Keurgarve uit de lijst van onderscheidingen De Gemeente trekt f 1.200,000 uit voor kraakgas-buizennet En (756.500 voor Trekvlietbrug RIJNSTREEK Frans vliegtuig bij Duitsland beschoten DINSDAG 29 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Vooravond van Koninginne-verjaardag Tot grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau: prof. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, lid van het Permanente Hof van Arbitrage, te Leiden. Tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau: mr. B. Th. W. van Hasselt, te Wassenaar, voorheen di recteur-generaal van de N.V. Kon. Ned. Petroleum Mij. Tot officier in de Orde van de Ne derlandse Leeuw: deken J. H. Niekel te Rotterdam. Tot ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw: dr. M. Niemeyer te Wassenaar; prof. dr. B. A. van Gro ningen te Leiden; prof. dr. J. J. L. Duyvendak te Oegstgeest; luit.-gen. B. Hasselman, chef van de generale staf; mr. J Wilkens, Wassenaar; T. Nauta, directeur van het Telefoon district, Wassenaar; ir. J. F. R. van de Wall, Wassenaar; L. van der Tem pel, Wassenaar, mr. L. Einthoven, hoofd van Binnenlandse Veiligheids dienst, Wassenaar; M. Westerhof f te Wassenaar, president-directeur 'van het Centraal Rijksbureau; prof. dr. H. J. Ch. Tendeloo te Wageningen, hoogleraar aan de Landbouwhoge school; E. J. A. A. Quaedvlieg te 's-Gravenhage, directeur van de Vee- artsenijkundige Dienst, tevens hoofd inspecteur van de Volksgezondheid. Tot officier in de Orde van Oranje Nasau: E. C. Witschey, burgemeester van Alphen a. d. Rijn; mr. J. F. Jan- sonius, burgemeester van Haarlem mermeer; M. J. Kamerman, referen daris ter prov. griffie van Zuid-Hol land; mr. J. H. Schölvinck, admi nistrateur Ministerie van Onderwijs, Den Haag; J. H. W. Pasman, voorz. Hippische Sportbond, Wassenaar; re serve-aalmoezenier L. L. G. W. van de Vrande; G. P. M. Knuvelder, let terkundige, Eindhoven; J. W. van den Akker, te 's-Gravenhage, tweede voorzitter van de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging; A. Borst Pzn., te Wassenaar, algemeen voorzitter var het Verbond van Prot.-CJhr. Werk gevers in Nederland; dr. A. Montagne Izn., arts-röntgenoloog, te Gouda; I. H. van den Berg, pastoor-deken te Oldenzaal; H. J. J. M. Lips, directeur van Lips' Brandkasten- en Slotenfa- brieken NV. te Dordrecht; H. Blaauw te Voorburg, bclïfct met de leiding van jachtaangelegenheden bij het mi- Prijsverlaging roomboter De productie van footer is dit jaar tot dusverre ongeveer 25 procent lager geweest dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar, zo deelt het Nederlands Zuivelbureau te 's Gravenhage ons mede. Eens deels was dit een gevolg van de la gere melkproductie. Daarnaast heeft een hogere productie der andere zui velproducten een rol gespeeld. Hierin is thans een wijzigihg ont staan. Vooral door de gunstige weers omstandigheden gedurende de laat ste weken en de intrede van het nieuwe weideseizoen, kon belangrijk meer boter worden geproduceerd, hetgeen heeft geleid tot verlaging van de boterprijs. Deze verlaging be draagt circa 50 cent per kg. of ten minste 12 cent per halfpondspakje. nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; A. Kappers te 's-Gravenhage, directeur van het Be drijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten; Ir. G. A. Overdijkink te Bilthoven, inspecteur bij het Staatsbosbeheer; Dr. A. J. Verhage te Voorburg, voorzitter en directeur van het Bedrijfschap voor Sierteeltpro ducten; H. Koers te Naaldwijk, se cretaris- penningmeester van de Coöp. Gentr. West. Bloemenveiling G.A.; Johanna W. Mulder te Arnhem, secretaresse van de Boerinnenbond van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond; J. M. Toppinga te Ap- pingedam, voorzitter van het Be drijfschap voor Hooi- Stro en Ruw- voeder. Tot ridder in de Orde van Oranje- Nasau: mej. C. M. M. de Haan, Pro vinciaal Overste van de Congregatie der zusters van de „De Goede Her derte Zoeterwoude; Th. C. Dijkman, hoofdcommies bij het Ministerie van Justitie, wonendf te Voorschoten; D. J. Lucas, bouwkundige, Leidschen- dam; J. van Konijnenburg, gezag voerder ter Koopvaardij, Oegstgeest; K. Timmer, Wassenaar; A. J. Leen- houts, referendaris ter directie van de Waterstaat, Leiden; J. B H. Mar- chand, lid van de R.K. Reclasserings- vereniging, Utrecht; K. L. J. Wou ters, burgemeester van Monster; B. G. M. van Ogtrop S.J., moderator van het Nijmeegs Studentencorps, Nijme gen; Theo Frenkel, toneelspeler, Den Haag; K Timmer, Wassenaar; P. Boot te Leiderdrop, directeur van de N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewerf „De Hoop" v.h. Gebrs. Boot te Leiden; Dr. G. C. A van Dorp, directeur van de N.V. Sociëteit voor Chemische In dustrie „Katwijk" te Katwijk; F. G. M. Haase, arts te Lisse; mr. A. F. H. Jansen, voorzitter van de Bond van Automobiel- en Garagebedrijven, Arnhem. Gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: P. A. de Ridder, adjudant der Rijkspolitie te Aalsmeer; H. Th. van der Starre, technicus A bij het Kamerlingh On- ncslaboratorium te Leiden; C. F. C. Heine, hoofdtechnicus in vaste dienst bij de verificatie van 's Rijks-zeein strumenten te Leiden; A. van Os, te Benthuizen; gewezen boekhouder- kassier van de Coöp. Boerenleenbank. Zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: Chr. Ph. Rey, opperwachtmeester der Rijkspo litie te Lcidschendam; H. Heemskerk, te Noordwijk, tuinchef bij de N.V. Bloembollenhandel en -kwekerij Ko nijnenburg en Mark; W. Th. Ch. van Zeggelen, te Voorschoten, meester knecht bij de firma A. J. Stemerding, handelskwekerij. Bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: D. Vis ser, wachtmeester der Rijkspolitie le klasse te de Zilk; A. C. Beurze, te Leiden, vakman le klas der PTT; L. K. van de Ven te Oegstgeest, bestel ler le klas der PTT; P. Verver te Leiden, besteller le klas der PTT; G. van Egmond te Kijnsburg, landar beider bij de bloemenkwekerij van de Gebrs. van Delft; J Chr. Elder- broek, kalkblusser bij Van Herwaar- den's Kalkzandsteenfabriek NV. te Hillegom. Leidse Gemeenteraad vergaderde 's WOENDAGS ALGEMENE MARKT gauw dat je man je steeds bemint, recept, lieve kind: dag Tip en je trouwen D. O v. d. T., Den Haag ontv. 1 tl. Tip -f 1 tl. Cherry Brandy (Advertentie.) ALPHEN AAN DEN RUN COMITc „HULP AAN ISRAcL". Te Alphen a. d. Rijn is een comité opgericht gelijk reeds medege deeld dat een landelijke actie gaat voeren om steun te verlenen aan de noodlijdende Israëlieten in Israëlië. Hiertoe wordt op 12 Mei, des avonds om 8 uur in het belangeloos beschikbaar gestelde Avifauna-pavil joen een avond belegd. Hier zal het nuttige met het aangename worden gebundeld. Het nuttige zal moeten komen van de honderden belangstel lenden er is plaats voor een kleine 1000 personen voor het aangename zorgen prominenten uit de kunstwe reld, zoals mevr. Charlotte Kohier, mevr. Rosa Spier en Paolo Gorin. Vertoond zal worden een film „Zo was het", waarin het ontstaan van de staat Israël in beeld is gebracht. De liederen hierin worden gezongen door de bas-bariton Paolo Gorin, die zoals voormeld, zelf deze avond aanwezig zal zijn en enkele liederen, in het bijzonder Israëlische ten gehore zal brengen. Een bij uitstek goede ken ner van dit volk, mr. Abel Herzberg. zal spreken in dit kader over de herrijzenis van het Joodse volk als natie. De medewerkers werken belange loos. Moge een stroom van bezoekers de organisatoren en medewerkers tot een geestelijke voldoening strekken. Snelle hulp is dubbele hulp. Toe- Hedenmorgen is een Frans passa giersvliegtuig op het Berlijnse vlieg veld Tempelhof geland, dat tussen Frankfort en Berlijn is beschoten. Een franse functionaris op