Haarlem en Willem II zijn kampioen Sparta en Hermes DWS eindigden gelijk en moeten beslissingswedstrijd spelen Macvdem dam pioen man üfd. CL Si&ea'ö g£p%amauee>cde eewie dameó-etftal New Castle opnieuw winnaar van de Engelse voetbalbeker MAANDAG 5 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De voetbalcompetitie van gisteren heeft nieuwe beslissingen gebracht, want Haarlem en Willem II hebben de laatste moeilijkheden omzeild en konden de kampioensvlag hijsen. Maar zoals wij Zaterdag reeds als ons vermoe den uitspraken er vielen ook beslissingen, die nieuwe beslissingen nood zakelijk maakten Dat was in Afdeling D, waar Sparta en Hermes D. V. S. beide wonnen en dus een beslissingswedstrijd moeten spelen, terwijl Oos- terparkers en Achilles beide verloren, zodat zij gelijk staan in de kans voor degradatie, maarOosterparkers protesteerde tegen Blauw Wit, zodat hier de protestcommissie beslissen moet. In Afdeling A stonden DWS en Haarlem gelijk vóór de grote strijd om het kampioenschap en de Haar lemse Roodbroeken hadden het in Enschede tegen de Enschedese Boys heel wat moeilijker dan DWS op eigen veld tegen GVAV. Maar.... voetbal is voetbal: Haarlem won en DWS speelde slechts gelijk. Zo heeft Haarlem de reis terug in vrolijke stemming kunnen doorbrengen en de kampioenstitel is zeker niet zonder strijd verkregen. Is Haarlem dus na Ajax de tweede afdelingskampioen, Willem II voegde zich als derde in de rij en de Tilbur- genaren hebben het kampioenschap op grandiose wijze binnengehaald met een aantal van 80 gemaakte doel punten. Eindhoven won met 32 van Quick, maar bleef tweepunten op Willem II ten achter. In Afdeling D. viel nog geen defi nitieve beslissing, want zowel Her- mes-D.V.S. als Sparta hielden voet bij stuk. Beide wonnen, resp. van Brabantia en Chèvremont, zodat bei de buurtclubs met een gelijk aantal punten eindigden en een beslissings wedstrijd tussenbeide noodzakelijk is. Deze wedstrijd zal Zondag in het Feijenóord-stadion gesoeeld worden. De strijd inzake degradatie is thans ook op een oor na gevild. Quick uit Nijmegen verloor met 32 van Eindhoven en bleef "dus onderaan staan, terwijl DHC nog een puntje haalde uit de wedstrijd tegen Juliana. In Afdeling B verloor Achilles, zo wel als Oosterparkers: Achilles op eigen terrein met 32 van Vitesse, Oosterparkers op eigen terrein met 43 van Blauw Wit, zodat beide clubs gelijk eindigden en ook hier een beslissingswedstrijd om de laat ste plaats nodig is De promotiewedstrijden. Voor de promotieklasse werden vier wedstrijden gespeeld. In Afd A. speelde Volendam voor de tweede maal gelijk, thans tegen Stormvogels, zodat de stand hier thans is: Volendam 2 2 2 33 Stormvogels 1 1 1 11 E. E. O. H. l—l—l 2—2 In Afd. B. begon Excelsior lang niet slecht door een 41 zege te be halen op Internos, terwijl de strijd in Afd. C. een 21 overwinning opler verde van TEC op WH '16. Heracles, dat een prachtig compe titieseizoen maakte, begon in Afd. D. niet slecht door een 31 zege te be halen op PEC. Hier is het resultaat van twee wedstrijden: Heracles 1 12 31 P. E C. 2 1—12 5—6 Hoogezand 11 34 Wilhelmus kampioen, Rouwkoop degradeert. De beslissingen in de 4e klasse A zijn gisteren eveneens gevallen. De katholieke Voorburgse club Wilhel mus heeft tegen WSB geen risico genomen en won met 62, waarmede deze club tenslotte het afdelingskam pioenschap heeft gewonnen met twee punten voorsprong op Lugdunum. De Leidse Groenwitten sloten giste ren de competitie af met een 40- zege op Graaf Willem. Ook onderaan viel de beslissing. Rouwkoop verloor de