Gunstig jaarverslag van R.K. Nazorg BLO Leiden Kath. houtbewerkers moeten veel meer activiteit tonen groene lalel Malie (J EVALLEN dinsdag 6 mei 1952 üE leidse courant eerste blad pagina 3 alphen aan den rijn Raadsvergadering:. De agenda voor de Donderdagavond 8 Mei, 7.30 uur te houden raadsvergadering, telt niet minder dan 29 punten; o.m. zal beslist worden over het voorstel tot wijziging van het salarisbesluit 1950 en van de instructie voor het perso neel van de vleeskeuringsdienst; be noeming personeel gemeentelijke nij verheidsschool voor meisjes; de sub sidie aan jeugdverenigingen; wijzi ging van de verordening op de hef fing van reinigingsrechten; winkel sluiting tijdens de Laura; benoeming lid. commissie I tot wering schoolver zuim wegens bedanken van de heer A. Tollenaar. Aanbevolen worden: 1. de heer P. Smits, 2. de heer D. Streef kerk; voorts schoolzaken, leningen, begrotingswijzigingen. We kwamen op de raadsagenda geen voorstel tegen tot verkoop van bouwgrond aan de chocoladefabriek „De Baronie". Daar we weten hoe zeer de belangstelling van de Alphe- naren hiernaar uitgaat, hebben we geïnformeerd ho de stand van zaken is. We kunnen mededelen, dat de be sprekingen nog steeds niet rond zijn en dat het, hoe spijtig ook, daarom nog niet mogelijk was, met deze zaak bij de raad te komen. 55 jaar getrouwd. Het echtpaar Joh v. cL KolkW. v. d. KolkRus- senberg, Hoorn 168 is vandaag 55 jaar getrouwd. Auto-botsing. Op de hoek vani de Pr. Hendrikstraat en de Stationsweg botsten hedenmorgen om ongeveer 9 uur een vrachtwagen en een luxe auto tegen elkaar. Het ongeval deed zich voor, toen de vrachtwagen plot seling moest remmen voor een tegen ligger en de luxe auto, die er vlak achter reed, niet bijtijds tot stilstand kon worden gebracht. De luxe auto werd zwaar beschadigd, terwijl de vrachtwagen ook materiële schade opliep. Persoonlijke ongeval len dedeni zich niet voor. Lustrumviering bij N.V. Samsom. Het eerste lustrum van de ont- spannings- en oulturele clubs van N. Samsom N.V. werd heden in vele toonaarden gevierd. De voetbalver, speelde een wedstrijd tegen een ge meente-elftal, die eindigde in een 41 overwinning van NSA. De korf balclub verloor met 31 van Pernix uit Leiden. Het touwtrekken bracht de Boekbinderij de overwinning. De toneelclub „Scheepspraet" voer de in het Nutsgebouw des avonds het vrolijk mysteriespel, in 3 bedrijven „Als de klokke waarschuwt" op van R. en Oh. Feenstra, onder regie van C. A. Schiljp. Tevoren was er een ge varieerd programma verzorgd, waar in o.a. de heer H. Schimmel decla meerde. Ook een goochelnummertje ontbrak niet. De heer J. S. Deurloo opende en bracht dank namens alle clubs aan alle medewerkers, in het bijzonder aan de directie, die heden avond een mooie clubvlag had ge schonken. Er werden enkele liederen gezon gen en het Wilhelmus bracht een na tionale sfeer. bodegraven Geboren: Engelberta Adriana, d. van J. v. Leeuwen-Stolwijk; Jan, z. van A. C. van Donk-Verburg; Wilhel- mina Elizabeth, d. van W. Agterof- v. Rossum; Anna Maria Gemma, d. van I. van Wijk-Beens. Ondertrouwd: J. Poot 24 j. en C. Zaal 24 j.; C. Vroege 26 j. en Chr. van Oosterom 20 j. Overleden: - Gijsbertus Theodorus de Vlieg 57 j.; G. Rijferts 91 j., wedu we van J. Oosterkerk. hazerswoude Poes had pech. Gisterenmiddag had de kat van mevr. H. bij de vis ser B. een paling weg weten te halen en was bezig deze te verorberen. De paling had echter nog een haak in de bek, waaraan zij was gevangen Bij het oppeuzelen kreeg de kat de haak in de tong. De kat deed zo