RIJNSTREEK Inval in Haagse speelhuizen 33 Personen werden gearresteerd Een Amerikaans ontwapeningsplan Panmoendjon vastgelopen Kinderen van Mariaschool gaan zingen in Wigwam Herhaalde Aanbieding Ankiets en Kinder-Sportkousen l<k Prof. dr. H. A. Kramers na long-operatie overleden Eerste paal voor uitbreiding van St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden VRIJDAG 25 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Twee-jarig meisje verdronken Donderdag omstreeks het middag uur is het twee-jarig meisje H. G. M. Jansen achter de ouderlijke woning in de Jan Nuijkenstraat, tijdens het spel in een moddersloot je gevallen en verdronken. Nadat ze al enige tijd vermist werd en nagevraagd was waar ze wel eens pleegt te vertoeven, vond de moeder tot haar ontsteltenis het reeds ontzielde lichaampje in de sloot. Jongens in angst voor woedende meisjes Donderdagavond hébben enkele jongens zich schuldig gemaakt aan een minder te waarderen „grapje". Van een aantal fietsen van leerlin gen van de Landbouwhuishoudschool, die in de rijwielbergplaats opgebor gen waren, hebben zij de banden leeg laten lopen en zelfs ook de ven tielen weggeworpen. Toen de meisjes de daden van deze „helden" bemerkten trokken zij ge zamenlijk ten aanval tegen de' da ders, die angstig geworden waren voor de overmacht en wijselijk het hazenpad kozen. Gelukkig voor hen hebben de meisjes geen van hen te pakken kunnen krijgen, daar de wraakgevoelens bij de meisjes zeer hoog zaten. Er is aangifte bij de politie gedaan die de zaak in onderzoek heeft. Speeltuinverenigingen. In Ho tel „Centraal" hield de centrale van de Alphense speeltuinverenigingen Donderdagavond haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord wees de voorz., de heer C. P. de Jong op een 'bevredigend jaar 1951. Verheugend noemde een schaduwzijde het uit- twee nieuwe speeltuinverenigingen „Vreugdeoord" (omgeving Hazeveld) en „Ons Buiten" (omgeving Steek- terweg). De heer J. J. Zaunbrecher, secr., noemde het een schaduwzijde het treden van de veren. „Oudshoorn Vooruit". Als urgentie werd genoemd de tot standkoming van twee nieuwe speeltuinen, voor de genoemde ver enigingen. Met dank werden ge memoreerd de uitstekend geslaag de, door „Bloemhof" georganiseerde filmmiddagen. De-heer A. de Jong, penn., kon 'n klein batig saldo memoreren. D< penn. van de twee nieuwe speeltuin verenigingen zullen dit jaar de kas controle houden. De heren C. P. de Jong en J. J. Zaunbrecher werden afgevaardigd naar het jaarlijks landelijk congres van de Nuso. In deze vergadering trad de voorz. af. Zowel de secr. als de heer W. v. d. Louw (namens de speeltuinver enigingen) brachten de heer De Jong hartelijk dank voor zijn stuwende arbeid, gedurende tientallen jaren, voor het speeltuinwerk. De heer A. Vrolijk bood hem een wandbord met opschrift aan. De heer J. v. Veen werd herkozen, de heer Schuitemaker vervangt de afgetreden voorz. de heer De Jong in het bestuur Bloemhof, terwijl de heer W. v. d. Louw tot voorz. is ge kozen van de speeltuinencentrale. Zwemclub. De Alphense Zwem club hield o.l.v. de heer A. In der Maur, Donderdagavond in Hotel „Centraal" haar jaarvergadering. Er was een flinke opkomst van een trouwe kern van leden. De voorz. wees op het gemis van Een groep van zes rechercheurs o.l.v. een inspecteur heeft in de af gelopen nacht tussen twaalf en twee uur een inval gedaan in drie speel huizen in Den Haag. Roulettes, een groot bedrag aan geld en fiches wer den in beslag genomen. In totaal werden 33 personen gearresteerd. Om twaalf uur verscheen de politie met overvalwagen voor