Nederl. B-elftal kreeg voetbalies van Sunderland Oorlogsstrafrecht in de Tweede Kamer Eerste Kamer over de Grondwetswijziging Export nota in de Kamer Show-voetbal van de hoogste klasse, dat veel te genieten gaf (Snze 5)-amrubriek WOENSDAG 7 MEI 19552 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De doodstraf kan niet worden gemist Bij de aanvang van de vergade- ring van de Tweede Kamer deelde de voorzitter gisteren mede, dat het overleg tussen regering en Kamer over de wetsontwerpen inizake de bescherming bevolking nog niet is geëindigd, zodat deze ontwerpen niet in behandeling konden worden genomen, zoals in de bedoeling lag. De wetsontwerpen, vier in getal, werden voorlopig van de agenda af gevoerd. Hij deelde voorts mede, dat de communistische fractie een wets voorstel ter bevordering van de vrede heeft ingediend. De Kamer zette zich hierna aan de behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling van de wet oorlogsstraf- rech, alsmede van enige daarmee verband houdende wijzigingen in het Wetboek van strafrecht, het Wetboek van militair strafrecht en de invoe ringswet militair straf- en tuchtrecht. Het wetsontwerp gaat er van uit, dat de geldende strafbepalingen voor misdrijven tegen de veiligheid van de staat op het ogenblik onvoldoende zijn en herziening behoeven. Deze herziening wordt in het wetsontwerp voorgesteld. O.m. worden regelen gesteld voor de toepassing van de doodstraf. De heer GERBRANDY (AR) juichte het wetsontwerp toe en verklaarde zich voorstander van de doodstraf, zoals die in het wetsontwerp wordt geregeld. Voor het amendement Donker, dat de doodstraf alleen dan wil uitgesproken zien als de rechter bij eenparigheid van stemmen oor deelt, dat de veiligheid van de Staat of van de maatschappij haar toepas sing eist, voelde spreker niet. Laten wij het wetsontwerp niet „ver-Don- ker-en", zo zei hij. Ook de heer DONKER (Arb..) ver klaarde zich voorstander van het wetsontwerp, zij het ook met een be perking, namelijk de toepasselijk heid van de doodstraf. Hij oordeelde dat de door hem voorgestelde be perking de mogelijkheid van de toe passing van de doodstraf op politieke leiders die landverraad hebben ge pleegd, of van kampbeulen, niet uit sluit. De heer DE HAAS (KVP) sprak zich uit voor toepassing van de dood straf, die „gerechtvaardigd wordt door het algemeen welzijn". Hij be treurde het, dat in het wetsontwerp wordt voorgesteld de berechting van oorlogsmisdaden voor bijzondere col leges te doen geschieden. De heer VAN DER FELTZ (CHU) verheugde er zich over dat door het wetsontwerp tot vaststelling van de wet oorlogsstrafrecht een eventuele herhaling van genoemde ongewenste situatie wordt voorkomen. Hij be toogde, dat in het oorlogsstrafrecht de mogelijkheid tot toepassing van de doodstraf moet liggen. Voor het amendement-Donker voelde spr. niet. De instelling van bijzondere colleges voor de berechting van oorlogsmis drijven achtte spr. zeer juist. De heer STOKVIS (CPN) had geen waardering voor het wets voorstel. Minister MULDERIJE achtte het niet mogelijk, op dit ogenblik een uitspraak te doen over de strafbaar heid van het doodschieten van gij zelaars. Hier ligt een taak voor hen die werken aan de ontwikkeling van het internationale recht. De minister was van oordeel, dat de gewone rechtscolleges de berechting van oor logsmisdaden in geval van oorlog niet aan zullen kunnen. Over de doodstraf zei de minister, dat de regering van oordeel is dat de doodstraf, gezien de geweldige cri minaliteit in de afgelopen wereldoor log, niet gemist kan worden als zwaarste straf en als afschrikwek kend voorbeeld. Bij de behandeling van de artike len kwam het amendement-Donker ter sprake. De minister voelde er niet voor. Er mogen geen beperkin gen worden gelegd bij het opleggen van de