„La Senora di Fatima" Candidatenlijsten van K. V. P. voor Tweede Kamerverkiezing Opkoper van paardestaartenhaar aangehouden Jimte GOLF Zij rookten en praatten er lustig op los Eric Pommer licht nieuwe film toe Contactdag van Kath. jongeren in het H.B.G. gebouw te Lisse Kostelijk toneelstuk besloot de dag Slump,a Matflató verslaat.... een mug MAANDAG 28 APRIL 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Kring Groningen, Leeuwarden, Assen en Zwolle. Bij een fractie van 32 leden in een Kamer van 100 leden worden op de ze lijst 3 zetels verwacht. Bij een fractie van 48 leden in een Kamer van 150 leden worden op de ze lijst 4 zetels verwacht. 1. Prof. Mr C. P. M. Romme; 2. B. A A. Engelbertink; 3. Mej. Dr A, de Waal; 4. Mr E. G. M. Rooi vink; 5. Pater Prof. Dr L. J. C. Beaufort, O.F.M.; 6. Mej. Mr Dr J. C. H. H. de Vink; 7. Tj. de Jong; 8. G. J. Steg- fink; 9. B. H. Hemmer; 10. A. F. A. Dostermeijer; 11. J. B. Hemel; 12. Ir A, B. Schopman; 13. Drs M, P. v. Buytenen; 14. G. A. v. Pickartz; 15. Mr J. F. M. v. Wegen; 16. Mr J. L. M. Niers; 17, B. Smeding; 18. Mr. L, M. N. Schweitzer, Kring ArnhemNijmegen. Bij een fractie van 32 leden in een Kamgr van 100 leden worden op de- te lijst 4 zetels verwacht. Bij een fractie van 48 leden in een Kamer van 150 leden worden op de- te lijst 5 zetels verwacht. 1. Mej. Dr M. A. M. Klompé; 2. Mr J. M. L. Th. Cals; 3. Drs M. M. A. A. lanssen; 4. J. H, W. v. Koeverden; 5. Mr J. J. de Haas; 6. B. Verhoeven; f. J. Zwanikken; 8. Dr Ir H. B, M. v. Dinther; 9. H. J. S. v. Haaren; 10. B, A Straatman; 11. Mr A. J. Sweens; 12. J. de Zwart; 13. H. A. J. M. van Koningsbruggen; 14. M. H. Goossens; L5. J. H. H. v. Tongeren; 16. Mr A. J. M. Ned er veen; 17. Mr M. I. P. G. v. rhiel; 18. J. M. A. v. Buggenum. Kring Den Helder Haarlem en Utrecht. Bij een fractie van 32 leden in een Kamer van 100 leden worden op de ze lijst 4 zetels verwacht. Bij een fractie van 48 leden in een Kamer van 150 leden worden op de ze lijst 7 zetels verwacht. 1. Jac. Groen; 2. Dr L. G. Korten- horst; 3. Th. S. J. Hooij; 4. Pater Mag. Dr J. G. Stokman O.F.M.; 5. Ir J. M. A. Penders; 6. Mej. A. H, Nolte; 7. A. C. de Bruyn; 8. N. J. Hooij- schuur; 9. E. P. Clijnck; 10. Mr. P. G. M. Brugman; 11. Mevr. J. A. A. Luyckx-Sleijffer; 12. F. G. v. d. Gun; 13. Ir N. Molenaar; 14. Mr N. L. G. M. Custers; 15. Mr Th. E. E. v. Schaik 16. C. C. Bekkering; 17. W. Stein- metz; 18. C. Hilhorst; 19. Jac. Weel; 20. Drs J. B. J. M. Schiphorst. Kring Leiden, Dordrecht en Middelburg. Bij een fractie van 32 leden in een Kamer yan 100 leden worden op de- ze lijst 3 zetels verwacht. Bij een fractie van 48 leden in een Kamer van 150 leden worden op de ze lijst 4 zetels verwacht. 1. M. P. v. d. Weijden; 2. C. J. v. d. Ploeg; 3. Mr. K. T. M. v. Rijcke- vorsel; 4. J. A. C. M. v. Dongen; 5. A. C. Deerenberg; 6. Mr. A. J. M. de Groot; 7. M. P. A. Meissen; 8. P. S. van Leeuwen; 9. J. Bakker; 10. Drs H. P. M. v. d. Drift; 1-1. L. Duyvestein; 12. B. Funk; 13. W. M. Groffen; 14. F. C, de Hosson; 15. Mr Dr J. J. M. Veraart; 16. J. W. de Vos; 17. L. A. Weeber. Voorlopige opgave: definitieve lijst volgt eerst a.s, Dinsdag, daar nog in drie afdelingen in Zeeland Maandag a.s. wordt gestemd. Kring Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Bij een fractie van 32 leden in een Kamer van 100 leden worden oi de ze lijst 4 zetels verwacht. Bij een fractie van 48 leden in een Kamer van 150 leden worden op ze lijst 6 zetels verwacht. 