S)e £cid<te6owfcci/nt Duitsers gaan weer zingen VREDESCONTRACT Vliegtuig met Noorse walvisvaarders verongelukt Amerikaanse suggestie afgewimpeld Muiterij in Canadese gevangenis De socialisten winnen de verkiezingen \in Hessen Bradley acht1954 gevaarlijk Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 6 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12580 de suggestie gedaan aan de vier Hoge Commissarissen in Duitsland de Russische dus inbegrepen te laten vergaderen om de mogelijk heden van algemene verkiezingen in geheel Duitsland te bestuderen. Deze suggestie werd gisteren bekend en is inmiddels alweer ingetrokken. De beide andere geallieerde partners, Engeland en Frankrijk hadden er nl. geen oren naar. Het kwam hun nl. terecht wel buitengewoon verwon derlijk voor, dat Amerika juist Amerika met een voorstel kwam, dat onvermijdelijk uitstel zou bete kenen van de tostandkoming van het vredescontract met West-Duits- land en het Europese leger. Beide aangelegenheden wil men nog 0 deze maand geregeld zien en en het was juist Amerika, dat het meeste op spoed aandrong. De bedoeling van Amerika was, dat Rusland op die manier gedwon gen zou worden zich duidelijker over dit onderwerp uit te spreken, want Moskou doet nu wel allerlei vage beloften en spiegelt de Duitsers vrije verkiezingen en een herstelde een heid voor, maar het legt zich nergens vast. Van de andere kant is het dui delijk, dat zulke besprekingen tijd kosten, niet alleen om ze voor te be reiden en te arrangeren, maar ook om ze tot een goed einde te bren gen, terwijl men weet, dat d- Russen meesters zijn in het rekken tot in het oneindige. Hetgeen zij ongetwij feld ook gedaan zouden hebben want het is hun voordeel om voortgang van de Duitse kwestie zoveel moge lijk te vertragen. Inmiddels zijn de Duitsers zelf hard bezig om de Russen in de kaart te spelen. Speciaal de Duitse socia listen doen al hun best om het Ade nauer, die een Westerse koers volgt en genegen blijkt, om de verdragen met het Westen zo spoedig mogelijk af te sluiten, in de wielen te rijden. Het zit Adenauer niet bepaald mee; zijn eigen regeringscoalitie vertoont verontrustende scheuren, hetgeen juist dezer dagen weer gebleken is bij de gemeenteraadsverkiezingen, welke Zondag jl. in het land Hessen zijn gehouden. De socialisten hebben daar een flinke overwinning behaald, terwijl Adenauers partij (de Chris ten-Democraten) en ook zijn coali tie-genoten een veer hebben moeten laten. Nu is het waar, dat bij gemeente raadsverkiezingen plaatselijke facto ren van grote betekenis zijn, zodat men deze uitslag niet kenmerkend mag noemen voor de mening van de kiezers ten opzichte van Adenauers Westelijke politiek. Maar toch heeft men in deze verkiezingen een vin gerwijzing willen zien en is het een feit, dat deze vingerwijzing niet be paald gunstig is geweest voor Ade nauers politiek. De onderhandelingen te Bonn over het vredescontract en die tc Parijs over het Europese leger zullen er niet vlotter door worden. Adenauer heeft getracht van de geallieerden enige concessies los te krijgen, doch hij schijnt daar niet in geslaagd te zijn. Naar vandaag verluidt zou de En gelse minister Eden geneigd zijn een straffe en vastberaden houding aan te nemen en de verdragen met Duits land door te zetten. Op dezelfde ma nier ongeveer als Amerika deed met het vredesverdrag met Japan. Er zit ten aan deze zaak zoveel haken en ogen, dat men er nooit komt, als er al te veel aandacht aan details wordt geschonken. Het schijnt zonder for ceren niet te kunnen. Bij het Japanse vredesverdrag bleken de weerstanden niet zo groot als het zich aanvankelijk liet aan zien. Misschien heeft Eden gelijk en zal dat ook thans weer blijken. Hoe langer men wacht, des te moeilijker en ingewikkelder wordt de situatie. Cattade&e yevaCCenen hetdacfti Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.47 p. w„ f 2— p. mnd., 1 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes t 1-50 Aantal doden staat nog niet vast Volgens hedenochtend vroeg opgevangen radioberichten werd een Dakota van de Noorse maatschappij „Fred Olsen" vermist. Later kwam de mede deling, dat de Dakota bij Kragerö was neergestort. Het toestel vertrok Maandagavond tien over acht van Schiphol met 25 walvisvaarders aan boord en een bemanning van vier waaronder een stewardess, mejuffrouw Dahl. De walvisvaarders gingen huis toe van de .Kosmos 3", die Zaterdag in Rot terdam uit de Zuidelijke Poolwateren aangekomen was. neergestort te zijn. Het was zo don ker en het bos op de plaats van het ongeval zo dicht, dat de overleven den de dageraad moesten afwachten, alvorens hulp te kunnen gaan halen. Op de Canadese begraafplaats te Bergen op Zoom zijn Maandag de Canadese militairen herdacht, die tijdens de oorlog in Nederland gesneuveld zijn. De plechtigheid werd bijgewoond door de gezanten en ambassadeurs van tal rijke landen en vele hoge militaire en burgerlijke autoriteiten Bovenste foto toont het peloton bij het met kransen overdekte monument bij het af geven van het salvo. Op de onderste foto zien we schoolkinderen bloemen leggen op de graven. Geen viermogendheden-gesprek over Duitsland De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft besloten de plannen om deze maand de vredescontracten met West-Duitsland en het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap te tekenen, door te zetten. Eden heeft zich gisteren verstaan met de Engelse Hoge Commissaris in Duitsland, Sir Ivone Kirkpatrick, die hem verslag uitbracht over de weer slag in Duitsland van het Amerikaanse voorstel om viermogendheden-be- sprekingen te houden over de verkiezingen in geheel Duitsland, zo verluidt in diplomatieke kringen te Londen. TWINTIG JOEGOSLAVEN UITGEWEKEN. In de Italiaanse kustplaats Ancona zijn Maandag elf Joegoslavische jon gelieden, allen dienstplichtigen tus sen 18 en 20 jaar, op een gestolen vissersboot aangekomen. Zij hebben zich bij de politie als politieke vluch telingen opgegeven. In Bari, verder naar het Zuiden, kwamen nog dezelfde dag zes Joego slavische vluchtelingen aan; z(j maak ten zich in de avond meester van een gemotoriseerde vissersboot, bedwon gen de bemanning van tien met een echte en twee houten pistolen en slo ten haar op in het ruim. Bij aankomst in Italië verkozen drie leden der bemanning in Italië te blijven. Zo zijn er dus binnen 24 uur 20 Joegoslaven naar Italië uitgewe ken. WEER OPSTAND IN BOLIVIA. Een Boliviaanse legerafdeling is in opstand gekomen en heeft naar verluidt de broer van de vice-presi dent, kolonel Fernado Siles, om het leven gebracht, zo meldden berich ten der Chileense politie gisteravond van de grens. De Chileense autori teiten hebben daarop de grens met dit land gesloten. De Dakota had Maandag reeds een groep van deze expeditie naar Noor wegen gebracht en was met 13 leden van de aflossingsbemanning naar Schiphol teruggekeerd. Na het inne men van brandstof vertrok het weer met de bewuste 25 passagiers. Om half vijf hedenmorgen kwa men zes overlevenden bij het sta tion van Drangedal aan, met dc me dedeling, dat de Dakota op een af stand van anderhalf uur gaans in de bossen was neergestort. Zij vermoed den, dat nog tien of twaalf personen de ramp hebben overleefd, hoewel zij gewond zijn. Het toestel blijkt Maandagavond even vóór elf uur Beter eten Zondag en Maandag heeft dc po litie van de Canadese stad Montreal driemaal moeten uitrukken om de orde te herstellen in de Bordeaux gevangenis, waar bij herhaling mui terij uitbrak. De opstand van Zon dag duurde het langst. Maandag kwam het tot onlusten onder 250 ge vangenen, die zich op een binnen plaats tussen twee vleugels van het stervormige gebouw bevonden. Drie of vier jonge veroordeelden schenen de aanstichters te zijn. Zij trachtten over een schutting te klim men, die hen gescheiden hield van een andere vleugel. Het tweede op roer was ernstiger dan het