De opvolgende rij van herders Dwaze Clitne DINSDAG 29 APRIL 1952 r—— DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Vele aangiften van diefstal De Enschedese recherche heeft de 35-jarige machinefabrikant A'. B. en zijn 43-jarige bedrijfsleider F. W. J. v. H. gearresteerd, omdat zij gepoogd hadden door een valse aangifte van diefstal een verzekeringspremie van f 15.000 los te krijgen. De fabrikant, die op de Voorjaars- beurs in Utrecht had geëxposeerd, deed bij de recherche in Enschede aangifte, dat tijdens 'het transport van Utrecht naar Enschede een dei- kisten, waarin de machines verpakt waren, ontvreemd was. Volgens B. had de inhoud van de kist een waar de van 15.000. De lading van de vrachtauto was voor 20.000 ver zekerd. Naderhand bleek, dat de fabrikant als verstekeling in de vrachtauto was meegereden en profiterend van de duisternis, kist met (natuurlijk) waardeloze inhoud had laten ver dwijnen. De voor de bewuste kist bestemde machines waren de dag te voren al in onderdelen naar En schede verzonden. Het feit, dat de wagen onderweg enkele keren had gestopt op verzoek van de bedrijfsleider, die naast de chauffeur zat, terwijl deze de cabine niet mocht verlaten, kwam de politie vreemd voor. Toen de fabrikant en de bedrijfsleider nader aan de tand gevoeld werden, meldt „Trouw", leg den zij een volledige bekentenis af. Zij werden naar Almelo overge bracht. OVERVAL OP 16-JARIGE JONGEN. Gistermiddag omstreeks half vier is de 16-jarige Fons Liebreks langs het Eindhovens kanaal overvallen. Hij werd neergeslagen en beroofd van een geldtas, inhoudende ongeveer 15. Voorts werd hem zijn polshor loge ontnomen. De dader, een 17-jari- ge jongen uit Helmond, werd kort de overval door enkele boeren jongens gegrepen en aan de politie overgeleverd. Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIE. Nationaal programma. 10.1511.15 Reportage défilé voor het paleis Soestdijk. 20.1521.15 Be zoek Koninklijk Paar aan de Ver enigde Staten. HILVERSUM I, 402 m. 7.0024.00 Nationaal Programma. NATIONAAL PROGRAMMA: 7.00 Klok. 7.01 Gelukwens namens de Om roep door mr. L. A. Kesper. 7.07 Nieuws. 7.22 Meisjeskoor. 7.45 Gram. 8.00 Klok. 8.01 Gelukwens namens de Omroep door mr. L. A. Kesper. 8.07 Nieuws. 8.22 Koperkwartet. 8.35 Lichte muziek. (In de pauze: „Feest vreugde per draad", telefoongesprek ken met Oranje-Comité's). 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Pianorecital. 9.50 Nederlandse volks liedjes. 10.00 Morgendienst. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Or gelspel. 11.40 Reportage défilé voor het Paleis Soestdijk. 12.00 Klok. 12.01 Militaire kapel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Amuse mentsmuziek. 12.55 April 1942: Prins Bernhard bezoekt Canada en de Ver enigde Staten. 13.00 Klok. 13.01 Nieuws. 13.15 Carillon-klanken. 13.25 Mannenkoor. 13.40 Pianoduo. 14.00 ,,Over Geuzenliedboek en Gedenk- klank", causerie. 14.15 Kamerorkest en soliste. 15.00 Gevarieerd program ma. 16.00 Gram. 16.45 Reportages mi litaire parades. 17.00 Omroeporkest en solist. 17.45 Koninginnedagviering op Nieuw-Guinea. 18.00 Klok. 18.01 Nieuws. 18.15 Metropole orkest, kooi en solisten 18.40 Flitsen van repor tages van bezoeken van H.M. Konin gin Juliana en Z. K. H. Prins Bern hard aan het buitenland. 19.00 „Dit is mijn lievelingsmelodie, muzikale enquête. 19.40 Feestkrant. 20.00 Klok. 20.01 Nieuws en weerberichten. 20.08 Oranje-avonden. 21.05 „Is Nederland denkbaar zonder Koningshuis?", dis cussie. 21.25 Oud-Nederlandse liede ren. 22.00 Nederlands feest in Holland (Michigan). 