m t i m m SPORT Indeling voor de kampioenscompetitie het lit :S DTNSDAG 6 MEI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 VOETBAL. In eenbijeenkomst, onder leiding van het bestuurslid van de K.N.V.B., de heer G. Kruyver en waarin ver tegenwoordigers van de kampioens clubs Ajax, Haarlem en Willem II aanwezig waren, alsmede represen tanten van de gegadigden voor de titel in de eerste klasse D, Sparta en Hermes D.V.S., zijn de data voor de kampioenscompetitie vastgesteld. Het programma ziet er als volgt uit: 18 Mei, HaarlemWillem II en Ajaxkampioen eerste klasse D; 25 Mei, Willem HAjax en kampioen eerste klasse D'Haarlem; 2 Juni, HaarlemAjax en Willem II—kam pioen eerste klasse D; 7 Juni, aan vang 19.30 uur, AjaxHaarlem1; 8 Juni, kampioen eerste klasse D Willem II; 15 Juni, Ajax—Willem II en Haarlemkampioen eerste klasse D; 22 Juni, kampioen eerste klasse D Ajax en Willem HHaarlem. De beslissingswedstrijd voor het kampioenschap eerste klasse D, tus sen Sparta en Hermes D.V.S., wordt, naar bekend, 11 Mei gespeeld. Wan neer de wedstrijd in een gelijk spel eindigt, wordt er 4 X 7 1/2 minuut verlengd en mocht dan nog geen be slissing zijn verkregen, dan wordt de ontmoeting overgespeeld. In een bijeenkomst, onder leiding kampioenscompetitie niet op 18 Mei, maar op 25 Mei en eindigt niet op 22 Juni, maar op 29 juni, m. a. w. alle data van het opgestelde pro gramma worden 'n week verschoven. LEIDS KNVB— VOORL. NED. ZATERDAG MIDDAG-XI. Op Zaterdag 17 Mei a.s. zal in de „Leidse Hout" gespeeld worden de wedstrijd „Leids KNVB elftal- Voorl. Nederlands Zaterdagmiddag elftal" (aanvang 4 uur). Het „Leids KNVB elftal" is als volg samengesteld: Doel: J. van Putten (UVS). Achter: J. de Wolf (UVS) en B. Pijnackker (LFC). Midden: G. Devilee (UVS), J. De- vilee (UVS) en J. van Leeuwen (UVS). Voor: J. Sloos (UVS), A. Kante been (UVS) aanvoeder, J. Verhoe ven (Lugdunum), W. de Jong (Al- phia) en C. Verhoogt (UVS). Reserven: D. A. W. v. Oudshoorn (Lugd.), J. Neuteboom Jr. (FFC) J. Veigel (ASC), P. van Elk (Tey- lingen) en G. v. d. Weyden (Roo- denburg). HET LEIDS ZATERDAGMIDDAG ELFTAL. Voor het „Vierbondentournooi" voor vertegenwoordigende elftallen op a.s. Zaterdag, 10 te IJmuiden op de terreinen van „Stormvogels" en „V.S.V." is het „Leids Afd. elftal ZMC" als volgt samengesteld: Doel: A. Zwaan (Katwijk). Achter: G. Verdoes (Katwijk) en S. van Velzen (GWS). Midden: I. v. d. Tuin (Sleutels), J. Moraal (PBOV) en M. van Veen (Hazerswoudse B.). Voor: K. Haasnoot (Katwijk), A. Sweris (Koudekerk), N. Pet (De Sleutels), W. Neut (Koudekerk) en W, Hoogeveen (Koudekerk). Reserven: J. Slootweg (Valken Boys); G. v. d. Zwart (Valken B.); G. van Vegten (Koudekerk) en D. Wolters (PBOV). SUNDERLAND IN AMSTERDAM. In de late middaguren is de ploeg van Sunderland, welke hedenavond te Amsterdam tegen het Nederlands B-elftal en Donderdagavond te Rot terdam tegen het Nederlands A-elf tal uitkomt, met een charter-vlieg tuig uit Newcastle op Schiphol gear riveerd. Ter verwelkoming was aan wezig de secretaris van de KNVB, de heer L. Brunt. De spelers van Sunderland wilden gisteravond nog trainen, maar dit was niet mogelijk in verband met de nationale feest dag. Besloten werd om in de loop •van hedenochtend de gebruikelijke oefeningen in het olympisch stadion te houden, ongeveer acht uur voor dat de wedstrijd zelf zal beginnen. De ploeg is volledig met uitzonde ring van Watson, die een cricket wedstrijd moet spelen in Engeland, maar Donderdagavond te Rotterdam wel van de partij zal zijn. UVS—DWS. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de L.V. „LDWS" spelen UVS en DWS uit Amsterdam a.s. Zondag om 2 uur in het UVS-sport- park een erewedstrijd. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN ARC. Zaterdag vangt ARC haar neder laagwedstrijden aan op het terrein van „Alphen", achter het raadhuis. De eerste wedstrijd wordt gespeeld tegen de 2e kl. „Neptunus". De vol gende ontmoetingen gelden de 3e klassers Overmaas (R'dam), Vios (Den Haag), TOG (A'dam), LFC (Leiden) en Quick Boys (Katwijk). HOCKEY SPEELT NEDERLAND TEGEN DUITSLAND TE HELSINKI? Bij het secretariaat te Brussel van de Internationale Hockey Federatie is bericht binnengekomen, dat Spanje niet deelneemt aan het olympisch hockeytournooi, dat in Juli a.s. te Helsinki wordt gehouden. Naar men weet had Spanje zich voor dit tour nooi laten inschrijven en was dit land in volgorde van sterkte ingedeeld op de 8e plaats van de 13 in het tournooi meespelende landen. De president van de Duitse Hockey bond, de heer Paul Reinberg te Ham burg heeft van het F.I.H.-secretariaat telegrafisch bericht ontvangen, dat Duitsland- in het tournooi zal kunnen uitkomen wegens het zich terugtrek ken van Spanje. Het wedstrijd-schema wordt daar door vrij sterk gewijzigd, omdat Duitsland de zesde plaats op de rang lijst, door de F.I.H. vastgesteld, in neemt. Dit betekent, dat Duitsland in de voorronde uitkomt tegen Oosten rijk en dat, mocht Duitsland deze ont moeting winmen, het Nederlands elf tal in de kwarteindstrijd tegen Duits land zal spelen. De volgorde van sterkte der 13 lan den ziet er na het terugtrekken van Spanje als volgt uit: 1. India. 2. Pa kistan. 3. Nederland. 4. Groot-Brit- tannië. 5. België. 6. Duitsland. 7. De nemarken. 8. Frankrijk. 9. Zwitser land. 10. Argentinië. 11. Oostenrijk. 12. Verenigde Staten. 13. Finland. ZWEMMEN De Amerikaanse zwemster Floren ce Chadwick, de enige vrouw, die het Kanaal in beide richtingen heeft overgezwommen, verklaarde, dat zij dit seizoen een poging wil doen het Kanaal van Engeland naar Frankrijk en van Frankrijk naar Engeland non stop over te zwemmen. De 32-jarige zwemster wil alvorens haar Kanaal poging te wagen, eerst deelnemen aan de jaarlijkse Catalina-eiland-wed- strijd in Californië en vervolgens de Straat van Gibraltar overzwemmen. Mochten beide pogingen gelukken, dan zal zij aan de Kanaaltocht den ken. POSTDUIVEN „Het Oosten" (Leiden). Wed vlucht vanaf Tilburg. In concours 285 duiven. Zaterdag 3 Mei met Oost tot Zuid-Oostelijke wind om 1.30 uur gelost. Eerste prijswinnende duif 2.31.50 uur, snelheid 1327.26 meter per min.; laatste 2.37.58; snelheid van 1131.25 m. per minuut. Uitslag: J. de Weerd 1, 4, 10, 18, 27, 28, 31, 32, 44, 56; J. Boekkooi 2, 7, 12, 13, 29, 39, 42, 45, 53, 54. H. Bey 3, 24, 34, 48, 49, 52; J. van Ommenö, 46; J Tijl 6; J. Stok- kel 8, 50; J. van Leeuwen 9. De Blauwband (Sassenlieim-Lisse). Wedvlucht met oude duiven van af Tilburg 83 K.M.; in concours 156 