Chefarine 4 DUINSTREEK Opinie-peiling wijst op groei voor K. V. P. Maria Montessori te Noordwijk plotseling overleden Wisselend weer Katwijk ziet weer een kans voor aanleg van buitenhaven WOENSDAG 7 MEI 19552 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Hoe zullen verkiezingen uitvallen De Kamerverkiezingen staan weer voor de deur. Het Nederlandse In stituut voor de Publieke Opinie heeft nagegaan, hoe de politieke voorkeu ren van het publiek op het ogenblik liggen. Deze pas gehouden Nipo-peiling wijst er op, dat de KVP iets vooruit gaat. Voor de CPN moeten minder stemmen verwacht worden, dat in 1950 (verkiezingen Provinciale Sta ten), doch meer dan de peilingen van het vorige jaar aanwezen. Bij de verkiezingen van 1950 kreeg KVP 31,6% P. v. d. A25.7 Anti-Rev12,4 Chr. Hist10.5 WD 8.5 CPN 6.8 St. Ger2.3% Andere partijen 2.2 Gedurende 1951 nam het aantal KVP-stemmen in de Nipo-peilingen geleidelijk toe. Deze groei heeft zich ook in de enquêtes van dit jaar ge handhaafd. In de laatste enquête be haalde de Katholieke Volkspartij ruim 33 De partij van de Arbeid daalde wat in 1951, maar op het ogenblik staat het percentage der stemplan- Viervoudige werking... met exlea geneeskracht Elk labial Chefarine „4" bavat extra geneeskracht, dank zij da samanwarking van 4 weraldbe- roemde geneesmiddelen. ■n4lj e doet wonderen! (Advertentie) Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische Kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon- muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoon- muziek; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 An gelus; 12.03 Gramofoonmuz.; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gramofoonmuziek; 13.30 Pianoreci tal. NCRV: 14.00 Bondsdag van de Bond van Verenigingen van Gere formeerde Vrouwen; 14.45 Gramo foonmuziek: 15.00 Voor de vrouw; 15.30 Altviool en piano; 15.55 Gra mofoonmuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Radio Philharmonisch Orkest en solist; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.40 Voordracht; 18.00 Nieuws; 18.15 Mannenkoor; 18.40 „Op de Stelling"; 18.50 Leger des Heilsmuziek; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Viola da gamba en clavecimbel; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Ge varieerd programma. (21.0021.35 Familie-competitie); 22.15 Buiten lands overzicht; 22.35 Gramofoon muziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.- berichten; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24 00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gra mofoonmuziek; 9.25 Voor de huis vrouw; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Geva rieerde muziek; 12.00 Zang en piano; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land en tuinbouwmededelin'gen; 12.33 Gra mofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gramofoonmuziek; 13.25 Metropole orkest; 14.00 „De Familie Malinden", hoorspel; 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf"; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramo foonmuziek; 17.45 Regeringsuitzen ding: Prof. Dr. Ph. W. Coolhaas: „Het 's lands-archief te Djakarta"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lichte muziek; 18.55 „De Van Riebeeck-feesten in Kaapstad", cau serie; 19.00 AVRO-Allerlei; 19.05 „Het watei'sportcentrum voor de Luchtmacht", causerie; 19.15 Gramo foonmuziek; 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur; 20.00 Nieuws; 20.05 Opera concert; 21.05 „De ont dekking der atoom-energie", klank beeld; 22.20 Orkestconcert; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gramofoonmuziek, TELEVISIE-UITZENDING VAN OLYMPISCHE DAG. Het Nederlands