22.30 Cabaret. 23.00 Klok. 23.01 Nieuws. 23.15 Marinierskapel. 23,5024.00 Dagsluiting. HILVERSUM II, 298 m. Nationaal Programma. 7.00—10.00 Zie Hilversum I. 10.00 Gram. 10.30 R.K. uitzending: Gramo- foonmuziek en toespraak. 11.0024.00 Zie Hilversum I. EISENHOWER 19 en 20 MEI IN DEN HAAG. Vandaag zijn te Parijs bijzonderhe den bekend gemaakt over generaal Eisenhowers afscheidstournee door Europa. Hij bezoekt Bonn op 2 Mei, Londen op 16 Mei en 's-Gravenhage op 19 en 20 Mei. Zoals reeds eerder gemeld, brengt de generaal 5 Mei een bezoek aan Italië, 9 Mei aan Denemarken en 10 Mei aan Noorwegen. Op het ogenblik vertoeft hij in West- Duitsland. CANDIDAATSTELLING VAN DE K.V.P. IN DE KRING LIMBURG. Na de groslijststemming van Zon dag in de vijf Noord-Limburgse K.V. P.-afdelingen Afferden, Bergen, Heijen, Well en Wellerlooi is in Maas tricht thans ook de officiële cendida- tenlijst voor de kring Limburg van de K.V.P. samengesteld. Deze ziet er als volgt uit: 1. J. H. Maenen, Heerlen; 2. dr. Ir. W. Droe- sen, Roermond; 3. J. Peters, Rooste ren; 4. H. W. C. Moorman fkwabteits- zetel voor defensie, den Haag); 5. ir. F. Wijffels, Brunssum (kwaliteitsze tel voor internationale economie en mijnbouw, Schumanplan)6. H. M. Dassen, Heerlen; 7. jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, Holtum-Born; 8. W. J. Peters, Venlo. HAAGS UITBREIDINGSPLAN „M ARIAHOEVE" GOEDGEKEURD. Ten Noord-Oosten van het gebom bardeerde Bezuidenhout zal tegen 1960 een nieuwe wijk verrijzen, die aan 17 a 18.000 Hagenaars huisves ting zal verschaffen. Deze stadsuit breiding is het gevolg van het feit, dat de Haagse gemeenteraad gister middag het uitbreidingsplan „Maria- hoeve" heeft goedgekeurd. Dit uit breidingsplan voorziet in» de bouw van 4.674 woningen; 1146 woningen voor welgestelden, 1.849 woningen voor middenstanders en 1.679 arbei derswoningen. 67% van de woningen zal bestaan uit vier of meer woonla gen. Het overige deel zal minder woonlagen tellen. In het plan zijn voorts een drietal kerken, een wijk- gebouw, een bioscoop en enige scho len ontworpen. FABRIEK ONTSLAAT 258 ARBEIDERS. De directie van de bekende DRU- fabrieken te Ulft voor keukenemaille, badkuipen enz. heeft per 1 Mei a.s. 258 man personeel ontslagen. Het uitblijven van vele orders uit Duitsland en ook uit andere landen heeft dit op wachtgeld stellen ver oorzaakt. 5000 TEGEN GEMEENTE BOXTEL GEEIST Voor de meervoudige Economische Kamer van de arrondissementsrecht bank te 's-Hertogenbosch, diende gisteren de zaak tegen de gemeente Boxtel in de persoon van 'haar burge meester, drs. M. A. M. van Helvoirt. Volgens de dagvaarding zou de ge meente Boxtel een aantal woning wetwoningen hebben laten bouwen, zonder dat voor de bouw schriftelijke goedkeuring van rijkswege aanwezig was. Het betreft in dit geval een con tingent van 42 woningen. De substi tuut-officier van justitie, mr. Moons, achtte het bewijs van de overtreding geleverd. Hij was bovendien van oordeel, dat de gemeente Boxtel ter kwader trouw gehandeld zou hebben. Hij ei6te een geldboete van 5000, tegen voornoemde gemeente. De raadsman was van oordeel, dat hier slechts gesproken kan worden van een onbelangrijke administratieve nalatigheid van een gemeente-amb tenaar. Hij concludeerde vrijspraak •Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak doen. CENTRUM VAN GEMEENTELIJKE ACTIVITEIT IN DEN HAAG. Vanmiddag is officieel in gebruik genomen het nieuwe gebouw van_de Vereniging van Nederlandse meenten in de Paleisstraat te 's Gra- venhage: het oude gbouw, dat ook in deze uitzonderlijk