DUINSTREEK Bloemenhulde aan Maria van Kath. Leidse Jeugdbeweging unstleven in Leióen Raad blijft aandringen op de aanleg van een zwembad VRIJDAG 9 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE ZILK NIEUWE KAPEL. Achter het klooster van de Graal- zusters aan de Siltenberg alhier zal een nieuwe kapel worden gebouwd. Gebrek aan ruimte dwingt daartoe. De aanbesteding zal zeer binnenkort plaats hebben. Hersenschudding. Op de Beek laan stak het 5-jarig dochtertje van v. d. B. uit de Jacobstraat zonder op 't verkeer te letten de weg over en kreeg een klap van een voorbijrijden de zandauto. Het ongeval scheen zeer goed afgelopen te zijn, doch na enige tijd stelde de behandelende ge neesheer een hersenschudding vast. Kalf met hoed. Een kalf van veehouder Warmerdam slaagde er in 'n bodemloze mand over z'n kop te krijgen. Toen het kalf zich van z'n hoofddeksel wilde ontdoen kon de mand er niet meer af. Toen werd het dier woest, holde wat 't kon en werd daarin gevolgd door de koeien, die zo iets vreemds nit moesten. Nadat de veehouder gewaarschuwd was, werd het kalf „onthoed". Solex over de kop. Op de Zil- kerweg reden 2 bromfietsers in de richting Haarlem. Zij v/erden inge haald door 'n luxe-auto. Een der bromfietsers sloeg door nog niet op gehelderde oorzaak over de kop. De man liep een aantal verwondingen en een hersenschudding op. Dr. Ver- sluys uit Hillegom liet het slachtoffer per ziekenwagen naar de Maria-> stichting vervoeren. De politie heeft de zaak in onderzoek. KATWIJK AAN DEN RIJN KJR.V. In de jaarvergadering van KjRV, die gisteravond in het Pa rochiehuis weru gehouden, werden verschillende belangrijke punten be- handeld. De penningm. kon nog een batig saldo vermelden, al was het niet groot. In de kascommissie voor 1952'53 werden benoemd de heren A. Hermans en K. Noordermeer. De bestuursverkiezing bracht de per. aftr. heer L. J. Lange weer aan de groene tafel. Na herhaald aandringen trok de heer J. Fennes zijn besluit, om tussentijds af te treden, in. Het is bijna overbodig ook te vermelden, dat de gehele vergadering hem eveneens de voorzittershamer in handen liet. Tevens werd Jacq Remmers waal met grote meerderheid in het bestuur ge kozen. Als attractie had een verlo ting plaats van enkele kaarten voor dc wedstrijd NederlandZweden. Co Winters, H. Oesterhalt, H. J. Grimber gen en J. v. d. Akker waren de ge lukkigen. De donateurskaarten wor den alsnog verloot. Ook werd er weer een elftacommissie gekozen, al wist men nog niet, of de heren C. v. Res teren, P. Lange, A. Oudshoorn en J. Winters hun functie zullen willen aanvaarden. Ook de heer Jac. Rem merswaal zal deel uitmaken van de commissie. Daarna kreeg het woord de g.a. kapelaan van den Ende. Deze bracht naar voren, dat KRV een be langrijke plaats inneemt in de paro chie. De voetbalsport heeft grote v/aarde. Het komende verenigingsjaar zal een jubileumjaar zijn vanwege het 20-jarig bestaan der vereniging. Dat kan natuurlijk maar niet zo droogjes voorbij gaan, weshalve nu reeds di verse plannen geopperd en besproken werden. Te zijne- tijd zal een feest commissie gevormd worden. nssE Geb.: Antonius A. M., z. v. F. G. Baars en C. M. Mesman; Sebastianus H. M., z. v. J. W. Rusman en P. A. Rijnbeek; Cornelis Th., z. v. A. Vlugt en P. A. Clemens. Ondertr.: Johannes M. Mruk, 26 j., te Hillegom, en Bernardina J. T. Verdegaal, 27 j.; Hendrik J. Vane- veld, 37 j., en Trijntje C. Hordijk, 25 j.; Cornelis B. M. Duivenvoorden 24 j., en Martina M. P. van der Meij, 27 j.; Jerephas van Dreunen, 28 j. en Alida Varkevisser, 25 j. Getr.: J. F. Möhlmnan en W. Beu kers te Haarlemmermeer; A. C. C. van Seventer te Amsterdam en E. A, Rewijk; W. Aardenburg te Bever wijk en G. A. J. Timmers; J. van Voorst en L. Spaargaren. Overl.: Agnes van Ruiten, 72 jaar, wed. van J. v. d. Salm. NOORD WIJK DUBBEL AFSCHEID BIJ GEM. BEDRIJVEN. Een tweetal gewaardeerde ambte naren verlieten, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, gelijktijdig de dienst der Gemeente bedrijven. Het zijn de heren J. van der Kwaak, fitter bij het Waterlei dingbedrijf, en de lantaarncontroleur, de heer W. de Groot. Op het kantoor der bedrijven wa ren aanwezig de burgemeester, mr. G. F. W. van Berckel, weth. E. L. de Witt, de gem.