het vliegveld heeft bekend gemaakt, dat een vrouwelijke Duitse passagier was gewond en naar het ziekenhuis was overgebracht. Haar toestand is niet ernstig. Franse functionarissen menen, dat het vliegtuig in de lucht boven de Sovjet-zone is beschoten. Waar en wanneer het vliegtuig werd getroffen is nog niet vastgesteld. Een functionaris van de .Air Fran ce" heeft te Parijs bevestigd, dat het vliegtuig boven Duitsland door een ander vliegtuig was aangevallen. De Amerikaanse Luchtvaartmaat schappij Pan American Airways" heeft voor het ogenblik alle vluchten tussen Frankfort en Berlijn afgelast Een vliegtuig van de „Pan Ameri can". dat juist achter de Franse ma chine vloog, hoorde de Fransman over de radio melden, dat de aanvaller een Rus was. aldus heeft een functionaris van de „Pan American" Reuter me degedeeld. De „Air France" heeft meegedeeld, dat volgens de eerste berichten twee niet-geïdentificeerde jachtvliegtuigen om 10.34 uur plaatselijke tyd de Franse DC-4 boven Konnern aanvie len In een officieel communiqué is be kend gemaakt, dat twee passagiers werden gewond: Een kreeg een kogel in de maag, de ander een kogel in een arm en in een been Ook de Britse Luchtvaartmaat schappij B. E. A. (British European Airways) heef alle vluchten van en naar Berlijn afgelast. De nationaliteit van de gewonde passagiers is nog niet bekend. HET SPIONNAGE-COMPLOT IN WEST-DUITSLAND Door publiciteit wordt het onder zoek naar de activiteit van de groot ste na-oorlogse spionnagebende in West-Duitsland belemmerd, aldus heeft een functionaris van het bondsministerie van Binnenlandse Zaken meegedeeld. Tot op heden is alleen officieel bekend geworden, dat in Frankfort, Berlijn en Keulen een aantal perso nen is gearresteerd. Persberichten, volgens welke de bende verbindingen onderhield met het kabinet van kanselier Aden auer zijn door de regeringswoord voerder en door de openbare aan klager van het opperste federale ge rechtshof te Karlsruhe „bepaaldelijk onwaar" genoemd. De openbare aanklager heeft verklaard dat het eveneens onwaar is, dat de bende in verbinding stond met regeringsde partementen in Bonn. In Duitse persberichten zijn Po len en Tsjecho-Slowakije genoemd als Oost-Europese landen, waarvoor do bende werkte. De voornaamste agent is een in het postkantoor van Keulen gearresteerde vrouw. Drie andere gearresteerden waren lid van het politiekorps van Frankfort, al dus deze berichten. Dit is het eerste geval van spion nsgc tegen de West-Duitse staat. Het wordt door de West-Duitse auto- rieiten, in samenwerking met de ge allieerde contra-spionnagedienst, on derzocht. gangskaarten tot deze avond zijn nu reeds verkrijgbaar bij de Alphense Bank. Schoolstraat 2, telefoon 2641 (K-1720), Alphen aan den Rijn. Dodenherdenking De jaarlijkse dodenherdenking zal dit kèer plaats vinden Zaterdag 3 Mei, des avonds 'half acht, op het plein vóór het raad huis. Het programma wordt ingeleid door de formatie van de erewacht bij het gedenkteken door leden van de Nat. Reserve en de Res. Politie. Daarna zal een koor, gevormd uit leden van de gezamenlijke plaatse lijke zangkoren een toepasselijk lied zingen, gevolgd door een toespraak door de burgemeester, waarna het zangkoor opnieuw zingt. De heer A. Kroon, voorz. van de Stichting 1940- 1945 spreekt de herdenkingsformule uit en terwijl het koor weer optreedt wordt gelegenheid geboden bloemen of kransen bij het gedenkteken te leggen. Tot slot van de plechtigheid worden het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Zoals gebruikelijk, zullen de inwoners ge durende dit tijdstip, de nationale 3- kleur halfstok uithangen. Typografen-studieclub. In de cantine van 'N. Samson N.V. te Al phen a. d. Rijn vond Maandagavond de sluitingsavond plaats van de stu-. dieclub der drie vakorganisaties v«or de typografie. De fa. H. Laros vertoonde een