gunstig en rus tig gelegen straat stond was veel te Klein geworden. Het nieuwe is drie maal zo groot en naar verwacht wordt, ook voor de toekomst vol doende. De vereniging kan zich in haar nieuwe huis gelukkig prijzen al hebben de bouwkosten dan ook een millioen bedragen. STEIGER VIEL OM. Maandagmiddag om half twaalf is bij een bouwwerk aan de Van B! wijkstraat in Den Haag een stalen buizen steiger, die 66 m. lang en 7 m. hoog was, omgevallen. Een arbeider, die in de nabijheid aan het werk was, viel van schrik flauw. Een stucadoor en een voeger zij zaten op de stel ger liepen geringe verwondingen op. Het ongeval gebeurde, doordat een opperman eer staaldraad van een heipaal losmaakte Aan deze staal draad bleek het lot van de steiger te hangen. De arbeidsinspectie onder zoekt, of de veiligheidsvoorschriften bij dit bouwwerk v/el in acht zijn ge nomen. Vincent iwot fut faatit in. functie Jioxte GOLF BINNENLAND. De molen aan het einde van de Schenkkade bij de Haagse ijscluib men kan hem uit de trein zien zal een andere bestemming krijgen. Een groep grote aannemers heeft zich tot het bestuur van de Veen- en Binckhorstpolder gewend met het verzoek de molen aan hen over te doen, om hem te restaureren en in gebruik te nemen als schilderachtige gelegenheid voor min of meer zake lijke ontvangsten van binnen- en buitenlandse opdrachtgevers. In het oude stadsgedeelte van Groningen heeft gisteravond een felle brand gewoed in een perceel dat bewoond werd door de familie P. Kos. Het perceel brandde geheel uit. Van de inboedel kon niets wor den gered. Vaolde HAAGSE POLITIERECHTER. Steunfraude. Vier transport arbeiders uit Leiderdorp stonden terecht voor de Haagse politierechter, omdat zij steunfraude hadden pleegd. In een complot van zeven man hadden zij een sjouwwerk aan genomen, maar daarnaast toch on dersteuning genoten doordat zij het karwei niet opgaven. Een der trans portarbeiders had nog een jaar voor waardelijk lopen. Voor twee dagen erk had hij 40 gulden gekregen en bovendien nog 42,50 steun, zodat hij dus met twee dagen werken en vijf dagen niets doen tot een week loon van 82,50 was gekomen. Er werd twee maanden gevangenisstraf tegen hem geëist. Het werd zes weken. Eenzelfde eis en vonnis viel in de zaak tegen nummer twee, die even eens nog een jaar voorwaardelijk had lopen. De derde kreeg drie we ken en de vierde, die nog niet eerder was veroordeeld, werd conform de eis bestraft met J' 40,boete en twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk. Diefstal van metalen. Ten na dele van zijn werkgever had een metaaldraaier in Leidschendam ge- De 83-jarige beiaardier van het ca rillon op het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam, de heer J. Vin cent, heeft Maandag zijn functie als Koninklijk beiaardier, wdke hij 52 jaar heeft uitgeoefend, neergelegd. De heer Vincent en zijn echtgenote, staande bij de ingang van het Paleis op de Dam, nadat hij voor de laatste maal de deur achter zich heeft dicht getrokken. durende de maanden December en Januari ji. koper en messing wegge nomen. De totale schade bedroeg 700,Verdachte zeide, dat hij veel schulden in de huishouding had, daar zijn vrouw ziekelijk was. Het bleek echter dat zijn vrouw er nog 20,per week bijverdiende. De officier van justitie eiste vijf maanden gevangenisstraf. Verd. werd veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf waarvan twee voorwaar delijk en met aftrek van voorarrest. Opliching. Vier maanden gevan genisstraf met aftrek eiste de offi cier van justitie bij de Haagse Po litierechter