De omzetbelasting nog niet lager Minister Lieftinck dreigt met intrekking „Oude" werklozen niet onder werkloosheidsverzekering Dagproductie industrie in Maart iets hoger VRIJDAG 9 MEI 1952 DE LEIDSE CUURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Beraadslaging geschorst Gisteravond heeft de Tweede Ka mer in behandeling genomen het wetsontwerp tot technische herzie ning van enige tabellen voor de om zetbelasting. De heer HOFSTRA (Arb.) merkt op, dat het ontwerp slechts van be perkte aard is, zodat er.weinig aan leiding is voor uitvoerige algemene beschouwingen. De heer RITMEESTER (V.V.D.) bespreekt de werkgelegenheid voor de Nederlandse industrie. Spr. vraagt de tijdschriften van het tarief van 15 procent naar het gewone tarief over te brengen. De heer VAN DE WETERING (C.H.) acht de incidentele herzie ning onvoldoende. Hij voorspelt ern stige gevolgen in de sector van de middenstand. De heer C. VAN DEN HEUVEL (A.R.) meent, dat het nu wel zicht baar moet worden, dat men niet straffeloos belastingen kan opvoeren. Het nu voorgestelde acht de heer van den Heuvel verdedigbaar; iedere ver laging valt toe te juichen. Voor perio dieken bepleit hij algehele vrijstel ling van omzetbelasting. De heer LUCAS (K.V.P.) merkt op, dat de minister toen hij destijds kwam met een weeldetarief van 30 procent, te hoog greep. Hij hoopt, dat het zal verdwijnen zo spoedig als de economische toestand van het land dit toelaat. De periodieke pers moet z.i. tegemoet worden gekomen; deze hulp is urgent. Hij vraagt met aan drang tegemoet te komen aan de wens der vaste commissie om tot vrijstelling over te gaan. De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) betoogt, dat de hele weeldebelasting onjuist is. De heer VAN DIS (S.G.) dringt er op aan, dat de in uitzicht gestelde algehele herziening zo spoedig moge lijk zal worden ingediend. Minister LIEFTINCK betoogt, dat men de vroeger genomen maatrege len tot verzwaring der omzetbelas ting moet bezien in het licht der toen geldende omstandigheden. Stond toen op de voorgrond het betalingsbalans aspect, thans staat meer op de voor grond het aspect der werkgelegen heid. De minister hoopt, dat men te zij ner tijd van het weeldetarief van 30% af zal kunnen. De inwerkingtreding zal zoveel mogelijk geschieden op de eerste van de maand volgende op die der aan vaarding door de Eerste Kamer en bekrachtiging door H. M. de Konin gin. Op bij de handel aanwezige voor raden zal een restitutie worden ge geven. Spr. wijst verschillende wen sen t.a.v. de belasting van bepaalde artikelen van de hand. Over de tijdschriften kan nader bij de amendementen gesproken worden. Er wordt niet gerepliceerd. Bij de artikels ge wij ze behandeling komen de amendementen aan de orde. De vaste commissie voor de belas tingen heeft een amendement inge diend om electrische wasmachines en geijsers van het tussentarief van te brengen naar het gewone tarief vani 4%. De MINISTER zegt dit amendement met overtuiging af te wijzen. Uit een oogpunt van betalingsbalanspolitiek zou het onjuist zijn verder te gaan dan 7%. In het vierde kwartaal 1951 was de invoer na de verhoging tot 15% 2 millioen. Dat leidt tot een structuele verschuiving in de was- verzorging en het heeft een nadelige invloed op de wasindustrie. Wijziging vani tarief zou het ver lies aan belasting weer met '/l mil lioen vergroten. De heer LUCAS (K.V.P.) verklaart dat de commissie bereid is dit amen dement in te trekken. Wat het amendement der commis sie inzake