tweetal kleurenfilms. Na de films deelde de voorz. de prijzen uit voor de gehouden wedstrijden in het af gelopen seizoen. In de afd. zetters behaalden de le pr. E. v. Doornmalen (474 punten), 2e pr. J. Naerehout (458 punten), 3e pr. J. de Knijff (429 punten), 4e pr. G. van Dijk (426 punten), 5e pr. P. A. v. Engelen (407 punten). In de afd. drukkers: le pr. W. Vonk (75 punten), 2e pr. J. J. Oltvoort (67 punten), 3e pr. J. Hage (63 punten). Voor Ned. taal en vakrekenen: le pr. A. de Knijff (65 punten), 2e pr. J. Boerehout (63 punten), 3e pr. E. v. Dooremalen (61 punten), 4e pr. J. Stapper (52 punten), 5e pr. J. Naere hout (51 punten). Na een kort gezellig samenzijn sloot de heer Oltvoort. Aanrijding met goede afloop. Maandagavond omstreeks half zeven werd het 2-jarig jongetje M. v. G., toen het plotseling de weg overstak, nabij de Hef brug aangereden door een personenauto, bestuurd door A. v. L. uit Nunspeet. Dr. Zwartendijk verleende geneeskundige bijstand, waarbij bleek, dat dit ongeluk, ge zien de omstandigheid, vrij goed is afgelopen. Het knaapje had slechts lichte verwondingen opgelopen. HOOGMADE Toneelavond. Door de N.K.J.B. werd Zondagavond de laatste uitvoe ring van het winterprogramma gege ven. De keuze was dit keer gevallen op een vrolijk griezelspel „Als het doek opengaatInderdaad was het een griezelig geval om het kas teel aan de Engelse kust! De door een erfenis in het bezit gestelde eige naar van het oude kasteel werd wel op de proef gesteld door de zich in het kasteel ophoudende spoken. Een uitkomst voor hem, toen de recher cheur na lang speuren, bijgestaan- door zijn ijverige secretaris, het mysterie ontknoopte en de avontu riers Dickson Zn. op heterdaad be trapte. Al de spelers hebben hun beste krachten gegeven! Met veel toewijding en zorg bleken de rollen dit keer te zijn ingestudeerd. Al met al een avond, welke een goed succes is geweest. De Gemeenteraad van Leiden, die gistermiddag onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot in openbare vergadering bijeenkwam, heelt na een uitvoerige verdediging van het voorstel door weth. D. v. d. Kwaak, besloten een bedrag van 1.200.000.beschikbaar te stellen in verband met deelname in de gemeenschappelijke regeling voor de gasvoorziening in de provincie Zuid-Holland (Kraakgas van de B.P. M. te Pernis). Alle raadsleden, die hierover het woord voerden, waren overtuigd van de noodzaak van deze gemeenschap pelijke regeling, maar niet helemaal gerust over de komende gang van zaken. Zo toonde de heer Goslings (P. v. d. A.) zich bezorgd over de ge meentelijke autonomie, terwijl mevr. Braggaar-De Does de Raad zeggen schap wilde laten houden over het vaststellen der tarieven en betreffen de de kwaliteit van het gas. De heer van Iterson (prot. chr.) wilde weten of de aan te leggen leiding ook voor ander gas dan voor kraakgas gebruikt zal kunnen worden. De heer Knol (prot. chr.) vond het niet zo erg, dat de B.P.M. bij de kraakgaslevering een monopolie-positie zou innemen, mits dat ook bij de kopers het geval zou zijn. De heer Kortmann (K.V.P.) was j benieuwd naar de beïnvloeding van de gas-kostprijs door het kraakgas en vroeg waarom alleen de B.P.M. was ingeschakeld, terwijl de Caltex ook over kraakgas beschikt. De heer Van Dijk (K.V.P.) was het College dank baar voor het genomen initiatief, waardoor voor zover mogelijk de gasproductie voor nu en voor de toekomst wordt verzekerd. De heer van Weizen (C.P.N.) wilde iets na ders horen over de organisatievorm, de heer Knetsch (prot. chr.) had be zwaar tegen de opzeggingstermijn van twee maanden voor de directeur van het Lichaam cn tegen het ge bruik van de uitdrukking „arbeids krachten". „Mensen zijn geen ar beidskrachten, maar mensen. Laat men liever gewoon over „arbeiders" spreken. De heer Elsgeest (prot. chr.y tenslotte was het niet eens met