Stuivertje-verwisselen in de stealinihistrie *t W,a& fee&t ap Saeóidij/l De aanval op het Franse lijntoestel Staalindustrie weer in handen der regering Vertragingstactiek van Bonn JCavteUje Met tamfraettje en de pünseöóen Mgr. Jac. Buis in Leiden SteCaidóeöotitewd Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN goofdredarteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 1 MEI 1952 43sle JAARGANG No. 12576 Papengracht 32, Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1J0 Duizenden vanuit alle hoeken van het land zijn gisteren naar Soestdijk ge komen om Koningin Juliana hulde te brengen op haar verjaardag. Het grootste bloemenmozaïek dat ooit gelegd is (bijna drie millioen tulpen zijn erin verwerkt) bedekte het grasveld voor het Paleis Soestdijk. Het is een plattegrond van Nederland in bloemen, de provincies uitgelegd in afstekende kleuren. De afmetingen zijn 55 bij 24 meter (Onder) Boven: Precies half elf verscheen de Koninklijke Familie op het bordes van het paleis. Duizen den Nederlanders brachten met bloemen hulde aan hun vorstin, die gede poneerd werden op de trappen van het Paleis. De Koninklijke Familie sloeg het défilé gade. Het Westen neemt het hoog op De Amerikaanse, Engelse en Franse autoriteiten in Berlijn hebben de Sov jets gisteren voorgehouden, dat het beschieten van een onbewapend vlieg tuig in vredestijd, onder welke omstandigheden ook, volstrekt ontoelaatbaar is en in strijd met alle maatstaven voor eep gedrag, dat beschaafde naties 'betaamt. De Westelijke autoriteiten schreven dit in antwoord op een Sovjet bewering, dat een toestel van de Air France, dat Dinsdag door Sovjet-jagers boven Oost-Duitsland werd aangeschoten, buiten de voorgeschreven lucht weg zou hebben gevlogen tussen West-Berlijn en Wcst-Duitsland. Een En gelse autoriteit te Bonn verbond namens de regering in Londen hieraan de waarschuwing, dat elke poging om de Westelijke mogendheden met geweld uit Berlijn te drijven zou worden beantwoord als gold het een aanval op West-Duitsland. Er zijn geen redenen om aan te nemen, dat de Sovjet regering hieromtrent in twijfel zou verkeren, zo zeide hij. Naar West-Berlijn uitgeweken le den van de Oost-Duitse Volkspolitie hebben onlangs meegedeeld, dat groe pen speciaal opgeleide manschap pen van dit corps naar Noord-Afrika worden gezonden om de Westelijke geallieerden daar afbreuk te doen, aldus hebben functionarissen van vluchtelingenkampen in West-Berlijn Woensdag verklaard. Zo zouden vorige maand 28 leden van de Volkspolitie uit Stettin zijn vertrokken met 6.000 Oost-Duitse ge weren, 400 machinegeweren, munitie, tien ton dynamiet en kortegolfzen- ders. Volgens genoemde bron behoor den deze mensen in de tweede we reldoorlog tot het Duitse Afrika- corps. Hun taak zou zijn, zich te ver enigen met Libyse partisanen onder de nationalistische leider Betsjir Sad- vi en de stammen in dit gebied tot opstand- te brengen. Volgens genoemde berichten zullen binnenkort officieren van de Volks politie de eerste groep volgen. Vertegenwoordigers der Libyse par tisanen hebben onlangs Oost-Duits land bezocht om deze regeling te tref fen. In hun gezelschap was een oud officier van de lijfwacht van Hitier, Herbert Preussner genaamd, die naar verluidt militair adviseur van de Li byse dissidenten is. 1-MEI-VIERING IN WEST-BERLIJN Reeds vóór het dagworden stonden vanmorgen Oost-Duitse politieman nen, met machinepistolen onder de arm, op hoge punten langs de grens met de Westelijke zóne van Berlijn op post. Op 175 meter afstand werden West-Berlijnse politiemannen opge steld. Toen kolonnes uit West-Berlijn af komstige leden van de Oost-Duitse communistische j ongerenorganisatie zich door de Westelijke sectors naar Oost-Berlijn begaven, werden deze