laatste wed strijd van Warmunda met 41, ein digt dus op de laatste plaats en de gradeert naar de Leidse Voetbal bond. SJC sloot de competitie af met een 54 zege op Concordia, terwijl ASC gelijk speelde tegen DCO. De stand is nu: Wilhelmus 24 18 5 1 41 68—30 I^ucdunum 24 18 3 3 39 8231 24 13 6 5 32 68—38 23 10 6 7 26 41—39 24 9 7 8 25 52—43 24 9 5 10 23 56—56 24 9 3 12 21 39—59 2 13 20 55—64 A. S. C. Lisse V. V. S. B. S. J. C. Concordia Gr Willem Teylingen Warmunda D. C. O. T. H B. Rouwkoop 23 7 5 11 19 42—46 24 6 7 11 19 32—47 24 5 8 11 18 32—50 24 5 4 15 14 38—69 24 2 9 13 13 41—79 DE UITSLAGEN. Promotie Tweede Klasse. Aid. A: VolendamStormvogels 11 Afd. B.: ExcelsiorInternos 4—1. Afd. C: WH '16—TEC 1—2. Afd. D.: PEC—Heracles 1—3. West H: 3e klasse B: HBC—LFC 6—1. Vierde klasse A: WilhelmusWSB 6—2; DCO—ASC 2—2; Graaf Willem IILugdunum 04; Rouwkoop Warmunda 14. SJC—Concordia 54 Door een 1—0 overwinning op Enschedese Boys behaalde Haarlem Zondag te Enschede 't kampioenschap in afdeling A. der eerste klasse van de K.N.V.B. De Voogd (geheel links) maakt met een kopbal het enige doel punt in de wedstrijd en bezorgt hiermede zijn club het kampioenschap. Verder v. 1 n. r. Schuurhuis (E.B.), de reserve doelverdediger van de Boys, Jacob van Haarlem en Groothuis (E.B.). ROUWKOOP—WARMUNDA 1—4. Met 3 doelpunten van de vier van Warmunda bezegelde de snelle links buiten H. v. d. Hulst met drie goed gerichte schoten het lot van Rouw koop. Rouwkoop, dat deze wedstrijd moest winnen, om nog een kans te hebben in de K.N.V.B. te blijven was niet opgewassen tegen deze ploeg van Warmunda. De voorhoede van Rouwkoop was door het uitvallen van Ju weliswaar Verzwakt, maar het bleek toch al spoedig, dat War munda een zeker veldoverwicht had. Reeds na 6 minuten lost de links buiten v. d. Hulst, na zich éven vrij gespeeld te hebben een goed scherp gericht schot, dat doel trof. (01). Kort daarop wordt dit doelpunt ge volgd met een schot door dezelfde schutter van ongeveer hetzelfde ka liber (02). Rouwkoop speelt in de ze eerste helft gedéprimeerd en mist nog de nodige élan om deze tegen slag te boven te komen. Het War- mundadoel is in de eerste helft maar weinig in gevaar. Daarentegen moest de Rouwkoop-doelman meer werk verzetten. De buitenspel-val, die door de achterhoede van Rouwkoop vaak werd gebruikt, bleek een goed 'wapen om menige aanval van War munda onschadelijk te maken. De voorhoede-spelers van de Warmon denaren liepen daar vaak in. Na de rust blijft Rouwkoop een injectie te hebben gehad. Want direct is het spelbeeld anders. De opstelling in de Rouwkoop-ploeg is gewijzigd en het ziet er naar uit, dat dit meer resul taten zal afwerpen. Nu komt het Warmunda-doel meer in gevaar. Mid- voor Politiek van Rouwkoop krijgt zijn kans, wanneer de achterhoede van Warmunda op een bal misgrijpt en met een flink schot tegen de bin nenkant van de doelpaal, verdwijnt de bal in het doel (12). De weg naar het doel schijnt gevonden, maar het enthousiasme van de Rouwko- pers wordt weer bekoeld, wanneer linksbuiten v. d. Hulst weer één van zijn gevaarlijke schoten lost, dat doel treft 13. Rouwkoop, dat nu een flinke achterstand moet inlopen, trekt nu mee ten aantal, maar vindt de achterhoede van Warmun da paraat om de stoot op te vangen. In deze opgedrongen stand zijn de uitvallen van Warmunda gevaarlijk. Een paar maal brengt de doelman nog redding, maar wanneer dj links buiten goed voorzet staat Meskers gereed om te doelpunten. De uitval van de Rouwkoopdoelman kon de bal in zijn vaart niet meer stuiten (14). Met deze