Sl in Australië 77 iet& (klangstiffiö |||«iLt G EVALLEN KUNSTGEBIT FLINKE HULP IN DE HUISHOUDING net R.K. Meisje C$G- VERENIGINGS DRUKWERK c Kantoorbediende (Vr.) „Mathesis Scientiarum Genitrix" GEMEENTE LEIDEN Herinnert U zich de J*20) Bevrijdingsfeest medinos tandcream MAANDAG 5 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAG'NA' 4 Europa technisch beter „Bent U al naar de show geweest?" is de repeterende vraag, welke men de laatste maanden, en speciaal in New South Wales, hoort stellen. „Show" is een zeer belangrijk eve nement ira dit land, waar men toch wel aan mensen-verzamelingen ge wend is. Noem slechts onze wekelijkse paar denrennen met soms tienduizenden bezoekers, de fameuze tenniswedstrij den men honderdduizenden tóe schouwers, de paraden in de grote steden, waardoor straten' geblokkeerd worden. Maar een show, is een top-gebeur- tenis; je loopt achter wanneer je daar niet geweest bent Meen nu ook weer niet, dat een* show iets geweldigs openbaart. Op de Utrechtse Jaarbeurs in ons kleine landje, heb ik belangwekken der exposities gezien! Waarmee ik overigens weer niets ten'< nadele van de Australische shows wil zeggen, omdat men de eisen hier minder hoog stelt dan in het technisch sterker ontwikkelde Europa of Amerika. Australië presenteert weer iets, dat men veelal tevergeefs op b.v. de Hol landse tentoonstellingen zal zoeken. Dat zijn n.l. de voortbrengselen van de land- en tuinbouw. Hoezeer die beiden ini de laatste jaren dan ook gevoelige klappen hebben gekregen, wat hier getoond wordt aan land bouwproducten is uitnemend en kan de toets van de critiek tenvolle door staan. Het is vooral de Easter-show in Sydney, welke toonaangevend is voor Australië. De jongste show had gedurende de tien dagen dat zij geopend was ruim een millioen bezoekers uit vele de- leni van het land afkomstig. Landbouw en auto's. r Het is de landbouw en al hetgeen daarmee verband houdt, die het grootste deel van een show opvraagt; daarnaast zijn het de auto's. Hetgeen in een land dat derde is op de ranglijst voor het aantal auto's op de wegen, niet zo wonderlijk is! Men heeft er de prachtige Here- fords-stieren; de Devons-koeien; men vindt er honden, katten, kippen en de jury voor iedere afdeling is dagen aan het werk om prijzen toe te ken nen. En dan niet te vergeten de paar den! Die zijn een specialiteit voor Australië. Bood men dezer dagen niet 25.000 (plm. ƒ230.000) voor de koudbloedige „Dalray"? Maar de eigenaar, die eertijds voor het beestje 400 guineas (plm. ƒ5000) had betaald, eiste het dubbele van het aangeboden bedrag. Je kunt geld maken, of je kunt het niet! Verband houdend met de landbouw, vindt men uiteraard vele en velerlei landbouw-werktuigen. Van de zwaar gecombineerde maai-machiene, die te vens dorst en bundelt, tot de nieuw ste Duitse uitvindingen; een schop die werkt door op een soort pedaal te drukken. In de andere belangrijke factor op een show, die van de auto, zijn er de duurste modellen en is veel aandacht besteed aaru de „Utility", het wagen tje dat in Australië een belangrijke plaats inneemt onder de luxe vracht wagens. Op een belangrijke show als de Easter-show is, vindt men uiteraard nog vele andere dingen, doch er blijkt wel duidelijk dat Australië lang niet op het industriële peil staat als zulks het geval is bij de meeste landen in Europa. Nog steeds blijkt de landbouw de peiler te zijn waarop het land sterk economisch rust. Show-amusement. Men moet zulks niet kleinerend opvatten jegens de Australiër, doch eerlijk gezegd, hij is kinderlijk gauw tevreden in zijn amusement. Daarvan vertelde ik reeds iets in verband met de vacantie-genoegens aan het strand en in