aangevallen door groepen West-Ber- lijners. De politie nam de jongeren in bescherming, doch het kolonnever- band werd verbroken en de jongeren zetten in kleir.e groepjes hun reis met de trein voort. Een half uur voor om 10 uur in West-Berlijn de massademonstratie begon werden auto's van de West- Berlijnse politie naar de Franse sec- Onder groot enthousiasme van Leiden's katholieke bevolking heeft mgr. Jac. Buis, Apostol.isch Vicaris van Jesselton, die vandaag in de dekenale kerk tot Bisschop wordt gewijd, gisteravond zijn officiële intocht in Leiden ge houden. Gezeten in een open rijtuig naast zijn vader vertrok mgr. om zeven uur van de Stationsweg naar de Waldeck Pyrmontstraat, waar zijn ouders wonen. (Foto: „De Leidse Courant") Intussen ligt het hele bedrijf stil Het Sowj et-pro test tegen „schen ding van de luchtverkeersregels" door een Frans vliegtuig volgde bin nen een uur op het Westelijke pro test aan generaal Wassili Tsjoeikow, voorzitter van de Sowj et-controle commissie in Duitsland. Het tegenprotest van de Sowjets .hield in, dat de piloot geen acht- had geslagen op bevelen om te landen' en dat een Sowj et-piloot waarschu wingsschoten vóór het Franse toestel afvuurde, voor het in de wolken verdween en later op het vliegveld Tempelhof landde. Het Westelijke antwoord, dat even eens aan Tsjoeikow was gericht, noemde het Sowj et-protest 'n klaar blijkelijke poging om de schandelij ke aanval te rechtvaardigen. Alle feiten hadden echter de Westelijke lezing van het voorval, dat het Fran se toestel binnen de luchtcorridor herhaaldelijk was beschoten en zwaar beschadigd, bevestigd. De Westelijke autoriteiten herhaalden hun krachtig protest tegen deze on gerechtvaardigde en brute aanval, hun eisen voor een onverwijld on derzoek, bestraffing van de schuldi gen en gepaste schadevergoeding. Atoomvliegtuigen der toekomst Atoomvliegtuigen, die nu ontwor oen worden, zullen mèt de zon mee mi de wereld kunnen vliegen, aldus iet blad „Planes", officieel orgaan •n de Amerikaanse vliegtuigindus- Deze atoomvliegtuigen zullen een ïelheid van 4000 km. per uur kun- en bereiken en zouden onder dek- ;ing van de duisternis zeer weinig kwetsbaar zijn voor vijandelijke af weermiddelen. Ieder doel zou binnien het bereik van deze toestellen liggen, aldus ..Pla nes". Het zou nog twee tot drie jaar duren alvorens een dergelijk vlieg tuig in productie komt; twee vlieg tuigfabrieken en twee fabrieken voor vliegtuigmotoren zijn bij de bouw van atoomvliegtuigen betrokken. Westelijke lucht vaartdeskundigen hebben zich gisteren in Berlijn be raden over veiligheidsmaatregelen. SPANNING WEGENS 1 MEI. In verband met dit incident heerst er vandaag enige spanning in Ber lijn, omdat men vreest, dat de tra ditionele 1 Mei-viering er door bé- invloed zal worden. De politie heeft dan ook uitgebrei de voorzorgsmaatregelen genomen tegen mogelijke botsingen langs de zonegrens door de stad, en de man schappen zullen schouder aan schou der een levende afscheiding vormen tussen twee massale betogingen, die op slechts 100 meter van elkaar in de Britse en de Russische sector ge houden zullen worden en waaraan naar schatting 1.500.000 Berlijners zullen deelnemen. President Truman heeft met zijn hoger beroep voorlopig succes gehad. Het Hof van Appèl heeft gister avond nl. de staalindustrie weer in handen van de regering "gesteld en het bevel van de federale rechter van Washington, Pine, dat de fabrieken weer aan de particuliere eigenaars moeten worden teruggegeven, onge daan gemaakt Bij meerderheid van stemmen heb ben de negen rechters van het Hof van Appèl de regering tot Vrijdag de tijd gegeven om bij het Hooggerechts hof een verzoek tot herziening van de uitspraak van rechter Pine in te dienen. Intussen ligt dc staalindustrie nog volkomen stil, daar vrijwel terstond tor gezonden, waar 5.000 andere communistische jongeren zich „in slagorde" opstelden voor een mars door de Westelijke sectoren. De mars orde werd door de plitie, gesteund door anti-demonstratiewagens met watekanonnen, verbroken. 