groene tafel Prins Bernhard in New York Uitslag groslijststemming van samengevoegde kringen Leiden - Dordrecht - Middelburg DINER-DANSANT 3lumpa MoifCató verslaat..een mug ïD.uiaze Clnne VRIJDAG 25 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Prins Bernhard heeft Donderdag een bezoek gebracht aan de „Techni cal Air Review" op het vliegveld „Idle Wild" te New York. Vervolgens heeft hij, vergezeld door minister Stikker, de lunch ge bruikt bij de hoofdredacteur van de „New York Times", 's Middags wer den met verschillende deskundigen op economisch gebied, waaronder en kele in Amerika vertoevende Neder landers, besprekingen gevoerd, ter wijl de prins 's avonds aan een te zijner ere georganiseerd diner in de „Contemporary Club" een causerie hield over economische problemen van Nederland. Geboortedag Willem van Oranje herdacht Ter herdenking van de geboortedag van Prins Willem van Oranje werd gisteravond in de Nieuwe Kerk te Delft een samenkomst gehouden. Als spreker trad op drof. dr. W. Couvreur uit Antwerpen, die werd ingeleid door de voorzitter van het algemeen Nederlands verbond, de heer E. H. Bos. Prof. Couvreur zei, dat Nederland in Oranje de grond vester van zijn onafhankelijkheid eert, doch dat Oranje ook voor Bel gië van nationale betekenis is. Wat de huidige verhouding tussen Nederland en België betreft meende spreker, dat thans een hechtere sa menwerking mogelijk-is dan die, wél ke in 1815 kunstmatig tot stand werd gebracht. Hij zei verheugd te zijn, dat het Nederlandse 'volk en zijn re geerders thans de kans wordt gebo den iets te bereiken van datgene, waarnaar Willem van Oranje heeft gestreefd. Nadat twee coupletten van het Wilhelmus waren gezongen, wer den bij het praalgraf van Prins Wil lem kransen gelegd. Met een défilé langs het praalgraf werd deze plechtigheid, waaraan me dewerking werd verleend door de or ganist Dirk Jzn. Zwart, besloten. KORT „Een heitje voor een karweitje" Opbrengst f 8.000.- Op het Nationaal Hoofdkwartier te Den Haag stromen de opgaven binnen van de opbrengsten der actie „ee« heitje voor een karweitje" ten bate van de restauratie van de St. Joris- kapel te Persingen bij Nijmegen. Tót dusver heeft ongeveer de helft der af delingen opgave van de resultaten gedaan en Donderdagmiddag bedroeg het totaal van verdiende kwartjes ƒ8.000. Het National Hoofdkwartier is vol vertrouwen, dat het gestelde doel, 15.000,— bereikt, zo niet over schreden wordt. Congres „St. Antonius" Op het in zaal Rozenstein te Eind hoven gehouden veertigste congres van de Nederlandse katholieke bond van hotel-, café- en restaurant-geëm ployeerden „Sint Antonius", waarbij aangesloten de sectie film-, bioscoop- en theaterpersoneel, werd aan de heer H van Litsenburg te Eindhoven de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt, als erkenning voor zijn uitmuntende diensten voor de organisatie. Onder spontaan ge juich der vergadering werd hij te vens benoemd tot erelid van de bond. Bij de bestuursverkiezing werden op één na alle functionarissen herko zen. In plaats van de heer Van Lit senburg werd gekozen de heer H. A. Derks uit Enschede. Van de ingeko men afdelingsvoorstellen werd een groot gedeelte niet besproken, daar deze bereids in behandeling zijn ge nomen bij de Bedrijfsunie. Naar aan leiding van een voorstel der afdeling Arnhem zegde het bestuur toe zoveel mogelijk -te betrachten, dat gehuw de vrouwen, die een gezin hebben te verzorgen, niet meer in het bedrijf i werkzaam zullen worden gesteld. De heer H. Gillesen van de Duitse bond vereerde voorzitter J. F. van Bijsterveld en de bondsadviseur A. W. Koelmans met het gouden insigne en secretaris A. M, Hurkmans met het zilveren insigne van verdienste. DREEF, Burgsteeg 3-5-12 MACH. SMYRNA »- Tel. 20657 MEUBELEN - KARPETTEN mooie KLEEDJES KARPETTEN in rtle kleine en grote maten ▼anaf f 13.50 tot 1400. Het bekende VEL VETO KARPET 200 x 300 f115.