tegen een Leidse koop man, die zich had schuldig gemaakt aan oplichting. Reeds eerder was deze verd. veroordeeld en hij had nog een maand gevangenisstraf voor waardelijk lopen. Sinds Februari was hij gedetineerd. De politierech ter veroordeelde hem tot drie maai»- den gevangenisstraf met aftrek, ter wijl de maand voorwaardelijk zal worden ten uitvoer gelegd. Een brutale dienstbode. „Een brutale dienstbode", noemde de Haag se politierechter het meisje uit Al phen a. d. Rijn. Zij was in dienst bij een tandarts te Leiden en had daar meermalen geld weggenomen. Ook was er nog een affaire met hand schoenen, een shawl en een gouden ring, maar dat geval was haai- niet tenlaste gelegd. Ter zitting deed het meisje geen mond open. Conform de eis werd ze veroordeeld tot f 40,boete en twee maanden gevangenistraf voorwaar delijk. HAARL. POLITIERECHTER. Dronken op de fiest. Voor de Haarlemse Politierechter stond een bollenkweker uit Hillegom terecht wegens het feit, dat hij dronken op zijn fiets had gezeten. Conform de eis werd hij veroordeeld tot f 50, of 30 dagen hechtenis. Wilt U iets weten? Vraag: Route LeidenErmelo; hoe veel km. over Utrecht en over Wou- brugge? Antwoord: Leiden, Alphen, Bode graven, Woerden, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo; afstand 98 km. Lei den, Woubrugge, Nieuwveen, Mij drecht, Vinkeveen, Loenersloot, Vree land, Hilversum, Eembruggc, Hulk, Nijkerk, Bijsteren, Putten, Ermelo; afstand 90 km. Vraag: Route LisseDen Bosch; hoeveel km.? Antwoord: Lisse, Rijnsaterwoude, Alphen, Bodegraven, Woerden. Utrecht, Schalkwijk, Culemborg, Zalt Bommel, Deni Bosch; afstand 115 km HAZERS0U IN VREUGD EN ROUW r\E volgende pastoor van Hazerswoude werd Adrianus Wilhelmus van Zon. Hij werd priester gewijd in 1834 en was kapelaan te den Haag in de statie van St. Willibrord, de kerk, die eens had toebehoord aan de Franse Carmelieten en na de Franse revolutie aan de wereldgeestelijken was gekomen. Veertig jaar lang bestuurde pastoor van Zon de katholieke gemeente van Hazerswoude: eerst statie en later parochie, toen, na het herstel van de kerkelijke hiërarchie ons land ophield missieland te zijn en elk bisdom zijn indeling in parochies kreeg. Hij overleed te Hazerswoude op 7 November 1884. Ontworpen door Asseler, en onder leiding van wie nog met de bouw van de kerk werd begonnen, kreeg de parochie een nieuw kerkgebouw. De nieuwe kerk werd gebouwd in romaanse stijl en zij werd door architect Bleys voltooid. Pastoor van Zon werd opgevolgd door Nicolaas Oly. in 1841 te Hoog woud geboren en in 1865 priester ge wijd. Jarenlang was hij kapelaan te Oude Tonge, na even assistent te As sendelft te zijn geweest. Daarna werd hij assistent te Vlissingen en toen ka pelaan te Amsterdam in de St. Augustinusparochie om in 1881 te worden benoemd tpt pastoor te Ove- zande. Vandaar kwam hij in 1884 naar Hazerswoude; in 1890 werd hij pastoor te Grootebroek en in 1898 te Voorschoten. Hij was een lange man en zware figuur, niet bepaald vrien delijk van uiterlijk, maar goed van karakter; een braaf priester, die veel bad en geen vijanden had. Te Voor schoten kon hij bijzondere -scholen stichten omdat een groot deel van de erfenis van pastoor Bruystens van Wassenaar, in 1906 overleden door de erfgenaam te besteden voor gods dienstige en liefdadige doeleinden, besteed werd voor de bouw van die scholen. Pastoor Oly stierf te Voorschoten op 15 Juni 1908; te Hazerswoude was hij in 1891 opgevolgd door Joannes Franciscus Bartholomeus van Delft, die van 1888 af pastoor was te Wie- ringen en daarvoor kapelaan