het perceel Prinsegracht 268. Niemand bleek op haar komst verdacht te zijn. Rond de roulette troffen de rechercheurs ze ven mannen aan, die verklaarden in „vriendenkring" wat te spelen. De politie stond echter zeer sceptisch tegenover de „vriendenkring", om dat onder de gokkers verscheidene beroepsspelers werden herkend. De roulette werd ini beslag genomen evenals de fiches „ongeveer een mudzak vol" en duizend gulden aan baar geld. Nadat de arrestanten op het hoofdbureau van politie waren afgegeven, begaven de rechercheurs zich naar de Barentszstraat, waar zij op nummer 23 zeven heren en vijf dames bij baccaraatspel verrasten. Ook hier bevonden zich beroepsspe lers onder de vriendenkring. Verder waren er enkele kappers, studenten, hoteldirecteuren en klerken. De spe lers waren zo in hun spel verdiept, dat zij de rechercheurs niet hoorden binnenkomen. De benodigdheden voor het baccaraatspel, een roulette en 300 gulden aan geld werden in beslag genomen. Toen deze arres tanten op het hoofdbureau waren af geleverd, begaf de politie zich naar de Van Merlenstraat 118. Daar wilde men eerst niet open doen. Men kwam echter tot andere gedachten, toen de inspecteur, die voorzien was van een last tot binnentreding, afgegeven door de officier van justitie, een raampje van de voordeur had inge slagen. De politiemannen troffen in de kamer waar gespeeld was alleen nog de roulette aan. Het geld en de spelers waren verdwenen. Bij een huiszoeking kwamen de spelers ech ter te voorschijn. Zij hadden zich geheel gekleed te bed gelegd of. zich in kasten en toiletten verborgen. Hier werden ini totaal zes heren en acht dames gearresteerd. Onder de ar restanten bevonden zich o.m. een verzekeringsagent, een ingenieur, een binnenhuisarchitect en enige kappers. De roulette werd in beslag genomen. een overdekte zweminrichting ter plaatse. De gedwongen „rust" gedu rende de wintermaanden, werd enigszins vergoed door een aantal contact-avonden. De heer A. Voskuil, secr., memo reerde in zijn jaarverslag het 25-jar. bestaan der vereniging. De ver. is het gelukt in de 2e klasseKNZB te blijven, ondanks verlies van promi nente spelers. De penn., de heer J. H. Kelder man, sprak over een financieel ge zonde vereniging, dank zij de nieuiwe inningsmethode der contributie. De heren Kelderman en Voskuilen werden herkozen. De verenigingsbeker, bestemd voor de meest verdienstelijke persoon in het afgelopen jaar, werd ditmaal uitgereikt aan mej. G. v. Eoj-k, naar aanleiding van haar grote organisa torische steun aan de ver. verleend. Dit jaar zal worden begonnen met een massa-start ter opening van het seizoen. Om enige aandacht te trek ken zal de feestelijke stoet vanaf de Rijnkade per schuit naar het zwem bad vertrekken met muzikale bege leiding. Vermoedelijk op 12 of 19 Mei. Voor de 65 werkende leden werd een trainingssohema opgesteld. Het le polo-zevental is: De Graaf (doel). G Brugmans (achter), K. v. d. Bijl, In der Maur, Jan v. Triet, Wim Kamper en Schreuder (voor). LEIDERDORP ORANJEFEESTEN. Onder auspiciën van de Chr. Oran jevereniging zal op de vooravond van Koninginnedag, 's avonds om 8 uur, in de Geref. kerk optreden prof. L. W. G. Scholten uit Utrecht. De muzikale omlijsting van deze avond wordt ver zorgd door de heer F. D. van Wijck, kerkorgel, mevrouw Grims, sopraan, mevrouw van Straalen, alt en de heer J. Rodenburg, clarinet. Op Koninginnedag worden in het Dorpshuis kinderfeesten gehouden en zal 's avonds een non-stop-program- ma worden afgewerkt, met medewer king van de vermaarde conferencier „Oom Kees" uit Delft, goochelaar en buikspreker, de „Anjaa's" met ac cordeon, J. de Vogel, piano, terwijl de toneelclub „Ons Genoegen" een toneelspel zal opvoeren. LEIMUIDEN Op de Rijkstuinbouwschool te Hillegom slaagde de heer Ant. C. Verheugd voor land- en tuinbouwbe- drijfsleer. NIEUWKOOP Geboren: Martinus Adrianus Jo zef, z. van J. A. Verlaag en A. van Capel; Maria Johanna Hendrica, d. van S. H. van Capel en J. M. van der Zwet; Jacoba Alida, d. van A. J. van Diemen en W. C. van der Meer. VRIJSPRAAK NA HET DRAMA IN BENEDEN-LEEUWEN Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. P. G. M., technisch adviseur te 's-Hertogenbosch, wie ten laste was gelegd dat hij door het nemen van onvoldoende maatregelen bij het aanleggen van centrale verwarming het overlijden van zes oud mannen in het St. Joseph-gesticht te Bene den-Leeuwen in de nacht van 23 op 24 April 1951 zou hebben veroor zaakt. Het hof bevestigde het vonnis van de Arnhemse rechtbank, waarbij verdachte werd vrijgesproken. ZES GRONDBEGINSELEN OPGESTELD De Verenigde Staten hebben Donderdag bij de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties zes grondbeginselen voor ontwapening ingediend. Ver scheidene delegaties onder wie die van de Sovjet-Unie hebben tijd ge vraagd om de punten te bestuderen. Op een latere bijeenkomst zullen zij hun standpunt bekendmaken. De zes grondbeginslen zijn: 1. Het doel van ontwapening is niet het re gelen, doch het voorkomen van oorlog, door uit bewapening voort vloeiende vrees te verminderen en door oorlog hiex*door onmogelijk te maken (zoals hij wettelijk onmoge lijk is door het Handvest) als een middel om geschillen tussen landen te beslechten. 2. Om dit doel te bereiken ir/oeten alle staten samenwerken tot instel ling van een open en grotendeels ontwapende wereld, waarin strijd krachten en bewapening zo vermin derd zullen zijn, dat geen staat een oorlog zou kunnen beginnen en waar- in geen staat bij machte zal zijn een oorlog voor te bereiden, zonder dat andei'e staten dit te weten komen. 3. Om dit doel te bereiken en te houden, moeten internationale over eenkomsten woi-den aangegaan waar bij alle staten hun strijdkrachten en bewapening zullen verminderen tot niveaux, noodzakelijk voor; a: hand having van binnenlandse veiligheid en "b: vex-vulling van verplichtingen om in ovei-eenstemming met het Handvest der V. N. vrede en veilig heid te handhaven. 4. Dergelijke internationale over eenkomsten moeten door een veel omvattend en gecoördineerd program verzekeren: a) opklimmende vermin- Symbool van vriendschap Met een speciaal vliegtuig zijn in de Russiche sector van Ber lijn twee krokodillen aangeko men. De dieren kwamen hele maal uit Peking als „symbolen van de roemruchte en eeuwige vriendschap', welke het vrede lievende volk van China ver bindt met zijn broeders in dc Democratische republiek Duits land". De dierentuin van Leipzig zal de symbolen mogen huisvesten. dering van strijdkrachten en toege stane bewapening tot vastgestelde maximum niveaux (veel lager lig gend dan de huidige nivecux), even wichtig door het proces van vermin dering en daardoor massale legers verwijderend en elke voor de vrede gevaarlijke onevenwichtigheid in de machtsverdeling vermijdend; b) uit schakeling van alle voor massale ver nietiging bnxikbare wapens, 5. Dei-gelijke internationale over eenkomsten moeten voorts doelmatig waarborgen verschaffen om te verze keren, dat alle phasen van het ont- wapeningsprograma worden uitge voerd, In het bijzonder het uitscha kelen van atomische wapens moet worden voltooid door een doelmatig stelsel van internationale controle op atoomenergie om te verzekeren, dat atoomenergie slechts voor vreedzame doeleinden wordt gebruikt. 