de tijdschriften betreft zegt de MINISTER dat hij de Kamer niet tegemoet kan komen. Er zijn za kelijke bezwaren. Een vergelijking met kranten gaat niet op; kranten behoren tot de eerste noodzakelijkhe den voor de voorlichting. Een staatsrechtelijk bezwaar zou zijn, dat men buiten de considerans gaat. Alle wijzigingen betreffen de weel- detarieven. De minister heeft zeer overwegende bezwaren tegen het amendement. Hij zal moeten overwe gen het ontwerp in te trekken als het amendement wordt aanvaard. Op het gebied der tijdschriften zegt hij zo ver te zijn gegaan als moge lijk is. Geïllustreerde tijdschriften heeft hij al teruggebracht tot het ta rief van; 4%. De heer LUCAS (K.V.P. handhaaft het amendement en geeft een wijzi- ;ing in de considerans in overweging im aan het bezwaar van de minister tegemoet te komen. De MINISTER zegt bevreesd te zijn voor het precedent, dat geschapen wordt. Hij acht dit een ontaarding in het amendementsrecht. Voor het reces denkt spr. te ko men met een wijziging van de hele omzetbelasting. Dan kan men voor ieder artikel een regeling maken. De heer LUCAS (K.V.P.) verklaart het amendement te moeten handha ven. De heer HOFSTRA (Arb.) ver klaart, dat als de minister zijn ont werp intrekt als het amendement wordt aangenomen, zijn fractie zal tegenstemmen. DE MINISTER verklaart het amen dement onaannemelijk. De heer LUCAS (K.V.P.) zegt, dat de commissie ook na deze verklaring het amendement niet kan intrekken. Bij zitten en opstaan wordt het amendement aangenomen. Alleen de P. v. d. A. blijft zitten. De MINISTER vraagt schorsing der beraadslaging* Het ontwerp wordt voorlopig van de agenda afgevoerd. Belastingvrijstelling voor gaven en giften De Tweede Kamer heeft daarna in de late „avond in behandeling geno men het wetsontwerp tot wijziging van het besluit op de inkomstenbelas ting 1941, van het besluit op de loon belasting 1940 en van het besluit op de vennootschapsbelasting 1942. De voorgestelde wijziging beoogt ver lichting van de moeilijkheden van de kerkelijke, charitatieve, culturele en wetenschappelijke instellingen, door voor bepaalde giften ten behoeve van zodanige instellingen belastingreduc tie te verlenen. De heer LUCAS (K.V.P.) verdedigt een amendement op het voorgestelde nieuwe artikel 51a van het besluit inkomstenbelasting. In dit artikel wordt gezegd, dat bij het bepalen van een vermindering giften slechts in aanmerking komen indien en voorzover zij in totaal twee ten hon derd van het zuiver inkomen en te vens 100 te boven gaan. Het amendement beoogt de grens van 2% te doen vervallen. De heer C. VAN DEN HEUVEL (A.R.) verklaart aanvankelijk de nei ging te hebben voor het amendement te stemmen. De heer HOFSTRA (Arb.) meent, dat men alleen een fiscale tegemoet koming moet geven, als de gift een offer betekent. De gedachte van het amendement kan zijn fractie niet aanvaarden. De minimumgrens van 2% voor naamloze vennootschappen is z.i. te hoog. Minister LIEFTINCK is van oor deel, dat het doen vervallen van de 2%-grens het aantal gevallen, dat vani de faciliteit gebruik kan maken zeer veel groter zal doen worden. De controle zou aanmerkelijk moeten worden verscherpt. Bovendien zou den de burgetaire gevolgen veel ern stiger zijn. Hij meent wel, dat de 2%-grens voor de naamloze vennootschappen wat te ver gaat. En hij dient een wijziging in, beogende deze grens te brengen op 1%. De minister verklaart het amende- ment-Lucas niet te kunnen aanvaar den. De heer LUCAS (K.V.P.) vraagt of