vreemd, dat mevr. H. de hulp van buurman S. en buurman K. inriep om de haak uit de tong van de kat te verwijderen. Dit ging niet gemakkeijlk, want de poes ging hierbij zo te keer, dat, vóór zij de haak kwijt was, een der buren flink aan zijn hand werd verwond. Voor het candidaats-examen electro-technisch ingenieur, slaagde aan de techn. hogeschool te Delft de heer J. Kaashoek. langeraar NATIONALE FEESTDAG OP SCHOOL Door de goede zorgen van de heer A. W. v. d. Hoorn, hoofd der R. K. School en het bestuur der Juliana' vereniging o.l.v. de heer G. Voort man, voorz., heeft de Langeraarse jeugd de nationale feestdag op pret tige wijze kunnen vieren, ofschoon het niet in de bedoeling lag, dit te doen. Des morgens verzamelden de leerlingen zich op de speelplaats rondom de nationale driekleur waar bij 't schoolhoofd in treffende woor den de gevallenen van de oorlog her dacht en de leerlingen de betekenis van de bevrijding uiteen zette. Hij spoorde de jeugd aan, om, zoals het in het Vlaggelied staat, steeds sterk, vroom en trouw te zijn, om zo later het vaderland als goede burgers te kunnen dienen. Deze -intieme, maar roerende plechtigheid, werd ook door het bestuur der Julianaver. bijge woond. 's-Middags verzamelden de leerlingen zich weer op de speel plaats, vanwaar in 'n lange, fleurige optocht naar het Altior-terrein ge trokken werd, dat hiervoor welwil lend beschikbaar was gesteld. Hier werd dc middag gezellig doorge bracht met spel, tractatie en tot slot enige voetbalmatch es. De prijswinnaars waren: le klas meisjes. Riet Lelieveld; le klas jon gens, Kees v. d. Boogaard; 2e klas meisjes. Riet Koeleman; 2e klas jon gens, Willy Hölscher ;3e klas meis ies, Annie Egberts; 3e klas jongens, Wim v. Tol; 4e klas meisjes, Miep v. d Boogaard, 4e kl. jongens J. van Smoorenburg, 5e kl. meisjes Toos Zevenhoven, 5e kl. jongens Wim Doesburg, tb kl. meisjes Lenie Mank, 6e kl. jongens Joop Lek en 7e kl. jongens Arie de Lange. De voetbal wedstrijd om een medaille tussen 6e en 7e kl. werd met penalties door de 6e kl. gewonnen. De wedstrijd tus sen 5e en 4e kl. eindigde met een 4—0 uitslag. de kwakel Geboren: Hendrika, d. van B. I. Schuurman en B. van Soest; Andreas Anthonius, z. van C. J. Markwat en A. Maas; Rudolf Antoon, z. van J. W. Polman en H. de Vries. Ondertrouwd: H. Beijlevelt 31 j. te Nieuwer-Amstel en A. Boode 28 j. Getrouwd: H. A. Heemskerk 23 j. te Ter Aar en A. J. C. Kok 21 j.; H. J. Könst 24 j. en J. B. Hoogenboom 21 j. Overleden: Robert Winter 5 j. nieuwveen Motorongeval De motorrijder M. J. v. M., kwam Zaterdagmiddag op de Nieuwveense- weg, ter hoogte van de malerij van de fa. Lammers in botsing met een vrachtwagen van de Enkaibé bestuurd door de heer P. V. Van M. brak hierbij zijn dijbeen en moest na voorlopig verbonden te zijn naar het ziekenhuis worden vervoerd. Van M., die de vrachtauto van achteren na derde heeft niet gezien, dat de rich- tingaanwijslamp van de vrachtauto flikkerde en had ook niet gemerkt dat de vrachtauto het erf van de ma lerij wilde oprijden waardoor hij tegen de vrachtwagen opvloog met liet genoemde gevolg. Door de mo torpolitie werd van een en ander procesverbaal opgemaakt. Van M. was op weg om deel te nemen aan een motorwedstrijd georganiseerd door de Motorclub „De Ronde Ve nen". Voor hen die vielen. Zaterdag avond om acht uur werden bij het monument op het Raadhuisplein, ter nagedachtenis aan de twee Nieuw- veense verzetsslachtoffers, bloemen gelegd, nadat door dr. B. Nout een kort woord was gesproken en twee minuten stilte in acht was