1. W. J. Andriesscn; 2. Th. D. J, M. Koersen; 3. Dr. A, M. Lucas; 4. Mr F. J. H, Bachg; 5. Th. de Groot; 6, Dr W. J. Schuyt; 7. B. M. Steeman; 8. Dr Mr J. A. M, v. Staaij; 9. Mej, G. Stringa; 10. J. de Wit; 11. Drs J. P. de Heij; 12, Mr J. Mommersteeg; 13. Dr W. J. Dijsselbloem; 14. Drs A. Th. Bogaardt; 15. J. Kortenhorst; 16. L, J. A. v. Doorn; 17. Th. Rossen Jr. Kring Tilburg. Bij een fractie van 32 leden in een Kamer van 100 leden worden op de ze lijst 4 zetels verwacht. Bij een fractie van 48 leden in een Kamer van 150 leden worden op de ze lijst 6 zetels verwacht. 1. P. J. S. Serrarens; 2. J. J. Fens; 3. Chr. J. M. Mol; 4. Ir C. J. v. Meel; 5. Dr W. P. L. M. de Kort; 6. A. de Wolf; 7. R. W. Janssen; 8. P. J. M. Schoonenberg; 9. Mr. Dr L. de Gou; 10. Dr. G. M. Veldkamp; 11. C. W. v. d. Broek; 12. Mevr. A. M. A, van Wesemael-v. Velthoven; 13. F. J. J. Hoogers; 14. Mr C. E. A. M. v. d. Mortel; 15. Mr C. J. A. F. Kuypers; 16. R. H. Suurmeijer; 17. Mr A. J. M. v. Meel; 18. Drs J. M. Aarden; 19. W. R. Casparie. Kring Den Bosch. Bij een fractie van 32 leden in een Kamer van 100 leden worden op de ze lijst 5 zetels verwacht. Bij een fractie van 48 leden in een Kamer van 150 leden worden op de ze lijst 8 zetels verwacht. 1. F. v. Vliet; 2. H. H. v. d. Zan den; 3. Mr. Th. M. J. de Graaf; 4. Mr Dr N. H. L. v. d. Heuvel; 5. Mr P. A. Blaisse; Mr. F. J. v. Thiel; 7. Drs J. F. A. König; 8. B. J. v. Buel; 9. L. A. M. de Bekker; 10, W. Ph. v. Bruns- veh; 11. Drs W. K. N. Schmelzer; 12. H. M. v. Lieshout; 13. J. W. Ho venier; 14. J. M. Th. C. Raymakers; 15. J. v. Daal; 16. Ir M. Huige; 17. H. A. Kok; 18. Ir F. H. A. v. Stekelen burg; 19. Dr W. G. J. A. Jacob; 20. Drs A. A. M. Verdijk; 21. C. B. N. H. Servaes; 22, F. B. B. Verlaan. SCHOONMAAKARTIKELEN ONTPLOFTEN. Met hevig geknal en fel omhoog- schietende vlammen is te Hengelo een opslagplaats van chemicaliën een prooi der vlammen geworden. De op slagplaats bestond uit een houten loods, waar een fabrikant van bleek- water, ammonia, wasbenzine en derge lijke artikelen meer, welke door de huisvrouw bij de schoonmaak wor den gebruikt, ook een vrachtauto neerzette, welke voor het bezorgen van bovengenoemde en andere arti kelen werd gebruikt. Waarschijnlijk door een kortsluiting in de electri- sche geleiding van de auto is de brand ontstaan, welke zo snel en he vig om zich heen greep, dat de Hen gelose brandweer nauwelijks tijd had otn in te grijpen. De loods brandde geheel uit, evenals de vrachtauto. De schade voor de fabrikant, de heer H. Assink, is aanzienlijk. De recherche van het bureau Kat tenburg van de Amsterdamse politie heeft na ruim een maand speurders- werk opheldering gebracht in het veidwijnen van enige partijen Degns paardestaartenhaar (dat gebruikt wordt o.a. in de borstelindustrie) ter waarde van 10.000. Zeven personen, die bij deze zaak waren betrokken, zijn in arerst gesteld. Bij een Amsterdamse handelaar in paardestaartenhaar aan de Oostelijke Handelskade waren in het begin van dit jaar drie balen haar verdwenen. De Amsterdamse recherche verdacht van deze diefstallen de 45-jarige