Olympisch Comité heeft de Nederlandse televisiestich ting toestemming verleend, om een televisie-uitzending te verzorgen van een deel van de Olympische Dag, welke wordt gehouden op Donderdag 22 Mei (Hemelvaartsdag) in het Olympisch Stadion. Het ligt in de be doeling de tweede helft van de voet balwedstrijd uit te zenden en voorts diverse andere sportprestaties. nen weer hoger n.l. P. v, d. A. 26 De Anti-Rev. stemmen namen toe. De laatste peiling levert 13 AR- stemmen op. De Chr. Historischen verloren enig terrein en staan nu op 10 in de laatste peiling. Dc WD ging licht achteruit. In de loop van 1951 schommelde haar enquêtepercentage om en nabij 8 Thans vond het Nipo: 7.5 De CPN verloor in 1951 terrein tot 5 der enquête-stemmen toe. Het communistische percentage is nu weer tot bijna 6 opgetrokken. De KNP haalt op het ogenblik nog niet 1 Voor de Staatkundig Gereformeer den verklaart zich op het ogenblik 2%. De barometer van het opinie-on derzoek wijst op het ogenblik dus op winst voor KVP en Anti-Rev., op weinig verschil voor Partij v. d. Ar beid en Christelijk Historischen en op enig verlies voor W1D en CPN. Op Dinsdag 13 Mei a.s. zal de can didaatstelling voor de verkiezing van de Tweede Kamer plaats hebben. Op die dag kunnen van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uur bij de voorzitter van het hoofdstembureau in iedere Kamerkieskring of bij het door deze aangewezen lid van dat bureau ter secretarie van de gemeente, waar het bureau is gevestigd, candidatenlijs- ten worden ingeleverd. Op één lijst mogen ten hoogste twintig candidater worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderte kend door ten minste 25 personen die binnen de kieskring, waarvoor de lijst geldt, kiesgerechtigd zijn. Er moet een schriftelijke verklaring van bewilliging van iedere candidaat bij zijn. Het inleveren van een lijst, waar op handtekeningen voorkomen van personen, die niet bevoegd zijn aan de verkiezing deel te nemen, is straf baar. De officiële receptie ter gelegen heid van het gouden jubileum der Staatsmijnen, welke a.s. Vrijdag om 11.30 uur begint, zal worden bezocht door prins Berrihard. De prins zal dan onder meer worden vergezeld door minister Van den Brink. BURGEME ^STEI-SBENOEMINGEN. Bij K.B. van Mei is met ingang van 16 Mei a.s. benoemd tot burge meester der gemeente Ommen, mr. C. P. van Reeuvijk met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Marken. is met ingang van 16 Mei benoemd tot burgemeester der gemeente Wes- terbork, de heer G. Londo, thans com mies ter gemeentesecretarie van LJs- selmonde. KAMERLID DASSEN BURGE MEESTER VAN SCHAESBERG. Bij K. B. is met ingang van 16 Mei 1951 benoemd tot burgemeester der gemeente Schaesberg de heer H M. J. Dassen. De heer Dassen is lid van de Tweede Kamer voor de K. V. P. Geboorte en dood in Nederland Nederland heeft van alle West- Europese landen het hoogste geboor tecijfer. Wel is het aantal geboorten per duizend inwoners de laatste vijf jaar geregeld gedaald, nl. van 30,2 tot 22,3 maar in de andere landen is het geboortecijfer nog belangrijk lager. Alleen in een reeks niet- Europese landen is het aantal ge boorten per duizend inwoners hoger dan in ons land, b.v. in Canada en in de Verenigde Staten. Dit alles blijkt uit een vergelij kend overzicht van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het sterftecijfer is in Nederland lager, dan in enig ander land ter we reld. Lager ook, dan het ooit te vo ren is geweest. Het sterftecijfer is nu 7.6 per duizend inwoners. Dit laag ste record wordt in Europa het dichtst benaderd door Noorwegen, dat 8,3 sterfgevallen per duizend in woners telt. Ook in Amerika