Kajottersbeweging vergaderde in Adam Bestrijding van geestelijke nood onder de arbeidende jeugd Nationale dodenherdenking in de Ridderzaal Nieuwe dienstregeling spoorwegen Mumpa Metfioió VERSLAAT.... EEN MUG Aanlokkelijke maar misleidende bloemen-aanbiedingen Zaad werd geleverd inplaats van planten Trein reed op twee sporen tegelijk MAANDAG 5 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 I^E KAJOTTERSBEWEGING gaat er van uit, dat er zeer grote geestelijke nood is onder de ai-beidende jeugd, die vaak op zeer jeugdige leeftijd cl geconfronteerd wordt, met de grauwe kanten van het leven, die veelal een geest ademt, waaraan elke grondslag van het positief christendom vreemd is. Deze harde woorden sprak de diocesaan aalmoezenier van de K. A. J., kapelaan A. H. Huijboom, op de Bondsvergadering in het St. Josephgezel- lenhuis te Amsterdam, waar Zondag een kleine 350 districtsbestuurders, aalmoezeniers en afgevaardigden uit het Bisdom Haarlem bijeen waren. gesteld, wat is het beste voor de jongens zelf, wat hebben de jonge ren stoffelijk en geestelijk nodig. Verder bleek bij de behandeling der bestuursvoorstellen, dat financiële moeilijkheden geen beletsel mogen vormen om leiderscursussen te vol gen. Als de afd. de kosten niet kan dragen, moet men zich wenden tot het dioc. bestuur. Met bewonderenswaardige vaar digheid leidde Wim Weekenborg Apostelen in het bedrijf De jonge arbeider krijgt vóór zijn volwassenheid met de gevaarlijke zijde van het leven te maken, de een wat minder fel dan de ander, naar mate het arbeidsmilieu verder staat van het christendom. Betrouwbare gegevens duiden aan, dat in Enge land 80 van de jeugd van de kerk vervreemd is. Zelfs het katholieke "Vlaanderen biedt in dit kader geen gunstiger aspect. Deze jeugd moet de volle belangstelling hebben en steun krijgen van de Kerk. Maar de priester kan niet in voldoende mate doordringen in de kern van de ar beidssfeer. En hiermede sneed de aalmoeze nier een ander probleem aan. Die ene avond met de aalmoezenier in het verenigingsgebouw kan de op de jeugd aanstormende moeilijkheden niet het hoofd bieden. Trouwens, de kajottersbeweging leeft niet binnen de muren van een parochiehuis, en kel en alleen met wat uitvoeringen, een spelletje kaarten, een partijtje ping-pong etc. Apostelen moeten er komen ónder de jeugd, pioniers, die in groepsgeest de uitingen en grond slagen van het christendom willen en kunnen brengen in het arbeids milieu. Door de jonge arbeiders zelf moeten de jonge arbeiders geker stend worden, gesterkt in en strijd vaardig gemaakt voor het geloof. Daden zijn er reeds Dat de KAJ deze stimulerende woorden niet alleen spreekt, maar ook reeds in practijk brengt, bleek uit het inleidend woord van de Dio cesaan voorz., Wim Weekenborg, die sprak over het vormingswerk, kwe ken van kernen, pioniers, leiders en districtsleiders middels cursussen, enz. Maar het is allemaal toch niet zo eenvoudig. De KAJ is trouwens pas haar tweede lustrum ingegaan. In het bastion van de Sint Joseph- gezellen, waar nu de KAJ zetelt, wordt hard gewerkt. Er zijn reeds internationale banden gelegd met Duitsland. Engeland en België. Het gezamenlijk parool luidt: De arbei dersjeugd terug naar Christus. Dit is een grote opdracht, die de KAJ- besturen niet alleen zullen kunnen volbrengen. Medewerking hiertoe wordt van iedere KAJ'er gevraagd. Cees Raas trok een gratis reisje naar Lourdes, voor het werven van het grootst aantal abonné's op „Ons Klondijke". Ook Joop Schiedon had er evenveel maar hij moest zich te vreden stellen met een boek, even als P. v. d. Zwet (Lisse), Joop Rijk hof, Jan Bongaan (Hillegom) en Jan v. d. Zwet, die allen een