bij genoemde handelaar werkzame voorman G. uit Schoorl. De verden king werd sterker toen G. in Februari te Steenwijk wegens een verkeers overtreding werd aangehouden en daarbij bleek, dat hij 6 kg. péarde- staartenhaar in zijn wagen meevoer de. Na dit voorval werd G. voortdu rend door twee rechercheurs ge schaduwd. Geconstateerd werd dat man steeds kleine partijen naar KATH. ESPERANTISTEN CONGRESSEERDEN IN ALKMAAR. In Alkmaar werd Zaterdag en Zon- ig het jaarlijkse congres gehouden van de Nederl. Kath. Esperantisten- bond „Nederlanda Katolika". Geconstateerd werd, dat de bond het diepte-punt van de eerste na-oor- logse jaren weer te bóven is geko men. De bond verheugt zich in een matige vooruitgang. In de loop van 1951 werden enkele nieuwe afdelin gen opgericht. De algemene indruk was, dat de esperantistenbeweging in alle vrije landen bloeiende is. DE TOGA VAN DE AMBTENAAR DER BURGERLIJKE STAND. Burgemeester E. S. van Veen en de raad van Aalten zijn van mening, dat er van hogerhand voorschriften dienen te komen betreffende de toga's voor" ambtenaren van de burgerlijke stand. In verschillende plaatsen heeft men reeds toga's voor deze ambtenaren, doch de ene toga is zus en de andere zo. Daarom voelt de Aaltense raad er niets voor weer een-ander model toga te bedenken. Laat men, zo oordeelde de raad, overal dezelfde soort toga nemen. Het enige Ver schil zou kunnen zijn, de verschil lende gemeentewapens, die dan op de toga's kunnen worden aange bracht. BINNENLAND. Silvolde, in Oost-Gelderland heeft 'n vogel- en dierenpark gekre gen, dat hoofdzakelijk tropische en andere exotische dierem bevat. Onder meer zijn er ook vossen, dassen en vogels. De boerderij van de heer Van Hoof te Mierlo is door brand ver woest. Behalve de boerderij zijn een stal en een schuur afgebrand. 35 Var kens kwamen in de vlammen om. Een vrachtauto werd mede een prooi van het vuur. Doordat een petroleumstel, dat in het kuikenhok was gezet, in brand vloog, is een schuur van de landbou wer A. Wikkerink bij Aalten tot de grond toe afgebrand. Zes vette var kens, enkele honderden kuikens cn diverse konijnen kwamen in de vlam men om. Een rijksambtenaar, met de be voegdheid van onbezoldigd rijksveld wachter, die dezer dagen in een auto bus rokende passagiers wilde verbali seren, zag zich even later door een collega „bij de kraag" gegrepen omdat hij tijdens de rit de bus-chauffeur had afgeleid. In de bus, die de dienst onder houdt tussen een aantal plaatsen in de Betuwe stapte een heer in, die met gefronste wenkbrauwen constateerde, dat achterin een dame en een heer er lustig op los dampten. Hoewel er geen bordje hing, dat zulks verboden was, gelastte hij 't tweetal de sigaret ten te doven en zegde bovendien een proces-verbaal toe. De „overtreders" maakten hun sigaretten uit doch wei gerden hun personalia op te geven. Wel stemden zij toe in het voorstel om gedrieën naar de politie te gaan. De rijksambtenaar begon daarop met de chauffeur een gesprek over de onhebbelijkheid van 't roken in een openbaar vervoermiddel. Toen de bus in het volgende dorp was gearriveerd en het bewuste drie tal het vehikel wilde verlaten, maak te een andere passagier zich eveneens als rijksambtenaar bekend en deelde zijn verbouwereerde collega mede, dat deze een proces-verbaal