— (Advertentie) Missieprocuur paters van Scheut ingewijd Met een eenvoudige plechtigheid is gistermorgen de nieuwe klooster gemeenschap van de missionarissen van het Onbevlekt Hart van Maria, meer bekend onder de naam van Paters van Scheut, ingewijd. Nadat het grote huis, waar voorheen de za ken van de heer Schretler gevestigd waren, aan de Julianaweg, voor kloostergemeenschap met kapel in orde was gebracht, heeft Deken D. Bont van Zoeter wonde, dit nieuwe convent ingezegend. Als vertegen woordiger van het Moederhuis was daarbij tegenwoordig, rector G. de Brouwer van het missiehuis „Spar- rendaal" te Vught, alsook enige lera ren van het missiehuis „Bisschop Hamer" te Nijmegen. Als genodigden woonden deze intieme plechtigheid bij de hoofdaalmoezenier kolonel van Stralen en de directeur van het Cen traal Indisch. Missiegenootschap, pa ter W. Keller S. J. Ook pastoor H. van der Ven en de kapelaans A. van der Voort en M. Meiman van de pa rochie H.H. Petrus en Paulus, met burgemeester H. Banning waren aan wezig. Daar in Leidschendam bij meerde ren de mening heerst, dat de nieuwe missieprocuur, welke voorheen ge vestigd was in het missiehuis „Spar- rendaal", een voorloper zou zijn van de nieuwe kerk of hulpkerk, delen wij, op verzoek van pater C. van der Zant, de rector van het huis, mede, dat die mening geheel op een mis verstand berust De congregatie, welker leden de 3 kloostergeloften afleggen, heeft uit sluitend ten doel, de voortplanting van ons H. Geloof in de landen bui ten Europa. Daarom heeft de congre gatie missiegebieden in alle delen van de wereld. Drie kwartier naar Groningen De electrificatie van de spoorlijn Amersfoort naar GroningenLeeu warden (het gedeelte Amersfoort Zwolle is reeds in gebruik, is de grootste electrificatie, welke door de spoorwegen na de oorlog is uitge voerd. Zij is in 23 maanden gereed ge komen en strekt zich uit over 237 ki lometers. De electrificatie, die met ingang van de zomerdienstregeling op 18 Mei in gebruik wordt genomen voor de baanvakken ZwolleGro ningen en ZwolleLeeuwarden, geeft alleen al tussen Amersfoort en Groningen en Leeuwarden een besparing van 58.000 ton kolen, dat is 58 millioen kilogram kolen per jaar. Ook voor de reizigers is de besparing aanzienlijk; de verkor ting van de reisduur tussen de ste den in het Westen en de twee Noordelijke hoofdsteden zal, in ver gelijking met Mei 1951, 30 tot 45 minuten bedragen. Van 18 Mei af gaan er vijftien trei nen per dag rijden tussen Groningen- Leeuwarden enerzijds en de steden in het Westen des lands anderzijds. Hierbij zijn vier express-treinen. Met ingang van 18 Mei zal 69 procent van het materieel electrisch zijn en 14 procent diesel-electrisch. zodat dan nog slechts 17 procent van de reizi gerstreinen door stoomlocomotieven wordt getrokken. Locomotief uit de rails Gistermorgen vroeg is de uit Alk maar komende trein bij het station Enkhuizen door een stotblok gere den. De locomotief ontspoorde en boorde zich met de neus in het per ron. De pasasgicrs kwamen met een buiteling en de schrik vrij. De locomotief werd zwaar bescha digd. CONFECTIEFABRIEK TE HELMOND UITGEBRAND. Te Helmond is