S)e CcidóeSoti/fcci/iit Niet alle emigranten treffen het even goed BEWAPENING EN ONTWAPENING Armelijke behuizingen langs de St. Laurens Koninklijke lunch in cafetaria De socialisten en de Duitse eenheid 3fyp£eiding vaat aatdgax Adenauers meerderheid ging verloren JlavteCtje ZATERDAG 26 APRIL 1952 43ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 litieke toestand op het weer in Holland in April. Het éne ogenblik is het zomer en even later loop je te bibberen met kippenvel. Wie gisteren de Amerikaanse ont wapeningsvoorstellen, ingediend bij de desbetreffende commissie van de Verenigde Naties, heeft gelezen, is geneigd de toekomst weer wat hoop voller in te zien en wie de reis van onze koningin door de Ver. Staten en Canada heeft gevolgd, krijgt zon der mankeren de indruk, dat de we reld nog zo kwaad niet is. Maar luistert men naar de woor den van Truman over de noodzaak van een op volle toeren draaiende staalindustrie; leest men het bericht, dat de treiterend langzame besprekin gen op Korea weer zijn vastgelopen; hoort men de atoombom barsten bo ven de woestenij van Nevada en ziet men het wantrouwen tussen Frank rijk en Duitsland zich uiten in de Saarkwestie en in de militaire ga ranties van Amerika en Engeland tegen een eventuele verbreking van de banid van het Europese leger dan kruipt er een wolk van kille twijfel over ons zonnig optimisme en krijgen we kippenvel. Wat Truman betreft, deze 0 heeft op zijn wekelijkse pers conferentie gewezen op het ge vaar, dat nog altijd niet verdwenen is. Hij werd aangevallen wegens zijn maatregel tot overneming van de staalindustrie, hetgeen nodig was ge worden door een dreigende staking. De president verdedigde zich toen, door te zeggen, dat Amerika geen stagnatie in de aanmaak van wapens kon hebben, omdat het sterk moest blijven om zijn politiek van vastbera denheid en kracht te kunnen volhou den. Om te bewijzen, dat deze politiek wel degelijk resultaten heeft gehad, onthulde Truman, dat hij indertijd in 1946 door het zendeni van een „ulti matum" Stalin weerhouden had een inval in Perzië te doen en Tito ver hinderd had zich van Triëst meester te maken. Het departement van buitenlandse zaken schrok ervan en haastte zich te vertellen, dat men Trumans woor den niet al te letterlijk moest opvat ten; van een „ultimatum" in de ge wone betekenis van het woord was geen sprake geweest. Nu doet dat er voor ons weinig toe; hoofdzaak is, dat indertijd een krachtige waarschu wing nodig was om de rode heren in toom te houden en Truman wond er geen doekjes om, dat het nu nog de kracht van Amerika is, welke de he ren achter het IJzeren Gordijn houdt. MAG MEN daarover denken zo- als men wil en menen, dat de communistische aanval eerder be staat in de uitholling van de demo cratie van binnen uit het is in elk geval een feit, dat de heren op Ko rea bewezen hebbeh, niet terug te schrikken voor een beetje aanvul lend uiterlijk geweld indien zij me nen dit zonder al te veel risico te kunnen doen. Maar juist daarom zorgt Amerika's bewapening voor de juiste dosis risico. In een wat eigenaardige tegenstel ling tot deze politiek staat het ont wapeningsvoorstel van Amerika. Het is meer een beginselverklaring en in zoverre kan het nooit kwaad, als zul ke beginselen naar voren worden ge bracht en desnoods dooi een of ande re internationale vergadering plechtig worden aangenomen. Maar in het licht van> Trumans verklaring over de noodzaak van een krachtige poli tiek en bedenkende, dat uit geen en kele daad van de Sovjet-Unie ook maar iets van goede trouw is geble ken, is de veronderstelling toch wel buitengewoon naief, dat er onder de huidige