kreeg omdat hij tijdens de rit met de buscnauffeur had gesproken hoewel een borde dui delijk verbood de aandacht van de bestuurder af te leiden Onder grote hilariteit van de in de bus achterblijvende passagiers begaf het viertal zich op weg naar de poli tie. Of men onderweg tot een minne lijke schikking is gekomen vermeldt de „Tel." niet. opkopers in diverse plaatsen van het land bracht. Op 29 Maart jl hadden de twee re chercheurs een rustige dag: de voor man had zich ziek gemeld en bleef thuis. Juist op die dag werden uit het magazijn aan de Oostelijke Handels kade weer drie balen paardehaar ge stolen, die naar de recherche spoe dig ontdekte naar een opkoper in Utrecht zijn gegaan. Deze heeft de partij op zijn beurt doorgeleverd aan een opkoper in Bodegraven. Daar werd de partij door de politie in be slag genomen. Behalve de voorman, die als hoofd verdachte wordt beschouwd, zijn twee Amsterdammers gearresteerd, verdacht van de diefstal op 29 Maart en voorts vier opkopers van de par tijen, verdacht van heling. ,,'s Nachts langs de weg" In lange tijd hadden de Nederland se filmjournalisten het bezoek van een buitenlandse regisseur of hoofd rolspeler moeten missen. Dezer dagen was echter de bekende filmproducer Eric Pommer in ons land aangekomen en had zich bereid verklaard voor een ontmoeting met de pers in een van de grote bioscopen te Amster dam. Pommer is een van de bekende filmmensen in Amerika geworden. Tevoren woonde hij in Duitsland, waar hij Erich genoemd werd. Van voor de jongste oorlog herinneren wij ons, dat bekende regisseurs zijn film werken hebben uitgevoerd. Het feit, dat Pommer thans niet meer alleen in Europa werkt, heeft hem niet weerhouden van het schrijven van een belangwekkend filmscenario, dat onder de Nederlandse titel ,,'s Nachts langs de weg" een boeiende kijk geeft op nachtelijke transportbedrijven langs de Duitse wegen. Het verhaal komt hierop neer, dat de vrachtrijder Schlüter tal van nachtreizen moet maken, bij welke gelegenheden hij terecht komt in een zwarte handel, zoals die in Duits land nog lang is blijven voortbestaan. Op een van zijn nachtelijke tochten heeft Schlüter een meisje meegeno men, waarop hij ernstig verliefd wordt. Dat is nu juist niet een te ver dedigen feit, omdat de man zelf echt genoot en vader is, en de jongedame wat men noemt kennis heeft.. Tenslot te loopt alles toch nog goed af en is Hans Albers, de bekende speler van voor de oorlog, ook deze keer de held van de film. Men kan niet zeggen, dat ,,'s Nachts dangs de weg" een film is, die de nodige spanning mist. Eric Pommer, bijgestaan door Rudolf Jugert, en Hans Albers als derde man van naam, hebben aan deze rolprent het nodige accent verleend. Dat is temeer duidelijk geworden, toen Eric Pom mer ons in Amsterdam van zijn jong ste compositie vertelde. Daarbij heeft hij gelegenheid gevonden, het kunste naarschap van Albers en verder de Duitse film „Nachtwache" te prijzen, hetgeen ons niet kon verbazen na de indruk, die dit filmwerk reeds op zo velen heeft gemaakt. Wij hebben natuurlijk deze zeld zame gelegenheid aangegrepen, Eric Pommer te vragen naar zijn oordeel over de ontwikkeling van de film in onze dagen. Hij herinnerde aan de rolprenten, die hij in Frankrijk en Engeland had gemaakt. In 1945 ech