Bij aankoop van gebouw-Pander werd Kamer voorbijgelopen De herhalingoefeningen Vrijheid van woonwagenbewoners dient beknot Vervallen huizen worden opgeknapt De Eerste Kamer over uitbreiding Tweede Kamer VRIJDAG 25 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Verlaging schoolgeld grote gezinnen Bouw van mijnenvegers In de vergadering der Tweede Ka mer heeft de heer VERMEER (Arb.) gistermiddag aan de staatssecretaris van oorlog vragen gesteld over de verwerving van een oefenterrein in de gemeenten Vorden, Warnsveld, Laren en Lochem. In antwoord daarop heeft staats secretaris KRANENBURG medege deeld, dat o-verlegd is met de pro vinciale planologische dienst. Hy verklaarde zich bereid tot huur voor een lange termijn. Het was hem be kend, dat een houtvester het terrein voor oefeningen ongeschikt achtte, doch die bezwaren leken spr. van ondergeschikt belang. Uit zijn ant woord op een vraag van de heer Van der Goes van Naters bleek nog, dat de terreinen open blijven voor het publiek, ook tijdens de oefeningen. De Minister van Oorlog, de heer STAF, heeft daarna zijn Woensdag afgebroken rede voortgezet ter be antwoording van de opmerkingen gemaakt bij de algemene beraadsla ging over het wetsontwerp tot ver lenging van de duur der herhalings oefeningen in 1952, 1953 en 1954. Hij zeide o.m. te zullen bevorderen, dat door goede voorlichting zal worden bijgedragen tot beter begrip. Uit zijn rede bleek, dat niet alle dienstplich tigen in West-Duitsland zullen oefe nen. Zij zullen er negen of tien da gen vertoeven. Een groot deel der opgeroepenen blijft in Nederland. Bij de manoeuvres zal Nederland optreden met een gehele divisie, als mede met een z.g. skeletondivisie, een deel der korpstroepen en de korpsstaf. De minister heeft gevraagd voor de Nederlanders, de Zondag van de oefeningen uit te zonderen. Goede voorbereiding is van het grootste belang zeide spr., diee ver klaarde critiek op prijs te stellen. Daarnaast vroeg hij echter ook ver trouwen bij de opbouw van het leger. Het onderzoek naar de gebeurte- nisen in Oirschot is nog niet geëin digd. Bij de organisatie waren fouten te constateren. Uit de tekortkomin gen valt lering te trekken. Alles wordt gedaan om de organisatie te verbeteren. De minister merkte op, dat elders de herhalingsoefeningen goed zijn verlopen. Na opgemerkt te hebben, dat aan voeding en ontspanning alle aandacht wordt besteed, zeide spr., dat verho ging der kostwinnersvergoeding te grote financiële lasten zou vragen. Een integrale vergoeding wordt in geen enkel land gegeven. Bij drin gende gevallen wordt als het maar enigszins mogelijk is vrijstelling ver leend. De beveiliging der maatschappe lijke positie van de dienstplichtigen wordt zoveel mogelijk bevorderd. Bij de replieken heeft de heer WAGENAAR (CPN) drie moties in gediend, welke werden verworpen, met slechts de stemmen der CPN- leden voor. Het wetsontwerp werd goedge keurd met 61 tegen 7 stemmen, die der CPN. Bij de stemming was de SG niet aanwezig. Vervolgens is behandeld het wets ontwerp tot wijziging van de begro ting 1952 van het departement van Marine, verband houdende met de financiering van de aanbouw van vaartuigen voor de Kon. Marine. Er zullen 32 mijnenvegers op Neder landse werven worden gebouwd. De bouwkosten van 14 dezer vaartuigen, ten bedrage van 76,3 millioen, zul len worden gedekt uit tegenwaarde- gelden der Amerikaanse hulpverle ning. De overige 18 mijnenvegers, eveneens voor de Kon. Marine, ko men voor Amerikaanse rekening en zullen in dollars worden betaald. Het ligt voorts in het voornemen van de Amerikaanse autoriteiten ten behoeve en door bemiddeling van de Kon. Marine voor Amerikaanse rekening hier te lande een vijftal patrouillevaartuigen voor de mari tieme havenverdediging te doen aan bouwen. De aanbouw van de 32 mij nenvegers vordert een bedrag van ƒ174.400.000, waarvan ƒ98.100.000 ten van Amerika komt. dit voorstel worden vergroot. Hij verklaarde zich tegen uitgaven voor de bewapening. Nadat minister STAF o.m. had op gemerkt dat de lasten voor de bevol king niet worden verhoogd werd het ontwerp z.h.st. aangenomen, met aantekening, dat de CPN geacht wil de worden te hebben