Truman door rechter in ongelijk gesteld Overneming staalindustrie onwettig Het incident boven Russische zone ffaMótati in de taekamót Plan voor compromis met Moskou Stratocruiser boven Brazilië zoek Jlavceitje Spxiamdam ap zijn amatat Directeur: C. M. v. HAMERS VEI /D. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 30 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12575 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Reaering gaat in hoger beroep Rechter David Pine van het federale districtsgerechtshof te Washington heeft gisteren beslist, dat het overnemen van de staal-industrie door de Amerikaanse regering op 9 April jl. onwettig is geweest. Hij vaardigde een voorlopig bevel uit, dat de regering belet, verdere uitvoering te geven aan de inbeslagneming dezer industrie, welke door president Truman was ge last om een staking te voorkomen. Advocaten van de regering zijn voorne mens het Hof van Appèl te verzoeken, rechter Pine's beslissing ongedaan te maken, terwijl een spoedig beroep op het Hooggerechtshof eveneens waarschijnlijk is. Binnen een uur na het bekend worden van de uitspraak begonnen staalarbelders in verschillende grote fabrieken reeds te posten, in Washington verklaarde een vakbondsleider, dat terstond stakingsorders zouden worden uitgevaardigd, omdat door de rechterlijke beslissing de arbeiders zich niet meer beschouwen als in dienst van de regering. En Philip Murray, voorzitter van de staalarbeidersbond, verklaarde, dat de „arbeiders thans geen andere keuze hebben dan onmiddellijk te staken". (C. I. O.) aangesloten staalanbeiders de loonsverhoging te geven, die dc loonstabilisatie«commissie had aanbe volen, maar die de maatschappijen niet wilden accepteren. Deze maatschappijen bestreden de bevoegdheid van de president om Nu maar gauw staken Aan de vijf voornaamste staal- maatschappijen, die zich over de vor dering van de staalindustrie hadden beklaagd, gaf Pine een tijdelijk rech terlijk bevel „de toestand zoals deze bestond op de datum, waarop de we derrechtelijke maatregelen ingingen, te handhaven In feite betekent rechter Pine's uit spraak voor de regering een verbod om de bjj het machtige vakverbond Afscheid van Gen. Eisenhower Generaal Eisenhower, de scheiden de Atlantische opperbevelhebber in Europa, hoopt afscheid in Den Haag te komen nemen, op Maandag 19 en Dinsdag 20 Mei. De generaal zal 19 Mei op Schiphol aankomen, daags daarna besprekin gen voeren met minister Staf, staf chefs en andere autoriteiten en een bezoek brengen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Eisenhower heeft gisteren in Ko blenz-een parade van 15.000 Franse troepen afgenomen en zal vandaag zijn driedaagse bezoek aan West- Duitsland beëindigen. Ridgway naar St. Mère Eglise Generaal Ridgway, de nieuwe At lantische opperbevelhebber zal waar schijnlijk een van zijn eerste bezoe ken in Europa aan St. Mère Eglise brengen, een Frans dorp aan de Nor- mandisohe kust, dat zijn valscherm jagers in 1944 na een verbeten strijd bevrijdden. In 1945 zond Ridgway eer afde ling van zijn divisie naar -het dorp om (het bevrijdingsfeest mee te vie ren. In antwoord op een uitnodiging van de toenmalige burgemeester Alexandre Renaud, heeft Ridgway geantwoord, dat hij vurig hoopte op een verjaardag van zijn eerste aan komst om twee uur in de morgen op 6 Juni 1944, ter plaatse te kunnen zijn. De 700 inwoners van St.' Mère Eglise zijn bijzonder ingenomen met de benoeming van Matthew B. Ridg way. Op 5 Juni 1944 daalde de 82ste landingsdivisie boven het dorp. De Amerikanen beweren, dat St. Mère Eglise de eerste plaats was, die zij bij de invasie