gisteravond onge veer half tien brand uitgebroken in de confectiefabriek van de firma J. Relou aan de Kegelbaan. Het twee verdiepingen hog* gebouw brandde volkomen uit en dertig machines, be nevens de gehele voorraad textiel- goederen gingen door het vuur verlo ren. De totale schade wordt op ruim een ton geschat. Paasverkopen voordelig De detailhandelsomzetten bij de grootwinkelbedrijven in textielgoede- rera en schoeisel hebben in de week voor Pasen een hoogte bereikt als dit jaar nog niet is voorgekomen, zelfs niet in de uitverkoopweken in Januari. Het mooie lenteweer heeft onge twijfeld stimulerend gewerkt. Vol gens de voorlopige uitkomsten van de omzetstatistiek was het indexcijfer van de omzet in textielgoederen bij grootwinkelbedrijven in bedoelde week 188 (week daarvoor 138), voor schoeisel 256 (165). Ook de omzet irj huishoudelijke artikelen bij de groot-, winkelbedrijven (index 106 tegen 94) en de totale omzet bij de warenhuizen (index 130 tegen 117) is belangrijk toegenomen. Bruiloftsgast redde gezin In de nacht yan Woensdag op Don derdag heeft zich in Hardinxveld een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan een moeder en vier kinderen het leven nad kunnen kosten, indien er in het belendende perceel geen bruiloft was gevierd. De moeder voelde zich des avonds reeds onwel, maar bespeurde niets van kolendamp. Zij ging n aar bed, doch kon de slaap niet vatten wegens hoofdpijn. Op het nippartje drong het tot haar door, dat kolendamp de oor zaak kon zijn. Zij strompelde naar de deur en kon nog juist om hulp roe pen voor zij bewusteloos taakte. Het was toen middernacht. Toevallig werd het geroep gehoord door een bruiloftsgast, die zich even uit de na bijgelegen feestzaal De Kaxmonie had verwijdeid. Er werd hulp gehaald en binnen vijf minuten was een dokter ter plaatse. De vier kinderen werden direct bij de buren ondergebracht en de moeder moest naar het ziekenhuis in Dordrecht vervoerd worden. Slechts bij één van ie kinderen wer den lichte vergiftigingsverschijnselen geconstateerd. De toestand van de moeder, mevr. Leeuwenstein, is goed, DOOR HET WC-RAAM. Gisternacht om drie uur werd de assistentie van de politie ingeroepen omdat een aantal feestgangers in Scheveningen een feestzaal in de Wimpelstraat niet wilden ontruimen. Toen de politie ter plaatse verscheelt was de rust reeds weergekeerd. De politie kon alleen nog de helpende hand reiken aan een 36-jarige heer, die het gebouw door een ongebruike lijke uitgang had verlaten, namelijk via een WC-raam en daarvoor in een hoop oude roest was terecht gekomen, waaruit hij zich niet op eigen kracht kon losmaken. M'l:m INTERNATIONALE TENTOON STELLING „DE SUIKER". De internationale tentoonsteling „De Suiker" in het RAI-gebouw te Amsterdam is sinds de opening Woensdagmiddag reeds door meer dan 10.000 personen bezocht. Onder hen bevonden zich bezoekers uit En- geiand, België, Frankrijk, Italië. Pa kistan, Finland, Ierland, IJsland, Duitsland e de Libanon. HUISVROUW STAK HAAR HUIS IN BRAND Te Willemsoord aan de Fries- Overijsselse grens is de woning van het gezin R- H. tot de grond toe af gebrand. Het leek op een ongeluk, maar nu heeft de vrouw des huizes toegegeven, dat zy de brand heeft gesticht. Reeds lange tijd had zij de wens gekoesterd om een andere woning to krijgen, omdat zij voortdurend ruzie had met haar buren. Toen haar kinderen een petroleumstel hadden omgegooid, zag zij haar kans schoon. Zij kleedde de kinderen aan stuurde hen weg en stak het huis in brand. Het rieten dak vatte