NAAISTERS Prof. dr. J. v. d. Hoeve na een noodlottig ongeval overleden Eerste zeepkistenrace in Leiden werd groot succes MEDEDELING. Vleeswarenbedrijf Arnold Bergers Vereniging „Koninginnedag" rn VERENIGINGS DRUKWERK Zaterdagmiddag om een uur heeft rich op de Rijnsburgerweg een ern stig ongeval voorgedaan, dat aan de 74-jarige prof. dr. J. v. d. Hoeve, oud-hoogleraar in de oogheelkunde aan de Leidse Universiteit, het leven heeft gekost. Prof. v. d. Hoeve stak zonder op het verkeer te letten te genover zijn huis de weg over. Uit de richting Oegstgeest naderde een autobus, die door de oud-hoogleraar te Iaat werd opgemerkt. Een aanrij ding was onvermijdelijk, aangezien prof. v. d. Hoeve zeer slecht ter been was. Ernstig verminkt werd hij naar het Acad. Ziekenhuis gebracht, waar hij een uur later overleed. Jan van der Hoeve werd op 13 April 1878 te Santpqort geboren. Hij doorliep de H.B.S. te Haarlem en studeerde van 1894 tot 1901 aan de Leidse Universiteit. Na het behalen van zijn arts-examen vertrok hij naar Bern, om daar in 1902 te pro moveren op het proefschrift ^„Bei- trage zur Lehre vom Schielen". Tot 1905 was dr. v. d. Hoeve als assis tent verbonden aan de kliniek voor oogheelkunde te Leiden, waarna hij acht jaar dienst deed als officier van gezondheid. In 1913 volgde zijn be noeming tot hoogleraar in de oog heelkunde te Groningen, welk ambt hij aanvaardde met een inaugurale rede „De oogheelkunde in velband met andere delen der medische we tenschap". Zes jaar later werd prof. v. d. Hoeve in hetzelfde ambt te Leiden benoemd, bij de aanvaarding waarvan hij sprak over „De tegen woordige stand der oogheelkunde." Prof. v. d. Hoeve was een eminent geleerde en genoot een wereldver maardheid. Reeds in 1923 werd hij benoemd tot lid van de Academie van Wetenschappen, waarvan de af deling Natuurkunde hem in 1932 als voorzitter niocht begroeten. Zijn grote verdiensten werden meerdere malen door hoge onderscheidingen erkend. Zo was prof. v. d. Hoeve Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, officier in de Kroon orde van België en commandeur in de Orde van Leopold n. Bij zijn af scheid van de Leidse Universiteit in 1949 werd hij benoemd tot groot officier in de Orde van Oranje Nas sau. Hij was bovendien ere-doctor in de rechten van Edinburgh en eredoctor in de geneeskunde van Heidelberg. Prof. v. d. Hoeve heeft veel gepu bliceerd, vooral in buitenlandse tijd schriften. Zeer bekend is zijn artikel „Schiel-operationen" in het „Hand- buch der Gesammte Augenheilkun- de" van 1922. Prof. dr. J. de Zwaan 40 jaar hoogleraar Zwaan in 1929 naar Leiden terug, om het ambt te aanvaarden van ge woon hoogleraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de geschiedenis der oud-christelijke let terkunde, hetgeen plaats vond met het uitspreken van een rede getiteld: „Het Christusgetuigenis van Pau- lus". Tijdens zijn verblijf in Groningen was Prof. De Zwaan lid van de Ge meenteraad van Groningen en lid van de Provinciale Staten van Gro ningen, terwijl hij sedert 1932 lid is van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal. Hij is lid van het hoofdbe stuur der Chr. Historische Unie. In 1926 nam Prof. De Zwaan zit ting in de commissie, gevormd voor de uitgave van de nieuwe bijbelver taling, tot de definitieve verschij ning in 1952. Jeugdige coureurs in actie Op 1 Mei a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat prof. dr J. de Zwaan zijn ambt als buitengewoon hoogleraar in de Theologie aan de Leidse Universiteit aanvaardde met een rede over „De betekenis der his torische studie van het Oostersch- Grielcsch Christendom." Prof. De Zwaan werd in 1884 te 's-Gravenhage geboren. Na zijn gymnasiale opleiding aldaar studeer de hij aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de theologie en promo veerde (cum laude) op 31 Maart 1909 op een proefschrift over „n Petrus en Judas, textuitgave met in leidende studiën en textueelen com mentaar". Na een ambtsvervulling als pre dikant te Heemse en Baambrugge volgde reeds in 1912 zijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit, om onderwijs te geven in het Grieks-Oosters Chris tendom. Op 13 Februari 1914 werd prof. De Zwaan door de Groningse Uni versiteit tot gewoon hoogleraar be noemd, Daarna keerde prof. De Spannende races met „levende motoren" Het superieure glimlachje, waarmee Enzo Spadon in de eerste ronde als eerste door de finish ging, liet geen enkele twijfel over aan zijn aspira ties. Dat glimlachje bleef in alle ron den, die hij won, en toen hij ook in de halve finale als eerste over de streep ging, schalde er een juich kreet over het terrein, die alle lawaai overstemde. De kleine Tinus Wessel- man zat ondertussen met een verbe ten gezichtje naar z'n laatste concur- Enzo Spadon met Eric Binsbergen (links) en Tinus Wesselman met Bobbes Slingerland (rechts) aan de start voor de finale om het kampioen schap in de zeepkistenrace voor jon gens van 10 en 11 jaar. (Foto: „De Leidse Courant"). rent te kijken. Toen werd het sein gegeven voor de finale. De „levende motoren" liepen het vuur uit hun schoenen en gaven elkaar geen cen timeter prijs. In het laatste rechte stuk - echter liep Enzo uit, maar te recht diskwalificeerde de jury deze rit wegens een schuldloos op elkaar rijden van beide wagens. Opnieuw moest er gestart worden, opnieuw vlogen de wagens weg, opnieuw een race waarin het ging om centimeters. In het laatste stuk reden beiden weer gelijk. Maar toen begaf plotseling de motor van Tinus Wesselman het; Bobbes Slingerland kon niet meer. Alleen reed Enzo Spadon over de eindstreep. Kampioen! Hij was te be duusd mo te lachenHijgend kwam de medewinnaar, gangmaker Eric Binsbergen, achter hem aan hollen. Dat was het inde van een span nende wedstrijd voor jongens van 10 en 11 jaar in zeepkisten. Iedere „ploeg" bestond uit twee „man", een bestuurder en een gangmaker. Onder de laatste moet men de jongen ver staan, die het wagentje duwde over het honderd meter lange parcours (in de vorm van een 8) en die aan het einde nog een flinke zet gaf, zodat de bestuurder zelf de kist op wielen over de tien meter verder gelegen fi- nish-lijn kon brengen. De andere race, voor jongens van 12 tot 14 jaar, was niet minder span nend én het zenuwachtige „douwe- joh", waarmee Tymen Meyer z'n gangmaker Jan van Straten in de laatste bocht aanvuurde, tekende de intense spanning waarmede in deze „klasse" de finale verreden werd. Even later was het een dolgelukkige Tymen Meyer, die z'n motorkap en stofbril afzette, om als winnaar met Jan van Straten de lauwerkrans in ontvangst te nemenr Zo reden aan het einde twee dol gelukkige tweetallen, omstuwd door honderden jongens hun ererondje, toegejuicht door een grote menigte, die langs de kant deze sensatie voor Leiden bijwoonde. Reportage van Leo Pagano. Het