toekomstig college" een zelfde standpunt zal innemen. De heer Verdonk (C.H.) zeide, dat deza aangelegenheid op de juiste wijze is behandeld. Dé heer Ruijssenaars (K.V.P.) ver enigde zich met het antwoord van B. en W. i.z. de burgerdag. Spr. acht te niet juist, dat het college zich zou begeven op het pad van de politieke organisaties. Betreffende de plastie ken stelde hij de vraag of dit een zaak is van het college of van de raad. De aard van de ingezetenen is bij dit besluit richting gevend geweest en dat is juist. Meningsverschil. De voorz. wilde hierover aileen dit zeggen: dat hier een beleidskwestie vani het college aan de orde is. Niet temin was spr. bereid het voorstel in stemming te brengen. Alvorens tot stemmen werd over gegaan vroeg weth. v. d. Berg (C.H.), dat de raad zich eerst zou uitspreken bij wie de verantwoordelijkheid be- rust- j De voorz. bleef van mening, dat de raad het recht had het college ver antwoording te vragen. Weth. v. d. Berg bleef verlangen, dat de raad zich dan maar uitsprak voor of tegen het beleid van het col lege, in- de vorm van een motie van ver- of wantrouwen De heer Rogaar had geen behoefte aan 'n motie van wantrouwen. Zijn fractie verschilt van inzicht met B. en W.; vandaar zijn voorstel. Weth. Deerenberg (K.V.P.) schaar de zich achter zijn ambtgenoot en stelde het op prijs, dat de raad zich eerst uitsprak over de vraag: al of geen B en W.-beleid Indien vast komt te staan, dat het hier een aangele genheid betreft, waarover het colle ge alleen dient te beslissen, dan heeft het geen zin het voorstel van de P. v. d. A. ini behandeling te nemen. De heer Ruijssenaars verzette zich tegen een voorstel van de zijde van de raad in elke vorm en blijft bij zijn standpunt, dat het college het zelf maar moet uitmaken of deze plastie ken dan wel andere in de gevel wor den aangebracht. Weth. v. d. Berg zeide, dat, indien het voorstel werd aangenomen, hij daar uit zijn conclusie zal trekken. De voorz. bracht tenslotte het veel omstreden voorstel in zijn oorspron kelijke vorm in stemming. Het werd verworpen met 13 tegen 4 stemmen. Voor waren de heren Rogaar, v. d. Akker, v. d. Meent en Slootjes. Financiële kwestie. De rekening over 1951 en de be groting voor 1952 van de vereniging „Alphens Zwembad", waarmede sa menhangt de bepaling van de subsi die over 1951, groot 1932.17, zag de heer v. d. Meent gaarne in de commissie van bijstand voor de finan ciën, daar hij bezwaren heeft tegen de tarieven. De voorz. zegde toe en wilde dit punt aanhouden. De heer Kroon merkte op, dat het bedrag van de schoolartsendienst be neden de raming is gebleven. Komt hier nog iets terecht? Ziet hier finan ciële consequenties voor de gemeen te aanwezig en zou deze gaarne on derzocht zien. De voorz. zegde dit toe. De heer Ruijssenaars merkte op. dat het kleuteronderwijs in de ge meente stiefmoederlijk wordt be deeld. Deze zaak heeft de aandacht, stel de de voorz. gerust. Bij het aangaan van ruiling van eigendommen met de heer J. Gesman, in verband met de bouw van de nieu we brug, spraken de heren Kroon, v. d. Meent en Rogaar zich uit tegen het desbetreffende voorstel, daar zij deze ruil voor de gemeente nadelig ach ten. De voorz. zeide, dat B. en W. voor het voldongen feit werden geplaatst. Spr. achtte het een wijs beleid deze kwestie te aanvaarden om de brug- bouw niet te stagneren. *De heer v. d. Meent zag niet in, waarom de betreffende huizen aan de Voorstraat in waarde zouden ver minderen. Integendeel. Ze