stand en daarbij nog maar enige minuten te spelen is Rouwkoop geslagen. De laatste pogingen van Rouwkoop, dat tot het einde taai volhield, hebben geen suc ces meer. ORLANDINI LEIDT NEDERLAND—ZWEDEN. De landenwedstrijd tussen Neder land en Zweden, welke 14 Mei in het Olympisch stadion wordt gespeeld, zal worden geleid door de bekende Italiaanse scheidsrechter Orlandini. Hij wordt in zijn taak bijgestaan door twee Nederlandse grensrechters, die nog nader zullen worden aangewe zen. SPORTIEF SUNDERLAND. Dat Sunderland de strijd tegen het Nederlands A- en B-elftal ern stig opneemt moge blijken uit het feit, dat rechtshalf Watson, die Dins dagavond te Amsterdam niet t^gen de B-ploeg kan spelen in verband met een belangrijke cricket wedstrijd in Engeland, Donderdag daaraan volgende naar Nederland vliegt om in ieder geval met zijn club mee te spelen in de ontmoeting tegen de A- ploeg. Dinsdagavond wordt Watson vervangen door Arthur Wright. Na eerst aan het einde van deze j gehad om zich in deze klasse te gaan competitie kampioen van de vierde thuis voelen, tot, in deze competitie klasse c te zijn geworden, heeft Si- 19511952 dit elftal met een doelge- seo's eerste Dameselftal in 3 promo- j middelde van 503 zich het kam- tiewedstrijden beslag weten te leggen j pioenschap der vierde klasse waardig op een plaats in de derde klasse van de K.N.H.B. Siseo, in Juni '44 opgericht als Leidse Katholieke Dameshockeyclub, werd reeds met het eerste deelnemen aan de hockeycompetitie in een mixed Hockeyclub omgezet, d.w.z. uigebreid met een herenaïd. Sinds dit deel nemen aan de hockeycompetitie is het dit eerste dameselftal geweest, dat toonde. Een serie van 4 promotiewedstrij den is hierop gevolgd, waarbij reeds na de derde wedstrijd een plaats in de derde klasse werd veilig gesteld. De vierde ontmoeting, gisteren tegen Rapid ,was dan ook van geen be lang, reden waarom dit damesteam het zich dan ook kon permitteren de gastvrijheid zover door te drijven om reeds enkele kampioenschappen en het in de twee helft absoluut ster- vier promoties op haar naam heeft i ker spelend Rapid een 21 overwin- gezet. ning te gunnen. Begonnen in de derde klasse van Vermeldenswaard is zeer zeker, dat het District Zuid-Holland, behaalde de twee initiatiefneemsters voor onze dit elftal reeds direct het kampioen- J Leidse R.K.M.H.C. Siseo nog steeds schap met de daaraan vastzittende hun plaats in het eerste elftal inne- promotie naar de tweede klasse van men en ook waard zijn. bet District. I Pater Louwe O.F.M. en de dames Ook het daarop volgende jaar 1948 j W. Pley en T. va. Lith waren het die bracht Siseo de nodige successen.reeds in het jaar 1944 de ongetwijfeld Niet alleen het eerste, doch ook het bestaande behoefte aan een R.K. tweede elftal der dames promoveerde Hockeyclub hebben ingezien en hier resp. naar klasse I en II van het Dis trict. De herenafdeling daarentegen wist het in die jaren niet verder te bren gen dan één herenteam met enige re- serven, die toen nog te zwak waren om met uitsluitend enthousiasme se rieuze pogingen naar het kampioen schap te ondernemen. Inmiddels legden de dames via een serieuze training de beoefening van de hockeysport beslag op een plaats in de 4e klasse der K.N.H.B., daar mede naar de hoofdbond verhuizend. Dat de promotie van dit elftal voor de Leidse R.K.M.H.C. „Siseo" Wel van enige betekenis was, bleek in de tijd die hierna volgde, toen Leidens jongste hockeyclub ook in de ogen van de Hockeybond niet meer als een experiment doch als een feit werd geaccepteerd. naar handelen. Moeilijke