duiven, gelost te 1.30 uur; eerste 2.31.54., snelheid 1353 meter; laatste 2.44.35, snelheid 1157 meter per mi nuut. H. van Niekerk 1, 2, 5, 11, 12, 26; P. C. Baartman 3, 32, 36; J. Moo- lenaar 4, 25; G. v. Egmond 6, 20; G, B. Roodenburg 7, 9, 14, 30, 39; A. P. Eist 8; L. J. Drost 10, 13, 33, 38. De Vooruitgang (Nieuwkoop). Wedvlucht vanaf Roermond, afstand 135 km.; gelost 8.15 uur. Eerste duif 9.39.08. In concours 50 duiven. Uit slag: P. Oosterman 1, 5, 9, 13; J. Tijs terman 2, 6; A. C. v. Koers 3, 8, 14; A. v. Eimeren 4; A. v. Leeuwen 7, 16, 19; H. v. d. Neut 10. 12, 17. S).e Stonde aan Mooxd Sioitand De deelnemers passeren de Wilhelminabrug te Zaandam. Onder grote belangstelling langs het gehele parcours, dat een lengte van 225 km. had, is gisteren de jaar lijkse wegwedstrijd voor amateurs door Noord-Holland vererden. Er gingen ruim 250 deelnemers te Zaan dam van start. Reeds bij Medemblik vormde zich een kopgroep van circa 15 renners, die daarna steeds het hoofdpeleton vormden. Wel werden hier en daar uitlooppogingen onder nomen, doch de grote groep kwam steeds weer bijeen. Tenslotte moest een lange sprint de beslissing bren gen, waarvan het resultaat is: 1. Piet van Roon (Haarlem) 5 uur 36 min. 56 sec.; 2. De Koning (Halfweg) 1 banddikte; 3. Van 't Hof (Haarlem); 4. Van Dijk (Hilversum); 5. Haan (Maastricht); 6. W. Snijders (Half weg); 7. Kuitwaard (Beverwijk); P. Peters (Haarlem); 9. Mehagnoul (Amsterdam); 10. N. van Est (St. Wïllebrord). ,,'t Centrum" Alphen aan den Rijn). Wedvlucht voor oude dui ven vanaf Roermond, afstand 140 km.; te 8 uur gelost, aankomst eerste vogel 9.45; laatste 9.59. Uitslag: Dom burg 1; J. Tuinenburg 2, 6, 8, 14 en 26; v. d. Heuvel 3 en 18; v. Straten 4, 5, 10, 11, 19 en 20; J. v. Ofwegen 7, 9, 13 en 24. „De Reisduif". (Hazerswoude). Wedvlucht met oude duiven vanaf Tilburg. Afstand 69 km.; gelost om 1 uur 30 minuteni, met Zuidoosten wind en mooi weer; eerste prijswin nende duif 2.20.48, snelheid 1324 me ter, laatste 2.32.48, snelheid 1102 me ter. Uitslag: W. Zintel 1; W. van Veen, 2, 12, 17; W. Bleeker 3. 19; C. Groen 4, 6, 18, 20, 23; C. van Veen 5, 15. 22; W. Lindhout 7, 13; P. P. van Klave ren 8; W. G. de Jong 9, 11; P. van den Malen 10. De Rijnklievers (Leiderdorp).2e Wedvlucht met oude duiven van Roermond, afstand pl.m. 150 km.; om 8.15 uur in vrijheid gesteld met Zuid zuid-oosten wind. Ie Duif snelheid 1493.17 meter per minuut om 9.52.36; de laatste 10.07.19 met 1309.40 meter per minuut. Uitslag: Jac. v. d. Wal 1: A. G. A. Rijsbergen 2 en 7; J. F. W. Fruyers Jr. 3 en 9; H. E. Chris- tiaanse 4; Chr. v. d. Pluym 5; A. Dub- belaar 6; Joh. Veldt 8 en J. Brou wer 10. BRIDGE. Bridgeclub „V.O.G." De uitsla gen parencompetitie 7e ronde zijn: Zwart: v. DierenZilt 85 pnt.; VogelenzangWakka 81 Yz pnt.; Tjal- kens—Vlugt 79pnt.; Epskamp— Otto 68y. pnt.; v. d. StaayJansen 65 pnt.; OudshoornSloos 61 pnt.; Plan jePlan je 56]^ pnt.; Schouten Genang 50 pnt.; OudshoornBou- wens 46 pnt.; SchilthuizenVan Weesel 45 pnt.; NollesGaykema 43H pnt.; echtp. Smit 35 pnt. Rood: Echtp. Horree 74 y. pnt.; BlomBrocaar 71 pnt.; MosselVan Zijl 63 Yl pnt.; SchoonlingenKleef- stra 62 pnt.; dames TukBosscha 59 y. pnt.; echtp. Caro 59^ pnt.; echtp. J. Raar 58 pnt.; mevr. Klaren- boschBelt 