31 jonge ren werden gearresteerd. Grondwetsbezwaren tegen afspraak De West-Duitse regering heeft de Westelijke geallieerden doen weten, dat het mogelijk is dat zij zich niet zou houden aan de in Februari tussen haar en de geallieerden gemaakte afspraak over het toekomstige lot van de Duitse oorlogsmisdadigers. Die afspraak werd gemaakt in Februari, toen Adenauer zijn bezoek aan Londen bracht. Zij houdt in dat na het einde van de bezet ting van West-Duitsland de West-Duitse regering de 600 gevangenen zou overnemen van de geallieerden. Er zou dan een raad worden ingesteld (drie Duitsers en een gedelegeerde van Frankrijk, van Engeland en van de Ver enigde Staten) om hun vonnissen te herzien. De Westduitse regering zou nu tot de ontdekking zijn gekomen dat de Grondwet haar niet de macht geeft om de oorlogsmisdadigers gevangen te houden. De geallieerden zien in die „ontdekking" een nieuwe Duitse poging om het schema voor de on dertekening van de verdragen die na de uitspraak van rechter Pine 650.000 arbeiders het werk neerleg den. Bovendien is ook in de olie industrie een staking van 90.000 man uitgebroken waardoor deze vitale be drijfstak voor de helft is komen stil te liggen. Ook de olie-arbeiders eisen loonsverhoging. In Pittsburg wilde de leider van de staalarbeidersbond, Philip Murray, gisteravond geen commentaar geven op de beslissing van 't Hof van Appèl. En evenmin wilde hij zeggen, of deze uitspraak betekende, dat de arbeiders nu weer het werk zullen hervatten. Binnen enkele uren reeds na het bekend worden van de uitspraak van rechter Pine waardoor de arbeiders zich niet meer beschouwden als in dienst van de regering begon in al le fabrieken het doven van de vuren, terwijl de arbeiders de gebouwen uit stroomden en ogenblikkelijk voor de poorten gingen posten. Weliswaar ga ven de vakbondsleiders opdracht, het doven der vuren niet al te snel te doen geschieden, opdat aan de instal laties geen ernstige schade wordt toegebracht, maar toch bestaat de vrees, dat de schade niet gering zal zijn. Te Pittsburgh deelde een woord voerder van de „United States Steel Corp" een der grootste staalfabrie ken ter wereld mee, dat de fabri cage van staal voor 100 pet. stil ligt. Spanning in Kaapstad Aan de vooravond van het debat over de instelling van een hoogge rechtshof van het parlement, heeft de Zuid-Afrikaanse regering driehonderd politiemannen in burger aangevoerd ter verdubbeling van de bewaking om het parlementsgebouw. In de vergadering deelde de minis ter van justitie mede, dat de politie versterkt was naar aanleiding van inlichtingen die hij uit de beste bron nen had ontvangen. Hij gaf toe aan Strauss, de leider van de oppositie, die vragen stelde over deze maatregelen, dat een on derzoek is ingesteld naar het optre den van het Fakkelcommando, een organisatie van oud-strijders. Deze heeft enige dagen geleden aangekondigd, dat zij maatregelen van de regering van dr. Malan tegen de kleurlingen met alle middelen, wettig en desnoods onwettig, zal be strijden. Het debat over het wetsontwerp tot wijziging van de grondwet en beknot ting van de macht der gerechtshoven begint vandaag. Alle leden van het Zuid-Afrikaan se kabinet hebben met ingang van vandaag een politiewacht voor hun huis, bestaande uit agenten in bur ger, gewapend met pistolen. 