LINGERIE KATOEN f. 1.05 Vergelijking van „Leiden Ontzet" met onze bevrijding in 1945 LOCOMOTIEF GEBRS. HUISMAN Hogewoerd 66-68, Tel. 22962 Moord van 5 jaar geleden berecht Gevallen Canadese soldaten herdacht Verlichte parachutes ).<k DINSDAG 6 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Pr. Prees sprak op Binnenhof „Deze bevrijdingsdag is een dag van bezinning op de grote waarden, waarvoor wij vijf jaar geleden en gestreden hebben. Wij hebben de vrede en de vrijheid ook thans te verdedigen. Dat is, ondanks de ver deeldheid in ons volk, onze gezamen lijke taak". Deze woorden sprak minister-pre sident dr. Drees gistermiddag op het Binnenhof te Den Haag tijdens een toespraak, die door de Nederlandse Televisiestichting rechtstreeks werd uitgezonden. Dr. Drees hield zijn toespraak tussen twee opvoeringen, die de Vrijzinnige Chr, Jeugdcentra- Ie gistermiddag op het Binnenhof gaf van „Leiden ontzet", een frag ment uit „Vrij Volk", een herden kingsstuk, dat bij de bevrijding van ons land in 1945 door enkele auteurs werd samengesteld. Dr. Drees geloofde, dat er geen beter onderwerp had kunnen worden genomen voor een bevrijdingsspel dan het ontzet van Leiden. Er zijn veel punten van overeenkomst tus sen het beleg van Leiden in 1574 en het Nederlandse volk gedurende de Duitse bezetting. Na de hongerwinter van 1944/45 zullen wij beter begrypen, wat wij in de schoolboekjes hebben gelezen over de Leidse bevolking, die naar de mogelijkheden van het ontzet van Leiden uitkeek. Wij zullen beter kunnen voelen, wat er in Willem de Zwijger is omgegaan, die zich af vroeg of de wind zou keren en het water zou opstuwen. Zo zal het ook onze koningin en onze regering te Londen zijn vergaan, toen zij zagen, dat onze bevolking aan de laatste levensmidelen toe was in die hon gerwinter. Er zijn meer punten van vergelij king. De platboomde vaartuigen der geuzen en de bommenwerpers, die het voedsel boven ons bezet vader land afwierpen. De Leidse dichter Van der Goes sprak over „het zoet geluid van de vogelaar" en ook tij dens de Duitse bezetting schreef een onzer dichters „verwerp al wat hij biedt, de sluwe vogelaar". De Leidse burgerij koos na het ont-, zet als beloning de vestiging van een universiteit, een grote geestelijke er culturele waarde. Van die universi teit is een grote roem uitgegaan. In de tijden van bezetting heeft zij de eer der wetenschap en van haar be oefenaren hoog gehouden. Zij is een groot voorbeeld geweest. Moge ook in ons land de cultuur sterker en het besef der geestelijke waarden groter worden, aldus dr Drees. Hij merkte op, dat de teleurstel lingen ons na de bevrijding niet be spaard gebleven zijn. Er kwam niet onmiddellijk vrede, er waren drei gingen en spanningen. De eensge zindheid is helaas niet zo sterk blij ven bestaan. Maar ook in Leiden was Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde m\iziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Hoe moet dat met Lida?", hoorspel. 12.10 Pia norecital. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram. 12.37 Dienst uitgaande van de Stichting Alle-Dag-Kerk. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants In terkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metro- pole orkest en solist. 14.00 Gram. 14.45 Voor de meisjes. 15.-00 Kamer orkest en solist. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 „De Autorijschool op de vliegbasis Twenthe", causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Clavecimbelrecital. 18.30 Lichte muziek. 19.00 „Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Vereni gingsleven". 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Com mentaar familie-competitie. 2Q.20 Omroeporkest en solist. 21.15 „Klan ken van Strijd en Overwinning", klankbeeld. 21.35 Geestelijke liede ren. 22.05 Gevarieerde muziek. 22.30 Internationaal Evangelisch Commen taar. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Con certgebouworkest en solist. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 VARA. 19-30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws, en weerberichten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPR O: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Gram. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Voordracht. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dans muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Semi-klassiekc muziek. 13.40 Orgel en bariton. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending o.l.v. Regina Zwart: „Wij slaan op de tong tong". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 „Ons land in kaart". 18.30 Dansmuziek. 19.00 „De Katho lieken en het Socialisme", causerie. 19.15 Pianoduo. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Po litiek commentaar. 20.15 Promenade orkest. 20.40 ,,'s Nachts langs de weg", hoorspel. 21.55 Omroeporkest. 22.30 „Zeestromingen", causerie. 22.45 Lichte muziek. 23.00'Nieuws. 23.15 „De grote witte weg", radio-rhapso- die. 23.4524.00 Orgelspel. er niet altijd een mooie eensgezind heid tijdens de bezetting. Ook tij dens de tachtigjarige oorlog hebben wij de verdeeldheid gekend, maar wij bereikten er een grote hoogte op de terreinen van wetenschap en kunst. Hij spoorde het volk aan tot een vaste wil om de grote dingen te ver werkelijken, waarvoor wij gestreden hebben en een bezinning op de ho ge waarden, die we verkregen. Wij hebben een grote taak ten aanzien van de internationale samenwerking en de betere verstandhouding der volken. Wij zullen, kunnen en moe ten die taak vervullen, aldus dr Drees. Wij zullen alle krachten moe ten inspannen en wij zullen ook de menselijke en maatschappelijke ver houdingen binnen ons volk moeten verbeteren. MARINECOMMANDANT INTERPRETEERDE CIRCULAIRE VERKEERD. Schout bij Nacht C. W. Slot, heeft kortgeleden in een circulaire aan de marinecommandanten geschreven, dat hij het op prijs zou stellen wanneer korporaals en manschappen een be drag van hun soldij zouden beschik baar stellen als bijdragen voor de marineklok, een van de klokken voor Amerika. Deze marineklok zou kun nen worden aangekocht v/anneer iedereen 20 cent offerde. Aan de ma rinecommandanten werd overgelaten op welke wijze zij de collecten zou den organiseren. Op een persconfe rentie, die minister Staf Vrijdagmid dag hield, is deze circulaire ter spra ke gebracht. De marinevoorlichtingsdienst deelt mee, dat deze circulaire door de com mandant van he4 marine-vliegkamp onjuist is geïnterpreteerd. Deze com mandant had namelijk medegedeeld, dat 20 cent van dc soldij van korpo raals en manschappen zou worden af getrokken. De Marvo deelt thans mee. dat een dergelijke order alleen op Valkenburg is uitgevaardigd. LOOPT LICHTER! Frame van hoogmagnesium-staal Alleenverkoop voor Lelden: Fa P. TH. VINK ZN., ZUIDEINDE 18, ROELOFARENDSVEEN (Advertentie) Boswachter mishandeld en neergeschoten Vijftien jaar gevangenisstraf metltaa geslagen. „Toen hij echter stil aftrek heeft de officier van justitie was geworden ben ik naar mijn fiets gegaan. De boswachter log op zijn geeist tegen de 43-jang p ^yde met het gezicht naar de grond H. P. en de 32-jarige los werkman gekeerd. Tegen P. heb ik nog M. Ch. P. uit Bussum, die op 17 Juni 1947- de 58-jarige boswachter Albert van der Schagtna door hem op heterdaad bij het stelen van goederen uit een kampterrein te zijn betrapt zwaar hebben mishandeld. Een van hen heeft tenslotte de boswachter met diens eigen pistool een nekschot gegeven, waaraan de man is over leden. De verdachten bekenden de vecht partij, doch gaven elkaar van het lossen van het dodelijk eschot de schuld. De verdachten hebben zidh bovendien schuldig gemaakt aan 'n diefstal met geweldplegingte Laren op 16 October 1946. Bijna vijf jaren nadat (op Dins dag 17 Juni 1947) op de heide nabij de Hoornenboeg te Hilversum het lijk van de boswachter was gevon den, heeft de rechtbank te Amster dam gisteren deze zaak behandeld. De als getuige-deskundigen ge hoorde beide vrouwelijke artsen, die de sectie op het lijk hadden verricht, verklaarden, dat de boswachter door het schot in de nek, op korte afstand afgeyuurd, om het leven was geko men. De vele verwondingen aan zijn gelaat hij was op alle mogelijke plaatsen mishandeld toegebracht tijdens de voorafgaande