57 y. pnt.; echtp. Baarda 55Vz pnt.; echtp. M. Raar 54y pnt.; BosschaDe Tombe 52y. pnt.; mej. v. WaasGaljaard 52 pnt. Groen: Dames BotermansPeter zen 69y pnt.; echtp. Dusée 64H pnt.; Versteegv. d. Vlist 63 pnt.; echtp. Grommé 63 pnt.; mevr. Kleefstra Schilling 63 pnt.; RaarRaar 63 pnt.; TilborgNieuwland 60 pnt.; mevr. BachrachKruizinga 57H pnt.; echt paar Adama 56y. pnt.; dames Van GelderenRobert 55^ pnt.; Dieben v. d. Staay 54y pnt.; ProperCan- crinus 49 y pnt. (Advertentie) Schaakspel Er is een tijd geweest, dat de zet 1. d2d4 wel haast van zelfsprekend met 1d7d5 beantwoord werd. De zet 1. d2d4 heeft het voordeel de velden c5 en e5 onder vuur te nemen d.w.z. velden, die dicht bij de zwarte stelling liggen. Maar, hoe klein ook, er zijn ook nadelen aan iedere pionzet verbonden. Na 1. d2 d4 is veld e4 bijv. niet meer door een pion op d3 te beschermen. En bovendien, d4 kan door zwart met c7c5 of e7e5 aangevallen worden. In plaats van 1d7d5 kan zwart een geheel andere strategie volgen n.l. öf d4 aanvallen öf veld e4, het veld dat door wit met d2d4 immers verzwakt werd, onder druk te zetten. De eerst genoemde metho de aanval op d4 is het idee van de Konings-indische verdediging. Hierbij ontwikkelt zwart zijn ko ningsloper naar g7. De tweede metho de is de Dame-indische verdediging. De dame-loper werkt vanaf b7 op e4. Bij het Nimzo-indisch kan zwart lange tijd kiezeni tussen de eerste en tweede methode. Na de le wereldoorlog pas ontstond het Konings-indisch. Vooral Reti en Grünfeld hebben deze opening on derzocht en gepropageer. Hun metho den waren echter geheel verschil lend. Réti wilde Lg7 zijn aanval op d4 doen steunen door c7c5 en/of e7e5 terwijl Grünfeld toch d7d5 speelde en deze d-pion liet ruilen, aldus de d-lijn gebruikte om de druk van Lg7 langs de open d-lijn te ver sterken. De hoofdvariant van het Konings- indisch volgens Réti's methode is: 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, g7— g6; 3. Pblc3, Lf8—g7 (druk op d4 begint); 4. e2e4 (bezetting van het gehele centrum, met groot overwicht aan terrein. 4d7d6 (voorbe reiding van e7e5 en ter verhinde ring vani e4e5) 5. Pglf3, 00; 6. Lfle2, Pb8d7 (opnieuw ter voor bereiding van e7e5). Wanneer zwart zonder deze nieu we voorbereiding toch e7e5 speelt, volgt er: 6e7e5; 7. dxe5, dxe5; 8. Dxd8, Txd8; 9. Lg5! (niet. Pxe5 wegens Pxe4). 9Te8! 10. Pd5, Pxd5; 11. cxd5 en wit heeft de open c-lijn. Na 6. Pb8d7 gaat het verder: 7. 00, e7e5. Hier begint de aanval op d4. Zwart wil wit dwingen zich in het centrum te ver klaren, dus öf d4d5 öf d4xe5 te spelen. Meestal verkiest men 8. d4 d5. De nu onitstane stelling geeft wit weliswaar de meeste bewegingsvrij heid maar er zijn geen zwakke plek ken in de zwarte stelling. Wit kan zijn strategie bepalen met voorbe reiding van een opmars van c4 naar c5. Omgekeerd kan zwart komen tot het zelfde n.l. f7f5. Zolang zwart passief blijft op de koningsstelling, kan wit rustig zijn plan uitvoeren. Hij moet echter voortdurend met een eventueel f7f5 rekening hou den. Veel ingewikkelder wordt de éi- .tuatie wanneer wit niet voortzet met de tijdelijke afsluiting 8. d4e5. Wit handhaaft dan de spanning in het centrum. We moeten de uitwerking van deze buitengewoon ingewikkelde varian ten aan de studie boeken (bijv. Euwe's Theorie der openingen, deel tje 5) overlaten. Voor een kranten artikel is dit niet doenlijk. Een volgende keer methode Grün feld. a g <$s> 3? a 4 4 H 'IS A 5. m§ Si! u a n: BCD F G H Bovenstaande stelling is uit de partij Reggio tegen Mieses, Monte Carlo 1903. Zwart won als volgt: 1Tg8g3!2. Dh3xg3 (op hxg3 volgt De3 mat). 