genomen. Van vele huizen wapperde de driekleur halfstok en een grote me nigte had zich rond het Raadhuis verzameld, waar in enkele minuten deze eenvoudige maar passende hul de werd gebracht. ter aar Ere-tekenen. De heren A. Leune en J. Th. de Leeuw ontvingen het Oorlogsherinneringskruis. Het Ere-teken voor Orde en Vre de kregen F. C. Bouwmeester, A. A. Broer beiden met Gespen 1947 t/m 1949. J. Broer, T. Cals met Ges pen 1948/1949. D. W. Esveldt, P. v. Eijk, J. C. Fransen, A. J. v. d. Jagt, M. J. Jansen, M. J. de Jong, A. C. Kempers, P. van Leeuwen, A. F. M. Lek allen met Gespen 1947/1949. C. A. Lek, G. P. Thomas met gesp 1949. J. J. de Regt, D. C. v. d. Stassen, A. P. Touw, J. C. Turk, T. J. Verlaan, J. C. Vuijk allen met gespen 1947/1949. C. Vergaal, J. Witte, met gespen 1946/ 1949. L. R. Uyttewaal. Het ere-teken zal nog worden ont vangen door Q. Bakker, J. v. Gils, C. v. d. Laan, A. L. v. Tol, J. Aaf- tink, C. G. v. d. Hoorn, A. J. J. v. Kints, P. T. Pijper allen met gespen 1947/1949. H. G. Borst met gespen van 1946/1949 A. A. Akerboom. roelofarendsveen Kerkhof gewijd Het kerkhof van de parochie Maria Praesentatie is Zondagavond gewijd door deken L. H. M. Nieuwenhuizen uit Alphen aan den Rijn. Pastoor S. Ligthart gaf een verklaring van de plechtigheid. oud ade ZILVEREN JUBILEUM OP PASTORIE. Vrijdag 9 Mei is het 25 jaar gele den, dat pastoor E. B. Derksen be noemd werd tot pastoor van de paro chie te Oude Schild op Texel. De laatste 21 jaar vervult de Pastoor echter zijn herderlijk ambt te Oud- Ade. Gedurende deze 25 jaar heeft mej. M. Meijer aan het hoofd ge staan van de herderlijke huishouding. Deze taak heeft zij steeds trouw en met grote nauwgezetheid vervuld We hopen dat het deze jubilaresse niet aan belangstelling zal ontbreken Wat lezers schrijven BEVRIJDINGSDAG IN LEIDEN. LEIDEN, 6 Mei. Evenals vorige jaren kenmerkte deze dag in Leiden zich door een rustige vacantiedag, waarbij een deel der bevolking moest werken en een ander deel de middag vrij had om ja wat. Feestvieren behoorde hier niet bij. Het was om een gewoon uit te drukken „een dooie boel" K O. heeft getracht door des avonds diverse muziekkorpsen een rond gang door de stad te laten maken wat leven in de brouwerij te bren gen, doch het is bij een loffelijk po gen gebleven. Dat de Leidenaars ech ter feest wilden vieren bleek we' uit de ontzettende drukte die er in de stad en vooral om het Stadhuis heer ste. Een feeststemming kwam er on danks de vele muziek niet. Nadat de diverse korpsen hun rondgang door de stad hadden gemaakt, marcheer de elk korps afzonderlijk naar het Stadhuis, waar op het plein een mu zieknummer ten gehore werd ge bracht voor de autoriteiten. Het publiek had blijkbaar iets an ders verwacht, want het kon niet ontdooien, zodat toen het laatste korps arriveerde, reeds veel publiek verdwenen was. Dat er behoefte is deze dag feeste lijk te herdenken is wel gebleken, doch dan dient aan de feestviering een goede voorbereiding vooraf te gaan. Indien de toekomst geen verande ring brengt dan zal de herdenking van de „Bevrijdingsdag" geheel ver dwijnen. C. de H. Wij ontvingen het jaarverslag over 1951 van de R.K. Nazorg-commis«e voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Leiden e.o. waaraan wij het volgen de ontlenen: In het afgelopen jaar heeft de Com missie haar werk kunnen uitbreiden, doordat thans de leerkrachten ver bonden aan de Avondverzorging kon den worden ingeschakeld voor het practische werk, waardoor een beter contact met de verschillende cliënten kon worden