ter hebben de Amerikanen hem terug naar Duitsland gezonden om er over te gaan tot reorganisatie van het film bedrijf. Toen hij daarmee gereed was, is de film ,,'s Nachts langs de weg" ontstaan, die wij dus in voorvertoning hebben gezien en die spoedig ook naar Leiden zal komen ter vertoning Spaanse film over de gebeurtenissen te Cova da !ria ™>E DEVOTIE TOT O. L. VROUW' VAN FATIMA heeft wortel geschoten onder de Katholieken van heel de wereld en haar boodschap van beke- ing en boetedoening is gehoord. Of deze boodschap ook wordt begrepen en de waarschuwing ter harte wordt genomen, is een vraag, die ieder voor zich moet beantwoorden. In elk geval is Fatima vooral na de oorlog een bede vaartsplaats van betekenis geworden en trekken duizenden naar dit vroeger onbekende Portugese dorp, waar zich in 1917 de wonderbare verschijnselen afspeelden. van conceptie en uitwerking. De na druk wordt gelegd op het feit, dat de kinderen normale, vrolijke en ge zonde dorpskinderen waren, aller minst geneigd tot een geëxalteerd mysticisme en dat de ouders even als de andere dorpelingen aanvan kelijk verre van ingenomen waren met het voorrecht, dat hun kinderen te beurt viel. Eveneens wordt sterk de nadruk gelegd op de woedende tegenwerking der plaatselijke auto riteiten en deze nadrukkelijkheden komen aan het artistieke gehalte van de film niet ten goede. Maar overi gens heeft de regie, die in handen was van Rafael Gil, een prijzens waardige zelfbeheersing aan de dag gelegd en er bijv. van afgezien de fi guur van de H. Maagd al te zeer op de voorgrond te schuiven. Van de verschijningen zelf ziet men hoog stens een glimp ter zijde. Nog beter was het geweest, als men ook de wat theatrale stralenbundel.: had wegge laten. Doch afgezien van de bemerkingen is er veel wat vooral door hen, die met een gelovig hart de gebeurtenis sen van Fatima benaderen, kan "ge waardeerd worden. Men voelt de locale sfeer aan en ziet gebeuren wat men tot nu toe zich slechts uit de beschrijvingen kon verbeelden. Naar ons gevoelen is ook de stille werking van de ge nade sober maar juist aangevoeld en weergegeven, terwijl we dankbaar' zijn, dat zoveel gevaren om in „kitsch" te vervallen vermeden zijn. De hoofdrol van Lucia wordt ge speeld door Ines Orsini, het Italiaan se meisje, dat ook in de film over Maria Goretti de titelrol vervulde. Zij doet het met een natuurlijke se reniteit, welke allen voor haar in neemt. Bij een onderwerp als dit is het- nu eenmaal uitermate moeilijk om het allen naar de zin te maken, zo dat het 't beste is, de feiten zo sober, eerlijk en objectief mogelijk weer te geven. De ontroering, welke zo'n verhaal geeft, is dan echt en duur zaam. En dit is ook de verdienste van deze Spaanse film. welke wij van harte een aanbeveling meege ven. Te beginnen van 2 Mei a.s. af wordt „Fatima" gedraaid in het Ca- Over de verschijningen va i de H, Maagd daar in Cova da Iria is reeds heel wat geschreven en kunstenaars hebben episoden van de geschiedenis der drie kleine zienertjes Lucia, Ja- cinta en Francesco uitgebeeld. Ten slotte is er ook een film van ge maakt, een Spaanse film, die het voordeel heeft, dat de inwoners van Fatima tenminste een taal spreken, welke nauw verwant is aan het Por tugees. Het onderwerp van deze film, die in het Spaans „La Senora di Fatima" heet, is eenvoudig de geschiedenis van de drie kinderen, die gewoon waren met hun schapen in de niet al te vruchtbare omgeving van hun geboortedorp rond te zwerven en plotseling verrast werden door de verschijning van een lichtende ge stalte, waarin zij duidelijk de H. Maagd herkenden. Ofschoon zij be loofd hadden te zullen zwijgen, kon Jacinta haar mond niet houden en weldra wist het hele dorp ervan. Maar dan begint de narigheid voor de kinderen en hun ouders. Niemand wil het geloven, ook de pastoor niet; de mensen lachen hen uit. En als de verschijning zich herhaalt, wordt het nog erger, want dan bemoeientde on gelovige autoriteiten zich met het geval en zij menen, dat het een streek is van de pastoor, die met alle middelen moet worden onderdrukt. De kinderen worden op alle manie ren gekweld teneinde hen te laten verklaren, dat zij zich vergist heb ben of gelogen hebben, en dat zij zich hebben laten omkopen. En als tegen 13 October een groot wonder wordt aangekondigd wil men dat trachten te verhinderen. Tenslotte zal men dan proberen de „enscene ring" van dat wonder te ontmaske ren, met het gevolg dat oj 13 Octo ber 1917 duizenden naar Fatima trekken, gelovigen en ongelovigen, nieuwsgierigen en hopenden, scepti ci en zij die geloven in de eenvoud des harten. Dan gebeurt het zonne wonder, aanschouwelijk niet alleen voor de kinderen, maar voor al die duizenden, daar verzameld, Een blind knaapje geneest, een verlamde da me kan weer lopen, ongelovigen zien en buigen het hoofd.» Dat is in 't kort de inhoud van de film; geen meesterwerk van vorm geving, maar eerlijk, open en WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK REGEN. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk regen en vannacht hier en daar mist. Zwakke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 29 April: zon op 5.14, onder 20.02; maan op 8.03 en onder 1.17 uur. Hel yu-eeh. in &M.ojxa Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: weer max. temp. gisteren OSLO zwaar bew. 15 c. STOCKHOLM zwaar bew, HELSINKI onbewolkt EDINBURGH zwaar bew. LONDEN zwaar bew. KOPENHAGEN regen AMSTERDAM zwaar bew. GENèVE PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN WENEN licht bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. nevel regen mist zwaar bew. 12 c. 16 c. 14 c. 17 c. 9 c. 10 c. 17 c. 16 c. 20 c. 19 c. 15 c. 15 c. 11 c. 11 c. De belangstelling voor de Massacontactdag van mannelijke en vrouwelijke jeugdorganisaties in het bisdom Haarlem, die gisteren in het H. B. C.-ge bouw te Lisse onder leiding van de afd. Bollenstreek der K. A. J. werd ge houden, was minder groot dan men verwacht had. In de ruime veilinghal waren tussen de 1500 en 2000 plaatsen beschikbaar, waarvan er in de ochtend slechts een kleine vijfhonderd bezet werden. klaar sino-theater. Tegen negen uur was het gezel schap, dat bestond uit jongens en meisjes uit Rotterdam, Amsterdam, Voorschoten, Haarlem, Den Haag en de Bollenstreek, zo ongeveer bij elkaar en kwamen er nog slechts enkele deelnemers meer binnen. Aan een altaar, dat op het toneel van de veilinghal was opgebouwd, droeg de aalmoezenier van het dis trict Bollenstreek der K.A.J., ka pelaan Hubers van de parochie Lis- se-Beekbrug. het H. Misoffer op. Tijdens deze H. Mis