eerste. De politie moest drie traangaspatro nen afvuren om de gevangenen in het hoofdgebouw te kunnen terug drijven. Terwijl de politie de binnen plaats schoonveegde en de gevange nen stap voor stap terugweken voor het traangas, schreeuwden zij: „Het is nog niet voorbij. Wacht tot van nacht". Zondag was muiterij en brand stichting pas na vijf uur strijd be dwongen. Vijftien brandspuiten ruk ten uit. Hun stralen werden zowel op de vlammen als op de muiters ge richt. Aan de opstand namen 600 van de 1400 gedetineerden deel. De scha de wordt geschat op 400.000 dollar. Twee bewakers en één gevangene werden gewond toen honderd agen ten met gummiknuppels de binnen plaats schoonveegden. De onlusten begonnen met een massa-protest over de namiddagmaaltijd. De orde werd hersteld nadat een inspecteur van politie de gevangenen door de In nauw met het Franse ministerie van Buitenldse Zaken verbonden kringen betreurt men het uitdekken van liet Amerikaanse voorstel, dat uit zijn verband gerukt was, bekend ge worden. Diplomatieke waarnemers menen, dat onmiddellijke viermo- gendh eden-besprekingen, zonder grondige voorbereiding, voorbarig zouden zijn en slechts zouden leiden tot uitstel van de ondertekening der overeenkomsten met Duitsland. Voorts zou een vrüchteloze viermo- gendheden-conferentie mogelijk lei den tot een versterking van de inter nationale spanning, aldus deze waar nemers. Plaatselijke problemen speelden grote rol De socialisten hebben Zondag een stevige overwinning behaald in de ge meenteraadsverkiezingen van de West-Duitse staat Hessen. De christen democratische partij van kanselier Adenauer verbeterde haar posities vooral in de industriële en protestantse centra. De grootste verrassing van deze verkiezingen was de complete nederlaag van de Vrije Democraten, de tweede sterkste partij van de regeringscoalitie van Adenauer. De nationalis tische Duitse Partij, die de rechtervleugel vormt van de West-Duitse rege ringscoalitie, bracht er niets van terecht. De Partij der Vluchtelingen, die evenals de Duitse Partij, voor het eerst aan de verkiezingen deelnam, deed het veel beter. DE CIJFERS. Politici te Bonn zijn van mening, dat uit de uitslagen der verkiezingen geen slotsom kan worden getrokken over Adenauer's herbewapeningspoli- tiek. Zij menen, dat zij eerder de con flicten in de West-Duitse regerings coalitie weerspiegelen. In politieke kringen in Bonn hoort men dikwijls beweren, dat Adenauer zijn steun voornamelijk zal moeten zoeken bij partijen met een duidelijk nationalistisch karakter wil hij een kans van slagen hebben bij het uit voeren van zijn buitenlands beleid. Om de stterke socialistische oppositie te overwinnen zal Adenauer op den duur moeten beschikken over een hechte rechtse formatie. De katholieke vleugel in de Chris- tendemocratische Unie voelt echter niets voor een „groot nationaal rechts blok", gekruid met de overblijfselen van het vroegere nationaal-socialismè lui- De voorlopige eindresultaten den als volgt: Parlement 1952 1950 Stem- Stem men men Social. P. 855.897 38 5 821.268 44.4 Chr.-Dem. 394.137 17.7 348.148 18.8 Vrije Dem. 331.027 14.9 588.739 31.8 Vlucht. P. 209.91 9.4 Duitse P. 59.388 2.7 Comm. P. 92.624 4.2 87.878 4.7 Onafh. P. 279.022 12.6 Politieke waarnemers in Fransfort zijn van mening, dat plaatselijke vraagstukken een groter rol in de verkiezingen hebben gespeeld dan de Duitse eenheid of de voorgestelde West-Duitse deelneming aan de ver dediging van West-Europa, Amerikaanse voorsprong ingehaald Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, heeft in Washington ver klaard, dat gezien het rhythme der ontwikkeling van de Sowjet-Russi- sche militaire macht, de periode T954 de gevaarlijkste zal zijn voor de vei ligheid van de Verenigde Staten. Getuigend voor een subcommissie voor toewijzingen van de Amerikaan se Senaat verklaarde Bradley, dat „militaire overwegingen, die op dit ogenblik onze vijanden zich van