dit „onaanvaardbaar" voor alle drie amendementen (op besluit in komstenbelasting, besluit loonbelas ting en besluit vennootschapsbelas ting) geldt. Het eerste amendement trekt spr. in. De MINISTER verklaart dat ook de andere amendementen, die precies dezelfde strekking hebben, niet aan vaardbaar zijn. De heer LUCAS (K.V.P.) trekt nu ook deze amendementen in. Het wetsontwerp wordt hierna z.h. s. aangenomen. Overeenkomst in zake enige onder Werkendam en Made en Drimmelen gelegen gronden. In de nacht is nog aan de orde ge komen het wetsontwerp tot goed keuring van een overeenkomst inzake enige onder Werkendam en Made en Drimmelen gelegen gronden. Bij deze overeenkomst zijn enige gronden aan het kroondomein onttrokken en toe gevoegd aan het staatsdomein. Op 18 Januari 1952 is te Bonn tus- seni het Koninkrijk der Nederlanden en de bondsrepubliek Duitsland een verdrag gesloten, houdende vaststel ling van een ontginningsgrens voor oostelijk van de Nederlands-Duitse landsgrens gelegen steenkolenvelden. Het wetsontwerp tot goedkeuring van dit verdrag is vannacht in> de Twee de Kamer zonder beraadslaging of stemming aangenomen. Te ruim een uur na middernacht wordt de vergadering gesloten. Met 61 tegen 6 stemmen heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp overgangsregeling werkloosheidsver zekering aangenomen. Tevoren was een vijftal communis tische moties verworpen, waarin verbetering der overbruggingsrege ling en het brengen van reeds werk lozen onder de op 1 Juli a.s. in wer king tredende wet op de werkloos heids- en wachtgeldverzekering werd voorgesteld. De oude werklozen, voor wie geen premie betaald is, blijven dus onder de overbruggingsregeling vallen en wel gedurende 21 (dit was tot nu loe: 13) weken. Bij de verdediging van het wets ontwerp concludeerde minister JOE- KES, dat het, hoewel teleurstellend voor de oude werklozen, noodzakelijk is de wet te doen luiden, zoals ze thans is voorgesteld, om de grondslag der verzekering niet prijs te geveru. Staatssecretaris VAN RHIJN be- ffiaade JCuiió-atideKócfteidinyen toogde, dat de administratieve be zwaren tegen het brengen der oude werklozen onder de wet door velen sterk onderschat worden. De Sociaal-Ecenomische Raad zal heden (Vrijdag) zijn rapport vaststel len over de compensatie van de werkloosheidsuitkeringspremie. Dan zal de Stichting van de Ar beid dit rapport bespreken, waarna onder het voorzitterschap van de staatssecretris een afvaardiging der Stichting met hoofdambtenaren van het departement van Sociale Zaken de zaak zal bezien. Vóór 1 Juli moet over deze com pensatie een beslissing vallen. Brandweer taak van gemeenten De Tweede Kamer heeft gisteren het ontwerp-Brandweerwet zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Dit ontwerp, dat nu voor de derde keer werd behandeld (een eerste ontwerp heeft de Kamer indertijd niet willen aanvaarden, een tweede ontwerp kon gisteren in gewijzigde versie eindelijk genade vinden) legt nu, naar de wens van de meerder heid in de Kamer, de leiding van de brandweer in de eerste plaats in ge meentelijke handen. De taak van de Rijksbrandweer- inspectie wordt aanmerkelijk minder ingrijpend dan de regering oor spronkelijk wenste. Minister Beel heeft bij de behan deling gisteren een amendement overgenomen, er toe strekkende dat de bepaling vervalt volgens welke ambtenaren van de Brandweerin spectie met een ministeriële lastge ving woningen kunnen betreden. Deze bevoegdheid blijft aan de bur- Bestrijding der