onderhouden. In totaal werden op deze wijze de belangen van een veertigtal oud leerlingen van de St. Pancratius- school behartigd, terwijl tevens 16 leerlingen van de St. Lidwina-school onder de ruazorg-pupillen kunnen worden gerekend. Verder werden en kele cliënten, die niet tot de oud leerlingen van het Kath. B.L.O. te Leiden kunnen worden gerekend, maar die op andere wijze met de Commissie in contact werden ge bracht, bijgestaan in voor hen gere zen moeilijkheden. Soms werd geholpen door hen in de gelegenheid te stellen werkkleding e.d. te kunnen aanschaffen, welke zij nodig hadden om aangeboden werk te kunnen aanvaarden. De meeste van de op deze wijze verstrekte bedragen, werden na kortere of langere tijd ge heel of gedeeltelijk op de vani te vo ren afgesproken wijze terugontvan gen. Niet in alle gevallen kon op af doende wijze worden geholpen, waar bij factoren als de slechte economi sche omstandigheden en de daarmede gepaard gaande uitbreiding van de werkloosheid dikwijls als onoverko melijke moeilijkheden het werk van de Commissie beïnvloeden. Wat de godsdienstige verzorging van de nazorg-cliënten betreft wordt gewezen op de grote moeilijkheid, dat voor dit werk, hetwelk de Commissie zo gaarne inhanden zag van een spe ciaal daartoe beschikbare priester, tot dusverre in Leiden nog niemand aanwezig is, die voldoende tijd kan vrijmaken om deze belangrijke taak op zich te nemen. Pogingen welke mogelijk tot een oplossing kunnen leiden, zijn echter reeds in gevorderd stadium. Avondverzorging. De avondverzorging, zowel van de St. Pancratius-(jongens)-school, als van de St. Lidwina-school, had veel belangstelling en werd resp. door plm. 30 en plm. 18 deelnemers re gelmatig bezocht. Het belangrijke contact, dat op deze wijze met de oud-leerlingen van de dagscholen kan worden onderhouden, van meer belang nog dan de ontwikkeling welke aan deze leerlingen nog kan worden bijgebracht, doet de Commis sie veel aandacht aan deze avondver zorging besteden.. Bij alle groepen bestaat veel animo, hetgeen een ge regeld bezoek in de hand werkt. Op vallend is dat slechts zeer weinigen het contact geheel verloren laten gaan. De hoofden en de aan de avondver zorging verbonden leerkrachten, kringen van de Leidse charitatief- van lof niet onthouden voor de ijver waarmede zij hun tijd en werkkracht beschikbaar stellen voor dit voorname onderdeel van het werk. Ook werd in het verslag een woord van dank op genomen aan het Gemeentebestuur van Leiden, dat de avondverzorging volledig subsidieert. Met de verschillende instanties, waarmede de Commissie contact on derhield bestond een prettige ver standhouding. Ook met de verschil lende overheidsinstanties was er een regelmatig en goed contact, terwijl voor de Militaire Keuringsraden re- Oproep zangers en zangeressen Voor de uitvoering van het Te Deum van Jan Mul, op de grootse huldigingsavond van katholiek Leiden op Zondag 8 Juni a.s. in de Stadsgehoorzaal, ter gelegenheid van de bis schopswijding van onze oud stadgenoot mgr. Jac. Buis, wor den zangers en zangeressen ge vraagd. De eerste repetitie wordt a.s. Woensdagavond om 8 uur in „Toonkunst", Rapenburg 22, 2e etage, gehouden Komt in groten getale het R. K. Alma Mater koor versterken, opdat dit een grootse huldigings-avond worde voor onze Leidse Missie-bisschop! gelmatig verzoeken om inlichtingen over cliënten, die voor de keuring moeten verschijnen, werden behan deld. Een arts-psychiater van de Psy chiatrische Inrichting St. Maria te Noordwijkerhout, stelde zich weder beschikbaar voor