oor log doen onthouden, misschien tegen 1954 hun afschrikwekkende effect verloren zullen hebben". „Tegen die tijd zullen zij in staat zijn ons land critieke schade toe te brengen", aldus de generaal, die doel de op de mogelijkheid, dat de Ver enigde Staten tegen 1954 hun superio riteit op het gebied van atoomwapens Ridgway 24 Mei naar Europa Generaal Matthew Ridgway zal 12 Mei naar Amerika vertrekken en dit land 24 Mei verlaten, om zich naar Europa te begeven, waar hij generaal Eisenhower als opperbevelhebber der landstrijdkrachten van de NAVO zal opvolgen. CONSUL SMOKKELDE SCHEERMESJES. „Ik deed het om speciale opdrach ten van mijn regering te kunnen fi nancieren", zei de oud-consul-gene-' raai van Argentinië te Wenen, José Ramon Virasoro, die door een Oos tenrijkse rechtbank werd veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf en een boete van 30.000 Schilling wegens het smokkelen van koffie en scheermesjes. De Argentijnse rege ring heeft echter tegengesproken iets met de smokkel te maken te hebben. mogelijk zullen hebben verloren. „Als onze vijanden vani plan zjjn een oorlog te beginnen en zij heb ben verklaard dat volgens hun theo rie oorlog met de vrije landen onver mijdelijk is dan zullen zij al wat logischerwijze in him macht ligt doen om de opbouw van onze paraatheid te vertragen en mogelijk besluiten toe te slaan voor wij sterk zijn", al dus Bradley. Duitslandsvolkslied De president der Westduitse fede rale republiek, Theodor Heuss, heeft na een briefwisseling met bondskan selier dr. Adenauer, besloten, dat het „Deutschland über alles" weer het Duitse nationale volkslied zal zijn. Dr. Adenauer had president Heuss onder meer verzocht niet langer te aarzelen met het uitvoeren van het reeds een maand geleden door het Westduitse kabinet gedane verzoek om het „Deutschland über alles" weer tot nationaal volkslied te ver klaren. De Westduitse bondskanselier had er ook op gewezen, dat een spoe dig besluit van de president „mede met het oog op buitenlandse politieke overwegingen dringend gewenst was". Geen seminarie in Oost-Duitsland De Oostduitse minister-president Otto Grotewohl heeft geweigerd toe stemming te geven voor opening van een Katholiek priester-seminarie voor Oostduitsers in Oost-Berlijn. Het se minarie, waarvan de bouw vrijwel voltooid is, zou vandaag, Dinsdag, ge opend worden. In Oost-Duitsland zijn thans geen seminaries. Na de oorlog werden R.K. priesters in West-Duits land opgeleid en vandaar naar Oost duitse diocesen gezonden. De Oost duitse regering heeft echter kortge leden Westduitse priesters en pries terstudenten het verblijf in Oost- Duitsland verboden. hekken toegeroepen had, dat er beter eten onderweg was. Onderwijl hadden dc gevangenen, die allen tot straffen minder dan twee jaar veroordeeld waren, een twaalftal branden gesticht, meubi lair kort en klein geslagen en beto gingen gehouden op de biftnen plaats. De politie vond in ce cellen 100 slagersmessen en 50 scheermes sen, die sinds het ogenblik van de opstand vermist werden. Een groep gevangenen in het hoofdgebouw zou zich bedronken hebben aan geestrij ke vloeistoffen uit de verband-ka- mer en de kapperskamer. Luchtvaart voelt olie-staking Zowel de militaire als dc burger luchtvaart in Amerika begon giste ren de gevolgen van de staking in de olie-industrie te gevoelen. De minister van Binnenlandse Za ken, Chapman, vaardigde een or der uit, dat vliegtuigen van vandaag af, gedurende 28 dagen niet meer dan 65 procent brandstof mogen gebrui ken van het verbruik in Maart. Bui tenlandse vliegtuigen, die uit Ame rika vertrekken, vallen ook onder dit voorschrift. De luchtmacht begon het aantal oefenvluchten in te krimpen. In het staalconflict deed zich gis teren geen enkele nieuwe ontwik keling voor en het ziet er niet naar uit, dat zich nog bijzondere gebeur tenissen zullen voordoen vóór vol gende week Maandag, wanneer het Hooggerechtshof zich zal uitspreken over