steentje hadden bijgedragen in de actie die het aantal op ruim 700 bracht. De diocesane financiën staan er gunstig voor (batig ruim 4000 dank zij de subsidies, o.a. van het bisdom. Voor het front van de afgevaar digden werd afscheid genomen van twee bestuurders. Gilles de Witte (die de KAJ in Zeeland heeft opge bouwd) wegens vertrek naar den Kaag en Gert Groen (v. h. distr. leider A'dam) die om gezondheids redenen zijn organisatiewerk moet staken. Beiden ontvingen als waar dering voor hun werk een boek. In de vacatures werden gekozen Frans v. d. Hulst, dist. leider Delft, Piet Timmer, voorz. K.A.J. te Krom menie en Piet Maas, afd. leider KAJ te Uitgeest. De begroting voor 1952 werd goedgekeurd op 41.800. Jong K.A.J. Bij de behandeling van de voor- sl ellen der afdelingsbesturen kwam sterk het streven naar voren om in het leven te roepen de Jong KAJ voor jonge arbeiders onder de 17 jaar, dc leeftijd waarin de invloed van een kath. organisatie van zo'n groot belang is. Op dit punt wordt te Amsterdam reeds geëxperimen teerd. Aalmoezenier Huijboom be lichtte dit punt. Er bestaat geen ver bod de Jong KAJ op te richten. Voorzichtigheid is echter gewenst en aangeraden is te voren contact op te nemen met het diocesaan bestuur. De omstandigheden kunnen in elke parochie anders zijn. Deze jongeren leggen, als ze aan het werk komen, het kindërlijke af, voelen zich in de Jeugdbeweging niet meer thuis en maken een gevaarlijke periode door. Allereerst moet de vraag worden deze vergadering, waarin waarlijk ook niet allfes zo maar werd „ge slikt". Ongeacht de mildheid of scherpte, waarop het een en ander werd „opgedist" bleef hij onver stoord de vriendelijke voorzitter. De vergadering, welke afgewisseld werd met samenzang (w.o. het Ka- jotters en het KAB-lied) o.l.v. de zangleider Stephan Haug en beslo ten met een kort Lof, in de kapel gecelebreerd door de dioc. aalmoe zenier, werd o.m. ook bijgewoond door vele parochiële en distr. aal moezeniers, door rector Jansen, Utrecht, wrn. nat. aalmoezenier, pa ter Ch. Claerebaets S.J. van de lei dersstaf, George Z. de Vos (oud nat. voorz. Ka jotters), bondsbest. KAB en Wim v. Zon. In de middaguren, na de kern achtige rede van aalmoezenier Huij boom, in de aanhef vermeld, droeg Frans 't Hoen voor. Een gemengde toneelclub uit Wormerveer bracht in een non-stop-programma veel goede ontspanning. „Wat weten wij nog van de heldenmoed der gevallenen H. Bloed-omgang te Alkmaar In de Ridderzaal te Den Haag is ook dit jaar weder een bijeenkomst gehouden ter herdenking van allen, die in de strijd voor de vrijheid zijn gevallen, de Nederlandse en geal lieerde militairen, de verzetsstrijders en de velen, die in concentratiekamp of gaskamer het leven hebben gela ten. Ter gelegenheid van deze zevende nationale herdenking was in de Rid derzaal een stemmige versiering aan gebracht met groen en bloemen, waarbij het paars overheerste. Tegen drie uur vulde de zaal zich met genodigden, o.w. leden van de Raad van State, verscheidene leden van het Kabinet, leden van het corps diplomatique, nabestaanden van ge vallenen, vertegenwoordigers van de land-, lucht en zeemacht, afgevaar- den van in en door de oorlog en de bezetting gegroeide organisaties en andere verenigingen. Vertegenwoordiger van H.M. de Koningin was mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh. De voorzitter der Eerste Kamer, de heer mr. J. A. Jonkman sprak de openingsrede uit. „Wat weten wij nog van de helden moed der gevallenen? vroeg spr. Hoevelen zijn er niet gestorven in eenzaamheid? en al kennen wij de omstandigheden van hun sterven, wat weten wij van de innerlijke beproe- vige, die zij hebben