komen straks in een nieuw centrum te staan. Weth. v. d. Berg gaf dit toe, maar het uitzicht voor de bewoners wordt grotendeels weggenomen door de oprit van de brug. Het voorstel werd hierna aangeno men. Tegen waren de heren Kroon, v. d. Meent en Rogaar. Verkoop grond aan N.V. Dc Baronie. Hierna ging de raad in geheime zit ting. Na ongeveer 45 minuten werd de openbare vergadering heropend. Vervolgens besloot de raad tot ver koop van ongeveer 2 ha. bouwgrond aan de N.V. Chocoladefabriek „De Ba ronie" te Schiedam, tegen 3.25 per m2., ten behoeve van de vestiging van een nieuwe fabriek op het indus trieterrein t/o de oprit aan de Hoge zijde van de nieuwe brug over de Rijn. Vele leden spraken hierover hun genoegen uit. Men sprak het ver trouwen uit, dat er spoedig meerdere industrieën dit voorbeeld zullen vol gen. Ook het college was voldaan over de gevoerde besprekingen en het bereikte resultaat met de Baronie, zei de voorz. Hierna stelde de raad zich met alg. stemmen garant voor rente en aflosing van het investeringskapi taal der N.V. ad 1 millioen gulden (rente 314 Deze garantie is ver antwoord, gezien de levensvatbaar heid van deze industrie, aldus de voorz. Vervolgens aanvaardde de raad de aanbieding van een lening ad 200.000.— a 2% voor 3 jaar. De heer Ruijssenaars gaf met enige voldoening zijn stem aan het voorstel inzake aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de bijzondere school voor v.g.l.o. aan de Julianastraat, omdat deze christelijke school de eerste is, die de vruchten plukt van de door de R.K. school gevoerde strijd met be trekking tot de aanschaffing van catechism us boekj es. Mislukte lening Op een desbetreffende vraag van de heer v. d. Meent zeide de voorz. met betrekking tot de gemeentelijke woningbouwlening die zoals ge bleken is niet geslaagd is, doch waarvan de deelnemers merendeels hun inschrijving hebben laten over boeken op de nationale lening, dat als gevolg van laatstbedoelde lening de gemeente Alphen aan den Rijn de beschikking heeft gekregen over plm. 100.000.voorts is de ge meente erin geslaagd een lening van 250.000te sluiten voor woning bouw ten behoeve van industrieën. Wat echter van de 120.000.nog terecht zal komen is een open vraag. Hoe zal de toewijzing gaan? Nog onbekend. De heer Brokaar heeft het voor stel tot openstelling van winkels tot 10 uur des avonds tijdens de Laura- week met gemengde gevoelens ont vangen. De middenstand kan zich hiermede verenigen, maar hoe staat het met de werknemers in de za ken? Waarom werd de vakcentrale hieromtrent ook niet gehoord? Ook de heren Geerlof en v. d. Ak ker drongen aan op bespreking met de vakcentrale. De voorz. zegde, dat het niet ver plicht zal zijn open te blijven. Hier wordt slechts de mogelijkheid ge schapen uitvoering te geven aan wat de wet mogelijk maakt. Spr. betwijfelde of het personeel wel in geschakeld zal behoeven te worden. In elk geval wilde spr. een beroep doen op de middenstanders het per soneel slechts bij uiterste noodzaak in te schakelen. Hierna aangeno men. De heer Kroon informeerde of de bestrating en riolering van de Vij verstraat openbaar worden aanbe steed. Inderdaad, zei de voorz. De overige agendapunten, waar van we de belangrijkste eerder na der hebben besproken, werden z.h.st. aangenomen. ALKEMADE Geb.: Maria J., d. v. J. C. v Meer en A. P. Koek; Gregorius H., z. v. J. J. Kerkvliet en A. A. M. Boon; Hendrikus G. P., z. v. H. G. Opdam en M. P. Dongelmans; Juliana C. M. d. v. J. M. Akerboom1 