3Le7 h4! rm.x m i ■m m.m, S 0' Partij LevenfishTreymann, Le ningrad 1925. Lxh6, gxh6; 2. Txh6, Kg7; 3. Lb7, Kxh6; 4. Lxa6 en wint. §P §8 m mm I - 4 4 M - I O uw mm J'4 si BCD F G H Uit een partij Demmendalvan Steenis, LSG winterwedstrijd 1952. Wit won enigszins verrassend met een torenoffer, n.l. Tg7g6! TAFELTENNIS. PROMOTIE VAN HET 2DE EN 3DE DAMESTEAM VAN TREFFERS. Met een 91 overwinning op Net- bal 2 promoveerde het 2de dames team van Treffers naar de 3de klas. Doordat bovengenoemd team in de competitie op de 2de plaats eindigde, kwamen, ze toch nog in aanmerking voor de promotie naar de derde klas. Tiny Wescselman, Corry v. d. Meer en Barry Hogenboom hebben deze promotiewedstrijden tot een zefer goed einde weten te brengen. Vooral de prestatie van Corry v. d. Meer mogen we hier wel even extra ver melden, die van de 9 partijen er niet minder dan 7 wist te winnen. Door een gelijk spel van het derde damesteam, dat bestaat uit de gezus ters Martha, Truida en Leny van Rui ten, tegen het Leidse Scylla 2, pro moveerde ook dit team naar de der de klas en waarbij we dan beide teams het volgend seizoen veel succes toewensen in de derde klas. De junioren van Treffers vonden blijkbaar, dat er nog wel iets bij kon dit weekend en behaalden in de Haagse juniorentienkamp de volgen de resultaten: ongeslagen no. 1 Arie Hogenboom, 2 Ton Hogenboom, 3. Leo v. d. Meer, 5 Siem van Ruiten en no. 7. Ton Volwater. Gezien de ster ke be'zetting van deze tienkamp zijn deze uitslagen voor de toekomst van Treffers wel zeer hoopvol te noe men Deze week Woensdag en Zaterdag trainen. A.s. Zaterdag speelt Treffers 2 haar laatste promotiewedstrijd tegen Car- lon in Rotterdam. Daar J. v. d. Zwet niet mee kan spelen zal Arie Hogen boom z'n plaats innemen. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Wegversmalling Mumpa Matflafo verslaat een mug 25. Maar toen werd Evelientje een beetje boos. „Hoor eens, Humpo Hots- flots!" zei ze streng, „Ik heb vrese lijk over je in angst gezeten en dat doe ik nóg, begrijp je? En ik vind het helemaal niet aardig van je, om me nu voor de mal te houdenIk ge loof er geen steek van, dat je op een eiland met kannibalen zit.... En ik wil niks meer met je te maken heb ben!" Dat laatste was erg overdre ven van Evelientpe, maar Humpo Hotsflots, die nog maar heel weinig met meisjes was omgegaan, dacht na tuurlijk, dat zij het meende. „Ja maareh, lieve Evyluister nu eensik, ehzei hij stotte rend. maar toen werd hij plotseling moedig. „Hoor eens, Evy, of je het nu gelooft of niet, maar ik zit op een tropisch eiland! Twee negers hebben me op een matje gezet en me in Oos telijke richting ontvoerd, omdat zij dachten, dat ik de een of andere ne ger-geest was. Ik geloof, dat ik in de Rode Oceaan zit.... Je moest eens kunnen zien, hoe de palmen hier zachtjes ruisen en...." Maar daar had Evy geen tijd voor. Ze sleurde haar jas