het verstrekken van advies, in gevallen, waarin daaraan behoefte bestond. De Kath. Arbeiders Beweging, zo wel als de Algemene Kath. Werkge vers Vereniging, toonden hun belang stelling voor het werk door het verle nen van een subsidie, terwijl het aan tal donateurs iets kon worden uitge breid, hoewel de opbrengst van de do naties iets terugliep. Cornelius Musius-Stichting. Aan het einde van het verslagjaar werden de omtwerp-statuten voor de Cornelius Musius-Stichting door de Bisschop van Haarlem goedgekeurd. Het nieuwe jaar kan dus worden aangevangen met de oprichting van deze Stichting. De taak van de R.K. Nazorg-Com missie voor Buitengewoon Lager on derwijs zal dan worden voortgezet door de Cornelius Musius-Stichting, een taak, welke tot dusverre voorna melijk heeft bestaan in het leggen van de grondslag voor de Kath. na zorg voor de oud-leerlingen van de B.L.O.-Scholen in Leiden en omstre ken. Of de Stichting in de voortzetting van deze taak zal slagen, zal de toe komst leren, welke echter met een gerust hart tegemoetgezien wordt, omdat in de afgelopen jaren de Com missie steeds meer ini vaste lijn is kunnen gaan werken, steeds meer haar werk heeft kunnen uitbreiden, mede dank zij de hulp van de ver schillende medewerkers en de erken ning, welke zij heeft gevonden in de kringen van de Ledse charitatief- sociale gemeenschap. Het jaarverslag sluit met een dank woord aan allen, die aan het tot stand komen van de Commissie hebben meegewerkt, aan allen, die er met hun beste krachten voor werken, en aan allen, die de Commissie welwil lend zijn tegemoet getreden, en met de wens, dat de Cornelius Musius- Stichting op de door de Nazorg-Com missie gelegde grondslag zal mogen doorwerken in dezelfde geest en oni- der dezelfde gunstige verhoudingen. GESLAAGD VOOR HET E.H.B.O.- EENHEIDSDIPLOMA. Bij het gehouden examen voor het Eenheidsdiploma E.H.B.O., georgani seerd door de Ned. Ver. EJH.B.O., af deling Leiden, slaagden de dames: J. D. M. Kreylaars, G. A. v .d. Bos, P. C. Chrispijn, A. van Es, A. H. Reekers, M J. Haremaker, W. de Does, G. Brouwer, en de heren M. Crama, I. Amoldus, P. de Graaf, A. A. Slijk huis, H. J. Choufour, J. de Roos, J Singerling, W. Wijnobel, H. v. Eygen, A. v. d. Valk, J. Jansen, A. J. Ver hoogte, K. Spek, J. A. Sep, A. Klink hamer, H. Kamperdijk, J. v. Barend sen, J. Talens, D. v. Helden, C. Fa sel, G. Trap, J. Mentink, H. C. de Groot. Afgewezen 7 candidaten; 3 can- didaten trokken zich terug. Bovendien werden de examens af genomen door de E.H.B.O.-dienst Lei den, waarvoor slaagden: mej. C. Mie- remet en de heren D. v. d. Blij, J. Bosman, J. J. Buquet, I. Calkhven, J. Devilee, A. de Koning, P. J. Lah- gelaan, te- Hillegom, J. Neeleman, J. Nieboer, P. Potman, te Sassenheim, M. Pret, C. Schouten, J. Siebert, G. Steenbergen, H. Veldhuyzen. Waar geen woonplaats vermeld, is dit Lei den. Twee candidaten werden afge wezen. Examinator dr. J. G. Bazuin. Docent dr. Postma. De Apostolisch Prefect van Suka- bumi, mgr. dr. N. J. C. Geise, die in Januari aan de universiteit te Leiden gepromoveerd is in letteren en wijs begeerte op een proefschrift over de in isolement levende Badujs in Zuid- Bantam, werd Dinsdag door president Sukarno in audiëntie ontvangen. Bij deze gelegenheid bood mgr. Geise zijn proefschrift aan, waarvoor de president zeer grote belangstelling toonde. De president had juist dezer dagen een delegatie Badujs ontvan gen. Voor het bestuderen van de Badujs woonde mgr. Geise, zoals be kend, twee jaar in een kampong aan de grens van het geheel