werkloosheid In de vergadering der Tweede Kamer zijn gisteravond z.h.st. twee wetsontwerpen aangenomen, verband houdende met de werkverruiming. In het eerste wordt f 25 millioen aangevraagd voor voorschotten voor werken door lagere publiekrechte lijke lichamen in het belang van de werkverruiming uit te voeren. In het tweede wordt voor kosten, verbon den aan het nemen van maatregelen ter voorbereiding van toekomstige werkverruiming f 7.500.000 aange vraagd. De post „kosten werkgele- genheidspolitiek" wordt met 36 millioen verhoogd en gebracht op 51 millioen. Minister Lieftinck merkte op, dat de voortgang welke is gemaakt met de bestrijding der werkloosheid, on voldoende is. De hoop is gerecht vaardigd, dat er een verbetering in deze bestrijding zal komen. In de organisatie is al een zeer aanmerke lijke verbetering ingetreden. De re gering heeft een aantal maatregelen genomen en die werpen al resulta ten af. De minister betoogde, dat een machtigingswet niet nodig is; er is een voldoende bedrag beschikbaar voor de eerstkomende maanden. In de loop van dit jaar zullen aan merkelijk grotere bedragen voor mi litaire uitgaven in -het binnenland worden gecontracteerd. Totaal zal dat een bedrag van f 1218 millioen voor militaire orders zijn. Daarnaast is een toeneming voor 1952 te ver wachten van 609 millioen in ver gelijking met 1951. Daardoor wordt de werkgelegenheid mede verhoogd. Dure politieschool Een „ronduit verbluffend" verslag Hier is op een dusdanig onverant woordelijke wijze met belastinggeld omgesprongen, dat de gedachte aan corruptie als vanzelf opdoemt, aldus luidt een opmerking van de Tweede Kamercommissie voor de Rijksuitga ven over de in 1949 gemaakte kos ten voor de politieschool te Hilver sum. De commissie noemt het ver slag van de Algemene Rekenkamer hierover ronduit verbluffend. De opleiding van negen leerlingen, van wie er zeven tenslotte tot ad- spirant-officier van politie zijn be noemd, heeft in twee jaar tijds 160.000 gulden gekost. Verbouwings- kosten, aanvankelijk geschat op 7500 gulden, bleken later 55.000 gulden te bedragen en dat bedrag zou nog met 42.000 gulden moeten worden verhoogd voor kosten van inrichting en met 4000 gulden voor een afras tering. Wanneer hier de minister van we deropbouw niet had ingegrepen, al dus zegt de commissie, zou zijn ambt genoot van justitie deze bedragen aan een gehuurd pand hebben ver timmerd. Een dergelijk onverant woord financieel beleid verdient, zo meent de commissie scherpe afkeu ring. Intussen was er al 16.000 gulden aan de buitenplaats Wisseloord te Hilversum, het bewuste pand, ver timmerd. De commissie noemt het ook onbegrijpelijk, dat de Regering aan de eigenaar van Wisseloord 55.000 gulden schadevergoeding heeft betaald voor het opzeggen van een huurovereenkomst en het terugbren gen van het huis in de oorspronke lijke staat. De minister van justitie zegt in een brief aan de Tweede Kamercommis- dat de verbouwingskosten zo hoog zijn opgelopen, daar er ver borgen gebreken in het huis werden ontdekt. De andere bedragen zijn niet uitgegeven, daar men toen reeds had besloten de opleiding over te brengen naar het gebouw Lommer rijk, te Hilversum. Maar inmiddels was de opleiding reeds begonnen. Aan salarissen van leraren en leer lingen is respectievelijk uitgegeven 49.019 en 38.903 gulden. In feite heeft de verbouwing van Wisseloord 16.137 gulden gekost en de buur voor de beide panden bedroeg 30.374 gulden. Naar de mening van de Tweede Kamercommissie blijkt