doorstaan? Daar om is het goed, dat wij ons eerbe toon geven in stilte, in stilzwijgen voor het mysterie van het lijden en de dood. Er is echter iets, waarom onze her denking niet mag doodlopen in een mysterie zonder oplossing. Het gaat namelijk om de zin van dat alles, de zin van het verzet en van de strijd. Het is waar, dat ook wanneer wij er in slagen begrip te krijgen van de ge stelde daden en deze kunnen recht- vaardigen, blijft nog de vraag: waar- i om moest het zo gebeuren, waarom moest het lot juist die bepaalde per sonen treffen? Spreker haalde hier de woorden aan van een verzetstrijder, die op de vraag waarom hij in het verzet gegaan was, antwoordde om dat ik niet anders kon. Om dit woord mag geen misverstand bestaan: God, die ons zijn wet kenbaar maakt, heeft ons ten strijd geroepen. En zelfs in dien men aan die zending zou gehoor zamen zonder Hem te zien, die ons er mede belast, ook dan gaat het om Zijn recht, dat geschonden is, om de liefde tot de evenmens die Hij ons voorschrijft. Aldus moeten wij met dankbaarheid ons herinneren, wat God ons volk geschonken heeft in de vorm van moedige volharding en hoe Hij per slot van rekening de strijd heeft willen zegenen. Aldus zet onze eerbied zich om in dankbaarheid bij vermijding van heldenverering. Na deze openingsrede heeft het kon. mannenkoor „Die Haghe San- ghers" onder leiding van Jos Vranken een viertal liederen gezongen. Voor al Jan Campert's „Het lied der Acht tien Dooden", getoonzet door Jos. Vranken Jr. maakte diepe indruk. De jonge Amerikaanse pianist Jack Abram, die het vorige jaar voor de eerste maal in ons land optrad en thans hier te lande wederom concer teert, heeft vervolgens de ballade in es-kleine terts van Chopin uitge voerd. Prof. dr. ir. H. van Riessen heeft de grote herdenkingsrede uitgespro ken. De pianiste Steil Andersen speelde hierna een ballade van Grieg en ver volgens heeft Max Croiset enige ge dichten gezegd. „Die Haghe Sanghers" zongen ten slotte het eerste couplet van het Wil helmus. De bijeenkomst werd beslo ten met het gezamenlijk zingen van het zesde couplet van ons volkslied. GEDACHTENISKERK AAN DE GREBBE Oproep tot de nabestaanden van de oorlogsslachtoffers. Blijkens een elders in dit blad ge- plaatsee „oproep" nodigt het Uitvoe rend Comité van het Bouwfonds van de Gedachtenisikerk aan de Grebbe, de nabestaanden van alle Neder landse Katholieken die in de oorlogs jaren 19391945, waar ter wereld ook, door oorlogshandelingen om het leven zijn gekomen, uit, de namen van deze slachtoffers aan het secreta riaat van het Bouwfonds, Herensfr. 95, Rhenen, schriftelijk op te geven. Het verzoek geldt eveneens de ge sneuvelden van de strijd in Indonesië en van de worsteling in Korea en de Nederlanders, die elders bij de uit oefening van hun militaire dienst zijn omgekomen. Het comit éstelt zich voor, binnen kort per circulaire nadere gegevens aan de verwanten te vragen, zodat de eerste opgave beperkt kan blijven tot naam en voornamen van de om gekomenen en 't adres van de nabe staanden, die de opgaaf doen. Wij vernemen nog, dat het de be doeling %:s, te zijner tijd de namen van de Nederlandse Katholieke oor logsslachtoffers op een of andere wij ze in de te bouwen Gedachteniskerk te vereeuwigen. Op de eerste Zondag van Mei werd der traditie getrouw in Alkmaar de stille omgang gehouden ter ere van het H. Bloed van Alkmaar. Om half een des nachts verzamelden zich in de drie parochiekerken ruim 3000 pelgrims, waaronder ook vele hon derden uit de provincie en Amster dam een een kort Lof bij te wonien en een uiteenzetting aan te horen over de intentie van de bedetocht. Deze intenties waren: sterkte en be vrijding