het bos. Men heeft aan een picnic genoeg en verlangt geen Monte-Carlo-stijl aan de badplaatsen. Zo gaat het ook op de shows. Zie b.v. hoe geïnteresseerd men is bij de wedstrijden in houthakken of houtzagen! Er worden op de Sydney-show we reld-kampioenschappen „verhakt" en „verzaagd". Bomen worden in recordtijd ge veld; stukken hout in diverse dikten, verzaagd; men heeft houthakken voor staand- en liggend hout. Op vrijwel iedere show vinden der gelijke wedstrijden plaats. Dan zijn er ook de diverse kermis vermakelijkheden. Daar is de befaamde „marry go round" (draaimolen) de schommel, de „roll-down" en „knock-down"; de tent waar men pygmeeën kan aan schouwen of een poppen-tehater. Doch in het algemeen gesproken, vindt men lang niet het geperfec tioneerde en ultra moderne Luna park-amusementsbedrijf als in Euro pa het geval is. Een gemis? Neen, gelukkig niet. Eenvoudig in hun genoegens! De Australiërs zijn eenvoudig in hun genoegens, zij stellen geen hoge eisen bij hun amusement. Niet alleen op de befaamde Easter- show, waar de „upper-tera" van Aus tralië komt heb ik zulks kunnen con stateren, doch ook op talrijke shows in kleinere plaatsen van 't achterland in Australië viel mij dat op. Men kan zich uren lang vermeien bij de arm zalige merry go round" die door een lichte Dieselmotor wordt voortbewo gen- Men vergaapt zich aan een „pop penspel", waarbij de geduldige toe schouwer zich amuseert bij een aan tal poppen, waarvan armen en benen door trekken aan touwtjes worden bewogen. Ini Holland zou men z'n geld aan de cassa terug vragen Een troep zgn. boksers wordt, on der oorverdovend lawaai van trom mels en trompetten, op een platform voor een tent gepresenteerd; de kna pen laten zich in de ring een paar meppen verkopen, zodat er bloed vloeit en dan is het gebeurd. Er zijn stands op tentoonstellingen, waar men lang niet „uithaalt hetgeen er in zit". Men heeft in het algemeen weinig artistieke aanleg voor de opstelling; ik zag b.v. op een tentoonstelling bui tengewoon prachtig en sterk geva rieerd fruit zó hopeloos uitgestald, dat er elke kleur aan ontnomen was. Eerlijk gezegd, heb ik toen even aan de Nederlandse „groenten- en fruit-opsteller" Velders gedacht! Wat zou hij uit een dergelijke over vloed te voorschijn hebben getoverd! Maar, de Australiër is allang tevre den; hij bewondert het alles zonder critiek. En als men de bloemen in plompe bossen, zonder kleuren-harmonie of in een verhouding heeft neergezet, dan neemt hij er evenveel notitie van als de tienduizenden die zulks deden op de best verzorgde exposities in Ne derland. De Australiër heeft bijna overal be langstelling voor en informeert naar van alles en nog wat. Op een show in de buurt van Baulkham Hilles, zag ik een hele groep Australiërs in nieuwsgierigheid staan voor een tent met onze wereld vermaarde „wooden shoes" (klom pen), waarbij het Wageningse echt paar dat de Australiërs met een paar klompen gelukkig probeerde te ma ken (prijs plm. 14) gelukkig niet vertelde, dat in Holland iedereen op klompen loopt! En naar hetgeen ik ervan zag, brengen de Australiërs daar niet veel van terecht. ,1 am not used to do it" (Ik ben het niet gewooni) verklaarde een da me die met een pijnlijk gezicht op een paar klompen over het tentoon stellingsterrein strompelde Zonder zich af te vragen wat bu ren of kennissen wel zouden zeggen, als die hen zó zagen zitten, groept men op een stukje grasveld bijeen rond een servet of zoiets, en gebruikt er de maaltijd. Daar maakt rang, stand, geld of „nothing havers" geen onderscheid in. Men vraagt zich ndet angstig af of zulks wel gêne is; men doét het. Uit. En de nieuwe „Aussie" die dat alles ziet en