tegengestemd. De Kamer heeft zich geruime tijd bezig gehouden met het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1951 van het departement van wederop bouw en volkshuisvesting, verband houdende met de aankoop, ten be hoeve van magazijnruimte voor enige van een school voor lager onderwijs kweekschoolonderwijs daaronder begrepen nijverheidsonderwijs, middelbaar onderwijs, vooifoereidend hoger onderwijs of hoger onderwijs, in Nederland. De heer PETERS (KVP) vond het voorstel een verbetering en hoopte, dat de definitieve regeling spoedig tot stand zal komen. Spr. wilde de reductie ook verleend zien als kinderen in het buitenland op school zijn. Ook wilde hij verlaging of- af schaffing van de vermenivuldigings- factor. Dè heer VAN SLEEN (Arb.) her rijksdiensten, van een complex ge- innerend aan de toezegging in 1950, bouwen en terreinen te 's Graven- dat de schoolgelden over de gehele IETS GOEDS EN NIET DUUR. DRIE-ZITSBANKSTEL bestaande uit: 3-zltsbank en 2 fauteuils Geheel verend en bekleed met beige mo- f Q"7R quette 1 TUINSTOELEN vanaf f 9.60 HASSiLMAN 4 PANDER BREESTRAAT 146 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 i E I D E In Nederland 2600 rollende huizen linie gehalveerd zouden worden, merkte op, dat deze toezegging slechts zeer ten dele wordt nagekomen. Z.i. blijft het ontwerp ver onder de maat. Hij pleitte voor kosteloos onderwijs. Ook de heer HOOGCARSPEL (CPN) betoogde, dat de regering haar belofte niet ten volle heeft ge honoreerd. Minister RUTTEN kwam tegemoet aan de wens van de heer Peters om de reductie ook te doen gelden voor kinderen, die in het buitenland schoolgaan. De kwestie van afschaf fing van de vermenigvuldigingsfac tor zal 'hij bespreken met zijn ambt genoot van Binnenlandse Zaken. De mening, dat de regering haar toezeg gingen niet zou hebben gehonoreerd bestreed de minister, die voorts nog opmerkte, dat het overgrote deel der kosten van het onderwijs al door de overheid betaald wordt. Het wetsontwerp is z.h.s. goedge keurd. Met aantekening dat de CPN ge acht wilde worden te hebben tegen gestemd is z.h.s. aangenomen "het wetsontwerp tot bescherming van waterstaatswerken in oorlogstijd. Te kwart over zes is de vergade ring gesloten. De Kamer zal 6 Mei weder bijeenkomen. oud-NSB-ers, die op deze wijze de aanhankelijkheid aan hun leider in stand wensen te houden. Hij dringt er bij de ministers op aan een on derzoek in» te stellen en de Kamer van het resultaat van dit onderzoek in kennis te stellen. Volgens de heer Nederhorst zou de fabrikant van de fotokaarten een op de voorgrond tredend lid van de Ver. van Ned. Fotodrukindustrieën (Vene- vo) zijn. Dragen de ministers kennis van het feit, dat sommige militaire autoriteiten, in het bijzonder de Cadi, een uitgesproken voorkeur hebben om fotokaarten van bij de Venevo aangesloten fabrikanten te betrek ken? zo vraagt het Kamerlid. hage, toebehorende aan de N.V. H. Pander en zn. aldaar. De heer VAN SLEEN (Arb.) her innerde er aan, dat in de begrotings commissie ernstige bedenkingen zijn gerezen, omdat de aankoop was ge schied zonder de Kamer er in te kennen, zodat deze nu voor een fait accompli staat. De heer ALGERA (AR) zeide even eens, dat de aankoop in strijd is met het begrotingsrecht der Kamer en hij herinnerde aan een dergelijk ge val, waartegen de heer Tilanus zich in 1939 heeft verzet en welk ontwerp toen niet is aangenomen. Bovendien had spr. er bezwaar tegen, dat de verkoopster de voorwaarde had ge steld, dat niet gewacht zou worden op de goedkeuring door de wetgever. De heer BEERNINK (CH) ontwik kelde bezwaren van gelijke aard. De Kamer had z.i. ingelicht kunnen worden. Nu wordt er over de Kamer heengelopen en dat kan zij niet aan vaarden, meende hij. Op dezelfde gronden zeide de heer RITMEE STER (VVD) zijn stem niet aan het ontwerp te zullen geven. De heer GORTZAK (CPN) zeide niet verwonderd te zijn over de hou ding der directie van de N.V. Minister IN 'T VELD erkende, dat er een onregelmatigheid is begaan, waarvoor hij zijn spijt betuigde. Naar zijn oordeel heeft de N.V. Pan der niets onrechtmatigs gedaan. Spr. bevond zich in een dwang positie; er was geen andere oplossing te vinden. De