voor degenene, die omwille van hun geloof werden vervolgd. Voorts werden herdacht de gesneu velden in oorlog en verzet, werd ge beden voor onze regering en voor de dwalende broeders. Om een uur begon de stille tocht langs de processieweg uit vroeger eeuwen. Na afloop vulden zich weer de drie kerken waar de pelgrims een H. Mis bijwoonden. Des avonds werd in de dekenale kerk door deken Jacobs een plechtig Lof gecelebreerd, waaronder een pro cessie, waarin de relieken van het H. Bloed werden meegedragen. Meimaand in Den Bosch Zoals gewoonlijk waren op de eerste Zondag in de maand Mei dui zenden uit Brabant naar de hoofd stad der provincie gekomen ter pel grimage naar het genadebeeld van de Zoete Lieve Vrouwe. Het was tevens de dag waarop de tiende verjaardag gevierd werd van de bisschopskeuze van mgr. Mut- saerts. Ter herdenking van dit feit droeg de bisschop in de kathedrale basiliek van St. Jan om half elf pontificale Hoogmis op, welk door duizenden gelovigen werd bijge woond. Na de mis gaf de bisschop de gelovigen de pauselijke zegen, krachtens bijzonder voorrecht, hem bij gelegenheid van zijn bezoek ad limina aan de H. Stoel, door de Paus geschonken. De mis van Edmond Diericks werd uitgevoerd door de schola cantorum. Honderd jaar „Mariakroon" Door Katholiek Culemborg is gis teren het feit herdacht dat de Zus ters van het gezelschap J. M. J. 100 jaar geleden het onderwijs van de vrouwelijke jeugd in Culemborg ter hand namen. In de morgenuren werden de zus ters, voorafgegaan door een grote stoet bruidjes, naar de parochiekerk van St. Barbara geleid, waar door pastoor D. Liphuysen O.E.S.A. een plechtig gezongen H. Mis van dank baarheid werd opgedragen. In „Mariakroon" werd tegen het mdidaguur een receptie gehouden, waarbij o.m. aanwezig waren: het ge meentebestuur van Culemborg, de al gemeen overste van het gezelschap J. M. J. uit den Bosch, moeder Can- tia, de assistent, moeder Seraphina, de vroegere oversten zr. Stanislaus en zr. Ewaldina. Verder de pater provinciaal van de Augustijnen in Nederland pater S. van Nuenen en vele anderen. Ir^ de middag werd een historisch spel uitgevoerd, waarin het werk van de zusters in Culemborg werd uitge beeld. Hieruit bleek, dat ruim 60.000 kinderen het onderwijs van de zus ters ven J. M. J. hebben gevolgd. Met een kort plechtig Lof werd de feest viering besloten. Zeventien keer per dag naar het Noorden Nu ook de baanvakken Zwolle Leeuwarden en MeppelGroningen in electrische exploitatie kunnen worden genomen, zal het treinver keer tussen het Westen en de Noor delijke provinciale hoofdsteden met ingang van de zomerdienstregeling op 18 Mei geheel electrisch kunnen geschieden. In beide richtingen zul len elf sneltreinen gaan rijden, sa mengesteld uit electrisch stroomlijn- materieel en vier express-treinen, getrokken door electrische locomo tieven. Tussen Zwolle enerzijds en Gro ningen en Leeuwarden anderzijds komen 17 treinen te lopen, waarvan 15 verbindingen zijn met het Wes ten. Behalve deze krijgt de dienst ZwolleGroningen nog 9 pendel diensten. Bovendien komt er 'n late avond- trein GroningenAssen v.v. en een late avondtrein LeeuwardenHee renveen. Zowel de expresstreinen als de sneltreinen zullen te Zwolle splitsen en combineren. Per 18 Mei zullen tussen Twente en het Westen des lands naast viar electrisch getrokken expresstreinen elf stroomlijn-electrische sneltreinen 24. Als een haas rende Evelientje J hele buurt naar je afgezocht! Ik kon naar het tafeltje toe en pakte het toe-I je nergens vinden! Waar zit je??!!" stehctje in de hand. „Ja, hallo, Hum- I,Hoera!" klonk de stem van Humpo po liep zij met een stem, die een Hotsflots, „kun je mè