doodstraf, vond hij. Voor excessen behoeft men niet te vrezen, want iedere uitgesproken doodstraf wordt toch niet ten uitvoer gelegd. Daarvoor zorgt het gratie beleid. Van de 140 gevallen waarin door de bijzondere rechtspleging de doodstraf is uitgesproken, is deze zwaarste straf in veertig gevallen ten uitvoer gelegd. De beslissing over de vraag, of de doodstraf in het belang van de vei ligheid van de Staat of van de maat- sohappij is, mag, zo oordeelde de mi nister, niet aan de rechter worden overgelaten, zoals in het amende ment-Donker is voorgesteld. Dat is een zaak van staatsoverweging. De minister kiwam de heer Donker ech ter toch een weinig tegemoet door in een nota van wijziging het opleg gen van de doodstraf afhankelijk te stellen van eenparigheid van stem men. De heer DONKER was hiermee niet tevreden. Hij handhaafde zijn amendement. Hedenmiddag zal er over worden gestemd. WERKLOOSHEIDVERZEKERING. De Kamer vervolgde hierna met het wetsontwerp overgangsregeling betreffende de verzekering krachtens de werkloosheidswet. In deze over gangsregeling wordt gesteld, dat geen aanspraak op wachtgeld ingevolge de werkloosheidswet bestaat terzake van werkloosheid, welke vóór 1 Juli 1952 is aangevangen. De heer DE KORT (KVP) drong er bij minister Joekes op aan, te over wegen, of degenen, die vóór 1 Juli 1952 werkloos zijn geen extra uitke ring kan worden verleend. e heer GORTZAK (CPN) ver zocht met de verdere behandeling van het wetsontwerp te wachten, tot dat de Kamerleden kennis hadden kunnen nemen van de verzoekschrif ten, ingediend door de EVC. Daarin wordt er op aangedrongen, de datum van 1 Juli te verwerpen. EERSTE STEENLEGGING NIEUWE DRUKKERIJ VAN ,DE MAASBODE" In het bijzijn van geestelijke en we reldlijke autoriteiten, van directeu ren en hoofdredacteuren van dagbla den en van honderden belangstellen den, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. F. J. Th. Rutten, gistermorgen de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw van „De Maasbode" te Rotterdam. De plechtigheid werd ingeleid door de president-commissaris van ,,De Maasbode", JosBVtargry, die o.m. her innerde aan de verwoesting van het vorige gebouw. Nadat minister Rutten en vele an deren de oorkonde had ondertekend, die in de steen moest worden gemet seld, verrichtte de minister de eerste steenlegging. Dr. Rutten sprak daar na over de verhouding tussen over heid en pers. Mgr. J. H. Niekel, deken van Rot terdam, daarna het woord verkrij gend, noemde hij deze dag 'n nieuwe fase in het publicistisch leven van Rotterdam. Wethouder J. Meertens bracht na mens het gemeentebestuur de geluk wensen over, er zijn blijdschap over uitsprekend, dat er weer een stap verder is gezet naar de herbouw van Rotterdam. Namens de Nederlandse dagblad pers sprak de heer J. W. Henny v/oorden van hulde en gelukwens. De voorzitter van de Kath. Ned. Dagbladpers, de heer C. M. Dosker, roemde o.m. het voorbeeld, dat „De Maasbode" voor de oorlog heeft gege .ven. Met dankwoorden van de heer Mar- gry was deze plechtigheid ten einde. Commissarissen, directie en hoofdre dactie hebben daarna in het Parkho tel gerecipieerd. Tegen leeftijdsverlaging vele bezwaren De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van vijf wetsontwerpen tot verande ring 1n de Grondwet. In het eerste ontwerp wordt de overgang naar een nieuwe rechtsorde geregeld. Het tweede ontwerp houdt in het voorstel om het aantal leden der Tweede Kamer uit te breiden tot 150. Het derde stelt voor het aantal le den van de Eerste Kamer op 75 te brengen. Het vierde ontwerp strekt tot ver laging van de minimum-leeftijd voor het lidmaatschap van de Tweede Ka mer en van d3 Provinciale Staten van resp. 30 en 25 jaar tot 23 jaar. Het vijfde ontwerp beoogt handha ving van det minimum-leeftijd (30 