de stemverhouding onder de zes deelnemende gemeenten. Rotterdam en Den Haag zouden samen een abso lute meerderheid hebben. Wethouder aan het woord. Wethouder van der Kwaak gaf eerst een overzicht van de ontwikke ling der gasfabrieken in Nederland, waaruit bleek, dat het aantal fabrie ken (200 in 1920) tot 131 (1949) is teruggelopen en dat, zowel door de Staatsmijnen als door de Hoogovens, reeds centraliserende maatregelen zijn genomen. Een ingrijpende cen tralisatie lag dus voor de hand, al was spr. verheugd, dat de Leidse gas fabriek behouden kon blijven. Wanneer de B.P.M. uitvalt, kan het buizennet (8 duims) ook gebruikt worden voor ander gas, dus voor on derlinge uitwisseling tussen de zes gemeenten. In de Algemene Raad van het Lichaam zullen vier Leidse Raadsleden benoemd worden, waar onder een wethouder, die tevens in het College van Beheer zal zitten. De financiële consequenties van de kraakgaslevering zullen voor Leiden een netto voordeel zijn van 50.000 per jaar. De gasprijs blijft los van het Lichaam en kan dus per gemeen te bepaald worden, terwijl de kwali teit niet minder zal worden. De B.P. M. heeft weliswaar een monopolie positie, maar zal voorzichtig zijn van wege de grote investeringen. Verbouwing van Nutsgebouw. Tot lid van de Commissie van Ad vies in Culturele Zaken (vacature- mr. P. C. Witte) werd gekozen ir. H. van Oerle. Aan de Opleidings school voor U.L.O. Maresingel wer den benoemd de heer J. W. Louwe te Leiden en mej. I. A. R. Magé te Leiden. Voor verbetering van het stedelijk museum „De Lakenhal" werd 12.000 beschikbaar gesteld en voor het ver bouwen en inrichten van het Nuts gebouw aan de Steenschuur voor de Dienst voor Sociale Zaken werd 192.000.uitgetrokken, nadat de heer Van Dijk (K.V.P.) gevraagd had of een afschrijving ir tien jaar niet wat te snel was, temeer daar door dergelijke grote afschrijvingen de begroting in nóg wankeler positie gebracht wordt. Weth. Jongeleen wil de voor een oud gebouw geen langere, termijn en weth. v. d. Kwaak voegde er in tweede instantie aan toe, dat het geld grotendeels gebruikt moet worden voor achterstallig onderhoud, niet voor restauratie, zodat het een oud gebouw blijft, dat zo kort moge lijk op de begroting moet drukken, om speling te laten voor andere gro te werken. Na een geheime zitting werd dr. Etmans benoemd tot leraar in de klassieke talen aan het Gymnasium. De Trekvlietbrug. Ook het voorstel f 7.560.500 uit te trekken voor de bouw van een Trek vlietbrug, ter ontsluiting van het nieuwe industrieterrein Zuid-West, ontlokte enige opmerkingen. De heer Goslings (P. v. d. A.) had veel waar dering voor de behandeling Van deze moeilijke kwestie. De heer Aalders RIJNSATERWOUDE Zilveren boerderij Op 1 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Hugo Heins in dienst kwam als boerenarbeider op het bedrijf van de heer J. Hartveld- Dit veehoudersbedrijf staat vol gende week wel bijzonder in het te ken van het zilver, want op 1 Mei 1927 betrok de heer Hartveld de boerderij en tevens vieren hij en zijn vrouw op die dag hun zilveren huwe lijksfeest. Huug, zoals de jubilaris door jong en oud genoemd wordt, staat bekend als een bijzonder plichtsgetrouw en ijverige arbeider. Tussen het gezin van de veehouder en de knecht is dan ook 'n hechte band ontstaan en niemand kan zich dit bedrijf indenken zonder Huug. Als bijzonderheid kunnen we ver melden, dat hij in de 25 jaren geen enkele dag wegens ziekte zijn werk heeft verzuimd. Aanstaande Donder dag zal het de zilveren jubilaris ze ker niet aan belangstelling ontbreken. HAZERSWOUDE (H. R.) DRIE-JARIG MEISJE AANGEREDEN. Gistermiddag is het drie-jarig doch tertje van J. v. d. Zon door een luxe auto aangereden. De heer v. d. Zon, die van zijn werk naar huis kwam, liep op het rijwiel pad. Het dochtertje stak de weg over, om haar vader te halen. Een luxe auto kwam vanuit de richting Alphen a. d. Rijn. De chauffeur kon een aan rijding niet voorkomen. Het slacht offer is met een gebroken duim en een ontveld gezichtje naar het zieken huis gebracht, waar het, na geholpen te zijn, weer naar huis terug kon keren. HAZERSWOUDE (Gr.