-secretaris, de heer B. Ike, de directeur en de hoofdopzich ter van Gem. Werken, de heren C. van Vliet en J. Pijlman, de gem.- ontvanger, de heer A. Dekker, en het vrijwel voltallige personeel der be drijven. Allereerst sprak de burgemeester de scheidende functionarissen toe. Spr. noemde het een oorzaak van droefheid dat zeer gewaardeerde krachten wegens het bereiken van een bepaalde leeftijd moeten heen gaan. Het is echter ook een reden van blijdschap dat U beiden op een leven van trouwe plichtsbetrachting kunt terugzien. Wij wensen u op uw verdere levensweg het allerbeste. Namens het gem.-bestuur werd de traditionele enveloppe met inhoud aangeboden. De directeur der G.B., de heer Melse, bood namens het personeel een geschenk aan. Tenslotte sprak, SASSENHEIM Geb.: Lena, d. v. H. J. Moerkerken en M. van der Vijver; Cornelis W., z. v. C. W. Cusell en A. Hansen; Pau- lus J. M., z. v. P. Roelandse en C. H. Krom; Renée J. H., d. v. Th. J. A. Oudshoorn en H. B. M. Driessen; Herbert, z. v. A. van Asselt en H. M. Vissers. Getr.: Cornelis H. Kooloos, 34 j., te Oegstgeest, en Bertha C. H. Schrama, 28 jaar. Overl.: Willem F. Rappange, 59 j. VOORHOUT Uitreiking mozaïek-prijzen Alle deelnemers aan* de mozaïekwedstrijd kwamen bijeen in café „Boerhaave", voor het in ontvangst nemen van de door hen behaalde prijzen. Burg. De Graaf reikte als voorz. der V.V.V., de geldprijzen uit aan: de Hoofdboekhouder der Bedrijven, de heer F. H. van Spanje. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: D. A. Lüschen, 98 p., Ie klasse; F. v. Oosten, 95 p., 2e klasse; L. Meyer, 97 p., 3e klasse. Van de da mes behaalde mej. M. P. de Groot met 92 het hoogst aantal punten. Beveiliging Luchtverkeer. Ten behoeve van de afdeling luchtver keersbeveiliging, heeft het rijk het radiostation „Nora" in het Lange- veld van de PTT aangekocht voor 182.550,Hierdoor wordt het mo gelijk, het burgerlijk luchtverkeer op de minst kostbare wijze te centrali- seren. Alle aanwezige gebouwen, ka-! Gebr. v. d. Nouland, 15; 2. P.^L. bels en verdere installaties, kunnen zonder wijziging overgenomen wor den. De ruimte op het terrein en in de gebouwen zal worden afgestaan aan de radiodienst van de Kon. Marine. NOORD WIJKERHOUT Hoogeveense polder. Gisteren vergaderden in hotel Van der Geest de stemgerechtigde ingelanden van de Hoogeveense polder. In zijn openingswoorden herdacht de voorzitter, de heer H. J. van der Poel, de overleden oud-secretaris, de heer L. M. van Noort. De commissie belast met het nazien van de reke ning over 1951 bracht verslag over zijn bevindingen uit. De ontvangsten bedroegen over dat jaar 9837,77 en de uitgaven 7315,73, batig slot 2522,04. Hierna werden de begroting en re kening 1952 vastgesteld. De polder- lasten voor 1952 zullen bedragen 16,per ha. In stemming werd gebracht het voorstel van het bestuur tot aankoop van een perceeltje grond en water om dit te bestemmen tot" tochtsloot. Dit voorstel werd aangenomen met 76 tegen 35 stemmen. Tot penn. van de polder werd 'be noemd de heer J. R. Zonneveld. Sluiting cursus W.K.A. De door de heer Hakkert uit Leiden gegeven toneelcursus, uitgaande van het W. K.A., is