zich de Hollandse conventie- regels herinnert, weet dat de Austra liërs in dit opzicht bevoorrecht zijn. Dat zij van een show geen „show" voor zichzelf maken, doch in tevre denheid aanvaarden hetgeen voor hen gearrangeerd werd. BELASTINGKWESTIES met deze buitengewone lasten reke ning werd gehouden, dan kan door middel van een bezwaarschrift de aftrek nog worden gevraagd. De hier bedoelde bijzondere uitga ven dienen echter meer te bedragen dan tien percent van het zuiver in komen. Voor elk kind, waarvoor de belastingplichtige kinderaftrek ge niet, wordt deze grens van 10 pet. naar beneden met 1 percent ver laagd. Heeft iemand een inkomen van 5000.met 4 kinderen voor af trek, dan moet het bedrag van de bui tengewone uitgaven dus meer bedra gen dan 6 pet. van 5000.of 300 gulden. Indien één uwer, na het lezen van deze slechts korte uiteenzetting, een nadere verduidelijking zou wensen van de aard der in aanmerking ko mende uitgaven, dan kan hier een volgende keer uitgebreid op terug gekomen worden. F. D. Vraag: Wanneer is de Onderne mingsbelasting opgeheven? Antwoord: Deze belasting is met ingang van 1 Januari 1951 vervallen. De laatste heffing geschiedt over het belastingjaar 1950. Daar de winst be last wordt van het jaar dat aan het belastingjaar vooraf gaat, komt het dus hier op neer, dat voor het laatst ondernemimgsbelasting betaald wordt van de bedrijfswinst over 1949 (of boekjaar 1948/49). Vraag: Als iemand schuld aflost, wordt dit dan bij het inkomen bere kend en moet daar dus belasting van worden betaald? Antwoord: Aflossing van schuld is geen inkomen. Het is een kapitaals mutatie. Hij mag het bedrag van de aflossing echter ook niet opnemen onder de onkosten en zo zijn inkomen met dit bedrag verminderen. Het is dus zo, dat de schuldaflossing zelf geen invloed op iemands inkomen kan hebben. Vraag: Hoeveel wordt afgetrokken van het inkomen voor levensonder houd, kost en kleren voor het gezin? Antwoord: Bij het bepalen van het inkomen wordt geen bedrag afge trokken voor levensonderhoud of kost en kleding van het gezip. Na tuurlijk wordt wel rekening gehou den met de verschillende omstandig heden van het gezin welke de finan ciële draagkracht beïnvloeden, zoals het al of niet gehuwd zijn, het aan tal kinderen, enz. Daarom zijn voor de bepaling van het belastingbedrag een drietal tariefgroepen ingesteld. Onder tariefgroep I vallen de onge huwde belastingplichtigen, onder groep II de gehuwden die geen recht op kinderaftrek hebben en de on- gehuwden die langer dan 5 jaar een echtelijk huishouden hebben gevormd of 65 jaar of ouder zijn, terwijl onder groep III vallen zij die aanspraak op kinderaftrek hebben. Zo zal van ƒ5000.aan belasting verschuldigd zijn (met ingang 1-1-1951) volgens groep I 1077.volgens groep II 623.terwijl volgens groep Hl met één kind 491.verschuldigd is, met 2 k. ƒ371.—, met 3 k. ƒ260.—, 4 k. 163.en met 5 kinderen 78. Bij een kinderaftrek van 6 kinderen is met dit inikomen geen belasting meer verschuldigd. Hieruit blijkt dus, dat met meer of mindere draag kracht behoorlijk rekening is gehou den. Buitengewone lasten. Nu kan zich het feit voordoen, dat bovendien omstandigheden aanwezig zijn, welke de capaciteit van belas tingbetaling belangrijk doen vermin deren, bijvoorbeeld door ziekte of sterfgeval van de belastingplichtige kinderen waarvoor geen kinderaftrek wordt genoten of andere familieleden moeten onderhouden. Ook met derge lijke gevallen wordt met de belasting betaling rekening gehouden. Er moet dan even een verzoek tot aftrek waarin de omstandigheden en de kosten worden vermeld, aan de be lastinginspecteur gericht worden. De ze houdt er dan rekening mee bij