van de bui tenwereld afgesloten» gebied der Badujs in de bergen van Bantam. LEIDSE SPAARBANK. Meer gehaald dan gebracht. In de maand April 1952 werd er bij de Leidse Spaarbank inge legd 565.587.08 en terugbetaald ƒ621.642.34. Het aantal nieuwe boek jes bedroeg 245 en het aantal afbe taalde boekjes 194. Op 4.708 rekenin gen van deelnemers aan de Afhaal- dienst werd ƒ69.415.25 bijgeschreven. Er werden 359 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 6.400.87. Het bij de Jeugdspaardienst gespaarde bedrag was ƒ264.Het tegoed der 30.652 inleggers bedroeg aan het einde der maand 16.513.478.65. Minder werk in fabrieksbedrijf. De N.V. Wernink's Beton-maat- schappij te Leiden heeft 1951 afge sloten met een voordelig saldo van ƒ386.717 (ƒ310.797) waaruit na af schrijvingen en belastingvoorziening een netto winst resteert van 121.182 101.517). Voorgesteld wordt een dividend van 8%. Bij de Herstelbank is een hypothecaire lening met een looptijd van 10 jaar gesloten ten be drage van ƒ350.000. De liquiditeit is hierdoor belangrijk verbeterd. Het kortlopend bamkcrediet is met 460.000 teruggebracht tot f 90.000 per ulto 1951. De bezetting van het „aannemings bedrijf" was bevredigend, de afdeling „fabrieksbedrijf" daarentegen onder vond de invloed van de verminderde activiteit in de woningbotxwsector en de daar mee gepaard gaande aanleg van riolering, straten enz. Deze om standigheden doeni zich ook thans nog gelden. Het „aannemingsbedrijf" is nog van voldoende opdrachten voor zien. Jaarvergadering van „St. Antonius" Er zijn zeer ernstige woorden ge sproken op de jaarvergadering die de Ned. R.K. Bond van Houtbewer kers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakgenoten, „St. Anto nius v. Padua", afd. Leiden, Zondag morgen in het Franciscushuis, Nieu we Rijn 52, hield. Ernstige woorden over de zeer matige belangstelling, die de leden voor hun organisatie to nen. Ernstige woorden ook over de moeilijkheden, die dreigen te komen of reeds aanwezig zijn. Zij waren aanleiding voor de heer M. J. Rotte veel, lid van het Bondsbestuur, over de hoofden van de aanwezige leden heen een dringende oproep te doen tot meer activiteit en belangstelling. Het slechte vergaderbezoek, waar over voorzitter W. Nicolai in zijn welkomstwoord sprak, is overigens geen Leidse kwaal, aldus de heer Rotteveel. Vele leden, ook elders, zijn lauw en onverschillig, tot hun nadeel. Er is na de oorlog weliswaar het een en ander veranderd, maar de kracht en invloed van organisaties blijven nodig om datgene te bereiken waarvoor men zich georganiseerd heeft. Het wordt tegenwoordig misschien teveel op een presenteerblaadje thuis bezorgd. Jongere mensen begrijpen daarom miet hoe er vroeger gevochten is. Maar ook thans kan er niets be reikt worden zonder medewerking van de leden. Dc werkloosheid dreigt; er is een wachtgeld- en werk- werkloosheidswet op komst. Dc leden dienen er van op de hoogte te zijn. Wat weten de meesten over het pen sioenfonds? Op vergaderingen kan hun dit alles duidelijk gemaakt wor den. Het komende sluitstuk. Heel in het kort vertelde spr. iets over de komende wet, die het sluit stuk van de sociale voorzieningen wordt genoemd. Ook de werkgevers zullen er hun steentje aan moeten bijdragen. Bij onvrijwillige werkloos- hed heeft men straks recht op 48 da gen wachtgeld en daarna op 78 dagen werkloosheid-uitkering. De uitvoe ring van deze wet komt in handen van de bedrijfsvereniging. Of de uit keringen door de vakbonden gedaan zullen worden, kan nog niet met ze kerheid gezegd worden; er