minister zeide in het belang van de staat te hebben ge handeld; er is een goede koop ge daan en men zou in grote moeilijk heden geraken als de koop ongedaan werd gemaakt. Mocht zich weer zo'n geval voordoen dan zal geen beslis sing worden genomen zonder over leg met de vaste commissie. Het wetsontwerp is tenslotte aanvaard met 39 tegen 24 stemmen. Tegen: CH, AR, VVD, CPN en SG. De Kamer heeft voorts haar goed keuring gehecht aan het wetsontwerp tot 't verlenen van een Rijksbijdrage ten bedrage van f 70.300.000 ten be hoeve van de uitvoering van een pensioenregeling voor de opvaren den van de Nederlandse Koopvaar dijvloot. Vervolgens heeft de Kamer zich bezig gehouden met een wetsontwerp beogend reductie op het schoolgeld wegens schoolbezoek van meer dan een kind uit hetzelfde gezin te ver lenen. Het schoolgeld zal worden verminderd met een vierde deel, in- j Door een foutieve landing kwam Donderdag een „Sea-Otter" van de Mari- dien twee of drie kinderen en met I neluchtvaartdienst in de Westeinderplas terecht. De vier inzittenden van dc de helft indien vier of meer kinde- Marine Luchtvaart hebben het toestel bijtijds kunnen verlaten. Het toestel ren uit hetzelfde gezin leerling zijn I is met de neus in het water terecht gekomen. Fotokaarten van Mussert? Is het de ministers bekend, dat een Arnhems bedrijf van een particulier opdracht heeft ontvangen 10.000 foto kaarten te vervaardigen van ir. Mus sert, voormalig leider van de N.S.B.? Aldus luidt een vraag, die het Tweede-Kamerlid, de heer Neder horst (Arb.) heeft gericht aan de ministers van Binnenlandse Zaken, van Oorlog en van Justitie. De heer Nederhorst acht het ver moeden gewettigd, dat de bestelling van deze kaarten via een tussenper- soon uitgaat van een organisatie van niveu en een langzame uitsterving .Verschenen is het rapport der staatscommissie vervanging Armen wet houdende nieuwe regelen inzake woonwagens. De commissie heeft haar rapport vergezeld doën gaan van een ontwerp van wet met me morie van toelichting. De hoofdgedachten, welke in het rapport zijn ontwikkeld, zijn de vol gende: a. een trekverbod; b. concen tratie in per provincie aan te wijzen kampen; c. behoorlijke materiële voorzieningen en voldoende toezicht; d. goede gelegenheid scheppen voor het onderwijs van jeugdige woonwa genbewoners. Dit alles zal slechts kunnen wor den bereikt door deze zorg: e. tot Rijkszorg te maken en aan de ge meentelijke zorg te onttrekken, zodat het geheel uit 's Rijks kas zal moe ten worden betaald; f. te centralise ren in een centrale dienst, ressorte rende onder het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Voorts is ontleend aan de toelich ting op het door de commissie voor gestelde ontwerp van wet: Sinds 1918 is het aantal woonwa gens gestegen van 700 tot 2600, zodat kan worden gesteld, dat van het doel van de thans vigerende wet ver heffing van de woonwagenbewoners een behoorlijk maatschappelijk „Sea-atte>c" in de We&teindev. van Wederopbouw en Volkshuisves ting, mr. In 't Veld op 20 Maart in de Eerste Kamer iets daarover heeft meegedeeld. Hij kondigde daarbij do beschikbaarstelling aan van een millioen rijksgeld ten behoeve van dat fonds, ten bate van de woning voorziening door herstel van verval len krotten, boerderijen en hofjes. overal in ons land. De heer HAKEN (CPN) betoogde, I Teneinde ons te kunnen overtui- dat de lasten voor de bevolking door I gen, dat dit Rijksgeld uitstekend De wondere uitwerking van een onbekend fonds Behalve enige ingewijden wist wordt besteed, hebben we door be- eigenlijk niemand iets af van een i middeling van het Ministerie in ver- Terlingenfonds, totdat de Minister schillende provincies kennis kunnen In haar eindverslag over de ont werpen van wet tot het in overwe ging nemen van een voorstel tot ver andering in de Grondwet, strekken de tot wijziging van het veertiende hoofdstuk (overgang naar een nieu we rechtsorde) en van enige daar mee verband houdende artikelen, zegt de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer, dat onbeantwoord is gebleven de vraag waarom dt re gering, die in de Tweede Kamer for meel en materieel zo ernstige be denkingen tegen het amendement- Andriessen, dat