verstaan? Waar fcc^Le beefde Hier Evy! Ja, ik kan ik ben? Ik zit ergens op een eiland in je verstaan! Waar ben je? Ik heb de jeen van de oceanen! Ik ben juist ontsnapt aan een bende hongerige en woedende kannibalen! Doe je best en help me asjeblieft, lieve Evelien tje!" Evy bleef even stomverbaasd met het toestelletje in de hand staan. gaan rijden, hetgeen een uitbreiding van drie sneltrein-verbindingen be tekent. Tussen Nijmegen en Roermond zullen de stoomtreinen „in vaste dienst" geheel verdwijnen. Er komt een twee-uursdienst met diesels tus sen Nijmegen en Venlo en eeu. uurs- dienst met D.E.'s tussen Roermond en Venlo. Te Roermond bestaat drie maal per dag een goede aansluiting op de Amsterdamse expresstreinen naar en van Maastricht en Heerlen. De tweeuurstreinen Roermond—Nij megen zullen een enkele maal door lopen naar en van Zwolle. Aan deze tweeuursdienst worden nog drie trei nen, eveneens D.E., toegevoegd. De zo dringend gewenste trein van 7.46 uit Nijmegen naar Roermond, be hoort tot dit drietal, alsmede een trein van 17.46 uit Nijmegen. Om de in een uurdienst lopende sneltreinen tussen Utrecht en Den Bosch te ontlasten, wordt een vijftal electrische stroomlijntreinen Utrecht CulemborgGeldermalsenDen Bosch v.v. toegevoegd, waarvan er te Utrecht vier als sneltreinen naar en van Amsterdam worden doorgevoerd en de vijfde te Utrecht aansluit op een nieuwe sneltrein Utrecht—Am sterdam v.v. Te Utrecht hebben de nieuwe Bossche treinen directe aan sluiting van en op de grote sneltrei nen tussen Noordoost en Den Haag/ Rotterdam v.v. Tiel krijgt elke twee uur een snelle aansluiting met Utrecht, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Tussen Utrecht en Den Haag/Rot terdam is nagenoeg een halfuur- dienst tot stand gebracht door de nieuwe sneltreinen tussen het Wes ten enerzijds en het Oosten ander zijds. DE VERHOOGDE BENZINEPRIJS. De op 1 Mei van kracht geworden benzineprijsverhogoing van een halve cent per liter is ten dele een gevolg van de gestegen vrachtprijzen. Bij deze verhoging is thans de by vroe gere, prijs veranderingen in verdruk king gekomen winstmarge voor ga rage- en pomphouders met 0.2 cent per liter verhoogd. De bona fide bloembollenkwekers en handelaren gaan zich keren tegen aanbiedingen in advertenties en op markten van inferieure bollenpak- ketten en bollenzaden. Dergelijke aanbiedingen kunnen slechts moeilijk worden verboden. Zij voldoen meestal aan de minin- mum-kwaliteitseisen, waardoor de controleurs van de verschillende in stanties machteloos staan. Pogingen van de Bond van Detail-Bloembol- lenhanflelaren om hierin verande ring te brengen schijnen thans enig resultaat te gaan opleveren. Daar deze bond van mening is dat dergelijke pakketten, die meestal via advertenties worden aangebo den, zeer gevaarlijk zijn voor de naam van het bloembollenvak en voorts dat het publiek eigenlijk al leen maar geld uit de zak wordt ge klopt zonder dat er' veel voor wordt geleverd, is de strijd thans gericht tegen advertenties van sommige bollenhandelaren, die vaak een mis leidende inhoud hebben. Zo is er een handelaar die al leen in zijn advertenties zegt wat men voor 4.15 is zijn tuin kan Koninklijke belangstel ling voor Koningsschool Koningin Julinana en Prinses Wil- helmina hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan de Koningsschool te Apeldoorn, die geopend werd op 3 Mei 1852 en 100 jaar bestond. De ko ningin kwam in de loop van de och tend. Na het gehele schoolgeboouw te hebben bezichtigt', begaf de vorstin zich naar de speelplaats en nam daar deel aan het spel der leerlingen. Het bezoek duurde ruim een uur. In de namiddag was het college van regenten