uit deze me dedelingen duidelijk, dat in dit ge val niet is gehandeld met de zorg, die men had mogen verwachten. Taart voor Moeder-Koningin Op het paleis Soestdijk is gister morgen aan koningin Juliana een moederdagtaart aangeboden, ver vaardigd door leerlingen van de R.K. Vakschool voor Banketbakkers en de Nederlandse Vakschool voor Ban ketbakkers in Amsterdam. Van een viertal leerlingen, die vergezeld waren van de directeuren dezer scholen, en de heer H. J. Wijers, voorzitter van de ondervak groep banketbakkerij, heeft de Ko ningin de taart persoonlijk in ont vangst genomen. TWEE KLEUTERS GERED. Woensdagmiddag vielen twee jon getjes, de 5-jarigen M. de R. en T. v. d. Za beiden uit de Menninckstraat te Den Haag, al spelend van een trapje in de Scheveningse haven. De 2-ja- rige postbode Jacobus Harte veld en de 31-jarige vis verwerker Ment Spaans sprongen de kinderen geheel gekleed na Reeds waren zij negen meter uit de wal en verscheidene keren on der water geraakt, toen het de beide redders gelukte na enkele duiken de drenkelingen te grijpen en op het droge te brengen. De dappere red ders dropen van de olie, die hun kle ren volkomen bedorven had en de ge redde kleuters zochten al brullend een goed heenkomen. „N.v.d.D." VOORTVLUCHTIGE EIGENAAR VAN AUTO-VERHUURBEDRIJF IN ANTWERPEN AANGEHOUDEN. De 38-jarige H. G., eigenaar van een auto-verhuurbedrijf te Amster dam, die door de Amsterdamse re cherche werd gezocht verdacht van het verduisteren van 18 personen auto's en 60 bromfietsen met een to tale waarde van ruim 100.000 gulden, is in Antwerpen gearresteerd. De Nederlandse politie zal uitleve ring van G. verzoeken. Donderdagmiddag reikte de voorzitter van het Nederlandse Roode Kruis, Ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken, de onderscheidingen uit, die ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, door het hoofdbestuur van het Roode Kruis waren verleend Baron van Tuyll van Serooskerken overhandigt de hoogste onderscheiding, die door het Roode Kruis verleend kan worden, n.I. het Kruis van Verdienste, aan de Inspec teur van de Geneeskundige Dienst der Koninklijke Landmacht, Generaal- Majoor Dr. J. Th. Wilkens, verder van links naar rechts: Mr. C. H. Muntz (Rotterdam) H. W. Prillevitz (Rotterdam) J. de Ruiter (Den Haag) en M. J. M. Ch. Strijkers (Maastrichts DIRECTEUR VAN SANATORIUM „DEKKERSWALD" JUBILEERT. Op 15 Mei a.s. wordt op het sana torium „Dekkerswald" onder Groes- beek bij Nijmegen het feit gevierd, dat de huidige directeur dr. A. J. Henneman, 25 jajr geleden werd be noemd tot geneesheer-directeur. Voor zyn benoeming was hij verscheidene jaren eerste geneesheer en later ge neesheer-directeur van het sanato rium te Horn. „Dekkerswald" werd onder zijn leiding internationaal ver maard als modern ingericht sanato rium, ziekenhuis voor longzieken, die er een therapeutische behande ling genieten volgens de nieuwste vindingen. Bij gelegenheid van het jubileum zullen oud-patiënten in de loop der jaren werden er enige duizenden pa tiënten op Dekkerswald verpleegd een gift aanbieden van 4.500 ten be hoeve van deze fondsen. „De proef met de organisatie van de afzonderlijke beurs voor Land bouw, Zuivel, Visserij en Techniek binnen het kader van de Jaarbeurs te Utrecht, is uitstekend geslaagd. Het bezoek was boven verwachting groot (60.000); er zijn goede zaken gedaan en vele contacten gelegd." Dit verklaarde mr. J. Milius, di recteur van de Kon Jaarbeurs, Don derdagmorgen, nadat de poorten van