te Am sterdam in de Franse kerk, ook eens een kerk van de Franse Carmelieten. In 1900 werd van Delft pastoor te Bergen (N.H.) en in 1917 werd hij rustend; hij stierf op 22 Mei 1924. Zijn opvolger, Joannes Carolus Henricus Klompé was kapelaan van de St. Bavo in Haarlem; hij werd in 1908 pastoor van de St. Josephkerk in Rotterdam en in 1915 pastoor en deken van Gouda, waar hij 21 Januari 1921 overleed. De laatste pastoors van Hazerswoude waren Gerardus Adria nus de Groot, in 1915 pastoor gewor den te Rotterdam in de St. Joseph en daar gestorven op 31 Maart 1925; Petrus Michaël de Vetten, die in 1924 naar Oegstgeest ging, waar hij stierf op 18 Februari 1938; Jos van Veen, in 1928 pastoor te Weesp geworden en ini 1943 overleden; Joannes Ruyter, op 25 Februari 1940 te Hazerswoude gestorven, opgevolgd door G. Boos, die in 1888 werd geboren en in 1912 priester gewijd. Ten slotte gaan we nog even naar de parochie aan dc Hoge Rijndijk of het Zwaantje. Daar was in 1839 pas toor geworden Joannes Heemskerk. Sinds 1831 was hij pastoor geweest in Kudelstaart en daarvoor van 1824 af kapelaan te Hazerswoude; hij ken de dus de statie aan de Rijndijk, waar hij opvolger werd van pastoor Roel- vink, die door zijn slechte administra tie een warboel gemaakt had. Zijn eerste werk was orde op de zaken te stellen. Precies een kwart eeuw lang bleef hij pastoor van het Zwaantje en juist op de dag, dat hij zijn zil veren pastoraat vierde, 18 Maart 1864 overleed hij, 63 jaar oud. Zijn opvolger werd Cornelis Joan nes van de Laar, geboren te Zalt Bommel en in 1847 priester gewyd. Na kapelaan te Grootebroek,'Delft en Beverwijk te zijn geweest, werd hij in 1852 pastoor op Texel in Oude Schild. Volgens aantekeningen vani president van Vree van het semina rie te Warmond was hij een zeer braaf mens, vol goede wil, maar vrij sterk vreesachtig cn besluiteloos. Pastoor van de Laar bouwde voor de parochie van het Zwaantje een nieuwe kerk in romaanse trant, met ruim 400 zitplaatsen. Architect was Asseler, die ook de kerk voor Ha zerswoude had ontworpen, maar deze niet had mogen voltooien. De kerk werd im 1870 door mgr. Bottemannc geconsacreerd. Ook Van dc Laar was een langdu rig pastoraat beschoren aan de Rijn dijk; hij stierf op 21 Juli 1891: zijn opvolger, Adrianus Joannes Meys, sedert 1877 leraar aan het seminarie Hagevcld, overleed al in 1893 op 9 Februari. Pastoor van het Zwaantje werd toen Joannes Franciscus Bern- sen, geboortig uit Nederhorst den Berg, waar zijn familie al sedert lange tijd een belangrijke rol had ge speeld in het kerkelijk leven; in 1811 bij de oprichting van deze statie cn later in het kerkbestuur. Joan Bern- sen werd priester gewijd in 1863. Hij was van 1878 tot 1885 pastoor te Schoorl en daarna te Middelburg. Hij overleed als pastoor van Rijndijk op 22 Februari 1907 cn kreeg een op volger in de persoon van Joan nes Leonardus Theodorus Ver hoeven, die sedert 1890 pastoor was geweest in de Haarlemmer meer in de parochie van St. Fran ciscus van Sales. In 1921 kreeg hij zijn emeritaat en in 1925 overleed hij op 4 Juli. De latere pastoors van het Zwaan tje waren Joannes Joseph Mes, van 1910 af pastoor te Muiden en van 1920 af pastoor te Hillegom. Hij stierf aan dc Rijndijk op 11 Januari 1931 cn Gerardus Cornelis van Leeu wen, die sinds 1922 pastoor was te Zierikzce volgde hem op. Na zijn dood op 19 October 1940 werd Wil helmus M. P. J. Boini er pastoor; hij kreeg zijn emeritaat in 1951 cn de tegenwoordige pastoor, Cornelis J. Koene, in 1897 te Voorburg gebo ren en in 1925 priester gewijd, sinds 