garage-bedrijf Devilee aan de Haagweg organiseerde Zaterdagmid dag deze zeepkisten-race ter gelegen heid van het a.s. Koninginnefeest, on der auspiciën van de Ver. „Koningin nedag", op het terrein van de Nieuwe Beestermarkt. Ongeveer 60 ploegen verschenen aan de start, verdeeld in twee klassen, nadat zij, voorafgegaan door de St. Paulusband, door de stad getrokken waren. Leo Pagano, de be kende sportreporter van de K.R.O., stond achter de microfoon, leidde de wedstrijd en voorzag de races van toepasselijk commentaar. Er werd gereden met vier ploegen tegelijk. De winnende ploegen kwa men in de volgende ronde. Zo bleven er in beide afdelingen tenslotte vier winnaars over, die twee aan twee de halve finales reden, waarvan de winnaars uiteindelijk tegen elkaar om de beslissing reden. Zo nu en dan reed er een uit de bocht, met het gevolg, dat de anderen er prompt bovenop reden tot een bij na onontwarbare kluwen van benen en wielen. Elders vloog een wiel van de wagen af of stuurde een jongen z'n wagen in de ketting, die langs het parcours gespannen was. Gelukkig liep alles zonder ongelukken af, zo dat de vreugde, die zich na afloop naar het terras van 't Schuttershof aan de Steenstraat verplaatste, onver deeld groot kon zijn. Daar reikte de heer N. Reizevoort namens de orga niserende firma de mooie prijzen uit. De wedstrijden werden opgeluisterd door de R.K. Harmonie en trokken zeer veel belangstelling. De prijswinnaars. Jongens van 10 en 11 jaar: le prijs Enzo Spadon en Eric Binsbergen (horloges), 2e. Tinus Wesselman en Bobbes Slingerland (voetbalschoe nen), 3e.Guus Zandbergen en Har Meyer (voetballen), 4e. Fred Blom en Joop Blom (voetbalkousen). Jongens van 12 tot 14 jaar: le prijs Tymen Meyer en Jan van Stra ten (fietsen), 2e. Dick de Roode en Dries van der Putten (voetbalschoe nen), 3e. Herman van der Geer en Jan van Tongeren (voetballen), 4e. Wim Uphoff en Aart Kapaan (voet balkousen). BROMFIETS EN RIJWIELTOCHTEN In tegenstelling tot de zeepkisten race, was Zaterdagmiddag de deelna me aan de bromfiets- en rijwieltoch- ten maar zeer matig. Slechts 14 „brommers" en 35 wielrijders ver schenen op het Burchtplein aan de start. Dank zij de goede zorgen van de Vereniging „Koninginnedag" was een aantrekkelijke route uitgestip peld, welke voor de bromfietsers ging over Oegstgeest, Noordwijk, Katwijk, Wassenaar, Leidschendam en Voor schoten; een afstand van 65 km. De wielrijders, die 35 km. moesten ped delen, kregen hun route uitgestip peld over Oegstgeest, Noordwijk, Katwijk, Wassenaar en Haagse Schouw. Aangezien aan deze tochten het wedstrijdelement ontbrak, wer den geen prijzen uitgereikt voor de beste prestaties. Slechts zij, die alle contftoleposten hadden weten te vin den en uiteraard de route uitreden en dat waren allen kregen een her inneringsmedaille. Bovendien ontvin gen de oudste en jongste deelnemer en hij of zij, die het verste kwam, een extra prijs. Als oudste deelnemer kwam hiervoor in aanmerking de heer K. Mokkenstorm uit Rijnsater- woude (54 jaar), berijder van een bromfiets; de jongste wielrijder was Henk van Hooidonk uit Leiden (12 jaar). Het verst kwam de heer P. Vossepoel uit Nieuwveen, die de tocht per fiets uitreed. Zonder onder scheid was het enthousiasme onder de deelnemers groot. Men had, zo was 't oordeel, een fijne middag gehad en een prachtige tocht gehad. De vice- voorzitter van de vereniging „Konin ginnedag" de heer L. Questroo, sprak een woord van dank en reikte de bij zondere prijzen uit. 1927 1952 7 5 Od 18 Mei a s. hopen onze Oudei's 2 A. P. v. d. POEL I i en i A. C. C. v. d. POEL— 6 v. d. GEEST hun zilveren Huwelijks- [feest te vieren. 