en M. A. van der Meer; Leonardus F. G, M., z. A. M. J. van der Meer en Th. H. M. van der Hoorn; Johannes A. M., z. v. J. P. J. Cozijn en G. M. van Oosten; Jozef Th. M., z. v. H. J. Hoogenboom en C. E. S. de Koning; Cornelis L. J. M., z. v. J. Akerboom en E.' M. Ber nard; Annie G. M., d. v. P. J. Opdam en B. J. G. Wolvers; Hyronimus P. G., z. v. J. G. Reurings en W. C. Vrij burg; Marijke W. M., d. v. G. J. van der Meer en J. H. de Jong; Johannes C. L., z. v. J. van Zanten en W. J. van Veen; Elizabeth M., d. v. A. van der Ing en A .W. van der Frits; Marinus G. A., z„ v. G. B. Dobbe en E. J. M. Pouw. Ondertr.: C. J. M. de Jong en E- M. Plasmeijer; G. .M. Wesselman en A. Th. J. Schrama; C. Verwer en A. G. van Veen. Geh.: P. J. Wesselman en A. Hillebrand; J. Th. Bakker en J. M. Klink; C. G. Borst en J. J. Borst; P. C. van der Zwet en M- J. Th. van der Meer; H. M .Immerzeel en G. M. van der Geest;; J. C. Hogenboom G. J. van Haastrecht; J. Th. Heems kerk en H. J. van der Geest; C. G. Turk en A. Engel; J. Jansen en G. M. Volwater; C. van der Star en M. W. Th. van der Zwet; G. Roos en P. A. Zoetendaal; P. B. v. Smorenburg en H. H. van der Geest. Overl.: Willem van Diemen, 85 j.; Nicolaas H. M. Spruit, 2 1/2 j. P. J. VAN DER ZWAARD TER AARDE BESTELD. Donderdagmiddag had op de alg. begraafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer P. J. van der Zwaard, die Maandag j.l. op noodlottige wijze om het leven kwam. De belangstel ling op de begraafplaats was enorm. Achter de lijkbaar, die bedolven ging onder een schat van bloemen, hadden zich o.m. aangesloten deputaties van slagerspatroons uit deze gemeente en omgeving. Door een drietal vrienden uit deze slagerskringen werd een kort woord gesproken, waarna ds. G. C. Tromp, Ned. Herv. predikant, woorden van troost sprak tot de familie. Op zijn verzoek is aan de heer G. Verwey, gemeenteopzichter, door B en W met ingang van 1 Juli a.s., op eervolle wijeze ontslag verleend, in verband met zijn benoeming als gemeente-ardhitect van Bergschen- hoek. HAZERSWOUDE RK.S.V. St. Bernardus. Een klein aantal leden van St. Bernardus was opgekomen voor de ledenverga dering. De voorz. spoorde de leden aan de contributie geregeld te be talen. Verder kwamen de terreinver betering ter sprake. De verdeling van kaarten voor de wedstrijd Hol landZweden kon niet volledig doorgang vinden, daar er» in dg ver gadering niet voldoende belangstel ling voor was. Leden van St. Ber nardus, die nog een kaart willen ontvangen, kunnen zich opgeven bij de voorz, voor Zaterdagavond. Zondag a.s. St. Bernardus 1VNL 1, te 2.30 uur. Geb.: Hendrika M. M., d. v. P. Fase en M. P. Louwers; Aart A., z. v. P. van Gorkum en N. Harkes; Johanna, d. v. A. A. Oudenaarden en M. C. de Gier; Tannetje M., d. v. C. A. Stam en W. M. Westdorp; Cornelis A. M.. j. A. M. de Groot en M. Th. Schrama. KOUDEKERK Geboren: Fredericus Maria Adria- nus, zn van C. J. Zuijdwijk en J. M. Rotteveel. Ondertrouwd: Hendrik van den Berg, 54 jr wed. van Dirkje Slegten- horst, eerder wedunaar van Jantje Smit en Catharina Slegtenhorst 48 jaar. NOORDEN Feestvergadering van Middenst. De RJC. Middenstand organiseerde Woensdagavond in de zaal van de Wed. A. Kuyf een feestvergadering, waarbij ook de middenstanders van de omliggende plaatsen waren uitge nodigd. Aanwezig waren o.a. de pastoors van Noorden, Aarlander- veen en Nieuwkoop en de kapelaan van Nieuwveen. Pater Rembertus sprak over de naasteliefde in de mid denstand, alsmede