1 MEI-VIERING TE MOSKOU Maarschalk Stalin heeft de 1 Mei parade op het Rode Plein te Moskou bijgewoond. In een toespraak zei maarschalk Govorof: „Tegen de wil van de vol keren zetten de Amerikaans-Britse agressors en hun deelgenoten de be wapeningswedloop voort. Zij doen 't Duitse imperialisme in het Westen en het Japanse imperialisme in het Oos ten herleven. De leidende mogend heid in de strijd voor vrede en sa menwerking tussen de naties is de Sowjet-Unie, welker vredelievende buitenlandse politiek overeenstemt met de levensbelangen van de arbei ders in de gehele wereld." Geduld is de kracht van het wach ten. Het interieur van het lijnvliegtuig van Air France, dat betrokken was in het schietincident met Russische Migstraaljagers in de internationaal erkende luchtcorridor boven de Riwsische zóne. Twee reizigers, een man en een vrouw, werden gewond. een einde maken aan de bezetting, in de war te sturen. De Duitsers hebben op twee pun ten belang bij uitstel van onderte kening van die verdragen (waar haast bij is, omdat het Amerikaanse Congres uiteen gaat wanneer de pre sidentsverkiezingen worden gehou den). 1. Adenauer heeft in de ogen van de oppositie te grote concessies aan het Westen gedaan en zijn positie komt in gevaar wanneer de inhoud van de verdragen openbaar wordt gemaakt. 2. De Duitsers weten dat de verdra gen met het Westen onherroepe lijk de scheiding bekrachtigen. Zij willen eerst nog eens probe ren Oost en West te verenigen. Robert Schuman, de Franse minis ter van buitenlandse zaken, heeft gisteren in de commissie voor bui tenlandse zaken van de Nationale Vergadering gezegd, dat wanneer het er om gaat, vrije verkiezingen in geheel Duitsland te houden, Frankrijk zich niet zal verzetten te gen het vormen van een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de vier bezettende mogendheden en neutrale waarnemers, desnoods aangewezen door de vier bezettende mogendheden. Gaarne zal de Franse regering in samenwerking met de Verenigde Staten, Groot-Britannië en de Sovjet-Unie de voorwaarden bespreken voor een conferentie van de vier mogendheden waarop uitge maakt zal worden welke de status zal zijn van een eventuele regering voor geheel Duitsland welke het land zal besturen zolang er geen vredes verdrag is. ..>p de verjaardag van Koningin Juliana trokken duizenden langs het Paleis Soestdijk om een hulde te brengen aan de jarige Vorstin. Nadat om h»lf elf precies het Koninklijk gezin op het bordes verscheen, werd het défilé geopend door het Muziekkorps Pieter Aafjes uit Culemborg. Toen het mu ziekkorps langs het bordes trok, beklom de vijfjarige tamboer de trappen en bracht de Koninklijke Familie parmantig de groet. ORANJEBAL IN SURABAJA. De Nederlandse vereniging te Su- rabaja heeft de verjaardag van ko ningin Juliana gevierd met een Oranjebal, dat Dinsdag in het Ymca- gebouw aldaar werd gegeven. Giste ren werd met medewerking van de Nederlandse vereniging op de Neder landse scholen in Surabaja feest ge vierd. Ook werd door de Simpangse socië teit een Oranjefeest voor haar leden georganiseerd; de autoriteiten lieten voor de deelnemers de avondklok gisteravond vervallen. Saboteurs naar Noord-Afrika Leden van de Oostduitse Volkspolitie De offers van Korea De Nederlandse verliezen op Ko rea bedragen tot 16 April: 84 doden, 307 gewonden en 3 krijgsgevangenen. In totaal hebben de verbonden troe pen 419.456 man verloren. Dit blijkt uit de jongste cijfers, die dezer dagen bekendgemaakt zijn. Daarbij worden de verliezen van de vijand geschat op 1.666.069 man. VRIJDAG PLENAIRE ZITTING TE PANMOENDJON? New Yorkse radiostations hebben Donderdag berichten uit Moensan ontvangen, volgens welke de com munisten verz.ocht hebben, Vrijdag a.s. de bestandsonderhandelaars in plenaire zitting te laten bijeenkomen. De V.N. hebben hiermee ingestemd, aldus de berichten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1