en Ca nada ligt het sterftecijfer hoger. Ons hoger geboorte en lager sterf tecijfer heeft tot gevolg, dat Neder land ook bovenaan staat onder de West-Europese landen, wat betreft de gemiddelde jaarlijkse toeneming van het zielental. Van 1945 tot 1951 was het toenemingspercentage van ons land 1,7. De bevolking van alle andere landen in Europa nemen veel minder snel in omvang toe. De Ver enigde Staten hebben net als Neder land, een vermeerdering van hui. be volking van 1,7 procent. Canada komt nog tot een iets hoger cijfer, nl. 1.9, maar daartoe draagt de im migratie bij, terwijl de groei van het Nederlandse zielental door de emi gratie juist wordt vertraagd. WERKLOOSHEID, IN APRIL GEDAALD. Het aantal geregisteerde mannelij ke werklozen daalde in de afgelopen maand van 145.387 tot 129.980. De voor de tijd van het jaar normale da ling van de werkloosheid in de maand April in verband met het seizoen moet dit jaar mede worden toege schreven aan de toenemende activi teit in de bouwnijverheid en de daar mee samenhangende bedrijven. VAKTENTOONSTELLING VAN SCHOENMAKERIJ. Maandag 12 Mei a.s. des middags wordt in „Lommerijk" te Rotterdam een vaktentoonstelling geopend die is georganiseerd door het departe ment Zuid-Holland van de Ned. Bond van Schoenmakerspatroons, maat schoenmakers en Schoenwinkeliers, Deze tentoonstelling, die om de twee jaar in een andere plaats en thans voor 't eerste in Rotterdam wordt ge houden, is bedoeld om het ambacht op een hoger peil te brengen. De tentoonstelling is op 12, 13 en 14 Mei te bezichtigen. Bloembollenexport Men deelt ons mede, dat het con tingent Bloembollen voor Duitsland dit jaar hetzelfde zal zijn als vorig jaar. Onder de exporteurs naar Duitsland heerst grote teleurstelling, daar gehoopt werd op 'n beduidende vergroting. Ten opzichte van de ex port naar Engeland zijn nog geen definitieve gegevens bekend; ver moedelijk zal het contingent gelijk zijn als dat van Hollandse zijde, in welk geval het prijzencontract (dat nimmer volledig werd gehandhaafd) zal vervallen. De grootte van het contingent voor Engeland zal dezer dagen kunnen worden bekend ge maakt. De heer G. W. Valken, oud-hoofd commissaris van politie in Den Haag, zal niet in beroep gaan tegen de uitspraak van het ambtenarenge recht, waarbij zijn bezwaren tegen het hem verleende ongevraagde eervol ontslag als hoofdcommissaris van politie ongegrond werden ver klaard. De heer Valken stelt zich op het standpunt, dat de centrale raad van beroep zich zeker ook, evenals het ambtenarengerecht, zal bepalen tot de formele zijde van de kwestie, welke, zoals bekend, zich alleen be zig houdt met de vraag: is betrok kene de leeftijd van 55 jaar gepas seerd of niet. Daar dit inderdaad op de heer Valken van toepassing is, ziet hij in het instellen van hoger beroep weinig mogelij kheden verwacht hij in Utrecht slechts een bevestiging van de Haagse uitspraak, Over de gehele wereld Montessori-scholen Gistermiddag omstreeks twee uur, is te Noordwijk aan Zee, tengevolge van een hersenbloeding, overleden mevr. Maria Montessori, de grondleg ster van het naar haar genoemde on derwijssysteem. Zij bereikte de leef tijd van 81 jaar. Mevrouw Montes sori was voor enige tijd bij vrienden te Noordwijk aan Zee. Donderdag zal in de parochiekerk „Maria ad Mare", te Noordwijk aan Zee, te elf uur een uitvaartdienst worden gehouden. Het stoffelijk over schot wordt daarna begraven op het R. K. kerkhof te Noordwijk. Dr. Maria Montessori werd 31 Au gustus 1870 te Chiaravalle, in Italië,; geboren. In 1896 promoveerde zij tej Rome, als eerste vrouw in Italië, toti doctor in de medicijnen en chirurgie. Getroffen door het lot