over de houding tegenover de cliënten en fabriekan ten. Ook haalde de spreker de boek houding erbij, die in vele midden standszaken veel te wensen over laat. Daarna sprak de geest. adv. pastoor W. G. Buren een kort woord. Hierna bleef men, onder een stukje muziek en een kopje koffie, gezellig bijeen. Enkele dames zongen een paar liederen. Ten bate van de San- to^ werd nog een verloting gehou den. Alvorens de voorz. deze bijeen komst sloot, sprak de kapelaan van Nieuwveen nog over de processie van de middenstand naar Heilo, wel ke hij warm aanbeval. ROELOF ARENDSVEEN Jaarvergadering „Veender- en Lij- kerpolder (buiten de bedijking). In hotel „De Vier Heemskinderen" kwamen de stemgerechtigde inge landen van de Veender- en Lijker- polder buiten de bedijking gister avond in jaarvergadering bijeen. Voor de aanvang had de stemming plaats voor de verkiezing van een voorz. wegens periodieke aftreding van de heer E. Elstgeest Az., die zich met grote meerderheid weer herko zen zag. Namens de commissie van onderzoek tot nazien der rekening bracht B. v. d. Meer Cor. een gun stig rapport uit. Penn. Jac, v. Berkel las de rekening 1951 voor waarna deze als volgt werd vastgesteld. Ba tig saldo 1950 1374,45, geraamde ontvangsten 1951: 20104 89, werke lijke ontvangsten 19491,26. Uitgaven 1951 geraamd 20104,09 en werke lijke 18571,93 met als batig saldo 919,33. De begroting 1952 werd op inkomsten en uitgaven vastgesteld op 16471,14, waarbij de polderlasten gerekend waren tegen 37.per HA. In de commissie voor onderzoek der rekening werden benoemd W. v. d. Meer Jz, G. Rietbroek en E. J. van Ruiten. Hierna ging de vergadering accoord met het bestuursvoorstel, om van alle huiseigenaren en bedrij ven voor de afwatering in het pol derwater een minium aanslag van 1.te heffen. Voorts werd mede gedeeld dat er gegadigden waren voor aankoop van de z.g. Mopmolen en deze te bestemmen voor experi- mentale doeleinden. De ingelanden konden verkoop wel goedkeuren mits een behoorlijke prijs bedongen werd. Machtiging werd verleend tot het aangaan van een eventuele vaste lening en kasgeldlening. De mening werd geopperd, dat de brug b j C. A. v. d. Wereld binnen enkele jaren wel vernieuwd zou moeten worden, Men drong er op aan nu reeds bij het gemeentebestuur te bepleiten, dat deze breder en in overeenstem ming met de doorvaart gemaakt zal worden. ZOETERWOUDE Zweedse onderscheiding. De heer J. A. Smits, wonende in de woonark Corel te Zoeterwoude, heeft hedenmorgen op het Zweedse ge zantschap te Den Haag de versierse len ontvangen behorende by de on derscheiding ridder in de orde van Wasa. De heer Smits heeft deze on derscheiding ontvangen voor het leggen van handelscontacten met Zweden. Vaoï de HAAGSE RECHTBANK. Looddiefstallen. Een 25-jarige wasserij knecht uit Leiden hield te veel van een borreltje. Hierdoor was hij er toe gekomen om gedurende de periode Augustus 1951 tot Februari 1952 niet minder dan 14 looddiefstal len te plegen bij het silogebouw aan de Oosterstraat. Door de Haagse rechtbank werd hij thans veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met afrek, conform de eis. „Leftrappertje". Een „leftrap per tje" had de officier van justitie bij de Haagse rechtbank de 20-jari ge bloemistknecht uit Rijnsburg ge noemd, die tijdens afwezigheid van zijn baas inbrak in diens huis en een geldkistje met 3000 'stal. Van het geld maakte hij maar 25.op en de rest bewaarde hij. Hij werd thans veroordeeld tot 10 maanden gevan