van de kapstok, haalde snel een revolver uit een la van haar bu reau en holde de kamer uit. föotaze dnne door A. DUNCAN 24) HOOFDSTUK XV. Te ver gegaan. Gehurkt op het binnenpaatsje ach ter 'het winkelpand van Hébier en Co., zat Arthur te denken aan Anne. Hij trachtte zijn vrees van zich af te zetten, door zich te herinneren, hoe Anne hem zo goed als haar kantoor had uitgegooid bij hun laatste ont moeting. Hij deed zijn best, zich in een nijdige stemming te brengen, om de taak, hem door zijn moeder opge dragen, des te beter te kunnen ver vullen. „Zij verdient alles, wat haar zal overkomen!" bromde hij in zichzelf, „ze heeft zelf om' iets dergelijks ge vraagdnu zal ze het hebben ook." Toch voelde hij zich ondanks zijn haat en verbittering, bevreesd. Als er eens iets misliep. Motton, de nachtwaker, had er in toegestemd, hem binnen te laten. En Motton zou hem later niet verraden. Want deed hij dat, dan verried hij zichzelf im mers ook? Het zou zo'n eenvoudig relaas worden, dat iedereen het geloven zou. Motton zou verklaren, dat hij in slaap gevallen was in zijn diensttijd. Wakker geschrokken had hij de win kel in vlammen gehuld gezien. Door de rook verstikt zou hij naar het dichstbijzijnde venster zijn gekropen, maar voordat hij alarm had kunnen maken, was de winlkel al een vuur zee geworden. Natuurlijk zou het Motton zijn baantje kosten. Maar hij werd er best: voor betaald, en als alles een beetje geluwd was, wachtte hem een goede betrekking bij Pritère aan de overkant. Arthur keek scherp rond, toen hij het knarsen hoorde van een raam, dat werd opengeschoven. „Bent u daar, mijnheer?" Arthur keek omhoog naar het hoofd, dat uit het venster te voor schijn kwam'. „Ja. Neem dit even aan, wil je?" Hij reikte twee blikken petroleum aan Motton over. Deze zette ze neer in het vertrek, waarin hij zich be vond. In het duister glimlachte Ar thur voor zich heen. Hij had Motton opgepikt in een der gewone café's, waar hij vaak kwam. Terstond had hij de man dóór gehad. Zelfs zijn moeder keurde zijn keuze goed; het was de eerste keer, dat ze zijn drink gewoonten voor iets goed vond. „Ik zal u een hand geven, mijn heer!" klonk het schor uit het raam. Arthur reikte omhoog en greep Mot- ton's hand vast. Binnen enkele seconden stond hij naast de nachtwaker in een donker vertrekje. Motton haalde een zaklan taarn te voorschijn en elk hunner nam een blik petroleum mee. Om zichtig slopen ze naar de winkel toe. „Ik heb zo gedacht, mijnheer," zei Motton fluisterend, „dat die blikken na de brand gevonden zullen wor den. Denkt u niet, dat het nog beter zou zijn, als ik beweerde, dat ze een slaapmiddeltje in mijn thee hadden gedaan. Dat zou meer op het werk van vaklui gelijken, mijnheer. Ik heb dat raam daar al kapot gemaakt, om het te doen voorkomen, dat ze het stukgeslagen hebben." „Uitstekend Motton", zei Arthur goedkeurend, het enige is, dat de po litie ongetwijfeld een onderzoek bij ons in de zaak zal komen instellen na de brand. Wij zijn vrijwel de enige mensen in heel Dammeville die de zaak van Hébier graag uit de weg geruimd zouden zien." „En, wat zullen ze dan nog vin den, meneer? Is uw moeder niet be reid, onder ede te verklaren, dat u de hele avond niet uit huis bent ge weest?" „Ja, dat is