dezer dagen besloten. Het aantal deelnemers bedroeg 43, waar van 9 zusters van de Voorzienigheid. Op de laatste cursusavond kregen 2 groepen cursisten de opgave, een ge geven zonder tekst te spelen. Aan 't eind van de avond dankten enkele bestuursleden var deelnemende ver enigingen dhr. Hakkaart, Zuster Lamberta deed dit namens de zusters van de Voorzienigheid. Voor het diploma assistent-apothe ker, slaagde mej. E. Bouwmeester. OEGSTGEEST Toneeluitvoering in Endegeest. Woensdagavond werd in de recreatie zaal van Endegeest een toneeluitvoe ring gegeven door een toneelgroep van de Jelgersma-kliniek. Voor het voetlicht werd gebracht „De Spaan se vlieg", een blijspel in drie bedrij ven van Franz Arnold en Ernst Bach. Het stuk, dat zich afspeelt ten huize van de heer Klinke, is gebaseerd op een misverstand, dat door samenloop van omstandigheden de nodige com plicaties en verwikkelingen met zich mee brengt. In zijn openingswoord sprak dr. Barens over de activiteit en de team geest die uit de opvoering van dit stuk sprak, dat geheel door patiënten van de kliniek verzorgd werd. Thans kunnen we zien, aldus spr., welke krachten er schuilen en tot welke ontwikkeling ze gebracht kunnen worden. Prof. dr. E. A. D. E. Carp sprak een slotwoord, waarin hij dank bracht voor het gepresteerde. v. d. Hulst, 10; 3. C. J. M. Vester, 7,50. Hij deelde hier mede, dat deze prij zen alleen zijn toegekend aan hen, die zich voor het leggen van een mo zaïek hadden opgegeven. Velen had den wel een mozaïek gelegd, maar zich echter niet opgegeven. Spr. sprak de hoop uit, dat allen zich een volgend seizoen zouden opgeven. VW heeft voor het volgend jaar de vergadering reeds vastgesteld in November, om vroegtijdig met plan nen te komen. Katapult-vraagstuk Het is al 'n zeer oude traditie, dat bij de school jeugd op gezette tijden, een zeker soort spel ter hand wordt genomen, zoals knikkeren, tollen enz. Van katapulten hoort men zeer weinig. Voorhout's jeugd schijnt echter thans hiermede te zijn behebt. Zo werd enkele dagen geleden een steen door de voorruit van een auto geschoten. Hier werd politiewerk van gemaakt. Dit is blijkbaar geen waarschuwing geweest voor anderen, want gisteren onderging een andere auto-bestuur der eenzelfde lot. Ook deze persoon liet het er niet bij zitten. Wij menen er op te moeten wijzen, dat katapul ten zeer gevaarlijk speelgoed zijn, en de ouders, ten aanzien hiervan, hun zoontjes in de gaten dienen te hou den. VOORSCHOTEN R.K. E.H.B.O. Gisteravond wer den Ce leden van de R.K. E.H.B.O. ten huize van de docent, dr. F. J. M. Tonino, geëxamineerd. Als examina tor trad op dr. C. J. Leene uit Voor burg. Aan het examen namen deel 7 dames en 5 heren. Allen zijn slaagd en behaalden het eennheids- diploma van de R.K. E.H.B.O. Het waren mevr. Valkenburg, mevr. Lauers en de dames C. Zwetsloot, R. Lindeman, Tr. Koot, Tr. Groeneweg, M. van Paassen en de heren: broeder Didanus, J. van Haasteren, P. Zon neveld, J. Steyn en B Hakker. Na afloop van het examen bedankte de heer B. Hakker dr. Tonino voor de gegeven lessen en de examinator, dr. Leene, voor zijn werkzaamheden bij het afnemen van het examen. Daarna- werd nog medegedeeld, dat de Bri gade-avond nu is vastgesteld op Woensdagavond om 20.00 uur in het Ambachtshuis. De Zwaluw (Voorschoten). Wed vlucht vanaf Roermond. Afstand 149.17 km. In concours 392 duiven, aankomsteerste 9.54.25, snelheid 1590.40 m. per minuut; laatste 10.7.25., snelheid 1325.83 m. Uitslag: K. L Waasdorp 1, 38; M. Th. v. Berne 2, 49, 51; H. Schoo 3, 28, 29, 44, 52, 57; F. Zoons 4; G. Zwaan 5, 42; J. W. Hulst 6, 12, 25; P .d'Haens 7, 22; G. Teske 8, 17, 32, 39, 53; J. P. v. d. As sem 9, 19, 24, 34, 37; V. L. Pierlot 