genisstraf, waarvan zes maantden voorwaardelijk en met aftrek. De of ficier van justitie had eenzelfde straf geëist, doch dan met slechts vier maanden voorwaardelijk. Drank en fietsen. Voor diefstal van twee fietsen respectievelijk op het Pieterskerkhof en het Noordeinde werd een Leidse bureelambtenaar door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk. Tevens werd hij voor waardelijk terbeschikking van de re gering gesteld. In een psychiatrisch rapport was deze man, die nog nim mer veroordeeld was, sterk vermin derd toerekeningsvatbaar geacht ten tijde van de misdrijven. Van tijd tot tijd was hij drankzuchtig. De officier van justitie had zes maanden gevan genisstraf m.a. en voorwaardelijke terbeschikkingstelling geëist. HAAGSE ECON. POLITIERECHTER De augurken. Voor de Haagse Economische Politierechter diende een zaak tegen een inleggerij, die gevestigd is te Langeraar. Reeds eer der was deze affaire behandeld. De firma was wel gerechtigd om augur ken in blik te verkopen aan zee schepen, maar niet aan het binnen land. Ten laste was gelegd, dat men zich niet naar behoren had over tuigd of de koper ze wel aan zee schepen leverde. Ook had men zich niet tot het Bedrijfschap gewend om te vragen of de ontvangen verkla ringen van de kopers wel voldoende waren, De officier van justitie eiste 150.boete. Het werd 75. Dure bollen. Een landbouwer Voorschoten stond voor de groene tafel omdat hij zonder vergunning bloemen van narcissenbollen had ge oogst. Dit kwam hem duur te staan want conform de eis werd hij door de Haagse Ec. Politierechter tot 200.boete veroordeeld. De officier boos. De officier van justitie bij de Haagse F momische Politierechter maakte zich boos bij de behandeling van het zaakje tegen een Leidse rijwielhandelaar, die te recht stond omdat hij op 12 Decem ber geen prijslijst in zijn rijwielstal ling had gehad. Deze boosheid gold echter niet de verdachte, die er con form de eis met 5.boete afkwam, maar een postambtenaar. Wat was er gebeurd? De verd. had een schikking ge had, die hij binnen een bepaalde termijn moest betalen. Hij was ech ter enkele dagen te laat met de post wissel aan het postkantoor gekomen. De postbeambte had de wissel afge stempeld en toen pas gezien dat verd. over tijd was. Hierop had hij gewei gerd de postwissel in behandeling te nemen. „Waar bemoeit die man zich mee", vroeg de officier van justitie zich af. Hebt U het geld van de afgestem pelde postegel terug gehad? De verd. antwoordde ontkennend. De of ficier raadde de verd. aan dit alsnog te gaan doen en vroeg de postwissel om dit gevalletje eens nader te on derzoeken. EVALLEN GRAAG EEN BROEK. Aan het loket van pakketpost van het postkantoor te Göttingen werd dezer dagen een pakje afgegeven, ge adresseerd aan de kanselier der W. Duitse Bondsrepubliek. De postdirec teur overhandigde het pakje aan de politie, die het door een vakkundig wapenmeester liet onderzoeken. Groot was de verbazing van de politie, toen zij in een houten doos een oude zegelring vonden uit de 17e eeuw, waarmede een Duits mark graaf zijn oorkonden waarmerkte. In de doos bevond zich verder nog een brief, waarin de afzender meedeelt, dat hij de zegelring aan de vrouw van de Bondspresident schonk. De af zender zou het echter op prijs stel len, indien mevrouw de presidente, in verband met zijn financiële toestand, een nieuwe broek wilde sturen. Zijn broek was helemaal versleten. 