vechtpartij, hadden aldus deze getuigen wel bewusteloosheid, doch niet de dood veroorzaakt. Na de mishande ling heeft de boswachter nog geleefd. Op een vraag van een der raads heren zeide een der artsen, dat het „een zeer berekend schot was ge weest, dat direct door het centrale zenuwstelsel heenging; een Duits nekschot". Het verhaal van de oudste. De verdachten vertelden, dat zij p de bewuste dag naar een kamp terrein waren gegaan om te venten. Het kamp was verlaten. Zij hadden toen kleren meegenomen. Dc waar de hiervan, zo zeide later de officier van justitie, bedroeg circa 25 gulden. Op het moment, dat zij onder de afrastering doorkropen om te ver dwijnen, waren zij door de boswach ter betrapt, die hen met getrokken pistool opwachtte. Zij moesten hun namen opgeven l de boswachter wilde hen mee nemen naar het politiebureau. Eerst gaf de oudste verdachte een valse naam op. Over hetgeen daarna was geschied verklaarde hij ter zitting in de rich ting van zijn fiets te zijn gelopen. Hij stak zijn hand in zijn zak en voelde daar zijn revolver, die hij de zelfde ochtend uit zijn fietstas had genomen. Hij draaide zich om, en richtte het wapen op de boswachter, daarbij uitroepend: „Wat wil je nou". „Ik zag toen", aldus deze verdachte, „hoe P. een halve baksteen van de grond opraapte en daarmede de bos wachter in het gezicht begon te slaan. Ook ik keerde terug en heb Van der Schagt toen met de vuist in het gelaat gestompt. Er kwam bloed uit zyn mond en ik heb hem horen zeggen: „Jongens, laat mij maar gaan". Hij lag toen achterover op de grond. P. trok daarop het pistool van de boswachter uit de pistooltas, draaide hem om en gaf hem het nekschot. P. heeft daarna het wapen aan mij gegeven, omdat het .boven de zak van zijn jasje zichtbaar was. De steen heeft hij ergens in het wa ter geworpen en het pistool heb ik verstopt". luidde de verklaring van de oudste verdachte. Enige jaren later is het wapen pas gevonden. Het verhaal van de jongste. De jongste verdachte bekende, dat hij de boswachter met de baksteen i ge2egd zij a pet op te halen, die nog under het lichaam lag. P. is daarop teruggegaan, heeft het licnaam weer gekeerd en het schot gelokt", aldus zijn verklaring over de toedracht. De oudste verdachte bevestigde, dat hij zijn pet was gaan haten. Doch vclharddo in zijn ontkenning het schot te hebben gelost. De president, mi. J. Meihuizen, hield hem een ver klaring voor, afgelegd voor de rech- ter-commissaris, waarin hij had ge zegd de dood van de boswachter op rijn geweten te hebben. De presi dent las nog meer passages voor uit afgelegde verklaringen, doen P. blesf ook in zijn laatste woord, bij zijn ter zitting afgelegde verklaring. De verdachten hadden na het be gaan van de daad afgesproken, dat nooit de toedracht bekend zou wor den. De jongste zou verklaren, als het uit mocht komen, dat hij alleen een schot had gehoord, doch niemand had gezien en de oudste, dat door kramp in de hand, ads gevolg van de vechtpartij, het pistool in de hand van de boswachter was afgegaan en deze hierdoor was getroffen. Een nieuwe misdaad. Op 16 October 1946 hadden beiden, naar zij toegaven, ingebroken in een woning te Laren. Juist toen zij de wo ning wilden verlaten, waren zij ver rast door de bewoonster. Zij hadden de dame vastgegrepen en bewusteloos geslagen. Achteraf waren de verwon dingen nog meegevallen. De dame, die nu in Curasao woont, had een her senschudding opgelopen. Van de ge stolen goederen had de oudste ver dachte een gouden horloge, naar hij verklaarde, voor 15 gld. verkocht. Wie heeft het gedaan? In zijn requisitoir bracht de offi cier van justitie hulde aan de politie voor het knappe speurderswerk en de reconstructie van de daad. „Wij weten niet wie het schot ge lost heeft. Er is aanleiding om aan te nemen, dat H. P. dit heeft gedaan, gez.ien zijn tijdens instructie afge legde verklaringen. Hij is een zeer agressieve figuur. Het is echter niet te bewijzen, dat hij het gedaan heeft" aldus de officier van justitie. „Een van hen heeft de opzet gehad te do den." Daarom achtte hij het subsidiair ten laste gelegde diefstal met ge weldpleging