zijn ver schillende bezwaren aan verbonden. Maar hoe het ook zij, dat dit be reikt kon worden, is te dankën aan de vakbonden. Dit resultaat geeft de leden het recht en de plicht met nieu we kracht op te tornen tegen de on georganiseerden, die weer gaan profi teren van het werk en de contributie, door bestuur en leden van de vak bond verricht en betaald. Spr. toonde zich niet enthousiast over het begrip bij vele werkgevers, ook bij katholieken onder hen. Na de oorlog dacht men, dat een nieuwe geest baangebroken had, maar vele werkgevers willen thans weer een stap achteruit. Als voorbeeld haalde spr. aan, dat vele bedrijven op 5 Mei geen vrij geven, waardoor de bevrij dingsdag verkracht wordt. „We zou den misschien nog wel eens terug moeten naar de strijdperiode, die wij achter ons dachten te liggen", aldus de heer Rotteveel, die aan het einde van zijn toespraak hartelijke woor den sprak tot de heer J. A. M. van Oyen, wegens diens spoedige vertrek uit Leiden. Spr. dankte de oud- en ere-voorzitter van „St. Antonius van Padua" voor het werk, dat hij in de afdeling heeft gedaan, ten koste van veel huiselijke gezelligheid. Jaarverslagen. Voordat de vergadering begon had den de aanwezige leden in de St. Lo- dewijkskerk de H. Mis bijgewoond, die werd opgedragen door de geeste lijk adviseur, kapelaan P. H. L. van Ingen. In het Franciscushuis werd daarna gezamenlijk ontbeten. Toen allen verzadigd waren en voorzitter Nicolai de vergadering ge opend had, bracht secretaris J. Klein een keurig verzorgd jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental op 72 stond. Penningmeester J. Rosber gen meldde een batig saldo van 270.94. Beiden kregen een pluim van de voorzitter, speciaal de heer Rosbergen, omdat hij wegens gezond heidsredenen het bestuur verlaten» ging. Er was nog een vacature, zo zodat er twee bestuursleden gekozen werden, de heren H. Humme en J. Vogelenzang. De voorzitter deelde mede, dat in geval van werkloosheid de leden evenals bij ziekte slechts halve contributie behoeven te betalen. De geestelijke zijde. Kapelaan van Ingen sprak een kort woord over de geestelijke zijde van de doelstellingen der Organisatie en ging uit van Paulus' woorden: „Wat ge doet, hetzij ge eet of drinkt, doet het ter ere Gods". Het streven van de K.A.B. naar meer welstand is niet materialistisch, maar is naar Gods verlangen, omdat een betere wel stand het gezin en de kinderen ten goede komt. Dit streven moet echter geschieden uit een echt katholieke overtuiging, indachtig de plicht, dat men z'n werk zó moet doen, dat het steeds strekt tot meerdere eer en glorie van» God. Aan het einde van de vergadering sprak de heer J. J. Driessen, evenals de heer Nicolai, hartelijke woorden tot de scheidende heer van Oyen, die hierop antwoordde met te wijzen op de voldoening en teleurstelling, die zijn werk in de organisatie hem ge bracht had. AALMOEZENIER S. F. L. Tot tweede aalmoezenier van het Sint Franciscuswerk te Leiden is be noemd pater Chr. van Baarle, O.F.M., voorheen werkzaam in Bolsward. Pater van Baarle zal zijn intrek ne men in de pastorie Hartebrug. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Wisselend bewolkt met enkele buien en een kans op onweer. Weinig verandering int tempera tuur. Overwegend matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. 