10, 11, 60. Geb.: Anna C. M., d. v. J. D. Vooijs en A. van Beelen; Herbert A., z. v. Th. L. Theelen en H. Kohnen; Ro bert Th. H., z. v. W. van der Leij en S. van Garwe. Geb. te Leiden: Antonius J., z. v. J. C. van der Meer en J. Vlieland. Ondertr.: Arnoldus J. G. van Haas teren, 28 j., en Barbara M. J. Linde man, 24 j.; Johannes Bruijntjes, 40 j., Vinkenveen en Waverveen, en Henriëtte E. A. Klijnstra, 21 j. ZOETERMEER Diploma-uitreiking landbouwschool. De commissie van toezicht, de rijkslandbouwconsulent ir. Schee pers alsmede het hoofd der lagere landbouwschool kwamen in verga dering bijeen om te beslissen over het toekennen van diploma's aan de leerlingen van de vierde klasse en voor de overgang van de leerlingen van de derde naar de vierde klasse. Aan alle leerlingen kon een diploma worden toegekend. Van de 20 leer lingen van de derde klasse werden er vier niet en vier voorwaardelijk verhoogd d.w.z. met een herexamen. Daarna werd nog enige bespreking gewijd aan het plan voor de bouw van een landbouwschool, dat naar men vertrouwt nu wel spoedig in het stadium van uitvoering zal ko men. Om kwart voor elf begaf de commisie zich naar het leslokaal, waar enkele ouders en de leerlingen van de vierde klasse wachtten op de uitslag. Anders dan vorige jaren werd nu niet het traditionele vraag- en antwoordspel tussen hoofd en leerlingen gehouden, maar kwamen de leerlingen stuk voor stuk voor de klas om een korte inleiding te hou den over een door hen gekozen on derwerp uit de practische vakken: veeteelt, veevoeding, akker- en weidebouw en bemesting, waarna aan de inleiders vragen gesteld wer den, die over het geheel genomen bevredigend beantwoord werden. Deze nieuwe vorm van eindles viel kennelijk heel goed in de smaak. Toen alle leerlingen hun beurt gehad hadden, werden door ir. Scheepers de diploma's uitgereikt. Vervolgens feliciteerde de voorz. van de com missie van toezicht, burg. mr. Ver- nède, hoofd en leerlingen met het behaalde succes en sprak zijn vol doening uit over de wijze, waarop de leerlingen hun inleidingen had den gehouden. Daarna dankte Arie Notenboom namens alle geslaagden het hoofd hartelijk voor het genoten onderwijs. Hij bekrachtigde die dank door het aanbieden van een drietal cadeaux. Het diploma werd uitge reikt aan: A. J. Notenboom, Adr. Brouwer en Jac. Zegwaard uit Pijn- acker, J. C. Verboon uit Rijswijk, H. C. Heyker uit Hazerswoude, W. Sol, Zevenhuizen, Adr. Heemskerk, Overschie, Joh v. Bohemen; Rotter dam. M. Noordhoek, Bleiswijk, P. J. Q. Lansbergen, Bergschenhoek en Matth. Mooyman uit Nootdorp. „WEET TE GEVEN" Indrukwekkende manifestatie „Gij die Christus zoekt buiten Ma ria om, zal Christus tevergeefs gaan zoeken". Woorden van de K. Bona- ventura, die aalmoezenier J. A. J. Wesseling uit Meerburg Woensdag tot uitgangspunt van zijn predicatie koos, toen de Harteburgkerk voor een groot deel gevuld was met leden van katholieke Leidse jeugdbewe gingen. Zij waren gekomen met vlaggen, vaandels en bloemen, om hulde te brengen aan Moeder Ma ria, wier beeltenis praalde onder een kunstzinnig baldakijn, omgeven door een schat van bloemen, waarin bont ABONNEMENTSVOORSTEL LINGEN VOOR SEIZOEN '52—'53. Het bestuur van de Leidsche Schouwburgvereniging is reeds bezig een programma samen te stellen voor de abonnementsvoorstellingen in het seizoen 1952/1953. Er zullen weer twee series abonnementsvoorstellin gen worden gegeven, alle op Maan dag- en Dinsdagavond. Het seizoen wordt geopend op Maandag en Dins dag 23 en 24 Februari 1953 het „Vrije een voorstelling van „Het Witte Schaap van de familie", het succes stuk van het „Vrije Toneel" onder Directie van Cor en Anton Ruys. Dan volgen op Maandag en Dinsdag 