de dood ten gevolge heb bende bewezen. „Tezamen hebben zij gepoogd de boswachter onschadelijk te maken. Het zijn zeer gevaarlijke lieden, die voor geruime tijd moeten worden op geborgen. De oudste kan haast niet lezen of schrijven. Ten aanzien van de daad wordt hij in het psychiatrisch rapport licht verminderd toereken baar genoemd. De jongste wordt als een wilszwakke, arbeidschuwe man gekwalificeerd, een a-sociale psycho- paath, die wel toerekenbaar is. Zij kenden elkaar sedert 1943, hebben zich aan diefstallen schuldig gemaakt, luisterden paartjes op de heide af, die zij chanteerden en bestalen". Tot slot eiste de officier 15 jaar met aftrek. De verdediger van de oudste ver dachte was het met de officier eens, dat het subsidiair ten laste gelegde bewezen was. He. straf-vérzwarende element ontbrak echter zijns inziens. Hij zeide o.m. nog, dat zijn cliënt tij dens de oorlog pistolen had vervoerd en gestolen van Duitsers. De advo caat van de jongste verdachte sloot zich aan bij het j leidooi van zijn col lega en verzocht de rechtbank cle mentie bij de oplegging van de straf te betrachten. Op Donderdag 15 Mei zal de recht bank uitspraak doen. Op de Canadese militaire begraaf plaats in Bergen op Zoom zijn Maan dag de bij de bevrijding van Neder land gevallen Canadese militairen herdacht. Na een godsdienstoefening, waar in de rcverend Austin en ds. Brug man voorgingen, werden bij het ge denkteken kransen geplaatst, door vice-admiraal N. A. Rost van Tonnin gen namens de Koningin, door am bassadeur Pierre Dupuy namens de Canadese regering, door minister ir C. Staf namens de Nederlandse rege ring, en door vertegenwoordigers van buitenlandse mogendheden. Schoolkinderen legden bij elk graf een bloemruiker. De heer Dupuy zei in zijn toe spraak, dat de mannen die hier liggen geen veroveraars of fanatici waren, maar vrye mannen, die wensten te le ven in zelfrespect. Zolang wij hun les verstaan en die eerlijk aan onze kinderen overdragen, kunnen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet- zien, zei de heer Dupuy. PRINSES MARGRIET BIJ „DOORNROOSJE". In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag heeft prinses Margriet gistermiddag de voorstelling bijgewoond van de kin deroperette „Doornroosje", die ten bate van de Stichting 19401945 werd gegeven. Zij was vergezeld van jkvr. C. J. A. N. Sickinghe, verzorg ster van de prinsesjes. Gistermiddag is een conflict ont staan tussen de werknemers in enige klein-metaalbedrijven te Zevenber gen en Breda en hun respectievelijke werkgevers. De laatsten hadden ge weigerd in verband met de nationale feestdag de halve dag vrijaf te geven, waartoe hun organisatie had geadvi seerd wanneer zulks in het bedrijf niet op onoverkomelijke moeilijkhe den stuitte. Bij de firma Molenschot te Breda en de firma's Hartman en Van Opstal te Zevenbergen werd, nadat overleg met de fabriekskernen was gepleegd, besloten geen vrij te geven. De di recties van Molenschot en Hartman stelden zich op het standpunt dat er toch geen feestelijkheden waren ge organiseerd. Zij beloofden wel vrijaf te zullen geven wanneer „er iets te doen" zou zijn. De directie van de firma Van Op stal voerde tegenover de arbeiders in een schrijven aan, dat vroeger het geven van een halve dag vrij tot ge volg had gehad, dat bepaalde orders niet waren gereedgekomen. De bui tenlandse concurrentie was hierdoor bevoordeeld. De arbeiders konden de motieven van de directies niet onderschrijven. Om 12 uur legde driekwart van Mo lenschots personeel, een dertigtal ar beiders van Hartman en 150 arbei ders van v Opstal 't werk neer en keerde 's middags niet terug. De vak bonden achten hun houding „begrij pelijk". Wanneer de directies de ge nomen vrije middag niet zouden doorbetalen, dan zouden deze bonden besprekingen openen om zulks toch gedaan te krijgen. Een horloge ging mee Elf verlichte parachutes hebben gis teravond Nederland in spanning ge houden. Ter gelegenheid van de natio nale feestdag en ter herinnering aan de voedsel-,.droppings" in 1945 vlo gen van kwart over negen af drie vliegtuigen van de Rijksluchtvaart school boven Nederland