onmid dellijk vlam en het huis brandde af. De inboedel, die behoorlijk was ver zekerd, ging verloren. De politie heeft de vrouw langdu rig verhoord. Zij gaf eerst de schuld aan de kinderen, die het petroleum stel hadden omgegooid. Haar kinde ren gaven dit inderdaad toe, maar vertelden, dat zij van brand niets hadden bemerkt. De vrouw is vrij gelaten. Zy, haar man en zes kinderen zijn nu dak loos. Vwt.de, HAAGSE RECHTBANK. Fietsen gestolen. Voor diefstal van twee fietsen, resp. op het Pie terskerkhof en het Noordeinde, stond een bureelambtenaar uit Leiden te recht voor de Haagse Rechtbank. De verdachte erkende de feiten. Nog nimmer tevoren was verdachte ver oordeeld. In een psycehiatrisch rap port werd hij in sterke mate vermin derd toerekeningsvatbaar geacht ten tijde van de misdrijven. De officier van justiitie eiste zes maaden gevan genisstraf m.a. en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de rege ring met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 8 Mei. Looddiefstallen. Een 25-jarige wasserij knecht uit Leiden hield te veel van een borreltje. Hierdoor was hij er toe gekomen om gedurende het tijdvak van Augustus 1951 tot Febr. 1952 niet minder dan 14 maal lood weg te nemen van een silogebouw aan de Oosterstraat. Reeds vaker was verd. veroordeeld. De officier van Justitie vorderde acht maanden ge vangenisstraf m.a. Uitspraak 8 Mei. „Leftrappertje". Toen de bewo ners van een huis aan de Oegstgees- terweg op Zondag 2 Maart naar de kerk waren, trapte een 20-jarige bloe mistknecht uit Rijnsburg het paneel van een trapdeur in. Hij kwam zo het huis binnen en stal een geldkistje met 2500 tot ƒ3000. „Een klein leftrap pertje, die geld nodig had om met café-vriendjes gelijk op te kunnen". Daarom bezocht hy het huis van zijn baas. Hij schrok waarschijnlijk van de grote som, want hij zocht waar schijnlijk tien of vijftien gulden. Van het geld heeft hij maar 25 gulden op- Officiële uitslag groslijststemming in i den, Dordrecht en Middelburg voor de 3 Geldig uitgebrachte stemmen. 15650. Namen der candidaten M. P. van der Weijden C. J. van der Ploeg J. A. C. M. van Dongen A. C. A. Deerenberg M. P. A. Meissen P. S. van Leeuwen J. Bakker H. P. M. v. d. Drift L. P. Duijvensteijn B. Funk W. L. M. Groffen F. C. de Hosson Mr. Dr. J. J. M. Veraart J. W. de Vos L. A. Weeber De in te dienen candidatenlijst zal er als volgt uitzien: I. M, P. van der Weijden. 2. C. J. van der Ploeg. 3. Mr. K. v. Rijckevorsel (kwal.) 4. J. A. C. M. van Dongen. 5. A. C. A. Deerenberg. 6. Mr. Th. de Groot (pl. v. kwal.) 7. M. P. A. Meissen. 8. P. S. van Leeuwen. 9. B. Funk. 10. J. Bakker. 11. L. A. Weeber. 12. L. P. Duijvenstein. De toewijzing geschiedt volgens de bepalingen van het Kiesregle ment, de heren v. d. Weijden en v. d. Ploeg omdat beide de kiesdeler behaalden als no. 1 en als nu. 2; de heer v. Dongen als no. 3, zynde de candidaat met het hoogste aantal punten en meer dan 3/4 van de kies deler. Als plaatsvervangers de heren Deerenberg, Meissen en v. Leeuwen volgens aantal punten, daar geen enkele candidaat de halve kiesdeler behaalde als geadviseerde; de ove- Behaalde punten 1 2 3 totaal 9667 1154 511 1/3 11332 1/3 1040 4490 1/2 604 6134 1/2 1539 339 1/2 2163 2/3 4142 1/6 1336 614 1/2 331 1/3 22815/6 369 253 1/2 674 2/3 1297 1/6 201 169 239 609 186 127 86 2/3 399 2/3 47 48 40 135 70 94 104 2/3 268 2/3 868 33 118 34 2/3 1020 2/3 81 1/2 70 1/3 184 2/3 63 83 1/2 86 2/3 233 1/6 98 58 75 2/3 231 2/3 54 100 761/3 230 1/3 79 94 117 2/3 290 2/3 rige heren Funk, Bakker, Weeber en. Duijvestein volgens het intotaal be haalde aantal punten als niet gead viseerde candidaten. CAFÉ-RESTAURANT „HET GULDEN VLIES" BREESTRAAT 125 ZONDAG 27 APRIL met optraden van de Poppenkast voor grote mensen „DE LACHENDE SPINNEKOP". Aanvang 7 uur Tafalraservering aanbevolen. Telef. 