veroverden. Generaal Ridgway kwam 6 Juni met een zweefvliegtuig aan. Sultan liet harem in de steek Twee galante Engelse Lords héb ben gisteren in het Hogerhuis voor gesteld dat iemand zich zou ontfer men over de 42 vrouwen van de naar Jemen gevluchte sultan van Lahej. De eenogige sultan, Fadl Abdoel Karim, is twee weken geleden uit Lahej verdwenen, even voordat En gelse troepen het sultanaat binnen rukten om een onderzoek in te stel len naar de moord op de twee neven van de sultan, die op zijn bevel zon der vorm van proces ter dood zijn gebracht. Lord Ogmore vroeg in het Hoger huis: „Hoe is de toestand nu precies in het paleis van de sultan? Ik heb vernomen dat hij een groot aantal vrouwen bezit. Wordt er wel voor deze vrouwen gezorgd?" „Voor zover mij bekend is", ant woordde lord Swinton namens de regering, „bevinden de vrouwen van de sultan zich nog in het paleis". „Zou het niet wenselijk zijn om enkele bevoegde personen enkele vertegenwoordigers van dit huis bij voorbeeld naar Lahej te zenden om er zorg voor te dragen dat het deze vrouwen aan niets ontbreekt en dat zij goed behandeld worden", stelde lord Jowitt voor. „Wanneer de weledele lord zich zelf hiervoor als vrijwilliger aan meldt zal ik het voorstel gaarne doorgeven", antwoordde lord Swin ton. Aan alle kanten werd gelachen, maar lord. Jowitt antwoordde niet. een particuliere industrie over te ne men en de daar heersende arbeids voorwaarden te veranderen. De fe derale rechter was het hiermee eens, en in het bijzonder keerde hij zich tegen de uitleggingen, die de advo caat der regering gaf aan de omvang der presidentiële bevoegdheden. Bo vendien verklaarde hij in zijn uit spraak, dat de maatschappijen niet bij machte zullen zijn de mogelijke schade te herstellen, die door de in beslagneming is aangericht. (Truman nam de staalindustrie over 90 minuten voordat 600.000 ar beiders in staking zouden gaan, om dat de maatschappijen hun niet de loonsverhoging van 26 ets. per uur wilden geven, die de loonstabilisatie- commissie had aanbevolen). STAALEXPORT STOPGEZET. Twee uur na de rechterlijke uit spraak, die de vordering van de staal industrie onwettig verklaarde, ver bood de Amerikaanse regering de verscheping van staal naar het bui tenland. Bovendien is de aflevering van staal verboden aan fabrieken in de V. S., die goederen voor burger lijke doeleinden vervaardigen. Geallieerd protest en Russisch tegen-protest De drie Westelijke geallieerde commandanten van Berlijn hebben Dinsdag avond bij de voorzitter van de Russische controlecommissie voor Duitsland, generaal Tsjoeikof, krachtig geprotesteerd tegen „de ongerechtvaardigde aanval van Russische jagers op een Frans vliegtuig". Er wordt in het protest een onmiddellijk onderzoek, bestraffing van de betrokkenen en „een be hoorlijke schadevergoeding" geëist. Tegelijkertijd hebben de Sovjet-autori teiten bij de Franse autoriteit te Berlijn geprotesteerd tegen, wat zij noe men de schending van de luchtvaartbepalingen door een Frans C-54 toestel. Volgens hen heeft het vliegtuig buiten de luchtcorridor tussen Berlijn en West-Duitsland gevlogen en vervolgens geen gevolg gegeven aan een door Russische jachttoestellen gegeven bevel om te landen. Hierop had een Rus sische piloot waarschuwingsschoten afgevuurd, om het Franse toestel tot landen te dwingen, aldus de Russische lezing. WAAR WAS HET VLIEGTUIG? De Westelijke geallieerde autori teiten te Berlijn hebben een verkla ring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het Franse toestel op een afstand van 75 mijlen van Berlijn, binnen de luchtcorridor van Frank fort op een hoogte van 7.000 voet