en wierpen boven elke provincie een verlichte parachute uit, die door de vinder zo spoedig mogelijk met een daaraan be vestigde vrijheidswimpel naar een bepaald adres moest worden ge bracht. Daar stond een radio-repor ter klaar om de vinder te intervie wen. Vele landgenoten leefden via de ra dio met de avontuurlijke gebeurtenis mee. Zelfs de verslagen uit de vlieg tuigen ontbraken niet, al kwamen deze zo nu en dan moeilijk door, het geen in de studio te Hilversum met gramofoonplaten werd goedgemaakt. Goes een van de elf steden die met een parachute in opwinding wer den gebracht kreeg iets extra's. Daar ging nl. het horloge van een van de inzittenden van de PHUES, Wim Ruth, de samensteller van dit bijzondere programma, het luchtruim in. Per ongeluk natuurlijk. Het hor loge was niet van een parachute voorzien. Behalve Goes werden de volgende steden verrast met de vrijheidswim- pel: Den Haag, Hilversum, Deventer, Korkum in Friesland, Harderwijk, Tilburg en Venlo. Soms dwaalden de parachutes nogal af. Zo werd de pa rachute, die boven Deventer werd uit geworpen, gevonden onder Raalte 'en die van Harderwijk onder Hierden. Hoe enthousiast er werd gerend om zich in het bezit van de vrijheids wimpel te stellen, bleek het sterkst in Groningen, waar een adspirant- vinder er niet voor terugdeinsde ge kleed en al een kanaal over te zwem men. Zondagnacht werd voor een café op de Zeedijk een Zweedse zeeman aangetroffen, die aan zijn hoofd ge wond was. De man werd met een schedelbasisfractuur in het B.G. op genomen. Staatszaken gingen door Tijdens haar reis door de Ver. Staten en Canada heeft H.M. de Ko ningin tal van staatsstukken met haar handtekening bekrachtigd. De staatszaken gingen door. De wets ontwerpen, waarop de ondertekening „Juliana" geplaatst is onder de plaats aanduidingen Ottawa, New York en Sea Island, Georgia waren in de af gelopen weken geen uitzondering. Wel een uitzondering vormt het ont werp tot naturalisatie van Anna Maria Csucsy en 19 anderen. Dit wetsontwerp vermeldt als plaats van ondertekening: PH-TFE „Utrecht", het vliegtuig waarmee koningin Ju liana de thuisreis maakte. „Trouw". PRINSESJES BEGROETTEN EEN LUCHTBALLON. Ter gelegenheid van de bevrijdings feesten in Zuilen maakte de geheel gereviseerde ballon „Henri Dunant" onder leiding van balloncommandant C. de Vos Klootwijk met nog aan boord dr. Staller en het echtpaar J. BoesmanVisscher zijn eerste tocht. Onmiddellijk na de start dreef de wind de ballon op een hoogte van on geveer 200 meter over het paleis Soestdijk. Eenthousiast kwamen de Prinsesjes naar buiten gelopen en zwaaiden spontaan de ballonvaarders toe. De laatsten wierpen postkaarten af met groeten en bijzonderheden over de tocht van de ballon. Na een fraaie vaart over t LJsselmeer werd een vlotte landing gemaakt bij Stap horst. NEDERLANDSE PATERS ASSUMPTIONISTEN NAAR NIEUW- ZEELAND. Op verzoek van de aartsbisschop coadjutor van Wellington zullen en kele Nederlandse paters Assumptio nisten naar Nieuw-Zeeland gaan om de geestelijk verzorging van de Ne derlandse Katholieke emigranten op het Noordeiland op zich te nemen. Voorlopig is gedacht aan drie of vier paters. Zij zullen deze zomer successievlyk als boordaalmoezenier met de emigrantenschepen meegaan en gestationneerd worden in Welling ton, Auckland en elders, waar de meeste emigranten wonen. Onder leiding van een overste zullen zij re gelmatig contact met elkaar houden. Op het Noordeiland van Nieuw-Zee- land zijn reeds 16 Nederlandse Fa thers van de St. Joseph-Congregatie van Mill Hill werkzaam, special on der de Maori's. Ook zij bewijzen zeer grote diensten aan de Katholieke Nederlanders in de buurt van hun staties; zij wensen zich echter te houden aan de missionering van de inlanders als hun hoofdtaak. Op het Zuideiland, in het bisdom Christchurch, welke enkele Neder landse paters van de H.H. Harten (Picpus), van wie er reeds één de Katholieke emigranten verzorgt, na melijk pater Urbanus Bergmans SS. CC„ Marylands, Halls Road (Middle- ton), Christchurch. De paters As- sumptionisten zijn alleen bestemd voor het Noordeiland. De Nieuw-Zeelandse geestelijkheid