13 en 14 October voorstellingen door de Nederlandsche Comedie, Maandag en Dinsdag 17 en 18 November de Haagsche Comedie, Maandag en Gemeenteraad Wassenaar Onder voorzitterschap van burge meester dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen kwam Woensdagavond de gemeenteraad in openbare verga dering bijeen voor de behandeling van een vrij lange agenda, die even wel verscheidene hamerstukken be vatte. Bij de ingek. stukken was een Ko ninklijk Besluit, waarin het beroep op de Kroon, inzake de bouw van een zwembed in de gemeente, werd verworpen. De heer W. Boender (P. v. d. A.) vroeg het College van B. en W. de zwembadkwestie nogmaals ter hand te willen nemen. Wellicht is er, nu de werkloosheid groter vormen gaat aannemen, een kans, dat de bouw van dit zwembad als nog zal worden toegestaan. De voorz. deelde mede, dat deze kwestie de voortdurende aandacht heeft van het College van B. en W. Zwemmen is duur. Het voorstel van B. en W. om voortaan de kosten van het school zwemmen voor rekening van de ge meente te nemen, zodat de ouders alleen de kosten van het vervoer en van het zwembad moeten betalen, terwijl zij daarvan kunnen worden vrijgesteld, wanneer het inkomen van het gezin beneden de f 4599, blijft, werd met instemming ontvan gen. De heer Boender knoopte er de wens aan vast, dat het eens nog zo ver zal komen, dat het schoolgeld zal worden afgeschaft. Mr. dr. W. F. van Gunsteren (Prot. Chr.) betoogde, dat het schoolzwem men de gemeente en de ouders teza men meer kost, dan een eigen zwem bad zou kosten. Wanneer wellicht na het vormen van een nieuwe re gering de investeringsstop zal wor den opgeheven, zal spr. gaarne zien, dat de bouw van het zwembad als nummer een op het programma van de investeringen zou worden ge plaatst. Mr. P. J. M. Aalberse (KVP) sloot zich bij deze woorden aan. Een ander agendapunt, dat stof tot spreken opleverde, was het prae- advies van B. en "W. betreffende het huisvestingsbeleid. In een vorige raadsvergadering was bij de ingeko men stukken een adres van de Haag se Vereniging van Huis- en Grond eigenaren over deze kwestie en door verschillende leden van de Raad werd gevraagd, dit stuk van een prae-advies te willen voorzien. Verdeling woonruimte. In dit advies kwamen B. en W. tot de conclusie, dat het systeem van een huisvestingscommissie, die B. en W. adviseert in huisvestingsaangele genheden, een waarborg is voor een zo objectief mogelijke beoordeling van elk geval. In deze commissie zijn vrywel alle lagen van de Wasse- naarse bevolking vertegenwoordigd. Aan de raad werd voorgesteld, de verordening, die in Wassenaar de toepassing van de woonruimtewet regelt, onveranderd te laten en het adres van de Haagse Grond- en Huiseigenaren voor kennisgeving aan te nemen. Mr. P. J. M. Aalberse merkte op, dat men vaak deze klacht hoort over de verdeling van de woonruimte: wanneer iemand zelf vrijkomende woonruimte heeft opgezocht, en dit aan de afdeling Huisvesting ter ken nis brengt, wordt in zeer vele ge vallen deze woonruimte aan een andere gegadigde toegewezen. Voorts stelde spr. de vraag of het wellicht aanbeveling zou verdienen, de leden van de huisvestingscommissie, die nu reeds verscheidene jaren achter een deze ondankbare taak verricht hébben, te vervangen door andere leden. Het zou wellicht mogelijk zijn, de raadsfracties te verzoeken elk bij voorbeeld twee candidaten naar vo ren te brengen. De heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) pleitte er voor, de gehele ver ordening, die de woonruimteverde ling betreft, eens nader onder de loupe te nemen. De heer W. Boender lid van de huisvestingscommissie bevestigde, dat aan het zelf zoeken van een woongelegenheid, en