6. Dergelijke overeenkomsten moe ten ten slotte een doelmatig stelsel van opklimmende en voortdurende bekendmaking van verificatie van alle strijdkrachten en bewapening, inclusief atomische, verschaffen, om* een open wereld, waarin slechts doel matige ontwapening kan bestaan, te bereiken. Maaltijd als slot van muiterij De 170 opstandelingen in de staats gevangenis van Jackson (Michigan), een van de grootste gevangenissen in de wereld, hebben Donderdag beslo ten hun verzet te beëindigen. De gou verneur van de staat Michigan is ac- coord gegaan met hun eisen. De gevangenen verklaarden, dat zij naar hun cellen zouden terugkeren, indien de dagbladen de voorwaarden vara hun overeenkomst met de gou verneur zouden publiceren. De mui ters hebben zich Donderdag van hun gebarricadeerd cellenblok naar de eetzaal begeven voor een maaltijd van biefstuk, ijs, en „wat daar bij hoort". Hun verzet heeft vier dagen geduurd. OVERSTROMING IN MENTON In Menton (bij Nice) zijn tien personen om het leven gekomen, doordat ongeveer 20 huizen zijn in gestort. De instortingen zijn het ge volg van de overstroming van drie rivieren, veroorzaakt door de aan- houdende regenval. Op verschillen- j dc- plaatsen stond het overstromings- water anderhalve meter hoog. KIND DOOR PYTHON VERSLONDEN. In de dessa Wonosalam in het ge bied van Djombang (Oost-Java) werd een zesjarig kind vermist. Bij het zoeken trof men op de plaats, waar het kind het laatst gezien was, een zes meter lange python aan. Na het doden van de slang bleek, dat deze het kind had verslonden. De wapenstilstandsonderhandelin gen te Panmoendjon schijnen weer eens vastgelopen te zijn. Zoals be kend waren ze niet openbaar, maar werd na afloop van iedere soms zeer korte bijeenkomst iets mede gedeeld en werd telkens gezegd, wanneer de bespreking hervat zou worden. Men is vandaag uiteenge gaan zonder een datum af te spre ken. De geallieerden hebben de communisten voorgesteld, de beslo ten besprekingen voor onbepaalde tijd op te schorten, opdat de Ver enigde Naties de thans ontstane toe stand zouden kunnen bestuderen. De oorzaak van de impasse schijnt te zijn, dat de geallieerden weigeren, de krijgsgevangenen, die per se niet terug willen, uit te leveren. Kolonel Hickman deelde verslag gevers mede, dat slechts ongeveer een vierde gedeelte van de 20.000 Chinese communistische krijgsgevan genen en iets meer dan de helft van de honderd duizend gevangen geno men Noord-Koreaanse strijders te ruggezonden willen worden. Voorts zijn in Zuid-Korea ongeveer 53.000 communistische militairen en bur gers geïnterneerd, slechts elf duizend hiervan wensen zich weer bij de communisten te voegen. Missiewimpel weer in Leiden Meer zilverpapier:meer hulp aan de Missie Het grote opperhoofd van de Wig wam en zijn squaw, tante Roosje, kwamen gistermiddag persoonlijk naar Leiden om aan de leerlingen van de Mariaschool (Haarlemmerstraat) de Missie-wimpel aan te bieden als eerste prijs in de Missie-brokken-ac- tie, die door de K.R.O. wordt ge voerd in het kinderprogramma „De Wigwam". Twee jaar geleden was de Mariaschool eveneens nummer één in het Bisdom Haarlem. Verleden jaar Een klas van de Mariaschool zingt op het toneel voor de microfoon. Geheel achteraan zuster Nicoline. Vooraan Wim Quint en Leny Ver stegen als opperhoofd en squaw. (Foto: „De Leidse Courant") BOSKOOP Herdenking gevallenen. Door de Boskoopse Oranjevereniging is voor de a.s. feestdagen, het volgende pro gramma vastgesteld. Woensdag 30 April: 8 uur klokge lui; 99.30 uur, afhalen der kinderen van de scholen; 10 uur Zanghulde voor het raadhuis; 10.30 uur korte op tocht met de schoolkinderen. Route: Zijde tot Boezemlaan, en terug Ko ninginneweg, Bootstraat, Tunnel, Kerkstraat, Dorpsstraat W.Z., Voor kade, Dwars-Nieuwstraat, Nieuw- straat, Galerij. Op advies van de schoolhoofden zullen de leerlingen uit de laagste klassen niet aan de aubade en de optocht deelnemen. Deze zullen op een nader te bepalen uur op de scho len worden getracteerd. 