der achterlijke kinderen, richtte zij haar aandacht op het probleem hunner opvoeding. Op het eerste paedagogische congres te Turijn, verdedigde zij haar opvat ting, dat de zorg, die aan deze kinde ren besteed moet worden, veeleer op J>aedagogisch, dan op medisch gebied ag. Haar stelling- wekte grote be langstelling en spoedig daarna werd zij benoemd tot directrice van een pas opgericht buitengewoon instituut waar leerkrachten erden opgeleid voor het buitengewoon onderwijs. De resultaten, die zij behaalde, waren zo verrassend, dat haar leerlingen toe- latingsexaim'en voor het gewoon lager onderwijs met succes aflegden. Dit versterkte dr. Montessori in haar overtuiging, dat het gehele onderwijs op onvolkomen grondslag was ge- inricht. In 1907 kreeg zij de kans haar ervaring aan het .onderwijs met normale kinderen te toetsen. In 1913 werd de eerste grote opleidingscui*- sus te Rome gehouden. Vertegen woordigersvan meer dan 17 Europese en overzeese landen namen er aan deel. Montessori-scholen verrezen spoe dig in alle delen der wereld. Dr. Montessori's standaardwerken wer den in meer dan 14 talen vertaald. Zij had haar medische praktijk en haar beide professoraten opgegeven, om zich geheel aan dit werk te kunnen wijden. Van 'haar scholen en oplei dingscursussen ging grote invloed uit op de gehele opvoedkunde. Het is de uitdrukkelijke wens van de overledene, dat haar begrafenis in alle stilte en slechts in aanwezigheid van haa-r naaste familieleden en ken nissen zou geschieden. Haar familie leden doen een beroep op iedereen deze laatste wens van de overledene te eerbiedigen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Wisselend bewolkt met mor gen laat op de dag kans op en kele verspreide buien. Iets war mer en zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. NOODMAATREGELEN IN AFWACHTING TUNNEL BIJ VELSEN? Minister Wemmers heeft toege zegd, dat hij een snellere oeverver binding over het Noordzeekanaal zo veel mogelijk zal bevorderen. Behal ve andere mogelijkheden tot oplossing van dit verkeersvxaagstuk zal hij ook het tunnelplan van de Zaanse indus- treel, de heer Kaars Sijpesteyin in overweging nmen. Het treffen van tijdelijke noodmaatregelen om aan de eisen van het drukke verkeer tege moet te komen is in voorbereiding. Aanrander schoot meisje neer Een tot dusver nog niet bekende man heeft in de staatsbossen bij G roesbeek achter het sanatorium Dekkers wal d twee meisjes lastig ge vallen, do twintigjarige B. M. uit Nijmegen en haar logé, de negen tienjarige G. T. Toen de meisjes niet gediend bleken van zijn voor stellen heeft de man een revolver getrokken en geschoten op de twin tigjarige B. M.. die geraakt werd in de linkerzijde en in de linkerarm. Het andere meisje, dat haar vrien din wilde helpen, kreeg met de re volver een slag op het hoofd. Het meisje M. werd naar het Ca- nisiusziekenhuis overgebracht en daar geopereerd. Haar toestand was niet zonder levensgevaar. De rijks politie zoekt nog naar de dader. Toen een meisje uit Heumen de plaats van de aanranding passeerde, vond zij daar twee huilende meisjes. Ze zag naar hulp uit en ontmoette een man op een fiets, die haar ech ter verklaarde geen tijd te hebben en doorreed. Volgens bewoners van Groesbeek is de streek rondom het dorp reeds geruime tijd onveilig door het op treden van enige ongure individuen. Bromfietser door trein gegrepen en gedood De ongeveer 16-jarige Th. W. uit Dinxperlo werd Maandagavond te Varsseveld door een trein, komende uit de richting Aalten, gegrepen en gedood. De jongen kwam van huis per brom fiets en wilde zich naar Varsseveld begeven. Toen hij de onbewaakte overweg te Varsseveld, waar