Enorm grote belangstelling op de receptie van mgr. Jac. Buis Hartelijk blijk van medeleven 70 Gouden bruidsparen in Amsterdam bedacht Lichtende parachutes omlaag Koorddanseresje viel op de straat Twee gouden bruidsparen in Hoogmade VRIJDAG 2 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Weet U nog van toen Links: De eerste die mgr. Buis op de receptie geluk kwam wensen, was mgr. B. van Leeuwen, pastoor van Hillegom (links). Om gezondheids redenen kon mgr. 's morgens niet bij de plechtigheden aanwezig zijn, maar 's middags wilde hij toch niet ontbreken Rechts: Nadat de nieuwgewijde bis schop een rondgang door het kerk gebouw had gemaakt, keerde hij naar het altaar terug om plaats te nemen op de zetel van de consecra tor. Achter mgr. Buis ziet men mgr. Huibers staan en voor hem de twee medeconsecratoren mgr. dr. Hanssen geheel links) en mgr. Lebouille. Onder: Na de wijding werd het li. Misoffer door de consecrator en de nieuwgewijde bisschop gezamenlijk aan het hoofdaltaar voortgezet. Voor het altaar staat mgr. Huibers. Aan de Evangeliezijde staat msr. Buis tussen de beide mede-consecratoren. (Foto's: „De Leidse Courant") Door „onbekende" Nederlandse Amerikaan Als een soort Sint Nicolaas ftV- geerde Donderdag de heer D. J. Koopman, secretaris van de Neder landse afdeling der Jeugdvrienden- Associatie, die een bezoek bracht aan tien gouden echtparen en deze bloe men, geschenken en een bedrag in geld kwam aanbieden. Dit alles geschiedde in opdracht van de Amerikaan van Amsterdamse afkomst, die ter gelegenheid van zijn eigen 50-jarige echtvereniging deze echtparen in zijn feestvreugde wilde laten delen. Het eerste echtpaar dat van dit meevallertje profiteerde, was de oud-gangmaker Jan Slesker met zijn echtgenote, beide bijna 80 jaar oud, die in de Marnixstraat 15 wonen. Daar deze oudjes nogal in zorgelijke omstandigheden verkeren, was de ga ve van de onbekende Amerikaan een uitkomst. Toen de vaas met echt Hollandse tulpen te voorschijn kwam, gevolgd door een rokertje en een worst voor de oude baas „omdat een man niet snoept" en een grote doos chocolade voor moeder de vrouw, konden zij hun ontroering bijna niet de baas. De tranen kwamen te voorschijn bij de muziek uit 't Bruidskoor van Lohen grin, ten gehore gebracht op een kof- fergramofoon, die door de afgezant van de Amerikaan trap op trap af werd gesjouwd. Het hoogtepunt van het bezoek aan het echtpaar Slesker en ook aan alle andere paren was wel de over handiging vani een bijzondere surpri se, die voor de oudjes de meest wel kome gave was, ter waarde van 100. Donderdag werden 10 echtparen verblijd. Onder hen was een gouden paar, waarvan de vrouw al 21 jaar met een verlamming aan beide be nen in bed ligt. Ook was er een brui degom, ivoorwerker van beroep, die de onbekende gever wel degelijk kent. Hij heeft namelijk in 1938 bij de Nederlandse Amerikaan een dia mantbeitel gekocht, die hij nodig had voor het maken van biljartballen. Op vijf data in de maand Mei zullen ruim 70 gouden echtparen in Amster dam een soortgelijk bezoek krijgen en even zovele malen zal de koffer- gramofoon 't Bruidskoor van Lohen grin afdraaien. („Tel."). Met een droevig ongeluk zijn de feestelijkheden ter gelegenheid van de verjaardag der Koningin in Ber gen op Zoom geëindigd. Mejuffrouw Aliee Williams, een koorddanseres van 't Van Meurs Hoogdraad-gezel- schap, kwam tijdens haar laatste nummer, dat zij samen met haar partner, de heer Van Meurs, bracht, van ongeveer twaalf meter hoogte naar beneden gevallen, waarbij zij vrij ernstig werd gewond. Op Maandagavond 5 Mei Drie Beechcrafts van de Rijkslucht vaartschool te Gilze-Rijen zullen op Maandagavond 5 Mei „voedselpak ketten uitgooien