27. Evy kende erg veel mensen en dat is altijd gemakkelijk. Vooral als je soms eens iemand nodig hebt. Zo kende ze bijvoorbeeld ook een piloot, Stroomlijn-Jimmy genaamd, die een eigen vliegtuig had. „Hallo, Jimmy!" zei ze, toen ze hem gevonden had, leunend tegen de deur van een han gar, „ik heb je nodig! Humpo Hots- flots is in gevaar! We moeten hem helpen!" „Natuurlijk", vond Jimmy, 1 „dat is logisch! Hoeveel geld heeft hij nodig?" ,,Het gaat deze keer niet om geld!" antwoordde Evy. „Er is1 iets geks met hem gebeurd. Hij zit namelijk ergens op een eiland in de Rode Oceaan en hij weet geloof ik zelf niet goed, hoe hij daar gekomen is. Heb je voldoende benzine in-je vliegtuig?" „Genoeg om drie ke»er om de wereld te vliegen", pochte Jimmy. „Ga mee." „George, wat moedig van je, in dat brandende gebouw te gaan om Mot ton te redden," zei ze zachtjes. Hij schudde het hoofd. „Ik heb niets anders gedaan, dan wat iedereen gedaan zou hebben. Als ik Motton rustig had laten vluchten, had ik hem een grotere dienst bewe zen. Nu heb ik niets anders gedaan, dan hem opjagen naar het gevaar lijkste plekje van het gebouw. Geen wonder, dat hij me aanviel!" Ze aarzelde even, voordat ze er iets opzei. Hij keek haar vragend aan. „George," zei ze tenslotte. „Ik zou je graag nog een gunst vragen. Heus het zal de laatste zijn." „En wat is dat?" „Als de zaak van Pritère te koop wordt aangeboden.zou jy die dan willen kopen? Het zou, daar ben ik zeker van, een meer dan uitstekende geldbelegging voor je zijn." „Is dit soms ook een onderdeel van je wraak? vroeg hij. „Wil je mevr. Pritère nog dieper vernederen, door het hoofd van haar zaak te worden?" „Anne werd vuurrood. „Dat was helemaal mijn bedoeling niet," verweerde ze zich, „Ik vroeg het alleen maar, omdat ik het als mijn schuld voel, dat zoveel mensen nu door de brand van mijn winkel werkeloos zijn geworden. Ik wil met de nieuwe firma niets te maken heb ben. Maar ik zou graag zien, dat mijnheer Morier de zaak voor jou ging drijven en dat het gehele perso neel van de twee winkels weer in goede harmonie aan het werk kon gaan." George's blik werd zachter. Hij stond op en kwam naast haar zitten. „Dat lijkt meer op Anne, zoals ik haar vroeger gekend heb," zei hy zacht. „Vergeef het me, dat ik daar net zo over je gedacht." „Na al wat er voorgevallen is, was dat anders heel gewoon!" Hij vatte haar hand. „Zeg eens, Anne, als je in de nieuwe zaak van Pritère geen belang stelt, wat ben je dan van plan te gaan doen?" Ze keek hem recht in de ogen. „Zul je de zaak dus kopen, als die in veiling komt?" „Natuurlijk!" Een grote dankbaarheid straalde uit haar ogen. „Dan kan ik tevreden heengaan," zei ze. „Ik ben niet van plan in Dam- meville te blijven. Nu ik eenmaal mijn wraak heb gehad, smaakt die me niet zo zoet, als ik verwacht had. Je hebt gelijk gehad met me te min achten. Ik wil ergens heengaan, waar ik mezelf weer kan worden." „En je vaderje stiefmoeder?" „Die blijven hier.en ik zal hen zoveel ik kan, steunen," zei ze. Hij drukte haar hand. „Amne, je weet. dat ik je liefheb! Ik heb je altijd liefgehad.en zal je blyven liefhebbenaltijd. Zou je, nu al die narigheden voorbij zijn, heus niet met iwe kunnen trouwen? Beschouw het desnoods als een le venspositie. Misschien zou je in een andere stad geen betere positie kun nen krijgen." Haar ogen vulden zich met tranen. „Je bent veel te goed voor me, George! Maar vergeet je op 't ogen blik niet, dat je eenstoen ik je voorstelde, met me te trouwen.... gezegd heb, dat „Dat ik weigerde je aan te nemen als een soort betaling, voor