20 uur: Con cert of mars door de Harmonie „Ex celsior". Zaterdag 3 Mei: Plechtige herden king van de gevallenen voor 't Raad huis. 19.15: afmars van de R.K. school van verenigings-deputaties en allera die zich willen aansluiten, voor afgegaan door tambours van de Har monie „Concordia". Na aankomst zang door de Zangver. „Zang zij on ze leus". 20 uur kranslegging, waarna 1 minuut stilte. Tot slot zingen van het Wilhelmus. 5 Mei 20 uur: Concert door de Har monie Concordia in de muziektent voor het Raadhuis. echter verhuisde de wissel-wimpel naar Amsterdam (Pius- en Theresia- school). Nu staat de Marlasehool weer bovenaan! Prof. C. J. Groote, econoom van het Groot-seminarie te Warmond en moderator van deze Missie-actie, overhandigde gistermiddag de wim pel in het geheel met kinderen van de Maria-school gevulde St. .Antonius Clubhuis aan zuster Nicoline, die het beslist prettig moest vinden van de Amsterdamse zusterschool gewonnen te hebben! Spr. stelde de Mariaschool ten voorbeeld aan heel het bisdom, waarin slechts 50 scholen met deze actie en hoopte, dat vele scholen als nog zouden beginen. Hoe meer zil verpapier hoe meer missionarissen geholpen kunnen worden. Nadat zuster Nicoline bedankt had voor de verleende onderscheiding, werd door de kinderen een alleraar- Wij wisten, dat de belangstelling voor onze .aanbieding groot zou zijn, maar zo groot dat wij 's morgens reeds in diverse maten uitverkocht zouden zijn, hadden wij niet kunnen voorzien; daarom nog eenmaal: ANKLETS de IDEALE zomersokken in Heren en grote jongensmaten £q koopt U nu voor l*OïJ in beige, licht grijs, donker grijs, groen en bruin- SPORTKOUSEN mooie WOLLEN kwaliteit 5-12 jr. Mooi fantasie gebreid. OQ #4 V betaalt voor alle maten 0*3 li U weet het, zowel de sokken ais de Sportkousen zijn met NYLON versterkt. Beter en toch goedkoper Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg MIDZA-BONNEN digst programma uitgevoerd, dat op de band werd opgenomen en a.s. Za terdagmiddag van 5 tot 6 uur uitge zonden zal wox'den in het Wigwam- programma. De kinderen zongen toe passelijke liedjes, o.a. op de wys van de Speeltuin en Luilekkerland, ge maakt door de i -usters en onderwijze ressen van de school. Het orkest van het Rustenburger Knapenkoor, onder leiding van Henk IToogervorst, ver leende muzikale medewerking. Nadat het opperhoofd en tante Roosje (Wim Quint en Leny Verste gen, in echt Indianen-costuum) af scheid genomen hadden, werden de kinderen verder bezig gehouden door de goochelaar Cakie en door Henk Zoutendijk, die e°n poppenspel ver toonde. lil de leeftijd van 57 jaar overleed gisteren in het Acad. Ziekenhuis te Leiden prof. dr. H. A. Kramers, hoogleraar in de Theoretische Na tuurkunde aan de Leidse Universi teit. Prof. Kramers had verleden week een operatie aan de longen on dergaan. Hendrik Anthony Kramers werd 17 Dec. 1894 te Rotterdam geboren. Hij 'bezocht de H.B.S. aldaar, deed in 1912 Staatsexamen en studeerde van 19121916 aan de Universiteit alhier in de wis- en natuurkunde. In 1919 voleindigde hij zijn studie Gistermorgen om elf uur werd de eerste paal geslagen in de grote, die pe bouwput, waaruit in de komen de maanden de nieuwe vleugel van het St. Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht zal oprijzen. Er ging een luid gejuich op„ toen het stomende en sissende heiblok voor de eerste keer op de betonnen paal. neerdaalde. De bouwpunt was aan twee zijden wit omzoomd door zusters en verpleegsters, in de put liepen dokters heen en weer, aan de i Hooigrachtzijde zag het zwart van de mensen. De werklieden trokken zich van al deze belangstelling niets aan en deden rustig hun werk. Dat duurde nogal even! Langzaam en nauwkeu rig werd de heistelling in orde ge maakt en even later zakte de eerste paal de bouwput in. Weldra klonken toen de dreunende slagen over zie kenhuis en Hooigracht. Het was de eerste van de 110 be tonnen heipalen, 10 meter lang, die in de 3,60 meter diepe bouwput ge slagen zullen worden. (Foto: ,,De Leidse Courant") met een promotie op een proefschrift getiteld „Intensiteit van spectraal lijnen". In 1916 was hij reeds naar Kopen hagen vertrokken, waar hy tot 1919 assistent is geweest bij prof. Niels Bohr en waar hij (aan de universi teit te Kopenhagen) als lector in de natuurkunde heeft gewerkt. In 1926 is hij, nog in deze functie werkzaam zijnde, tot hoogleraar te Utrecht be noemd. Sinds 1925 is hij lid van de Kon. Deensehe Academie van Weten schappen. Hij werd in 1931 bijzonder hoogleraar, eveneens in de theore tische natuux-kunde te Delft, van wege het Delfs Hogeschoolfonds. Dit amibt heeft hij op 30 Oct. 1931 aanvaard met een rede over „Wer kelijkheid en begrippenvorming". Prof. H. A. Kramers hield zijn. inaugurale rede by de aanvaarding van zijn hoogleraarsambt te Utrecht op 15 Febr. 1926; hij was aan deze universiteit meer in het bijzonder belast met het onderwijs in de Hy- dromechanica, Relativiteitstheorie en Atoomtheorie. Hij werd besohooxwd als een der sieraden van de Utrechtse Universiteit; zijn wetenschappelijke kennis was tot over onze landsgren zen bekend. Veel heeft hij samenge werkt met prof. Ornstein, de prac ticus naast wie prof. Kramers de theoreticus bij uitnemendheid was. In Utrechtse Umversiteitskringen betreurde men het zeer, dat men deze voortreffelijke docent en zeer be kwame geleerde moest afstaan aan de Leidse Academie. Op 29 Sept. 1934 aanvaardde hij het hoogleraarsambt te Leiden met een inaugurale rede, getiteld: „Na tuurkunde en Natuurkundigen". Prof. Kramers was een bijzonder veelzijdig geleerde. Op welhaast alle terreinen van de theoretische natuur kunde heeft hij fundamentele bij dragen gelevex-d. De grote lijn in zijn wetenschappelijke arbeid werd evenwel bepaald door zijn onderzoe kingen op het gebied van de atoom energie. Het was onder zijn leiding, dat verleden jaar een overeenkomst tussen Nederland en Noorwegen ge sloten werd, die samenwerking van beide landen op het gebied van atoom-onderzoek mogelijk maakte. Prof. Kramers heeft zich speciaal bezig gehouden met de theorie van de verstrooiing van licht door ato men. Hij was voorzitter van de tech nische sectie van de Atoom-energie commissie van de U.N.O. en maakte als zodanig na de oorlog enige rei zen naar Amerika, om de sectiever gaderingen te leiden. Zijn dood zal op het Kamerlingh Onnes-laboratorium niet alleen met ontsteltenis vernomen zijn, maar ook als een groot verlies gevoeld worden. Als leerling van Lorentz heeft hij de wetenschappelijke faam van zijn leermeester op waardige wijze verder uitgedragen. De begrafenis zal a.s. Dinsdagmor gen om half twaalf bij het Groene Kerkje te Oegstgeest plaatsvinden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2