1947 pastoor van Ilpendam, kwam naar het Zwaantje. ffiCaeiende ffietuwe in Cente&Ceed Evengoed als de kleurrijke overdaad van de bollenvelden is de tere pracht van de bloeiende Betuwe een feestelijke bevestiging van het voorjaar. Dc witte en rose bloesem is tevens een voorbode van dc rijpheid van de zomer, als de bloemen uitgegroeid zullen zijn tot kersen, appels of peren. Het is nu de tijd van het jaar om een tocht te maken door het rijke land van de bloeiende Betuwe, de boomgaard van Nederland en te genieten van dc pracht der vruchtbomen, die als enorme bouquetten staan te pronken in het groen der weiden. door A. DUNCAN 18) „Dat weet ik heel goed! We moe ten binnenkort heel wat hypotheek rente betalen. Maar ik laat me zo maar niet op mijn kop zitten. Ik he<b er jaren aan besteed, om de zaak op te bouwen. Ze is de moeite waard, dat ik probeer haar te redden!" Na sluitingstijd werd het gehele personeel, dat nog gebleven was, bijeengeroepen en aan het werk gezet. „Jullie moeten de hele avond overwerken," zei mevrouw Pritère grimmig, hen met haar arendsogen aankijkend. „We zullen de uitdaging van Hébier aannemen. We zullen onze prijzen even laag stellen als zij.en dan zullen we eens zien, wat er verder gebeurt!" De bedienden begonnen onder el kaar te mopperen en ze voelde hun tegenstand. Ze deed haar mond al open om, net als vroeger, tegen hen uit te varen; maar ze bedacht zich in het besef, dat ze volkomen mach teloos zou zijn, als ze gezamenlijk staakten. Ze had toch al veel te, weinig personeel. Ze liet Arthur de leiding en begaf zich naar haar kan toor. Ze haalde haar boeken te voor schijn en ging na, hoe lang ze het zou kunnen uithouden, als het zo door moest gaan. Voor de uitbreiding van haar za ken had ze grote sommen moeten opnemen. Zolang de handel goed ging, had ze de rente gemakkelijk kunnen voldoen, maar nu „Ik kan het een paar weken door zetten," dacht ze, „daarna.... nu, als de gordijnen van Hébier dan niet neergelaten zijn, dan moeten de mijne omlaag." Aan de overzijde der straat keek Anne de cijfers, haar door Morier voorgelegd, na. Haar ogen schitter den. „Wat een prachtdag is me dat ge weest!" riep ze uit. Morier glimlachte een beetje wei felend. „We hebben ongetwijfeld alle klanten bij Pritère weggehaald," zei hij, „maar daarvoor hebben we onze hele voorraad zowat moeten weg doen. En wat hebben we er op ver diend? Zo goed als niets. Ja zelfs, als we met alles rekening houden on kosten, rente, belasting, licht en de rest dan betwijfel ik het, of we onze dag wel hebben goedgemaakt.", Anne knikte toestemmend. „Nu ja, maar dat zal niet lang meer zo duren," zei ze opgewekt, „we kunnen wel een poosje met verlies werken.... maar dat kan Claire Pi'itère niet. Ze zal er heel gauw uit liggen en dan kunnen we onze prij zen geleidelijk weer normaal maken. Stel je morgenochtend vroeg maar dadelijk met de grossiers in verbin ding. Vul alle voorraden aan. Mor gen, Zaterdag, zullen we het nog wel drukker hebben." Hij verwijderde zich en zij bleef lang op de cijfers zitten turen. Ze gokte met het geld van George Cal- lon. Als ze het lang genoeg kon uit houden, zou ze hem honderdvoudig kunnen terugbetalen. Maar ja, als mevrouw Pritère hulpbronnen had, waarvan zij niets afwist, dan was er grote kans, dat zijzelf de verliezende partij zou worden en alles kwijt raken, wat George in de nieuwe zaak gestoken had. De deur werd geopend, en hijzelf trad binnen. Anne begroette hem glimlachend. Ze vond, dat hij er ver moeid uitzag. „En hoe is 't vandaag wel gegaan?" „Schitterend!" riep ze