het uit zicht goed is, passeerde, werd hij door de trein gegrepen. Maandagavond om elf uur brak er band uit in de woning van de fa milie Uithof aan de Belterlaan te Hippolytushoef. Op de bovenverdie ping van de woning bevonden zich mevrouw Uithof en haar drie maan den oude baby. Door de geweldige sterke rookontwikkeling raakt de uitgang via dè trap versperd. Daarom wierp de moeder haar kindje uit het raam, dat door om wonenden veilig werd opgevangen. Ook de vrouw verliet via het raam de brandende woning en ook zij be landde heelhuis op de begane grond. Het krachtdadig optreden van de HAARLEMMERMEER Grappige vondst achter behang De bewoner van het perceel Lisser dijk 508 te Haarlemmermeer, zag zijn vrouw zó druk aan de schoonmaak, dat hij er zelf ook zin in kreeg. „Kom", zei hij op een vrije avond, „we zullen de vcprkamer eens op knappen", en om te voorkomen, dat de lust hiertoe weer zou zakken, be gon hij meteen behang en betinge- ling te verwijderen. Voor kinderen is zoiets geweldig. Zij hebben altijd het idee, dat achter zo'n behangetje, dat tientallen jaren op de muur zit en telkens weer over- plakt wordt, zich allerlei geheimen schuilhouden Toen vader derhalve met het sloop werk bezig was, hielden zij een oogje in het zeil. En niet tevergeefs. Zij vonden achter het behang een mooi plankje met een opschrift. De hele familie vergat de schoonmaak boog zich over tafel om het schrift te ontcijferen. De tekst was als volgt: Afgemaakt door de timmerlieden J. B. v. Hems- bergen, geb. te Noordwolde, Fries land, den 5den Januari Pieterse, geb. te Rijpwetering, Zuid Holland, den len April 1862. Lisse. de 3 Augustus 1882. Diegenen, die dit vinden, kunnen op onze naam één fles jenever halen. Aan de andere kant van het plankje stond: Behan gen door J. B. Bemelman, 3 Augustus 1882. Of de familie van deze vorige eeuwse grapjassen zich nog aanspra kelijk stelt, wat betreft die beloofde fles jenever, is nog niet bekend. HILLEGOM Zilveren jubileum brandweer. Maandag 19 Mei zal de Vrijwillige Brandweer de dag herdenken, waar op 25 jaar geleden het Brandweer corps in de tegenwoordige vorm werd georganiseerd. Op die dag zal to 3.30 de uitreiking plaats hebben van onderscheidingen voor langdu rige dienst. Daarna volgt een recep tie ten raadhuize. Geb.: zn van J. Pouwel? en B. Velthuis; zn van C. B. de Groot en H. Geerlings; zn van H. J. v. Haas ter en M. C. Boelé; dr van G. van Haaften en C. J. Evers; zn van J. Jongejan en H. H. den Dopper; dr van C. den Ouden en A. M. Kramer; zn. van A. J. Weijers en M. G. Dui venvoorden; zn van C. W. Zuider duin en E. van der Veek. Ondertrouwd: P. W. van der Poel en H. C. Lommerse: C. J. Leiten en L. J. M. Meijer; C. H. Lommerse en M. J. Hoogkamer; A. B. Kop en G. M. van Riek; P. Kaptein en W. G. Houtzager; H. A. Corbee en C. J. van Kempen. Getrouwd: H. B. Broxterman en A. C. Bersée; C. G. van der Valk en H. M. C. Boot; P. A. van Saase en C. J. Hulsebasch. Overleden: J. Bekkers man 80 jr. KATWIJK AAN DEN RIJN Feestvergadering slagers. De slagers van Katwijk a. d. Rijn, Kat wijk a. Zee, Valkenburg en Rijns burg waren gisteravond in het Pa rochiehuis bijeen voor het houden van een feestvergadering. Na het openingswoord hield de heer H. de Mooy een feestrede, waarin het wel en wee der vereniging werd aange haald. Dit gedeelte der vergadering beschouwend als het nuttige, werd hierna het nuttige met het aangena- en G. v. d. Oever; Teunis, z. van A. Durieux en T. Guyt; Mensje, z. van A. v. d. Meij en M. van Duyn; Nico- laas H. P., z. van P. J. van Rijn en J. M. D. Fennes; Lourens S., z. van L. Lutgendorff en H. Janisen; Corne lls R., z. van J. W. Bergman en