boven alle Neder landse provincies meldt de „Volks krant". Deze pakketten, die worden uitgeworpen ter herinnering kan de droppings in 1945, bevatten elk een pakje margarine en een zakje meel; ze worden neergelaten aan parachu tes, die verlicht zijn en die ook op de grond lichtend blijven. De vinder van zo'n pakket ont vangt een prijs. Aan de parachutes is een kaart met adres bevestigd, met daarop de mededeling, waar hij zijn prijs kan krijgen: een KLM-rond- vlucht van een half uur voor twee personen boven Nederland en een gratis start met een zweefvlieegtuig op Teriet. In alle provincies zullen radioverslaggevers aanwezig zijn, evenals in de drie vliegtuigen. Het optreden van deze twintigja rige Nederlandse koorddanseres vormde het hoogtepunt van fret Ko- ninginnefeest. In de middag verlie pen alle toeren zeer vlot en het suc ces was overweldigend. Ook 's avonds ging aanvankelijk alles goed. Alle attributen van de vorige nummers waren van de draad verwijderd, om het laatste optreden voor te bereiden. De koorddanseres zat reeds op het kleine fietsje, waarmee zij over de draad rijdt. Haar partner hing on der aan het fietsje in een kleine tra peze. Nog geen anderhalve meter waren zij over de draad, toen het meisje haar evenwicht verloor. De heer Van Meurs kwam met trapeze en fietsje in het net terecht en kreeg geen letsel. Maar mej. Williams kwam juist op de rand van het vang net en viel daarna op de straatste nen, waar zij bewusteloos bleef lig gen. Onmiddellijk schoten enige dok ters en leden van het Rode Kruis toe, die haar voorlopig verbonden, waarna zij in allerijl per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis werd overgebracht. Gelukkig bleek dat de koorddan seres geen fracturen heeft opgelo pen. Zij kreeg een inwendige kneu zing, terwijl een bundel dijspieren is gescheurd, zodat het ongeluk ge lukkig minder fataal is afgelopen dan zich aanvankelijk liet aanzien. Toen de twee luchtacrobaten naar beneden stortten, vielen verscheide ne kijkers flauw, zodat het Rode Kruis zich ook met hen moest be moeien. Ree onder autobus Een chauffeur van de autobusdienst „Salland" kreeg Dinsdagavond in Windesheim bij Zwolle een ree on der zijn wagen. Hij stapte verschrikt uit, maar was blij te zien, dat het dier geen enkele verwonding had opgelopen meldt de Tel.". Het was slechts wat versuft, en liet zich rustig strelen. De chauffeur nam het dier in de bus mee naar Deventer, waar een dierenarts constateerde, dat de ree niets mankeerde. Op de terreinen van baron De Vos van Steenwijk in Diepenheim her kreeg de ree haar vrijheid. van de commissie vanaf deze plaats hartelijk willen danken. De diepere betekenis. Wie op de receptie zijn oor te luis teren legde, hoorde aan alle kanten met grote lof spreken over de plech tigheden, die men 's morgens had mo gen bijwonen. Men was er zich van bewust, dat dit een gelegenheid was, die men wellicht slechts éénmaal in z'n leven meemaakt. Ook niet katholieken, die 's mor gens in de kerk aanwezig waren, heb ben wij na afloop vol waardering horen spreken over de prachtige plechtigheid, vol luister en praal, al sprak voor hen de diepere zin van dit alles niet zo'n duidelijke taal als voor ons, katholieken, die achter het geschitter van edelgesteente en zil ver, achter de pracht van kostbare gewaden en achter de luister van ge zangen, die door het koor zo voor treffelijk waren uitgevoerd, de be tekenis van deze liturgisch zo schone plechtigheid vermogen te zien. Geen ruisende orgelklanken, geen wierook, geen welluidende gezangen, geen versiering, hoe schoon dan ook, vermochten de wezenlijke zin van deze plechtigheid te verbergen: de wijding van een priester tot bisschop, de opdracht een