boven de Sowjet-zóne door twee Sowjet-jagers van het type „MIG 15" is aangevallen. De jagers dwon gen het toestel te dalen tot een hoog te van 2.500 voet. In de verklaring wordt v.oorts ge zegd, dat de aanval geschiedde nabij Koennern, in het midden van de cor ridor. Het laatste had de piloot van het Franse toestel uit kort vóór het incident ontvangen peilingen kunnAi vaststellen. In een te Frankfort door de „Air Francé" uitgegeven communiqué wordt meegedeeld, dat het toestel met kanonnen en machinegeweren was beschoten, waarbij o.m. een benzinetank werd doorboord. In het toestel werd een ware ravage aan gericht. Volgens ooggetuigen ver toont de machine in de romp en de vleugels zeven granaatgaten. De twee rechtermotoren van het vier motorige toestel werden door ma- chinegeweerkögels tot stilstand ge bracht. Officieren van de Ameri kaanse luchtmacht tonen zich zeer verwonderd, dat de bemanning er in geslaagd is het zwaargehavende vliegtuig veilig aan de grond te zet ten. Een ander teken van de ernst van dj aanval is een bloedplas op de grond van het vliegtuig en een gro te bloedvlek op een van de zitplaat sen achter in de machine. Er is meegedeeld, dat de gewonde passagiers zich buiten levensgevaar bevinden. In een brief, die door de plaats vervangende stafchef van de Rus sische bezettingstroepen aan diens Franse collega werd overhandigd, wordt gezegd, dat het Franse toestel de corridor ten Noorden van Gotha heeft verlaten en tenslotte 25 kilo meter buiten de voorgeschreven rou te vloog, waarna de Russische jagers in actie kwamen. DIENST HERVAT. De Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" heeft de dienst tussen Frankfort en Berlijn, welke was op geschort na het incident, Dinsdag avond hervat. De andere maatschappijen hebben dit nog niet gedaan. Pakistan heeft zich ten doel gesteld haar economie in de komende zes jaren te reorganiseren en te moderniseren. Geassisteerd door de UNO en de UNO- hulporganisaties is met de uitvoering van het zesjarenplan begonnen. Grote woestijngebieden zullen kunstmatig-worden bevloeid, nieuwe havenwerken, teelvijvers voor vis worden aangelegd, betere uitrusting en effectievere exploitatie van de mijnen, de katoen- en de jute-industrie, betere huisves ting, beter onderwijs en goede gezondheidsdiensten voor de gehele bevolk king worden beoogd. Met dit plan zal ongeveer 800 millioen dollar ge moeid gaan. Het Westen van Pakistan is een bijzonder droog gebied, dat afhankelijk is van waterbronnen buiten de grenzen. Unesco specialisten wijden geleerden in Pakistan in de atmosferische natuurkunde in en berei den gezamenlijke proeven voor tot het maken van kunstmatige regen_ GEEN AANSLAG OP KONING FAROEK. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het Britse mi nisterie niets weet over een aanslag, die op koning Faroek gepleegd zou zijn. De woordvoerder zeide, dat het desbetreffende persbericht het eerste was, wat hij over deze zaak had ver nomen. De directeur van het kabinet van koning Faroek heeft officieel het bericht tegengesproken. „Vliegende sigaar" boven Singapore D» het drukke centrum van Singa pore en andere delen van de stad, kwam het verkeer gisteren vrijwel tot stilstand, door de grote menigten, die op straat stonden te kijken naar een geheimzinnig zilverachtig sigaar- vormig voorwerp dat op grote hoogte boven de stad te zien was. Ooggetuigen verklaarden, 'n soort raket zonder vleugels, welke van tijd tot tijd wolken witte rook uitstootte, gezien te hebben. Na nog een grote rookwolk uitgestoten te hebben, ver dween het mysterieuze voorwerp uit het gezicht. De Britse luchtmacht op Singapore