het bepalen van het te betalen belasting bedrag. Mocht later bij de ontvangst van het aanslagbiljet blijken, dat de aanslag toch is opgelegd, zonder dat VISSERSLATIJN. Vissers zijn doorgaans nogal eens gewoon hun verhalen met wat vis serslatijn op te smukken. Dat hoort er nu eenmaal zo bij. Maar heel erg maakte het Guus uit een der Zeeuwse grensdorpen. Op een keer was Guus gaan vissen, zo vertelde hij en had zeer veel vis gevangen. Wat ermee gedaan? Het was teveel om op te eten. Voor Guus was het echter geen bezwaar. Hij pompte zijn kelder vol water en liet daar de vissen naar hartelust in zwemmen. Na enige tijd kwam dit de veld wachter uit het dorp ter ore. Deze op hoge benen naar Guus. „Wat moet ik vara jou horen, Guus?" vrog de man der wet, „kweek jij vissen in je kelder?" „Ja zeker, mijnheer de veldwach ter", antwoordde Guus, „wil je ze j eens zien?" Zo toog de veldwachter, die voor deze gelegènheid zijn kaplaarzen had aangetrokken, naar de kelder en stap te in het water, dat tot zijn knieën reikte. Opeens sloeg een snoek met zijn staart tegen de benen van de veld wachter, die met een hevig gespat en geplons In het water viel. „Nu kun je eens zien, hoe groot mijn gekweekte snoeken worden", zei Guus lachend. gebroken gescheurd of tan den afgebeten, reparaties in enkele uren gereed. Enkri, Telefoon no. 23970, Hogewoerd 88a, Leiden. GEVRAAGD EEN niet beneden de 20 jaar, zelfst. kunnende werken. Goed loon. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties. Alleen persoonlijke ken nismaking na oproep. Me vrouw BLOM, Hofstraat 17 Rijnsburg 9908 GEVRAAGD: in gezin met kinderen. Aanmelden liefst des avonds na 7 uur bij S. A. van Leeuwen. Tomaten- straat 10, Leiden. 9902 Geniet van het Voorjaar koopt eon rijwiel of bromfiets Grote sortering merkrjj wielen o.a. F0NQERS NUMBER UNION SIMPLEX MAXWELL VAN HAUWAERT Prijzen vanaf f126. Volle garantie en service. KINDERRIJWIELEN f95. BUITENBANDEN vanaff3 95 KINDERDUO'S vanaff5.95 VAN ZIJP LEIOEN Haarlemmerstr. 295 Korevaarstraat 6 •Is: PROGRAMMA'S REGLEMENTEN CONVOCATIES BILJETTEN N.v.De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32. LEIDEN m A Uw Modehuls 1 WOLLEN. ZIJDEN EN KATOENEN COUPONS TEGEN ENORM LAGE PRIJZEN! Wij vragen voor spoedige indiensttreding: 19 a 20 jaar. Vereist: Mulo, Ned. Steno-Typen en Kantoorervaring. Schriftelijke sollicitaties aan Lissesche Kisten fabriek N.V., Lisse 21 Bromfietsenverhuur c.v.. 50 stuks. Solex. Avros, Tandem. (Voor Zondag, Zaterdagavond halen van 911 uur). Zondags ge sloten. Gratis verzekerd. T. V. d. Sluis, Zeemanlaan 39. Tel. 26281 (Halte Pro fessoren wjjk). 8647 tg Te koop z. g. a. n. He renrijwiel Simplex Neo, prijs 85 contant. Br. onder no. 3404 bureau van dit blad. Kon. Genootschap Leiden CÜBSÜ88EN VOOR: BOUWKUNDE WERKTUIGBOUWKUNDE ELECTROTECHNIEK Aanmelding ran nieuwe leerlingen vóór 1 Juni a.s. iedere avond aan het schoolgebouw Pieterskerkgracht 13 tussen 6.30 en 9 uur. De Directeur: A. t. d. HOOGT Uitgifte van - f. 3.600.000.- 41/4 °/o obligatiën, derde lening 1952, in stukken van f. 1000.aan toonder. Ondergetekenden delen mede, dat zjj de inschrijving op bovengenoemde obligatiën openstellen op MAANDAG 12 MEI 1952, van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur, te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Lelden, ten kantore van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V., alsmede te 's-Gravenhage ten kantore van het Bankiers kantoor Staal Co. N.V., tot de koers van 100 pCt, op de voorwaarden van het prospectus d.d. 5 Mei 1952. Prospectussen en inschrijvingsformulieren zijn bij de kantoren van inschrijving verkrijgbaar. 's-Gravenhage, 5 Mei 1952. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. BANKIERSKANTOOR STAAL CO. N.V. Adverteert in dit blad Tientallen jaren geleden verraste Edison de wereld met de eerste gramophoon. Dit technische wonder was nog niet geperfectionneerd, óf de eerste amateurs bouwden reeds hun radio-toestellen. De draadloze overbrenging van muziek en het gesproken woord werd door de sak-n industrie steeds meer verbeterd. Maar,, toen de eerste toestellen op de markt kwamen, waren zij nog een luxe voor enkelen. Door reclame werd de belangstelling voor radio steeds groter. De fabrieken konden overgaan tot massa-fabricage, V—J I waardoor de kosten gestadig daalden. Een radio-toestel ligt thans binnen het bereik van velen. Dagbladreclame heeft een zeer be* langrijke bijdrage geleverd tot deze ontwikkeling. jj En nog steeds geldt, ook op dit gebied: tg Gevraagd in een klein gezin een eenvoudig bur germeisje voor 3 maal per week van 8 tot 3 uur Br. onder no. 9903 bureau van dit blad. 9903 tg Woonark te koop, i. g. st., bevatt. keuken, woonk 2 sl.k., W.C., electr. en wa- terl. Afm. opbouw 12 x 2.70. K. van Vliet, Meloen straat 26, Leiden, Telefoon no. 25254. 3369 tg Accordeon (klavier) als nieuw 60. Cither 10, Koffergramophoons i 25, Gitaars. Banjo's, Mandoli ne enz. Te koop gevraagd Accordeons, Gitaars, Man doline, Gramophoonplaten, KofferpatHefoon, enz. Het oudste adres W. Grönloh, Burgsteeg 9, Leiden. 3403 tg Luxe Lederwaren. Hut koffers, Emigratiekoffers, Voetbalkoffers, Sportkof- fers. Militairenkoffers en Linnentassen, Skymaster- tassen, Clippertassen, K. L. M.-tassen, Collegetassen. Dossiermappen, Notaris- mappen. Actetassen, Bak- kerstassen, Damestassen, Communie-tasjes, witte en in diverse kleuren. N. A. van Wijk Haarlemmerstr. 161-, Midzazaak, 3333 Aangeboden een witte bruidsjapon, maat 40. als mede een beige zomerman tel, maat 44. Te bevragen: Vondellaan 20, Leiden. Gevraagd in gezin met 2 kinderen een Hulp in de huishouding Loon 20.— peï week. Zich te melden na 7.30 uur Mevrouw TIMP, JDonker- steeg 7 9911 tg Wasserij „Nooit Ge dacht" heeft een meisje no dig van 15—17 jaar. Nette meisjes kunnen sollicite ren op Zijlsingel no. 6. tg Flink meisje gevraagd in gezin met 2 kinderen bij Mevr. v. d. Klugt, Bree- straat 161, zij-ingang. fg Naaimachine defect? Reparatie direct bij U aan huis. Geringe kosten en on der garantie. Voor oude of gebruikte machines beta len wij een goede prijs. Naaimachine Service J. B. H. Schoots, Rijnsburger- weg 29B, Tel. 26664, Lei den. 3410 tg Hout in 't groot, of hout in 't klein, knutselaarshout moet van „De Houthal" zijn. „De Houthal" is ge heel ingesteld op knutse laars-wensen. Komt U ook eens snuffelen? „De Hout hal", Hogewoerd 99, telef. 22536. TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt 1.50. uisluitend tegen contante oetaling. J» PAAR A Heden Maandag 8-10.30 uur een daverend leuke dans avond, ook voor U. )f Leiden Heden eu Zondag 8 uur Nootdorp "j( Hillegom )f- Heden eu Zondag 8 uur )f- Dansles )f- Woensdag 7.30 nieuwe les Nog een plaatsje vrjj )f- Tangoclub Woensdag 8.45 uur Goed danseri-léért il j dat gacandeeft H LANCEBRUC 6» CELDOt TELEFOON 26954 Adverteert in dit blad. 6CEDINOSJ.ABORATORIA AMERSFOORT Je superieure tg Administratiewerk ge vraagd door heer. Ook adressen schrijven. Uw boekhouding wordt door mij keurig verzorgd. De gehele Zaterdag vrij. Br. onder no. 3405 bureau van dit blad. tg Leidse Autorijschool. Het bekende adres voor Leiden en omgeving; ook motorrijles, lesprijs slechts 5.00 per uur. Gedipl. Instr v. d. Meij,, Maredijk 159, Tel. 21280, Leidei Solex verhuur. 97( Voor advertentiën Telefoon 20826

Leidse Courant | 1952 | | pagina 4