opnieuw voltallig in de school by een voor de officiële herden king. Nadat de receptie teneinde was,, ar riveerde Prinses Wilhelmina, verge zeld van mevrouw de Beaufort, dame du palais, om eveneens van haar be langstelling te getuigen. Na ook de school te hebben bezichtigd onder hield de hoge bezoekster zich nog ge ruime tijd met de regenten en enige oud-leerlingen. Jonge meisjes uit de fabriek Naar „Trouw" verneemt, heeft de minister van Sociale Zaken aan d< Sociaal-Economische Raad advies ge vraagd over een door hem overge legd voorontwerp van wet tot wijzi ging van de arbeidswet met de be doeling de bedrijfsarbeid voor meis jes beneden 15 jaar te verbieden (de ze leeftijd is thans 14 jaar). Minister Albregts weer voor de klas Professor dr. A H. M. Albregts heeft vandaag zijn ministeriële be zigheid geruild voor de oude klas van de Katholieke H.B.S. te Hilver sum, waar hij gedurende vele jaren als leraar de jeugd van het Gooi heeft opgevoed. De leerlingen van de zogenaamde oude lichtingen hadden namelijk een reünie belegd, waarop ook de oud-leraren waren gevraagd, met de bedoeling, dat dezen nog eens enke le wijze lessen zouden uitdelen. Niet minder dan 150 oud-leerlingen meld den zich voor de klaslokalen, toen de bel op traditionele wijze opriep voor de lessen. Minister Albregts vond zijn oude klas bereid te luisteren, nu niet naar boekhoudkundige of staathuishoud kundige problemen, maar naar meer actuele aangelegenheden, die hun oud-leraar had te vertellen. Natuurlijk moesten de leerlingen ook proeven van bekwaamheid af leggen, hetgeen van dergelijk gehal te bleek te zijn, dat allen een diplo ma verwierven. Dit document werd tijdens de promotie uitgereikt door de oud-directeur, de heer Al, die reeds lang gepensionneerd is, maar die voor deze bijzondere plechtig heid was overgekomen en zelf ook wijze lessen heeft gegeven. Slechts enkele oud-leerlingen had den verstek laten gaan. Een van hen had tevoren laten weten, dat hij er zou zijn, als het te verwachten kind er ook was. Aan het gehouden pro motie-diner heeft het aan humor niet ontbroken. krijgen, als men bij hem .,een pakket" bestelt. Deze firma ver zuimde echter om het preciese aantal planten te noemen, waar door het publiek dan ook de in druk kreeg planten toegezonden te krijgen. Hierop heeft de Bond van Detail-Bloembollenhandelaren een uitspraak van de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem ge vraagd en gekregen over deze door hem beweerde misleiding. De president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, achtte mis leiding bewezen. Ook hij zou plan ten hebben verwacht als hy iets dergelijks had besteld en ook hij zou zich, zwak gezegd, misleid heb ben gevoeld in plaats van planten zaad te krijgen. Het slot was dan ook dat deze handelaar het verbod kreeg opgelegd van het plaatsen van dergelijke adverenties. Wel zou hij mogen adverteren als duidelijk bleek dat zaad zou worden geleverd. Voor iedere handeling in strijd met deze uitspraak zal hij in de toekomst 1000 boete moeten betalen. De voorzitter van de Bond van Detail-Bloembollenhandelaren, de heer Gerard Telkamp, deelde mede, dat nu de kans was geschapen om dit kwaad uit te roeien. Hij hoopte dat eenzelfde effect kon worden be reikt bij de controle op de verkoop van bloembollen op de markten. Op dit tewein bewegen de controleurs van de CCB zich met succes. IERSE BLOEMBOLLEN OP AMERIKAANSE MARKT? De heer J. Kelly, lid van een Amerikaanse groep, die in Ierland vertoeft om de Ierse regering ad viezen bij het nemen van maatre gelen ter uitbreiding van de Ierse uitvoer naar het dollargebied, heeft te Dublin verklaard, dat Ierse tul pen op de markt