toont grote belangstelling voor onze emigranten jsommigen onder hen hebben reeds naam gekregen tot in Nederland. Nu de stroom van emi granten naar Nieuw-Zeeland steeds groter wordt, hebben de bisschoppen van het land het nodig geoordeeld, dat er ook enkel- Nederlandse pries ters zouden meekomen. Vele malen per dag komen bij Ar- tis telefonische vragen van het pu bliek binnen over verzorging, ge drag enz. van alle mogelijke soorten dieren, welke vragen vaak niet ter stond kunnen worden beantwoord. Met ingang van 1 Mei is daarom de telefonische voorlichtingsdienst in het leven geroepen. Deze dienst houdt in, dat men op een telefonisch aan Artis gestelde vraag over dieren zolang deze vraag althans niet ligt op het terrein van dierenartsen en andere specialisten na 24 uur, dus de volgende dag, telefonisch het ant woord kan krijgen. De telefonische voorlichtingsdienst heeft reeds 14 da gen „proefgedraaid" en de resultaten zijn alleszins bevredigend. Voor de kruiswoordpuzzelaars, die bijna dagelijks opbellen, betekent de nieuwe regeling waarschijnlijk een tegenvaller; niet langer kunnen ze ogenblikkelijk antwoord krijgen op de vraag naar 'n soort hert-van-vijf- letters, beginnende met een k of een dier uit Achter-Indië van negen let ters. Maar uiteindelijk is (het niet de taak van Artis om kruiswoordpuzzles op te lossen. Tijdens het weekend hebben inbre kers op drie verschillende plaatsen te Apeldoorn hun slag geslagen. Bij de veehandelaar de W. aan de Marsv/eg werd een bedrag van 2800 aan con tanten, dat onder een kussen was ver borgen, gestolen. Een speeltuin aan de Amersfoortseweg kreeg nachtelijk bezoek, dat er met drank, lekkernijen, een automaat met inhoud en enig gereedschap vandoor ging. Een kap per aan de Hoogstraat ontdekte, toen hij van zijn Zondagmiddag wandeling terugkeerde, dat tijdens zijn afwezig heid ongenode gasten op visite wa ren geweest en er met 1200 aan geld alsmede enige waardevolle sieraden vandaan waren gegaan. dat zeggen wij niet zo gauw, maar nu weten wij het wel heel zeker en U ook! want onze Huismoeders kennen de prijzen wel en weten dus ook, dat ze op 't ogenblik voor Lin geriekatoen nog altijd f. 1,65 per meter moeten betalen. We hebben tegen een zeer lage prijs een partij van 500 meter kunnen kopen in ver schillende modieuse kleuren, waarvan wij U thans laten meeprofiteren door de hele partij voor een spotprijs te verkopen. 80 cm. bre«d, voor de onge looflijk lage prijs van slechts por meter bij Beter en toch goedkoper HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEG Door blikseminslag gedood Gisteravond sloeg tijdens een he vige slagregen gepaard gaande met onweer de bliksem op de electrisciu geleidingen van de woning van de landbouwer J. Harmzwicrs te Dalen. Het 6-jarige dochtertje Geesje, dat in het schuurgedeelte vani dc woning speelde kwam vermoedelijk op het moment van de blikseminslag met de electrische geleidingen in aanraking en werd op slag gedood. ZIJN ZIEKE ZOONTJE VAN HET LEVEN BEROOFD. Aan het politiebureau te Eindho ven heelt zich de 33-jarige T. uit het stadsdeel Tongelre gemeld, met dc mededeling, dat hij zijn 2 -jarig zoontje van het leven had beroofd. Het kind was achterlijk en leed in ernstige mate aan toevallen. T. is gearresteerd. Hij zal voor de officier van Justitie worden geleid. Hij verkaarde gehandeld te hebben met hat oogmerk, het kind uit zijn lijden ie verlossen. BROMFIETSER DODELIJK VERONGELUKT. Door zonder een teken plotseling naar links uit te wijken, is de 64-jari- ge landbouwer F. Bruining te Zuid wending (Veendam) Maandagoch tend omstreeks elf uur door de ach ter hem rijdende autohandelaar C. Schoon uit Stadskanaal aangereden. Hoewel de chauffeur nog trachtte de landbouwer, die op een bromfiets reed, te ontv/ijken, werd hij door dc auto geschept en via de motorkap kwam het slachtoffer in het kanaal. Toen B. op het droge was gebracht meldt het „N. v .d. D." bleek hij een ernstige hoofdwonde, een gecom pliceerde beenbreuk en een bekken fractuur te hebben opgelopen. Het slachtoffer werd hevig bloedend naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5