jaar) voor het lidmaatschap der Eer ste Kamer. Voorts wordt behandeld het wets ontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet strekkende tot wijzi ging en aanvulling van de bepalin gen betreffende de buitenlandse be trekkingen. De heer ANEMA (AR) was van mening, dat de betreffende staatscom missie veel te laat is benoemd. Hij noemde de intrekking van het ont werp Grondwetskamer een wijze daad. Aan dit ontwerp zal sprekers frac tie haar stem niet geven. Aan het wetsontwerp betreffende de buitenlandse betrekkingen zal spr. gaarne zijn stem geven. De heer KROPMAN (KVP) merk te o.m. op, dat decentralisatie der wetgeving alle aandacht verdient. Ze is niet alleen mogelijk op het gebied der p.b.o., maar op allerlei andere terreinen. De heer POLLEMA (CH) is tegen uitbreiding der Tweede Kamer, staat volstrekt afwijzend tegen stemover dracht, is tegen verlaging van de minimumleeftijd voor het lidmaat schap der Tweede Kamer en der Prov. Staten en vreest, dat uitbrei ding van het getal der Eerste Kamer leden de macht van Holland over de randprovincies onevenredig zal ver sterken. De fractie wenst ontlasting der staatstaak door decentralisatie. De heer VAN DER KIEFT (P. v. d A.) was van oordeel, dat de nood zakelijkheid van gronwetswijziging De Tweede Kamer heeft gister avond een aanvang gemaakt met de bespreking van de door minister Van den Brink ingediende export nota. De heer STAPELKAMP ,A.R.) vond het niet geheel juist, de bedrij ven die voor de binnenlandse markt werken, bij de exporterende onder nemingen achter te stellen. Zou het r.iet mogelijk zijn, zo vroeg hij, het oog gericht op minister Lieftinck, die met minister Van den Brink achter de regeringstafel had plaats genomen, de hele industrie van be lastingverlaging te laten profiteren? De heer NEDERHORST (P.v.d.A.) had in de nota meer belangstelling voor de industriële export dan voor de agrarische geconstateerd. Hij vond dit niet juist en had voorts bezwaren tegen belastingverlaging voor „dollar-export". De heer JANSSEN (K.V.P.) sprak o.a. over de stekels die de Duitse landbouw laat zien als hij zich wat bedreigd gevoelt door onze agrari sche export. De Duitse industrie ex porteert evenwel rustig door naar ons land „Het wordt tijd, dat het buitenland gaat begrijpen, dat wij geen goederen kunnen afnemen, als wü zelf niet kunnen leveren". Sprekend over de middelen tot bevordering van de uitvoer vroeg de heer KORTHALS (V.V.D.), waar om alleen garanties worden gegeven voor de risico's van de export naar de V. S. en Canada? Is het niet mo gelijk de garantie uit te breiden tot de export naar die landen, waar heen tegen betaling van dollars kan worden uitgevoerd? De heer HOFSTRA (P.v.d.A.) keerde zich tegen de afschaffing van de vereveningsbelasting als mid del tot de bevordering van de uit voer. De heer SCHMAL (C.H.) vroeg aandacht voor de beoefening van het ambacht omdat dit ook een aandeel in de export kan hebben. De heer SCHILTHUIS (P.v.d.A.) voelde voor belastingfaciliteiten voor Horeca-bedrijven. Verder vroeg hij aandacht voor het wegvervoer. Bel gische en Duitse vrachtauto's zijn hier vrij maar onze vrachtrijders moeten in deze landen belasting be talen. De heer KIKKERT (C.H.) vroeg de producent te laten profiteren van een verhoogde uitvoer van land- en tuinbouwproducten De zitting wordt hedenmiddag voortgezet. Van Roessel bracht 7-0 nederlaag tot 7-3 terug Het is zeer waarschijnlijk de bedoeling geweest van de Technische en Keuze commissie van de K. N. V. B. om de spelers, die in het Nederlands B-elftal waren gekozen voor de wedstrijd tegen de Engelse eerste divisieclub Sun derland, ernstig onder de loupe te nemen ten einde na te gaan of een of meer van hen eventueel in aanmerking zouden komen voor plaatsen, «elke in het Oranjeteam mindev sterk