uit, „we zijn zo goed als uitverkocht. Hier heb je cijfers, van wat er vandaag is omge zet." Hij keek er met slechts matige be langstelling naar. „Waarom ben je niet eerder geko men, toen de drukte nog volop was?" vroeg Anne, want ze had hem de hele dag nog niet gezien. Met een flauw glimlachje schudde George het hoofd. „Ik heb mijn wagen genomeh, en ben een ritje buitenaf gaan maken," zei hij, „het was zulk heerlijk weer. Ik heb in een bos naar de boomtop pen zitten kijken. Ik geloof zelfs, dat ik in slaap ben gevallen." Ze lachte hartelijk. „Wat ben je toch een grappige man!" Ze legde haar hand hartelijk op zijn arm. „George, ik moet je voor vandaag bedanken." Hij maakte een afweidend gebaar. „Dat vind ik niet, Anne," zei hij glimlachend. „Je moet jezelf dank baar zijn. Jou energie heeft Hébier en Co. gesticht, niet de mijne." Hij nam haar aandachtig op. „Jij hebt vandaag een reuze dag gemaakt, om dat je een voorsprong had op Pritère dcor je verlaagde prijzen. Maar mor gen, daar kun je je laatste cent op verwedden, heeft zij haar prijzen ook verlaagd en wat dan?" „Dan verlaag ik de mijne nog wat verder." „Maar dat betekent je ondergang." „Ik denk, dat Claire Pritère het eerder zal moeten opgeven, dan ik." Ze keek hem recht in de ogen. „Ben je het eens met mijn politiek?" vroeg ze bedaard. „Och, ik weet wel, dat je het met mijn beginselen niet eens bent, maar ik bedoel dit, of je, nu je eenmaal hierin geld gestoken hebt, het met me eens bent, dat het verre weg het beste is, mijn prijzen nog verder te drukken? Alles wel be schouwd, ben jij hier feitelijk de baas. niet ik." Hij haalde de schouders op. „Ik laat alles aan jou over, Anne!" zei hij en haar diep in de ogen kij kend, voegde hij er aan toe. „Toen ik vandaag in het bos was, Anne, zag ik een koekoekeen jonge koe koek. Hij was uitgebroed door zijn pleegmoeder, een veel kleiner vogel tje. Hij was er in geslaagd, al de an dere vogeltjes uit het nest te drin gen en lag er nu helemaal alleen in. En toch scheen zijn pleegmoe der, hoewel hij al haar anderen kin deren vermoord had, hem dat niet kwalijk te nemen. Terwijl ik daar lag toe te kijken, kwam ze met een vette worm naar het nest gevlogen, die ze aan de koekoek gaf, die zonder haar zorgen gestorven zou zijn." Anne wendde het gelaat af. „Ik veronderstel, dat je me dat vertelt, om aan le tonen, dat zelfs redeloze wezens als de vogels geen wraak op hun vijanden nemen", mompelde ze voor zich heen. Hij stond uit zijn stoel op. „Vergeven brengt veel g~luk, An ne." zei hij zachtjes. „Misschien leer je dat mettertijd ook nog eens." „Niemand heeft de arme Pierre vergiffenis geschonken," zei ze lang zaam. „Hij moest de dood ingedreven worden. Mevrouw Pritère wist niet, wat medelijden was, toen ze van zijn moeilijkheden hoorde. Ze zocht al leen maar een wapen, om mij te kun nen treffen. Welnu.... ik bezit ein delijk een wapen, om terug te slaan, cn daarvan zal ik gebruik maken." Hij veranderde van onderwerp. „Mag ik je even thuis brengen?" vroeg hij en na enige aarzeling wendde ze zich naar hem toe. Tot zijn verbazing stonden haar ogen vol tranen. Hij omvatte haar armen. „Lief kind, zo erg moet je het niet opvatten", mompelde hij. Zijn vrien delijk gelaat stond bezorgd, „als je er nu eenmaal zó over denkt, ga dan maar door, totdat het vergif uitge werkt is." „Ja, dat doe ik ook", zei ze met een bevestigend knikje, waarna ze haar hoed ging halen cn woedend dc tranen terugdrong, die George's me delijden hadden gewekt. (Wordt vervolg

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5