de beurs de avond tevoren om 6 uur waren gesloten. Het fraaie weer heeft natuurlijk in hoge mate tot dit talrijke bezoek bijgedragen, evenals de tentoonstel ling van de plattelandsvrouwen „Woning en kleding", waardoor dui zenden vrouwen de beurs bezochten, die anders vermoedelijk zouden zijn thuisgebleven. Ook over de organisatie waren de deelnemers zeer tevreden, al zijn'er, wat het Croeselaanterrein betreft, nog enkele wensen: door de veelheid van artikelen was het wel eens moei lijk zich daar te oriënteren. Men be perkt deze evenwel liever niet om niet te tornen aan de vrije-markt- keuze. DREEF, Burgsteeg 3-5-12 Tel. 20657 MEUBELEN - KARPETTEN mooie sortering in diverse Houtsoorten. Vnnal t 280 tot f 700. Onze INTE1UEURBEDDKN zjjn de besto vanBf 1 95.— tot f 180.—. (Advertentie) De gemiddelde dagproductie van de -Nederlandse industrie heeft na een daling gedurende enkele maanden in Maart een stijging te zien gegeven. Het indexcijfer van het C.B.S. steeg van 143 in Februari (23 werkdagen) tot 146 in Maart (23werkdag). Het algemeen productie-indexcijfer onderging een vrij sterke stijging en wel van 140 tot 146 (v. j. 157). Vorig jaar Maart vertoonde ook een belangrijke toeneming. Wat de afzonderlijke bedrijfstak ken betreft, valt in Maart een stijging te constateren van het indexcijfer voor bouwmaterialen, nl. van 126 tot 130, leder, schoenen en rubber van 170 tot 176. Er kan nu, als de Eerste Kamer I- t ontwerp goedkeurt, een Brand- weerraad worden gevormd waarin o.a. vertegenwoordigers van de Ver eniging van Ned. gemeenten zitting zullen nemen. De Tweede Kamer aanvaardde Don derdagmiddag 't wetsontwerp tot "het verlenen van nog f350 000 garantie door het Rijk aan de Nederlandse landbouwkolonie Ribareio in Brazi lië, die in grote financiële moeilijk heden verkeert. Vroeger is reeds 2.000.000 aan garanties aan deze kolonie ver leend. APOSTOLISCH VICARIS VAN SUR ABA JA OVERLEDEN. De apostolisch vicaris van Sura- baja, mgr. M. Verhoeks, die reeds enige tijd aan asthma leed, is Don derdagmorgen na een acute long ontsteking overleden. Mgr. Verhoeks C.M., werd op 29 Maart 1893 in Veld- driel (Gelderland) geboren en in het missiehuis St. Jozef te Helden-Pan- ningen werd hij op 27 April 1919 priester gewijd. Op 13 Maart 1938 aanvaardde hij als apostolisch pre fect het bestuur over de missie van Surabaja, waarna hij in October 1941 tot apostolisch vicaris van Surabaja werd verheven. Op 8 Mei 1942 werd hij aldaar tot bisschop gewijd. Begin September 1942 werd hij geïnter neerd. Twee jaar lang vertoefde hij in de gevangenis te Suralbaja en ten slotte tot de capitulatie van Japan in een kamp te Bandung. Na de be vrijding keerde hij onmiddellijk naar zijn missiegebied terug. DE NOODKIST VAN ST. SERVAES. Op Maandag 12 Mei a.s., de voor avond van hel ieest van St. ScTvacs, za! in tegenwoordigheid van mgr. dr. G. Lemmens, de geestelijkheid van de stad en Maaslrichtenaitn, de nood kist van St. Servaes overgebracht werden naar he* z.g. Beigportaal van de Si Servaeskerk. De noodkist zal in het bergportaal welke de gewijde sfeer ener kapel zal krijgen, geplaatst blijven ter verering van het gebec-nte van St. Servaes. Verzekeringsmaat schappij opgelicht De recherche te Amersfoort heeft een oplichting op grote schaal (men spreekt van 20 a 30.000 gulden) ont dekt, welke gepleegd zou zijn door een schilderspatroon te Zeist ten na dele van een risico-verzekeringsmaat- schapij in Den Haag. De voorman v. B. en da uitvoerder S zijn