zijn bezet. Maar om twee redenen is van een wapenschouw in het Olympisch Stadion niets gekomen. Op de eerste plaats kwam het B-elftal verzwakt uit door het niet meespelen van doelman Land man van Sparta, verder van Hendriks, de spil van Vitesse, van Van der Tuyn van Hermes D.V.S. en van Fanger van D.W.S De eerste drie moesten verstek laten gaan in verband met de beslissingswedstrijd voor het kam pioenschap in de eerste klasse D tussen Sparta en Hermes D.V.S., welke 11 Mei te Rotterdam plaats vindt en waardoor Hendriks tevens de Spartaan Terlouw, Donderdagavond in het Feijenoordstadion, als het A-elftal tegen Sunderland speelt, moet vervangen. Tenslotte was Fanger geblesseerd. geenszins is gebleken. Z.i. gaat men te gemakkelijk tot grondwetswijiging over. De noodzakelijkheid om de leef tijdsgrens te verlagen is zeker niet gebleken, meende de heer Van de Kieft, die o.m. opmerkte, dat men bij de rechterlijke macht ook leeftijds grenzen kent. In de. avondvergadering verklaarde de heer MOLENAAR (WD) dat de bezwaren tegen het wetsontwerp in zake de uitbreiding der Tweede Ka mer meer tegen de franje dan tegen het essentiële gaan. Ten aanzien vai het ontwerp inza ke de buitenlandse betrekkingen is er geen eenstemmigheid in sprekers fractie. De heer VAN SANTEN (CPN) con stateerde gebrek aan eerbied voor de grondwet. De heer DE WILDE (AR) achtte stemoverdracht in strijd met de histo risch gegroeide positie van de Staten Generaal. Aan de voorstellen tot ver laging van de leeftijdsgrens kan hij zijn stem niet geven. De heer BEAUFORT (K.V.P.) zei, dat zijn fractie gaarne haar steun en haar stem zal geven aan het ontwerp betreffende de buitenlandse betrek kingen. Tegen elf uur werd de vergadering verdaagd tot hedenochtend half elf. Tijdelijke verlaging accijns sigaren In de Eerste Kamer is aan de orde gekomen het wetsontwerp tot tijde lijke verlaging van de accijns op siga ren. De bedoeling is de accijns gedu rende een tijdvak van twee jaren te doen bedragen: voor sigaren wegende per duizend stuks drie kilogram of meer, 14 procent er voor andere siga ren (senoritas) 20 procent. Met deze maatregel zal een bedrag van rond twintig millioen zijn gemoeid. Minister Lieftinck deelde mee, dat de Regering van deze accijnsverla ging een vergroot gebruik van siga ren verwacht. Het ligt in het voorne men, zeer spoedig te komen tot een prijsstelling in de kleinhandel. De heer Van de Kieft (arb.) zei, dat de sigaar langzamerhand de sigaar wordt, doordat men steeds meer over gaat tot de sigaret. Het leek hem niet juist de fabrikanten te suggere ren, dat deze kleine prijsverlaging de oplossing biedt.. Minister Lieftinck zei nog, dat de fabrikanten zich kunnen heroriënte ren op basis van de nieuwe accijns. Op de nieuwe basis dient een prijspo litiek te worden gevoerd, die de maatregel het grootst mogelijke ef fect kan geven. Het ontwerp werd zis. goedgekeurd. Aan brandwond overleden Bij een korte, doch felle brand die gistermiddag op de eerste verdieping van een woning in de Wijttenbach- staat te Amsterdam-Oost heeft woed, liep de 65-jarige bewoonster mevr. W. C. van Dijkhuizen, die al leen thuis was, zeer ernstige brand wonden op. Later in de middag is zij in het On ze Lieve Vrouwe Gasthuis overle den. Met moeite was zij door brandweer lieden uit de voorkamer, waar een omgevallen oliestelletje de brand had veroorzaakt, naar buiten gebracht. De voorkamers op de eerste verdie ping brandden geheel uit, die op de tweede etage gedeeltelijk. Met drie stralen was de brandweer binnen een kwartier het vuur meester. Voor Landman was de Frisia-man Bylenga opgesteld, een zeer ver dienstelijk clubspeler, maar voor een vertegenwoordigende ploeg als het B-team toch eigenlijk is, ten enen male onvoldoende. In plaats van Hendriks stond voorts Utermark