beoogt de mogelijk heid te openen dat de wet onder be paalde omstandigheden stemover- dracht zou kunnen toestaan, had in gebracht en deze blijkens haar me morie van antwoord aan de Eerste Kamer kennelijk handhaaft, na de aanneming van het aldus geamen deerde wetsontwerp dit niet heeft ingetrokken, waarna twee wetsont werpen hadden kunnen wordei in gediend, het ene behelzende de uit breiding van het aantal leden der Tweede Kamer en het andere bevat tende ontwerp-artikel 108 en ont- gen ontvangen. lila. (amendement- Subsidair had de regering zelfs, gelet op de ernst harer bezwaren, aan de Kamer kunnen overlaten, de beide laatstgenoemde wijzigingen in een initiatief-voorstel te verwerken. Iets soortgelijks heeft zich in 1948 voorgedaan met betrekking tot de invoeging van het huidige artikel 196 in onze grondwet. In elk der beide gevallen, hierbo ven gesteld, zou de Eerste Kamer de aangelegenheid van de uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden hebben kunnen overwegen, geschei den van de twee andere onderwer pen. Hierbij ware niet alleen de wij- z« van behandeling van du thans aanhangige Grondwetsherziening ge baat geweest, doch ook zou alsdan de eigen verantwoordelijkheid van regering en Eerste Kamer beter tot haar recht zijn gekomen. Men zou het eveneens op prijs stellen, op het vorenstaande een na der bescheid van de regering te mo- nemen van woningherstel Als men ons de foto's van hoe het is geweest, niet had getoond, we zouden kwa lijk hebben geloofd in een herstel, dat vooral het inwendige van de op geknapte woningen tot iets nieuws en comfortabels heeft gemaakt. Hoezeer „Wederopbouw" geldelijk heeft gesteund, opzet en uitvoering zijn nochtans particulier initiatief en zodanig onbaatzuchtig, dat de buitenwacht slechts kent de naam van de heer R. H. Terlingen te Bus- sum, voorzitter van de Nederlandse Katholieke aannemers- en patroons bond, naar wie het T.-fonds is ge noemd. Met deze heer Terlingen waren reeds in 1949 enige particu lieren samengekomen om uit mens lievende overweging geld te verga ren voor verbetering van vervallen woningen. Inderdaad zag de heer Terlingen een oplossing, zelfs voor de verbetering van krotwoningen en reeds onbewoonbaar verklaarde huisjes. Voor het doel kwam veel geld be schikbaar, maar lang niet voldoen de. Men dacht toen aan de Rijks overheid, die echter kort tevoren een premieregeling voor woningverbete ring en woningsplitsing had inge trokken. De minister was namelijk van oordeel, dat hij niet langer een premie kon verlenen, die verwaar lozing van woningen in de hand werkt. Maar het plan-Terlingen sneed hout, zodanig, dat ir. Schuyl, die vanwege het Ministerie is belast met de wederopbouw van de grote steden, samen met de heer Duiven- bode en enige departementsambte naren, de uitvoering in studie heeft genomen. Het gevolg is geweest, dat de Minister in eerste aanleg bedra gen wilde beschikbaar stellen naar eenzelfde maatstaf als die had ge golden bij de bovengenoemde, ing- trokken rijkspremieregeling. Het Rijk wilde namelijk bijdragen tot 60 procent van de kosten tot een maximum van 1440 per woning. De rest zou moeten komen van de eigenaren van de te verbeteren wo ningen. Van oud tot nieuw Nadat vanwege het Terlingenfonds aanvankelijk 460 woningen in de drie grote steden Amsterdam, Rot terdam en Den Haag terdege waren opgeknapt, kwamen aanstonds de provincies Utrecht en Gelderland aan de beurt. Onder andere in Nij megen kan men woningen, die nieuw werden van oud, sedert enkele ja ren gereed zien. Toen men zover was en het fonds practisch was uit geput, heben de ondernemers we derom met de Minister onderhan deld. Mr In 't Veld was nu zelfs be reid, in het fonds deel te nemen voor een zelfde bedrag als de par ticulieren, zodat men meer zou kun nen ondernemen. Wel werden enkele normen ge steld, bijvoorbeeld, dat de herbouw zou voldoen aan de plaatselijke bouwverordeningen, waarvan in de practijk nog al eens schijnt te wor den afgeweken. Verder werd de premieregeling verlaagd van 60 tot 50 procent van de kosten, met een maximum bedrag van 1440. Daar van zou dan twee derde door het Fonds en een derde door de ge meente worden