gingen bijna alle deelnemers ter H. Tafel. Na het gezamenlijk zingen van het Te Deum was de kerkelijke opening van deze dag ten einde en zag men al spoedig luidruchtige groepjes, die zich aan het ontbijt te goed deden. Inleiding door Theo v. Steen Een van de hoogtepunten van deze bijeenkomst brak aan, toen de voorz van het district Bollenstreek der K.A.J., de heer P. Meeuwisse, de be kende spreker Theo v. d. Steen aan kondigde, die het onderwerp behan delde „De jongen en het meisje in deze tijd". In het eerste gedeelte van zijn causerie wees Theo v. d. Steen erop, dat het getal nooit de waarde van een organisatie bepaalt. De hoeda nigheid van de mens, van de led-en individueel, daar komt het op aan. Daarom is het een eis, dat iedere jeugdorganisatie grote aandacht be steed aan de vorming van haar le den. Komend tot de toestand in deze tijd zei spr., dat onze eeuw de groot ste desillusie had gebracht. Rond de eeuwwisseling begon men het denk beeld te koesteren, dat de techniek het paradijs op aarde zou terugbren gen. Nu weten we echter, dat de mens geen machine kan zijn. Men kan vaststellen, dat er van de jonge mensen een roep uitgaat naar her vorming en hiei'mede speelt het ma terialisme het slotaccoord. Het vrouwelijk element Het typisch vrouwelijk element tracht men in de vermaterialiseerde wereld te doen ondergaan. Spr. ver telde, dat hij tijdens een reis door Duitsland aan een fabrieksmeisje had gevraagd, of er met het vrou wenoverschot van 7 millioen vol doende krachten waren voor vrouwelijke beroepen. Het antwoord hierop was geweest: „Nee, ze heb ben van ons mannen gemaakt". De enige mogelijkheid is in deze ontreddering de terugkeer tot het Christendom, dat de vrouw haar waardigheid geeft. De gemakzucht en de angst voor de inspanning heb ben niemand levensgeluk gebracht. Wanneer we ons bezorgd maken over het lot van West-Europa dan is dat b.v. omdat Engeland bij de huidige leefwijze binnen afzien bare tijd haar inwonersaantal terug zal zien lopen tot 20 millioen. Wanneer wij onze kracht terug zoeken, laten wij ons er dan van doordringen, dat wij via de Calva rieberg moeten gaan. Over dollars dromen kan geen geluk brengen. De v/eg naar het geluk gaat via h^t offer. 19. „Oei, oei!!" dacht Humpo Hots- flots. „Daar heb je het al! Lopen jong lopen! Voor je leven! Ik heb wel nooit beweerd, dat ik een geest was, maar ik zal maar niet proberen, ze dat gemoedelijk aan hun verstand te brengen. Voordat ik drie woorden heb gezegd, hebben ze me al aan een spies geregen....!" Hij holde dus, wat hij hollen kon, ondertussen ang stig omkijkend en zo nu en dan uit wijkend voor een speer. „Dat ziet er niet zo gezellig uit!" dacht hij. „En ik kom hier natuurlijk Viooit van daan, want het is een eiland! Als je van een eiland af wilt komen, heb je een boot nodigHij rende in tussen verder, terwijl de pijlen er speren hem snorrend om de oren vlo gen. Taak van jongen en meisje In het slot van zijn betoog ging Theo v. d. Steen uitvoerig in op de taak van de jongen en het meisje. Wanneer de jongen de vrouw van zijn dromen zoekt en het meisje de rrian met karakter, dan valt hun keuze samen met het begin van een nieuwe maatschappij in het klein. Man en vrouw hebben elkaar nodig; zij vul len elkaar aan. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de Franse zegswijze „Vader zijn is ook een vak" wees spr. het vrouwe lijk deel van zijn gehoor op de enor me invloed, welke zij op de man kunnen uitoefenen. Of deze invloed ten goede of ten kwade wordt aan gewend bepaalt het huwelijk en in groter verband de samenleving. De christelijke tucht en levens stijl moeten de verkering beheersen. Uit de afgelopen oorlog hebben wij geleerd, dat bloed en tranen aan de overwinning vooraf gingen. We we ten ook, dat na Calvarie de hemel vaart kwam. Welnu, zo besloot spr., aan de zegepraal van het huwelijk ligt het offer van de verlovingstijd ten grondslag. Kostelijke toneeluitvoering In de middaguren, toen de jonge lui een bezoek aan Keukenhof brach ten, kwamen nog een honderdtal deelnemers opdagen, zodat er bij 'het Lof ongeveer 600 aanwezigen waren. De diocesaan aalmoezenier, kape laan Huyboom, was op het laatste nippertje verhinderd. In zijn plaats celebreerde kapelaan Hubers het Lof. In een korte toespraak riep hij de jongelui op om hetgeen zij van daag hadden gehoord, uit te dragen in de plaatselijke afdelingen. De toneelgroep Egelantier uit Am sterdam zorgde voor een leuk be sluit van de dag met de opvoering van het kostelijke blijspel ,,De klucht van de goede moordenaar". Het spél speelt zich af in een Vlaams plaats je, waar de verschillende zakenmen sen zich zorgen maken over het feit, dat de plaatselijke gevangenis we gens „gebrek aan belangstelling" over de kop zal gaan De leveran ciers van „het gevang" zitten in doodsnood. Gelukkig komt er ein delijk een moordenaar. De man wordt met open -armen ontvangen. Het gehele plaatsje slooft zich uit om het hem naar de zin te maken. He laas blijkt de moordenaar tenslotte geen misdadiger te zijn. Hij wordt vrijgelaten, maar laat duidelijk blij ken, dat hij zijn tijd in de gevange nis niet verbeuzeld heeft. Hij treedt namelijk in 't huwelijk met de doch ter van de cipier, waarmede het slot van de voorstelling samenvalt. De jongelui hebben van dit spel genoten en toen -de heer P. Meeu wisse om 11 uur .het afscheidswoord sprak, kon hij naar waarheid getui gen, dat allen nog lang aan deze bij eenkomst in de Bollenstreek terug zullen denken. HILLEGOM OOK EEN FONTEIN. Door het rijden van zwaargeladen vrachtwagens werd de waterleiding buis gekraakt Uit 5 gaten van het wegdek spoot' het water en honder den M3. water stroomden in de sloot. Bij schijnwerpers heeft het pei'soneel van het waterbedrijf nog tot laat in de nacht gewerkt om het lek te dichten. Etalage-wedstrijd. De uitslag hiervan was als volgt: Afd. A (Beurs- motief) le prijs P. W. van Houwenin- ge, Haven 2; 2e prijs C. G. van Dam, Hoofdstraat 172; 3e prijs Coöperatie „Onderling Belang", Hoofdstraat, eerv vermelding: G. P. Out, Hoofd straat 124; C. Meijer en Zn., Hofstraat; P. A Turkenburg Meerstraat. Afd. B.: (Vrije keuze): le prijs A A H Schulte Kuperjans, Hoofdstraat 108 2e prijs N. C. Veldhuis, Maria- straat 4. 3e prijs Fa. Ketel, Hoofd straat 52; eerv. vermelding: fa. Kla ver. Hoofdstraat 65; Fa. Trossel, Hoofdstraat 97; Fa. J. de Jong, Hoofd straat 8; Fa. van Gennip, en Zoon, Hoofdstraat; M. G. Th. Maaskant, Krochtstraat 29; A. de Goede, Raad huisstraat en H. van 't Slot, Hoofd straat 61.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2