te New York zou den kunnen concurreren met het „wereldberoemde Nederlandse pro duct", zoals hij de Nederlandse tul pen noemde. De Amerikaanse deskundige legde deze verklaring af, nadat hij een be zoek had gebracht aan de tulpen velden in het graafschap Dublin, waar thans meer dan 5millioen tulpen in bloei staan. Een Ierse bol- lenfirma zal dit seizoen 1 millioen bollen naar de Verenigde Staten uit voeren. Van Iseghem tegen burgemeester van Urk De heer Juan van Houtte, verte genwoordiger van de Argentijnse rederij „Empresa Pesquera del Sur" in Buenos Ayres, heeft gisteren me degedeeld, dat de eigenaar van ge noemde rederij, de heer Van Iseghem, een aanklacht heeft ingediend tegen de burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer. De heer Van Iseghem wil (burgemeester Keyzer wegens smaad in Nederland doen vervolgen, om dat de burgemeester op een perscon- frentie zou hebben gezegd, dat de heer Van Iseghem een avonturier is, die de Urker vissers onder valse voorwendsels naar Argentinië heeft gehaald en wel tezamen met Bel gische oorlogsmisdadigers. Gevraagd naar zijn commentaar op deze actie van de heer Van Iseghem, antwoordde burgemeester Keyzer, dat hij een en ander beschouwde als een afleidingsmanoeuvre. De burge meester had nog niets van de aan klacht vernomen. „Ik wacht rustig af'" zo zei hij. KRUIDENIER EN BAKKER OP PAD DER MISDAAD. Rechercheurs van het bureau Leid- seplein te Amsterdam hebben een jeugdige kruidenier en een bakker, beiden 24 jaar oud, gearresteerd, die in tal van plaatsen in ons land voor werpen uit geparkeerde auto's heb ben gestolen. Zij hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. Volgens hun verklaring stalen zij o.m. een koffertje, waarin een elec trisch scheerapparaat en een over hemd zat, uit een auto, die gepar keerd was aan het Kleine Gartman- plantsoen. Een actetas haalden zij uit de wagen van een dokter, die op het Thorbeckeplein stond. De politie heeft van deze diefstal len merkwaardig genoeg, geen aan gifte gekregen. De recherche van bureau Leidse- plein (tel. 35270) verzoekt beide automobilisten zich alsnog met haar in verbinding te stellen. Tot hun grote verbazing zagen de mensen, die op het perron van het station te Coevorden stonden, gister middag de dieseltrein 3113, welke om 13.08 uur uit Zwolle was vertrokken en te Coevorden om 14.15 uur arri veerde, op twee sporen het station binnenkomen. Het voorstel treinstel 2e klassewa gens, dat uit drie delen bestaat, was normaal wissel 13, gelegen ongeveer 150 meter voor het stationsgeobuw, gepasseerd. De motorwagen, die middenin rijdt, passeerde echter door tot nu toe on opgehelderde oorzaak de wissel niet goed en werd scheef tussen de twee spoorlijnen (afstand zeven meter) meegesleurd. Het achterstel van de trein bleef op het oude spoor door rijden. De motorwagen sleurde een electri sche lichtmast mee, alsmede het hek werk van het tweede perron. Vlak voor het stationsgebouw kwam de trein tot stilstand. De passagiers van deze druk be zette trein konden allen» zonder enig letsel de trein verlaten. Zij werden in de gelegenheid ge steld hun reis naar Emmen en Nieuw-Amsterdam per autobus voort te zetten. De ongevallentrein uit Zwolle was spoedig ter plaatse en onverwijld werden maatregelen genomen om het geblokkeerde spoor vrij te maken en de schade te herstellen. Te 18.00 uur was de dienst weer in haar normale stand gebracht en om 19.00 uur kon de diesel op eigeni kracht naar Zwol le vertrekken. Uit dit voorval is gebleken dat het buigzame dieselmateriaal zeer sterk is. Bij een gewone trein was de ramp niet te overzien geweest.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8