nog grotere en zwaardere taak te gaan vervullen tot uitbreiding van Gods rijk op aarde. Moge mgr. Buis, die ongetwijfeld hartelijk dankbaar is voor zovele blijken van sympathiek medeleven, bij het vervullen van die taak in zijn missiegebied op Borneo, zich verze kerd weten van de blijvende steun vani katholiek Leiden, dat zo zicht baar trots is op de bisschop, die uit zijn midden is voortgekomen! Uit ons verslag van gisteren is de alinea weggebleven, waarin ge meld werd, dat Abr. Martijn het orgel bespeelde. Vóór de H. Mis Iets beter! De kath. Leidenaars zijn gisteren blijkbaar geschrokken van het trage druppelen der kraan, waaruit de giften moeten komen voor het feest geschenk aan mgr. Jac. Buis. Het re sultaat sedert gistermiddag is ten minste iets beter: G. de L. 5,00, N. N. 5,00, S. M. 10,00, M. B. 2,50, M. M. D. 10,00, Kath. Ned. Vrouwenbewe ging 10,00, prof. dr. P. H. v. L. 10, J. v. H. 2,50, J. W. A. v. X. 3,00, C. K. Z. 2,00. N. N. te Z. 10,00, samen f. 70.00. Gevoegd bij de stand van gisteren, is het totaal thans f.515,50. Wacht nu niet langer en loop even langs bij de heer F. C. de Hosson, penningmeester van het stedelijk huldigingscomité, Gangetje 6, Lei den, of gireer iets op zijn giro 294033, met vermelding „voor mgr. Buis". speelde hij het Concert in B-dur van G. F. Handel, bij de kledimg van de bisschoppen het andante- öllegro-andante uit de Grand-pièce Symphonique van C. Franck, na het Offertorium het Adagio in A- moll van J. S. Bach en tot besluit de Marche Pontificale van J. Lem- mens. Op voortreffelijke wijze be geleidde hij het onder leiding van directeur W. Verburg uitstekend zingende zangkoor „St. Caecilia", dat bij de uitvoering van de Missa Cantate Domino van Refice door de St. Odokoorknapen geassisteerd werd. De overgrote belangstelling, die men gisteravond geloond heeft voor de schitterende versiering van de de kenale kerk, is voor deken Ilomulle aanleiding geworden de kerk ook hedenavond van zeven tot acht uur voor het publiek open te stellen. De laatste kans om de prachtige versie ring, te zien! Vol waardering over de plechtigheid Wanneer de enthousiaste ontvangst van Woensdagavond en de grote be langstelling bij de plechtige bis schopswijding op Donderdagmorgen nog nient duidelijk genoeg getoond hadden, dat geheel katholiek Leiden meeleeft met de hoge uitverkiezing, die een zijner priesterzonen ten deel i&gevallen, dan heeft de receptie, die mgr. Jac. Buis gistermiddag bij de Zusters van Liefde in de Pelikaan straat hield, dit wel overduidelijk be wezen! In een onafgebroken stroom hebben honderden stadgenoten hun opwachting gemaakt bij de nieuwe bisschop, die niet moe werd handen te drukken en glimlachend tot iedere bezoeker een kort woord te spreken. Het is onbegonnen werk van deze receptie namen te noemen. Niet al leen omdat het aantal receptiegangers zo overweldigend groot was, maar bovendien omdat het hier voor een groot deel heel gewone mensen be trof, die niet in het officiële zwart verschenen om uit hoofde van een functie of namens een organisatie mgr. geluk te wensen. Zij kwamen slechts uit sympathie voor deze oud- Leidenaar, wiens werkterrein aan de de andere zijde van de aardbol ligt, maar die desondanks Leiden en zijn bewoners, zijn vrienden uit de jon ge jaren en de vele naamlozen, die hem met gebed en offer tot steun geweest zijn, niet vergeten heeft. „Weet U nog, monseigneur, van toenmoest de nieuwe bisschop menigmaal horen. En dan volgde een herinnering uit langvervlogen jaren, toen Jacobus Buis nog een gewone jongen, een priester-student of een jonge missionaris was. Niettegen staande de vermoeienissen van de plechtigheden in de ochtenduren, zal daarom deze receptie en dit