24503-24505 (Advertentie) gemaakt en de rest zorgvuldig be waard. Ik vind het geen zware mis dadiger, maar een leftrapper die veel te ver is gegaan. Daarom eis ik tien maanden gevangenisstraf m.a. waar van vier voorwaardelijk", aldus het requisitoir van de officier van justi tie. Uitspraak 8 Mei. Gestolen. Op de 25e Januari j.l. ging een veehouder met twae koeien naar de Leidse Veemarkt. Toen hij zich tussen de middag had verwij derd en terugkwam, zag hij tot zijn grote schrik dat één van zijn koeien verdwenen was. Thans stonden de beide daders voor de Haagse Recht bank. Een chauffeur uit Rijpwcte- ring had de koe van de markt weg gehaald, na voorafgaand overleg met zijn zwager, een slager uit Lelden. De koe werd naar het abattoir ge bracht cn daar op naam van de slager gezet. Het bees' werd geslacht, de huid direct verkocht en het vlees ging naar de slagerij van de zwager. De chauffeur was destijds werkloos, terwijl de slagerij van zijn zwager zeer slecht ging doo^ gebrek aan be drijfskapitaal. Tegen de chauffeur eiste de officier van justitie 10 maan den gevangenisstraf m.a. De slager achtte hij de stoker in deze affaire. Ook tegen deze verdachte werd 10 maanden m.a. geëist voor heling. Uit spraak 8 Mei a.s. 17. Toen de negers een poosje naar de „hemelse" muziek geluisterd had den, vroeg de dikste, die blijkbaar de voorman was: „Hoepie hoepie siekie rlelie?" Humpo Hotflots, die al aar dig begon te begrijpen, wat de negers bedoelden, antwoordde aarzelend; „Ik zal eens proberen!" en hij dacht bij zich zelf, „Ik denk, dat-ie bedoelt, of er ook echte muziek uit het kastje zou komenHet is nu maar de vraag, wat deze heren onder echte muziek verstaan.... en of er mis schien juist iets van die aard uitge zonden wordt op het ogenblik Hij begon angstig met bibberende vingers aan de knopjes te draaien, tot er iemand zei: „Er volgt een pro gramma van jazz-muziek door het orkest van Djoek Ellington!" waarop onmiddellijk een knetterende foxtrot volgde. Dat bleek in de smaak te val len. De negers lieten de onafgemaak te troon voor wat hij was en gingen schreeuwend, brullend, in hun han den klappend en gillend aan het jitterbuggen. HAAGSE ECON. POLITIERECHTER zEen 33-jarige b'oemkweker uit Al phen aan den Rijn stond terecht voor de Haagse Economische Politierech ter, omdat hij in September 1951 zon der vergunning in de koude kas en op de open grond chrysanten en hor tensia's had geteeld. De verdachte was wel een erkend kweker geweest, maar was nu niet meer erkend. De opbrengst van het geteelde was f 3000 geweest. Ook vorif, jaar was ver dachte in overtreding geweest en toen had hij f 75 boete gekregen De Haag se Economische Politierechter nam het hem zeer kwalijk, dat hij de za ken niet in orde had laten maken, ter wijl hij wist in overtreding te zijn. Conform de eis werd verdachte ver oordeeld tot 700 boete of vier maan- den, waarvan 500 voorwaardelijk of twee maanden. Xvde GOLF BINNENLAND. Dc 44-jarige havenarbeider H. B. Z. uit Rotterdam, die op 7 Maart jl. in een spoorwegwagon met film- afval een peukje van een sigaret zou hebben weggeworpen, waardoor brand ontstond, werd gistermorgen door de Rotterdamse Rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek. Mej. Mary