} „Hub-Fra-Mic" 1952. Op Konin ginnedag a.s. om 2 uur zal op het St. Bernardus-terrein wederom de jaar lijkse sportmiddag gehouden worden tussen de St. Hubertustroep uit onze parochie, de St. Fransciscustroep uit Leiden en de St. Michaëltroep uit 't Zwaantje. Opnieuw zal er sportief gestreden worden om het wissel-vaantje, dat verleden jaar door de Leidse verken ners werd gewonnen. Begonnen wordt met diverse spelen o.a. hoogspringen, estafette, sprietlo- pen, 800 m. e.d., waarna de voetbal wedstrijden volgen. Na afloop vindt dan een gezamenlijk broodmaal plaats op „Boys Dream". Direct na het Lof komen de troepen opnieuw samén om met een gezellig kampvuur de „Hub-Fra-Mic" 1952 te sluiten. TER AAR Prijsuitreiking dam- cn schaak kampioenschap Door de dam- en schaakvereniging „Nooit Gedacht" te Ter Aar, werd een feestavond gege ven in café „Centrum" te Aardam, in verband met de prijsuitreiking bij het kampioenschap van Ter Aar. Toen de voorz., de heer A. v. Streek opende, was de za"al geheel bezet. Een gezelschap zorgde deze avond voor de nodige afwisseling en de heer Brunt uit Woubrugge, nam het humoristische gedeelte voor zijn rekening. Burgemeester Hogenboom van Ter Aar, reikte de prijzen uit aan de kampioenen. De heer W. v. d. Starre te Aardam, is bij de dammers kampioen van Ter Aar geworden. Voor deze prestatie mocht hij een prachtige wisselbeker in ontvangst nemen. De heer H. C. A. Broer ein digde als tweede en de heer A. Groen in 't Woud te Papenveer als derde. Beide heren kregen een medaille. De heer J. de Groot uit Nieuwveen werd bij de schakers kampioen. Oók deze speler mocht een wisselbeker in ontvangst nemen. De heer S. v. d. Jagt te Langeraar, eindigde hier als tweede en de heer B. Rietveld te Aardam als derde. Ook voor ieder van hen was een medaille beschik baar gesteld. ZOETERWOUDE Bromfietser met auto in botsing Hedenmorgen te zeven uur kwam de heer A. Colijn, op een bromfiets gezeten, vanaf het erf van Jos. v. d. Kolk op de Dorpstraat, rijden, terwijl de luxe auto van de heer P. B. G„ uit de riching Leiden kwam. Er ontstond een ernstige botsing. De heer Colijn werd in bewusteloze toestand naar zijn woning gebracht, waarna, op advies van dr. Kortm'ann, de E.H.D. uit Leiden de aangeredene, die ver moedelijk 'n sleutelbeenfractuur hebt opgelopen, naar het ziekenhuis te Leiden vervoerde. (K.V.P.) wilde weten, waarom de bovenbouw wel en de rest niet on derhands wordt aanbesteed. De heer Knetsch (prot. chr.) vroeg of het wel nodig was een beweegbare brug te bouwen. De heer Woudstra (prot. chr.) had evenals de heer Goslings veel waardering voor B. en W. en de heer van Weizen (C.P.N.) wilde weten waarom het plan tussentijds gewijzigd was. Weth. Jongeleen deelde mede, dat de bovenbouw van dergelijke brug gen altijd onderhands wordt aanbe steed, omdat men een dergelijk werk niet in handen wil zien van een aan nemer, die zo iets voor het eerst doet. Het is een vertrouwenszaak! Overi gens zullen ook Leidse aannemers hiervoor uitgenodigd worden. De be weegbare brug dient weliswaar slechts voor één industrie, maar een zeer belangrijke: de Hollandse Con- structiewerkplaatsene die al hun aan voer per schip krijgen. Aangenomen. Hamerpunten. De volgende voorstellen gingen zonder op- of aanmerkingen onder de hamer door: 13.650 voor aanikoop van grond nabij de school aan het Schuttersveld; verlenging van de huur van woning Utrechtse Veer 9 aan de heer J. Boter voor 460.per jaar; verlenging van de pacht der Stadsgehoorzaal-buffetten aan de heer W. F. van Ingen Schenau Jr. voor