weerzien van zovele bekenden voor hem, die thans het bisschoppelijk purper draagt, een grote vreugde geweest zijn. Ook omdat hieruit gebleken is, dat mgr. Buis in de harten vani tal loze Leidenaars een sympathieke plaats gekregen heeft! In het wilde weg. Op het gevaar af slechts in het wilde weg namen te noemen, w.illen wij toch vermelden, dat o.a. op deze receptie aanwezig waren mgr. B. van Leeuwen, pastoor van Hillegom, pas toor Beukers, pastoor Lohuis, pastoor van der Schoot, oud-pastoor Smitz, deken D. Bont uit Zoeterwoude, rec tor H. B. J. Schrama, directeur van het Dioc. Missiebureau, en vele an dere geestelijken uit Leiden en om geving. Van de kath. organisaties willen we vertegenwoorc^jgers noemen van de plaatselijke Raad van Maatschap pelijk en Cultureel Overleg, St. Adel- bert, deT-Cath. Werkgeversvereniging, de Ned. R.K. Middenstandsbond, de Kath. Arbeidersbeweging, de K.A.V., het Alma Materkoor, de R.K. Stu dentenvereniging „St. Augustinus", de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, de St. Vinicentius vereniging en pa rochiële verenigingen. Onder de receptiegangers bevon den zich ook vele religieuzen, zowel paters van verschillende orden en congregaties als zusters van de Leid se kloosters en zusters van het Kath. Sociaal Bureau. Ook de vertegenwoordigers van de Buurtcommissie Waldeck Pyrmont- straat mogen niet onvermeld blijven. Het is fantastisch, wat de buurtge noten in eendrachtig samenwerken voor mgr. Buis hebben gedaan. Dit werd hun mogelijk gemaakt door de hulp van velen, o.a. ook bollenkwe- kers uit Lisse, die wfr op verzoek Gouden huwelijksfeesten komen over het algemeen niet dagelijks voor. In Hoogmade is het al heel lang geleden, dat er een gouden paar in het dorp was. Daarom is Mei een bijzondere maand voor deze plaats. Twee echtparen hebben namelijk aangekondigd, dat zij in Mei hun gouden huwelijksfeest hopen te vieren. Op 13 Mei a.s. zal het bruidspaar Baak-v. Ley- den de dag herdenken, dat het 50 jaar geleden in het huwelijk trad. De bruide gom telt 75 jaren en is nog zeer kras. Hij fietst nog dagelijks naar zijn tuin om daar zijn dage lijkse werkzaamheden te verrichten. Ook grotere fietstochten bijv. naar zijn in de omtrek wonende kinderen, leveren hem nog geenszins bezwaren op. De bruid heeft een leeftijd van 72 jaren be reikt en geniet ook een goede gezondheid, niet tegenstaande zij vorig jaar Foto PIJL, Leiden, een ernstige ziekte heeft moeten doorstaan, welke zij echter geheel is te boven gekomen. Zij doet nog geheel alleen haar huishouden, wat in haar geval wel bijzondere eisen stelt. Uit het huwelijk werden 14 kinderen gebo- Het bruidspaar Volwater- Deters zal op 15 Mei a.s. de dag herdenken, dat het een halve eeuw geleden in het huwelijksbootje- stapte. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat dit bruidspaar tegelijk met nog 5 andere paren op het altaar neerknielde, waar van ook nog 2 andere pa ren het geluk van hun gouden feest mogen sma ken. De bruidegom geniet een goede gezondheid en is 77 jaren oud, doch ver richt, als de weersom standigheden zulks toe laten, nog diverse tuin- werkzaamheden op het bedrijf van zijn zoon. Ook de bruid doet haar huishoudelijke werkzaamheden nog geheel zelf Het echtpaar heeft ook de laatste jaren ernstige ziekten gekend maar thans ver keren zij beiden in goede gezondheid. Hun huwelijk werd gezegend met 12 kinderen en 37 kleinkinderen. Foto SLECHTERHORST, Leiden. Het zal er op 13 en 15 Mei ongetwijfeld feestelijk aan toe gaan aan het Noordeinde 4 en op Boskade 2 en aan belangstelling zal het ook beide bruids paren zeer zeker niet ontbreken op deze heugelijke dagen!

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5