heeft medegedeeld, dat op dat tijd stip geen straalvliegtuigen (die ook wel eens een wit spoor in de lucht achterlaten) boven Singapore gevlo gen hebben, terwijl de meteorologi sche dienst verklaarde, dat er geen weerbalonnen waren opgelaten. Rijnvaartkwestie In het officiële bulletin der West- duitse bondsregering richt dé leider van de afdeling Rijnvaart in het Westduitse ministerie van vèrkeer, dr. Ludwig Seiermann» een waar schuwing aan Nederland niet star vast te houden aan vermeende rech ten voortvloeiende uit de akte van Mannheim. Veeleer dient men volgens Seier- mann begrip te hebben voor de nood- ifi. Jttepdanui kathed'utaC h&Mield Tüeodor Kardinaal Innitzer (in het midden) aan het hoofd van de pro cessie in de Dom van St. Stephan te Wenen ter gelegenheid van de plech tige inzegening van het hoofdaltaar. Het hoofdaltaar, dat tijdens de brand, welke in 1945 de zevenhonderd jaar oude kathedraal teisterde, niet be schadigd werd, is tijdens de herstel lingswerkzaamheden ongeveer twee meter omhoog gebracht. zakelijkheid voor Duitsland om het binnenlandse verkeer op de Rijn zo veel mogelijk in Duitse handen te houden. De bestaande beperkingen der deel neming aan het Duitse verkeer door middel van deviezen'bepalingen zijn volgens dr. Seiermann niet in strijd met de door Duitsland herhaaldelijk geuite wens van een zo ver mogelijk gaande liberalisering. Deze bedoelt geen liberalisering tot elke prijs doch een „op verstandige economische grondslagen". Vrije Duitse verkiezingen onder neutrale controle Naar verluidt, zou het Westen een commissie van neutrale waarnemers wil len voorstellen, onder welker toezicht in Duitsland vrije verkiezingen ge houden zouden worden. Dit zou dan de inhoud zijn van een antwoord van Engeland, Frankrijk en Amerika op de jongste Russische nota over de een wording van Duitsland, dat volgende week aan Moskou zal, worden over handigd. Dit compromis zou, naar Reuters correspondent Harold King in welingelichte kringen te Parijs verneemt, de pogingen voor een accoord tussen Oost en West over Duitslands hereniging weer een stap verder kun nen brengen. VERZOENENDE TOON. De Russen hadden nl. voorgesteld, dat vrije verkiezingen in geheel Duitsland gehouden zullen worden onder toezicht van de vier bezetten de mogendheden, terwijl het Westen daarentegen controle door een UNO- commissie verlangt. Thans zou dan een commissie van neutrale waarne mers samengesteld moeten worden, aan wie vertegenwoordigers van de Grote Vier toegevoegd zouden wor den. Het ontwerp-antwoord, dat in Londen is opgesteld en nu door de drie Westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken bestudeerd wordt, is zo verneemt King verder verzoenend van toon en laat de deur open voor verdere onderhandelin- fen. Het zal volgende week in Mos- ou overhandigd worden. Weliswaar zullen de Westelijke mogendheden daarin vasthouden aan hun mening, dat toezicht door een UNO-commis- sie de beste waarborgen biedt voor het vrije, democratische en geheime karakter van Duitse verkiezingen, maar toch zullen zü verklaren, dat zij gaarne iedere andere methode van toezicht willen bestuderen, voor opgesteld, dat deze dezelfdeonpar tijdigheid garandeert, aldus King. Geen „ultimatum", zegt Moskou Het officiële Russische persbureau „Tass" heeft Dinsdagavond een ont kenning gepubliceerd van de kort geleden door president Truman af gelegde verklaring, waarin hij zeide, dat hij de Sow jet-Unie in 1946 een „ultimatum" had gezonden, dat leidde tot het terugtrekken der Rus sische troepen, die zich toentertijd in Perzië bevonden. In het door radio-Moskou omge roepen bericht van Tass