betaald. In dit stadium is men vooral in Limburg aan het verbeteren van oude woningen geslagen. Niet slechts grote plaatsen als Maastricht, Weert en Valkenburg kwamen aan de beurt, maar ook nederige dorpen op het platteland als Horst, Schimmert. Berg en Terblyt, Reuver, Beesel, Heer, Beek, Margraten, Posterholt, Montfort en Maasbracht. Ook over de resultaten in het Zui den was de minister dermate ver heugd, dat hij onlangs, toen het pot je wederom was opgesoupeerd, be reid was een veelvoud te storten van wat de particulieren zouden bijdra gen. Dat die particulieren inderdaad belangrijke sommen hebben bijge dragen blijkt wel uit de jongste mi nisteriële mededeling in de Eerste Kamer, dat hij één millioen gulden in het fonds wilde bijdragen voor verdere woningverbeteringen. van de categorie bewoners, die in onvoldoend ingerichte woonwagens wonen in feite niet terecht is ge komen. Talloos zijn de klachten van de gemeentebesturen en van J? bewo ners uit de omgeving van woonwa genstandplaatsen omtrent de over last, welke van woonwagenbewoners wordt ondervonden. Speciaal de plattelandsbevolking ondervindt hiervan grote hinder, doordat de politie veelal niet bij machte is voldoende toezicht uit te oefenen. Het is noodzakelijk dat thans op afdoende wijze in het woonwagen- vraagstuk wordt ingegrepen. Ge schiedt dit niet, dan zal oplossing van het vraagstuk allengs moeilijker en op de duur bijkans onmogelijk worden. De vrijheid aan banden. Om het euvel van de overlast te kunnen bestrijken, wordt het als een eerste vereiste aangemerkt, dat aan het vrijelijk rondtrekken van woon wagenbewoners met hun wagens een einde wordt gemaakt. Deze maatregel zal echter niet ir alle opzichten kunnen worden door gevoerd in verband met de omstan digheid, dat er gevallen zijn, waar in het rondtrekken met een woon wagen ter uitoefening van bedrijf of beroep om dringende redenen noodzakelijk is. Hierbij wordt spe ciaal gedacht aan wegenbouwers kermisexploitanten. De overige bewoners van woonwa gens derhalve zij, die niet voor een trekvergunning in aanmerking komen behoren in hoofdzaak tot die groep van personen, die door het zwerversbestaan, dat zij leiden, te genover de gezeten bevolking een houding plegen aan te nemen, welke ontaardt in bedelarij en profiteren van de bezittingen van een ander. De onderhavige groep van perso nen dient te worden opgevangen en een overgangsphase door te maken, waarin zij onder toezicht en onder leiding langzamerhand worden ge wend aan een normaal maatschappe lijk bestaan met het uiteindelijk doel hen in de gezeten bevolking te doen opgaan. Daartoe zullen de betrokke nen en ook degenen, wier trekver gunning niet meer geldig is, met hun woonwagens standplaats moeten in nemen in daarvoor ingerichte woon wagenkampen. De woonwagenkampen, welke so ber doch op sociaal verant 'oorde wijze zullen worden ingericht, zullen gelegen zijn in streken waar vol doende werkgelegenheid is te vin den. In elk kamp zal een kamplei ding worden geplaatst. Ondanks strikte toepassing van de geprojecteerde maatregelen, zal ten aanzien van de oudere woonwagen bewoners een matig resultaat zijn te verwachten. Ten aanzien van de jon gere woonwagenbewoners zal een be ter resultaat verwacht kunnen wor den en daarom ware bijzondere aan dacht te besteden aan de jeugd. In dit verband wordt erop gewezen dat van de groep woonwagenbewoners, welke ruim 11.500 zielen telt, mag worden verondersteld, dat meer dan 5000 jeugdige personen thans op groeien zonder dat voor hun zede lijke, maatschappelijke en verstan delijke vorming behoorlijk wordt zorggedragen. Het omvormen van de jeugd klemt des te meer, wanneer men in aan merking neemt, dat jeugdige woon wagenbewoners, bij hun huwelijk niet zelfstandig een woonwagen mo gen betrekken, indien zy niet voor een trekvergunning in aanmerking komen. Zij dienen derhalve een zo danig peil te hebben bereikt, dat zij zonder bezwaar in een woning kun nen worden ondergebracht. Kennen het a. b. c. niet. Door het steeds weer trekken van woonwagens naar elders, is er tot dusver, zeer tot schade van de leer lingen, van regelmatig ontvangen van onderwijs geen sprake geweest. Uit een