1 Tot hun intentie wordt 2 de 14e Mei 's morgens om 9.15 uur een H. Mis t opgedragen in de paro-2 chiekerk St. Bavo te 7 J Oud-Ade. J i Jan - Koos 2 Kees en verloofde 7 iAad - Theo - Jaques Annie - Chris Dammie - Siem Piet - Corry - Rietje 2 Leo - Benny Tonny i Gelegenheid tot felici- teren Zondag 1'8 Mei 2 van 24 uur nam. aan de „Blankenhoeve". Oud-Ade. 28 April 1952 2 Doet op 30 April Uw inkopen voor 12 uur Voor direct gevraagd R.K. Bakkersleerling of aankomend Bediende. Intern. Br. onder no. 9621 bureau van dit blad. Mevrouw Hannema, Prins Hendriklaan 4, Oegstgeest. Tel. 24868, zoekt wegens Huwelijk der tegenwoordi ge tegen Juni of eerder een beschaafde Hulp in de huishouding v. d. en n. Aanmelden: 's avonds na 7 uur. 9622 te koop, direct te aanvaar den, staande aan het Kerk- pad te Langeraar. Te bevr. bij: JOH. AKERBOOM, Langeraar 154, Tel. 7. GEVRAAGD <2* Net R. K. kosthuis ge zocht voor Heer alleen, omgeving Leiden, liefst met huiselijk verkeer. Br onder no. 3330 bureau van dit blad. Tegen hoge prijs ter overname gevraagd mah. houten ovale theestoof met koperen banden en wit melkglazen of kristallen theedoosje. Br. onder no 3320 bur. van dit blad. tg Te koop gevraagd 4 of 6 mahonie houten stoelen met lof of snijwerk of en kele armstoelen. Br. onder no. 3319 bur. van dit blad. 2* Te koop gevraagd een stenen kip als schaal, te vens 2 kristallën compots of gemberpotten. Br. onder no. 3318 bur. v. d. blad. Dank zij het onbegrijpelijk vlugge optreden van de Leidse Brandweer j.l. Zaterdagavond is de brand in onze afdeling worstmakerij en rokerij zeer goed afgelopen. Ons bedrijf gaat gewoon door! HAARLEMMERSTRAAT 216, TEL. 20392. Hartogs Co., Leiden heeft plaats voor enige geroutineerde met atelier ervaring. Aanmelden Hoge Rijndijk 86-88 Maison de Blanc, Nieuwe Rijn 36 Fa. C. Doncker, Breestraat 1 59 Fa. Meijers, Haarlemmerstr. 96-98-100 Fa. We Pe, Gangetje 4 Fa. Abelman, de Zwijgerl. 2, Oegstg. Ons 'depöt bij de Fa. van Cleef, Haarlemmerstraat is OPGEHEVEN. Woensdag 30 April: I Oranjewandeltochten. Start 121 uur „Den Burcht". Voor de deelnemers fraaie prijzen en medailles. I Kindercircus „Elleboog" uit Amsterdam. Gehoorzaal 2 uur en 4.30 uur. 30 artisten, vele Clowns. Plaatsen: 0.300.500.75. 12.30 uur: Voetbalwedstrijd Leidse Hout. Ned. Mil. elftalLeids elftal. Vooraf Wiel- ren-demonstraties. Plaatsen: 0.300.50- 0.75 i 8 uur: Feestavond Gehoorzaal. Vrolijke Kunst I Adrie y. Oorschot. Plaatsen 1.50 Ziet raambiljetten. In vele winkels gratis Programmaboekjes. Adverteert in dit blad UmmmCoster jubileert Op 1 Mei zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Heer E. J. OOSTER verbonden werd aan de toen reeds 50 jaar oude zaak, die toén „DE BLAUWE DRUIF" heette, doch die thans zijn naam draagt. De zaak, die zo grote bekendheid geniet in Leiden en omgeving als het adres voor allen, die iets goeds weten te waarderen, want niet voor niets zegt men: „Ummm.van COSTER!" Dankbaar voor deze appreciatie kan ons jubi leum niets anders betekenen dan feest voor onze afnemers Daarom arrangeren wij straks en gedurende een week een feestelijke ontvangst en daarnaast doen wij U een jubileum-aaanbod dat zeker in de smaak zal vallen. Nadere bij zonderheden volgen. WIJNEN GEDISTILLEERD STEENSTRAAT TELEF. 