ƒ4.200.per jaar; verpachting van wei- en teelland in 1952, verlen ging van ondershandse verpachting van handbaggerwerk voor drie jaar aan J. Kuyf te Leiden, onder betaling door de gemeente van 19.200 per jaar, en oninbaarverklaring van ont vangsten 1950, groot ƒ7.219.52. Tenslotte hechtte dc Raad zijn goedkeuring aan het voorstel tot in stelling van een Woensdagse markt voor aardappelen, fruit, groente en bloemen, waarna de voorzitter mede deelde, dat de Woensdagse markt in het vervolg een algemene markt zal worden, precies eender als de Za terdagse markt, met dit verschil, dat op de Woensdagse markt alleen Leid se kooplieden een standplaats zullen mogen innemen. Aan het einde van de vergadering hield de heer Boezaard (C.P.N.) een interpellatie óver de speeltuinen in Leiden, waarin hij wees op enige slechte toestanden en vroeg om in richting van een speeltuin aan de Herengracht. Weth. Jongeleen be aamde, dat enige tijdelijke speelplaat sen niet voldoen aan de eisen, die men aan permanente speelgelegen- heden mag stellen, maar meende, dat de Gemeente aan tijdelijke ruimten geen grote kosten kan maken. Het plan voor een tuin in de Rodenbur gerpolder is vergevorderd en het plan Morsweg ligt te wachten op financiën. De heer vap Weizen (C.P.N.) meen de bij B. en W. een zekere zelfgenoeg zaamheid te bespeuren over het reeds bereikte op speeltuingebied. Er dient echter nog veel meer gedaan te wor den. De heer Van Dijk (K.V.P.) merkte op, dat er een tendenz te be speuren is om alles aan anderen over te laten; ook de ouders zelf hebben een taak in de opvoeding van de jeugd. Zowel weth. Jongeleen als weth Van Schaik bestreed fel de uit lating van de heer Van Weizen. Ook de voorzitter voegde er aan toe, dat er voor de ouders nog een taak over moet blijven. Rondvraag. Bij de rondvraag wees de heer Eist- geest (prot. chr.) op de verkeerssitua tie bij de Wilhelminabrug, waar uit Utrecht komende auto's niet linksaf kunnen slaan- als de brug gesloten geweest is en uit de richting Leiden een lange file te wachten staat. Weth. Jongeleen deelde mede, dat er een onderzoek was ingesteld en dat de situatie niet zo erg is als men soms doet voorkomen. Desalniettemin zal contact met provinciale instanties op genomen worden om maatregelen' te beramen. De heer Kortmann (K.V.P.) wees op de verkeersmoeilijkheden bij de Boerhaavelaan. De buschauffeurs houden zich absoluut niet aan de ver keersregels. Spr. wenste meer toe zicht van de politie. De voorzitter zegde toe de zaak te onderzoeken. De heer Kortmann wees ook op het gevaar van de televisie-voorstellingen wanneer er veel publiek op straat staat, waardoor het verkeer belem merd wordt. LEIDSE SMALFILMLIGA. Interessante filmavond. De Leidse smalfilmliga hield gis teravond haar maandelijkse club avond in „In den Vergulden Turk". Er was een grote opkomst der leden. Het clublid, de heer Van Hasselt, vertoonde allereerst zijn trouwfilm en daarna zijn huwelijksreisfilm naar Corsica. Van dit eiland kregen zij door de prachtige opnamen een goe de indruk. De heer Van Meurs draai de hierna zijn reisfilm naar stuw dammen in Duitsland, Zwitserland en Frankrijk, welke hij met een aantal Delftse studiegenoten gemaakt had. De leden, die al zoveel over de groot ste stuwdam van Europa, welke in Tignes gebouwd wordt, gelezen had den, kregen nu mede door de toelich ting een duidelijke indruk van de be tekenis van deze dam. Prachtige op namen lieten blijken dat de heer v. Meurs er zijn mag als amateurfil mer. Na de pauze draaide de heer Klei- brink voor de tweede maal zijn ge kleurde film „De Zee" en weer op nieuw genoten allen van de zo goed geslaagde opnamen. Met een Keuken hoffilm eveneens van de heer Klei- brink benevens de kleurenfilm van Lente en Herfst werd deze pret tige clubavond besloten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2