van BW opgesteld, wederom een goed clubspeler, maar wie zou hem kunnen verwijten niet een binnen- trio van ShackletonFordKirtley in bedwang te kunnen houden? De andere vervangers Kuipers van Vo- lewijckers voor Fanger en Jampie Kuneman van HBS voor Kokkie van der Tuyn waren geen failure, maar en hiermede komen wij aan de an dere oorzaak, waardoor deze ont moeting als oefenwedstrijd en wa penschouw bedoeld, jammerlijk is mislukt. De tegenstander Sunderland, die in de middenmoot van de eerste di visie is geëindigd, demonstreerde voetbal, zoals wij het eigenlijk nooit op de Nederlandse velden te zien krijgen. Dit was voetbal van zeer hoog niveau dat natuurlijk ook tot zo'n grote hoogte kon stijgen dooi de zwakke tegenstand, maar waarbij toch de vele bijzondere capaciteiten van de profs duidelijk naar voren kwamen. Want in alle, maar dan ook in alle onderdelen van het spel wa ren deze Engelsen onze spelers de baas. Het was een show var. hoge schoolvoetbal, een les van profes- seurs aan leerlingen, die diepe in druk heeft gemaakt. En daarom ging ook niemand van de vele duizenden toeschouwers uit het stadio vóór het eindsignaal weg, iedereen bleef zitten om tot het laatste ogenblik te genieten van dit spel, dat de gasten onze spelers en ons, op de tribune, voortoverden. Wij dachten, dat de spelers van de Nederlands elftalclub in lichaams conditie vooruit waren gegaan en misschien is dat ook wel zo in ver gelijking met twee of drie jdren ge leden. Maar hoe gemakkelijk voet bal gespeeld wordt met de perfecte lichamelijke conditie, waarover Sun derland beschikte, werd op deze Dinsdagavond in het Olympisch Sta dion prachtig gedemonstreerd. Wen dingen van het lichaam in volle rush, opspringen in volledige balans, snel starten en binnen een onderdeel van een seconde in topsnelheid komen, daaraan ontbrak niets. In het begin speelden de Engelsen vol enthousias me, kennelijk met de bedoeling er geen „uitstapje" van te maken, maar een werkelijke wedstrijd te willen spelen. Zij hebben hui. goede wil volkomen getoond. Evenwel werden de gasten daarin niet gestimuleerd door de spelers van het B-elftal cn toen zij zo weinig tegenstand onder vonden en de score angstwekkend de dubbel cijfers naderde, maakte Sunderland er een show van, zoals destijds de Brazilianen hadden ge daan bij hun bezoek aan Amsterdam. En toen werd het van 70 nog 7 —3. Technisch was het spel van Sun derland gaaf. Hun balbehandeling dwong de grootste bewondering af en soms goochelden zij zo prachtig met het leder, dat het de indruk wekte als hadden zij de bal aan een elastiekje. Het stoppen van dc bal en het onmiddellijk doorgeven zuivere passes, waarbij het volmaak te anticiperen van de medespelers opviel, van dat alles konden de toe schouwers volop genieten. En het sprak wel vanzelf, dat hun kopwerk en hun dekkingssysteem niets, maar dan ook niets te wensen overliet. Zo moest deze oefenwedstrijd wel mislukken, want de tegenstander was te sterk voor onze vertegen woordigers. En toen de score steeds maar hoger werd, was het voor de B-spelers bepaald ontmoedigend om tegen deze tegenpartij te moeten op tornen, die alle phasen van de strijd en in alle onderdelen van het spel de grootmeester bleek te zijn. In een zo eenzijdige ontmoeting kan van een objectieve beoordeling van de capaciteiten der B-spelers geen sprake .zijn. Zelfs het experi ment van RoesselMommers mis lukte, omdat het elftal als geheel zo zwak was, dat vrijwel nimmer een normaal opbouwend spel kon wor den ontwikkeld. En daaror. komt het ons gewenst voor, dat verschei dene van de spelers, in dit B-elftal opgenomen, in een van de vele bondsploegen, welke deze maand nog worden samengesteld, ter gelegen heid van het bezoek van buitenland se clubs, nog eens een kans moeten krijgen om te tonen, over