wordt ver klaard, dat het nieuwsagentschap ge- rechtigd is mede te delen dat „de verklaring, welke de president der Verenigde Staten hierover tegen over verslaggevers heeft afgelegd, een verdichtsel en volledig bezijden de dwaarheid is". De zich in 1946 in Perzië bevin dende Russische troepen zijn op het tijdstip teruggetrokken, waarop een Russisch-Perzisch verdrag van kracht werd. Dit feit is indertijd om standig in de pers gepubliceerd. Een stratocruiser van de Pan Ame rican Airways, met 50 mensen aan boord op weg van Rio de Janeiro naar New York, wordt vermist. Negen vliegtuigen, Braziliaanse zowel als Amerikanse, zijn opgestegen om bo ven het oerwoud van Brazilië te zoe ken. Het vliegtuig heeft voor het laatst radio-contact gehad met Bar- reiras, in de Braziliaanse staat Bahia. Aan boord van de stratocruiser be vinden zich 41 passagiers, onder wie een Nederlandse zakenman, de heer D. Radersma, onderdirecteur van het kantoor New Port van de Borneo Sumatra Handel-Mij. De bemanning bestaat uit 9 kop pen. De stratcocruiser, gebouwd door Boeing, heeft twee verdiepingen en kan 61 passagiers vervoeren. Een dergelijk toestel kost anderhalf mil lioen dollar. Prins Bernhard is gistermorgen van de vliegbasis Twenthe vertrok ken voor een kort bezoek aan het hoofdkwartier van generaal Eisenho wer te Fontainebleau. Gistermiddag is hij in Nederland teruggekeerd. Zijn toestel werd gevlogen dor Gerben Sonderman. TAART VOOR DE PRINSESJES. Op paleis Soestdijk is vanmorgen namens de internationale suiker-ten toonstelling te Amsterdam een grote taart bezorgd voor de prinsesjes. De taart was rondom versierd met rui tertjes in galop. PINKSTERPAKKETTEN VOOR HR. MS. „PIET HEIN". Ter gelegenheid van Pinksteren be staat thans tot 10'Mei a.s. gelegen heid om luchtpost-briefpakjes te ver zenden aan opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein". Deze pakjes mogen een gewicht van 500 gram niet te boven gaan. Het tarief is 8 cents per 50 gram met een mini mum van 40 cents. Adressering als volgt: Naam, rang of kwaliteit, marine nummer aan boord van Hr. Ms. „Piet Hein", Amsterdam-C.S. Marine. Hond verhongerde in zandkuil Een geval van haast ongelofelijke dierenmishandeling is in het gehucht De Hoeve (gem. West-Stellingwerf) aan het licht gekomen, meldt de „Tel." Toen de vrachtrijder A. M. een la ding zand wilde halen uit een der in de nabijheid gelegen kuilen, deed hij een vreselijke ontdekking. Op de bodem van de kuil lag het lijk van een van honger en dorst omgekomen herdershond, met een ketting vastge bonden aan een paal. Het dier moet wanhopige pogingen hebben gedaan om zich te bevrijden. De kaken zaten nog vast om de ketting geklemd. De grond was overal omgewoeld en in zijn doodsnood had het beest stuk ken hout uit de paal gebeten. Van de dader van deze afschuwe lijke dierenmishandeling ontbreekt ieder spoor. Het geval is ter sprake gekomen in de vergadering van de gemeenteraad van Oost-Stellingwerf cn de burgemeester heeft een krach tig onderzoek aangekondigd. De boom telt zijn vruchten niet. De smalle straatjes en steegjes van het dorp Spaarndam (onder de rook van Haarlem) zullen voor ter plaatse niet bekende automobilisten in bepaalde gevallen zeker moeilijkheden opleveren. Om dit soort moeilijkheden op te lossen zijn er verkeersborden en -aanwijzingen ter oriëntering. Ook dat kan men echter overdrijven. Het bord dat aangeeft dat inrijden voor auto's ver boden is, lijkt hier overbodig. De autorijder staat zich tenminste kennelijk te bedenken, dat hij grote moeite zou hebben dit verbod te overtreden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1