aangehouden en voor verhoor overgebracht naar Amersfoort. Zij zullen voor de officier van Justitie in Utrecht worden geleid. Er worden nog enkele arrestaties verwacht. De schildersfirma had zich verze kerd tegen schade door licht verlet, schade dus die ontstaat als door ge- crek aan (zon)licht niet kan worden gewerkt. Bij onderzoek is nu gebleken, dat er vrijwel geen lichtverlet is ge weest, ofschoon de schildersfirma bij herhaling schade heeft gedeclareerd en een vergoeding uitgekeerd gekre gen. ..Tel," Koeien van anderen verhandeld Een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse recht bank tegen de 31-jarige boerenarbei der H. M. v. R. uit Bom (L.) wegens oplichting. Verdachte bezocht regelmatig vee markten, lette er nauwkeurig op of een boer een ogenblik de door hem te verhandelen dieren verliet en pos teerde zich dani bij dat vee, aldus de indruk wekkend, dat hij de wettige eigenaar was. Kwam er dan een ko per opzetten, dan verhandelde hij met een stalen gezicht de dieren van de afwezige, streek de gelden op en maakte zich daarna snel uit de voe ten. In verscheidene plaatsen, o.a. te Leiden, Zwolle en 's-Hertogenbosch, had de man met deze praktijken sue ces gehad, maar toen hij op een Za- terdagmarkt in Utrecht dezelfde truc wilde toepassen, liep hij tegen de lamp. Wel slaagde hij er aanvanke lijk ini een aan zekere H. toebeho rende koe voor de som van 750 te verkopen aan de veehouder J. A. te Soest, maar toen hij met die koper in het veemarktcafé zat af te reke nen- kwam de politie hem inrekenen. Van R. gaf het ten laste gelegde volmondig toe. Zijn verdediger pleit te op juridische gronden vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. PLEEGMOEDER WILDE KIND NIET AFSTAAN. Voor de Roermondse rechtbank is de Venlose mevrouw H. tot een dag voorwaardelijk veroordeeld. Het echtpaar H. had enige jaren geleden een kind aangenomen en was later ook met de voogdij daarover belast. Onlangs eiste de moeder echter het kind op, waartegen mevr. H., die aan het kind zeer gehecht was, zich verzette. Zij nam met het kind de wijk naar Duitsland, waar zij door de Duitse politie werd opgespoord. Het kind is inmiddels aan dc moeder teruggegeven. BESTELLER VAN POSTKANTOOR IN LAREN IN ARREST. Op het postkantoor in Laren zou den wederom onregelmatigheden zijn gepleegd. Woensdag is de recher che overgegaan tot de arrestatie van een lid van het bestellend personeel. Naar verluidt zouden de onregelma tigheden betrekking hebben op de poststukken van de legerplaats kamp Laren. Het onderzoek wordt voort gezet. De besteller is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Am sterdam. JCatte GOLF BINNENLAND. In een hotel te Den Haag heeft de politie gearresteerd de 32-jarige etaleur J. C. R., die zich alleen al in de residentie aan diefstal van 12 bromfietsen en rijwielen heeft schul dig gemaakt. Ook in Dordrecht, Rotterdam, Lei den, Venlo, Middelburg en Tilburg heeft deze rijwieldief-engros tal van karretjes weten te bemachtigen. De 51-jarige betonafwerker C. L. Brouwer is tijdens werkzaamheden aan een pand aan de Lekstraat te Rotterdam van egn bijna vier meter hoge stelling op een betonnen vloer gevallen. Kort daarop is hij overle den. Een te kort genomen aanloop bij een sprong op een rijdende trein, heeft gistermorgen te Amsterdam een twintigjarige militair het leven ge kost. De militair kwam tussen het perron en de trein terecht en is korte tijd later overleden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5