aan een bereidverklaring van de eigenaar of hoofdbewoner, niet meer zoveel waarde wordt toegekend als vroeger het geval geweest is. De grote onbil lijkheid ten opzichte van diegenen, die reeds jaren als gegadigden ston den ingeschreven, maar bij gelbrek aan relaties nooit aan de beurt kwa men, is hiermede opgeheven. Hamerstukken. Nadat in tweede instantie over deze kwestie nog uitvoerig was ge sproken, verklaarde de raad zich accoord met het voorstel van B. en W. Stilzwijgend werd voorts besloten, de subsidiebedragen aan de plaatse lijke verenigingen op het gebied van de Kinderuitzending te verhogen van 9,89 tot 1,19 per verpleegdag. Aan het Kraamcentrum „Schenk en Vliet" en aan het R.K. Kraamcentrum voor Leiden en omgeving werd een sub sidie toegekend van 1,per ver pleegdag. De raad verklaarde zich accoord met het voorstel kasgeldleningen groot 260.990,en 200.009,toe te staan resp. aan de gemeente Leid- schendam en aan het Waterschap Schouwen. Er werd een instructie vastgesteld voor het Hoofd van de Centrale Boekhouding. Aanvragen van de R.K. Jongensschool en van de Chr. Lagere Scholen aan de He renweg en de Bloemcamplaan om medewerking voor het aanschaffen van leerboeken in de nieuwe spel ling werd ingewilligd. Het bedrag van de retributie voor schooltand- verzorging werd verhoogd van 2,50 tot 4,per jaar met ingang van 1 September a.s. Er werden voorts enkele partiële wijzigingen in het uitbreidingsplan aangebracht voor de gedeelten ten noordoosten van de Zanderijvaart, tussen Prinsen-weg en Kerkstraat en voor het gedeelte ten oosten van de hoek, gevormd door de Rijksstraatweg en het Kerkehout. Dinsdag 8 en 9 December de Neder landsche Comedie, Maandag en Dins dag 26 en 27 Januari 1953 Het Rot- terdamsch Toneel, Maandag en Dins dag en 24 Februari 1953 het „Vrije Toneel", Maandag en Dinsdag 23 en 24 Maart de Haagsche Comedie en tenslotte Maandag en Dinsdag 27 en 28 April 1953 de Nederlandsohe Co medie. Deze data zijn reeds defini tief gereserveerd. AMSTERDAMS TONEEL GEZELSCHAP. „Nieuw Land" voor K. en O. De voorlaatste toneelvoorstelling voor K. en O. bracht ons het Am sterdams Toneel Gezelschap op de planken met „Nieuw Land" van Hans Tiemeyer. Een echt Hollands stuk, dat speelt in de oorlogsjaren in nieuw land, een polder in staat van wording. Het eerste bedrijf laat ons kermis maken met een opzichter, een on derduiker en een tekenaar, waarbij zich dan later nog de vrouw van deze voegt. Vier zeer verschillende karakters, elk met zijn problemen en moeilijkheden. De onderduiker, die zijn problemen min of meer openlijk met zich meedraagt, de op zichter, die zich omgeeft met een bolster van hardheid en meedogen loosheid; de tekenaar en zijn vrouw, die zich in hun geluk van de ande ren afzonderen. En zo zien we de verhouding van deze mensen tot elkaar, die eigenlijk geen verhouding is. Ieder leeft voor zich. Dit komt duidelijk tot uiting in het tweede bedrijf, waarin we als het ware met röntgen-ogen deze mensen kunnen bezien. Het is een getrouwe herhaling van het eerste bedrijf, maar nu met wat ieder denkt en wilt. Een knappe vondst van de schrijver! In het derde bedrijf zwakt het stuk af, vooral omdat de figuur van de onderduiker niet volledig tot ont wikkeling komt. Men blijft met vra gen zitten. Het spel was boeiend en vlot, alhoe wel de overgave der spelers nog wel iets beter had kunnen zijn. Op een hoog plan stond het spel van de hoofdfiguur, de opzichter, vertolkt door de schrijver zelf. Een interes sante figuur en zeker de boeiendste van het viertal met zijn bewogen verleden, waarachter zijn kleine hartje zich schuil hield. De zaal was goed bezet en het enthousiast applaus getuigde dat men genoten had. (Foto: „De Leidse Courant"). gekleurde tulpen en hortensia's de boventoon voerden. Aalmoezenier Wesseling beschreef de zin van het leven als het trach ten God te zoeken en te verheerlij ken. Zó is God geen vreemde meer; Hij is ons nabij gekomen door Chris tus. Probeer dus Christus te zoeken, aldus spr., en Hem een plaats te ge ven in al je doen en laten, vreugde en verdriet. Deze Christus doet zich voor als een kind op de armen van Zijn Moeder. Wat betekenen beiden in mijn le ven? Uitgegaan van God, mag de mens nooit voor zichzelf leven, maar moet hij trachten Christus in zich zelf uit te beelden, minder te nemen en meer te geven. „Ik ben gekomen, niet om gediend te worden, maar om te dienen en Mijn leven te geven tot losprijs voor anderen" heeft Chris tus gezegd. En Maria heeft bij de Blijde Boodschap gezegd: „Zie de dienstmaagd des Heren". Spr. beschreef de plaats, die Ma ria in het leven van Christus heeft ingenomen en haalde uit de litanie Haar titel „Causa Nostrae Laetitiae" „Oorzaak' van onze blijdschap" aan, om de jongeren aan te sporen tot Maria te gaan, zoals zij naar hun eigen moeder gaan, Haar te vertel len en met Haar te spreken over al le vreugden en verdriet, Haar te vra gen ons te leren, dat wij op ons best zijn als we weten te geven. Zij die weet wat geven is, willen we eren met bloemen, het teken van ongeschondenhelc en schoon heid, een middel om anderen blij te maken. In die bloemen geven we Maria onze wil om open te staan voor anderen, aldus spr., die besloot met een gedicht van de Franse dich ter Paul Claudel. Aalmoezenier S. van Swelm O.F.M. celebreerde een plechtig Lof, geas sisteerd door aalmoezenier Wesseling en rector L. P. M. Vester, districts aalmoezenier van de Kath. Jeugd beweging. Na de predicatie werd het Magnificat gezongen, terwijl van al le aanwezige verenigingen en groe pen zich afgevaardigden opstelden, om begeleid door vlaggen en vaan dels hun bloemen te brengen tot voor het Mariaaltaar. Na deze indrukwekkende mani festatie van jeugdige liefde tot Ma ria, werd de plechtigheid besloten met de Zegen met het Allerheiligste. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge- titel „De botsingsbepalingen van de huwelijksordonnantie voor christen- Indonesiërs" de heer J. Ph. van Has selt geboren te Batavia en thans wo nende te Oegstgeest. Donderdag 8 Mei. De nieuwe Leidse drieling mag zich na één dag reeds in een grote belang stelling verheugen. Spontaan werd Beestenmarkt. onder de buren een collecte gehou den en hedenmorgen kon namens hen mevr. A. van Beltvan Rijn het prachtige bedrag van 133.25 aan de familie Van der Meyden, Mare 32, aanbieden. De burgemeester stuurde een prachtige taart met „welkom" er op. Ook het bestuur van het R.K. Mil. Tehuis zond een taart, vergezeld van een grote gift. Ook de regenten van het R.K. Weeshuis lieten een grote taart bezorgen; de slager kwam met biefstuk aandragen, kennissen zonden kleertjes e.d. Zo helpen velen mede de drie nieuwe wereldburgeressen, die in de wandeling Thea, Nellie en Lies- beth genoemd zullen worden, een hartelijk welkom te bereiden. Docos. Xoor de Junioren wissel beker speelt Docos (C) tegen M.M.O, (A) om 12 uur op het Docosterrein en om 1.15 uur Docos (A) tegen Do cos (B). Zaterdagmiddag spelen de asp. als volgt voor de Rector-Vester Beker: Warmunda (a)DOCOS (a), vertrek 3.15 uur Antonius Clughuis per fiets. S.V.L.V. (b)—DOCOS (b), vertrek 2 uur vanaf het DOCOS-ter- rein. Op het DOCOS-terrein speelt DOCOS (c) tegen W.SB (c) om 2.45 uur en DOCOS (e) om 4 uur tegen Teylingen (c). DOCOS (d) gaat voor de competitie naar M.M.O. (a) en vertrekt om 3 uur per fiets vanaf de

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2