jaren zijn op dit initiatief gevolgd, leden kwamen en leden gin gen doch de speelgelegenheid t.w. ter rein en clubhuis was toen een zor genkind en.... is het nog. Zes elftallen, n.l. twee dames-, een meisjes- en drie herenelftallen hiel den dit jaar de Siseo-kleuren hoog. Het eerste herenteam bevecht in deze weken nog een plaats in de vierde klasse der K.N.H.B. en, als de voor tekenen, een 31 overwinning op het sterke Groen GeelV, ons niet bedrie gen, zullen ook Z; deze promotie van uit het Zuid-Hollandse District bin nen de twee komende weken wel in een feit omzetten. Een nu 6 leden tellende Katholieke vereniging heeft zich in acht jaar tijd een plaats in de hockeygemeenschap veroverd. Niet zonder moeite en op- Twee jaar hebben de dames nodig I offering, want een uitgave van ge- Arsenal vijf mininuten voor het einde verslagen De eindstrijd om de beker in het stadion van Wembley bracht een invasie mee van voetbalfans uit het Noorden van Engeland. Met name van de scheepswerven aan de Tyne kwamen er vele duizenden, het grootste gedeelte in 63 extra treinen en de rest in bussen of in eigen auto's. Zij droegen de zwartwitte kleuren van Newcastle en zongen aan één stuk door hun strijdliederen. De zwarthandelaars maakten goede zaken en zetten kaartjes van 3 shilling om tegen het tien- en vijftienvoudige van de kostprijs. De duurste zitplaats, die oorspronkelijk 2 pond en 2 shilling kostten, brachten thans 15 pond op. Toen bij vochtig en somber weer de elftallen het veld betraden waren 100.000 toeschouwers in het olym pisch sadion aanwezig. Leden van het koninklijk huis ontbraken ditmaal in verband met de hofrouw voor wij len koning George VI. De beker zou door Churchill worden uitgereikt, en de individuele medailles door de echt genote van de eerste minister. In het begin van het seizoen is vaak sprake geweest van ..Lucky Ar senal", maar in deze finale zijn de Londenaars allerminst gelukkig ge weest. Zij hadden hun in vorige wed. strijden gewonde spil Daniel en rechtsbinnen Logie weer in de gele deren, maar beide spelers werden an dermaal geblesseerd. Zij bleven ech ter op het veld. Een geweldige tegen slag trof de gunners toen hun rechts achter Barnes, de Welse internatio nal, in de eerste helft vrij ernstig aan zijn rechterknie gewond werd. Hij strompelde nog een kwartiertje op de vleugel, maar verliet toen voor goed het terrein zodat Arsenal 61 vani de 90 minuten met 10 man ge speeld heeft. De rechtsbuiten Roper nam zijn plaats in de achterhoede in, maar de Londense aanval werd hier door ontwricht. Overigens was 't een van de meest telurstellende bekerfinales sinds vele jaren, wat de kwaliteit van het spel aangaat. Slechts zelden zag men goed opgezette en met de nodige dash uitgevoerde aanvallen. Arsenal kreeg anders kansen genoeg in de eerste 25 minuten, voordat Barnes moest uitvallen, want de spelers van Newcastle begonnen uiterst nerveus en het verband in hun ploeg was aan vankelijk volkomen zoek. In de 22e minuut kwam Logie in gunstige po sitie schuin voor het doel van de noorderlingen, juist buiten het straf schopgebied. Maar zijn schot ging juist naast. Het laatste gedeelte van de eerste helft, toen de ploeg van Arsenal tot 10 man gereduceerd was, bracht een groot overwicht van New Castle. In de 35e minuut leek het of George Robledo de score zou ope nen, toen keeper Swinderu ten val kwam en de Chileen de bal in de richting van het lege doel kopte. Maar de linksback Smith van Arse nal verscheen op het critieke moment en voorkwam een zeker doelpunt. Zo kwam de rust met blanke