7 Mei: zon op 5.00 cn onder 20.15; maan op 17.48 en onder 3,37 uur. Het uAeet in CuAojia De weerrapportcn van hedenmor gen luiden: weer gisteren max. temp. OSLO STOCKHOLM HELSINKI EDINBURGH LONDEN KOPENHAGEN AMSTERDAM GENEVE PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFURT MUNCHEN WENEN regen zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. regenbui licht bew. mist zwaar bew. onweer 21 c. regen 19 c. onbewolkt 21 c. mist 19 c. onbewolkt 19 c. licht bew. 22 c. 10 c. 15 c. 11 c. 13 c. 17 c. 13 c. 17 c. 18 c. 18 c. Morgenavond om 8 uur wordt in de Stadsgehoorzaal te Leiden een pro test- en voorlichtingsavond gehouden door het Regionaal Comité „Rijn land", ter Bestrijding van het Con centratiekampsysteem. Als sprekers zullen optreden: ka pelaan H. M J. Stoelinga. Leiden, (inleidend woord), mr. B. W. Stomps Aerdenhout. lid van het College ter onderzoek van het huidige nog! be staande concentratiekampsysteem te Brussel; K. R. van Staal, Heemstede, secr Nat. Comité ter bestrijding van het concentratiekampsysteem cn ds. H. Post. Rijnsburg (slotwoord), en een strijk-enscmble zal muzikale me dewerking verlenen. Von\ de Verkeerde factuur. Een bollen- handclaar uit Hillegom had in Augus tus 1950 70.000 hyacinthen naar Ame rika uitgevoerd, welke van een an dere soort waren dan op de factuur stond vermeld. De bestelde bollen waren in die tijd niet te krijgen, zo dat de bollenhandelaar andere had gestuurd, met goedkeuring van de Amerikaanse importfirma. Door een fout van het kantoorpersoneel was de verkeerde benaming op de factuur gekomen. De handelaar was daarvoor gedagvaard voor dc Haarlemse Eco nomische Politierechter. Dc officier van justitie nam de goede trouw van de exporteur aan, doch eiste niette min een boete van 300.Dc rech ter legde 100.op. SPORT VOETBAL WIJZIGINGEN IN DE NEDERLANDSE BONDSPLOEGEN- In de Nederlandse voetbalploegen, welke heden en Donderdag tegen de Engelse eerste divisieclub Sunderland spelen, zijn enkele wijzigingen aange bracht. Aangezien Zondag 11 Mei de voor het kampioenschap van eerste klasse D geldende beslissingswed strijd tussen Sparta cn Hermes DVS wordt gespeeld, hebben beide clubs besloten geen speler.. af te staan. In het B-elftal, dat hedenavond te Amsterdam tegen Sunderland speelt, wordt Landman (Sparta) vervangen door Bijlenga van Frisia. Op de spil- plaats neemt Utermark van BW de plaats in van Hendriks (Vitesse), die Donderdag in het A-team zal spelen. Voorts wordt van der Tuyn (Hcrmes DVS) vervangen door Kuneman (H BS) en de geblesseerde Fanger (DW S) de linkshalf door Kuypers van dc Volewijckers. In het Nederlands A-elftal, dat Donderdag 8 Mei in het Feijenoord- stadion te Rotterdam tegen dc En gelse profclub speelt, komt Hendriks op de plaats van Terlouw (Sparta). Laatste Berichten Deken J. H. Niekel Deken-kanunnik J. H. Niekel te Rotterdam is benoemd tot geheim ka merheer van Z. H. de Pans. LEUKE VERGISSING. De brandweer van Long Bucky in Northamtonshire ijlde naar een schoorsteenbrand. Dc 'slang werd om hoog gebracht, een natte zak werd boven op de schoorsteen gelegd. Bo vendien werd meubilair in veiligheid gebracht, karpetten en andere vloer bedekkingen werden opgenomen. Toen werd het sein „water" gegeven. Maar welk resultaat men ook ver wachtte, er kwam in het betreffende perceel geen water door de schoor steen naar beneden. „Dat heb ik nog nooit meege maakt", riep de brandweercomman dant verbaasd. Juist had hij het gezegd, of er kwam een woedende man de straat op rennen. „Zijn jullie helemaal(waar puntjes staan is door de censuur ge schrapt), schreeuwde hij. „De meu belen drijven mijn kamer uit". De ijverige brandweer had de slang in de verkeerde schoorsteen gestoken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3