omstandigheden ooit iets van die voorstellen terecht kan komen. Men zal deze voorstellen dan ook meer moeten beschouwen als een strijdmiddel in de ;trategie van de koude oorlog, een tegenzet tegen het z.g. vredesoffensief van Moskou. Dat vredesoffensief gaat gestadig door; de jongste phase daarvan is geweest de „economische conferentie" te Mos kou, waar o.a. China zulke mooie or ders heeft geplaatst, om de niet-be- grijpenden een rad voor de ogen te draaien. Het is een wonderlijke wereld, waar de vrede dient als strijdmiddel en ontwapeningsvoorstellen met atoombommen kunnen wedijveren als „tactische" wapenen. VRIJDAGOCHTEND en Vrijdagmiddag heeft koningin Juliana een vol komen andere streek dan die rond Hamilton, waar zij Donderdag is geweest, bezocht. Had Hare Majesteit Donderdag gesproken met Neder landers op het land en in fabrieken, rondgewandeld in fleurige bloemen»- kassen, Vrijdag werd zij geconfronteerd met het woningprobleem, waar mede zovele immigranten vooral bij hun aankomst, te kampen hebben. Hare Majesteit bezocht de huizen van Nederlanders aan» de Sint Laurens rivier in Zuid-Ontario, huizen, die niet bepaald kastelen genoemd kunnen worden. Het zijn eenvoudige houten woninkjes die opgetrokken zijn als zomerverblijf en zeker niet als permanente verblijven kunnen dienst doen. EIGENLIJK ONBEWOONBAAR. Van één der huizen zei de konin gin zelfs tot de Nederlandse bewoon ster: „Het lijkt me, dat deze woning onbewoonbaar verklaard had moeten worden". Maar de bewoonster zelfs was minder pessimistisch en verze kerde Hare Majesteit, dat er veel aan verbeterd kon worden, dat de waterleiding, die vernield is, zal wor den gerepareerd, dat er een nieuwe laag verf aan de buitenkant zal wor den aangebracht en dat er een dub bele vloer in zal komen vóór de win ter in het land is. De koningin was zichtbaar onder de indruk van deze schaduwzijde van het pionierschap en om ook deze kant van de immigra tie ten volle tot zich te laten door dringen, klauterde zij over heuvels en rotsstenen en ging elk huis in de I omtrek binnen. De lunch gebruikte de koningin en haar gevolg in een „drugstore" in het j stadje Prescott. Deze „drug store", een soort cafetaria, wordt gedreven door een Nederlands immigrantenge-1 zin uit Assen. De koningin zat in deze drug store, die de naam „Dutch Inn" draagt, temidden var. de andere bezoekers in de nauwe bankjes en nuttigde hetzelfde eenvoudige voed sel. Pioniersbloed. De koningin vatte in een vraagge sprek met journalisten in de „drug store" haar indrukken» omtrent het leven der Nederlandse immigranten in Canada aldus samen: „Je moet echt pioniersbloed hebben om er aan te beginnen en om te slagen. Het is een hele rijstebreiberg waar je door heen moet". Met veel nadruk zeide Mare Majesteit: „Beschouwt u dit nu vooral niet bedoelden te zijn als een ontmoediging voor degenen die zou den willen emigreren». U zult het met me eens zijn dat emigreren niets is voor mensen, waar niets inzit. Je moet er het ware pioniersbloed voor hebben en je moet er iets voor over hebben. Als je kunt doorzetten in het begin en dat zegt een ieder van de immigranten met wie ik hier gespro ken heb dan zit hier zeker een toe komst voor de Nederlanders in» Ca nada". Hoewel koningin Juliana Canada eerst Zondagavond half acht per vliegtuig zal verlaten, was het be zoek aan de boerderij van de familie Chossen uit Wijmbritseradeel in Friesland toch het feitelijke besluit van de tocht. Zaterdag wenst de ko ningin namelijk in alle rust door te brengen» zonder ook maar één enkele officiële of officieuse gebeurtenis bij te wonen en Zondag moet alles in ge reedheid worden gebracht voor het vertrek. NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.T. Hoofdkantoor AMSTERDAM-C. Keizersgracht 507 - 511 35 Vestigingen KAPITAAL Nominaal: 110.000.000.