Slnke uit Utrecht, die als model optreedt tijdens internatio nale kapconcoursen heeft als eerste vrouw in Burpa haar haardos laten verzekeren voor een bedrag van 10.000. Het is haar niet zo gemak kelijk geweest een verzekeringsmaat schappij te vinden, die hoertoe be reid was. De 26-jarige kantoorbediende J. W J. van D. uit Den Haag heeft zijn werkgever duizend gulden lichter ge maakt door geïnde bedragen niet af te dragen. Nadat hij met dit geld oude schulden had afbetaald en zich in de kleren had gestoken heeft hij zich gemeld bij de Amsterdamse po litie. Dc krielhaanvcrcniging „Do Morgengroet" te Buinen heeft een kraaiwedstrijd gehouden. Een haantje van de heer W. Kremers presteerde het om in de gestelde tijd van 45 mi nuten ndet minder dan 181 keer tc kraaien. Dat is gemiddeld vier keer per minuut. A. DUNCAN HOOFDSTUK IX. „Ben je bang?" In het nieuw ingerichte kantoor van Hébier en Co. zat Anne glim lachend tegenover George Callon. En als hij naar haar keek, vond hij, dat ze er nog nooit zo verrukkelijk had uitgezien. Ze had weer kleur gekregen; haar ogen schitterden van levenslust. Ze was keurig in het zwart met witte kraag en manchetten. „Mijnheer Morier komt vandaag bij ons in dienst," zei ze. „Dat zal een hele slag voor mevrouw Pritère zijn. Maar ze zal, denk ik, een flauwte krijgen, als ze hoort, dat twintig van haar beste verkoopsters naar ons zijn overgelopen." „Was dat nu heus noodzakelijk?" vroeg George een beetje onzeker. Anne fronste heel even*de wenk brauwen en begon toen te lachen. „Toe. Georee. bepin niet m-ppt- ot> die manier, alsjeblieft! Ja, het was be slist noodzakelijk. Ik ken al de win keljuffrouwen bij Pritère en weet, wie er het meest naar hunkeren, uit haar klauwen weg te komen. Zij mag de rest houden. Natuurlijk krij gen de nieuwe meisjes hoger loon, dan ze ooit aan de overzijde gehad hebben, maar ze zullen het heus wel verdienen." Ze keek enkele papieren op haar ma honiehouten lessenaar in: „En nu ter zake," zei ze, „ik ge loof, dat we deze crêpe de Chine, die precies van dezelfde kwaliteit is, als in de étalage aan de overkant, drie stuiver per el lager kunnen prijzen. Dat is dan een uiterst lage prijs, maar het is de moeite waard. En dan dit fluweel." Ze nam een staaltje op en bekeek het aandachtig. George vond haar nu zo heel anders, dan het meisje, dat hij enige maanden geleden had leren kermen. Ze was zo zelfverzekerd en al te vervuld van haar plannen, om die gehate vrouw te vernederen. Hij ver langde terug naar het zachte, lieve kind, dat hij toen was gaan liefheb ben. „We kunnen het fluweel op 12 franc 75 zetten", zei Anne, met haar potlood tegen haar tanden tikkend. .Mevrouw Pritère vraagt er 18 franc 65 voor. We maken dan natuurlijk wel zo goed als geen winst, maar. Ze glimlachte voor zich heen, bij de gedachte aan het gezicht van haar concurrente, als ze de prijzen van Hébier Co. zou gaan vergelijken met de hare. „Maar mevrouw Pritère zal haar prijzen gaan drukken, zodra ze de jouwe hoort", wierp George haar te gen. „Ik zou niet weten, hoe ze dat kon doen", zei Anne, haar blonde hoofdje schuddend, „ze heeft veel te veel an dere onkosten. Als ze haar prijzen even laag stelt als wij de onze, ver liest zij op elke koop en ze is een veel te goede zakenvrouw, om zoiets te wagen." George keek haar strak aan. „Nu zie ik het pas goed in," zei hij, „als mevrouw Pritère haar prijzen op ons peil terugbrengt, gaat ze failliet. En als ze de oude prijzen blijft vragen, gaat ze ook naar de kelder. Is dat