21361 NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. Met ingang van 1 Mei 1952 zullen de TARIEVEN geldende voor de tramlijnen: AmsterdamVolendam, ZandvoortAmsterdam, 's-Gravenhage—Leiden—Katwijk/Noordwijk worden VERHOOGD. (Pr ij zenbeschikking A.4/035443 d.d. 23 April 1952). Raadpleeg de aankondigingen in de tramrijtuigen. PERSONEEL S* Biedt zich aan R. K. brood- en banketbakkers- bediende, 25 jaar, liefst waar veel banketbakkerij- werk is. Ook genegen klei ne wijk te bedienen. Br. onder no. 329'8 bureau van dit blad. Gevraagd een net R.K. Meisje, leeftijd pl.m. 15 j. Zich aan te melden: Thor- beckestraat 52, 9623 fZ Net meisje gevraagd, leeftijd 16—18 jaar, om opgeleid te worden tot serveerster van 123 uur en van 58 uur Zondags vrij. Aanmelden van 12—3 uur of na 8 uur. Lunch room Maison Bernsen, Breestraat 157. Leiden. S1 Net meisje gevr. in ge zin met schoolgaande kin deren, leeftijd 2030 jaar, huiselijk verkeer, prettige werkkring. Hulp voor ruw werk aanwezig. Aanm schriftelijk of tel. of des avonds na 7 uur mevr. A. Saveniie. Daal en Bergse- laan 90. Den Haag, tele foon 338923. 3323 3? Er biedt zich aan nette R. K. Juffrouw. 37 jaar, als huishoudster, liefst in een moederloos gezin, paar kinderen geen bezwaar. Br. onder no. 3329 bureau van dit blad. 3? Net meisje gevraagd voor de dag van 8 30 tot 5 uur. Aanmelden: mevrouw Perquin, Plantsoen 53. 9627 Gevraagd nette kappers leerling J. L. van Rhoon, Zuideinde 44, Roelofarends veen, tel. 296. 3315 AANGEBODEN S? Te koop aangeboden gekantrecht Amerik. eiken en grenen plankhout. Aan- revaarstraat 31, Leiden. 2* Aangeboden: Tomaten- en Salviaplanten voor kas en buiten. P. J. Ruijgrok, Kerkweg 17, Voorhout. Kuikens! kuikens! 10 cent p. stuk met kansen van een hennetje. (Gesex- te Haantjes). Laatste week Haast u! Afname 25 stuks franco per Bode. Broederij Groeneveld. Opfokbedrijf, Rijkserk. 15386. Valk Bou- manweg, Telef. 25590. 3295 Gevraagd flink meisie voor dag of dag en nacht v. g. g. v.. zelfstandig kun nende werken. Varkevisser Oude Vink bij Leiden, Tel 21160. 3316 Grote inboedel aange kocht. Komt U kijken of er iets vooï U bij is? Te veel om op te noemen. Pluym en Zn., koopt inboedels, ook zolderopruimingen, Hogewoerd Tel. 21266. 2? Te koop N. S. U. mo torrijwiel 250 c.c., voet schakeling. Te bevragen Kerkweg 39, Ter Aar. 2' Te koop aangeboden trouwjapon, maat 42. met sleep, onderjurk en sluier van 3 meter. P. de Winter, Haven 16a. Leiden. 3328 Rijwielen in prijzen van af 20.dames en heren alsmede 1 kleine platte bak fiets en gesloten wagen veer bakker of kruidenier. Adres: Muidei-, Vliet N.Z. 71. Rijnsburg.9596 3? Aangeboden pracht Sin ger handnaaimachine, zon der gebreken. Na 7 uur des avonds, Herenstraat no. 23, Leiden. 3317 Aangeboden: 1000 M3. prima zwarte .grond, te le veren in schuit of op plaats van bestemming. Te bevr". Tel. 7544 of 7846, Sassen- heim. 9606 3? Te koop: jonge poot- bare bloemkoolplanten. soort „Alpha", en een maal verspeende en poot- bare tomatenplanten, bij A. C Hoogervorst, Langeraar 127, Tel. 68. 9594 2* Keukenbuffet. Inboe del wegens vertrek, waar bij prima eiken moderne schriifbureau's. dressoirs, uittrektafels, stoelen, lin nenkasten, wascommodes, ledikanten, spiralen, tafel- mangel. Vanouds vakkun dig adres enz.; A J. Hart- wi.jk, Burchtstee? 