- Geplaatst: I 5.800.000.- Reserves: 1 1.050.000.- Mgr. Kaas overleden Mgr. Ludwig Kaas, vóór Hitler's' regime voorzitter van de katholieke Centrum-partij in Duitsland, is te Rome plotseling overleden aan de gevolgen van een ingewandsstoornis. De Duitse prelaat, die in 1933 door de nazi's uit zijn vaderland werd verdreven, was tot aan zijn dood secretaris der „congregatie van de St. Pieter". Mgr. Kaas, een persoon lijk vriend van Paus Pius XII, werd tussen de beide wereldoorlogen tot driemaal toe in de Duitse Rijksdag gekozen. Hij bereikte de leeftijd van 73 jaar. Mgr. Kaas, te Trier geboren, werd als 39-jarig priester gekozen in de constituerende vergadering, die de grondwet van de republiek van Wei- mar opstelde. Zes jaren later, in 1926, vertegenwoordigde hij Duits land bij de Volkenbond te Genève. Als president van het katholieke „Centrum" nam hij scherp stelling tegen de nazi's zodra dezen zich met straatterreur een weg naar de macht begonnen te banen. In 1933. toen Hitier op het toneel verscheen, werd mgr. Kaas gedwongen Duitsland te verlaten. Als secretaris der congre- COR RESPOND ENTSCHAPSTATIONSSTRAAT 36 AlPHEN mJ d RIJN. TEL. K 1 720-2362 Reisdeviezen kunnen door het correspondentschap direct beschikbaar worden gesteld (Advertentie) Een socialistisch eenheidsfront beoogd De Duitse socialisten hebben een offensief ingezet om te trachten de Westelijke geallieerden zo spoedig mogelijk te bewegen onderhandelingen met de Russen aan te knopen, met het doel tot verkiezingen voor een Nationale Vergadering voor geheel Duitsland te komen. Het ligt in de be doeling der Duitse sociaal-democratische partij daartoe zoiets als een so cialistische eenheidsfront in Weste-Europa te doen vormen. De partij heeft een aantal vooraanstaande socialise he leiders uit Frankrijk en Engeland uitgenodigd tot besprekingen over 't vraagstuk van Duitslands eenheid. De besprekingen zullen Zondag in Bonn plaats vinden. Het begin van een groot werk, dat een nieuw tijdperk van energievooizie- ziening voor Twente kan inluiden is de aanleg van een buizenstelsel, waar door te zijner tijd het aardgas naar de Twentse steden zal worden vervoerd. Gelijk een gigantische slang slingert zich reeds een lange pijpleiding door de buurtschap Brecklenkamp nabij de Duitse grens in de omgeving van Ootmarsum. In Twente wacht naar schatting 100 km. in de kop van Over- ijsel 400 tot 600 km. buislengte op uitvoering. Men verwacht dat het werk ruim twee jaar in beslag zal nemen. De lassers bij hun werk aan de buizen, die over enige tijd onder de grond zullen verdwijnen. De leider der Duitse socialististen, dr. Schumacher, heeft tegelijk ook de druk op de Westduitse regering ver sterkt door dr. Adenauer op te roe pen tot een gemeenschappelijke poli tiek van regeringscoalitie en opposi tie met betrekking tot het herstel der Duitse eenheid. Het Duitse standpunt moet daarbij volgens dr. Schumacher zijn, dat er bij de Westelijke geallieerden op gatie van de St. Pieter bevorderde j wordt aangedrongen terstond onder- mgr. Kaas de opgravingen, die leid- *■- 1 den tot de ontdekking van het graf van St. Petrus onder hot hoogaltaar van de basiliek. „Nog vier jaar in de zorg" Engeland kan, door zich in te span nen en veel offers te brengen, in drie of vier jaar uit de zorgen zijn, voorspelde premier Churchill giste ren. Die tijdsduur achtte hij nodig voor het verzekeren van een hech tere wereldvrede en het herstel van Engelands economie, al zou de weg daartoe „lang, pijnlijk en impopu lair" zijn. Op de vergadering van de „Prim rose League" een meer dan een eeuw oude vereniging van vooraan staande conservatieven waar hij deze woorden sprak, deed Churchill ook een scherpe aanval op oud-pre mier Attlee. Hij verweet deze, dat hij in October j.l. verkiezingen had uitgeschreven, alleen „omdat hij wist, voor zijn opvolgers een last na te laten, die hij zelf vreesde op de schouders te nemen". FRANSE AGRARIëRS NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen worden door Nederlandse instanties op het bied van de landbouw, veeteelt, zui velindustrie en wat daarmede sa menhangt, voorbereidingen getrof fen voor de ontvangst van een 150- tal vakgenoten uit Frankrijk. Dit gezelschap zal binnenkort een be zoek brengen aan Nederland, om ge durende enkele dagen een kijkje te nemen in de agrarische sectoren. Be halve Den Haag en Gouda en ande re centra van de veeteelt, zuivelin dustrie en kaasbedrijven zal het 'ge zelschap ook een bezoek brengen aan Bodegraven. Het gezelschap zal, als de plannen volgens wens verlo pen, op 5 Mei a.s. in Nederland ar- vriveren. Het zal vermoedelijk in een macht neergestort en verbrand. Men der voornoemde plaatsen officieel japans vredesverdrag Maandag van kracht Maandag om 12.30 uur (Ned. tijd) zal minister Acheson de Amerikaan se ratificatie-oorkonde van het vre desverdrag met Japan deponeren, waardoor dit verdrag van kracht wordt en Japan in zijn volledige souvereiniteit wordt hersteld. CANADEES VLIEGTUIG NEERGESTORT. Op Prince Edward Island is een Lancaster van de Canadese lucht- handelingen te beginnen, die zouden dienen om uit te maken of de Rus sen inderdaad bereid zouden zijn vrije verkiezingen toe te staan. Een voortzetting van de briefwisseling met Moskou kan, zo heeft Schuma cher in een brief aan dr. Adenauer opgemerkt, niet tot de nodige ophel dering leiden. Dr. Schumacher heeft daarin ook de mening uitgesproken, dat Duitsland bereid moet zijn de door de Russen voorgestelde controle der verkiezingen door de vier bezet ters te aanvaarden, mits daarbij wordt verzekerd, dat geen partij zal worden bevoordeeld of benadeeld. De tweede voorzitter der sociaal democratische partij, Ollenhauer, heeft in een radiorede Vrijdagavond twijfel uitgesproken aan de oprecht heid van Adenauers verklaring, dat hij ernstig een vier-mogendheden- conferentie nastreeft. Adenauers stel ling, dat de Russen bij voorbaat moe ten afzien van Duitse neutraliteit en van de Oder-Neisse-grens betekent volgens Ollenhouer „practisch de verhindering van een succesvolle in ternationale discussie". „Zij brengt", aldus de socialistische leider, „het Duitse volk in het gevaar, dat voor lange tijd de mogelijkheid wordt ver loren om de Duitse eenheid langs vreedzame weg te herstellen." neemt aan, dat drie personen om het leven zijn gekomen en zeven ge wond. Het juiste aantal is nog niet of- cieel bekend gemaakt. worden ontvangen. Uiteraard staan voorts op het programma bezoeken aan recreatiecentra als Keukenhof en Avifauna. Felle taal tegen Nederland Het in Dusseldorp verschijnende weekblad „Die Deutsche Zukunft" critiseert in felle bewoordingen de terechtstelling van de Duitse „Krimi- nal Commissar" Albrecht in Neder land. Volgens het blad schaadt deze executie de Duits-Nederlandse be trekkingen. Het blad vervolgt: „Is de klok in het paleis van Justitie in Den Haag op 1945 blijven stilstaan of probeert de wraaklust van de toenmalige ver zetslieden de tijd op te houden en een ijskoud waas van onverzoenlijk heid te laten vallen op de bloeiende tulpenvelden der thans doorbrekende Duits-Nederlandse vriendschap?" Wanneer de