wat ik voor je gedaan had? Neen, dat ben ik niet vergeten, maar ik heb je lief, Anne, en ik geloof, dat nu die haat uit je hart is weggestorven er kans bestaat, dat je mettertijd hartelijker over me kunt gaan den ken. Als je me de gelegenheid' slechts wilt geven, je te dienen Ze keek hem in zijn vriendelijke ogen, zag hoeveel liefde daaruit straalde en wist, dat ze zich in een veilige haven zou bevinden. Ze voel de zich doodop na de zenuwslopende spanning en opwinding der laatste weken. Nu werd haar rust aangebo den door iemand, die hartelyk en goed voor haar zou zijn. Het was geweldig aanlokkelijk.... en ze kon er niet tegen op. „Nu, goed dan, George," fluisterde ze. „Ik.... ik wil met je trouwen." HOOFDSTUK XVH Het huwelijk Diezelfde dag nog vertelde Anne aan haar ouders, dat ze zo spoedig mogelijk een huwelijk met George zou sluiten. De vreugde van Marguerite Hébier kende geen grenzen. Ze vloog op An ne toe en kuste haar. „O, Anne, schat, wat is dat heer lijk!" riep ze uit. „Je kunt geen betere man krijgen dan George Cal- lon. Hij is alles, wat een jong meisje maar kan wensen!" Anne's hart kromp ineen. Ze be greep al te goed, wat haar stiefmoe der daarmee bedoelde. George was ryk. In haar ogen was hij een onbe taalbare schat Ook haar vader was blij, maar op heel andere gronden. „George is een echt goeie kerel, verklaarde 'hij. „Zijn vader was mijn vriend en ik kende hem door en door. En de appel valt niet ver van de boom." De volgende dag kwam George haar in zijn wagen halen. Hij vertel de haar, dat hij alle nodige schikkin gen had getroffen om zo spoedig mo- lijk te trouwen. Enige dingen zouden ze samen nog te regelen hebben. „En nu zou ik graag hebben, dat je eens meeging kijken naar het huis, dat ik voor ons op het oog heb. We zullen na ons trouwen natuurlijk wel eerst een poosje in het huis moeten wonen, waar ik nu ben. Maar het zal ons niet veel tijd kosten, het nieuwe huis in te richten." Hy reed met haar de stad uit naar een grote villa met een reusachtige tuin er omheen. Die tuin was zó mooi en het huis zó geweldig, dat Anne ze met een zekere angst be keek. „Maar, George,dat is toch veel te groot voor ons!Ik.ik zou. Hij schudde glimlachend het hoofd. „Je krijgt het nodige personeel, lieve kind," zei hij. „Zelf zul je niets te doen hebben, als voor je pleizier te leven. Je krijgt een kleine auito van me en je kunt 'n paard krijgen, als je wilt, en leren rijden." Ze begreep, waarom hij dit zei. Hij verbeeldde zich, dat zij zich zoveel mogelijk moest amuseren, als ze niet echt van hem hield; dat ze afleiding moest hebben. „Ikik zou me heel gelukkig voelen in je tegenwoordige huisje," fluisterde ze, doch hij glimlachte slechts en wees haar er op, hoe mooi de tuin aangelegd was, en hoe zonnig het terras voor het huis. Ze gingen overal rond. De kamers waren groot en boezemden Anne een zeker ontzag in. Reusachtige haarden waren in de muren ingebouwd onder hoge schouwen. Het houtwerk was weelderig gebeeldhouwd. Anne voel de zich een beetje gedrukt, tijdens hun rondgang, maar liet er niets van merken, want George was zo in zijn schik als een schooljongen. Voor geen geld ter wereld zou ze zijn pleizier bedorven hebben. Daarna keerden ze terug naar de auto en hij reed met haar naar bui ten. In een kleine herberg gebruik ten ze hun maaltijd onder een rozen- priëel, dat uitzicht gaf over een traag stromende rivier, sprankelend in het zonlicht. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6