L. Blind; Gerritje, d. van G. v. d. Bent en A. Paap; Willem, z. van J. van der Bent en P. van Duyn; Johannes, z. van J. H. Reijnders en C. van Doorn; 'Leonard, z. van L. J. van der Meijde en E. Halbmeijer; Johanna G.. d. van C. vara Rijn en E. Harte- veld; Cornelia, d. van L. de Mol en J. va nder Boon; Gijsje, d. van J. van der Plas en D. Klaassen. Ondertrouwd: P. Guyt en D. Par- levliet; J. Hoek en P. van der Plas; P. V, d. Niet en G. J. Burggraaf; J. van Duyn en M. de Best. Getrouwd: A. Geurts en A. R. Par- levliet; E. Leijssenaar en J. C. Kop- peschaar: A. T. Haasnoot en A. Boersaard; J. Varkevisser en L. Har- teveld; M. J. Parlevliet en K. van Duyn. Overleden: P. M. M. de Lange 45 j., echtgenote van P. van Tol; D. de Jorag 66 j.; J. Guyt 5 d. LEIDSCHENDAM „Toneelgezellen" speelden goed. De „Toneelgezellen" hebben op 22 April j.l. onder regie van de heer Starrenburg, een opvoering gegeven van W. Dumont's toneelspel in 3 be drijven „Excuseerik ben mijn zus". De opvoering had plaats in het ka der van de competitie van het Werk verbond Katholiek Amateur-toneel voor de Kring Rijnland. De jury kwam tot de conclusie, dat de op voering goed was voorbereid en aan de gestelde eisen voldeed. De „To neelgezellen" hebben daarvoor 64.95 punten behaald wat tevens het hoogst toegekend aantal punten.was. Nummer 2 behaalde 62 punten. Geboren: Nicolaas Cornelis Johan- 8 Mei: zon op 4.58*en onder 20.16; maan op 19.11 en onder 3.50 uur. Hét K.N.M.I. deelt mede; Het weer in Nederland staat de laatste dagen geheel onder invloed van een depressie-gebied, waarvan het centrum boven Ierland ligt. Aan de Westzijde van de depressie staan Noordelijke winden, die koude lucht uit de Poolstreken naar de omgeving van Portugal transporteren. Vandaar stroomt de koude lucht het vaste land van West-Europa binnen, waar zij tegen warmere lucht botst. De storingen die daarbij met tussenpo zen van 1 tot VA dag ontstaan trek ken over ons land naar het Noorden en veroorzaken nu en dan regen- of onweersbuien. In deze toestand komt nog maar weinig verandering. Het uAeet in Euio-pn De weerrapporten van het K. N. M. I. van hedenmorgen 7 uur luiden: max. weer temp. OSLO; geheel bew. 8 C. STOCKHOLM: motregen 12 HELSINKI: zwaar bew. 15 EDINGURGH:: regen 13 LONDEN: licht bew. 15 KOPENHAGEN: onbew. 17 A.MSTERDAM: zwaar bew. 21 PARIJS: zwaar bew. 20 BORDEAUX: zwaar bew. 17 NICE: onbewolkt geen opg. BERLIJN: FRANKFURT: MüNCHEN: WENEN: GENèVE: zwaar bew. regen regen licht bew. onbewolkt 22 C. 24 nes zn van G. J. J. Meeuwisse en A. W. G. van der Wilk; Maria Cornelia dr van C. N. Janson en C. A. van Haaster; Johannes Lambertus An- tonius Maria zn van J. E. F. M. Hol leman en P. M. Nillesen; Theodorus Jacobus Maria zn van J. W. Olst- hoorn en I. M. van Hziningen; Maria Hendrika Margaretha Catharina dr van M. Th. van der Ham en A. C. J. van der Ham; Pieter Anton zn van T. van Wijgerden en E. v. d. Vliet; Ondertrouwd: Gerardus N. Hoge- nelst te Den Haag en Anna M. Th. Boer; Leonardus H. Bontje en Wil- helmina C. M. Hijdra; Pieter J. Gout en Ruurdtje Knijnenburg. VOORSCHOTEN PROPAGANDA VOOR WONINGBOUWLENINGEN Ondanks het grote aantal woningen, dat na de oorlog is gebouwd, be draagt het aantal aanvragen voor woonruimte nog steeds ongeveer 430 stuks. Ten einde te bevorderen, dat een ieder aan de rentespaarbriefle- ning kan deelnemen, zal de nodige activiteit worden ontwikkeld voor het organiseren van en leiding ge ven aan de plaatselijk te voeren pro paganda voor de rentespoorbrieven is een propaganda-comité in het le ven geroepen, welk comité is samen gesteld ujt de 13 leden van de ge meenteraad, alsmede afgevaardigden van verschillende