welke ca paciteiten zij beschikken. Rest ons te vermelden, dat de rust met een 40 stand voor Sunderland in ging en dat de eindstand 73 werd. Toen de stand 70 was geworden, ongeveer 12 minuten voor het eind en de Engelsen hun doelpuntenhon- ger volkomen hadden gestild, kon van Roessel eerst door een strafschop (wegens hands) de eer redden en in de laatste drie minuten wist de Wil lem II-midvoor nog twee doelpun ten hieraan toe te voegen, voorna melijk door goed werk van Kune man. In volslagen duister kwam met deze stand het einde. Vijfenzestig motorclubs in ons land hebben mot 1300 leden aan de ver- keerscompetitie fan de K.N.M.V. deelgenomen en tezamen een goede 100.000 antwoorden op schrift ge steld. Dat betekent een aanzienlijke stijging vergeleken bij vorig jaar. Het gemiddelde resultaat was ook beter, ondanks het feit, dat de deel nemers zich de nieuwe verkeerswet moesten eigen maken. De twee clubs, die het beste resultaat opleverden, de Almelose Motorclub te Almelo en de Motorclub „De Slipper" uit Utrecht, zullen in een finale togen elkaar uit komen. De eind-ontmoe ting zal plaats vinden op Zaterdag 10 Mei in Zwolle. De Gemeente Politie zorgt daar voor de organisatie. De clubs worden er getest op verkeers- kennis, rijvaardigheid en rij techniek, terwijl de motoren aan bepaalde ei sen moeten voldoen. Een vyf kilometer lange bepijlde route door de stad moet worden ge reden en vele controleurs zullen na gaan. of niet tegen de verkeersregels wordt gezondigd. Op het Veemarkt- terrein moet een behendigheidsproef worden afgelegd. De verkeerskennis wordt getest in de vorm van hersen gymnastiek. Van deze finale, die om drie uur begint, zal Polygoon een re portage maken. PAARDENSPORT Het bestuur van dc Neuendorf Sportsclub heeft zijn leden verbo den gebruik te maken van liet sta dion te Coblenz, waar in het afge lopen weekeinde een internationaal concours hippique gehouden is, zulks op grond van het feit, dat liet sta dion met tetanus-bacteriën besmet zou zijn tijdens dit concours. Het verbod zou pas opgeheven worden na onderzoek en eventueel ontsmetting van het veld door de medische dienst. SCHAKEN. LSG II PROMOVEERT. Op 20 April werd door LSG II de eerste wedstrijd gespeeld voor de promotie naar de 2e klasse KNSB tegen VAS II. Deze wedstrijd ein digde voorlopig met 4 y,4en een afgebrokert partij tussen Wichers en Seper. Deze partij is thans door LSG II gewonnen, zodat de Lcide- naars met 5%4'j wonnen. Daar mede proveren zij tevens naar de 2e klasse. ROOFOVERVAL TE ABELDOORN OPGEHELDERD. De 22-jarige H. O. M., van Duitse nationaliteit, die nog op dezelfde dag was aangehouden, verdacht van de brutale beroving op Vrijdagavond jl. in de Nieuwstraat te Apeldoorn gepleegd blijkt inderdaad de dader te zijn. Hoewel hij aanvankelijk hardnekkig ontkende, wist de re cherche zoveel bewijsmateriaal bij een te brengen, dat de man tot een volledige bekentenis werd gedwon gen. Ten huize van een kennis te Beekbergen, werd een koffer inhou dende ruim ƒ4600,in beslag ge nomen, waarmede het gestolene op 170,na terecht is. ROOF BIJ EEN WATERSTOKER TE ROTTERDAM. Twee jongelui hebben gistermorgen in de Vrouw Jannestraat te Rotter dam een overval gepleegd in de win kel van de waterstoker Van Eijk. Hun buit bestond uit een portefeuille met kwitanties. Ze wisten in een ge reedstaande auto te ontkomen. De jongemannen wilden, toen zij in de winkel kwamen, drie liter petro leum hebben in een door hen meege brachte bus. Terwijl de stoker naar de kelder afdaalde, deden zij een greep in de toonbanklade en namen er de portefeuille uit, doch ze had den geen geluk, want er zaten alleen kwitanties in. De stoker, die hoorde en zag wat er gebeurde, begon te roepen en de jongemannen namen de vlucht. Een agent, die tegenover de winkel woon de en op het rumoer afkwam, zette op kousevoeten de achtervolging in. Hij had echter geen succes evenmin als twee automobilisten, die ook de mannen achterna gingen. De overval lers wisten met een gereedstaande auto mede door een verkeersopstop ping te ontkomen. De recherche stelt een onderzoek in. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Ruatoord- «traat 3, Nieuw-Vennep. DE MAANDELIJKSE OPLOS- WEDSTRIJD. Onder no. 90 volgt hieronder een vraagstuk van schrijver dezes, waar door met enige behoorlijke zetten het bankje wel aan de kant gezet wordt. Wedstrijd-probleem no. 90. Auteur: W. J. v. d. Voort, Nieuw-Vennep. Ie publicatie. «i m M m w m ij s§ m m m m m m s m js Hl I II IS O s m n m wrm Zwart: 6, 8, 12, 15, 23, 24, 28, 20, 33 en 36. Wit: 16, 17, 25, 27, 31, 37, 40, 43, 44 en 48. Vervolgens een mooi vraagstuk van een problemist, die bij vele onzer lezers nog onbekend is. Dit vraag stuk verwierf destijds de eerste prijs. Het kan wel gebeuren, dat het op lossen een kleine moeilijkheid zal opleveren. Wedstrijd-probleem no. 91. Auteur: R. Stokes. (Eerste prijs „L. Eclaireur"). I m if m m 0m m PJija Pf WA '5 JË mm ';kwr%£ ïl^OI JHL J® 'e - F* 13 Zwart: 7/10, 16, 18/20 en 24. Wit: 21, 28, 34, 35, 37/39, 47 en 50. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen van alle aeülaatste problemen, over de maand Mei kunnen worden ingezon den tot 10 Juin a.s., aan bovenstaand j adres. Oplossingen pr. 1/4. (Voor pas bcginnenden rubriek 9 April). No. 1. Auteur: L. W. Turk. Wit wint door 23—19, zwart 29x49, wit 19—14, zwart 49x23, wit 14x23 wint. Een heel aardig stukje. Het zelfde idee, waarop dit stukje ge bouwd is, komt ook voor in het pro bleempje van de heer J. N. Singer (1001 miniaturen), doch met een verdieping der ontleding en wel in de volgende stand: zwart: 7/10, 13. 29. Wit: 22, 23, 28, 32, 34, 44, en met ontleding 23—19, 19—14, 14x1. Nu zijn voor zwart twee vluchtveldcn, n.l. naar 45 en 36, doch in beide ge vallen wordt de zwarte dam opge vangen door hetzij 2822 of 2823. Wel een bijzonder geval, dat twee verschillende auteurs, op een cn het zelfde motief componeren. Toch ne men wij aan, dat het stukje van dc heer Turk, een gloednieuwe vondst van hem geweest is. No. 2. Auteur: wijlen Weiss. Hiervan geven wij nog eens de stand, omdat het witte stuk op 26 wat onduidelijk in de stand is afge drukt. Zwart: 6 en 37. Wit: 26, 32, 41 en 47. Wit wint door 4742, zwart 37x 46, op 37x48 volgt 4137 enz., en in dien zwart 37x28 had geslagen, dan wit 47—42 (28—33 beste) 42—33 en 4137 enz., wint op tempo. Wel een geestig stukje! No. 3. Wit wint door: 46—41, 37 32 en 26x37. No. 4. Auteur: Th. de Zwart. Wit wint door: 3430, 4842, 43 39, 4238 en 37x28. Oplossingen ontvangen van: J. M. de Bruijn, Voorschoten, Ph. Philipse, Abbcnes en Ton Berg, Sassenhcim. DAMGRAP. De volgende damgrap ontleend door de heer G. L. Gortmans aan dc „Prablemist', vonden wij wel aardig ook eens onder de ogen onzer dam- spelende lezers te brengen. Dc heer Miedema was in 1944 als onderdui ker in Armentières. Dicht bij het ge bouw, waarin hij verbleef, is een café, genaamd „Le Damicr" (Het Damlbord), waar eens een druk dam- leven moest hebben geheerst, doch waarvan niets meer te bespeuren was. Het uithangbord van dit café ver toonde aan beide kanten een dam bord. Eens een tijdelijke afwezigheid van de eigenaar te baat nemend nam de heer Miedema een ladder en schil derde onderstaand probleem er op: Zwart: 2, 7/9, 11/13, 18, 20, 23, 28/30, 34 en 35. Wit: 16, 21, 27, 31, 32, 36/40, 43/45, 49 en 50. Hij was zo bescheiden de andere kant open te laten voor een liefhebber in de voLgende oorlog. Dit probleem zal men thans nog in Armentières kunnen zien. indien regen en wind het niet hebben op gelost.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5