de kwestie niet?" Anne knikte toestemmend. „Daarvoor krijg je een tien op je rapport," zei ze lachend. Doch, op eens betrok haar gezicht. „Ja, ik weet wel, dat het jou iets vreselijks toeschijnt, George, maar elke keer, als ik mijn ogen sluit, zie ik Pierre dood op de grond liggen, veronge lukt door het verraad van die vrouw. Ik moet wel zo handelenom Pierre te wreken." Hij haalde de schouders op. „Het is toch niets voor jou, Anne, zo wraakzuchtig te zijn," zei hij zacht, en kwam naast haar staan, „waarom kunnen we de zaak niet op een gezonde zakelijke grondslag drij ven? Er is toch zeker wel plaats in Dammeville voor twee zulke zaken?" Anne nam hem scherp op. „Ben je bang?" vroeg ze rustig. „Waarom zou ik bang zijn?" was zyn wedervraag. „Omdat je zoiets van twee ton in de zaak gestoken hebt," antwoordde ze. „Je mocht ze eens verliezen." „Dat geld heeft geen betekenis voor me, Anne. Ik denk veel meer om jou .Wat mij betreft, heb ik dat geld reeds afgeschreven als een on inbare schuld. Ik wil er niets meer mee te maken hebben." Ze forceerde een lachje. „Laten we niet gaan kibbelen, George," zei ze smekend, „we hebben het hier over al zo' vaak gehad. Jij hebt alle recht op je eigen meningen ik op de mijne. Jij hebt er in toege stemd me geld te lenen maar kom nu niet telkens met dit onder werp aandragen, anders zou ik gaan denken, dat je er spijt van had, dat je me hebt geholpen." Er werd geklopt „Binnen!" riep Anne. Morier kwam het kantoor binnen. Hij aarzelde even op het zien van George, maar Anne nodigde hem na der te komen cn stak hem haar hand ten welkom toe. „Komt binnen, mijnheer Morier. Ik ben echt blij, u te zien. Dit is mijn compagnon, mijnheer Callon." „Het zal me een genoegen zijn, in uw zaak te werken, juffrouw Hé bier," zei Morier glimlachend. „De drommel mag weten, hoe ik het al die jaren bij mevrouw Pritère heb uitgehouden. Maar nu hoop ik op 'n prettige werkkring bij u." Anne keek naar George, om te zien, hoe hij deze woorden zou op vatten. Ze voelde, dot dit een recht vaardiging van haar handelswijze was, al was het alleen, om wat ze voor Morier gedaan had, die naar haar mening, evenzeer een slachtof fer van mevrouw Pritère was als zij- zelf. George nam zyn hoed op, glimlach te tegen Anne en daarna tegen Mo rier. „Ik ga er vandoor," zei hij, „u beiden zult wel heel wat te bepraten en te regelen hebben." Na zijn vertrek gingen Anne en Morier terstond hard aan het werk. Anne haalde een stapel facturen voor de dag en noteerde al de goede ren voor de laagst mogelijke prijzen, die nog een heel kleine winst over lieten. „Ik zal nog scherper moeten be rekenen," zei Anne, „ik heb veel ka pitaal achter me. Ik kan me zelfs veroorloven, een poosje met verlies te verkopen, totdat de zaak goed loopt." Ze bleven de hele dag cn een groot deel van de avond druk aan het werk. „Hoe zullen onze prijzen het doen, in vergelijking met die van Pritère?" vroeg Anne, toen ze 's-avonds hun werk opruimden. Morier glimlachte vermoeid. „Wij zijn over het geheel 20 per cent lager en sommige artikelen zelfs 25 percent," zei hij. „Ik ben bang, dat mevrouw Pritère een beroerte krijgt, als ze onze prijzen ziet." HOOFDSTUK X. „Ik ben er op uit, haar ten gronde te richten". Mevrouw Pritère stond voor het raam van haar zitkamer en staarde nijdig naar de blauwe gesloten gor dijnen aan de overkant. Ze had er heel wat voor willen ge ven. als ze had kunnen zien, wat er achter die gordijnen voorviel. Wordt vervolgdO.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7