4, Nieu we Beestenmarkt 79. telef. 24013—26627. Ook inruilen, herstellen. 3324 TE HUUR 3? Te huur zaal voor brui loften en partijen, met gebruik van vrije keuken, servies enz. alle consump tie kan worden medege bracht. Zeer billijke zaal- huur. A. de Groot, Plan tage 2, Tel. 26820. Be spreek vroegtijdig. 3314 3? Bromfietsenverhuur c.v.. 50 stuks. Solex, Avros, Tandem. (Voor Zondag, Zaterdagavond halen van 911 uur). Zondags ge sloten. Gratis verzekerd. T. v d. Sluis, Zeemanlaan 39. Tel. 26281 (Halte Pro- fessorenwijk)8647 DIVERSEN 3? Gediplomeerd boek houder, prima referentiën, heeft nog vrije tijd be schikbaar voor het inrich ten en 'bijhouden van boek houdingen en/of het ver richten van typwerk aan huis. Br. onder no. 3322 bu reau van dit blad. TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt 1.50. uisluitend tegen contante of taling. Engels. Sluit U aan bij groepje van 4 (beginners of gevorderden). Twee uur mondeling les per week van Engelse dame of leraar Engels M.O. voor 5 per maand. Speciale emigran- tenlessen Lage Rijndijk 55, Tel. 31151. 3301 S? Grasmaaien! Zeisen grasmachines, hooivorken, touwwerk, golfplaten, melkgereedschap kippen gaas, asfalt, harm, gaas, horregaas, prikkeldraad, bascules, gewichten, var kenstroggen, veevoeder- fornuizen, enz.; galvanise ren, vertinnen. Werkelijk voordelig. Geen bluf. Van ouds A J. Hartwijk, Nieu we Beestenmarkt 79, tel. 26627—24013. 3? Veiling van meubilaire andere goederen op Woensdagavond 7 Mei 7 uur. Hooglandse Kerkgr. 42. Gelegenheid tot in breng onder tel. 21876. Af halen van uw goederen gratis. Veilinghouder Clip- pel. 9630 3? (Zonder vooruitbeta ling). Zo van de fabriek Dames- en Herenrijwie len. wandel, en kinderwa gens vanaf 3 p. week, di rect leverbaar in alle prij zen. Solide mensen vragen reizigersbezoek. Br. onder no. 3326 bureau van dit bl. 0? Naaimachine defect? Reparatie direct bij u aan huis, goedkoop en ondeï garantie. Voor gebruikte machines betalen wij een goede prijs. Naaimachine Service j. B. H. Sehoots Rijnsburgerweg 29B, Tel. 26664, Leiden. 3327 Amerikaans Oranjefeest! "Woensdag Koninginsver jaardag. Juist na baar terug keer uit Amerika, is er een gezellig Oranjefeest, met Amerikaanse attracties. Zorg dat U erbij is. Leiden 8 uur, H. Kerkgracht 48 -)C Nieuwveen )f 8 uur, Zaal Leliveld Zoetermeer -^C 8 uur, Ver. Gebouw )f- Privégroepje )f- Dansles beginners Aanvang Woensdag 7 Me. American Square Modern Iets voor U Goed dansen léért U. dat garandeert U) •Dansschool voor Katholieken LANGEBRUG 6a LEIDEN TELEFOON 26954 3? Aannemen is een hoog feest! Laat als aandenken een mooie foto maken! De kinderfotografe maakt drie verschillende briefkaart foto's voor 3.75. Studio Koopman, Hooigracht 96, Telefoon 31701. 3249 vensmoeilijkheden. •2T Kuikens! Kuikens! 10 cent pe? stuk, met kansen van een hennetje. Haast U! haast U! nog één week én het is weer verplicht slui ten der Broederijen Broe derij Groeneveld Opfokbe drijf Rijkserk. 14386. Valk Boumanweg. Tel. 25590. 2* Raadgevend en Bemid delingskantoor K. W. Wijk, gepens. Inspect, van Po litie. Thorbeckestraat not 78. Leiden. Telef. 22503 Maakt op: Verzoekschrif ten. Requesten Schuldbe kentenissen;! Behandelt Huurwetzaken. Behandelt strikt vertrouwelijk, le- als: programma's reglementen convocaties biuetten n.v. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32. LEIDEN

Leidse Courant | 1952 | | pagina 4