Bondsregering niet in staat is antwoord te geven op de uit deze situatie ontstane consequenties; moet het Duitse volk het juiste ant woord maar geven, aldus „Die Deut sche Zukunft". „Wij wijzen de met bloed bevlekte tulpen uit Nederland op onze week markten van de hand. Wij moesten ook geen Nederlandse sla of Edam merkaas meer kopen alvorens hier schoon schio gemaakt is". De Westberlijnse politieman, die Donderdag tijdens een betoging van Oostberlijnse communisten naar de Russische sector van de stad is ont voerd, is door de volkspolitie weer in vrijheid gesteld. Naar de Westberlijnse politie heeft meegedeeld, hebben acht leden van de volkspolitie van de betoging ge bruik gemaakt om voorgoed naar het Westelijke stadsdeel uit te wij ken. ONTPLOFFING IN EEN MIJN Vrijdagmiddag heeft zich in de mijn „Koenig" bij Neunkirchen in het Saargebied een ontploffing van mijngas voorgedaan. Volgens de tot nu toe binnengekomen berichten zijn negen mijnwerkers om het le ven gekomen. Twee arbeiders wer den vermist, doch zijn later gevon den. Eén arbeider is met zware rook vergiftiging in een ziekenhuis opge nomen. Perzië krijgt weer militaire hulp De Verenigde Staten hebben Vrij dag bekend gemaakt, dat de militaire bijstand aan Perzië na een notawisse ling met premier Mossadeq is hervat. De bijstand werd, hangende onder handelingen over een nieuwe over eenkomst, op 8 Januari geschorst. In een nieuw, notawisseling heeft premier Mossadeq verklaard, dat Per zië de beginselen van het Handvest der V.N. „voor zover zijn middelen en algemene toestand dit toelaten" steunt en verdedigt. Perzië doet even eens wat in zijn macht ligt om zijn verdedigend vermogen te verster ken. „Indien Perzië, van welke kant ook, zou worden aangevallen, zal het zyn vrijheid en onafhankelijkheid met alle macht verdedigen", aldus Althans in de Bondsraad De meerderheid van bondskanselier Adenauer in de Westduitse Bonds raad is Vrijdag verloren gegaan door het vormen van een coalitie-regering in Stuttgart, de hoofdstad van de nieuwe Zuidwestelijke Duitse staat. De regering van premier Mayer be vat vijf leden van de socialistische partij (in Bonn in de oppositie), twee leden van de vrije democratische (li berale) partij plus premier Mayer zelf en één lid van de vluchtelin- genpartij. Adenauers christen-demo cratische Unie, die bij de verkiezin gen voor de Zuirewestelijke staat als grootste partij uit de bus kwam, werd in de oppositie gedrongen. De Zuidwestelijke staat zal vijf le den naar de Bondsraad zenden, die aangezien zij een uit aanhangers en uit -tegenstanders van Adenauers fe derale regering bestaande regering vertegenwoordigen als neutraal kunnen worden aangemerkt. Adenauer had gerekend op een uit leden van de CDU en uit vrije democraten samen gestelde regering te Stuutgart, waar door vijf pro-Adenauer leden naar de Bondsraad zouden zijn afgevaar digd. De Bondsraad (Eerste Kamer) kan wetgeving door de Bondsdag (Twee de Kamer) ophouden en het regeren moeilijk maken. In de Bondsraad staan nu vijf door de sociaal-democraten en vrije demo craten geregeerde staten met teza men twintig stemmen tegenover drie door de Christen-Democratische Unie geregeerde staten met achttien stem men. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat het verschepen van militaire goe deren zo spoedig mogelijk zal worden hervat. Explosie op de „St. Paul DERTIG DODEN Bij een explosie in de geschutsto ren van de Amerikaanse kruiser „St. Paul" zijn Maandag jongstleden dertig Amerikaanse matrozen ge dood. De kruiser bevond zich voor de kust van Korea. De Amerikaanse marine maakte dit nu pas bekend en noemde de ontploffing de ergste ramp die de marine in de Koreaan se oorlog heeft getroffen. De kruiser beschoot stellingen aan de Oostkust van Noord-Korea. Er deed zich toen in de geschutstoren een explosie voor als gevolg van een „brand in de munitievoorraad", welks oorzaak nog onbekend is. De kruiser bleef na de explosie door schieten. De Noordelijke kustbatte- rijen waren op het ogenblik van de explosie niet in actie. Alle dertig slachtoffers bevonden zich in de geschutstoren. Zij werden gedood door verstikking als gevolg van de brandende gassen. DE INSTORTING TE MENTON. Volgens de laatste berichten zijn bij de grondverschuivingen te Menton veertien personen om het leven geko men of vermist. 25 huizen zijn inge stort en meer huizen worden met vernietiging bedreigd. Ongeveer 600 personen zijn dak loos. De vrouw, die door de stroom in zee werd gesleurd en door een sloep van een Amerikaans oorlogsschip werd gered, is later overleden. AKENSE DOUANE nOUDT UITVERKOOP. De Akense douane zal op 6 Mei weer eens „markt" houden in de „Rote Kaserne" te Aken. Haar verzameling in de laatste maanden in beslag geno men voertuigen is opgelopen tot vijf tien personenauto's, acht vrachtwa- gensc en zeven motorrijwielen. Deze zullen op 6 Mei bij opbod worden verkocht. Onder de personenauto's bevinden zich twee grote Cadillacs. Dit genre is bij de smokkelaars zeer geliefd van wege de sterke motor en het grote laadvermogen. Zij kunen er wel 1500 kg koffie in kwijt. Het is dan ook niet onmogelijk dat zij zoals bij vorige gelegenheden reeds gebeurde - door middel van stromannen deze wa gens opnieuw in hun bezit zullen trachten te krijgen. Een patrouille-bommenwerper van de Amerikaanse marine, met een be manning van zeventien koppen, die, zoals gemeld, op een drijvend ijs- eiland had moeten landen, dat zich op slechts 96 kilometer van de Noordpool bevond, is er in geslaagd Groenland te bereiken. De bommen werper is negentien dagen op- zijn drijvende ijsbasis gestrand geweest. De Nederlandse Hoge Commissa ris in Indonesië, de heer A. Th. Lam ping, heeft tijdens een bezoek aan de Indonesische minister van buiten landse zaken ad interim, mr. Wilopo, zijn bezwaren geuit tegen de wijze, waarop het vraagstuk van de gear resteerde Nederlanders door de In donesische regering wordt behandeld, zo heeft een zegsman van ihet Hoge Commissariaat aan Aneta medege deeld. Volgens ontvangen berichten zou bij het onderhoud ook de kwestie- Westerling ter sprake zijn gebracht. 190.000 KUIKENS GAAN LUCHTREIS MAKEN. In de komende weken zal de K.L. een drietal extra-vluchten uitvoe ren van het vliegveld Bradleyfield in de Veren. Staten via Amsterdam naar Wenen voor het vervoer van een groot aantal eendags kuikens. Op de eerste vlucht, die in de loop van de komende week met een vrachtskymaster wordt uitgevoerd, zullen ruim 64.000 kuikens worden vervoerd. In totaal zullen meer dan 190.000 kuikens per K.L.M. worden overgevlogen. Deze kuikens, die het de eerste 72 uur na hun geboorte zonder voedsel kunnen stellen, moe ten uiteraard op de snelste wijze wor den getransporteerd. Vandaar dat is zorggedragen voor een snel grond- vervoer met een aantal vrachtauto's, zowel in Amerika als op de plaats van bestemming. Met het oog op het welslagen van dit moeilijk vervoer heeft de K.L.M. een vernuftig luchtverversingssys teem ontworpen, dat zowel tijdens de vlucht als op de grond kan worden gebruikt. Zowel door de Amerikaan se als door de Russische autoriteiten is vergunning verleend tot het uit voeren van deze bijzondere vluchten. Aan één verzoek wordt beter vol daan dan aan tien bevelen. Geert Grote.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1