plaatselijke ver enigingen of organisaties. Daartoe is de gemeente verdeeld in 13 wijken. De leiding van de propaganda be rust in handen van een lid van de raad in samenwerking met een der afgevaardigden van deelnemende plaatselijke verenigingen. Het comi té zal thans spoedig met zijn werk zaamheden beginnen. Ter gelegenheid van de Vlaggetjes- week, die van 12 tot en met 17 Mei te Katwijk wordt gehouden, hebben B. en W. van die plaats gisteren een persconferentie beïegd, tijdens welke zij opnieuw de nanleg van een vis sershaven ter sprake hebben ge bracht. Na de verkiezingen zullen B. en W. van Katwijk opnieuw een poging doen de regering er van te overtui gen, dat Katwijk dringend een bui tenhaven nodig heeft en dat de tijd thans zeer gunstig is. om met de aan leg daarvan te beginnen. Immers zo verklaarde burgemees ter mr. W. J. Woldringh van der Hoop, het hoogheemraadschap Rijn land is begonnen met het werk ter verkrijging van een uitwateringska naal in zee bij Katwijk om verzilting van de bodem tegen te gaan. Daarbij wordt een geul gegraven van vijf meter diepte, zodat deze wer ken als het ware een groot deel van de havenaanleg ovei lappen en daar door de kosten drukken. Zou Kat wijk te zijner tijd geheel voor eigen rekening een 1 aven moeten bouwen, dan zouden de kosten millioenen meer bedragen. Spr. zeide van mening te zijn, dat de afwijzende houding van de rege ring te verklaren is uit de vrees, dat Voor de variatie was er mede nog een verloting van vele mooie prij zen, nuttige en sierlijke voorwerpen. Dat het „even" later was dan nor maal toen de bijeenkomst beëindigd brandweer voorkwam, dat het huis I werd. is begrijpelijk, in de as werd gelegd. I Geboren; Dirk, z. van P. v. Duyn me verenigd. Voor dit aangename j de geïnvesteerde kapitalen in het gedeelte zorgde de humorist Frans Staatsvisserijbedrijf in gevaar zouden Frohk, die de lachspieren voortdu-komen, rend in beweging wist te houden. Op een vraag hoeveel tijd Rijnland nog nodig zal hebben, eer aan de bui tenwerken wordt begonnen, ant woordde de burg., dat dit ongeveer twee jaar zou zijn. Katwijk, zo vervolgde hij, is nog steeds een nijvere vissersplaats, die ondanks de moeilijke tijden goede hoop heeft op de toekomst. Zij levert een belangrijke bijdrage aan de de viezenpot, maar voorziet eveneens an dere vissersplaatsen van visSers. Dc vloot van Vlaardingen en Sche- veningen wordt voor een groot ge deelte met Katwijkers bemand. Vlaardingen telde in 1904 2613 vis sers, in 1949 549. Scheveningen had er in 1904 3995, in 1948 1695. Voor Katwijk zijn de cijers aanmerkelijk gunstiger. In 1911 1389 vissers; in '49 939. Waar IJmuiden een deel van zijn vlot nog onlangs aan Duitsland ver kocht, wordt in Katwijk nog steeds gebouwd. Deze gehele activiteit onderstreept nog eens het belang van een eigen haven. Geboren: Johanna d. van M. Ulder en A. van Dijk; Antje d. van C. Vcoys en A. de Mooy; Neeltje d. van H. Peursum en N. Heemskerk; Pieter A. z. van P. Kraayenoord en C. Berkheij; Lambert z. v. L. Berk- heij en J. M. van Halewijn; Johan nes P. J. z. van W. J. de Lange en T. M. Kersten; Leendert z. van L. Guyt en N. de Best; Nicolaas z. van A. Noort en A. de Boer. Ondertrouwd: L. de Groot en W. Guyt; C. Snijder en T. A. Helling; C A. de Roode en C. Koppe; J. Kuyt en J. van Duyvenbode: W. J. Martijn en A. A. Bedeker; C. Var kevisser en A van Rijn; D. van Duyn en M. Rijnsent; M. van Bee- len en M. van Rijn. Getrouwd: D. J. van der Zwan en K. van Beelen; W. Bonda en G. Par levliet; P. Schaap en C. Vooys. Overleden: J. Barnhoorn 80 j.; W. Schaap 88 j.; J. van Duyn 71 j.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2