zo", erkende Arthur, „dan lukt het mischien toch nog wel goed." Geruisloos slopen ze door de ruime winkel en goten over alles, wat brandbaar was, petroleum. Daarna haalden ze papier, hout wol en kartonnen dozen bijeen en maakten daarvan midden op de vloer een flinke stapel. „Zijn de gordijnen wel allemaal dicht?" vroeg Arthur opeens. Motton knikte. „Zeker, meneer. En nu zal ik maar naar mijn hokje achter de winkel gaan en wat in mijn thee gieten, zodat de politie, als ze die laat onderzoeken, iets vindt." Arthur begaf zich naar de voor deur en gluurde door een kier van het gordijn de stille Hoofdstraat in, die verlaten in het maanlicht lag. Ergens sloeg een torenklok twee uur. Het was niet waarschijnlijk, dat iemand de eerste oplaaiende vlam men zou zien, als het tout werd aangestoken. Hij ging naar de kelder, waar pak kisten, stro en houtwol in overvloed lagen, streek een lucifer aan en stak daarmee de brand in een hoop hout wol. Het vuur verspreidde zich snel. De vlammen schoten omhoog en de droge zoldering, de vloer van de winkel, begon te schroeien en vatte ook vlam. Arthur haastte zich toen naar bo ven. Binnen enkele ogenblikken zou de vloer in brand vliegen en de in petroleum gedrenkte stoffen zouden de winkel spoedig in een vuurzee veranderen. Hij grinnikte bij zich zelf. Binnen enkele minuten zou er niet veel meer over zijn van de vor stelijke winkel van Hébier Co. En de firma Pritère zou in Dammeville weer onbestreden heerschappij voe ren. George Callon kon de slaap niet vatten. Hij lag te tobben over Anne en haar verbitterde alles verterende drang naar wraak. Hoe vreselijk had die haar zachte aard veranderd! Hij stond op en ging voor zijn ven ster staan. De maan stond hoog aan de hemel. Het was een heerlijke zo mernacht en opeens voelde hij een sterk verlangen om er uit te gaan, een flink eind te wandelen en zich moe te lopen, dat hij van afmatting in slaap zou vallen. Hij kleedde zich vlug aan en ging op zijn tenen naar beneden. Op straat gekomen sloeg hij de richting van de binnenstad in. Een klok sloeg 2 uur, toen hij met grote, holle passen over het plaveisel naar de Hoofdstraat stapte, waar heen hij zich als door een magneet getrokken voelde. Een ogenblik bleef hij peinzend op de hoek staan. Vlak vóór zich zag hij de naambor den der beide winkels: HéBLER Co. PRITèRE Hij zuchtte. Wat was wraak toch iets verschrikkelijks! Waarom zou Anne de dingen toch niet net 2o be kijken, als hij dat deed? Een groot medelijden met haar maakte zich van hem meester. Ze had haar broer, van wie ze dolveel hield, door het ver raad van een eerzuchtige vrouw ver loren. Geen wonder, dat ze zich bit ter en wraakgierig gestemd voelde. Geen wonder dat. Plotseling schoot hij vooruit. Hij had een plotselinge flikkering gezien en het dichtslaan van' een deur ge hoord. En die flikkering, zowel als die doffe smak, waren uit de winkel van Hébier gekomen. Hij trachtte te vergeefs te ontdekken, wat er daar binnen voorviel. Hij kon niets anders zien, dan een flikkerende gloed, niets anders horen, dan een dof loei end geluid. Hij rende naar de steeg, die toegang tot de achterzijde van 't pand gaf. Misschien dat hij langs die kant kon binnenkomen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6