stand, welke volkomen harmonieerde met de krachtsverhouding, want geen van beide ploegen verdiende eigenlijk een doelpunt. De Londense verdediging had stand weten te houden tegen een voorhoede, die wel herhaaldelijk op drong, maar de fout beging van de bal in het net te willen lopen. Twee minuten na de hervatting miste Ro bledo een uitgezochte kans, en stug verdedigen van de Londenaars hield de score blank tot vijf minuten- voor het eindsignaal. Het was vrijwel al les New Castle geweest wat de klok sloeg, maar in weerwil van hun grote veldmeerderheid hadden de noorde lijk spelers Swindon niet kunnen pas seren. Men hield al rekening met ver lengingen toen vijf minuten voor het einde bij een nieuwe aanval van New Castle Robledo scherp inschoot uit'n voorzet van links. Via de linker- paal draaide de bal met effect in het net, waarmee de strijd beslist was. New Castle heeft de beker thans voor de tweede maal in successie ge wonnen, een wapenfeit ,dat niet meer verricht was sinds Blackburn Rovers het 61 jaar geleden op zijn naam bracht. Het stadion van Wembley was met 100.000 toeschouwers tot het toege stane maximum gevuld. De recette bedroeg ongeveer 400.000 gulden. SISEO's gepromoveerde eerste Dtf- meselftal. Van links naar rechts: staande: Annie Nijsscn, Trees van Lith, Willy Pley (aanvoerster), Cobi Horikx. Truus Horikx, Coby Hoogc- veen (invalster), Conny van Haaste ren. Zittend Mick Horikx, Riet Pley, Truus Sassen, Puck Beemster, Rick Horikx. middeld ƒ1.80 per uitwedstrijd aan zelf te betalen reiskosten buiten de contributie is voor onze dames- en herenleden, waarvan vele nog op school gaan, een uitgave die aan de liefde voor hun club wel enige eisen stelt. Moge Siseo haar nog onvervulde wens, een goed terrein en een aan minimum-eisen voldoende kleedgele genheid spoedig in vervulling zien gaan, zeer zeker zal dit er dan toe lei den dat deze hockeyclub in de ko mende jaren tot nog betere sportieve prestaties in staa. zal zijn. OLYMPISCHE SPELEN. 65 LANDEN. NEMEN TE HELSINKI DEEL. Cuba en Vietnam hebben inge schreven voor de olympische zomer spelen te Helsinki. Daarmede is het aantal deelnemende landen gestegen tot 65, ongetwijfeld een record. Winston Churchill overhandigt de veel omstreden trofee aan Joe Harvey, de aanvoerder van de gelukkige club. Naast Churchill staat Sir Stanley Rous, secretaris van de Engelse Voetbalbond. Kampioenen en gede- gradeerden in de Engelse League De vijftien Leaguewedstrijden trokken samen nauweijlks 150.000 toeschouwers, waarvan 55.000 bij de ontmoeting Cardiff CityLeeds Uni ted. Het televisie-verbod voor de cupfinale blijkt dus achteraf weinig gerechtvaardigd. Dank zij een 31 zege verwierf Cardiff City een beter doelgemiddel- de dan Birmingham, waarmee de promotie naar de eerste divisie een feit werd. Grant was wederom de grote man in de voorhoede van de thuisclub. Hij maakte prachtige ope ningen voor zijn medespelers en nam zelf twee doelpunten voor zijn rekening. Verscheidene clubs, die tot nu toe niet veel indruk hadden gemaakt, kwamen op de laatste dag van de competitie goed voor de dag. Stoke City bijvoorbeeld, dat op het nip pertje aan degradatie is ontsnapt, won van Middlesbrough, en het was Mc Cae, verhuisd van de linksback naar de linksbuitenplaats, die 8 minuten voor het einde het beslis sende doelpunt maakte. Ook de Queens Park Rangers die het vol gend seizoen in de derde divisie uit komen, waren goed op dreef en sloe gen Sheffield United in een «uitwed strijd. De balans voor het seizoen 1951/52 geeft het volgende beeld: eerste di visie kampioen: Manchester Uni ted. Tweede: Tottenham Hotspur. Fulham en Huddersfield degraderen naar de tweede divisie. Tweede di visie. Kampioen: Sheffield Wed nesday. Tweede: Cardif City. Beide clubs promoveren naar de eerste di visie. Coventry City en Queens Park Rangers degraderen naar de derde divisie. Derde divisie. Afd Zuid: Ply mouth Ar gyle promoveert naar de tweede divisie. Walsall en Exeter City zullen als laagst geplaatste clubs een verzoek moeten indienen om het volgend seizoen wederom in deze divisie te mogen uitkomen. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Derby County Chelsea 11; Stoke CityMiddles brough 32. Tweede divisie: Cardiff City Leeds United 31; Luton Town Barnsley 42; Sheffield United Queens Park Rangers 12. S. J. C.CONCORDIA 5—4. S. J. C_ dat deze keer wederom met 3 invallers moest uitkomen, heeft z'n laatste competitiewedstrijd in een verdiende zege om kunnen zetter). Al direct na de aftrap had S. J. C. het overwicht. De resultaten lieten niet lang op zich wachten, want het was de linksbuiten P. Vink, die met een onhoudbaar schot S. J. C. de leiding gaf (10). S. J. C. bleef in de aanval en weer was het P. Vink, die de voorsprong vergrootte (20). Tom Ruigrok maakte met een hoog schot, dat wel te houden was, cr 30 van. Concordia liet zich echter ook niet onbetuigd. Zij zette zeer goede aan vallen op Bij een van die aanvallen maakte de linkshalf van S. J. C., die als invaller een goede wedstrijd speelde, hands in 't strafschopgebied. Concordia benutte deze kans op su blieme wijze (31). Voor de rust wisten beide ploegen nog éénmaal te doelpunten. De linksback, G. Koele- wijn scoorde voor S. J. C. en de links binnen van Concordia speelde zich keurig vrij en gaf keeper de Lincel geen schijn van kans. Na de rust ging het vrijwel gelijk op en neer. Uit een mooie aanval, opgebouwd ooor A. v. dd. Berg, die als invaller zeer goed voldeed, en Tom Ruigrok, wist J. Groenewoud de stand tot 52 te ver groten. Nog gaf Concordia het niet op. Op fraaie wijze scoorde de links buiten uit een moeilijke positie het derde Hillegomse doelpunt (53). Enkele minuten hierna bracht de rechtsbinnen de stand op 54 Vlak voor het einde kreeg Concordia op de rand van het strafschopgebied een vrije trap toegewezen. Hieruit ont stonden twee hoekschoppen, doch er werd niet meer gedoelpunt. Zo ein digde deze laaatstes wedstrijd in een 54 zege voor S. J. C., een uitslag, die de juiste verhouding weergaf. Het tweede elftal van S. J. C., dat deelneemt aan de na-competitie en de verre reis ondernam naar Ammev- stol, moest daar aan de oever van de Lek met 4—1 het onderspit delven. GR. WILLEM—LUGDUNUM 0—4 De goede bedoelingen ten spijt (ook Wilhelmus wist te zegevieren) 'hebben de groenwitten ook deze wedstrijd tot een goed einde weten te brengen en eindigen zij eervol op de tweede plaats. Het meeste gevaar in deze wed strijd kwam van de goed spelende linksbuiten der tegenpartij maar ke per Koet als invaller voor Ouds hoorn, verdedigde zijn heiligdom subliem. Verhoeven bracht eindelijk de stand op 01 en het zeer smalle terrein was mede oorzaak, dat voor rust verdere doelpunten uitbleven. Achttien minuten in de tweede helft bracht Verhoeven weer voor 't doel en met een strak schot werd het 0—2. Jammer genoeg moest hij even later voor een kleine blessure het veld verlaten, werd het elftal enigszins omgezet maar wist inval ler Philippo toch nog twee goede doelpunten te scoren (04). Een verdiende overwinning. Jammer ge noeg geen kampioenschap!

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5