de vraag, of de regering gerech tigd is de fabrieken over te nemen. Wichelroede vond de schat Op aanwijzingen van de Neder landse wichelroedeloper Peter Hur- kos is gisteren te Croix bij Rijssel een gestolen goudschat ter waarde van ruim 100.000 gulden terugge vonden. Een Frans zakenman had enkele jaren geleden een bus met staven goud en gouden munten tussen de bloemen op zyn landgoed begraven uit angst voor devauatie van de Franse franc, waardoor hij zijn geld bij de autoriteiten zou moeten laten inschrijven. Toeri Frankrijks minis ter-president Pinay onlangs aankon digde dat mensen, die hadden nage laten waardevolle bezittingen aan te geven, niet zouden worden gestraft, besloot de zakenman zijn schat op te graven. Toen hij tot de ontdek king kwam, dat alles was verdwe nen, riep de zakenman de hulp in van Peter Hurkos. Deze ried de man na een kort onderzoek aan eens op een bepaalde plek in de tuin van zijn tuinman te gaan graven. Daar kwam het goud inderdaad te voorschijn. De tuinman werd onmiddellijk we gens diefstal gearresteerd. ZIJ BLEVEN IN DE MIJN ZITTEN Van de 127 mijnwerkers, die in een staatskolenmijn te Collingsville in Noord-Queensland (Australië) reeds vijf dagen een zitstaking hebben ge houden, zijn de meesten inmiddels ziek geworden, waarschijnlijk door dat Zaterdag j.l. de stroomtoevoer voor de ventilator werd afgesneden. Zij besloten evenwel toch onder de grond te blijven. Er worden nu medi cijnen naar beneden gebracht. De staking wordt gehouden uit pro test tegen het inhouden van een dag loon aan veertien arbeiders, die niet aan het werk wilden gaan, omdat er volgens hen geen „liergast" beschik baar was. Gisteren kwam een menigte van driehonderd inannen, vrouwen en kinderen de stakers bij de schacht een aubade brengen met medewer king van de mijnfanfare. Nader wordt gemeld: De betrokken vliegtuigmaatschap pij maak officieel bekend, dat elf personen om het leven zijn geko men, onder wie drie leden van de bemanning. De stewardess behoort tot de overlevenden. VLIEGTUIG GELAND OP NOORDPOOL. Voor dc eerste maal is een vlieg tuig op de Noordpool geland. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Alaska maakte giste ren bekend, dat een met ski's toege rust Amerikaans vliegtuig Zaterdag deze prestatie heeft verricht. Het vliegtuig was opgestegen van een drijvend yseiland, dat wordt gebruikt als weerstation. DE RESIDENTIE VAN KONINGIN ELIZABETH. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren Clarence House verla ten en haar intrek genomen in het Buckingham-paleis, waar volgens de traditie de Britse souverein woont. Haar moeder, koningin Elizabeth, en haar zuster prinses Margaret, die sedert het overlijden van koning George, in dit paleis verblijven, zul len daar, naar verwacht wordt, nog enige tijd blijven, doch later haar in trek nemen in Clarence House. Buckingham Palace bevat 614 kamers. AUTO MET DRIE OFFICIEREN TE WATER. Drie officieren, onder wie de,com mandant van de Nederlandse duik bootjager Hr Ms „Queen Wilhelmina" (die in de haven te Harlingen ligt), die de nationale feestelijkheden te Harlingen wilden vieren, reden met een huurauto door het te ruim ne men van een bocht van de vier me ter hoge walkade in de Nieuwe Wil lemshaven Zij kwamen in ongeveer drie meter diep water, maar wisten zichzelf te bevrijden en zich zwem mende te redden. De auto is later door een havenkraan op de wal gehe sen. Redding, midden o-fi. de O.ceaan Een met olie bedekte schipbreukeling wordt aan boord geholpen van het Amerikaanse vliegdekschip „Wasp", terwijl zijn schip, de 1.630 ton me tende mijnenveger „Hobson" zinkt ingevolge een aanvaring midden op de Atlantische Oceaan met het 27.100 ton metende vliegdekschip. Bij deze ramp. die geschiedde tijdens militai re manoeuvres, kwamen 174 officie ren en manschappen om het leven. J\iaviettje Critiek is een zuiveringsmiddel, geen vergif.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1