onderzoek is gebleken, dat van de 2600 leerplichtige kinderen waarvan er 4O0 in kampscholcn in andere klassen hun onderwijs genieten 2/3 gedeelte analphabeet is. Door de in het onderhavige ontwerp geprojecteerde maatregel om het gros van de woonwagens in kampen onder te brengen, zal het regelmatig geven van onderwijs verzekerd zijn. Deskundigen zijn van oordcel, dat in elk geval 20 kampen aanwezig moeten zijn met voor elk kamp een capaciteit van 50 a 60 woonwagens. De kosten, verbonden aan de verbe tering van in aanmerking komende bestaande kampen en de inrichting van nieuwe kampen, worde in to taal begroot op ruim 3 millioen. Hierbij is niet inbegrepen de inrich ting van een school. De exploitatie kosten van de bedoelde 20'kampen worden gemiddeld per jaar geraamd op 500.000.Tegenover deze post staat echter een post van, naar schat ting, 30.000 aan ontvangen staan gelden. In verband met de omstandigheid dat uitvoering van de onderhavige wet als Rijkszorg moet worden aan gemerkt, zullen de kosten van in richting en exploitatie van de woon wagenkampen, alsmede de kosten verbonden aan de uitoefening van de sociaal-culturele taak van de dienst voor de woonwagenbevolking en de armenzorg ten laste van het Ryk komen. Prijsvraag voor televisie De Nederlandse televisiestichting heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een ope ningsbeeld als aankondiging van de uit te zenden programma's. Op dit beeld moeten de woorden Nederland se televisiestichting voorkomen. De prijs is 250. Inlichtingen geeft de Nederlandse televisiestichting te Hil versum. TELEVISIE REPORTAGE VOOR DE KONINGIN. Op Koninginnedag. 30 April, zal de televisie enkele extra uitzendingen verzorgen. Zoals reeds is gemeld, zal een reportage op het scherm worden gegeven van het défilé, dat langs de koninklijke familie voor h.et paleis Soestdijk zal trekken. Deze uitzen ding geschiedt op Woensdagmorgen 30 April van 10.15 tot 11.15. Ook in de avonduren zal er die dag een extra uitzending worden gegeven en wel met een speciaal doel. De ko ningin zal die avond gedurende een uur een montage ini de vorm van een samenvatting kunnen zien van alle reportages, die door de Nederlandse Televisie Stichting over het bezoek aan Amerika zijn uitgezonden. Deze extra uitzending geschiedt van 20.15 tot 21.15. Voor de uitzending van de repor tage uit Soestdijk zal vermoedelijk een linkzender op het paleis moeten worden aangebracht. Via deze ge richte zender zal het beeld recht streeks naar Lopik worden gezonden en dus niet via de studio in Bussum. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor dc huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieleen. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinbouwme- dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Boekbe spreking. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Gram. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.38 Omroep orkest en solist. 16.30 „Dc Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalis tiek weekoverzicht. 18.25 Lichte mu ziek. 18.45 Buitenlandse correspon denties. 19.00 Gram. 19.15 Parle- mentsoverzicht. 19.25 Gram. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gram. 21.00 Geva rieerd programma. 21.55 Gram. 22.30 Wij luiden dc Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 700 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VP RO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Viool en pia no. 12.00 Promenade orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingor,'. 12.33 Dansmuziek. 1°.00 Nieuws. 13.15 „Kleine Zonden", hoorspel. 13.30 Ac- cordeonmuziek. 14.10 Film-program- n.a. 14.35 Brabants programma. 15.00 Politiekapel. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Gram. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Radio Philharmo- nisch orkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Amusementsmuziek. 18.40 Re geringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 ..Passepar tout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Metropole orkest en solisten. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.45 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5